Wees flink als ontlastingdarm- iramp of een wind op handen is jorhoulse Anita Philipsen ^twerpt briljant droomhuis 'DDER LEVERLAND KREEG EEN RIJK BOEK ALS AFSCHEIDSGESCHENK LANGS OMWEGEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. te eet, de heilige Augustinus weerde al kwaadsprekers. Andermans verhaal moet je nooit onderbreken. Wees gre tig in het luisteren en spaar zaam met praten, zegt Jaco bus, vooral als je nog maar weinig jaren achter de rug hebt.(...) Tast met mate in de schotel, niet in de lekkerste. Neem niet de beste hapjes, maar kies eenvoudig van het alledaagse. Pel de schaal van het ei met je mes, niet met je nagel, en lik de toppen van je duim niet af". En dan: „Dronkenschap doodt meer mensen dan het zwaard er ombrengt". En verder: „Kaas dient pas neergezet te worden als men gegeten heeft, snijdt een passend stuk je met zachte korst af. Voor datje van tafel opstaat behoor je een dankgebed te spreken, om niet te lijken op een zwijn, dat verzadigd naar zijn mod derpoel teruggaat. Ach, voor de dwazen is vrijwel elke goe de raad boter aan de galg. Maar de wijzen zullen er spoedig hun voordeel mee doen... En dit alles heeft Schut opgeschreven vanuit de volle liefde van zijn hart, op dat hij als een dienaar van het Lam de eer van het (hemel- )rijk verwerft". Een eeuw later was het met Bloccius' „Praecepta" niet an ders. Ook deze opvoeder (con rector van de Grote School) hamerde op tafelmanieren. Waarschijnlijk met hetzelfde resultaat, de goeden niet te na gesproken. Bloccius nog even, tegen z'n laat-middeleeuwse smeerpoetsen, reeds door de renaissance getekend: „Voor dat je aan tafel gaat bespren kel je met helder water, je ge zicht en handen, en heilig je maaltijd. En laat het servet al tijd op je linkerschouder"... Bouke Leverland moet ook van deze zaken kunnen smul len. Coebergh en Leverland zouden best op „speaking terms" kunnen staan, en als ze bij elkaar over de vloer ko men kunnen ze altijd terug vallen op Bloccius: „Als ie mand jou toedrinkt, wens dan van jouw kant dat de dronk heilzaam zal zijn. En drink niet met volle mond, lieve jongen..." Ik zie die twee al weer. Twee, de historie toegewijde, „er gens" nog wel „Rooms" van herkomst toegewijde (minder- )broeders, die de tafelmanie ren op de drempel van de Nieuwe Tijd allergenoege- lijkst nog eens repeteren. Of een van de dames Coebergh of Leverland zou wellicht be ter de „high tea" kunnen ver zorgen. Om toch maar met Bloccius (in Coeberghs formi dabele vertaling) te eindigen: „Als je van iemand de taak om te serveren krijgt toever trouwd, ho, pas dan op dat je geen saus over iemand heen giet. Tengevolge van te grote vraatzucht braken is onfat soenlijk, veel rochelen en zuchten is niet netjes".... Voorlopig zie ik Bouke Le verland nog wel terug, als ik wekelijks in de studiezaal, met het geritsel van bladen, het gekuch, gezucht en ge steun, de oprispingen van eni ge vrolijkheid en het af- en aandragen van soms formida bele boekwerken die aan de zorgen van het archief zijn toevertrouwd, bezig ben met het optekenen van de gege vens voor de rubriek „Leid- sche Courant, anno zeventig jaar terug". Dit, alles bijel- kaar, was de wereld van Bou ke Leverland, de stut en steun van velen die met het verleden in de knoop zaten en dank zij dit „studiehoofd" er uit kwamen. wen<FUJS aan bet Koster- Zoeterwoude wordt 7iin, en morgen een gehouden. Van- men nog tot half zes n morgen van tien het-uur- Te hoop zijn t he'65' Planten on kaar- \nn?ïpbrengst is voor de z\e van de Dorpskerk. disco Exodus vanavond de nieuwste hits. Aanvang half negen. Morgenavond is in clubgebouw de Westender de jeugd welkom als tal van „gouwe ouwen" worden ge draaid. Zondagmiddag is van twee tot vijf uur de soos geo pend. oeterwoudse jonge ling Utopia draait De Eerste Leidsche Vereeni- ging van Vogeliefhebbers De Zanger houdt morgen en zon dag een vogel ten toonstelling in de Eendenkooi aan het Kooikerspad 1 in Zoeterwou- de. Daar zijn ongeveer 1300 vogels te zien: kanaries, par kieten, vinken en andere tro pische vogels. Zaterdag kan men van van tien tot zes uur terecht, zondag van tien tot vier uur. Entree gratis. Matthias In de Warmondse Matthias- kerk wordt zondagmiddag een kerstsamenzang gehou den. Het dameskoor van de parochie zal dan meerstemmi ge liederen zingen met orgel begeleiding. Verder begeleidt de klarinettengroep Wood Promotion de samenzang, die drie kwartier duurt. Aanvang half drie. Bijbel De Baptistengemeente Lei derdorp houdt zondagavond een bijbelavond in Zijlkwar tier aan de Van der Marck- straat 19 in Leiderdorp. De muzikale begeleiding is in handen van de familie De Gier uit Hillegom. Aanvang zeven uur. Verzamelbeurs Collector Service houdt zon dag van tien tot vier uur een verzamelbeurs in de Galazaal van Teslong aan de Parklaan 5 in Hillegom. Stenen, mine ralen, oud speelgoed, munten, postzegels, oude boeken en strips zijn op deze beurs te vinden. Toegang kost J3, be jaarden en kinderen betalen 1,50. Kerstconcert Het kerstconcert voor de bur gerij van Leidschendam wordt zondag gehouden in de St. Joseph Opifexkerk aan de Burg. Sweenslaan. Medewer king verlenen drie koren: het Seniorenkoor De Schuiteja ger, het EMSO-koor en Ars Musica. Onder leiding van Koos Wessels worden werken van Bach, Mozart, Schubert en Saint Saens ten gehore ge bracht en bovendien enkele verrassende bewerkingen van bekende kerstliederen. Ook worden enkele instrumentale werken uitgevoerd. Het lezen van het kerstverhaal maakt deel uit van een bewegings spel door een balletgroep on der leiding van Monica Ro- bers. Tijdens het concert wordt gecollecteerd voor de Stichting Mensen in Nood waarover ook informatie wordt verstrekt. Aanvang acht uur. Strandhengelwedstrijd De hengelsportvereniging De Sportvisser houdt zondag een strandhengelwedstrijd in Noordwijk. De wedstrijd be gint om half negen 's morgens en duurt tot half een 's mid dags. Nadere inlichtingen op telefoon 01719-16964. Samenzang De Leiderdorpse volkskerst zang wordt zondagavond ge houden in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp. Medewerking wordt verleend door de COC Excelsior, jongerenkoor Lei derdorp en het kinderkoor De Rijnzangertjes. Dirigent is Jos. Schohaus, Hans Vis bespeelt het orgel. Aanvang zeven uur. Concert Albert de Klerk geeft komen de zondag in het kader van de concerten op de zondagavond een concert op het orgel van de Gedachteniskerk Paus Jo hannes in Prinsenhof in Leid schendam. De Klerk speelt werk van Sweelinck, Muffot en Langlais. Samen met zijn dochter, de blokfluitiste Birgit de Klerk, speelt hij bovendien werken van onder meer Tele- mann, Hirose en Eben voor orgel en blokfluit. Aanvang kwart over acht. Toegang kost 10voor Pas 65- en CJP- houders 7,50 Drive inn De drive inn show S.A. draait zondagmiddag muziek in jon gerencentrum Het Kasteel aan de Concertweg in Al phen aan den Rijn. Aanvang half drie, toegang kost 3,50 Concert Het Fiorettikoor geeft zondag middag een concert in de aula van het Fioretticollege in Lis- se. Tevens wordt een kerst spel opgevoerd door bewoners van de Hafakker in Noordwij- kerhout. Aanvang twee uur Gospel Het Leidse Petra Gospelkoor reist momenteel door het land in het kader van het Gospel- project JOB. Dit behelst de uitvoering van een eigentijdse vertelling in de vorm van een muziektheater. Zondagavond is het project in de Paulus- kerk aan de Ruishornlaan in Lisse te beluisteren. Aanvang zeven uur. Viering In de toneelzaal van de St. Bavo in Noord wijkerhout wordt maandagmiddag een oecumenische kerstviering gehouden. De organisatie is in handen van de Zonnebloem. Aanvang twee uur. Postzegels De maandelijkse postzegelvei ling van de vereniging van postzegelverzamelaars Noord- wijk wordt maandagavond gehouden in hotel Royal aan de Voorstraat 76 in Noord- wijk-Binnen. Vanaf acht uur kan men er terecht Toegang kost /l. Voor m> tie: 02522-12080. Ruilavond In het restaurant van sporthal Wasbeek in Sassenheim wordt maandag een ruil- en veilingavond van de Postze gelvereniging Sassenheim ge houden. Ook zijn handelaren aanwezig. De jeugd kan vanaf zeven uur terecht, volwasse nen zijn om acht uur welkom. 'AC "~)EN OMGEVING £eidóC<2ou>tfmt vrijdag is december i989 pagina 13 Anita Philipsen en Sandro Sierhuis tonen bij hun jukebox het ontwerp van Anita's droomhuis. zelf zijn huis kan inrichten. Maar ook kan hij of zij alles weer aan de kant schuiven. Vast gegeven is een gesloten slaapkamer en een gesloten douche/toilet-ruimte. Een keukenblokje wordt tegen de buitenwand geplaatst. „Ruimte genoeg dus voor een juke-box, rock and rollband en andere bezigheden", zo geeft Anita toelichting op haar project. Intiem „Op de eerste verdieping gaat het er wat rustiger aan toe. Daar is een intieme ruimte met kleine hoeken en als klap op de vuurpijl een permanent uitzicht op je droomauto". En dat laatste is het helemaal want Anita plaatste op het dak van haar ontwerp-fantasiehuis drie Amerikaanse auto's waar van de bodems zijn verwij derd. „Via een trapje kom je bij een bankje in de auto en vandaar uit heb je een heerlijk uitzicht vanaf het dak van je huis", zegt de creatieve Voor- houtse. Good old Chuck Berry had niet kunnen denken dat zo'n dertig jaar later een jonge vrouw geïnspireerd zou wor den door deze song en daar zelfs een bouwsel aan zou wij den. Anita viel niet in de prijzen. „Achteraf maar gelukkig van niet want dan moet je weer een sponsor zien te vinden om het bouwen van het project te financieren. De grond wordt beschikbaar gesteld maar de rest moet je zelf doen". Maar uit de 161 inzendingen vond de jury het plan van Anita wel degelijk vermeldenswaardig vanwege de door hen zo geap- Srecieerde symbolische bete- enis. Zij vonden het een „briljante vondst" om het mot to te ontlenen aan de titel van Chuck Berry's hit „No partcu- lar place to go" en het idee om op het dak drie Amerikaanse auto's te plaatsen waarin de bewoner alle doelloze momen ten door kan brengen, „crui- sin' and playin' the radio, with no particular place to go" vond men „de meest treffende ver beelding van het wonen in Al- mere". WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT 30. o. oe week nam drs.Bouke teenas Leverland in de '8,8iiselijke burgerzaal af- ^v°n van het Leidse Ge- di.e-archief, waar hij sinds anderkzaam is geweest. Hij Ofoaar hoofd van de stu- q 8 f en bekleedde er amb- 123^e rang van adjunct-ar- wois „Iemand moet dat imerpn", zei hij onlangs nog '9 aferend tegen me, toen ik eze rubriek een evalua- >r leven en werken van eviand moest opzetten. Hij !l.l5Jaar linksachter in die ma zeten, als vraagbaak en 5croêer voor ve^e bezoe- /m op zoek waren naar 15oots", hun komaf. Nie- GEfpeheepte hij af, en als ebo( een beroep op zijn tomst deed, leek het of net zo belangstellend VA Katrijn Jansdr. of van Arkel als degene genealogische studie te maken om achter nilie te komen via een (Specht door doopboeken 14.fere archivaliën. BAagtig zei, wist je met- Cen!t hij geen Leidenaar "14 fl 's eerder een gepre- On prde man van het Gel- 21.5o rond de middagpau- 1.30,ween hij met een sta- '^'ioterhammen, die zijn 3 2(ote ongetwijfeld des 'tei.s had samengesteld I4.(ik het niet voor onmo- 18.ioud dat Bouke daar !8r8 hand in heeft gehad jg n(r>n onbestemde plaats. .30. i meestal de kantine maar er waren ^g'l andere plekken om naar binnen i3cen. Soms ook, als hij werd, kon Bou- ®£rland aan privé-studie zat met zijn 2ih de wolken der mid- 4ETIVen, want die mistige, ?pe (jden hadden zijn Voor 16jlaar was hij in gespe cialiseerd. Dan stapelden de folianten zich vóór hem op. Het Hoge land Officieel gaat Leverland op 1 januari 1990 (een jaartal dat al iets „futurologisch" heeft) met pensioen. Maar hij zal op ge zette tijden naar het archief, als plaats van de „misdaad", terugkeren teneinde een stu die af te kunnen ronden. Het kan best een standaardwerk worden: Leverlands „geschie denis der Hooglandse kerk", de oude collegiale St.Pancras, waarvan Leverland nagenoeg alle facies van de kanunniken schijnt te kennen en hen met naam en toenaam tot een compact geheel aan elkaar zal weten te smeden. Maar, in elk geval, Bouke Le verlands verdiensten zijn deze week beloond door het thuis front, dat ervoor zorgde dat Hare Majesteit, met het zetten van haar handtekening, hem verhief in de ridderschap der Orde van Oranje-Nassau. Bo vendien werd er een boek werk gepresenteerd, een soort „Liber amicorum", getiteld „Uit Leidse bron geleverd" (met een heenwijzing naar Boukes familienaam). Hierin zijn vele tientallen studies over Leiden en de Leidena- ren in het verleden vol gens de indeling Middeleeu wen, Nieuwe en Nieuwste ge schiedenis aangeboden door vele tientallen, ruim schoots onderlegde vrienden en vriendinnen, afgestudeer den en anderszins geleerde en hooggeleerde relaties van Bouke Leverland, een kring die in de loop van enkele de cennia is opgebouwd. Al die schrijvers, aan wier wetenschappelijke toekomst Bouke Leverland niet zelden mede geschaafd heeft, hebben de scheidende „hoeksteen" van het archief gefêteerd op meer dan 550 pagina's vol uit gekookte ontboezemingen. Zo werd er geschreven over „De nadagen van twee zuster schappen", over „De waard en zijn gasten", „De bevolking van het Elfduizend Maagden klooster", „Lopsen onder Lei den", „Leidenaars op de we reldzeeën", over „Pieter Voorstad, dessertwerker en confiturier", „De grafkelder der Oud-Katholieke kerk te Warmond" met een refe rence naar Boukes priesterlij ke status binnen de Oud-Bis schoppelijke Clerezij. Willem III kwam nog eens een keer naar Leiden, en ook kan Bou ke nu lezen hoe „De keizer al ler. Russen" in 1814 te gast was in Lisse. Zo gaat het maar door, een rijke bundel vol aantekeningen, ophelderin gen, ontboezemingen en rela- sen. In de context van dit „Leverlandboek" wordt de kennis van de lezer weer eens opgefrist of uitgebreid. Ik wilde in dit verband toch iets „aparts" uit dit „Boek der 'vrienden" naar voren bren gen, en koos daarvoor de bij drage van A.M.Coebergh van den Braak, emeritus-rector van het Stedelijk Gymnasium in Leiden. De heer Coebergh was enkele jaren geleden dol gelukkig dat hij de „schoolse tirannie" uit z'n dagelijks le ven kon bannen. Hij had zijn pupillen uitentreuren, ook via ter zake bevoegde mede-do centen, laten weten dat zij 1 drs.Bouke Nicolaas Leverland FOTO: PR „niet voor de school, maar voor het leven leerden", maar hij lustte er tenslotte geen pap meer van. Maar wel leverde hij een schalkse bijdrage aan Leverlands gedachtenisbun del. Het ging over „Tafelma nieren" „Volgens meester Engebrecht Ysbrantsz. Schut en meester Petrus Bloccius", die beiden de éen rond 1460. de ander omtrent 1560 de Leidse jeugd van die da gen moesten zien op te voe den. Wat toen al bijna geen doen was. Puike vertaling Coebergh laat weten, dat „de zeden en manieren in die tijd grover waren dan in doorsnee voor ons althans aanvaard baar is". Maar dan breekt hij los: „Bedenk wel dat in die tijd de leeftijd van de leerlin gen tussen de zeven en veer tien jaar lag: alle onsmakelijk heden, jongens van die leef tijd eigen, passeren de revue". Engebrecht alleen al is de moeite van het lezen waard. Coebergh heeft er een puftce, hedendaagse vertaling van gegeven, en ik pluk er hier en daar maar iets uit: „Zorg ervoor zei Enge brecht, tot 1464 rector aan de Grote School van Leiden en illuster voorganger van Coe bergh, tegen zijn scholieren „dat je vóór tafel je handen en nagels schoonmaakt. Brood, spijzen, alsook bier en (gerste) wijn, neem daarvan met ge paste soberheid; het zijn medi cijnen. Leg geen hap uit je mond terug op de schotel. Als je iets oplikt, zorg er dan voor met je lippen geen geluid te maken, stulp je lippen niet naar voren bij het kauwen als een varken. Pas op dat je hete spijzen en groenten niet gaat zitten koud blazen en doop geen eten in de zoutvaatjes. Steek niet je blote vingers in je neus of oren, en pulk niet met een mes in de holten van je kies, mik geen slijm uit neus of keel (op de grond), doe je overtollige slijm in een lap. Haal aan andermans tafel geen katten aan, nodig geen gasten aan tafel, laat dat de gastheer doen. Let erop aan tafel geen vieze boer te laten, wees daarentegen flink als ontlasting, darmkramp of een wind op handen is. Haal een voor jou betrouwbare jongen erbij, of de tafeldienaar, vraag hem of hij je meteen wil ont bieden alsof voor iemand die buiten staat. Maak je lippen schoon voordat je goede wijn drinkt. Praat niet over spijzen die je niet op tafel ziet. Met een mond vol eten moet je geen woord zeggen. Geef niet af op hem wiens lekkernijen ÜIBoUT - Soms 1 fai«jn mens over on- ^lenten te be- 22.0C1. Vaak zijn ze °88and maar door een wninlof opwelling ko- aan het licht. Zo NGEiook bij de Voor- Anita Philipsen dagelijks leven nderwijzeres. inqeF1"^ ^oor haar *e~ boo^1" de architect San- .00. uis deed zij mee aan vriilijke prijsvraag „on- 16 (bnen" en kreeg voor 'har?-1 een eerv°he ver* 'n „Archi's" het blad litectuur, stedebouw Ugjide kunst. Zij is daar op want uiteinde- helemaal haar vak lere zichzelf respec- [aafchitect droomt er- aam in dit toonaan- t de lad vermeld te zien. ellinganiseerde de Stich- ie fantasie deze prijs- ber de eerste keer. Ne- 3,onde inzenders kre- Qen periode van vijf vijtuk grond ter be- Eercaan de rand van Al- dv3 Daar hebben zij „Onge- rordqen" in praktijk ge- Opiformule kreeg in ritaservolg in een gelijk- kalrijsvraag voor een gevlers in Almere. In- id oibesloten om de sta- zoda[ Op het dak van hel tus van de woningen van de eerste „Ongewoon Wonen" prijsvraag te veranderen van een tijdelijke in een perma nente. Tevens werd besloten om een onlangs vrijgekomen perceel opnieuw te laten be bouwen en een nooit bebouwd kavel alsnog. Hiervoor werd afgelopen zomer dus de derde prijsvraag uitgeschreven. De jury bestond onder meer uit een eental landelijke bekende architecten. Iedereen kon aan deze prijs vraag deelnemen. Gevraagd werd een plan te ontwerpen voor een vrijstaande woning, vindingrijk in vormgeving, materiaalgebruik, constructie of woonvorm. Het ging de Stichting niet om de algemene bruikbaarheid van het huis maar toch zou het wellicht een inspiratie kunnen zijn voor de reguliere woningbouw en bouwpraktijk. Auto's Het ging hier echt om het bouwsel op zich. Dit alles sprak de Anita Philipsen wel aan. „Er moest een tekening met plattegronden worden in geleverd, een model op schaal plus een toelichting met illus traties waarmee een catalogus zou worden samengesteld" zo vertelt Anita. „Het ingezonden stuk moest ook een motto voe ren. Anita liet haar fantasie de vrije loop en zij ontwierp een fantasiehuis met op het dak drie Amerikaanse auto's en de bedoeling was dat het motto „Back to the fifthies" zou wor den. Het is niet verwonderlijk dat het ontwerp van de Voorhout- se iets te maken heeft met de vijftiger jaren want Anita is gecharmeerd van jukeboxen, de flitsende nostalgische mu- ziekkasten uit die periode. In haar modern ingerichte woon- kamer pronkt een dergelijk apparaat. „Dat was de tijd van de rock and roll, grote Ameri kaanse auto's en juke-boxen" zegt Anita enthousiast. Zij liet zich daarbij later inspireren door het bekende nummer van Chuck Berry „No particular place to go" wat ook het motto werd van haar ontwerp. Haar idee werd op papier gezet en alle details ervan werden feil loos en vakkundig uitgewerkt door architect Sandro Sierhuis. „Dat leverde nogal wat discus sies op binnenshuis", herinnert ■**Anita die heel goed weet wat ze wil. „Ik had het idee en ik wil dat dan ook exact zo uitge werkt hebben. Maar San is ar chitect en die bekijkt het na tuurlijk vaak heel anders. Maar goed, we zijn er uitgeko men en onze samenwerking bleek toch héél leuk". Het ontwerp van Anita Philip sen is een bouwsel dat bestaat uit een gesloten cirkel van ge golfd staalplaat met een grote entreehal die uitkomt bij een stalen wenteltrap. Er omheen is een zee van ruimte waar door middel van schermen van gegolfd staal, de bewoner

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13