^eidae Sommit Leiden wil sneltram naar kust viaducten bli jven ok tijdens aanleg geopend I STAD OMGEVING ALLER LEI(OS) Een cadeau van formaat 5 JAAR VOOR ERVALLER L- El Redactie Mare krijgt advertenties terug DINSDAG 12 DECEMBER 1989 PAGINA 13 JAAG/LEIDEN Een 21-ja- iaarlemmer is vanochtend tot r gevangenisstraf veroordeeld |e Haagse rechtbank. De man In 1988 en 1989 diverse over- op postagentschappen in Lei- ijnsaterwoude en Zevenhoven gd. Hierbij is ruim 2,5 ton aan jitgemaakt. Een medeplichtige overval in Rijnsaterwoude, is 21 jaar en uit Haarlem, 'wee jaar gevangenisstraf met van voorarrest van de rechter I gd. Hiervan zijn acht maanden *jardelijk met een proeftijd •ee jaar. Voor 1 december 1990 Je man tevens 300 uur dienst- ing hebben verricht. Boerhaave mogelijk naar gebouw Pabo LEIDEN Het gebouw van de voormalige Leidse Pabo aan het Galgewater wordt mogelijk een dependance van de Boerhaave-school. Het Leidse instituut voor volwasse nenonderwijs met 2400 leerlingen is met het ministerie van onderwijs in onderhandeling over huur van het his torische pand, dat sinds de zomer leeg staat. Op dit mo ment worden de lessen van Boerhaave gegeven in het hoofdgebouw aan het Noordeinde en in verschillende de pendances in de stad. Er wordt onder meer gebruik ge maakt van lokalen van de Agnes-scholengemeenschap en van de Louise de Coligny. „Iedereen zal dolblij zijn als de gebouwen op loopafstand liggen", vertelt een woordvoerder van de school. Volgens hem zijn de onderhandelingen met het ministerie nog niet afgerond. Een zegsman van het ministerie laat weten dat het schoolbestuur nog gegevens moet leveren, onder meer over het aantal leerlingen en over de eventuele wensen voor verbouwingen van het pand aan het Galge water. Hij verwacht dat in de loop van deze maand een definitief besluit wordt genomen. Inbrekers op heterdaad betrapt LEIDEN De politie heeft vannacht rond vier uur twee 18-jarige Leidse jongens aan gehouden. Het duo werd op heterdaad betrapt toen ze in braken in het postkantoor aan de Haven. Ze waren bezig de voordeur te forceren. De twee jeugdige inbrekers, die een tas met inbrekerswerktuigen bij zich hadden, zijn ingesloten. Onderzocht wordt of ze meer dere inbraken op hun geweten hebben. Inspraakavond cultuurnota LEIDEN De gemeente Lei den houdt morgen een in spraakavond over deel II van de cultuurnota. Wethouder F. Kuijers (cultuur) en de nieuwe cultuurmanager Yvonne van Baarle zijn op de bijeenkomst aanwezig. Iedereen die vragen of opmerkingen heeft kan in De Waag aan de Aalmarkt te recht. De bijeenkomst begint om acht uur. Schriftelijke re acties op dit onderzoeksrap port kunnen tot 1 januari naar B en W worden gestuurd. De nota ligt ter inzage bij de in formatiebalies in de hal van het stadhuis en stadsbouwhuis. De nota is tevens te koop voor een rijksdaalder. Omgevingsvakploeg Slaaghwijk gaat in januari aan de slag LEIDEN De omgevings vakploeg voor de Slaaghwijk gaat officieel maandag 8 janu ari aan de slag. Wethouder M. van der Molen geeft dan het startsein voor de voorlopig nog uit twee mannen en twee vrouwen bestaande ploeg, die belast wordt met het buurton- derhoud in de Horsten en de Donken. Dat deelde W. Mul der van de directie groen gis termiddag mee tijdens een vergadering van de werkgroep van die wijk. In navolging van onder ande re de wijk Pancras Oost gaat ook in het „hoge" gedeelte van de Slaaghwijk een omgevings vakploeg begin volgend jaar aan de slag. Deze ploeg bestaat uit jongeren die naast enkele dagen scholing op de lagere agrarische school, in dienst van de gemeente praktijk op doen in buurtonderhoud. Voorlopig zullen de vier aan getrokken jongeren vier dagen in de week hiermee in de Slaaghwijk bezig zijn. De di rectie groen had gehoopt op een groter aantal aanmeldin gen van vrouwelijke deelne mers aan dit vakliedenproject. „Er kunnen zich nog twee vrouwen aanmelden om de ploeg op het gewenste totaal van zes personen te brengen", aldus Mulder. De taak van de ploeg strekt zich uit van het onderhouden van de groenvoorzieningen in de wijk tot het herstellen van bestrating, het schoonmaken van met graffiti besmeurde muren tot het opruimen van her en der gestalde winkelwa gentjes. „Kortom voor het leefbaar houden van de wijk". Bewoners van de wijk kunnen als zij concrete tips hebben over het onderhoud zich mel den bij het oranje busje waar mee de ploeg door de buurt zal rijden. „Ik hoop dat ze vaak stilstaan want dat betekent dat ze aan het werk zijn", sprak een buurtbewoner hoopvol uit. lux^ >ali 'EN Een snel- kan een belangrijke •age leveren aan de Detering van het nbaar vervoer tussen jen en Katwijk en sJrdwijk. Dat is de me- van de gemeente Jen> die ook wil dat ■Feen sneltramverbin- j komt naar Zoeter- en Wassenaar en Haag. lobÖnding, aldus G. Aletri- loofd van de gemeentelij- 3F Oljirectie verkeer en ver- Auto voer. „Of de sneltram er komt is nog uiterst onzeker. De provincie moet eerst kij ken naar de vervoerswaarde. Als er te weinig passagiers zijn, is een dergelijke investe ring niet rendabel. Dan kun nen er beter meer bussen worden ingezet". Op ambte lijk niveau heeft de provincie echter diverse malen laten weten dat de verbindingen tussen Leiden en de kust moeten worden verbeterd, benadrukt Aletrino. „Op dit moment wordt gedacht aan snelbussen. Als de S4 tussen Katwijk en Leiden is geo pend, rijden er tijdens de spitsuren snelbussen van Katwijk naar het station en naar Den Haag". Betere openbaar-vervoerver- bindingen tussen Leiden en de kust zijn vooral van be lang omdat het de bedoeling 'is dat het reizen per auto wordt teruggedrongen. „Daarom ook willen de Ne derlandse Spoorwegen het Leidse station vernieuwen. Niet alleen omdat het nu al te klein is, ook omdat het aantal reizigers zal toenemen. Als het aantal in- en uitstap- pers in Leiden groter wordt, is er natuurlijk ook meer verkeer van en naar het sta tion. Deze mensen komen met de bus of per fiets. Al leen om die reden al moet er wat gebeuren met het sta tion", vindt Aletrino. Ook de komst van de sneltram past in die plannen. „In onze re gio is tot nu toe vrij weinig gedaan aan goede openbaar- vervoerverbindingen op re gionaal niveau. Er zijn prach tige treinverbindingen naar Amsterdam en dergelijke, maar niet naar de kust of bij voorbeeld Scheveningen. In het buitenland wordt bijvoor beeld veel meer gedaan aan regionale verbindingen, vooral per rail". Een sneltram naar de kust zou niet alleen forenzen kun nen vervoeren, maar ook re creanten. „Een railverbin ding heeft een belangrijke functie als voedingslijn voor de trein", denkt Aletrino. Het tracé naar Katwijk en Noord wijk zou bovendien langs eventuele nieuwbouw- locaties ten. westen van Lei den moeten lopen. Aletrino verwacht dat het moeilijk is om een goed tra ject aan te leggen, omdat een groot gedeelte van het gebied is volgebouwd. „In elk geval moet de sneltram in Leiden uitkomen bij het station". Verder zijn er binnen de ge meente Leiden „vage ge dachten" over een tracé langs de Plesmanlaan en de S4. „Maar het hangt natuurlijk sterk af van de nieuwbouw- locaties. Het is allemaal nog erg vaag. Maar wat wij wil len is dat bij bouwplannen rekening wordt gehouden met de eventuele komst van de sneltram", aldus Aletrino. De snelheid van dergelijke trams, die in Nederland al rijden tussen Nieuwegein en Utrecht en tussen Amster dam en Amstelveen, ligt tus sen de veertig en zestig kilo meter per uur, schat de Leid se ambtenaar „Het gaat in elk geval sneller dan de bus". Aletrino heeft geen indruk van de kosten die de snel tram met zich meebrengt. Ook wil hij geen uitspraak doen over het jaar waarin hij verwacht dat de sneltram rijdt: „Ik heb geen idee. Vijf tien of twintig jaar geleden waren er al plannen voor de sneltram naar Nieuwegein. Die is er vijf jaar geleden pas gekomen. Deze plannen wor den natuurlijk ook afgezet te gen de andere openbaar-ver voersplannen voor Zuid-Hol land". De gemeente Leiden heeft nog niet met de andere betrokken gemeenten over legd over de komst van een sneltram verbinding. irketi de helmen r Leidse ndweer SN Als eerste in Nederland is de brandweer sinds &eto°id niet rode Volgens com- ant B. Mark is de ieirfoor ^ie kleur inge- door herkenbaar- tek(Tussen 700 man zijn ïensen er dan zo uit ke%i". uit dat het oorspron- eerkorpsen in de regio |rsteem volgen. „De •eer in Leiderdorp bijvoorbeeld met witte Op deze manier kan (dse korps zich profile- |elfde reden heeft Mark opschriften op de lervoertuigen laten fen. Daarop is nu ook „Leiden" en het „beroepsbrandweer" •acht. Mark zegt op dat _olkomen te zijn tijdens "zoek aan de wereld fC eertentoonstelling in ^morf. „In Duitsland is 1 gewoon, net zo goed opschrift vrijwillige l hoPer P^us plaatsnaam. Bingo Wijkvereniging Oosthout houdt donderdag een grote kerstbingo met als hoofd prijs een espresso-apparaat. De bingo begint om 20.00 uur in restaurant Boerhaa ve op de Herenstraat. Lezing Bené Diekstra houdt don derdagavond een lezing in het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48. Diekstra is hoogleraar in de sociale aspecten van de klinische psychologie be handelt het onderwerp relaties". De aanvang is 20.00 uur. PvdA De Leidse afdeling van de PvdA houdt vrijdag een le denvergadering. Op de agenda staat onder meer de vaststelling van de kandi datenlijst voor de gemeen teraadsverkiezingen in maart. De vergadering wordt gehouden in buurt huis Aktief aan de Berla- gestraat en begint om 20.00 uur. Ruilbeurs Postzegelsmunten, stic kers, prentbriefkaarten, si garenbandjes en dergelijke kunnen vrijdag worden ge ruild in buurthuis 't Spoor tje. Ruilvereniging Ko- ningskerk houdt dan een ruilbeurs. Iedereen die zijn verzameling wil uitbreiden kan van 19.00 tot 22.00 uur terecht in het buurthuis aan de Bernardkade 40. De toegang is gratis voor le den, voor niet leden 2,50 jeugd t/m 15 jaar /!,-. De Leidse brandweer draagt voortaan rode helmen. De eerste daarvan zijn gisteren uitgereikt. Op de voertuigen is bovendien sinds kort de naam Leiden en het woord „beroepsbrandweer" aangebracht. foto: wim van noort Het geeft duidelijkheid. In het goede zaak om dat aan te ge- oosten van het land schijnt het ven". ook wel te gebeuren. En ver- Mark ontkent dat hij daarme der zijn we nu eenmaal de een onderscheid wil aangeven Leidse brandweer. Het is een met de vrijwillige korpsen uit de omliggende gemeenten voeren als enige in Nederland waarmee ook wordt samenge- ook al geruime tijd reclame op werkt. Hij merkt op dat het de auto's. Anderen kunnen niet het enige verschil is in de ook wat zij willen op hun opschriften op de auto's. „We voertuigen zetten". LEIDEN Acht verte genwoordigers van het Platform Leiden Steunt Zuid-Afrikaans Verzet hebben gistermiddag ruim negentig Shell-adverten- ties uit het universiteits blad Mare aangeboden aan de redactie van dit blad. Dit naar aanleiding van de plaatsing van deze personeelsadvertentie. De actie was gericht tegen de aanwezigheid van het be drijf in Zuid-Afrika en de weigering van de Neder landse bedrijven om tot een economische boycot tegen het apartheidsbe wind te komen. Afgelopen donderdag en vrij dag riepen actievoerders stu denten op de advertentie uit de Mare te scheuren. Ook werd tien procent van de opla ge van het blad voorzien van een stempel met oproep tot protest. Volgens het platform kwam de actie niet onver wachts. Herhaaldelijk is de re dactie van het blad gevraagd de plaatsing van dergelijke ad vertenties te stoppen, aldus de actievoerders. Eerder stuurde het .platform een brief naar de' Mare met dit verzoek. Het platform heeft inmiddels een studiegroep ingesteld om alle contacten tussen de Leidse universiteit en de oliemaat schappij te inventariseren. Het platform hoopt daarbij op inti- tiatieven van en discussie bin nen de universitaire gemeen schap. Het uiteindelijke doel is het voortzetten van deze con tacten ter discussie te stellen, aldus de actievoerders. De redactie is niet van plan om de advertenties voortaan te weigeren. „We zijn afhanke lijk van de inkomsten uit ad vertenties, dus kunnen we niet te zware normen aanhouden. We houden advertenties wel tegen als ze inhoudelijk tegen de normen ingaan. Maar als het gewone personeelsadver tenties zijn, zoals dit, kunnen we niet weigeren", aldus hoofdredacteur Margriet van Lith. Ze vreest dat ze anders „van de advertenties van het anderhalve Leidse café die je overhoudt niet kan leven". De redactie van Mare wacht verder rustig af wat er gaat gebeuren. Het platform beloof de gistermiddag door te gaan met actievoeren. Volgens Van Lith hebben de actievoerders een brief naar de universiteits raad gestuurd. „Maar de raad heeft al gezegd zich er niet mee te willen bemoeien. Ove rigens als zij het verlies van de advertenties willen compense ren, ben ik best bereid ze niet te plaatsen. Maar dat is erg on waarschijnlijk", weet de hoofdredacteur. SP onderzoekt woonklimaat LEIDEN De Socialistiese Partij (SP) doet onderzoek in de Leidse wijken. De partij wil nog voor de gemeenteraads verkiezingen weten wat er in de wijken leeft, zodat ze in de gemeenteraad beter „de stem van de gewone mensen kan la ten horen". Per buurt wordt in een aantal straten een huis- aan-huis enquête gehouden. Gevraagd wordt naar onder andere veiligheid, verkeer, groen, winkels en onderhoud in de wijk. In sommige wijken heeft de SP al de inventaris opge maakt. In de Rivierenbuurt is men over het algemeen tevre den. Bij sommige complexen van woningbouwvereniging De Sleutels wachten de bewo ners echter al jaren op moder nisering van de huizen, en op het bezit van een douche. In de Fruitbuurt klagen de bewo ners aan de Lammenschans- weg over stank en geluidso verlast van betonwagens die over de ventweg rijden. Ook vinden ze dat er een gebrekki ge straatverlichting in de wijk is. De bewoners van de Tuin- stadwijk klagen voornamelijk over de zeer slecht onderhou den woningen. Maar ook over de toename van sluipverkeer, het ontbreken van hondenuit- laatstroken en slechte verlich ting, aldus de SP. De wijken die binnenkort worden onderzocht zijn onder meer Zuid-West, Stevenshof en de Binnenstad. 2N Een doorgang lie verkeer met uit- van vrachtau- ior het Morsviaduct It Dr. Lelyviaduct ee. bok tijdens de de j^amheden ter ver- J ling van de spoor- :ehandhaafd. zegging deed L. Sloe- de NS gisteravond op ak bezochte voorlich- >nd voor omwonenden, gaf J. Vellekoop van ►tie milieu van de ge- de verzekering dat er chermen komen voor- greinen van de nieuwe ^^pen gebruik gaan ma- bewoners van het ^^jvan de bouw door ver- ^^ordigers van de NS op t\ te waren gesteld, kwa- 1 met een veelheid aan ITEen opmerkingen over teers veiligheid. Het al .dagen ontbreken van »ng in het Morsvia- rwijl alle verkeer, ook voetgangers, van eén rijstrook gebruik moeten maken, werd zeer bezwaarlijk en gevaarlijk gevonden. Ook de doorgang in de toekomst van vooral fiet sers en voetgangers door beide viaducten riep nogal wat vraagtekens op bij de, ongeveer vijftig belangstellenden. M. Kuzee van de directie ver keer en vervoer gaf toe dat het ontbreken van verlichting een regelrechte miskleun van de gemeente was. Tevens meldde hij dé bewoners dat de voorlichting rond de veran derde verkeersituaties niet de schoonheidsprijs verdient. In beide gevallen beloofde hij be terschap en een duidelijker wegwijzering. Sloezen verduidelijkte in zijn toelichting op de bouwplannen dat er wel degelijk goed reke ning wordt gehouden met alle verkeer. Alleen al daarohi wordt het nieuw te bouwen vi aduct bij de Dr. Lelylaan eerst in twee helften opgebouwd om daarna met zo min mogelijk verkeershinder en op specta culaire wijze te worden sa- mengeschoven. Dit laatste laat Over de precieze datum voor de komst van de geluidsscher men heerste onder de omwo nenden onduidelijkheid. Vel lekoop verzekerde dat ze er in ieder geval komen voordat ook maar één trein op een nieuw spoor heeft gereden. Het nieuwe spoor aan de zoge naamde „zeekant" zal waar schijnlijk eind 1992 het eerst af zijn, afhankelijk van de bouw- snelheid. Vellekoop verwacht dan ook dat een scherm aan die kant er voor 1993 staat. Het scherm aan de andere zij de (Morsweg) wordt niet voor 1995 verwacht omdat dan pas de vernieuwde spoorbaan aan die kant in gebruik wordt ge nomen. De kosten voor de beide scher men worden deels betaald door het ministerie van VROM omdat de huidige situ atie al wettelijk een geluidswe ring gebiedt en deels door de NS omdat zij door de spoorver- breding de geluidsintensiteit verergeren. Amnesty demonstreert voor mensenrechten Amnesty International heeft gisteren met een fakkeloptocht van het Leidse stadhuis naar het sta tion de Dag van de Rechten van de Mens herdacht. De tocht stond dit keer in het teken van China. De deelnemers voerden borden mee met de namen van Chinezen die vanwege hun overtuiging worden vervolgd. Voorafgaand aan de tocht ondertekende Groen Links-raadslid Jan Laurier als eerste een petitie aan de Chinese regering waarin wordt geijverd voor naleving van de mensen rechten. Laurier verving zijn partijgenoot wethouder Hans de la Mar die was verhinderd. foto: wim van noort LEIDEN H. Tjalsma houdt morgenavond een lezing over „Het Leidse industriële verle den" in museum De Lakenhal. De lezing van C. Smit over „De introductie van de stoom kracht in Leiden" wordt daar om verplaatst naar januari 1990. Tjalsma besteedt in zijn lezing vooral aandacht aan de Lezing verwisseld modernisering van de econo mie in Leiden vanaf de negen tiende eeuw en de daarmee gepaard gaande veranderin gen. Bijvoorbeeld de komst van fabrieksgebouwen met stoommachines en de verbre ding van de Leidse economie. In de loop van de negentiende eeuw vestigen zich enkele gro te bedrijven in Leiden, die het grotendeels tot na de Tweede Wereldoorlog uithouden, maar dan vrij snel verdwijnen. De lezing begint om kwart over acht in het museum aan de Oude Singel. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeh De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adrps: I Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerite twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) I Stuur als dank de luxe handdoek naar Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel mei nodig - nat Leidse Couranl. Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag CcicLc Souaont IJNZJ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13