Britten hebben tekort tan anti-griepprikken „We zijn geen knuppelbrigade" CcidócSowuvnt Le Pen voor rechter - v wegens beledigingen „Dit zijn nazi-praktijken" DaimlerBenz: praten over ontwapening W0NTUREN VAN KAPITEIN ROB JITENLAND DINSDAG 12 DECEMBER 1989 PAGINA 7 jrbatsjov wil Gysi oedig ontmoeten 5T-BERLIJN Sovjet-president iiail Gorbatsjov en de nieuwe Oost- 5e partijleider Gregor Gysi zullen ar spoedig ontmoeten. Dat hebben wee leiders volgens het Oostduitse ^persbureau ADN in een telefoon- rek afgesproken. In dat gesprek zou batsjov de Oostduitse communisten >en geprezen, omdat ze weerstand jen geboden aan „pogingen om de ereiniteit van het land te schaden". Sovjet-president zei volgens ADN dat hij de situatie in de DDR met »ngewone belangstelling volgt en tijn regering het land „binnen het ende raamwerk van voorwaarden" ji wilde verlenen. 'Lichtend Pad' vermoordt boeren LIMA Leden van de maostische guerrilla beweging 'Lichtend Pad' hebben in afgele gen dorpen in de Andes vijftig boeren ver moord. Vermoedelijk betreft het een wraak actie voor het besluit van president Alan Garcia van Peru zelfverdedigingscomités op het platteland te bewapenen. Guerrillasrij ders trokken gisteren enkele dorpen binnen op zoek naar leden van de zelfverdedigings comités. Om zijn programma voor het bewa penen van burgercomités te lanceren, had Garcia afgelopen zaterdag een bezoek ge bracht aan het gebied waar het 'Lichtend Pad' nu heeft toegeslagen. Sinds het begin van de guerrilla in 1980 zijn al meer dan 17.000 doden gevallen, voor het merendeel boeren W 4 STRAATSBURG De extreem-rechtse Franse politicus Jean-Marie Le Pen, leider van de Europees-rechtse fractie in het Europees Parlement, zal zich binnenkort voor de rechter moeten verantwoorden wegens grove beledigingen I en ontoelaatbare 'grappen' over joden en nazi's. Het Euro- j pees Parlement besloot gisteravond niet ruime meerderheid j tot opheffing van zijn parlementaire onschendbaarheid. Van j de Nederlandse parlementariërs stemden PvdA, CDA en Groen Links voor opheffing van de onschendbaarheid van Le Pen; de twee aanwezige VVD'ers en D66'er Bertens j stemden tegen. Zij verklaarden ook te gruwen van de uit spraken van Le Pen, maar zijn van mening dat politieke be wegingen zoals de zijne in de eerste plaats inhoudelijk die- I nen te worden bestreden. Bij woordvoerders die vóór stem- Jean-Marie Le Pen den speelde mee dat Le Pen en andere leden van zijn fractie FOTO: AP bij voortduring r i fascistische uitlatingen doen. Bolivia levert ex-minister uit aan VS LA PAZ Bolivia heeft de voormalige minister van binnenlandse zaken Luis Arce Gomez uitgeleverd aan de VS, waar hij wegens handel in verdovende middelen terecht moet staan. De ex-minister werd zondag gearresteerd in Santa Cruz, in het midden van Bolivia. Arce Gomez, die van 1980-1981 minister van binnenlandse za ken was in de militaire regering van gene raal Garcia Meza, werd al door de Bolivi aanse politie gezocht sinds hij in 1983 naar Argentinië was gevlucht. Hem stond ook in eigen land een proces te wachten. Maar president Jaime Paz Zamora van Bolivia verklaarde dat besloten was tot uitleve ring, omdat de VS het eerste land waren dat beschuldigingen tegen Arce Gomez had ingebracht. AQUINO KRIJGT EXTRA MACHT MANILA De Filipijnse president, Corazon Aquino, heeft gisteren van de Senaat, de Eerste Kamer van het Fili pijnse parlement, buitengewone be voegdheden gekregen om de situatie in het land te stabiliseren na de mislukte bloedige militaire staatsgreep van vorige week. Deze bevoegdheden geven haar greep op alle openbare en particuliere bedrijven die van „nationaal belang" zijn, opschorting van de arbeidswet om stakingen te voorkomen evenals de mo gelijkheid tot maatregelen om hamste ren van levensmiddelen en speculatie tegen te gaan. Het wetsontwerp moet nog worden goedgekeurd door de Twee de Kamer van het parlement. 'an onze correspondent Roger Simons) JDEN Groot-Brit- pë probeert momen- af te rekenen met een lt gebrek aan griep- lin. Wegens het toene- ide aantal ziektegeval- vragen steeds meer sen hun dokter om griepprikje. Het jtste deel van de drie oen vaccins die het I in voorraad had, is al jbruikt.. Een deel van de vaccins moet worden bewaard voor mensen die wegens hun werk grotere risico's lopen te worden be smet. Het beschikbare vaccin is wel niet specifiek bestemd om bescherming te bieden te gen de huidige golf van 'En gelse A-griep' die de Britse ei landen overspoelt, maar vol gens medici is „een prikje met wat we hebben toch beter dan. helemaal niets". Omdat in Groot-Brittannië niet snel genoeg voldoende ex tra griepprikjes kunnen wor den geproduceerd, heeft de overheid besloten extra voor raden vaccin te importeren uit Nederland en Frankrijk. De levering daarvan is dringend, vooral omdat sommige pessi mistische Britten het ergste vrezen voor hun bejaarden en zeer jonge kinderen. Sommige zwartkijkers voorspellen dat de komende dagen en weken letterlijk duizenden van hun landgenoten zullen sterven. Het heet dat momenteel een op vier Britten de griep te pakken heeft en dat er al min stens vier slachtoffers zijn, on der wie een baby van zestien maanden. Het is de ergste epi demie sinds die van 1974, zegt het Britse departement van volksgezondheid. Ook de Britten vinden het echter moeilijk om een duide lijk onderscheid te maken tus sen de griep en een gewone verkoudheid. Volgens de art sen zijn de symptomen van de griep: hoge koorts, spierpijn, algemene verzwakking, een algemeen naar gevoel en hoofdpijn. Enkele dagen bed houden, aspirine tegen de pij nen en koorts en vooral veel vruchtensap drinken, wordt in Engeland nog steeds de beste remedie genoemd. ipositie Sofia rrast door rvormingen (oor Gert van Wijland) IA De verwachtin- waren hooggespannen (ren in Sofia, iedereen er van overtuigd dat lommunistische partij »r druk van de massa- onstraties tenminste aantal hervormingen l moeten afkondigen, i dit had de oppositie I niet durven dromen: partijmonopolie op de at (wordt) afgeschaft, verkiezingen in mei end jaar, zowel econo- he als landhervor- jen plus een open dia met alle politieke peringen. veelbelovend de vandaag 'kondigde hervormingen tlinken, het is nog maar aag of de oppositie geluk- s met de aankondiging de vrije verkiezingen in volgend jaar. Gistermid- ïnige uren voordat de re en van het plenum be- werden gemaakt, lieten se woordvoerders nog dat het vooral niet te noet gaan in Bulgarije, zijn absoluut nog niet voor verkiezingen. We !n nog geen infra-struc- Op dit moment is de par- teaucratie nog zo machtig eelomvattend vertegen- ligd in politie en leger Üe communisten zeker ïn bij algemene verkie- ii", zo is de algemene weken geleden waren er laar een stuk of drie, vier itiebewegingen, maar de grote politieke hmaak van 10 november 9ij oud-partijleider Zjiv- ïa 35 jaar trouwe dienst vervangen door de 53-ja- lervormingsgezinde Petar inov, schieten de opposi- Wegingen als padden- h uit de besneeuwde Om al te grote versnip- g te voorkomen, werd week een overkoepe- platform opgericht, luis- naar de naam van Unie Democratische Krachten, hee lijkt dan ook meteen jgeven dat het streven meer vrijheid zo onge- het enige is dat de partij- idt. (vervolg van de voorpagina) HONG KONG Stanley Clinton Davis, de voorzit ter van de Vluchtelingen- raad en voormalig La- bour-parlementslid verge leek de actie met „de praktijken van tirannen, als de nazi's". Hij vond het onverdedigbaar dat vluch telingen om drie uur 's- ochtends van hun bed werden gelicht. Volgens het bestuur van de Britse kroonkolonie is het hu maner de Vietnamezen terug te sturen dan hen eindeloos in opvangkampen in Hongkong te houden. Verwacht wordt dat de komende weken nog enkele duizenden vluchtelin gen naar Vietnam gestuurd zullen worden. Ook de Ameri kaanse en Canadese regering deden op het laatste moment nog een beroep op de Britse regering de vluchtelingen niet tegen hun wil terug te sturen, maar dat mocht niet baten. In de slecht geoutilleerde op vangkampen rond Hongkong, waar vele Vietnamezen onder voed zijn doen zich van tijd tot tijd uitbarstingen van geweld voor. Het bestuur van Hongkong verklaarde dat Vietnam de verzekering heeft gegeven dat de teruggestuurde vluchtelin gen niet gestraft zullen wor den en dat de Britse ambassa de in Hanoi daar in het begin op toe zou zien. Gehoopt werd dat het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties hun welzijn later in het oog zou houden. Het Commissariaat is echter tegen de gedwongen repatrië ring en weigert enige mede werking te verlenen. Geen foto's Een Israëlische politie-agente richt haar traangasgeweer op fotografen. Zij probeert zo te voorko men dat de arrestatie van Palestijnen in Jeruzalem op deze wijze bekend wordt. FOTO: EPA MUNCHEN DaimlerBenz, het grootste industriële con cern van de Bondsrepubliek, wil overleg met de regering in Bonn om ontwapeningsvoor stellen te bespreken. Het con cern domineert de Westduitse wapenmarkt, maar wil mee werken aan een overschake ling van militaire op civiele produktie. Eén dergelijk pro ces moet zorgvuldig worden begeleid, zo heeft de directie vanmorgen verklaard. Als de regering besluit bepaalde wa pens niet te ontwikkelen, mag dat niet tot gevolg hebben dat duizenden mensen moeten worden ontslagen, aldus Daim lerBenz. DE VALLEI DER VERGETEN WERELD Kerstmannen poseren voor de Parijse eifeltoren. Zij behoren tot een liefdadigheid sorganisatie die van plan is om 800 televisie toestellen en video recorders aan in ziekenhuizen verblijvende kinderen te schenken. FOTO: AP Kerst mannen De aanvoerder van de vier rubberzoekers stijgt van [dier en roept zijn makkers bij elkaar. Het is een forse, ste- ebouwde man met een blonde baard. „Mannen", zegt hij, hoeten zien, dat we die wilden kwijt raken. Ze zijn ongetwij- >P verkenning en we kunnen veel last van hen krijgen. Ze lewapend met speren en hebben misschien nog nooit een e gezien. Vermoedelijk zijn zij op de een of andere wijze over het ravijn gekomen en we moeten proberen ze terug te drin gen. Ik denk, dat èén geweerschot hem wel als hazen zal doen vluchten. Jij, José, moet hun kamp vanavond besluipen. Het is niet nodig ze dood te schieten, maar zorg ervoor, dat ze de schrik genoeg te pakken krijgen om nooit terug te komen." - Die avond, tegen het vallen van de schemering, gaat José op weg. Neues Forum wordt politieke partij VOLKSPOLIZEI DDR WIL EIGEN VAKBOND: (Van onze verslaggever Twan van den Brand) OOST-BERLIJN De Volkspolizei laat pet en knuppel vanavond thuis en gaat zelf de straat op. Om te illustreren dat het hard gaat met de nieuw lichterij schreeuwt de Oostduitse hermandad om een eigen vakbond. Het staat bij voorbaat vast dat er veel nieuwsgierig volk af komt op de betoging, teneinde eens stevig de wenkbrauwen te fronsen. De actie voor het ministerie van binnenlandse zaken is tenslotte een zeer bij zondere. Tot nu toe kende de DDR alleen grimmige Vopo's. Nog maar enkele maanden ge leden sloegen ze in OosGBer- lijn, Leipzig en Dresden onge geneerd hard in op betogers. Dat leverde bloed en blauwe plekken op. De Vopo's kelder den in de populariteitspolls, al zakten ze niet zover af als hun collega's in het leger of bij de altijd al verdoemde geheime dienst. Toen het volk vorige week zijn woede koelde op de kazernes van de Volksarmee en de kantoren van de Stasi, kon een politie-agent nog risi coloos het verkeer regelen. Een en ander betekent niet, dat de Oostduitser vriendelijk groet als hij op straat een Vopo passeert. De politieman wordt gezien als een handlanger van de machthebber, in dit geval nog als een verlengstuk van de verdreven aartsslechterik Ho- necker. Dat is niet helemaal eerlijk meer, vinden de poli- tielui Klaus Böhnke en Jtlrgen Schenk. Want met de samen leving heeft ook de Volkspoli zei in twee maanden tijd een hoop geleerd. Misbruikt Böhnke en Schenk hebben met acht kameraden het initi atief genomen tot de actie van hedenavond. Ze bedienen zich van de veelzeggende clubnaam 'Nieuw Begin Berlijn' en wil len een eigen vakbond oprich ten. Dat paste tot nu toe niet in de DDR, maar in een demo cratisch socialistisch land lijkt dat anders te liggen. De vakbond moet er voor zor gen, „dat de politie niet meer misbruikt wordt om de fouten van de politiek te corrigeren". Want dat is volgens Böhnke gebeurd, begin oktober, toen de Vopo's met hun knuppels Honeckers ideeën uitdroegen. Daarbij kwam het tot uitwas sen „die niet goed te praten zijn". Diverse onderzoekscom missies buigen zich momenteel over de honderden klachten. Böhnke, zelf niet aan het front in de roerige dagen, weigert zijn collega's te veroordelen. Hij spreekt over „een aantal" en „misschien honderd" wets overtreders aan de kant van de politie, die gepakt moeten worden. „Maar het merendeel heeft zijn werk eerlijk ge daan", aldus Böhnke. In zijn ogen is een goede politieman loyaal aan wet, land en leiders en moet hij bereid zijn des noods naar het wapen te grij pen om de eer te verdedigen. Als Böhnke de bokspartijen begin oktober beschouwt, heeft hij het over een uitzon deringstoestand. De politiek heeft de politie tegen het volk opgehitst. „Maar dat mag nooit meer gebeuren". Nadenken Als Böhnke en Schenk een ding geleerd hebben in de af gelopen weken, dan is het wel dat een politieman zelf moet nadenken. Dat lijkt een late ontdekking, maar voor de po- litielui pleit dat zowat elke Oostduitser het dezer dagen roept. Het meest bekende voorbeeld nog is de journalist die altijd moest schrijven wat hem opgedragen werd. Dat vergt weinig hersengymnas tiek. Zo volgden Vopo's hun beve len dus ook nagenoeg klakke loos op. Helemaal verkeerd, geven hun woordvoerders he den ten dage grif toe, maar het zat ingebakken. In opleiding, cultuur en apparaat. Van jong af aan. „We beseffen nu hoe belangrijk het is om eerst te overdenken of je wel akkoord kunt gaan met een opdracht. Niet om dan meteen nee te ze gen, maar wel om er voor te zorgen dat de situatie zich niet meer voordoet. Bij voorbeeld door de vakbond aan het werk te zetten, door politieke in vloed uit te oefenen", aldus Böhnke. Hij wil er niet aan, dat de Oostduitser zijn vertrouwen in de Volkspolizei voor een be langrijk deel kwijt is. In zijn omgeving heeft Böhnke wel kritiek gehoord, maar dat vindt hij normaal. „Wij lossen de criminaliteit op en doen dienst op straat. De mensen komen met ons in contact als het licht op rood staat. Dat is niet prettig. Maar we zijn heus geen sadisten die met plezier op de bevolking inslaan. We zijn geen knuppelbrigade". Wat onder de mensen leeft, roept hij met Schenk in koor, leeft ook in hun kring. „De politie is een deel van het volk. We gaan mee met de ontwikkeling in de maatschap pij". En net als de andere Oostduit sers moet ook de politieman wennen aan de glasnost en pe restrojka in eigen land. Böhn ke: „Een paar weken geleden zou een van ons nog in katte- zwijm zijn gevallen als hij op dracht had gekregen de presi dent of een van diens naaste medewerkers te arresteren. Nu niet meer. Zelfs dat lijkt te wennen". Demonstranten in Leipzig houden een afbeelding van Helmut Kohl als Kerstmannetje en van een 100 mark biljet, met de tekst „het biljet bedriegt", omhoog. Honderd D-mark is het bedrag dat Oostduitsers krijgen als „begroetingsgeld" wanneer ze in de Bondsrepubliek arriveren. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN De Oost duitse oppositiebeweging Neues Forum zal als politieke partij deelnemen aan de vrije parlementsverkiezingen die volgend jaar in de DDR wor den gehouden. De verandering van oppositie beweging in partij wordt be vestigd op een landelijk con gres van Neues Forum dat op 6 en 7 januari wordt gehouden. Regering en oppositie kwamen eerder overeen op 6 mei vol gend jaar voor het eerst vrije verkiezingen te houden in de DDR. De Westduitse sociaalde mocratische oppositiepartij SPD streeft naar snelle vor ming van een confederatie tussen de Bondsrepubliek en de DDR, nog in de jaren ne gentig. Het moeten twee staten blijven, die een deel van hun soevereiniteit overdragen aan een nieuw supra-nationaal or gaan. Dat is het voornaamste verschil met het tien-punten plan van bondskanselier Hel mut Kohl, zo zei SPD-leider Hans-Jochen Vogel. Kohl zelf sprak gisteren zijn voorkeur uit voor een „federale struc tuur" tussen de twee Düitslan- den boven een „federatief" Duitsland. De Westduitse rege ringsleider deed dit op een be stuursvergadering van zijn in Bonn meeregerende christen democratische unie (CDU), die in West-Berlijn werd gehou den. Kohl zei dat hij „niet over een federatie wil praten" om dat de twee landen lid zijn van verschillende internationale bondgenootschappen, de NAVO en het Warschau Pact.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7