londerd miljoen kinderen terven binnen tien jaar Hondurese president loopt even weg van top Communisten Praag zoeken adempauze )mmunisten Kroatië roepen op tot vrije verkiezingen Winst Volksfront in Baltische staten ITENLAND CcidócScywumt DINSDAG 12 DECEMBER 1989 PAGINA 9 ish verdedigt issie China IIINGTON De Amerikaanse jent George Bush heeft zijn beslis- ^erdedigd om een hoge delegatie China te sturen. Volgens hem t het bezoek ertoe bij China te be- I geen raketten aan enig land in fdden-Oosten te verkopen. Het af in weekeinde brachten nationale- [ïeidsadviseur Brent Scowcroft en piinister van buitenlandse zaken »nce Eagleburger een bliksembe- ian Peking. Met klem verklaarde evenwel dat er geen sprake is van lalisering van de betrkkingen". it neerslaan van de studentenop- in Peking (juni) werden de con- „op hoog niveau" bevroren. Corsicaanse nationalisten blazen appartementen op CALVI Gemaskerde mannen hebben in Calvi op Corsica tachtig vakantie-apparte menten in aanbouw opgeblazen. De ver antwoordelijkheid voor de aanslag is opge ëist door het Corsicaans Nationaal Bevrij dingsfront. Volgens de politie vielen bij de aanslag geen gewonden. Elf bouwvakkers werden door leden van het front vastge bonden en naar een naburig dorp gereden, voor de explosieven tot ontploffing werden gebracht. Vorige maand eiste het front, dat zich verzet tegen de aanwezigheid van bui tenlanders op het eiland, de verantwoorde lijkheid op voor een aanslag op een appar tementencomplex in aanbouw elders op het eiland. Een gendarme bij de resten van het opgeblazen vakantiecomplex op Corsica. Toren van Pisa na Kerstmis dicht voor publiek (Van onze correspondent Aart Heering) ROME De scheve toren van Pisa wordt na Kerstmis voor het publiek ge sloten. Dat heeft de burgemeester van de stad bekendgemaakt. Aanleiding tot zijn beslissing is een rapport van het Itali aanse ministerie van openbare werken. Daarin wordt de toestand van de 800 jaar oude toren „kritiek" genoemd. Loszittende brokken marmer leveren gevaar op voor passanten en zelfs zou de toren het risico lopen te kapseizen. Hij moet volgens dit rapport in de steigers gezet worden en ontlast van het gewicht van 700.000 toeristen die elk jaar zijn 294 treden beklimmen. Aan het besluit is een felle politieke strijd voorafgegaan. De publikatie van het rapport, een maand geleden, heeft het gemeentebe stuur en de middenstand van Pisa de stuipen op het lijf gejaagd. Pisa, een stad van 110.000 inwoners, verdient jaarlijks ongeveer tweehonderd miljoen gulden aan het toerisme en bijna alle bezoekers komen voor de toren. Plaatselijke des kundigen verklaren dan ook dat de to ren 'kerngezond' is. Maar volgens meer onafhankelijke experts is het juweel van Pisa wel degelijk dringend aan restaura tie toe. Er ligt al een ambitieus plan klaar, dat voorziet in een enorme stalen constructie om te toren heen. Deze zal hem jarenlang moeten steunen, terwijl de fundamenten worden verstevigd en andere restauratiewerkzaamheden uitge voerd. Minister Prandini van openbare werken wil er volgend jaar al mee be ginnen. ÏICEF-RAPPORT ALARMEREND: )erde Wereld leven en spelen ruim anderhalf miljoen kin die zonder vaccinatie tegen polio als gevolg van deze gehandicapt zouden zijn. FOTO: UNICEF DEN HAAG Na een aantal jaren waarin kinde ren in ontwikkelingslan den het iets beter kregen zijn hun vooruitzichten het afgelopen jaar ver slechterd. Dat blijkt uit het jaarrapport van Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, dat vandaag in Washington open baar is gemaakt. Kinderen zijn de eersten die de tol betalen van de drukkende schulden last varf de arme landen, aldus Unicef. Op dit moment besteden de re geringen van ontwikkelings landen de helft van hun bud get aan schuldenaflossing en militaire doeleinden. Dat is zo'n twee miljard gulden per dag. Ondertussen sterven da gelijks 8.000 kinderen omdat zij niet zijn ingeënt, 7.000 kin deren komen om door uitdro ging als gevolg van diarree en nog eens 6.000 kinderen over lijden na longonsteking. Zetten de huidige ontwikke lingen door dan zullen in de komende tien jaar meer dan honderd miljoen kinderen on der de'vijf jaar sterven door uitdroging, longontsteking, te tanus, mazelen en kinkhoest. Met vijf miljard gulden per jaar zouden de meeste kinde ren die nu ziek zijn ingeënt of behandeld kunnen worden. Dat is een heel bedrag, erkent Unicef, maar het is niet meer dan wat de Sovjetunie uitgeeft aan vodka of wat bedrijven in de Verenigde Staten besteden aan sigarettenreclame. Omdat alleen politieke beslis singen van hoog niveau ervoor kunnen zorgen dat alle kinde ren in de Derde Wereld gehol pen worden stelt Unicef voor in september 1990 in New York een topconferentie over kinderen te houden. „Het wordt tijd dat kinderen en hun behoeften deze aan dacht krijgen", aldus Unicef's algemeen directeur James Grant. „De bescherming van de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van kinderen is de belangrijkste investering in de sociaal-economische toe komst van onze maatschappij. Doen wat er gedaan moet wor den om dat te bereiken is een onderwerp dat op de agenda van de wereldleiders, de me dia en iedereen zou moeten staan". Politieke wil Dat er iets bereikt kan worden als de politieke wil bestaat is de afgelopen tien jaar geble ken. Zo was tien jaar geleden minder dan tien procent van de kinderen ingeënt terwijl dat nu 70 procent is. Per jaar worden hierdoor twee miljoen kinderlevens gered. Begin ja ren tachtig was het nauwelijks bekend dat een oplossing van zout-en-suiker de overlevings kansen van kinderen met di arree sterk vergroot. Inmid dels is deze oplossing bij een op de drie gezinnen een vast huismedicijn. Daarmee wordt jaarlijks naar schatting de dood van een miljoen kinde ren voorkomen. Het vredesproces dat overal op gang komt zou een nieuwe kans kunnen betekenen voor de kinderen in de wereld. De bedragen die met oorlog en be wapening zijn gemoeid zijn zo onvoorstelbaar groot dat zelfs een gedeeltelijke verminde ring van de huidige militaire uitgaven al een grote bijdrage zou kunnen leveren aan het oplossen van de armoede in de wereld. Unicef schetst ook wat er ge beurt als de huidige trend zich voortzet. Hoge kindersterfte cijfers leiden tot hoge geboor tecijfers en dus een snelle be volkingsgroei. Ondervoeding betekent slechte lichamelijke en geestelijke groei en slechte prestaties op school en werk, waardoor de armoede van ge neratie op generatie wordt 'doorgegeven'. Hopeloosheid en het ontbre ken van kansen tasten het zel frespect aan en beletten de op lossing van sociale problemen voor toekomstige generaties. En tenslotte beperkt constante armoede de zorg voor het mi lieu en dwingt zij miljoenen mensen om hun omgeving uit te buiten om te kunnen over leven. vjetunie toord :t Berlijn- tiatief •BERLIJN De Sov- heeft gisteren bij het van de vier geallieerde fheden „positieve be ling" getoond voor het n van Berlijn een inter- lle stad te maken die Itmoetingscentrum van moet worden, ird meegedeeld in een ring na afloop van het j van de ambassadeurs •ankrijk, Groot-Brittan- de VS in de Bondsrepu- (i de Russische ambassa- 1 de DDR over de toe van Berlijn. Het was de keer sinds 1971 dat de logendheden bijeenkwa- rer de verdeelde stad. an bouwt voort op een it de-voormalige Ameri- president Reagan in ipresenteerde. Reagan itoen voor betere ver- ïrbindingen met Ber- f>dat de oude Reichs- lad zou kunnen uit- i tot de nieuwe culture- Idstad van Europa met Itionale congressen, ernooien en uitwisse- in jongeren. Het proces peten worden ingeluid f organisatie van een eerstvolgende Olympi aden. PRAAG De communis tische partij van Tsjecho- slowakije heeft voorge steld directe presidents verkiezingen te houden om een opvolger aan te wijzen voor president Gustav Husak, die afgelo pen weekeinde aftrad. „Het prestige van het staats hoofd in Tsjechoslowakije is zo groot, dat hij'onder de huidige omstandigheden alleen door het volk zelf gekozen kan worden", aldus een verklaring van de communistische meer derheid in het parlement. Het parlement bepaalt moge lijk vandaag al of het zelf de opvolger van Husak kiest, zo als de grondwet voorschrijft, of dat het dit inderdaad aan het volk overlaat. Besluit het tot het laatste, dan moet het wel de grondwet wijzigen. De reactie van de oppositie op dit. plan was vanmorgen nog niet bekend. Volgens waarnemers kan het voorstel voor rechtstreekse verkiezingen de sneltreinvaart van de veranderingen in Tsjechoslowakije wat afrem men en de communisten ademruimte geven om zich te scharen achter eén kandidaat. Vaclav Havel, die door Bur gerforum als kandidaat naar voren is geschoven, verklaar de al eerder dat hij, indien ge kozen, president wil blijven uiterlijk tot aan de parle mentsverkiezingen van medio volgend jaar. De grote held van veel Tsjecho- slowaken is, behalve schrijver Vaclav Havel, ook nog steeds de eerste president (1918), Thomas Masaryk. In een brouwerij in de plaats Jevico is gisteren de muur verwijderd, die een beeld van Masaryk voor achtereen volgens de nazi's en de communisten verborgen hield. FOTO: EPA De vijf presidenten van Centraal-Amerika schudden elkaar de hand na het bijwonen van een kerk dienst. Zij zijn bijeen in de hoofdstad van Costa Rica voor een tweedaagse topconferentie. Van links naar rechts: Azcona (Honduras), Cristiani (El Salvador), Arias (Costa Rica), Cerezo (Guatema la), Ortega (Nicaragua). FOTO: AP SAN JOSE President Jose Azcona van Hondu ras is gisteravond weer te ruggekeerd naar de top conferentie van Midden- amerikaanse presidenten in San José, nadat hij eerder onverwacht boos was vertrokken. „Wij zullen alles tékenen", zei het staatshoofd van Honduras bij het verlaten van zijn hotel op de terugweg naar de confe rentie in een buitenwijk van de hoofdstad van Costa Rica. Hij had de topconferentie ver laten omdat Nicaragua weiger de de zaak in te trekken die het bij het Internationale Hof van Justitie tegen Honduras aanhangig had gemaakt. Nicaragua heeft een aanklacht ingediend bij het Internationa le Hof omdat Honduras de contra's vanuit zijn grondge bied laat opereren. Maar Hon duras zegt dat het stappen heeft ondernomen om de con tra's te demobiliseren en vindt dat Nicaragua daarom de aan klacht moet laten vallen De Nicaraguaanse president Ortega zei na een kerkdienst die door alle vijf de presiden ten werd bijgewoond, dat het vredesproces traag en met horten en stoten verloopt, maar dat het wel doorgaat. Eerder hadden Nicaraguaanse, Salvadoraanse en Costaricaan- se zegslieden verklaard dat de top waarschijnlijk een akkoord zou opleveren om het vredes proces, dat ruim twee jaar ge leden op gang kwam toen de Costaricaanse president Oscar Arias daartoe een plan lan ceerde, door te laten gaan. In het akkoord zou wellicht de wenselijkheid worden opgeno men om de Verenigde Naties een grotere rol te laten spelen in Midden-Amerika. Een an der onderwerp van gesprek op de top is de rol die de Verenig de Staten en de Sovjetunie in het gebied kunnen spelen. Slotdocument De rooms-katholieke paus Jo hannes Paulus II stuurde gis teren een boodschap aan Ari as, waarin hij zei te hopen dat de weg naar vrede zou worden hervonden, ondanks de nieu we spanningen en conflicten. De vijf presidenten van Nica ragua, Honduras, El Salvador, Costa Rica en Guatemala be gonnen zondag aan hun confe rentie en vergaderden gisteren vele uren om een slotdocu ment over ten minste drie voorstellen op te maken. Er waren nog enkele netelige punten, verklaarden ze, zoals de Nicaraguaanse eis dat de contra's, die door de VS wor den gesteund, worden gede mobiliseerd en de Salvado raanse eis dat Nicaragua be looft geen wapens meer te stu ren aan het FMLN. Gesproken werd ook over een voorstel om de VS te vragen alle hulp aan de contra's te staken. Cuba en de Sovjetunie zou gevraagd worden hun be moeienis in Midden-Amerika te staken. Volgens goedingelichte krin gen was Nicaragua bereid in te stemmen met een verklaring die impliceert dat het geen mi litaire hulp aan de Salvado raanse rebellen zal geven, maar zat het er niet in dat er een einde komt aan de Ameri kaanse humanitaire hulp voor de contra's, omdat de VS pas iets willen doen na de presi dentsverkiezingen in Nicara gua in februari. El Salvador is naar verluidt bereid een bestand aan te gaan met het FMLN als de vijf pre sidenten hun veroordeling uit spreken over het offensief dat de rebellen vorige maand lan ceerden. De presidenten kwamen in au gustus overeen dat de contra's voor 5 december gedemobili seerd moesten worden in ruil voor presidentsverkiezingen en andere democratische ver anderingen in Nicaragua. Sinds oktober is de klad geko men in het vredesproces, door dat de gevechten in El Salva dor en Nicaragua weer oplaai den, de diplomatieke betrek kingen tussen deze twee lan den werden opgeschort nadat twee Nicaraguaanse vliegtuig jes met wapens voor het FMLN in El Salvador waren neergestort, en doordat de ver kiezingscampagne in Nicara gua met steeds meer geweld gepaard gaat. Zeker zeven doden bij Poolse gevangenopstand WARSCHAU Bij opstanden in meerdere Poolse gevange nissen zijn sinds vorige week donderdag zeker zeven gedeti neerden gedood, talrijke bewa kers gewond geraakt en is gro te schade ontstaan. Dat hebben de autoriteiten bekendge maakt. Volgens het Poolse persbureau PAP braken de opstanden in vier gevangenis sen uit, nadat het parlement een voorstel van de Senaat had afgewezen om de door de regering aangekondigde am nestie ook voor gewone misda digers te laten gelden. De op standen zouden in hët week einde met geweld zijn neerge slagen. RADO De com- tische partij van ië, de op één na te republiek van flavië, heeft in na- ig van de partij in de liek Slovenië opge- a tot vrije verkiezin- p geen democratisch so- P zijn zonder politiek jme, dat gebaseerd is op nt van politieke vereni- i de competitie met ge ldige politieke tegen- rs en programma's", zei Kroatische partijleider I Stojcevic gisteren in 1 bij de opening van het Kroatische partijcongres. Het centraal comité van Kroa tië nam een voorstel aan om volgende maand al, en niet zo als was voorzien in maart, vol ledig vrije verkiezingen te houden voor het parlement van de republiek. Door het voorstel, dat nog goedgekeurd moet worden door het congres, komt Kroatië op één lijn met de naburige republiek Slove nië waar de communistische partij besloot in mei vrije ver kiezingen te houden voor het Sloveense parlement. De kloof tussen beide repu blieken en de grootste Joego slavische republiek Servië is hierdoor beduidend groter ge worden. De Servische commu nisten zijn mordicus tegen een meerpartijenstelsel. Servië heeft deze maand als gevolg van de opstelling van Slovenië alle economische betrekkingen met die republiek verbroken. De kranten in de Sloveense hoofdstad Ljubljana meldden gisteren dat de twee weken geleden aangekondigde blok kade door Servië is ingegaan. Meer dan 34 Servische bedrij ven verbraken vorige week hun zakelijke betrekkingen met hun Sloveense zusterbe drijven. De Kroatische partij heeft er ook op aangedrongen de in de grondwet vastgelegde leidende rol van de communisten af te schaffen. De partij gaf met haar besluiten gehoor aan de eis van twaalf oppositiegroe pen om binnen een maand vrije verkiezingen te organise ren. Zondag zetten binnen en kele uren 30.000 Kroaten hun handtekening onder een peti tie met die strekking. In tegenstelling tot andere lan den in Oost-Europa, die zich op Moskou richtten, heeft Joe goslavië zich in 1948 bij de niet-gebonden landen aange sloten. Maar nèt als de rege ringspartijen in de buurlanden hebben de Joegoslavische communisten zich tot dit jaar altijd op het standpunt gesteld dat de communistische partij het alleenrecht heeft om te re geren en dat er geen vrije ver kiezingen werden toegestaan. De afgelopen twee jaar zijn er een groot aantal politieke or ganisaties opgericht met pro gramma's die variëren van rechts-van-het-midden, soci aal-democratisch tot een milde vorm van Kroatisch nationa lisme. Geen van hen heeft een massale aanhang of een solide organisatie die vergelijkbaar is met die van de communisti sche partij. Waarnemers gaan ervan uit dat dit een van de redenen voor de communisten is ge weest om de parlementsver kiezingen twee maanden te vervroegen. Aan de andere k&nt hebben de Kroaten nu voor het eerst sinds 1945 een kans om tegen de communis ten te stemmen, hoewel zij dan nog een partij moeten vinden die aansluit bij de belangen van hun etnische groep. De president van de Sloveense republiek Janez Stanovnik be schuldigde Servië ervan dat het de federale republiek Joe goslavië met haar acties uit el kaar wil drijven. „Het onder mijnende doel van de Servi sche strategie is niet slechts het omverwerpen van de Slo veense regering maar komt in de eindfase neer op het liqui deren van Joegoslavië. De eco nomische blokkade door Ser vië is een daad van agressie te gen Joegoslavië", aldus Stano vnik. MOSKOU De verkie zingen die het afgelopen weekeinde zijn gehouden in de Baltische staten Let land en Estland lijken for se overwinningen op te le veren voor de Volksfron ten. De grote verliezers zijn de communistische partijen. In beide republieken werd ge kozen voor regionale en ge meenteraden. De verkiezingen worden gezien als een referen dum over de communistische partij-en de onafhankelijkheid, waar de oppositie in beide re publieken naar streeft. De de finitieve uitslagen zijn pas over enkele dagen bekend. Het was voor de eerste maal in de Sovjetunie dat andere par tijen dan de communisten kandidaten hadden gesteld. De komende maanden zullen in alle overige Sovjetrepublieken verkiezingen worden gehou den. Daarbii zal duidelijk wor den hoeveel van haar autori teit de partij van Lenin zal hebben verloren. Want dan doen er overal meerdere par tijen mee. De verkiezingen in de Balti sche staten zullen ongetwijfeld ook ter sprake komen op de vandaag begonnen ziting van het Congres van Volksafge vaardigden, het hoogste wet gevende lichaam van de Sov jetunie. Het gewone parle ment, de Opperste Sovjet met 542 leden, kan wel wetten aannemen of in eerste lezing goedkeuren. Maar uiteindelijk is het altijd dit superparle- ment, waarin 2250 mannen en vrouwen uit de hele Sovjetu nie zitten, dat-zijn definitieve goedkeuring aan de beslissin gen moet hechten. Daartoe komt het gezelschap twee keer per jaar bijeen. Voor deze zitting is een agenda opgesteld die bol staat van de economische onderwerpen. Ter discussie zal staan onder meer een gedetailleerd her vormingsprogramma van pro fessor Leonid Abalkin, de vice-minister van economische zaken en tevens een van de ontwerpers op de achtergrond van de perestrojka. Ivan Frolov, de hoofdredac teur van het Sovjet-partijblad Pravda heeft ontkend dat pre sident Michail Gorbatsjov af gelopen zaterdag heeft ge dreigd af te treden. Tijdens een persconferentie in Moskou zei "^-ilov dat Gorbatsjov met kraciii. zijn hervormingsbeleid heeft verdedigd tijdens een vergadering van het centraal comité van de communistische partij. Frolov deed de „geruch ten" over het dreigement van Gorbatsjov af als „valse be richten' De hoofdredacteur erkende wel dat er hevige de batten zijn gevoerd tijdens de vergadering.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9