UNIEK Noordwijkse duinen als natuurmonument Belbus Oegstgeest gaat rijden in mei Bang&Olufsen ioners Frankenburg n snel renovatie dus van Bang&Olufsen <4EN OMGEVING £oidóc<3ou*cmt DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 PAGINA 11 bekers maken Katwijk onveilig ie JK In een flink aantal woningen en andere gebou- ^^Catwijk is in de nacht van dinsdag op woensdag inge- ^Bjit het Gezondheidscentrum aan de Groen van Prinste- ^Kerd 1500 gulden weggenomen. Ook worden betaalkaar- ^^eerdere vellen postzegels gemist. De daders namen een #>m binnen te kunnen komen. aan de Wassenaarseweg werden reis- en andere .30. iten gestolen, en ook een radio en wat klein geld. Een li: tan driehonderd gulden werd gestolen uit een huis aan Bestraat. De bewoners missen ook een aantal euroche- uJjjfbijbehorende pasjes. Een poging tot inbraak in een wo- 18 i de Achterweg mislukte doordat de bewoner de dader Kast Een andere woning in deze straat was ook het doelwit I3.3öekers, maar ook hier bleef het bij een poging. In alle verschaften de daders zich toegang door middel van Diezelfde nacht werd ook geprobeerd in te bre- I4.3pn garagebedrijf aan de Bestevaerweg en bij een winkel raatHoornesplein. De Katwijkse politie ziet geen verband Se$ verschillende inbraken. Rode wijn in melkpakken WASSENAAR Honderden mensen keken gisteren in Was senaar raar op toen de bekende Menken-pakken rode wijn ble ken te bevatten. Een ludiek geintje, ter gelegenheid van het afscheid van de Wassenaarse zuivelproducent en directeur A.C. Menken. „Dat spul is vast van heel zeldzame koeien", luidde de verklaring van één van de aanwezigen. De gasten die gisteren van Menken af scheid namen hadden voor het schudden van handjes en een glas „rode motor" urenlang wachten over. Rond het kasteel was namelijk geen parkeer plaats meer vrij. Op een gege ven moment werden busjes in gezet om mensen te vervoeren. Dorpsbehoud tegen grotere bedrijven NOORDWIJKERHOUT De Vereniging Dorpsbehoud Noordwijkerhout maakt be zwaar tegen de mogelijkheid in het bestemmingsplan Bui tengebied om 7.000 vierkante meter bedrijfsbebouwing neer te zetten. Dit wordt aan enkele bedrijven in Noord - wijkerhout toegestaan door dat de gemeente Noordwij- kerhout een splitsing maakt tussen bebouwing voor agra risch gebruik en bebouwing voor handelsdoeleinden. Het bezwaarschrift wordt van avond in de raadsvergade ring behandeld. Dieven in kraag gevat NOORDWIJK De politie van Noord wijk heeft gisteren in samenwerking met de rijks politie in Noord wijkerhout twee mannen uit Amersfoort aangehouden. De twee, beide 20 jaar oud, hebben de laatste maanden voor enkele duizen den guldens gestolen uit auto's, garages en sportkantines. Ze stalen geluidsapparatuur, een autotelefoon, fietsen en auto radio's. De inbraken werden gepleegd in Noord wijk, Voor hout en Leiden. Het tweetal heeft de diefstallen bekend. SLAAPKAMER DOOR BRAND BESCHADIGD LEIDERDORP Een 14-jari- ge Leiderdorpse scholier heeft gisteravond onbedoeld van zijn slaapkamer in het ouderlijk huis een onbewoonbaar vertrek gemaakt. De jongen had een brandende kaars in een plastic bakje gezet. Vervolgens ging hij eten. De kaars brandde op, het bakje vatte vlam en vervol gens raakte het bureau in brand. Schoolboeken gingen schroeiend ten onder en er on stond een enorme rookontwik keling, die de muren zwart bla kerde. Het vuur was inmiddels door zuurstofgebrek uitgegaan, maar de brandweer had nog enig werk aan het nablussen. De schade is aanzienlijk. Schoolzwemmen in Oegstgeest gehandhaafd OEGSTGEEST School zwemmen blijft in Oegstgeest gehandhaafd, zo bleek gisteren in de commssie onderwijs en welzijn. De leden stelden zich op achter de uitgangspunten in de schoolzwemnota. Alleen VVD'er Kamphuisen merkte op dat ouders er verantoorde- lijk voor zijn dat hun kinderen zo snel mogelijk leren zwem men. De liberaal zei dat men die lessen zelf moet betalen. De rest van de commissie vond echter dat schoolzwem men kosteloos moet blijven. Terugkeer Both in raad Voorschoten nog onzeker VOORSCHOTEN Of C. Both (PPR) na de verkiezin gen van de gemeenteraad in maart volgend jaar terugkeert in de Voorschotense raad is nog uiterst onzeker. Acht jaar geleden kwam Both in de raad doordat de PPR een lijstver- binding met de PvdA aanging. Die partij heeft Both onlangs op een vijfde, naar verwach ting onverkiesbare plaats ge zet. Dat is voor de PPR-man „onaanvaardbaar". Sinds en kele maanden wordt getracht ook in Voorschoten een afde ling Groen Links op te rich ten, maar dat is tot op heden niet gelukt. «4 Hulspas el tra "rekker a!!0 (WIJKERHOUT /m slid Elma Hulspas ïkker voor D66 in iGEtijkerhout bij de d; J"ieraadsverkiezin- naart. De huidige irzitter Ton Tien- JjJ^et de mogelijk iare tweede plaats. *GE.hd is verder de ->g van Jan Bier- re (1 ex-voorzitter van J Gige Eenzilkerpar- 21.! derde plaats. Haai den i YLCH j j fjife de gemeenteraads- 21.gen in met het pro and Een schone gemeen- gJlder bestuur". „Daar 2-jhet in onze gemeen- eens aan", aldus Het verkiezingspro- 4 er een waarin D66 hen i duidelijke keuzes i 21 ecifieke accenten die óod programma heen lo- OPOl de aandacht voor 81 ®Qen en zwakkeren in 1g samenleving en de npemde openheid van 14D is er aandacht voor van geweld en sek- 5JoHJruik en wil D66 een weapde beschikbaarheid ODE® opgeleide vrouwe- I8.4eambtenaren. the I 1.30. tel. er aandacht voor de 19 het arbeidsproces, D'Ojeropvang en voor 19ii deeltijdarbeid die ZaRechten en kansen Zaal rijgen als degenen *al«blledige baan. Vrou- •aro!eten nadrukkelijk te sollicite- logere functies in het En ook ook; irkeersbeleid neemt °p voor de meest De verkeersdeelne- 30 lelijk de voetganger er. EEt de openheid, be- een radicale demo- Er moet bijvoor- reSio een onafhan- thekJelhng komen die de waan burgers over het ie ooi van bestuurders, ;T ji en politie onder- Dng^aarvan verslag uit- n ZieU de gemeenteraad. .00 us het bijvoorbeeld dat mensen die bij geregistreerd EiiiatP inzagerecht heb- lun je ook nooit iets Dienj", aldus een com- odentjn Hulspas. r0!>gramma pleit D66 ïHERir een goed tweede- Hulpwijs voor volwasse- schaüe milieuparagraaf 1"® onder andere de beréende standpunten karak- ge- *810-lmoet blijven en dat end onkruidbestrijding minimum beperkt IE m. Toch is er wat IN. heid in de uitspra- altijd prioriteiten moeten worden. DEN HAAG/NOORD- WIJK Minister Braks van landbouw, natuurbe heer en visserij heeft on geveer 30 hectare duinge bied ten noorden van Noord wijk aangewezen als natuurmonument. Het ge bied is eigendom van de gemeente Noord wijk en valt onder de Natuurbe schermingswet. Braks wil met de aanwijzing het be houd en herstel van de natuurwaarden van het gebied bevorderen. De aanwijzing van het duinge bied ten noorden van Noord- wijk als natuurmonument komt voor de gemeente Noordwijk niet als een verras sing. Wethouder V. Salman; „Na het definitief afketsen van het Nationaal Park wilde het ministerie het terrein waar nu nog de trimbaan ligt, aan wijzen als natuurmonument. Wij hebben toen gezegd daar misschien geen bezwaar tegen te hebben maar dat we wel wilden meepraten. Dat is in middels gebeurd. We zijn met het ministerie overeengeko men dat de natuurwaarden in het gebied versterkt moeten worden maar dat de huidige functies in het gebied mogelijk moeten blijven". Dit houdt in dat de trimbaan niet hoeft te verdwijnen. Wel wordt de baan opnieuw en op een kleinere schaal opgezet. In het vrijkomende deel van de duinen wordt een heemtuin aangelegd met een natuurpad erdoor. „De aanwijzing als na tuurmonument betekent dat het ministerie bijdraagt aan de kosten van de herinrichting van het gebied. Hoeveel geld we krijgen is nog niet be kend", aldus Salman. Ook de bouwmogelijkheden in het duingebied worden voorlopig bevroren. „Volgens het be stemmingsplan mag er nog een kleine horecagelegenheid ge bouwd worden aan de kust. Hier gaan we over praten want we moeten nog een be heersplan vaststellen". Het bewuste gebied bestaat uit een verhoudingsgewijs smalle strook jonge kalkrijke duinen. Op de hellingen groeien bij zondere soorten planten. Ook is het gebied belangrijk voor vogels, waarvan sommige soorten er broeden, andere er rusten en/of naar voedsel zoe ken. Het betreft onder meer de roodborsttapuit, de tapuit, frater, kneu en nachtegaal. De in de duinen gelegen bunkers zijn voor de watervleermuis en de grootoorvleermuis van belang als winterverblijf en slaapplaats. Van het Nederlandse duinge bied is nu ongeveer 3.800 hec tare aangewezen als natuur monument. Voor nog eens 1.600 hectare heeft de be windsman een dergelijke aan wijzing in voorbereiding. De Stichting Duinbehoud is blij met de aanwijzing van de 30 hectares tot natuurmonu ment. „Het streven is er uit eindelijk op gericht om het hele Zuidhollandse duin aan gewezen te krijgen als natuur monument. Het is goed dat nu eerst de meest bedreigde stuk ken duin het eerst aan bod ko men", aldus M. Janssen van Duinbehoud. „Het voordeel van de aanwijzing is dat het duin in de eerste plaats een natuurgebied wordt. Als je er iets anders wilt doen dan moet dat aangepast worden aan de natuur. Ontwikkelingen als de aanleg van wegen en golfba nen worden hierdoor tegenge gaan". Afscheid van Hemmes Veiling Flora heeft gistermiddag tijdens een receptie afscheid ge nomen van PR-man N. H. Hemmes. Hij was 37 jaar bij de bloe menveiling in dienst on maakt nu gebruik van de VUT-regeling. Hemmes (rechts op de foto) heeft veel betekend voor de in- en export van de gehele sierteeltbranche. Voor zijn jarenlange trouw en grote inzet ontving hij als dank de „Flora tulpencontainer" (foto). Deze onderscheiding is dit jaar wegens het 75-jarig jubile um van Flora in het leven geroepen. foto: henk van den ende Ruilavond Ruilvereniging Alkemade houdt morgen een ruil- en contactavond in de Alke burcht aan de Noordhoek in Roelof arendsveen. Ieder een, die postzegels, munten, ansichtkaarten en dergelijke te ruilen heeft, is tussen ze ven en negen uur welkom. Het eerste uur is speciaal be doeld voor jeugdigen. Ook is er in de loop van de avond een gratis verloting. Noméro Wegens het twintigjarig be staan van de Rijpwetering- se muziekvereniging Noméro op vrijdag 15 december ver zorgt het korps exact op die dag een feestelijke muzie kuitvoering in het Ripse Dorpshuis naast de kerk. Na afloop kan men dansen op muziek van The Sanos. Het muzikale programma onder leiding van Kitty Sierat is zeer afwisselend met over het algemeen moderne, pitti ge muziekstukken. Zo mel den de organisatoren dat No méro zich zelfs waagt aan jazz, beat en rock and roll. Daarnaast zullen ook enige traditionele marsen en een wals te horen zijn. De uitvoe ring wordt besloten met het wereldberoemde „Swannee" in een bewerking van Henk en Kitty Sierat. Aanvang acht uur, de toegang is gratis. Concert De Christelijke Oratorium- vereniging (COV) Leid- schendam geeft morgen avond een kerstconcert in de Andreaskerk aan de Grutto- laan. Medewerking verlenen Cora Rebel (sopraan), Kees van Dijk (organist) en het Koperkwintet van het Rot terdams Conservatorium. De leiding berust bij Aart Berg werff. Aanvang kwart over acht. Ruilbeurs Het gemeenschapscentrum De Poel houdt zaterdag een grote ruilbeurs voor postze gels en munten. De beurs wordt gehouden in het Poel- huys aan de Ruishornlaan in Lisse tussen tien uur 's mor gens en vier uur 's middags. Toegang kost /l, kinderen betalen een kwartje. Om half drie is er een kerstverloting. Concert Violist Theo Olof verleent medewerking aan een kerst concert dat zaterdagavond wordt gehouden in de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen. Voorts zijn het Voorne's da meskoor, het kleinkoor Ha- ga can tare, Schola cantorum Hagacantare, de sopraan El len Schuring, de organist Folkert Grondsma en het or kest Leiden Sinfonietta pre sent. Noordwijker Willem Wassenaar brengt enkele bassoli ten gehore. De muzi kale leiding berust bij René Verhoeff. Op het programma staan werken van Bach, Vi valdi, Mozart en Haydn. Het concert begint om acht uur. Toegangskaarten kosten f'10 houders van een CJP of Pas 65 en kinderen tot 12 jaar moeten f7,50 betalen. Maskerade Toneelvereniging Maskerade uit Rijpwetering speelt het oerkomische stuk „Geen reis naar de zon" van Fr. Hijdra. Een man en een vrouw hu ren onwetend van elkaar de zelfde etage. Wie wijkt er voor de ander? Aanvang acht uur in het dorpshuis in Rijp wetering. Toegang f5, kin deren tot 16 jaar moeten f3,50 betalen en 65-plussers f2,50. Veiling De jaarlijkse kerstveiling van voetbalvereniging VVSB uit Noordwijkerhout wordt za terdagavond gehouden. Plaats van handeling is De Schel ft. Aanvang acht uur. Black Box De formatie Black Box treedt zaterdagavond op in Club'71 aan de Oude Zeeweg 78 in Noordwijk. De zaal gaat om negen uur open, toegang kost 10. Kerstconcert Het jaarlijkse kerstconcert van de Lenteklokjes heeft dit jaar zaterdag plaats. Plaats van handeling is de Neder lands Hervormde Kerk in Sossenheim. Onder leiding van Henk Tommei worden door het jeugd- en kinder koor diverse kerstliederen gezongen. Het concert begint om half acht, toegang kost f3,50. Scum De hardcore-cultband uit En geland Napalm Death is een van de bands die optreedt tij dens de twee concertdagen op zaterdag en zondag in het Katwijkse hardrockcentrum Scum. Tijdens deze twee da gen treedt ook de Ameri kaanse trashband Morbid Angel op. Op zondag treedt ook Lizzy Borden, speedme- tal in een glitterjas, op. Toegang tot beide dagen kost f15. De zaal gaat zaterdag open om acht uur 's avonds. Zondag is de zaal open vanaf half drie. Acid Jongerencentrum Het Kas teel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn staat zaterdagavond in het teken van een Acid Hip House par ty. De Alphense DJ's Theo en Arthur en de stroboscoop en de rookmachine zorgen voor de sfeer. De zaal gaat om half tien open, toegang kost f8,50. Kerstklanken Het Koper Ensemble uit Sas senheim is zaterdag aanwezig in Jaap Kooy's Kerstdorp aan de Heereweg in Lisse. Deze, voornamelijk uit blaas instrumenten bestaande, mu ziekgroep heeft gedurende 15 jaar een uitgebreid kerstre pertoire opgebouwd. Vanaf twee uur tot sluitingstijd tre den zij diverse malen op. Te vens is de groep Anak van de Agatfiakerk te beluisteren. Zij zingen kerstliederen. Kienen De Lisserbroekse carnavals vereniging de Rampestam pers houdt zaterdag een kienavond in Dorpshuis De Meerkoet in Lisserbroek. Om zeven uur worden er eerst een paar rondjes gedaan met de jeugd en om half ne gen start het kienen voor volwassenen. Platenbeurs In 't Poelhuys aan de Ruis hornlaan in Lisse wordt za terdag de zevende grammo- foonplatenruilbeurs gehou den. Centraal op deze beurs staan rariteiten, zoals platen in de vorm van een muziek instrument, picturediscs, ge- kleurdse platen en promotie- platen. Belangstellenden kunnen van half elf tot vier uur terecht in 't Poelhuys. Toegang is gratis. Kunstmanifestatie Zeven kunstenaars doen mee aan de kunstmanifestatie die zaterdag en zondag wordt ge houden bij de Kulturele Raad aan de Prinses Irenelaan 16 in Hillegom. De zeven zijn: Bert Mens (raku-keramiek), Fina de Regt (caryl-schilde- rijen), Marianne Dros- Ver burg (keramiek), Martien Versteegen (schildertechnie ken), Hans van de Berg (schilder- en tekentechnie ken), Ellen van Bendegon (keramiek) en José Lubbers (aquarellen). Van deze kunstenaars kan men ook werk kopen. Op zaterdag kan men er van elf tot vijf uur terecht en zondag van één tot vijf uur. Playback In het Voorhoutse parochie huis wordt zaterdag de jaar lijkse playbackwedstijd ge houden. Deze wordt georga niseerd door carnavalsvere niging De Bokken. Dertien kandidaten hebben zich al gemeld. Zij gaan weer strij den om de wisselbeker en de hoofdprijs van fill. Aanvang half negen. Kaarten a f4 zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij Pieters Eethuis aan de Herenstraat te Voorhout. Overstag De muziekgroep Overstag uit Dordrecht treedt zaterdaga vond op in het evangelisch ontmoetingscentrum De Ark aan het Picképlein in Noord wijk. De groep verwoordt het christelijke geloof op een muzikale wijze. Aanvang acht uur, de toegang is gratis. spraal' 18.30- afde Hulff- een trouw Telel efoonBURG Bewo- ÏEcH^e 39 flatwonin- i239iet Frankenburg 'i°83(ft er Snel iets i Atfdaan aan de rieninaat waarin hun S,-keren. Zij dron- 07 ren tijdens een van de com ma., nomische, maat- N1|-3(ke en sociale za- eidenop maatregelen, en enisle verleende krediet van i3.oJden voor het v!1 renovatieplan- numn opknappen van it anderhalf mil- jk w i lijk vfn. jens I HDor scheuren en er 2l2kn jig door te veel vertonen on- sjiildig stoken. Vol- 10.00,oners grijpt ook de weg ft zich heen. Door 3.00 Onderhoud door de ^'appfbben de bewoners behoefte om een week te knappen, aldus 06 van de flatraad SSIE E UALVd) vond het rap port van de nationale woning raad over de flatwoningen be neden de maat. Vooral de sug gestie om het vochtprobleem op te lossen is volgens hem al lang uitgeprobeerd. „Er zijn nou eenmaal bouwfouten ge maakt indertijd waar de bewo ners mee opgezadeld zitten. Deze bouwkundige fouten ba ren ook mij grote zorgen", al dus het PvdA-raadslid A. Bre mer. K. van Laarhoven CDA betreurde dat enige jaren gele den een en ander is opgeknapt zonder rendement. T. van Es (GPV/RPF): „Hoe eerder deze zaak aangepakt wordt hoe be ter". H. Dijkhuizen (CDA): „We dachten op fluweel te zitten met de reserve van het wo ningbedrijf. De weelde die we dachten 'te hebben, gaat nu over omdat we hetzelfde be drag nodig hebben voor deze flat. We komen wel wat moei lijker te zitten als blijkt dat het groot onderhoud van gemeen tewoningen elders wordt ver traagd". Wethouder M.J. Vos was van mening dat deze zaak structu reel aangepakt moet worden. Hij zegde de afvaardiging van de flatbewoners toe, dat bij ur gente gevallen eerder onder houd gepleegd zal worden. Verhuizing Terweeschool pas in zomer van 1990 OEGSTGEEST De leerlingen van de Gevers Deutz Terweeschool ver huizen aan het einde van het huidige schooljaar naar de lokalen van de Joris de Witteschool. De tijdelijke verhuizing is nodig ondat de Terwee school moet worden op geknapt en uitgebreid. Wethouder Rijks zei dit gisteren in een vergade ring van de commissie onderwijs en welzijn. Volgens Rijks zijn er vier plannen voor renovatie en komen B en W in de komende maand met een uitgebreid en goed on derbouwd voorstel. De plannen variëren in prijs van 1.709.000 tot 1.859.000 gulden. Plan 3 is het goedkoopste en gaat uit van een inpandi ge verbouwing waarbij de gymnastiekzaal aan de Juffermansstraat niet zal worden afgebroken. OEGSTGEEST De bel bus gaat volgend jaar mei in Oegstgeest rijden. Dit werd gisteren duidelijk in een vergadering van de commissie onderwijs en welzijn. Burgemeester en wethouders vinden dat de bus bestemd is voor men sen van 65 jaar en ouder, maar gisteren werd door de VVD en CDA aange drongen op een soepeler beleid op dit gebied. De bus zal vooralsnog geen ze ven dagen per week rijden zo dat de zondag, voor wat be treft de kerkgang, nog eens overwogen dient te worden. Om kostendekkend te kunnen zijn moeten er per dag 40 rit ten gemaakt worden bij een totaal van vijf dagen per week. Bij zes dagen per week is dit 30 ritten per dag. Het tekort op het projekt wordt het eerste jaar geschat op 8.045 gulden. De aanschaf van een mobilo fooninstallatie kost 5.300 gul den. De liberaal H. Kamphuisen merkte gisteravond op dat de presentatie van de belbus niet de schoonheidsprijs verdient. „Het is een onrijp en rommelig stuk. Verder zijn er een aantal vrijwilligers, die ouderen rij den tegen een door de SWOO vastgestelde vergoeding, ge frustreerd door voor-publika- ties in de krant". De socialist Wegman verklaar de dat zijn fractie zeer sympa thiek staat tegenover de bel bus. Hij vond dat men er wel achter diende te komen of de invoering van dergelijk ver voer leidt tot het gebruik er van door mensen die anders thuis zouden blijven. De Vroomen-Den Boer (CDA) vond ook dat de leeftijdsgrens voor deelname wat: soepeler gehanteerd zou kunnen wor den. Ze vroeg ook of een bel bus ingezet kan worden voor zondagsvervoer van ouderen naar de kerk. De D66'er Visser vond de uitwerking van het voorstel uiterst onduidelijk. Tegenover de vergoeding die een vrijwilliger ontvangt t.a.v. het inspringen bij vervoer van ouderen, namelijk 2 gulden per persoon, staat een bedrag van 1,75 p.p. voor de bus. Als de gemeente nu de belbus niet toelaat en het verschil van dat kwartje eens subsidieerde, stelde de heer Visser. De wethouder gaf toe dat het voorstel „rammelde" en hij be treurde het dat velen ervan via de krant vernamen. Na mens de SWOO deelde Van Aalst mede dat het aantal vrij willigers dat ouderen vervoert afneemt. Zij voelen zich door de gang van zaken niet be dreigd maar betreuren het eveneens de voorgestelde in voering van de belbus via de pers te hebben Vernomen en niet eerst van de zijde van de gemeente. De commssie ging akkoord met een proef van een jaar. De wethouder zei geen bezwaar te hebben tegen verlaging van de leeftijd mits de passagiers voldoen aan de criteria die door de SWOO ge steld worden. Er mag geen concurrentievervalsing optre den. Wat u hier ziet is de Beolink 1000. De universele afstandsbediening van Bang&Olufsen. Hiermee bedient u radio, TV, platenspeler, videorecorder, cassettedeck, CD-speler... Maar u regelt er ook de verlichting mee in uw kamer, of de stand van uw TV, of richt er uw schotelantenne mee. Zullen we dit unieke stukje electronics dan ook geen afstandsbediening maar afstandsbesturing noemen? Wij demonstreren het u graag want u moet het zien om het te geloven. Hoogeveen Beeld Geluid roelofarendsveen Zuideinde 16a, Tel. 01713-2891

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11