Stationsplan kost gemeente minstens 25 miljoen gulden STAD OMGEVING Weinig problemen door afsluiting De Vink Voorzonzoekers rotere taak voor oningbouwvereniging ij verdeling huizen GOEDKOPER ALTERNATIEF IS ER NIET Leiden beste locatie voor onderdeel WVC 'reewave wil lokale zender worden voor Leiden alleen CckUcSouiunt VRIJDAG 8 DECEMBER 1989 PAGINA 11 [TWERP-VERKIEZINGSPROGRAMMA CDA: lil DEN Leidse woning enden moeten zich niet bij de gemeente maar bij orporaties inschrijven. De ingbouwverenigingen [en bovendien een belang- taak bij het ontwerpen ïitvoeren van een nieuw eem voor woonruimtever- ng. Daarbij wordt een t onderscheid gemaakt ;n urgente en niet-urgente ingzoekenden. Bovendien dt „beter dan tot nu toe t gedaan aan het bevorde- van doorstroming en het >elen van inkomen en staat in het ontwerp-ver- ingsprogramma van het dat dinsdag wordt vast- eld tijdens een ledenverga- ng. De christen-democra- willen dat veel huizen ouderen worden ge- ivd en dat er een regeling it waardoor ook de lagere imensgroepen kunnen pro- en van gemeentegarantie, der vraagt het CDA „blij- le aandacht" voor de huis ing van jongeren: „Het on- :heid tussen studerenden erkenden dient geleide- te verdwijnen". Over de iwing van een polder Leiden wordt geen uit- ik gedaan. 'de binnenstad moet een- |itingsverkeer worden inge- 1 op de Breestraat, Hooi- iht, Langegracht en op de tels. Het gebied daartussen verkeersarm gemaakt, vierde parkeergarage idt gebouwd aan de west- lit van de stad maar daar- Ir verdwijnen andere par- rplaatsen, zodat de totale iercapaciteit niet toe- In het programma 6dt verder voorgesteld de poutes in de stad te verbe- n en veilige fietsroutes aan leggen tussen de buitenwij- h en de binnenstad. de werkloosheid te ver- ideren willen de christen- locraten uitkeringsgelden •eden aan scholing en wer- varingsplaatsen. In het kiezingsprogramma staat er dat mensen met een mum-inkomen die niet .arbeidsmarktgerichte tregelen" in aanmerking ontheffing moeten jen van gemeentelijke ta- en en belastingen. Daarbij dt gedacht aan bijvoor- d WAO'ers en AOW'ers. rigens acht het CDA een inverzwaring voor de Lei aars onontkoombaar. CDA wil het voorrangsbe- voor vrouwen, allochto- langdurig werklozen en indicapten handhaven, aantal plaatsen voor kin- pvang moet worden uitge- i en scholen moeten een inu-rooster draaien. „kritische, actieve dienstverle ner". De creativiteit en de prestaties van het ambtelijk apparaat moeten worden ver hoogd, aldus het verkiezings programma, waarin voorts staat dat er een college moet komen dat kan rekenen op een „brede steun" in de ge meenteraad. Ugdhotel I politie moet gaan werken :ns een wijkgerichte aan- en dat betekent onder uitbreiding van surveil- s te voet of per fiets. De ingstijden van de horeca ten in fases worden vrijge- ;n. Terrassen en horeca- zieningen zorgen volgens CDA voor een „verleven- ig van het park- en stads- 1". Om meer toeristen te I ken moeten er een stads- ping en een jeugdhotel I den gerealiseerd. verbetering van het mi- wordt een „coördinerend louder" aangewezen, aldus CDA-programma. De pro- iien waarmee de sportwe- heeft te kampen, worden roken in een Nota Sport- id. Sportverenigingen mo- niet worden gedwongen usies, vindt het CDA. christen-democraten zien ^ambtenaar niet meer als .instructies schrijvende Jauzitter" maar als een krant ontvangen? Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoon 071- 48 en uw krant wordt nog de- avond nabezorgd. Peuter tegen de grond gesmeten LEIDEN Een 21-jarige Leidse vrouw kwam gisteren aangifte doen van een beroving met geweld. Zij liep woensdag met haar 3-jarig dochtertje over de Valkenhorst. Ter hoogte van het bushokje bij de Ketelmeerlaan liepen twee jongens van ongeveer 18 jaar in haar richting. Een van jon gens pakte het kind en smeet het op de grond, zodanig dat de peuter het op een huilen zette. De vrouw pakte haar kind op en tijdens die manoeu vre werd haar arm naar achteren ge trokken en haar schoudertas gesto len. In de tas zat een portemonnee met een paar honderd gulden en een bankpas. De politie heeft een redelijk signalement van de daders en ver wacht ze snel aan te houden. LEIDEN De afsluiting van de spoorwegover gang bij De Vink heeft voor het autoverkeer weinig problemen opgeleverd. Gistermorgen werd de overgang voor alle verkeer afgesloten in verband met de verdubbeling van het treinspoor Den Haag-Amsterdam. De afsluiting had plaats nadat de ochtendspits de Stevenshof had verla ten. Er waren gisteren, ondanks alle voorlich ting, toch nog automobilisten die niet wisten dat De Vink werd afgesloten. De avondspits leverde vervolgens geen grote problemen op. De grootste drukte was er tussen 16.30 en 17.45 uur. Die spitste zich toe op de Haagweg. Verkeer dat vanaf Voorschoten via de Leidse weg richting kruising Haagweg/Churchilllaan reed, hoopte zich op bij de verkeerslichten. De verkeerslich ten worden nu anders geregeld om het verkeer beter door te laten stromen. Bijstelling van de verkeerslichten gebeurt ook bij de kruising Haagse Schouwweg/Dr. Lelylaan. Want verkeer vanuit de Stevenshof moest gisteren te lang wachten voordat het van de Haagse Schouwweg rechtsaf de Lelylaan in kon. Op de nieuwe Ste- vensbrug bleek het enorm druk te zijn met fiet sers en bromfietsers. Die drukte is vanaf mor genochtend waarschijnlijk voorbij. Vanaf 9.00 uur kunnen (brom)fietsers namelijk weer ge bruik maken van een fietspad bij De Vink. INBREKERS OVERLOPEN RIJNSBURG Bewoners van een woning aan de Rijnsbur- gerweg in Rijnsburg hebben gisteravond twee inbrekers overlopen. Ze kwamen rond kwart voor elf thuis en troffen in de hal een inbreker aan. Een van de bewoners rende naar de buren om de politie te bellen, terwijl een andere de inbreker vastgreep. Die rukte zich los en ging er met zijn maat, die vanaf de bovenver dieping kwam aanstormen, vandoor. De politie heeft de daders niet gevonden. De die ven hebben het huis doorzocht en een broche gestolen. De cd- speler, die ze al klaar hadden gezet, lieten ze achter. Sieraden en spaarpot buit LANGERAAR Gouden sieraden en een spaarpot met een fiks bedrag aan vijf gulden munten zijn gisteren op klaarlich te dag gestolen uit een woning aan de Heemraadsingel in Langeraar. De inbre kers kwamen de wo ning binnen door het keukenraam aan de achterzijde open te breken. LEIDEN Alle plannen die zijn ontwikkeld voor de omgeving van het nieuwe station in Leiden kosten de gemeente meer dan 25 miljoen gulden. Dat bleek gisteravond tij dens een informele bij eenkomst van de ge meenteraad waar de ver schillende varianten wer den toegelicht door amb tenaren. „Het is vanavond volstrekt duidelijk geworden dat er geen goedkope oplossing is die leidt tot een wezenlijke verbe tering van het stationsge bied", concludeerde PvdA- wethouder M. van der Molen van ruimtelijke ordening na afloop. Het is juist haar fractie die ruim een maand geleden het standpunt innam dat niet meer dan twintig miljoen gul den in de stationsomgeving moet worden geïnvesteerd. „De fractie van de PvdA heeft steeds gedacht dat er een „second best" plan zou zijn dat de gemeente tien tot vijftien miljoen zou kosten. Dat is een illusie gebleken. Maar men wilde er niet aan. Ik kón mijn fractie niet over tuigen van het feit dat er geen goedkope variant is. Nu is dat nader onderbouwd", aldus Van der Molen. „Ik hoop dat mijn fractie zich realiseert dat we op een kruispunt staan. Er wordt niet een beslissing ge nomen die voor tien jaar in vloed heeft. Het besluit heeft gevolgen voor de situatie tot ver na het jaar 2000. En het moet toch zo zijn dat de men sen over 25 jaar zeggen dat het besluit dat de gemeente raad in 1990 nam, getuigde van visie". Columbus De mogelijkheid dat er alsnog een plan wordt ontwikkeld dat goed is maar minder geld kost, acht ze uitgesloten. „Er is gedacht aan alle varianten. Ook vanavond is niemand met het Ei van Columbus ge komen. Dat is er ook niet". Fractievoorzitter S. de Vreeze van de PvdA, verreweg de grootste partij in Leiden, wil de geen enkel commentaar geven. In totaal werden veertien va rianten gepresenteerd. De ge meentelijke bijdrage loopt uit- De plannen voor de omgeving van het station, waarover gister avond in een gecombineerde commissievergadering is gepraat, hangen in het stadhuis. Tijdens de vergadering bleek dat er geen goedkope variant is die de gemeente „slechts" 10 15 miljoen zou kosten. foto: wim van noort een van drie miljoen (de hui dige verkeerssituatie in tact houden) tot 51 miljoen gulden. Dat laatste plan voorziet in een korte autotunnel voor het station en in de bouw van de meente dat het Rijk niet scheutig is met subsidies voor het plan en dat maakt het voor de gemeente zo duur. Bij de berekening van de kosten heeft de gemeente zelf inge- zogeheten Terweetunnel naar schat hoe hoog de subsidie het AZL. Omdat de verkeers situatie onveilig blijft en de tunnel nogal steile hellingen zou krijgen, verwacht de ge- i het ministerie zal zijn. De schattingen lopen voor het nemen van maatregelen voor het autoverkeer uiteen van nul tot vijftig procent en bij de subsidie voor het openbaar vervoer is uitgegaan van geen subsidie of tachtig procent subsidie. Met de komst van het nieuwe CDA/PvdA-kabi- net zijn de subsidiekansen „eerder verbeterd dan ver slechterd", denkt Van der Molen, vooral omdat voor verbetering van situaties in de steden meer geld wordt uitgetrokken. Marislaan Een aantal varianten gaat uit van een verkeersafwikkeling via onder meer de Marislaan. Van der Molen voelt echter niets voor een grote toename van het aantal auto's in deze straat. Haar eigen voorkeur gaat uit naar de variant met twee korte tunnels voor het station en een „geconcen treerd busstation". Daardoor wordt het Stationsplein auto vrij gemaakt. Het plan dat Van der Molen zou de ge meente volgens haar 27 a 28 miljoen gulden kosten. Op 21 december vergadert de raad weer over de stations plannen. Er wordt dan ge streefd naar een besluit, maar onduidelijk is of dat op die dag wordt genomen omdat de fracties niet veel tijd hebben om een standpunt in te ne men. Of het college voor die tijd al een standpunt heeft, is volgens Van der Molen af hankelijk van de discussies in de fracties. De wethouder is in elk geval bereid om aan de overige betrokkenen bij de"* stationsplannen (NS, NZH en AZL) nog enig uitstel te vra gen. Met deze partners wordt overlegd over een convenant dat moet leiden tot verdere uitwerking van de plannen. Ondertekening van deze overeenkomst is in november al uitgesteld vanwege de ont wikkelingen in de Leidse raad. „De keuze moet in de- Zij is bang dat de Spoorwegen besluiten minder te investe ren in het nieuwe station als de Leidse gemeenteraad geen standpunt heeft over de ont wikkeling van het gebied. Het nieuwste stationontwerp van de NS kost zeven miljoen meer dan dat in eerdere plan nen. Die houden een uitbrei ding aan de voorkant in en een mooiere overkapping bo ven de spoorlijnen. Plan om gat naast stadhuis te vullen Architect P. van Swieten heeft bij de gemeente een bouwplan ingeleverd om het „gat" naast het stadhuis in de Kapel straat op te vullen. De Kapelstraat ligt achter en parallel aan de Vismarkt. Van Swieten wil dat daar waar zich op dit moment een bewaakte fietsenstal ling bevindt een pand van vier verdiepingen verrijst. De begane grond wordt voorzien van een glazen wand en komt daardoor duidelijk voor een winkel bestemming in aanmer king. Er is rekening ge-' houden met de mogelijk heid om de dan tijdelijk verdwenen fietsenstalling in het nieuwe gebouw on der te brengen. Daarvoor is het sousterrain aange wezen. In de rest van het pand zijn vier woningen gepland. Eén op iedere verdieping waarvan de bovenste twee maisonet tes zijn met dakterras. De gemeente heeft haar goedkeuring aan dit plan nog niet gegeven. tekening: p. van swieten LEIDEN Leiden komt als meest geschikte vestigingsplaats uit de bus voor de verschillende onderdelen van de Wet Uitke ringen Vervolgingsslachtoffers 1940-1945 (WUV). Deze zijn nu nog gevestigd in twee vestigin gen in Zoetermeer en in een ge bouw in Diemen. Voor een effi ciëntere werkwijze is het nood zakelijk dat de ruim 250 perso neelsleden in één gebouw wor den gevestigd. Dat is de inhoud van het advies dat een werkgroep onder lei ding van generaal buiten-dienst G. Huyser in opdracht van het ministerie van WVC heeft op gesteld over de nieuwe struc tuur en werkwijze van de in stantie, die nu nog onderdeel is van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Over het nieuwe onderkomen in Leiden wil een woordvoer der van de werkgroep geen me dedelingen doen. Volgens S. Groenewegen van de gemeen telijke directie economische za ken zijn er meerdere mogelijk heden, waaronder het Aramco- gebouw aan de Plesmanlaan. Dat staat al jaren leeg en is groot genoeg. „Er zijn bespre kingen met het ministerie maar of de dienst in het Aramco-ge- bouw komt is nog helemaal niet zeker". De zegsman van de werkgroep hoopt dat in december een be sluit wordt genomen over de verhuizing. Die is volgens het rapport van Huyser noodzake lijk om de werkwijze efficiënter te maken. De beslissingen over aanvragen voor een uitkering worden nu genomen in Zoeter meer, de uitbetalingen worden geregeld in Diemen. Overigens zijn niet alle perso neelsleden gelukkig met het ad vies. Vooral in Diemen bestaat volgens de woordvoerder weer stand tegen verhuizing naar Leiden. „Daar hebben we wel begrip voor, als je ten noorden van Amsterdam woont is Lei den immers tamelijk ver weg. Er is voor Leiden gekozen om dat deze plaats „aardig in het midden ligt" en tevens is geke ken naar de beschikbare gebou wen en de financiële haalbaar heid daarvan. „Als er nog een nieuw gebouw moet worden neergezet, dan duurt het te lang. Het is de bedoeling om in De band „It's a secret" speelt morgen covers op het podium van De Droomfabriek aan de Oude Singel 56. Het optreden begint om 21.30 uur. 'Voor hulp bij allerlei activitei ten is het buurthuis Winnie Mandela in de Stevenshof op zoek naar tieners. Tevens is het de bedoeling dat een spe ciale Tienerkrant wordt ge maakt. Voor informatie: 071- 312651. Het buurthuis is te vinden aan de Trix Terwindt- straat 4. Dief neemt geld op Een 40-jarige Leidse vrouw meldde gis termiddag dat er 1000 gulden van haar bankrekening was gesto len. Begin december was haar auto die in de Balistraat gepar keerd stond, opengebroken. Uit het dashboardkastje waren haar pincodepas en het bijbehorende pincodebriefje ontvreemd. Via een geldautomaat werd het geld opgenomen. LS ALTERNATIEF VOOR STREEKOMROEP RIJNLAND IDEN De uit een j rmalige radiopiraat rtgekcmen stichting tale Omroep Freewave j OV) wil een lokaal i iostation worden voor den alleen. Vanmiddag Jsenteerde voorzitter C. Waard een nota aan jhouder T. van der Nat rin de doelstellingen de plannen van de PV zijn opgenomen. Igende week beraadt de (hmissie voor economische |en zich over het afgeven I een representativiteitsver- ping van de gemeente Lei den aan een van beide of alle bei de omroepen. Het commis sariaat van de media heeft uit eindelijk het laatste woord welke omroep als enige in Lei den mag uitzenden. Rijnland is op dit moment in het bezit van zo'n verklaring. Freewave probeerde in een eerder stadium al legaal radio- uitzendingen te maken. Ge sprekken met Omroep Rijn land over het opvullen van zendtijd die niet wordt ge bruikt liepen echter op niets uit. De doelstellingen tussen beide bleken te verschillend. Het SLOV, tot voor kort nog gewoon Freewave, wilde on der eigen naam ongebruikte zendtijd van Rijnland gebrui ken voor het maken van jon gerenprogramma's met veel muziek. Rijnland stelde zich op het standpunt dat niet al leen jeugd maar ook andere doelgroepen aan bod dienen te komen. Verder was de omroep best bereid de medewerkers van Freewave op te nemen maar dan onder de vlag van Rijnland. Kritiek In de gepresenteerde nota uit de SLOV kritiek op Rijnland. De omroep zou geen lokale maar een streekomroep zijn, die daarom te weinig aandacht aan Leiden schenkt. Er wordt sowieso te weinig zendtijd be nut. Ook staat in de nota dat de Leidse bevolking veel meer baat heeft bij een lokale om roep met speciaal op Leiden gerichte informatie. Volgens oud-voorzitter van Rijnland en CDA-fractievoor- zitter J. Walenkamp is deze kritiek niet terecht. „De inte resse van de Leidenaars houdt niet op bij de Johan de Witt- straat". Of er gekozen moet worden tussen Freewave en Rijnland zegt hij: „Rijnland mag nu niet gestraft worden voor het feit dat zij tijdens hun oprichting geen keuze hadden en voor meer gemeenten loka le radio moesten maken". Wa lenkamp is dan ook voorstan der van integratie tussen beide omroepen: „En als dat niet vanzelf gaat dan moet de ge meente maar een handje hel- Een. Je moet toch de goede anten van beide zien te ver enigen". Naast de kritiek op Rijnland geeft de SLOV aan hoe een lo kaal Leids station moet wor den opgezet en gerund. Hieruit blijkt dat de SLOV niet langer alleen op de jeugd afgestemd is maar zelf ook aan andere doel groepen aandacht wil beste den. Voor zaken als geestelijk leven, maatschappelijk werk en kunst en cultuur, heeft de SLOV al medewerkers aange trokken en banden gelegd met de Raad van Kerken en de universiteit. Verder is een vol ledige, 13 uur durende radiop rogrammering opgesteld inclu sief ontbijtshows, nieuwsblik ken en sport. Sponsors De SLOV denkt dit alles te kunnen bekostigen met geld van sponsors. Die hebben reeds een toezegging gedaan ter waarde van 17.000 gulden. Verder denken de initiatiefne mers geld te krijgen van dona teurs en door het houden van evenementen. Er blijft dan over een tekort van tiendui zend gulden. Dat hoopt de SLOV weg te werken als, waarschijnlijk in 1990, een landelijke beslissing valt over reclame op lokale radio. Deze sportieve.zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Postcode/plaats: (voor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken grabs. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j O maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de zonnerbril naar j Naam: Postcode/plaats: - 4 I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag L J

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11