OVER DE EXTERNE HINTEN VAN INTERNE CONTROLE Toeval Versnelt' aanhouding verdachte moord op Ceciel Bot STICHTING KRO NU VERENIGING Veel rugklachten in agrarisch bedrijf 4mer wil jieldering over larleverantie vi Taiwan zider belasting -Heren door pbaanplanning GENLAND CeidócSourant ZATERDAG 16 DECEMBER 1989 PAGINA 3 INGRAAD: HUURWONING I)T SNEL ONBETAALBAAR V Nieuwgebouwde huurwoningen van wo- jraties zijn vanaf 1990 niet langer betaalbaar —^re-inkomensgroepen. Ook de individuele huur- jal te kort schieten. Het gevolg is dat huishou- een jaarinkomen beneden de 30.000 gulden uit log zijn aangewezen op de bestaande en mond- eschikbare sociale woningvoorraad. Dit zei di- van Velzen van de Nationale Woningraad gis- ers»ns een bijeenkomst in Raalte. Volgens Van Vel- d(het beleid van het kabinet Lubbers-Kok ertoe tiofen van nieuwe woningen snel de pan uit rijzen, ^gvan een gemiddelde nieuwe woning zal in 1992 "gulden bedragen, tegen zo'n 600 gulden in 1990. T huursubsidie maximaal 250 gulden bedraagt, besje woonlasten al snel meer dan 35 procent van :n \jbesteedbare inkomen voor minima. „Daarbij eens dat de overige woonlasten zoals energie- og-belasting ook fors stijgen", aldus de NWR- Slootgevecht op Schiphol tussen politie en demonstranten. Hard optreden tegen actievoerders Schiphol SCHIPHOL De politie heeft giste ren twee mensen aangehouden die 's middags hadden deelgenomen aan de demonstratie op het luchthaventer rein van Schiphol. Het gaat om een 22-jarige inwoner van Nieuwegein en een 35-jarige inwoner van Amster dam. Laatstgenoemde is gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. Er werd hard opgetreden tegen de 400 deelnemers die gewapend met span doeken en leuzen scanderend als „Boycot Zuidafrika" blijk gaven van hun ongenoegen over het luchtvaart- verdrag met Zuidafrika en over de medewerking die de KLM verleent „aan verplichte uitzettingen van vluchtelingen". UTRECHT Het zou publieke omroepen moeten worden toegestaan winst te maken. Dat heeft prof.mr. J. Maeijer gisteren ge zegd op een bijeenkomst ter gelegenheid van de omzetting van de KRO van stichting in vereniging. Volgens Maeijer, hoogleraar burgerlijk recht in Nijmegen, hoeft het niet- commerciële karakter van de publieke om roepen het maken van winst geenszins in de weg te staan. „Hun ideële doel is duidelijk genoeg om hen te onderscheiden van zuiver commercieel gerichte bedrijven die op het zelfde terrein werkzaam zijn". De publieks- omroepen moeten winst kunnen maken om hun commerciële concurrenten de baas te blijven, aldus Maeijer. „Het woord 'winst' behoeft bij de publieke omroep niet besmet te zijn". DEN HAAG In veel agrarische be drijfstakken is sprake van een relatief hoge belasting van rug, nek en ledematen. Hierdoor zijn er veel klachten over de li chamelijke gezondheid, aldus een onder zoek naar fysieke belasting in veertien agrarische bedrijfstakken. Aanleiding voor het onderzoek was het hoge aantal personen in de agrarische sector dat als gevolg van deze klachten geheel of ge deeltelijk arbeidsongeschikt is. Vergele ken met beroepsgroepen buiten de agrari sche sector is dit aantal bijna tweemaal zo hoog. De varkenshouderij, de bloembol lenteelt en de boomteelt komen het on gunstigst uit het onderzoek naar voren. Ruim 60 procent van de deelnemers uit deze sectoren klaagt over de rug. ng gelje Kubus in Rotterdam wordt tot en met 23 december m>remière 9ehouden van Mode Design Centrum Rot- zien zijn 100 door kunstenaars ontworpen balletkos- n8-werden gebruikt in Strawinsky's ballet 'De Vuurvogel'. ac< FOTO: ANP Kar ïu j^ffze parlementaire dat redactie) e,AG De Twee- ie Meden Vos 3chVan Mierlo (D66) de Es (Groen Links) iheldering van de over de leveran- erir, radarapparatuur n mnarine van Tai- gelj o oorfjaar van 1985 kreeg Signaal Apparaten jlo) een exportver- ..an het eerste kabi- •elijrs die de levering ing in mogelijk maakte. aaa£uur *s n*et id Hen- maar in de Ver- r ten. De fabrikant is Signaal Systems in ia. HSA heeft be schot bedrijf en lever- t /erpen voor de rada- die inmiddels zijn op Taiwane- hebhepen. degeden Vos en Van Es 'eri*p dat de regering [elljheeft verklaard dat -^militaire goederen P Taiwan geleverd rden. Het ministerie zaken verde digt het afgeven van de ex portvergunning aan Hollandse Signaal Apparaten door te verwijzen naar het 'joint com munique' dat de regeringen van de Volksrepubliek China en Nederland uitgaven op 1 februari 1984. Daarin beloofde Nederland dat het geen wa penmateriaal aan Taiwan meer zou leveren, met dien verstande dat reeds aangegane verplichtingen mochten wor den uitgevoerd. In ruil daar voor werden de diplomatieke betrekkingen tussen Den Haag en Peking genormaliseerd. Volgens Vos en Van Es had de passage over onderhanden zijnd werk niet betrekking op HSA, maar op Wilton Fije- noord. De werf was op dat mo ment nog bezig met de bouw van twee eerder door Taiwan bestelde onderzeeërs. Vos en Van Es wijzen erop dat HSA pas in 1985 een exportvergun ning kreeg, een jaar na publi catie van het 'joint communi qué'. De VVD'er Bolkestein, die in 1985 staatssecretaris van economische zaken was, zegt in NRC/Handelsblad: „Als ik dit zo hoor, neem ik aan dat de Chinezen er niet van geweten hebben en we moeten het ze ook vooral niet vertellen. La ten we niet zo preuts zijn". DAM Er en rekening ge net de mogelijk- ouderen in een ninder kunnen belast en dus sunnen worden >it schrijft drs. C. el in haar proef- Hebben ze mij nodig" waarop )on ide dinsdag pro lan de Universi- imsterdam. ziekteverzuim bij ien boven de vijf- gens haar ontstaat ,re belasting, is niet h met een „Sociaal bedrijfsarts, sociaal personeelsfunctio- ar di naris, vindt Dresens, maar moet via „loopbaanplanning" tot stand komen. Dresens, die in het dagelijks leven hoofd personeelszaken is bij het GAK, pleit in haar proef schrift voor een betere verde ling van de arbeid binnen het bedrijf. Volgens haar zijn er in Nederland te veel „leeftijdslo- ze" functies, die worden ver vuld door dertigjarigen, maar ook door vijftigjarigen. Over plaatsen naar een gelijkwaar dige functie die minder zwaar is ziet Dresens als middel om het ziekteverzuim tegen te gaan. Voorwaarde daarbij is dat de beloning hetzelfde blijft en de mensen om wie het gaat niet worden overgeplaatst naar „afdank-afdelingen" waardoor ze hun opgebouwde status verliezen en er veel kennis verloren gaat. KAMPEN Het is uit eindelijk deels aan het toeval te danken dat de brute moord op de Kam per kunststudente Ceciel Bot (19) is opgelost. Bijna een half jaar - 15.000 manuren - lang zat het onderzoek vast doordat de politie door verklaringen van getuigen steeds in de verkeerde richtingen zocht. Hoewel rekening werd gehouden met de mogelijkheid dat de moord door een 'toevalli ge voorbijganger' zou kunnen zijn gepleegd, is lange tijd prioriteit gege ven aan naspeuringen in de directe omgeving van de studente. De politie in Hoorn heeft de Kamper collega's uiteindelijk de sleutel tot de oplossing ge geven. Hoofdinspecteur E. Weenk van het Recherche Bijstands team Overijsel meent: „Vroeg of laat waren we toch wel bij de 18-jarige 'dader' uit Hoorn gekomen, want hij kwam voor op de lijst van mogelijke ver dachten. Ik schat dat we nog een maand nodig hadden ge had voordat we zelf bij deze verdachte waren gekomen", aldus Weenk. Al voordat de verdachte don derdagavond rond midder nacht een volledige bekentenis aflegde had de politie het slui tende bewijs dat hij in de flat Oud-verdachte wil schadevergoeding KAMPEN Raadsman, mr H.J.M.G.M. van der Meijden van de 35-jarige Mike K, de oud-verdachte die twee en een halve maand ten onrechte heeft vastgezeten wegens de moord op Ce ciel Bot, is van plan in overleg met z'n cliënt een schadevergoe ding te eisen. „Over het onderzoek kan ik me moeilijk vleiend uitlaten. Ik denk dat de gang van zaken en de uiteindelijke uitkomst voor zichzelf spreken. Het zal je maar gebeuren dat je van zo'n vrese lijke moord wordt verdacht. 'Waar rook is, is vuur', zullen velen hebben gedacht. Opmerkingen van politiefunctionarissen heb ben daar nog een schepje bovenop gedaan. In Kampen werd hij met een scheef oog aangekeken. Pas geleden is hij nog in elkaar geslagen. Dat zijn geen leuke dingen en dan druk ik me heel netjes uit. Geld kan het aangedane leed een beetje compense- van de vermoorde studente was geweest. Vingerafdrukken van de man bleken overeen te komen met één van de af drukken die werden gevonden op een hockeystick in het ap partement van Ceciel Bot. Volgens officier van justitie mr. D. Veurink heeft de ver dachte Ceciel met de stick ge slagen. Inrichting De verdachte heeft vanaf 1987 vertoefd in De Dreef, een 'in richting voor bijzondere be handeling' in Wapenveld. Hij had op 16-jarige leeftijd reeds een zedendelict gepleegd in het Veluwse Heerde. Hij werd daarvoor door de kinderrech ter veroordeeld. „Formeel viel hij nu nog steeds onder het gezag van de Inrichting", zo lichtte Veurink gisteren toe, „maar hij was aan het afbouwen. Een dergelijke inrichting kent geen proefver lof, zoals TBS-instellingen, maar zijn situatie was daarmee wel vergelijkbaar". Op het moment van de moord op Ceciel Bot mocht de jongen via een uitzendbureau als be tonwerker aan de slag gaan. Zo werkte hij van 30 mei tot 23 juni in het kerkdorp Graf horst bij IJselmuiden. In de loop van dit jaar mocht hij de inrichting verlaten en hij trok in bij zijn moeder in Hoorn. In die gemeente verkrachtte hij op 3 december een vrouw in een flatgebouw. De vrouw overleefde het en de jongen werd een dag later gepakt. Tip Terwijl de verdachte in Hoorn werd verhoord, kwam de Kamper politie bij hun onder zoek bij de collega's van de rijkspolitie in Heerde terecht. De verdachte stond op de lijst van mogelijke daders en ver bleef in een inrichting in de gemeente Heerde. De rijkspo litie in Heerde verwees de Kamper collega's naar Hoorn, waar net de verdachte was aangehouden. Adjudant Van Noort, plaatselijk leider van het RBT in Hoorn: „Kampen belde ons met de vraag of we gegevens konden vergelijken. Ze hadden die tip via de rijks politie in Heerde gekregen. Toen hebben we de manier van knopen en de dactylosco- pische sporen (vingerafdruk ken, red.) naast elkaar gelegd. Met de print van de hockey stick en de print van de ver dachte zijn we naar de Centra le Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag gegaan en toen kwamen de typica te voorschijn van onze man. Dat bleek bingo te zijn. Ook de knopen kwamen met elkaar overeen". Het bijstandsteam in Kampen was nog niet met de gedeeltelijke vingerafdruk op de hockeystick van Ceciel Bot naar de CRI gestapt om die te vergelijken met het centrale bestand vingerafdrukken van 825.000 criminelen. Binnen het handmatige zoeksysteem kan de CRI weinig of niets met een enkele (gedeeltelijke) vinger afdruk. Sinds enige tijd echter is men bij de CRI bezig met het star ten van een nieuw computers- canning systeem waarbij zelfs het gedeelte van een afdruk tot snelle identificatie kan lei den. Dit systeem, waarop reeds enkele rijkspolitiedistricten via een photophone (telefoto- verbinding) zijn aangesloten, moet op 1 april 1990 officieel oprationeel zijn. Of de ver dachte uit Hoorn bij de reeds ingevoerde groep heeft geze ten, mag niet worden vrijgege ven. Los hiervan heeft de Kamper politie niet eens aan deze mogelijkheid gedacht. Zou dit wel zijn gebeurd en zouden de vingerafdrukken van de verdachte al zijn inge voerd, dan had men de ver dachte al binnen enkele dagen na de moord kunnen aanhou den. Succes Goed met elkaar samenwer ken, veel praten en veel tech nisch onderzoek vormden vol gens Van Noort de sleutel tot het uiteindelijke succes. „We zijn in Hoorn op de gekste ge gevens ingegaan, net als in Kampen. Wat in het onder zoek onbelangrijk lijkt, ga je toch onderzoeken, bijvoor beeld de manier waarop de man zijn slachtoffers vastbond. Dat waren speciale knopen. Daarmee zijn we naar de ma rine gestapt, waar men onmid dellijk zei dat degene die de knopen gelegd had er verstand van moest hebben. De ver dachte blijkt dat in een thera pie geleerd te hebben. Hij heeft ook nog een paar weken in de garnalenvisvangst ge werkt in Kampen". De man wordt ook verdacht van nog twee andere ver krachtingen in Hoorn. In ver band daarmee loopt op dit mo ment nog een DNA-onderzoek tegen hem, aldus Van Noort. „We verwachten volgende week de uitslag van dat onder zoek". Ineke Stinissen zal in het Wiedenbroek sterven HAAKSBERGEN Ineke Stinissen, de vrouw die sinds 15 jaar in coma ligt, blijft in verpleeghuis het Wiedenbroek in Haaksbergen. Dit heeft haar man Gerard besloten in over leg met de directie van het Wiedenbroek. Donderdag wil de hij zijn vrouw nog over brengen naar een verpleeghuis in Amsterdam om haar daar te laten sterven. De advocaat van Stinissen zei gisteren voor de VAR A-radio dat Stinissen een gesprek wil met het behande lend team van zijn vrouw om het moment te bepalen waarop haar medische behandeling wordt gestopt. Hij hoopt dat door dit besluit de hele kwes tie rond de levensbeëindiging van zijn vrouw in rustiger vaarwater zal komen. Vertrouwen in politiemensen HILVERSUM Nederlan- ders hebben in het algemeen wél vertrouwen in de kwali teit van de Nederlandse poli tiemensen, maar niét in het gevoerde politiebeleid. Dat blijkt uit een enquête die het bureau Intomart heeft gehou den in opdracht van KRO's Brandpunt. Van de onder vraagden heeft 28 procent in de afgelopen twee jaar wel eens contact gezocht met de politie. Over dit contact is 66 procent tevreden, maar op het platteland geldt die tevreden heid voor 76 procent. De on dervraagden vinden de politie mensen in grote meerderheid (81 procent) vriendelijk en hulpvaardig. Een grote meer derheid (68 procent) denkt dat de politie niet is opgewassen tegen de zware criminaliteit. Een royale meerderheid (72 procent) is het eens met de stelling dat de politie strenger zou moeten optreden. (ADVERTENTIE) Defensie is niet alleen een zeer veelzijdi ge maar ook een omvangrijke en geo grafisch wijd verspreide organisatie. Als dat èrgens tot uiting komt, dan is het wel bij de Dienst Gebouwen, Werken en Terreinen (DGWT). Deze Dienst tekent in de breedste zin van het woord voor de bouw en het onderhoud van het onroerend goed van Defensie. Dit gebeurt vanuit maar liefst 10 regiona le Directies, verspreid over het hele land. Dat vraagt naast een prima admi nistratieve organisatiestructuur, ook om een doordacht financieel beleid. Het HOOFD BUREAU INTERNE CONTROLE (V/M) van de Directie Zuid-Holland in Leiden moet dan ook bereid zijn geregeld de koffers te pakken. Om de situatie ter plaatse te bekijken. En om ter plekke een goed advies te kunnen geven. Het hoofd houdt zich echter primair bezig met het beoordelen en bewaken van de administratieve organisatie van de Directie en verschillende Dienstkringen. Zij of hij adviseert over de controle en beveiliging van geauto- O O matiseerde informatiesystemen en ver richt onderzoek naar financiële en bedrijfseconomische aspecten. Een aantrekkelijke uitdaging voor de ervaren controleur die een SPD of HEAO-opleiding (AA/BE) achter de rug heeft. Kennis van controle en automatise ring is een belangrijke pré. Bij gelijke geschiktheid genieten leden van etnische minderheden en ge handicapten de voorkeur. Het bruto jaarsalaris bedraagt maximaal ca. 68.000,- (inclusief 8% vakantietoeslag). Interessant? Dan kunt u voor meer informatie over deze functie contact opnemen met de heer F.F. Bieler (070) 318 82 97/318 84 60. De heer H.C.A.M. Jonker, (070) 318 81 92, kan u alles vertellen over de sollicitatieprocedure. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u binnen twee weken na verschijning van deze advertentie richten aan de Eerstaanwezend Ingenieur Directeur Directie Zuid-Holland, Postbus 11117, 2301 EC Leiden. it burgerpersoneeldefensie igen WALLEN in 5 ht ZIL he V777A20. MG/ROUW VAN ORia, U LOODT NC£ ALS E&i en,V///A ICIEV/IT, 2I&IK! EEN KlEv/iTVAU lf.0 IP heerVWEL TE Iberia extra beveiligd SCHIPHOL De rijkspolitie op Schiphol heeft de veiligheids maatregelen op de luchthaven verscherpt in verband met de aanslagen die de afgelopen we ken gepleegd zijn op Spaanse doelen in Den Haag. Met name de balie van de Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia wordt extra in de gaten gehouden. De commandant ontkende berich ten als zouden er specifieke aan wijzingen zijn voor een aanslag van pro-Iraanse terreurgroepen. Redactie PvdA-blad stapt op DEN HAAG Na maanden van conflict met het partijbestuur van de PvdA is de redactie van Voorwaarts, het opinieblad van de sociaal-democraten, opgestapt. Een beslissing van de partij raad in juni 1988 om de partijpers te reorganiseren was de redac tie in het verkeerde keelgat geschoten. De partijraad vond dat Voorwaarts een nauwere band met de partij moest onderhou den. De redactie vreesde dat daarbij de redactionele onafhanke lijkheid in gevaar zou komen. Hoofdredacteur O. de Jong en re dacteur T. Harmsma waren rechtstreeks in dienst van de partij. In oktober van dit jaar eisten zij - zonder succes - voor de kan tonrechter ontbinding van hun arbeidscontract en een schade vergoeding van driemaal hun jaarsalaris, totaal een post van ruim 300.000 gulden. De redactie van Voorwaarts wordt voorlo pig waargenomen door partijvoorzitter Sint en secretaris Beek. (ADVERTENTIE) Let op de nieuwste Denksport uitgaven Nu met gratis super- grote puzzelkalender. In 8 verschillende soorten.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3