Stasi wordt van jager plotseling het haas ie -Russische eenheden in DDR in staat van paraatheid Burgerforum wil staken als Husak niet vertrekt Baltische republieken tarten Gorbatsjov IE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Buitenland SAidóaOoivumt VRIJDAG 8 DECEMBER 1989 PAGINA 5 leiBouterse en Brunswijk gallen huurlingen aan PARAMARIBO In Oost-Suriname is t fjij een gezamenlijke aanval van het na- Tonale leger en het Jungle Commando sjel, een groep huurlingen een blanke *eJuurling gedood. Het stoffelijk over at Éfchot van de huurling is vanmorgen tij- 8elens een extra uitzending op de televi- en je vertoond. Een niet genoemd aantal jaijuurlingen zou na de aanval zijn ge- an ijucht met medenemen van gewonden, n n^e gedode huurling zou betrokken zijn V wweest bij de aanval van maandag op ie de militaire post bij Kraka waarbij ze- Jtudlen doden vielen. Die aanval, zo wil al- lerzipans legercommandant Sital doen gelo- at njen- zou zÜn geleid door commandant hanljonpong in opdracht van de mensen- "echtenactivist Stanley Repsch. BULGAREN BETOGEN VOOR GODSDIENSTVRIJHEID SOFIA In de Bulgaarse hoofdstad Sofia hebben duizen den mensen gedemonstreerd voor godsdienstvrijheid. Het was voor het eerst sinds de communistische machtsoverna me in de jaren veertig dat in Bulgarije voor deze doeleinden werd betoogd. De bijeenkomst was georganiseerd door het onafhankelijke Genootschap voor de Verdediging van Gods dienstvrijheid en Geestelijke Waarden. De wet uit '47 stelt strenge beperkingen aan de godsdienstvrijheid, zowel voor de christenen als voor de moslims. De Bulgaarse orthodoxe kerk staat tot op heden onder strenge controle van de com munistische partij, terwijl het snel afnemend aantal moefti's in het land onder strikt staatstoezicht staat. De demonstran ten drongen voorts aan op de invoering van vrijwillig gods dienstonderwijs op de Bulgaarse scholen, de officiële erken ning van het kerkelijk huwelijk, en de herinvoering van Pasen en Kerstmis als officiële fêestdagen. Sinds 1944 moeten de Bulgaren op deze christelijke feestdagen normaal werken. Kritiek op uitwijzen na aanslag Colombia BOGOTA De aanslag met een vijfhon derd kilo zware bom in de Colombiaanse hoofdstad Bogota is nog niet opgeëist maar de politie laat er geen twijfel over bestaan dat de aanslag het werk is van de drugs maffia. Het aantal doden is inmiddels geste gen tot 52; er vielen zeker duizend gewon den en de schade aan zo'n vijftienhonderd gebouwen wordt geschat op 46 miljoen gul den. Het Colombiaanse Huis van Afgevaar digden meent dat de regering van president Barco met het uitwijzen van cocaïnebazen naar de VS een heilloze weg is ingeslagen die het geweld van de drugskartels alleen maar verhevigt. Het Huis besloot daarom in een referendum het oordeel van de burgers te vragen over het uitwijzingsbeleid. Politie houdt RAF-leden aan KIEL/KARLSRUHE In de Westduitse deelstaat Schleswig-Hol- stein zijn gisteren een man en een vrouw gearresteerd die ervan wor den verdacht lid te zijn van de Rote Armee Fraktion (RAF). Deze stads- guerrillagroep heeft zich vorige week verantwoordelijk gesteld voor de moordaanslag op president-direc teur Herrhausen van de Deutsche Bank. De aangehouden personen zijn overigens niet Horst en Barbara Meyer, zoals eerder werd veronder steld en die al jaren op de opspo ringslijst van justitie staan. De twee arrestanten zouden niet tot de kern van de RAF behoren. „Socialistisch kamp bestaat niet meer" HAVANA President Fidel Castro van Cuba vindt dat het socialistische kamp „feitelijk niet meer bestaat". De Cubaan se president zei dit gisteren in een toe spraak ter ere van zijn landgenoten die de afgelopen dertig jaar omkwamen tij dens de uitvoering van missies in het buitenland. Volgens hem hebben de „de stabilisatie in de socialistische landen in Oost-Europa" en de concepten die daar uit voortkomen „negatieve economische gevolgen" voor Cuba. Castro maakte in zijn rede ook een toespeling over het probleem van de Duitse hereniging. Hij zei bezorgd te zijn over een eventuele opleving van „fascistische of pan-germa- nistische" gevoelens in Europa. üel O «J (Van onze verslaggever ?tsba Twan van den Brand) itijd i - af OSTBERLIJN In de era4DR durft geen mens zijn Iraag meer omhoog te [Gatten en gemeen uit de gen te kijken. Bang als dj is om voor een agent -Jan de Staatssicherheits- 1. Jienst te worden versie- en. lat beeld mag, zeker gezien C kou van de laatste dagen, fat geforceerd lijken. Maar de thrik zit er toch goed in bij de it voor kort zo gevreesde Sta- j's. Het zette luitenant-gene- aal Wolfgang Schwanitz, chef an de geheime dienst gisteren en tot een emotioneel beroep het Oostduitse volk om en vuist te ballen tegen zijn anschappen. „Dat is gevaar- ik voor het land, het leidt tot der Dresden en Rostock tot massale en gewelddadige over vallen op de Stasi-gebouwen. Daarbij werden vernielingen dagen overigens ook voor bij de gebouwen van de Volksar mee, het geregelde leger. De 59-jarige Schwanitz is ver- aangericht, geheime stukken antwoordelijk voor de nieuwe meegenomen en personeel van de gehate dienst bedreigd en gemolesteerd. Schwanitz, pas drie weken de grote baas, maakte er gisteren een heus drama van. „Mede werkers van mijn dienst en hun familieleden bevinden zich momenteel in levensge vaar. Maar zij hoeven toch niet te boeten voor de fouten sloten zoveel van de oude leiders' koers van de Stasi, die een paar weken geleden is omge doopt tot Bureau voor Natio nale Veiligheid. Dat klinkt wat vriendelijker en past dus beter in de nieuwe stijl van Oostduitse glasnost en pere strojka. Naar het voorbeeld van zijn collega's bij de Russi sche KGB heeft Schwanitz be- ogelijk inter- Speurneuzen J ïaos lëe rollen in de DDR zijn om- misi ?draaid. De Stasi is bang voor t "- 1 et volk. Andersom is dat h°0{ »enszins meer het geval. De slee (gelopen dagen kwam het in gen «schillende steden, waaron- views te geven vanuit zijn kantoor aan de Normannen- strasse, om daarin zo weinig mogelijk wezenlijks te zeggen. Na enige nuancering, bleek de Behalve dan, dat de oude ba- pijn nogal mee te vallen. Aan tallen gewonden wist Schwa nitz niet op te sommen, maar zich moet dragen. „Wij hebben ze konden in alle gevallen met onszelf kritisch geanalyseerd eerste hulp worden opgelapt. en zullen ons radikaal losma- Een gang naar het ziekenhuis ken van het verleden", beloof- kwam er niet aan te pas. De de hij. „In mijn huidige functie dreigementen bestonden deels uit gebalde vuisten, ervaar ik pas hoe eigenmach tig het optreden is geweest van spierde taal en een enkele ruit veel leidende figuren in de die ingegooid werd bij een Staatssicherheitsdienst". aantal van Schwanitzs speur neuzen. Dat soort ongeregeld heden deden zich de laatste Dinsdag werd Schwanitz ver lost van een groot deel van de oude garde, onder wie de ge neraals Mittig en Neiber. Dat werd op non-actief gezet. In middels heeft Schwanitz ook een telefoonnummer geopend, waarop het Oostduitse volk haar ei kwijt kan over misda den van de Stasi-agenten. Vol gens majoor Frommel, die als telefonist en eerste stootkussen •fungeert, staat het apparaat op Zijn bureau niet stil. „Ik kan de mensen niet direct antwoord geven, maar noteer hun aantijgingen. Alle ver dachtmakingen worden nage trokken", aldus Frommel, die zegt mensen uit brede kring aan de telefoon te krijgen. „Het verrassende is het grote aantal". De majoor houdt het op tien per uur. Met die kla gers heeft Schwanitz geen moeite, wel met zijn daadwer kelijke belagers. Er gebeuren ongelukken als de bestorming van de Stasi-kantoren door gaat, zo waarschuwt hij. De baas vindt dat zijn perso neel, dat sinds kort ter zelfver dediging niet meer gericht mag schieten, zich tot nu toe gedisciplineerd heeft gedra- De wapens van de arbeidersmilitie uit een fabriek in Schwerin werden gisteren het politiebureau binnengedragen. Arbeidersmilities en de staatsveiligheidsdienst zijn doelwit van de woedende DDR-burgers. gen. Ondanks psychische pro blemen. „We moeten er voor zorgen dat iedereen zijn zenu wen de baas blijft, anders esca leert de zaak. Nee, dat is geen dreigement. Maar er heerst nu eenmaal veel bitterheid bij mijn mannen. Ze hebben ja renlang trouw de bevelen van de oude garde opgevolgd, om dat ze blind in haar geloofden. Nu voelen ze zich ontzettend bedrogen", beweert Schwanitz. Daar komt bij dat de nieuwe baas achtduizend Stasi-lui ont slag wil aanzeggen. De voor malige jagers hoeven in hun nieuwe werk- of studiekring op weinig collegialiteit en sympathie te rekenen. Ze wor den dan ook deels onder de grond verborgen, in de bruin- koolmijnen waaraan de DDR zo rijk is. Volgens Jurgen Lës- sig, een woordvoerder van de oppositiegroep Neues Forum en zelf herhaaldelijk opgepakt door de dienst, deugen de Sta si's eigenlijk nergens meer voor. „Ze zijn schizofreen, lij den aan achtervolgingswaan zin. Zelf denken kunnen ze niet, ze beseffen ook niet meer wat eerlijk zijn of liegen is". ïchtl eii 8Vashington/ber- gen LIJN De Sovjetunie ar sneeft haar troepen in de 'er <JDR in staat van paraat- k kvieid gebracht om haar chtjiilitaire bases en kernwa- in lens in het land te be- milithermen. Volgens een Joge Amerikaanse militai- srst r functionaris gaat het all|m »»een goedaardige en Witregel. Ze maken zich ;ld sprgen voor hun troepen, erlarin terecht", aldus van- aat jaag de Amerikaanse krant The Washington Post. Volgens onbevestigde berich ten is het tot een handgemeen zijn gekomen op een legerbasis in de DDR, maar het is niet bekend of daarbij ook Sovjet militairen zijn aangevallen. De laatste tijd hebben Amerikaan se inlichtingendiensten een ongewoon groot aantal bood schappen tussen de Sovjetunie en haar bases in de DDR opge vangen, zoals dat meestal het geval is bij grootschalige mili taire oefeningen. De Amerikaanse militaire in lichtingendienst maakt zich wel zorgen over de jongste maatregel, maar acht een Sov jet-interventie in de DDR on waarschijnlijk. Minister van buitenlandse zaken James Ba ker deelt deze mening. Zijn Sovjet-ambtgenoot Sjevard- nadze heeft hem verzekerd dat Moskou niet militair zal ingrijpen in Oost-Europa, zei Baker tegenover de Post. „Dat zou immers betekenen dat de perestrojka is mislukt." In de DDR zijn ongeveer 400.000 Sovjetmilitairen gesta tioneerd, waaronder een aan tal elite-eenheden. De Russi sche maatregelen weerspiege len de vrees onder DDR-lei- ders voor een uitbarsting van haatgevoelens jegens de com munistische staat en haar or ganen. In een vraaggesprek met de DDR-televisie toonde premier Hans Modrow gister avond begrip voor de acties van woedende burgers. Hij waarschuwde echter tegelij kertijd voor „een toestand van wetteloosheid". Modrow be klemtoonde dat in een staat al leen rechtgesproken kan wor den door de daartoe bevoegde organen. De premier gaf ook te kennen dat militaire objec ten zullen worden verdedigd tegen eventuele aanvallen. De burgemeester van Dresden, Wolfgang Berhofer, heeft zijn ongerustheid uitgesproken over het grote aantal korte werkonderbrekingen in staats bedrijven. Met de acties willen de werknemers afdwingen dat er een einde komt aan de be moeienis van de SED met de bedrijfsvoering, dat de be- drijfsmilities worden ontbon den en dat er snel economi sche hervormingen worden doorgevoerd. Berghofer ver klaarde in een interview met het Westduitse blad Bild dat de stakingen uit de hand drei gen te lopen, en dat er aan „beide zijden" de mogelijkheid is dat er geweld uitbreekt. Ondanks de mogelijkheid om te reizen en de veranderingen in de DDR, emigreren intus sen per dag nog bijna 2.000 Oostduitsers naar het Westen, zo blijkt uit cijfers. De West duitse autoriteiten verwachten voorlopig- nog geen einde aan de stroom. Ina Ruehl, woord voerster van het Westduitse Rode Kruis, verklaarde dat ie dereen had gehoopt dat de toe loop zou stoppen door de de ontwikkelingen in Oost-Duits- land, maar dat die hoop ijdel is gebleken. De Oostduitse televisie meldde gisteren dat in een aantal ge vangenissen opstanden zijn uitgebroken. De televisie toon de beelden van de gevangenis in Bautzen, ten oosten van Dresden, waar spandoeken uit de ramen hingen en de gevan genen schreeuwend betere leefomstandigheden eisten. MOSKOU Nadat in Li touwen het parlement gis teren de deur had openge zet voor een- meerpartijen- systeem, heeft ook de Bal tische Sovjetrepubliek Estland een einde gemaak aan de leidende rol van de communistische partij. In Estland was het het cen traal comité van de partij zelf dat het licht op gooen zette. Deze stap moet nog door het parlement worden bevestigd. Litouwen is de eerste repu bliek in de Sovjetunie die een einde maakt aan het macht smonopolie van de communis tische partij. Dat monopolie is in 1977 onder de toenmalige partijleider, Leonid Brezjnev, vastgelegd in Artikel zes van de constitutie van zowel het gehele land als van de deelre publieken. De twee Baltische republieken gaan lijnrecht in tegen de wens van Moskou. President en partijleider Gorbatsjov sprak zich afgelopen maand nog duidelijk uit tegen invoe ring van een meerpartijenstel- sel. „In de huidige, complexe situatie waarin wij verkeren is handhaving van het éénpartij- systeem essentieel", zo schreef hij toen in de Pravda Ook de Opperste Sovjet (parlement) verwierp twee weken geleden nog een voorstel de leidende rol van de partij uit de grond wet te schrappen. Maar de druk om in ieder geval over de kwestie te discussiëren, nam sindsdien alleen maar toe. Zo riepen Nobelprijswinnaar Andrej Sacharov en vijf ande re parlementariërs vorige week de Sovjetburgers op, om 11 december gedurende twee uur het werk neer te leggen om de eis kracht bij te zetten voor een debat over Artikel Zes in het Congres van Volk safgevaardigden. Dat komt vanaf 12 december weer bij- De oproep van Sacharov werd fel veroordeeld door de rege ringskrant Izvestija, maar door het besluit van Litouwen en Estland lijkt het debat nu on afwendbaar. Terwijl Hongarije en Polen al een meerpartijen- stelsel kennen, maakten ook de DDR en Tsjechoslowakije de afgelopen week een einde aan de alleenheerschappij van de partij. En steeds meer repu blieken binnen de Sovjetunie geven te kennen dezelfde weg te willen inslaan. Volgens waarnemers is het derhalve niet uitgesloten dat afgevaar digden in deelparlementen van andere Sovjetrepublieken nu proberen hetzelfde te be reiken als hun collega's in Li-- touwen. Lngp-een onderzoek LLloodseskaders n Zuidaf rika iHANNESBURG Dé luidafrikaanse president ;e Klerk weigert een ju- Sdisch onderzoek naar (eschuldigingen als zou- |en doodseskaders bij ge- eime operaties tientallen ti-apartheidsactivisten (ebben vermoord. Klerk wil de zaak alleen r de politie laten uitzoeken, jaar die wordt er door men- Jnrechtenorganisaties juist Jan beschuldigd de doodseska- fcrs t,e hebben geformeerd Brie voormalige Zuidafrikaan- politiemannen verklaarden hlangs tientallen politieke aoorden te hebben begaan in joodseskaders die van officiële ijde werden gesteund. Sinds «78 zijn ongeveer zestig, on- fgehelderde moorden ge leegd. __feen krant ontvangen? Bel tussen (.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen I.OO en 15.00 uur. telefoon 071- t22.48 en uw krant wordt nog de- de avond nabezorgd. IRA- aanslag Enorme schade in het centrum van de Noordier- se stad Lis- burn, waar i gisteren een IRA-bom ontplofte. Twee politie agenten en zeventien an dere mensen raakten ge wond, van wie drie ern stig. De IRA gaf twintig minuten voor de ontplof fing een waarschu wing. De markt en de aangrenzen de straten konden hier door tijdig worden ont ruimd. FOTO: EPA DE VALLEI DER VERGETEN WERELD Nog één slag met de bijl en dan zwiept de acaciastam enorme kracht overeind, rotsblok en touw met zich sleurend. Aanvte wilden staan er stokstijf van verbazing bij, maar Rob kan een ze ziichkreet niet onderdrukken. Want hoog door de lucht suist het ?hou<fctsblok voort, de kabel met zich trekkend. Ver aan de overzijde rier én de kloof ploft de steen neer in het geboomte. Er komt dan ngeslbor Rob nog even een spannend moment. Want alle werk is bor niets geweest, wanneer de kabel zich niet om een boom heeft geslingerd en houvast heeft gekregen aan de overkant. Hij beduidt de wilden de kabel voorzichtig in te palmen. Met een, grote boog hangt het touw nu over de kloof, maar Rob merkt tot zijn opluchting, dat die boog steeds kleiner wordt en dan staat daar opeens de kabel strak gespannen. Hoera, het is gelukt! De verbinding met de „andere wereld", hoe primitief ook, is tot stand gemomen. Verovering per video voor luie Amerikanen NEW YORK De afgelo pen jaren hebben videopro- dukties als 'Videohond' en 'Videobaby' de gestresste jonge stellen van Amerika in staat gesteld te genieten van de zegeningen van het ideale gezin, zonder de zorg van uitlaten of luiers ver wisselen. Doe eenvoudig een 'inter actieve' videoband in de video en de huiskamer wordt overspoeld door de affectie van een elektroni sche Fikkie of het gemur mel van een gelukkig kind. Nu, met Kerstmis in het verschiet, heeft een Ameri kaans bedrijf dit idee nog verder uitgewerkt door een 'Videovriendin' te creëren. Het is een videoband die de drukke of verlegen man, die het alleen zijn moe is, een risicovrij sociaal leven belooft. De band voorziet in de spanning van de 'jacht', die geopend wordt met een kennismaking in een cocktailbar, en volgt het hele circuit van samen uitgaan tot de vaste relatie. Het beeld vervaagt overi gens discreet wanneer de vriendin tenslotte valt voor de charme van de aanhou dende aanbidder. De at tractie van 'Videovriendin' is dat iedereen de grote minnaar kan spelen. Hoe saai ook je conversatie, 'Debbie', gespeeld door te levisiester Jessica Tuck, flirt met je en moedigt je aan. Nadat ze heeft verteld dat ze studente is en een part-time fotomodel, mag je een drankje voor haar bestellen - iets fris, na tuurlijk. Hoe onhandig je antwoorden ook zijn, ze blijft vertellen dat ze je „heel leuk vindt". Volgens Ellen Klyce, directeur van het bedrijf dat de banden produceert, is 'Videovrien din' een grote hit. Ze is nu ook bezig met een 'Video vriend'. (c) The Times, Londen PRAAG Terwijl de kersverse premier van Tsjechoslowakije Marian Calfa (43) naarstig poogt een nieuw kabinet te for meren, heeft Burgerforum opgeroepen tot een lande lijke staking op maandag, indien president Husak zondag niet aftreedt. Als opvolger van Husak wor den onder anderen genoemd de gisteren afgetreden premier Adamec en Alexander Dub- cek. Vaclav Havel, de leider van de oppositiebeweging Burgerfo rum heeft gezegd bereid te zijn president te worden indien hij voor deze post wordt ge vraagd. ,Ik heb het heel druk als schrijver, ik heb geen poli tieke ambities, ik beschouw mezelf niet als een beroepspo liticus. Maar als het de enige dienst is die ik mijn land kan bewijzen, dan zou ik het doen", aldus Havel. Overigens ontkende Burgerfo rum de opgestapte premier Adamec onder zware druk te hebben gezet met hun eisen. Adamec (63) beschuldigde Burgerforum daar woensdaga vond van. Gisteren voerde hij zijn dreigement uit nadat hij de voorgaande dagen bezig was met het vormen van een nieuw kabinet. De oppositie wees zijn afgelopen zondag aangetreden regering af, om dat slechts vijf van de 21 mi nisters niet-communisten wa ren en bovendien op onbe langrijke posten waren gezet. Het is nu aan Marian Calfa een welgevalliger kabinet sa men te stellen. In Praag werd gisteren gesug gereerd dat Adamec is geprest te vertrekken door orthodoxe partijleden, die tijd willen winnen. Die opzet lijkt te mis lukken nu de communistische partij heeft besloten haar bui tengewone partijcongres te vervroegen van 26 januari naar 20 en 21 december. Het politburo, het dagelijks be stuur, besloot gisteren voorts twee 'vooraanstaande ex-partij leiders, Milos Jakes en Miros- lav Stepan te royeren. Wat er nu gaat gebeuren is niet duidelijk. Het was de be doeling van de oppositie dat Husak zou opstappen nadat hij de nieuwe regering zou heb ben beëdigd. Burgerforum diende eerder deze week een lijstje in met namen voor ze ven ministersposten. Eén van de kandidaten is Forum- woordvoerder Jiri Dienstbier, die op Buitenlandse Zaken zou moeten komen. De communis tische premier Calfa, die even min het vertrouwen geniet van Burgerforum, heeft daar over vandaag onderhandeld. Of het vanavond nog komt tot een beëdiging van een nieuw kabinet is onzeker. Een ontgoochelde premier Adamec loopt weg na besprekingen met Burgerforum om vervolgens zijn ontslag aan te bieden bij president Husak.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5