/rouw doet het goed Is crisismanager tinissen zegt Grote verschillen in pntract op met et Wiedenbroek gebruik ziekenhuiszorg Prostituée stapt niet snel naar hulpverlener Aviodome zit met stijgend tekort UNENLAND Qeid&iQowtant DINSDAG 12 DECEMBER 1989 PAGINA 5 illage ontziet roepsonderwijs HAAG Staatssecretaris age (onderwijs) wil de tijdelij- Irmatiekorting van drie pro- jn het middelbaar beroepson- jjs en twee procent in het iribo, de zogenoemde rende- smaatregel, per 1 augustus intrekken. Tegelijkertijd zal n fasen een vorm van rende- gbekostiging worden inge- Het voorstel dat aan de ide Kamer is verzonden, heeft (volg dat de scholen in de eer- Jren meer formatie-plaatsen »n dan tot nu toe was voorge- n. Wallage geeft daarmee ge- llijk invulling aan een toezeg- in het regeerakkoord. Verschoningsrecht voor journalisten bepleit AMSTERDAM Er moet een vorm van verschoningsrecht voor journalisten komen. Als dat recht wordt gebonden aan een aantal voorwaarden kan een werkbare situatie ontstaan, waarbij zowel recht wordt gedaan aan het bevorderen van een zo groot mogelij ke persvrijheid als aan de belangen van degenen die de informa tie van de journalist nodig hebben. Dat is de kern van een proef schrift waarop W.F. Korthals Altes volgende week promoveert aan de Universiteit van Amsterdam. Hij bestudeerde onder meer verschoningsrecht voor journalisten in de VS en de Bondsrepu bliek. Korthals Altes stelt voor om journalisten het recht te ge ven vragen van rechters onbeantwoord te laten, als beantwoor ding zou leiden tot het onthullen- van de identiteit van personen die de betreffende journalist vertrouwelijk informatie hebben ge geven, op voorwaarde dat ze onbekend zouden blijven. Maar Korthals Altes verbindt wel uitzonderingen aan die regel. Zo zou een journalist zich niet op het verschoningsrecht mogen beroe pen wanneer het gaat om het voorkomen van zware misdrijven. Klacht tegen advocaat Spong afgewezen DEN HAAG De Raad van Discipline in Den Haag heeft de klacht van de Stichting Tegen Haar Wil tegen de Haag se advocaat mr. G. Spong ongegrond ver klaard. Spong heeft bij zijn verdediging van een 43-jarige incestpleger uit Neede geenszins de grenzen van het betame lijke overschreden, aldus de raad, een intern tuchtcollege van de ad vocatuur. De Stichting was verbol gen over de manier waarop Spong in mei van dit jaar zijn cliënt verdedigde in het beroep tegen een uit spraak van het Arnhem se hof bij de Hoge Raad. Spong pleitte toen voor het opheffen van een aan zijn cliënt opgelegd contactverbod. De man had in 1986 een kind bij zijn dochter verwekt. Hij was daarvoor veroor deeld en mocht boven dien twee jaar lang geen contact zoeken met zijn dochter en het kind. Volgens de advocaat was het contactverbod in strijd met het recht op een gezinsleven. Volgens Tegen Haar Wil liet Spong zich bij zijn verdediging grievend uit over het slachtoffer. De Raad van Discipline meent echter dat een ad vocaat de vrijheid moet hebben een cliënt zo goed mogelijk bij te staan. Hij moet daarbij, zo meent de raad, wel binnen de grenzen van algemeen maatschappe lijke normen blijven. Tegen Haar Wil over weegt tegen de uitspraak in beroep te gaan bij het Hof van Discipline. Novib vraagt om druk op president De Klerk ÖEN HAAG De ontwikkelingsorgani satie Novib heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken gevraagd druk uit te oefenen op de Zuidafrikaanse presi dent De Klerk om alsnog in te stemmen met een onderzoek naar het bestaan van doodseskaders in het politie-apparaat. De Klerk heeft vorige week de eis van men senrechtenorganisaties en oppositiepartij en afgewezen om zo'n onafhankelijk on derzoek te houden. Hij vindt dat de be schuldigingen dat tot de politie behoren de doodseskaders sinds 1978 tientallen anti-apartheidsactivisten hebben ver moord, door de politie en de provinciale procureurs-generaal zelf kunnen worden uitgezocht. Novib vindt die stellingname onwaarschijnlijk. Duizend vogels dood in KLM-toestel AMSTERDAM Ruim duizend tropische vogels zijn zaterdag in Londen dood uit een toestel van de KLM gehaald. De vogeltjes waren afkomstig uit Tanzania en hadden als bestemming Miami in de Verenigde Staten. Bij een tus senlanding op Schiphol was de conditie van de vogels volgens een woordvoerder van KLM goed genoeg om de reis voort te zetten. Van de overige vogels (er ver trokken er 15.000 uit Tanzania) zijn er inmiddels 12.000 onder weg naar Miami. De rest wordt nog even vertroeteld in Londen. 'PVROUWEN STEUNEN ELKAAR IN NETWERK TERDAM Vrou- zijn uitstekende ma fs, hoewel zij tussen mannelijke collega's 4 (het laagste per- ige in Europa) sterk ondervertegenwoor- Maar omdat steeds vrouwen hoog opge- worden, zullen zij het |end tekort aan ma rs kunnen gaan op en. ekort zal ontstaan door- it aantal mannen dat tus- 185 en het jaar 2000 tot de Ismarkt zal toetreden 1 daalt, de zogenaamde oening'. Tegelijk ver- de beroepsbevolking. Het i gepensioneerden tussen i 2000 verdubbelt van 1 6 naar 1 op de 3 leden e beroepsbevolking. Ook decentralisatie en verder mende automatisering, loor veel informatie moet in beheerd en geïnter- !rd, groeit de vraag naar gers sterk. s de strekking van de lag in Rotterdam gehou- manifestatie, georgani- door wervingsbureau en Van Gestel Select. Acht vrouwen gaven er inlei dingen op het thema 'Manage ment Recruitment, zoeken naar onbekend talent'. Een van de spreeksters was Sybilla Dekker, in het dage lijks leven directeur materiële zaken van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. In haar directie wer ken 230 mensen. Maar van daag kreeg haar andere func tie, die van voorzitter van de Stichting VrouwenNetwerk Nederland, meer aandacht. Steun Afgelopen oktober was deze stichting medeorganisator van een congres over techniek en milieu. „Vrouwen zijn gewend in onzekere situaties op te tre den, zonder dat ze de steun van hun omgeving krijgen op hun werk. Dat maakt vrou wen uiterst creatief in het be denken van oplossingen voor nieuwe ontwikkelingen, zoals bijvoorbeeld het behoud van het milieu", zei Dekker. De verschillen tussen mannen en vrouwen zouden door de werkgevers beter kunnen worden benut. Op de manifes tatie werd een Amerikaans onderzoek onder duizend ma nagers aangehaald. Daaruit blijkt dat vrouwelijke sollici tanten hoger scoren op onder delen als flexibiliteit, monde linge en schriftelijke uitdruk kingsvaardigheid, werkmoti- vatie en creativiteit. Mannen zijn weer beter in doelgericht heid en het omgaan met macht en zij stellen hun wensen tot wat ze willen bereiken hoger. Een ander onderzoek bevestigt dat vrouwen van origine meer gericht zijn op het bereiken van direct effect in concrete 'situaties. Vrouwen doen het dan ook goed in de top van be drijven waar crisis heerst. Mannen zijn vaardiger in ab stracte, theoretische zaken. Organisaties zullen meer be hoefte krijgen aan mensen deze diverse kenmerken we ten te combineren. Y rouwennetwerk De 2250 leden van het Vrou wenNetwerk Nederland heb ben een beleidsbepalende of leidinggevende functie. Dek ker: „Het vrouwennetwerk biedt de gelegenheid onderling contacten te leggen, relaties op te bouwen en elkaar te onder steunen. In dat informele cir cuit kun je opener en collegia- Ier met elkaar omgaan. Je kunt horen hoe het er in ande re organisaties aan toegaat, wat je eigen functioneren kan versterken. Als iemand bij voorbeeld in het begin een ze kere weerstand van mannelij ke collega's ondervindt, leert zij uit ervaringen van anderen dat die weerstand niet te ma ken behoeft te hebben met haar persoon". Zo wordt het gedrag op het werk onder steund en versterkt. Opmerkingen als 'Ze zijn niet te vinden' en 'Ze hebben niet de juiste kwaliteit' worden binnen organisaties veel ge hoord. Dat vrouwen niet hoog genoeg zouden zijn opgeleid in Nederland, is maar ten dele waar. Het Centraal Planbu reau voorspelt dat in het jaar 2000 de groei van het aantal vrouwen met hoger onderwijs groter zal zijn dan die van mannen. Het aantal hoog op geleide vrouwen zal van 87.100 nu stijgen naar 182.600 rond de eeuwwisseling. Veel vrouwen hebben te kam pen met een ander probleem. Zij moeten dikwijls hun werk combineren met de verzorging van hun gezin. „Die dubbele belasting vergt een enorme in zet van energie en capacitei ten", zegt Dekker. Uit onderzoek is gebleken dat vrouwen eerder kiezen voor de dubbele belasting van werk en gezin dan het doorbreken Soelaas voor minima van de traditionele rolverde ling. „Liever supervrouw dan een keuze maken", is vandaag op de manifestatie gezegd. „Het is nog lang niet vanzelf sprekend, een vrouw in een hogere functie", vindt Dekker. „Maar het is nu meer be spreekbaar geworden, we zijn echt verder vergeleken bij vroeger". De belofte van Wim Kok om vier vrouwelijke mi nisters in het kabinet aan te stellen, spreekt daarbij boek delen. De aandacht van de media helpt om langzaam maar zeker de mentaliteit te veranderen. Onder de landelijke stichting VrouwenNetwerk vallen de regionale deelnetwerken. In Den Haag is bijvoorbeeld een groot en actief deelnetwerk gevestigd. Het staat iedere net werkster vrij om zich daar ook bij aan te sluiten. Dat geldt ook voor een zogenoemd pro fessioneel netwerk. Vrouwen met werk in een bepaalde sec tor kunnen daar lid van wor den. Niet alleen het aantal le den, maar ook de serie net werken groeit gestaag. „Als je het proces van meer vrouwen in de hogere functies wat wilt versnellen", zegt Dekker, „is een quotum zoals dat in de Verenigde Staten geldt, onontbeerlijk. Elk be drijf en elke organisatie moet daar een bepaald percentage vrouwen in dienst hebben. Bo vendien is er een stringente anti-discriminatiewetgeving naar geslacht en ras. In Neder land is dat echter voorlopig niet mogelijk, gezien onze his torie". Toch is Dekker niet pessimis tisch: „Van de discussie die in de jaren tachtig werd gevoerd over het aanstellen van meer vrouwen, zullen in de jaren negentig de vruchten worden geplukt". FRANK SCHOPMAN HAAG Gerard ssen uit Winsum het verzorgingscon- met het verpleegte- "Het Wiedenbroek in -Lsbergen, waar zijn v Ineke al vijftien in coma ligt, opge- Hij heeft het tehuis ftelijk van het besluit hoogte gesteld. 1 toegezegd tot vrijdag Actie te ondernemen om Irouw uit Het Wieden- weg te halen. Sutorius voor die dag nog op een raak, maar Stinissen daar geen vertrouwen i. d Stinissen wil zijn via een ander verpleeg- uit Het Wiedenbroek en haar in zijn eigen londer begeleiding van deskundige artsen laten ster ven. Het vinden van een plaats in een ander verpleeg huis was aanvankelijk een probleem, maar Stinissen zei gisteren dat er goede contacten zijn met twee verpleeghuizen die hem willen helpen. Het gaat volgens hem om een Am sterdams verpleegtehuis en één in het zuiden van het land. De huisartsengroep uit Win sum zou bij de beëindiging van het leven van Stinissens vrouw voor begeleiding kun nen zorgen. „Zij kunnen voor een concrete oplossing zorgen en beoordelen het probleem vanuit een medisch en niet vanuit een juridisch stand punt". Volgens Stinissen staat hij tot vrijdag schaakmat. „Mijn limiet is echt vrijdag". Volgens hem moet zo snel mo gelijk een eind komen aan de „banale machtsstrijd tussen hem en het openbaar ministe rie". I emoetkoming thuisverpleging ÏAAG Het kabinet heeft ingestemd met het voorstel van pcretaris Simons (WVC) om een tegemoetkoming te bieden Ie kosten van aanvullende thuisverpleging als dit dient ter king of vervanging van ziekenhuisverblijf voor patiëntien tech- 'terminale fase. Uitgangspunt is dat het bij thuisverpleging eidingtt1 aanvulling op de op basis van de AWBZ gefinancierde 'scart PPleging, de gezinsverzorging alsmede de vrijwillige niet ismatige hulpverlening vanuit de naaste omgeving. Lubbers eredoctor Premier Lubbers en zijn Portugese collega Silva werden zondag samen gehuldigd. De universiteit van Tras-os-Montes in het Portugese Vila Real verleende beiden een eredoctoraat. Het was het derde voor de Nederlandse minister-president. foto: anp UTRECHT In Neder land bestaan te grote re gionale verschillen in het gebruik van ziekenhuis voorzieningen, die niet te verklaren zijn uit ver schillen in de samenstel ling van de bevolking. Daardoor is ook het voor de gezondheidszorg be schikbare geld oneven wichtig verdeeld en moet het overheidsbeleid wor den aangepast. Deze conclusies staan in een rapport dat de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Genees kunst (KNMG) gisteren heeft aangeboden aan staatssecre taris Simons van volksge zondheid. Uit de verzamelde cijfers (over 1985) blijkt dat de ver schillen nog het kleinst zijn als het om opnamen gaat. Na correctie voor het in de regio aanwezige aantal 65-plussers liggen de hoogste en laagste regio 10 procent boven en 10 procent onder het landelijk gemiddelde. Voor polikli- niekbezoeken en aantallen verpleegdagen is de marge ongeveer 20 procent. De grootste verschillen doen zich voor bij de verrichtin gen. Vooral de laboratorium- verrichtingen springen eruit met afwijkingen van 50 pro cent (naar boven en bene- Hoge scores komen vooral voor in het westen en zui den, de lage in het noorden van het land. Ze kunnen niet worden verklaard door re gionale verschillen in leef tijdsopbouw, gezondheidstoe stand of klachtenpatroon. Compensatie binnen de re gio's, bij voorbeeld weinig opnamen in gebieden met veel polikliniekbezoeken, komt nauwelijks voor. Staatssecretaris Simons zei gisteren in een reactie niet de oorzaak te kennen van de regionale verschillen. Wel vindt hij dat de verschillen kleiner moeten. DEN HAAG Prosti- tuées kunnen vaak hun werkzaamheden volhou den door de problemen die ze tegenkomen, te ont kennen. Uit een onderzoek naar de ar beidsomstandigheden en voorwaarden dat in opdracht van het ministerie van sociale zaken is verricht door de mr. A. de Graafstichting, wordt dan ook duidelijk dat de vrou wen niet snel naar hulpverle nende instanties stappen on danks het gegeven dat ze vaak met dwang en geweld worden geconfronteerd. Staatssecreta ris Ter Veld heeft het rapport „Hoe (ex)prostituées zich zelf redden. Een onderzoek naar (de afwezigheid van) hulpvra gen" gisteren aangeboden aan het parlement. De ondervraagde prostituées ontkennen of bagatelliseren liever de problemen waarmee ze te maken hebben. Volgens de onderzoeksters kan dat ko men door de ernst van de-pro blemen. Dat de vrouwen wei nig hulp vragen komt ook door de negatieve ervaringen van de prostituées met hulp verlenende instanties, die ge brek aan kennis hebben over de prostitutiewereld en de be handeling van geweldstrau- ma's. De vrouwen vragen wel sneller hulp als het gaat om li chamelijke klachten of zakelij ke kwesties. Alle vrouwen ge ven aan een dubbelleven te leiden. Dat maakt het ook moeilijker om hulp te vragen. Opvallend is dat vooral ex- prostituées behoefte hebben aan hulp. Dat zou kunnen ko men doordat de vrouwen pas als ze uit de prostitutie zijn ge stapt durven te beseffen hoe belastend het werk was, aldus de onderzoeksters. EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER Woonhuis niet geschikt voor 180 beesten DEN HAAG De Raad van State heeft gisteren de ge meente Bedum gelijk gegeven dat het huis van een inwoon ster van die gemeente niet ge schikt is voor het houden van 180 honden en katten. Inspec teurs van de Dierenbescher ming Groningen hadden al eerder geconstateerd dat de si tuatie in het bouwvallige pand onhoudbaar is. Staatsraad me vrouw mr. L.A. Barendsen- Cleveringa merkte in haar uit spraak op dat de inwoonster niet beschikt over een bewijs van vakbekwaamheid volgens het honden-en kattenbesluit. Volgens haar is er zelfs gevaar te duchten van een niet be hoorlijk verzorging van de honden en katen. Sybilla Dekker op het binnenplein van het ministerie van landbouw in Den Haag, waar zij directeur materiële zaken is. Als voorzitter van de Stichting Vrouwennetwerk Nederland sprak zij vandaag op een manifestatie in Rotterdam over de noodzaak van meer vrouwen in het management. foto: milan konvalinka DEN HAAG Het nationaal lucht- en ruimtevaartmuseum Aviodome op Schiphol staat voor „een onhoudbare toe stand". Tot 1988 kon het mu seum rekenen op een jaarlijkse bijdrage via het ministerie van WVC, maar minister Brink man heeft Aviodome indertijd afgevoerd van de lijst van na tionale musea. Volgens WVC behoort de provincie Noord- Holland de beslissing te nemen over eventuele subsidie, maar het provinciebestuur vindt dat niet. Het bestuur van Aviodo me heeft de Raad van State nu gevraagd om het provinciébe- stuur alsnog te verplichten jaarlijks tenminste 200.000 gül- met huurverhoging Het nationaal lucht- en ruimtevaartmuseum Aviodome. den subsidie te geven. De kans op een dergelijke uitspraak is niet groot, zo bleek gisteren tijdens de zitting, want het be stuur is vergeten in beroep te gaan tegen de intrekking van de subsidie door WVC. „Avio dome kan beter bij WVC op nieuw om subsidie vragen en bij een weigering hier om een foto: anp uitspraak vragen", concludeer de staatsraad mr. De Kruijff. De uitspraak van de Raad van State volgt binnen enkele maanden. DEN HAAG Voor minima met individuele huursubsidie gaat de huurverhoging in 1990 en 1991 met 2 in plaats van met 3 procent omhoog. Het ka binet heeft gisteren ingestemd met dit voorstel van staatsse cretaris Heerma van volks huisvesting. De maatregel heeft tot doel via de individue le huursubsidie het koop krachtverlies voor de minima als gevolg van de trendmatige huurverhoging te beperken. Krachtens het regeerakkoord van het centrum-linkse kabi net geldt voor 1990 en 1991 een trendmatige huurverho ging van 3 procent.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5