leidócSomcmt Kritiek op opsporings beleid Leidse politie STAD OMGEVING et loopt altijd storm vlak na Sinterklaas istbrocades ziet af van Leidse vestiging PvdA-fractie discussieert nog over nieuw station CDA-amandement: Gemeentebeleid benadeelt mannen Slimme EHBO-kit CcicLc Souoant MBE| WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 PAGINA 13 derzoek naar betere et begroting te duur EN Het onderzoek van de Erasmus psiteit naar een betere opzet van de ge- ebegroting is te duur. De Rotterdamse jng vraagt 51.585 gulden voor een onder- hder leiding van prof. R. in 't Veld en [die onder leiding van een senior-mede- r kost 46.785 gulden. „De kosten zijn in varianten dermate hoog dat ik in de ssievergadering van 14 december zal lien van het onderzoek af te zien", wethouder P. Bordewijk in een brief i universiteit. Doel van het onderzoek e financiële informatieverbetering te iren, zodat raadsleden minder informa- jiancieel-technische vragen zouden stel- i bespreking van de begroting zou dan |er inhoudelijk karakter krijgen. Geen voorverkoop voor Tina Turner LEIDEN Het Leidse VVV-kantoor moet vanwege een verbou wing een aantal voor verkopen van popcon certen laten schieten. Zaterdag start de voor verkoop voor de con certen van Tina Turner en Tears for Fears. Maar muziekliefhebbers kunnen voor kaarten voor deze concerten niet bij de Leidse VVV terecht. Het kantoor aan het Stationsplein hoopt vanaf 21 decem ber weer honderd pro cent te kunnen draaien. Vrouwen aangerand LEIDEN De politie heeft gisteravond de omgeving van de Jan van Goyenka- de uitgekamd op zoek naar een aanran der. Hij werd niet gevonden. De politie kreeg om kwart voor twaalf een mel ding van een vrouw die onzedelijk was betast. Zij werd van achteren benaderd door een man van ongeveer 20 jaar. De man greep haar beet, maar de vrouw wist zich los te rukken. De aanrander die een groen sportjack droeg en hoge witte gymschoenen rende weg. Een 18- jarige Leidse vrouw heeft gisteren aan gifte gedaan van aanranding op de He rengracht. De vrouw fietste daar maan dagavond om tien uur. Een donkere man op een herenfiets pakte haar vast en betastte haar onzedelijk. De man was ongeveer 20 jaar en droeg een donker jack. LEIDEN De Leidse PvdA-fractie heeft nog geen standpunt ingeno men over de plannen voor de omgeving van het nieuwe station. „Er is nog nader overleg nodig tussen de collegepartijen", zei fractievoorzitter S. de Vreeze vanochtend. Hij hoopt dat het college, dat bestaat uit PvdA, VVD en Groen Links, vrijdag een besluit kan nemen. Op de vraag of het standpunt van de fractie blijft gehandhaafd om geen 20 miljoen gulden bij te dragen aan verbetering van de verkeerssituatie rond het nieuwe Leidse station, wilde De Vreeze niet ingaan. Begin november nam een meerderheid van de fractie het standpunt in dat een gemeentelijke bijdrage van 20 miljoen te hoog was, zeker gezien de andere beleidsvoornemens die er zijn. Wethouder M. van der Molen van ruimtelijke ordening deelt die mening echter niet. Vorige week bleek tijdens een presentatie van de verschillende varianten dat de goedkoopste oplossing de gemeente al ongeveer 26 miljoen gulden kost. Alleen als het nieuwe NS-station wordt ingepast in de huidige ver keerssituatie is de gemeente minder geld kwijt dan 20 miljoen gulden, dat plan kost namelijk drie miljoen. Alphenaar ramt woning LEIDEN Een 41-jarige Alphe naar heeft gisteravond met zijn auto de gevel van een hoekpand aan de Oude Herengracht geramd. Hij was zo dronken dat hij een bocht in de richting van de Zijlsin gel vergat te nemen. De man reed rechtdoor en botste tegen het huis. De man schakelde de auto echter in zijn achteruit en reed verder. De bewoners hadden het kenteken ge noteerd en belden de politie. Zes minuten later werd de man aange houden op de Hoge Rijndijk. Hij is gehoord door de politie. De auto werd voorlopig in beslag genomen, omdat de Alphenaar niet in het be zit was van een geldig rijbewijs. De schade aan de woning was gering, de auto was aan de voorzijde be schadigd. PRUS LEIDSE NATUURKUNDIGE LEIDEN De natuurkundige M. Hoogerland, deze zomer af gestudeerd aan de Leidse uni versiteit, heeft vandaag de Ol- delft-Bouwers-Van Leerprijs in ontvangst genomen. De prijs, een bedrag van vijfdui zend gulden, heeft hij gekre gen voor zijn afstudeerwerk over coherentie-eigenschappen van halfgeleiderlasers onder invloed van optische terug koppeling. Hoogerland stu deerde af bij de vakgroep Mo leculaire Plantkunde van de Leide universiteit. Momenteel is hij als onderzoeker in oplei ding in dienst bij de Techni sche Universiteit Eindhoven. EN HAAG/LEIDEN De Leidse politie >ert een heel vreemd isporingsbeleid. De ie man die wordt ver- Icht van handel in •ugs wordt opgepakt, (•wijl een ander ge- Don vrij rondloopt en lorgaat met dealen. |)at moet een soort un- |rcover-agent zijn", it zei advocaat M. Evers termiddag tijdens een zit- g van de Haagse recht- fik. Tegen zijn cliënt, een jjarige man uit Delft, eiste officier van justitie Van Eek een gevangenisstraf van 18 maanden, met aftrek van de vijf maanden voorarrest. Op de beweringen van de advo caat wilde de officier niet in gaan. „Ik zal erover bellen met de Leidse politie. Meer wil ik er niet over zeggen, voor een deel uit tactische overwegingen". Datzelfde zegt woordvoerder D. Graveland van de Leidse politie. „We brengen geen keukengeheimen naar bui ten. De zaak van pseudo-ko- pers is landelijk geregeld. En het is mogelijk om daarvan bij grotere zaken gebruik te maken". Over het opspo ringsbeleid zegt hij: „Het be leid is heel duidelijk. De op sporing van handelaars in hard-drugs heeft een hogere prioriteit dan van handelaars in soft-drugs, behalve als het gaat om verkoop aan minder jarigen. Het probleem is ech ter dat de ene dealer nu een maal wat slimmer is dan de andere. Bovendien kan de politie pas optreden als dat strafrechtelijk mogelijk is. Een zaak moet kunnen wor den bewezen". De Delftenaar heeft bekend dat hij twee portofoons heeft gekocht, waarvan hij het ver moeden had dat die waren gestolen. Dat was inderdaad het geval: de apparatuur was afkomstig van een diefstal bij de Leidse parkeerpolitie. Verder heeft hij toegegeven dat de st^ngun die in zijn wo ning werd aangetroffen van hem was. Het derde feit dat hem ten laste was gelegd, de handel in verdovende midde len, ontkent hij ten stelligste. De officier hecht echter veel waarde aan de verklaringen van drie getuigen, die stellen dat de verdachte regelmatig cocaïne en heroïne verkoopt in een koffiehuis aan in de Leidse Haarlemmerstraat. Raadsman Evers gaf aan dat er zeven verklaringen zijn van getuigen die zeggen dat de man nooit in drugs heeft gehandeld. Overigens komt de man wel regelmatig in het bewuste koffiehuis, om er te kaarten en te gokken. Een gevangenisstraf van vijf maanden acht de advocaat voldoende voor heling en verboden wapenbezit. Daar om vroeg hij om onmiddellij ke invrijheidsstelling van zijn cliënt. Na een korte schorsing vertelde recht bankpresident P. Bunt dat dat verzoek niet zou worden ingewilligd. Uitspraak op 22 december. VKELVERSIERDER F. SPETTER: p „i B kriicr ii „De kerstroos. krijg je er denk ik liet meer uit", wijst etter van „winkel- rwinkel" Vreugden- lens het langslopen, on waarop hij het t, verraadt moede- id. Het is de enige lat hij die toon aan- „Maar verder zit er :e branche van ver- Tgen en winkelde- ïs erg veel variatie, ilgen de mode en de ien. En dus zitten tot onze nek in de rtikelen. Dat loopt storm in de dagen lterklaas", aldus de rder van het filiaal Hoge Rijndijk. dagen het pand van pnhil-papier binnen- brengt de argeloze be- in een entourage van ssen, gekleurd etalage- klossen sierlint, rollen pakpapier, rollen etala- j opgevouwen dozen rstpakketten, luxe ver- jen voor flessen wijn tre cadeautjes. Tot vori- t dinsdag was een groot in de winkel ingericht legende zwarte pieten, sinterklaaspoppen, ben sp-itste het aanbod roornamelijk toe op ten, kerstboeketten, j onbreekbare kerst en andere artikelen ie een winkel geheel in ier kan worden gedom- let is duidelijk: deze handelend in verpak- en decoraties, is ver- rdelijk voor de kerst- ie de winkels nu uit vul voor Sinterklaas altijd prompt na pak- d uit. Er wordt dan aan gemaakt voor de rsierselen", meldt Spet- i breekt een een druk- iode aan. „Direct na laas staan we altijd een paar dagen onafgebroken te beulen met drie man. We krij gen dan namelijk de winke liers uit Leiden en de regio over de vloer die zo gauw mo gelijk hun winkel willen ver sieren voor de komende kerst dagen. Dan moeten er constant klanten op hun beurt wachten. Maar da's niet zo erg: Ze ver velen zich niet, want ze lop^n rond, zodat ze al gauw weten wat ze precies moeten hebben. Dat scheelt ons dan weer tijd. Al schiet de koffie en soms het eten er op die drukke dagen vaak wel bij in". Als parelmoer Spetter weet al wat hij in grote hoeveelheden zal slijten. „Het grootwinkelbedrijf hebben we wat de kerstspullen betreft in juli al gehad. Vanaf september komen de individuele winke liers voor sinterklaaspullen en geleidelijk komen daar de kerstartikelen bij voor de win kels die niet op sinterklaas ge- dan voorheen de mode in de richt zijn. Maar de hausse zit kledingbranche. Dat maakt toch in de dagen na sinter- het werk in dit bedrijf ook zo klaas-avond. Het is een beetje leuk. Kleurrijker en afwisse- raar, want je verwacht dat ze lender". En rondlopend: „Hier al eerder aan het kerstfeest denken. Ik denk dat ze op 5 december de een jaar eerder ingepakte spullen van de zol der halen. En dan zien ze in eens dat ze materiaal tekort komen of dat de versierselen van de vorige jaren dit keer echt niet meer kunnen. En is het voor hen haasten geblazen vlak na 5 december" heb je nog een restje iriserend materiaal, dat glinstert als pa relmoer. Vorig jaar was dat dé trend. Nu is dat het goud met paars. Paars startte vorig jaar in de kleding, maar dat zette niet door. Deze winter is dat wel het geval. Verder hebben we voor de duurdere zaken zwart en goud, terwijl er na tuurlijk ook de typische Bij de „winkelversierwinkel" terkleuren blauw en wit zijn aan de Hoge Rijndijk komen voor winkeliers die hun win ze dan terecht tussen de kleu- kei zo willen inrichten dat die ren en glinsterende versierin- na de kersttijd ook nog sfeer gen en talloze soorten verpak- vol is", kingen voor cadeaus. „Zilver, goud, rood en groen, die kleu- Kerstmannetjes ren blijven jaar in jaar uit lo- Het is echter njet op ge. bieden verandering troef. pen, al hebben we rood groen dit jaar niet in de han gende versieringen. Er is de laatste jaren echter wat bijge komen: we volgen veel meer „Kijk, de kleuren met sinter klaas veranderen absoluut niet. Dat zal tot in lengte van F. Spetter: „De grootwinkelbedrijven komen hier al vlak na de zomer hun kerstversierselen inko pen". FOTO: WIM VAN NOORT dagen wel rood en zwart blij ven. Elk jaar hetzelfde. De mensen willen niet anders. Terwijl dat voor kerstmanne tjes wat anders ligt. Die raken we ook kwijt in de pastelkleu ren blauw en rose". Vast lig gen ook de kleuren voor de lente en de herfst, maar voor de zomer geldt het volgen van de modekleuren weer. „Dus de laatste jaren veel felle kleuren, dat harde rose en fluoriserend groen". Een dergelijke trend doet ook voor bij de diverse verpakkin gen. „Het milieu gaat niet aan ons voorbij. De kunststof PVC wordt vervangen het minder schadelijke poly-ethyleen. En neem het simpele pakpapier. Dat is niet zo simpel meer. De tendens is dat de winkeliers kiezen voor de duurdere soor ten die uit het buitenland ko men. Daar is de afzet zo groot, dat het economisch mogelijk is om veel verschillende soorten en ook duurdere dessins te maken. Het grauwe, voorname van voorheen gaat er ook bij het pakpapier en andere ver pakkingsmaterialen uit. Vroe ger was het allemaal zwart, grijs, goud en donkerblauw. Nu zie je speelse dessins", ver telt Spetter wijzend op een rol papier waar een paarse achter grond is voorzien van een zweem zilver en rose en een rol papier vol vrolijk gekleur de kerstmotieven. „De winke liers zijn nu bereid om duur der papier in te kopen en te investeren in lint en andere versierselen. Een parfumerie die een flesje parfum net zo duur verkoopt als de concur rent weet dat de klant terug komt als er een mooier ca deautje van wordt gemaakt. Verandering zit er ook in de planten en bloemen voor eta lages. Die kerstroos krijg je er echt niet uit, maar er is nu een speelse concurrent in de vorm van een kerstboeketje vol af wisseling van materialen en kleuren. Een leuke branche dus, maar druk als het richting Kerstmis gaat". ERIK HUISMAN ÏN/DELFT Gist- les komt niet naar f. Dat heeft A. de van het Delftse bio- tch en farmaceu- iedrijf gisteren mee- d. Ruim een maand in werd bekend dat ma een geneesmid- laboratorium zou m in het Bio Scien- k. Volgens S. Groe- en van de gemeen- directie economi- aken waren de on- ïdelingen toen zo ls rond en er was al een plaats bepaald waar het nieuwe gebouw zou verrijzen. Groene wegen liet gisteren weten dat de beslissing van Gist bij de gemeente niet officieel bekend is: „Er wordt nog onderhandeld", Ze wilde verder geen commentaar geven. Het geplande laboratorium, waar twintig mensen gaan werken en waar geneesmidde len getest gaan worden, gaat naar een al bestaande Gist- vestiging in Meppel. Volgens woordvoerder De Witte van Gist is de keuze voor Meppel het gevolg van een afweging van drie alternatieven. „Er is geen sprake van dat er om de een of andere reden een kink in de kabel is gekomen, waar door we zouden uitwijken naar Meppel. We hebben ge woon de meest efficiënte op lossing gekozen". Aanleiding voor het eventueel vestigen van een laboratorium in Leiden was, dat Gist een aantal activiteiten, die in Delft in verschillende gebouwen worden uitgevoerd, gaat bun delen in een nieuw gebouw. „Daarbij kwamen we voor het probleem te staan dat genees middelen met en zonder anti biotica samen in een gebouw terecht zouden komen. Dat mag niet, want bij menging van de actieve stoffen tast dat de werking aan. Voor dat pro bleem werd een oplossing ge zocht. Een van de mogelijkhe den was vestiging in Leiden in een nieuw gebouw. Verder kon het in Meppel in een ge bouw waar al laboratoriumfa ciliteiten waren of in een ge bouw in Delft", aldus De Wit te. Volgens hem is er wat Gist- brocades betreft nimmer spra ke van geweest dat de onder handelingen over de vestiging in Leiden bijna rond waren. „Voor de Leidse variant heb ben we een plan tot in detail uitgewerkt, om een zo goed mogelijke keuze te kunnen maken. Bij de afweging is ech ter voor Meppel gekozen, om dat vestiging daar goedkoop en gemakkelijk is. Er kan daar geprofiteerd worden van de al aanwezige faciliteiten". S. Groenewegen van. de ge meente toonde zich zeer ver baasd over de uitlatingen van De Witte. „Er wordt nog on derhandeld over wat proble men die er ziin. Officieel we ten we nog niks van het afha ken van Gist". Over de pro blemen die er zouden zijn wenste ze geen mededeling te doen. Busbaan afgescheiden Langs de busbaan aan de Schipholweg is de af gelopen week een verhoging aangebracht. Vol gens A. Haagsman van de directie verkeer van de gemeente is dat gebeurd op verzoek van de busmaatschappijen. Met name in de spitsuren werd de busbaan nogal eens versperd door au tomobilisten die bij het Stationsplein wachtten om rechtsaf te slaan naar de Rijnsburgerweg. Haagsman vertelt dat door de busondernemin gen aanvankelijk was gevraagd de busbaan he lemaal af te scheiden van de weg maar dat dit te duur was. Daarom is voor de asfaltrand ge kozen waarmee goede ervaringen zijn opgedaan in Den Haag. Haagsman gaat er vanuit dat door de nieuwe rand de verkeerssituatie bij het post kantoor (foto) niet gevaarlijker wordt. „Integen deel, auto's kunnen haaks op de rijbaan wach ten tot ze het fietspad kunnen oversteken. De kans dat dan net een bus aan komt rijden is statistisch niet zo heel groot. En ook buschauf feurs moeten opletten". FOTO: WIM VAN NOORT Brand in bouwkeet LEIDEN Een houten mo biele bouwkeet die op indus trieterrein Roomburg stond is maandagnacht geheel uitge brand. De schade voor een Valkenburgs bouwbedrijf be draagt 10.000 gulden. Gisteren is aangifte gedaan van brand stichting. Omdat er goederen rondom de keet lagen die niet waren verbrand, meent de po litie dat er voor het brand stichten nog werd ingebroken. D66 vraagt snel instellen van advies commissie LEIDEN D66 wil dat de ge meente haast maakt met het instellen van een adviescom missie die zich gaat bezighou den met de toekomstige ont wikkeling van Leiden. Fractievoorzitter P. Langen- berg dringt er in een brief aan B en W op aan dat nog voor de kerstvakantie deskundigen worden aangezocht die in de commissie zitting kunnen ne men. Dan kan de nieuwe groep al in januari aan de slag gaan. Langenberg kwam bij de alge mene beschouwingen met de suggestie zo'n commissie van externe deskundigen in te stel len. Het college reageerde toen positief op dat idee. Wethou der T. van der Nat verklaarde echter wel eerst te willen overleggen over de uitwerking ervan. Dat zou binnen het col lege maar ook met buurge meenten moeten gebeuren. Langenberg dringt nu aan op haast omdat hij wil dat er al een rapport op tafel ligt bij de collegevorming na de aan staande raadsverkiezingen die in maart worden gehouden. Toen hij met zijn idee kwam weest Langenberg op het voorbeeld van Rotterdam. Daar ontwikkelde een com missie onder leiding van de Amsterdamse hoogleraar J. Lambooy een visie op de socia le en economische ontwikke ling van de havenstad. Lam booy stond het afgelopen jaar ook de Kamer van Koophan del bij voor een onderzoek naar de ontwikkeling van het Groene Hart. Langenberg sug gereert om Lambooy ook te vragen voor de Leidse com missie. Andere namen die hij noemt zijn die van de vroegere minister T. Gardeniers (CDA), het PvdA-kamerlid D. Dol man, de jurist en oud-minister M. Rood (D66), eventueel aan te vullen met dichter bij de Leidse samenleving staande personen. Langenberg merkt in zijn brief op dat Leiden onafhan kelijk van het overleg met de buurgemeenten moet besluiten een onderzoekscommissie in te stellen. Wat hem betreft kun nen buurgemeenten ook later nog bij het initiatief aanslui- LEIDEN Het doelgroe penbeleid van de gemeen te Leiden is discrimine rend voor mannen. In plaats daarvan moet er een beleid komen waarbij vrouwen en mannen gelij ke kansen krijgen als ze solliciteren naar banen bij de gemeente. Dat stelt het CDA-lid M. van Hulst in een amandement op het programma van haar partij voor de raadsverkiezingen. Het amandement werd gister avond ingediend tijdens een ledenvergadering over het programma. Het doelgroepen beleid voorziet er in dat vrou wen voorrang krijgen bij solli citaties om hun achterstand spositie binnen het gemeente lijk apparaat in te lopen. Het amandement van Van Hulst zal in januari in stem ming worden gebracht. Dan komt ook een amandement van W. Walta aan de orde. Dat heeft betrekking op een slui tende begroting en het bevrie zen van tarieven en belastin gen De ledenvergadering stelde gisteravond een deel van het verkiezingsprogramma vast. Slechts de amendementen waarover tijdens de voorbe spreking in werkgroepen geen discussie was, werden aange nomen. Alle hete hangijzers zijn verschoven naar een extra vergadering die in januari wordt gehouden. Er werden in totaal 84 amen dementen ingediend, die op ta melijk chaotische wijze in werkgroepen werden behan deld. De aangenomen amende menten veranderden de strek king van het concept-pro gramma niet. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer ais nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken grabs. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automadsch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur als dank de EHBO-kit naar: Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - oostzegel niet nodig naa Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. LSI

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13