Sacharov, tot einde toe een man van eerlijkheid u Praag is hoopvol over vertrek Sovjettroepen Nek-aan-nek-race om MAGIE presidentschap Brazilië ^hili op weg naar democratie Bulgaarse CP behoudt macht pv ijITENLAND QeidóaQowuvnt VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 PAGINA 5 Sm brand uit protest een blik van ,,wie-doet-me-wat" staat de thuisloze Newyorker Jojo met zijn rug naar de brand- ït F1 gekeerd. Hij en enkele andere daklozen staken gisteren tegenover een politiebureau de fik n schamele bezittingen als een protest tegen hun situatie. FOTO: AP 'appl e ^7an onze verslaggever ^edr. Eric Vrijsen) die TI AGO Met een rje glimlach daalt ge- jasse^i Augusto Pinochet igetraP a^- Als een groot- Zojr die zijn kleinkinde- ventoegroet, wuift hij naar aanj groepje journalisten s Sp hem staat te wach- Je verslaggeefsters begin- IS rr°or ^em te aPPiaudisse- rïet is de dag van de ver- ïgen en daarom worden puniegeiaten tot de patio van s "elaleis La Moneda in het 1 varlim van de Chileense plu%tad. Het mag een uit- *n iring heten dat twee bui- Zo hdse journalisten oog in er ir\0gen staan met Pinochet, it op Resident maakt de beeld- 5istei|e verslaggeefsters van de ncroknse radio en televisie omeijimentjes. Hij kust hen :hiat(0p wang „Sefior pre- logete vvat u 0p jit mo_ ïmt t'Zeggen?" luidt de eerste ^""°Éche' vraag. Bereidwillig kind^t Pinochet over 'het tsen van rust en harmonie de Chilenen'. Wat vindt in het grote aantal bui lders dat naar Chili is ge- als waarnemer van de zingen. Hier acht gene- kl I Pinochet een ernstig k I op zijn plaats. „Hoeveel I niet gekomen omdat ze erdenken van onregel matigheden bij het electorale proces? Hier is de Chileense souvereiniteit in het geding. Dit kunnen wij niet tolere ren". Terwijl Pinochet zijn woorden kiest, neemt zijn boosheid toe. Maar onmiddellijk keert zijn goede humeur terug. „Natuur lijk ben ik tevreden. Dit is een belangrijke dag in het proces dat begon op 11 september 1973. Vandaag zeg ik: missie bijna voltooid, laatste etappe". De 74-jarige dictator heeft een bijzondere manier van spre ken. Soms verandert hij mid den in een zin van toonhoogte, waardoor het lijkt alsof hij steeds verontwaardigd is over iets. „Wat die buitenlanders ervan zeggen, interesseert me... nul, nul, nul," zegt hij. En de meeste omstanders la chen instemmend. Schrikbewind Pinochet ziet zichzelf als de man die het land zestien jaar geleden, op 11 september 1973, heeft verlost van een marxis tisch schrikbewind. Dat de toenmalige, democratisch ge kozen, president Allende bij de gewelddadige staatsgreep om het leven kwam, speelt voor Pinochet geen rol. Ook tjlt hij niet zwaar aan de manier waarop tienduizenden linkse tegenstanders uit de weg wer den geruimd. Vandaag veroor looft Pinochet zich zelfs een sarcastische opmerking over 'de zogenaamde rechten van de mens'. Viert Chili vandaag de wedergeboorte van de de mocratie. zoals wel wordt be weerd? Ook dit moet Pinochet ten stelligste ontkennen. „We hebben al jarenlang democra tie. En we hebben al jarenlang vrijheid. Vandaag is wel een belangrijke dag in een ontwik keling die in 1973 begon en die nog niet ten einde is. Ik zal mijn ambt op 11 maart over dragen". Er wordt een strikvraag ge steld. Is meneer de president voornemens de winnaar van de verkiezingen te ontmoeten? „Nee, dat is geen gewoonte", luidt het antwoord. En zo wordt duidelijk dat ook Pino chet geloof hecht aan de prog noses, volgens welke de kandi daat van de oppositie (Patricio Aylwin) de verkiezingen zal gaan winnen. Goed geluimd, verlaat generaal Augusto Pi nochet de patio van zijn paleis en keert hij terug naar zijn werkkamer. Terwijl Patricio Aylwin straks president van Chili zal zijn, blijft Pinochet de sterke man van het leger. Hij mag dat tot 1998 blijven. Om veiligheidsredenen zijn alle straten in de omgeving van La Moneda afgesloten voor het verkeer. Bij iedere lantaarn paal staat wel een politieagent. De stembureau's in het land worden bewaakt door het le ger. En onder een brandende zon staan miljoenen Chilenen urenlang in de rij om hun stem te kunnen uitbrengen. Chili is op weg naar de demo cratie... (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Andrej Sa- charov, die gisteravond in zijn woning in Moskou overleed, was in de Sov jetunie een van de eersten die in verzet kwam tegen het onderdrukkende op treden door de autoritei ten. De fysicus, die in 1975 de No belprijs voor de Vrede kreeg, heeft hierover gezegd dat zijn „morele opvattingen zich in de loop van de jaren '50 hebben ontwikkeld". De man die van wege zijn betrokkenheid bij het bewapeningsprogramma van de Sovjetunie geldt als „vader van de waterstofbom" fungeerde als het geweten van de natie door de autoriteiten voor te houden dat zij zich niet aan door hen ondertekende in ternationale verdragen hiel den. De verwijdering tussen Sacha- rov en de autoriteiten ontstond vanwege zijn bezorgdheid over de gevolgen die radio-actief afval kan hebben voor toe komstige generaties. Dit afval komt vrij bij bovengrondse kernexplosies. Eind jaren '50 drong hij er bij toenmalig par tijleider Nikita Kroetsjov op aan kernproeven in de atmos feer te beéindigen, hetgeen overigens uiteindelijk ge schiedde. Op zijn 22e verjaardag (mei 1943) werd Andrej Dmitrie- vitsj Sacharov hoogleraar. In 1953 promoveerde hij tot doc tor in de natuurwetenschap pen. Voor zijn inspanningen in samenhang met de theoreti sche principes en de vervaar diging van de atoombom ont ving hij de Stalin-prijs en drie keer de „orde van de socialisti sche arbeid", de hoogste bur geronderscheiding die de Sov jetunie kent. Hem viel tevens tweemaal de Lenin-orde ten deel. Telegrammen In de jaren zeventig werd hij de leider van de dissidente stroming in de Sovjetunie, in een tijd dat iedere oppositie te gen de autoriteiten werd afge straft met gevangenis, werk kamp of verbanning. Sacharov bestookte vier Sovjet-regerin gen met kritiek op het gebied van mensenrechten, buiten lands beleid en de ethiek van de kernwapens die hij had hel pen ontwikkelen. In januari 1980, het jaar van de Olympische Spelen in Mos kou werd hij wegens kritiek op de Sovjet-inval in Afgha nistan verbannen naar de voor buitenlanders gesloten stad Gorki, vierhonderd kilometer ten oosten van Moskou. Ruim zes jaar later werd hij na een telefoontje van Michail Gor- batsjov teruggehaald. „Ons land kan zich geen mensen veroorloven die om hun gewe ten gevangen zitten", zei de kerngeleerde bij het verlaten van de trein uit Gorki, waar heen hij zonder proces verban nen was onder wijlen partijlei der Leonid Brezjnev. Terug in Moskou werd hij krachtig pleitbezorger van Gorbatsjovs perestrojka-beleid. Toch spaarde hij ook de nieu we leider niet voor kritiek, vooral op de traagheid van de hervormingen. Nog enkele uren voor zijn dood hield hij zijn medestanders binnen het Congres voor dat de regering van president Gorbatsjov het land naar een catastrofe voer de, door het hervormingspro ces vele jaren te vertragen. „Het wordt morgen een veld slag", zo zou hij zijn familie bij terugkeer uit die vergadering hebben toegevoegd. De afgelopen week voerde Sa charov druk campagne om de leidende rol van de communis ten aan de orde te stellen in het Volkscongres. Het voorstel Andrej Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner ontmoetten in in juni van dit jaar koningin Beatrix toen in Groningen aan de kerngeleerde een eredoctoraat werd uitgereikt. FOTO: ANP werd uiteindelijk verworpen, ondanks het dreigement een landelijke staking uit te roe pen als het gewraakte artikel 6 niet ter discussie zou worden gesteld. Zijn optreden tijdens die vergadering, waarin hij Gorbatsjov een handvol tele grammen aanreikte die aan dringen op verdergaande her vormingen dan die tot nu toe heeft kunnen realiseren, blijft een duurzaam blijk van zijn vaste overtuiging om naar gro tere vrijheden te streven. Harnas Roj Medvedev, een dissidente historicus die net als Sacharov pas onder Gorbatsjov tot offi cieel aanzien geraakte, noem de de overledene „een man van onbegrensde moed": „Hij was geen politicus en besefte niet altijd de gevolgen van zijn acties", zei Medvedev, „maar hij liet zich er nooit door de omstandigheden onder krij gen, en dat heeft zijn gezond heid ondermijnd". De laatste campgane van Sa charov was gericht tegen het machtsmonopolie van de com munistische partij, een kwestie die hem opnieuw tegenover de heersende macht plaatste. Bin nen het 2.250 leden tellende Congres voor Volksafgevaar digden, waar hij in maart van dit jaar met grote steun van de bevolking in werd gekozen, behoorde Sacharov tot een groep van zo'n vierhonderd progressieven die zich hadden verenigd in een Interregionale Groep, en die kritiek oefende op de volgens hen te trage voortgang van de hervormin gen. Het was deze groep die Sacharov de avond van zijn dood heeft toegesproken. „Wij kunnen niet de verant woordelijkheid nemen voor wat het leiderschap nu doet," had Sachjirov de Interregiona le Groep tijdens de bijeen komst in de Kleine Zaal van het gebouw van de Opperste Sovjet gisteravond - verteld. „Het voert het land een kata- strofe en vertraagt het proces van perestroika voor vele ja ren." Sacharov schaarde zich achter een oproep om de groep tot „politieke oppositie" uit te roe pen en te ijveren voor een meerpartijenbestel in de Sov jetunie. Maar met zijn schelle stem, wijdlopige manier van praten en gestotter was hij geen benadigd spreker en on danks het respect dat de groep voor hem had, werd tijdens zijn redevoering het geroeze moes van andere gesprekken in de zaal steeds luider. Desal niettemin typeert het de kern fysicus om slechts enkele uren later te sterven in het harnas. ïse troepen domoren n boe^s eerste Franse n zijn vanmorgen ge- lkorf tp de Comoren in de In- oceaan, om tijdelijk het Sover te nemen van de intiële garde, die sinds >rd op president Ahmed ah Abderrahmane op 26 iber de macht op de ei- ïgroep in handen heeft. garde wordt geleid door anse huurling Bob De- ?n dertig andere Europe- irlingen. PRAAG De Tsjechoslo- waakse minister van bui tenlandse zaken Jiri Dienstbier is optimistisch over een spoedige terug trekking van de 75.000 man Sovjettroepen die sinds de invasie van 1968 in Tsjechoslowakije gele gerd zijn. De nieuwe minister, tot vorige week woordvoerder van de oppositiebeweging Burgerfo rum, zei gisteren: „Na de ge sprekken die ik hierover heb gevoerd met vertegenwoordi gers van de Sovjetunie heb ik het gevoel dat wij spoedig tot een akkoord zullen komen". Volgens hem is „het belang rijkste obstakel" verdwenen nadat de Sovjetunie onlangs de interventie van 1968 veroor deelde. Als journalist speelde Dienstbier een belangrijke rol tijdens de Praagse Lente in 1968; zijn verzet bracht hem drie jaar achter de tralies. Minster Dienstbier verklaarde gisteren op een persconferen tie dat Tsjechoslowakije moet meehelpen de militaire machtsblokken op te heffen en een „belangrijke rol dient te spelen in het Europese toena deringsproces". Volgens Dienstbier geniet de ontwik keling van de betrekkingen met alle buurlanden van Tsjechoslowakije (dus de Sov jetunie, Hongarije, Polen, de DDR, maar ook Oostenrijk en de Duitse Bondsrepubliek) de grootste prioriteit in het nieu we buitenlandse beleid. Ten aanzien van de Duitse eenheid zei Dientsbier dat „op den duur geen enkel volk zelfbe schikking kan worden gewei gerd". Stappen in de richting van de Duitse hereniging die nen volgens hem hand in hand te gaan met het bevorde ren van de Europese eenheid. Verwarring De communistische partij van Tsjechoslowakije heeft giste ren tot veler verrassing ont kend dat er woensdagavond een akkoord met de oppositie is bereikt over de verkiezing van een president. Gemeld werd toen dat de president in januari door het parlement zou worden gekozen, dat hij geen partijlid mag zijn en afkomstig moet zijn uit de deelstaat Tsje chië. De woordvoerder van de communistische partij Josef Hora verklaarde gisteren ech ter dat het definitieve stand punt pas wordt ingenomen op het buitengewone partijcon gres op 20 en 21 december. iVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD door Bob van Huët PARIJS Met naar schatting meer dan vijfhonderd magiërs, marabouts, geesten bezweerders, tovernaars, heksen, voodoo- priesters, waarzeggers, gebedsgenezers en dergelijke, wordt Parijs weieens het magisch centrum van de wereld genoemd. Als een soort occulte supermarkt heeft de metropool dan ook van alles te bieden. Zo praktizeren „opper - tovenaars, gediplomeerd aan de universiteit van Tunis", de enige macoumba-priester „met ervaring in Brazilië" (trance en anderssoortige uittredingen gegarandeerd, maar alleen na afspraak) en, wat klassieker, ouderwetse heksen. Zij allen adviseren en bemiddelen bij rijkdom, promotie, het slagen voor rijexamens of hartstochtelijke liefdes. De meeste van deze spirituele dokters staan overigens keurig geregistreerd in de categorie „vrije beroepen". Ondanks het grote aantal specialisten bloeit het occulte gilde als nooit te voren. Blijkens een onderzoek heeft twintig procent van de Fransen op een of andere wijze een wonderdokter of medium geraadpleegd. De omzet in de branche is opgelopen tot boven de twee miljard gulden en levert de Franse staat tegenwoordig meer op dan wat dokters of advocaten jaarlijks aan inkomsten belasting afdragen. Een reportage op de Franse televisie toonde onlangs met welk een verbluffende efficiency sommige magiërs hun aardse zaken runnen. Hekserij op krediet en per minitel- huiscomputer is al heel gewoon. Het blijkt een gouden handel. Meester Laurent, aangesloten bij de sec te „Divinitel" (een woordspeling die zoveel wil zeggen als „Heilige Minitel"), liet weten voor een consultatie tussen de 2500 en 30.000 gulden te rekenen. Hij dacht erover het toptarief naar 50.000 gulden te verhogen vanwege de enorme vraag, met name uit Genève". Octave, een aan Lucifer verk(n)ochte magiër die om duistere redenen kantoor houdt in de buurt van het kerkhof Père Lachaise, sloot met een ambitieus echtpaar (allebei ambtenaar) een heel serieus pact voor rijkdom en succes. „U heeft over vijf jaar wat u vraagt", verklaarde Octave nadat een griezelig uitziend document met rode inkt en enige druppels bloed was ondertekend. Voorwaarde was wel dat de aanstaande yuppies hun welvaart met anderen (Lucifers enge hulpje niet te vergeten) zouden delen. De van Faust bekende risico's van de deal nam het echtpaar voor lief, zoals alle klanten van Octave. Een van de bekendste en rijkste Parijse tovenaars heet Patrick Guerin (32) en is ex- banketbakker. Aan mensen die hun dokter, psychiater of zelfs hun architect niet meer vertrouwen (een ondernemer wilde zijn nieuwe huis pas bewonen nadat eventuele boze geesten er door Guerin waren uitgejaagd) verdient hij naar eigen zeggen een miljoen gulden per jaar. Drieduizend klanten telt zijn praktijk inmiddels. Eens per jaar mogen een paar adepten hem spelden in de armen prikken. De tovenaar „absorbeert" zo een ieders leed (en een chèque voor de moeite). Er zijn psychologen die het succes van Guerin en consorten verklaren als een reactie op de steeds rationeler en zakelijker wordende wereld. Daarnaast zou zich een zekere angst voor het magische jaar 2000 openbaren. Die angst niet exclusief onder Fransen schijnt eerder gesignaleerd in de middeleeuwen, bij de nadering van het jaar 1000. Tovenaars en heksen zouden het ook in die periode extra druk hebben gehad, met dit verschil dat de brandstapels van toen zijn vervangen door welgevulde brandkasten. iilach wilde volk J akker schudden h HAAG „Ik wil de mensen wak- [schudden." Dit blijkt de Tsjechoslo- T kse student Jan Palach te hebben ver- is (rd na zijn zelfverbranding op 16 janu- ^969 op het Wenceslasplein in Praag. 1 lïch stierf een dag later in een brand- Mdencentrum, maar niet nadat hij door Lr Jlirectrice was ondervraagd over zijn ei*ieven. De zelfverbranding van de stu- .enj werd het symbool van verzet tegen t^jival van de landen van het Warschau naa na de Praagse Lente. De bandopna- ri Vaarop Palach zijn verklaring aflegt is fogs door NOS-correspondent Dick )n tijk naar buiten gebracht. Volgens die 0£rime spreekt Palach zich niet duidelijk If hij tot een verzetsgroep behoorde, ibe Thatcher doet het goed op tv LONDEN De tv-uitzendingen vanuit het Britse Lagerhuis leggen premier Margaret Thatcher geen politieke windeieren. Van de Britten die wel eens naar de debatten hebben gekeken vindt 44 procent dat zij een beter figuur slaat dan oppositieleider Neil Kinnock. De voorzitter van de La- bourpartij wint het debat om de kiezers gunst in de ogen van 25 procent. En 19 pro cent vindt dat de twee niet voor elkaar on derdoen. De gisteren door het dagblad „The Guardian" gepubliceerde uitkomst van de peiling betekent vermoedelijk een forse op luchting voor de Conservatieve partij. De medestanders van de premier waren bang dat haar nogal agressieve stijl negatief zou werken op de kiezers. DEN HAAG Aan de vooravond van de verkie zingen in Brazilië is de strijd om het president schap uitgelopen op een nek-aan-nek-race. Tegen alle verwachtingen in wordt de gedoodverfde win naar op 17 december, de recht se populist Fernando Collor de Mello, nauw op de hielen geze ten door zijn linkse tegenstan der Luis Inécio da Silva, bijge naamd Lula. De campagne vindt overwegend via het tele visiescherm plaats en is zeer spannend geworden. Zelfs ko ning voetbal en de veelbeke ken televisiefeuilletons moeten het op de buis afleggen tegen de verkiezingsstrijd. Eén procent slechts scheidt de twee kandidaten, zo blijkt uit de jongste opiniepeiling. Ook de televisiedebatten eindigen in „gelijke spelen". „Faire debat ten, zoals het een democratie betaamt", oordelen politieke commentatoren over deze dis cussies. In de televisiespotjes van beide kandidaten gaat het er hevig aan toe. Collor schetst Lula dan als een verkapte marxist, van wie het land al leen maar chaos en anarchie kan verwachten. Lula is vak bondsleider. In diens campag ne wordt Collor, gouverneur van de kleine noordelijke staat Alagoas en populair door zijn strijd tegen corruptie, afge schilderd als de knecht van het kapitaal en de grootgrond bezitters. Lula heeft met de Partij van de Arbeiders (PT) een brede massapartij achter zich, die dankzij de steun van progres sieve basisgroepen binnen de katholieke kerk alle uithoeken van het land kan bereiken. Toch is hij altijd een buiten beentje gebleven van het poli tieke establishment in Brasilia. Voor hen is Lula nog altijd de radicale vakbondsleider die in 1979 in Sao Paulo de eerste al gehele staking onder het mili taire regime leidde. SOFIA Meer dan 60.000 Bulgaren heb ben gisteren gedemonstreerd voor het parlementsgebouw in Sofia. Met kreten als „Maffia", „Weg met de communisti sche partij", en „Opstappen!" werden de afgevaardigden die het gebouw in- of uit gingen door de menigte uitgejouwd. Zelfs de nieuwe hervormingsgezinde par tijleider Mladenov kreeg de menigte niet tot bedaren. De demonstranten waren woedend over het besluit van het parle ment, dat gisteren bijeen was. Het Bul gaarse parlement weigerde om artikel 1 van de grondwet, waarin de leidende rol van de partij is verankerd, te schrappen. Volgens parlementsvoorzitter Dimitrov kan het voorstel pas tijdens de volgende zitting in januari worden gewijzigd. Behalve het schrappen van Artikel 1 van de grondwet pleitten de demonstranten ook voor vrije verkiezingen, het verdwij nen van partijcellen uit fabrieken en on dernemingen en het aftreden van het hele centraal comité. Het 400 leden tellende parlement wordt gedomineerd door 300 communistische af gevaardigden. De andere zetels zijn bezet door vertegenwoordigers van de Boeren Volksunie, die altijd aan de hand van de communisten heeft gelopen, en enkele tientallen leden van de Academie van we tenschappen, die als onafhankelijke leden in de assemblee zitten. >rdt ut Rob neemt de bewusteloze vreemdeling op de schou- i Bon gaat terug naar het kamp. Met grote ogen staren de wil- lee dém aan, wanneer hij met zo'n vreemde vangst terugkomt, en Lrbiedige afstand blijven zij staan, wanneer Rob de man :n nuïhtig neerlegt onder het tentzeil. Dan bekijkt Rob zijn men. it" een beetje nauwkeuriger. Ja, het is een blanke, welis- lekleed in een ruw beestevel en met lange, onverzorgde maar... het kan bést één van de rubberzoekers zijn, be denkt Rob opeens! Komaan, een paar druppels cognac zullen de bewusteloze waarschijnlijk wel bijbrengen. En inderdaad, de me dicijn doet wonderen: José opent de ogen en ziet verwonderd om zich heen. Rob duwt hem vlug het glas in zijn hand. „Cog nac!" roept de vreemdeling opeens met hese stem, „cognacï" En gulzig drinkt hij het glas leeg. Die avond raken José en Rob bijna niet uitgepraat. Een student zwaait met de Bulgaarse vlag tijdens demonstratie gisteren in het centrum van Sofia. FOTO: AP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5