In Nicaragua zijn niet alle problemen politiek Surinaams leger ingezet tegen blanke huurlingen DIT MOET U WETEN VÓÓR U UW CV-KETEL LAAT VERVANGEN VULKAANUITBARSTING LIET ATLANTIS ZINKEN „Mijn man pleegde moord op Rotterdamse bingokoning" Coutinho stapt uit Aids - commissie Poort bij Douwe Egberts geblokkeerd binnenland êcidócsoiwcmlt dinsdag 5 december 1989 pagina 4 (ADVERTENTIE) warm' won-en Straks ontdekken 200.000 Nederlanders dat Itun CV aan vervanging toe is. Misschien bent u een van hen. Vaillant heeft daarom een boekje voor u gemaakt. Het vertelt u hoe u door de combinatie van ver warming en warm water voor méér comfort in huis kunt zorgen. Dat kan zelfs met één apparaat: de Vaillant ThermorsompactVCW. Vaillant biedt nog natuurlijk veel meer slimme oplossingen. Welke dat precies zijn, leest u in het gratis Vaillant Comfort-boekje. Vraag het snel aan. HET GRATIS VAILLANT COMFORT-BOEKJE -~1 Merk huidige CV-ketel. I® Bouwjaar Vaillant SAN FRANCISCO De hevigste vulkaanuitbarsting die in de geschie denis is opgetekend, heeft zich voor gedaan aan het eind van de 17e eeuw voor Christus en trof het Griekse eiland Thera met een kracht gelijk aan twee miljoen kernbom men van de kracht die Hirosjima verwoestte. Volgens Amerikaanse wetenschaps mensen werd het effect van de vul kaanuitbarsting over de hele wereld gevoeld; het zou de bron zijn van Plato's verhaal over Atlantis, een ei- landelijke beschaving die in zee zonk. De datering van de eruptie op het Griekse eiland Thera, dat nu Santorini heet, is gebaseerd op Chi nese historische teksten, monsters uit het ijs op Groenland en onder zoek van jaarringen van bomen. In de Chinese geschriften werd door tijdgenoten opgetekend dat de zon werd verduisterd en zich na de uit barsting hevige regenval voordeed. Volgens de Amerikaanse weten schapper Kevin Pang lijken recente archeologische studies aan te geven dat het mythische eiland Atlantis ei genlijk de Minoïsche centra op Kreta zijn geweest, die als gevolg van de vulkaanuitbarsting door vloedgolven tenonder gingen. Veel enthousiasme voor regionale politiekorpsen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In zeker vijf gebieden in ons land zal volgend jaar al een regionaal politiekorps worden op gericht, vooruitlopend op de beoogde samensmelting van rijks- en gemeentepolitie. De eerste politiekorp- sen-nieuwe-stijl komen waarschijnlijk in Drenthe, re gio Den Bosch en Zuid-Limburg. Dat heeft minister Dales (binnenlandse zaken) gisteren laten doorsche meren. Vorige week zei premier Lubbers dat het ka binet in 1990 al wil beginnen met het instellen van regionale korpsen, ook al is de fusie nog niet wettelijk geregeld. Volgens Dales staan veel korpsen te sprin gen om met elkaar te gaan samenwerken. Gezien het enthousiasme sluit ze niet uit dat het aantal proefge bieden zelfs meer dan vijf zal bedragen. HARDLEERSE AUTODIEF ZWIJNDRECHT De politie heeft een 20-jarige man uit Zwijndrecht aangehouden die er van wordt verdacht in tien dagen ruim zestig misdrijven te hebben gepleegd. Hij stal 22 auto's, deed zes pogingen daartoe en ont vreemdde ruim dertig autora dio's. De verdachte heeft al vaker proces-verbaal gekregen wegens autodiefstal en inbraken. Vorig jaar ging hij er zelfs met een poli- tie-auto vandoor. De man was nog in afwachting van een pro ces. De politie zegt dat hij het dit keer vooral had gemunt op per sonenauto's van het type Opel Kadett. Drie auto's zijn nog Plan voor stageplaats Oosteuropese politici GRONINGEN Politici uit Oost-Europa moeten stage kunnen lopen bij de provincia le staten van Groningen. Enkele stagiairs zorgen voor leven in de brouwerij en ze kunnen hier leren hoe het wel en soms hoe het niet moet. Het PPR- statenlid Klaas-Wybo van der Hoek meent dat de provincie daarmee actief bijdraagt aan de democratisering in de Oosteuropese landen. Waar de nood erg hoog is, zou de provincie tijdelijk een paar ambtenaren kunnen uitlenen om vastgelopen staatsappa raten op gang te helpen, stelt hij verder voor. Ook denkt Van der Hoek aan directe econo mische contacten, vooral met de Baltische staten, die nu meer economische vrijheid van Moskou hebben gekregen. Solex-races gevaarlijk DEN HAAG Races met solexen, waarvan er naar schatting elk jaar twin tig plaatsvinden, worden steeds gevaar- 1 lijker. De deelnemers en toeschouwers I lopen een groot risico. Dit stelt de Com- t missie van advies veiligheid motorsport, die is ingesteld door de^minister van WVC. De solex-races waren volgens de commissie aanvankelijk „ludiek", maar zijn inmiddels uitgegroeid tot ware mo torraces. Het bekende „zwarte eitje" wordt soms zodanig opgevoerd dat snel heden van meer dan honderd kilometer per uur kunnen worden bereikt. Daarom wil de commissie dat de solexraces aan dezelfde eisen worden onderworpen als gewone motorraces. In een brief aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten waarschuwt de commissie voor de solex- I VROUW PLEIT HAAR VEROORDEELDE BROER VRIJ J DEN HAAG De Rotterdam se bingokoning John Beste- breurtje is doodgeschoten door de 33-jarige Henk van R. uit Rijswijk en niet door diens in middels tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeelde zwa ger (27) Cor S. uit Den Haag. Dit verklaarden drie getuigen, onder wie de weduwe van de in maart van dit jaar omge brachte Rijswijker, gisteren voor het Gerechtshof in Den Haag. Daar werd het hoger beroep behandeld dat de 27-jarige Ha genaar en twee Belgen (31 en 34) hadden aangetekend tegen de straf die de Rotterdamse rechtbank hen had opgelegd wegens betrokkenheid bij de schietpartij op Bestebreurtje in augustus vorig jaar. De 30-jarige weduwe die haar opzienbarende verklaring deed was de vierde in een rij van een twintigtal getuigen die het Hof over deze zaak wil horen. Zij is de zuster van Wil lem S. die in februari 1987 bij het station Hollands Spoor door de lijfwacht van Beste breurtje werd doodgeschoten. In november '88 werd haar andere, jongere broer Cor ge arresteerd in verband met diens vermeende aandeel in de aanslag op Bestebreurtje. Deze werd in het Rotterdamse Hil- legersberg vanaf een motor met vijf kogels doorzeefd, ter wijl hij in zijn auto voor een stoplicht wachtte. Haar echtge noot Henk en diens broer ten slotte werden in de nacht van 11 op 12 maart van dit jaar het slachtoffer van een moordpar tij in het Brabantse Rijsbergen. De vrouw verklaarde gisteren tegenover het Hof dat haar man in het begin van dit jaar nog tegenover haar had ver klaard: ,Maak je maar geen zorgen. Je broer Cor komt toch wel weer thuis. Ik heb het gedaan en ik heb er ande ren bij betrokken'. Verder mocht ik geen vragen stellen en moest ik beloven dat ik er met niemand anders over zou praten. Ik had er vertrouwen in dat het goed zou komen". In juni werd haar broer echter tot vijftien jaar cel veroordeeld en was haar man Henk inmid dels doodgeschoten. Zij kwam in gewetensnood. „Mijn man was er niet meer om me te helpen. In eerste instantie wil de ik naar de pater om raad gaan, maar die was op vakan tie". Uiteindelijk ging de vrouw naar haar huisarts, die haar vervolgens adviseerde contact op te nemen met de advocaat van haar broer, mr. P.H. Doedens. „Het is niet in me opgekomen om met wie dan ook erover te praten. Ik voelde me gebon den aan de belofte aan m'n man", zo beantwoordde de f Rijswijkse de verbaasde vraag h van rechtbankpresident mr. J. de Groot, waarom ze niet E eerder met haar verklaring op p de proppen was gekomen. Ook een 31-jarige tekenaar- L /constructeur uit Den Haag, Ij zichzelf omschrijvend als de beste vriend van de bij het K Haagse Hollands Spoor omge- t brachte Willem S., zei gisteren p tijdens zijn getuigeverklaring dat Henk van R. hem na enig aandringen had verteld Beste- breurtje te hebben doodge- n schoten. ig De behandeling van deze zaak u wordt voortgezet op 5 januari, g UTRECHT Prof.dr. R. Coutinho heeft zich terug getrokken als vice-voor- zitter van de Nationale Commissie Aids-Bestrij- ding (NCAB). Coutinho had zich in zijn recent ge houden inaugurale rede kritisch uitgelaten over de publiekcampagnes van het NCAB. Volgens de hoogleraar in de epidemiologie en de bestrij ding van infectieziekten hou den die de bevolking te veel voor dat iedereen kans loopt op infectie met het aidsvirus. „De kans dat een heteroseksu ele man of vrouw die met een willekeurig iemand onbe schermd seksueel contact heeft wordt besmet, is één op een miljoen", zei Coutinho in zijn Volgens medebestuurslid H. Moerkerk mocht Coutinho zulke cijfers absoluut niet noe men. „Een kans van één op de miljoen is iedereen bereid te nemen". Bovendien zijn de medebestuursleden van het NCAB het absoluut niet met Coutinho eens dat er te weinig geld wordt besteed aan het voorlichten van de échte risi cogroepen. Coutinho heeft zijn ontslagbrief naar staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) gestuurd. Die zal nu met een opvolger moeten komen. Cou tinho is destijds in de commis sie benoemd als deskundige op het gebied van seksueel over draagbare aandoeningen. PAMAMARIBO De aanval, gisterochtend vroeg op een militaire post bij Afobaka in de buurt van de Surinaamse hoofdstad Paramaribo, is volgens het militair gezag gepleegd door een groep van 20 tot 32 blanke huur lingen. De overvallers zouden gebruik gemaakt hebben van automa tische wapens en handgrana ten. Bij de aanval zijn zeven militairen gedood en zes ge wond geraakt. De aanleiding van het bloedbad is niet duide lijk. De leider van het Jungle Commando Ronnie Brunswijk, die vorige week een verzoe nend gesprek had met leger leider Bouterse betreurt het gebeuren. Hij kondigde stren ge maatregelen aan als mocht blijken dat zijn manschappen op eigen houtje acties hebben gevoerd. President Ramsewak Shamkar verklaarde gisteravond voor de televisie dat de regering geen andere keuze meer heeft dan het nationaal leger de op dracht te geven krachtig op te treden tegen iedereen die het vredesproces in Suriname ver stoort. Hij wees er in zijn toe spraak op dat voorafgaand aan de aanval op de legerpost en andere acties, zoals kapingen van voertuigen en diefstal van voedsel en medicijnen, in het Brokopondo-gebied, groepen huurlingen gesignaleerd zijn in Moengo. Deze stad in het oosten van Suriname wordt sinds oktober bezet door de Unie voor Be vrijding en Depiocratie die nauw gelieerd is aan het Jun gle Commando. De president schreef de recente geweldda digheden toe aan huurlingen uit het buitenland. In Parama ribo wordt gesuggereerd dat de Boliviaanse drugsmafia on rust probeert te zaaien in Suri name om daarmee vrij spel te kunnen houden. Een uur na de aanval op de le gerpost in Afobaka is gisteren in de nabije omgeving een bus met arbeiders die op weg wa ren naar de Suralco-fabriek, aangehouden door een groep gewapende mannen, onder wie Engels sprekende blan ken. Zij lieten de arbeiders uit stappen en kaapten de bus. Volgens president Shankar is zaterdag al het palmoliebedrijf Victoria bij een bliksemactie ingenomen door ongeveer der tig gewapende blanke man nen. Een woordvoerster van het bedrijf zei gisteren dat het bedrijf niet langer wordt bezet. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Chinese horeca doet aangifte van afpersing ENSCHEDE Tien Chi nese restauranthouders, onder meer uit Enschede, Hengelo en Oldenzaal, hebben bij de politie aan gifte gedaan van afper sing. Gemiddeld hebben ze het afgelopen jaar on geveer tien mille betaald aan een bende Chinezen, die zich ook met de han del in heroïne bezighield. De politie heeft sterke ver moedens dat nog veel meer restaurants in de regio zijn af geperst. Medio oktober werden in verband met de vondst van 10 kilo heroïne negen Chine zen aangehouden. Afgelopen weekeinde werd in Utrecht de tiende gearresteerd. De politie vermoedde dat de bende zich ook aan afpersing schuldig maakte, maar de restaurant houders durfden zich aanvan kelijk uit angst niet te melden. Een van hen heeft zelfs zijn zaak verkocht. De bedreigin gen van de bendeleden waren zeer subtiel. Ze verwezen on der meer naar de moord op een Chinees gezin in Rotter dam, brandstichting en ont voering. Openbaar vervoer e wil 15.000 n banen erbij UTRECHT Om de doel- S stelling van het rapport 'OV E x 2' een verdubbeling van E het openbaar vervoer in het jaar 2000 waar te maken moeten de Nederlandse L Spoorwegen en de streekver- e voerbedrijven tot het eind e van deze eeuw 15.000 nieuwe i werknemers aantrekken. Tot die conclusie komen ad- junct-directeur Modderman J van de streekvervoeronderne- ming Westnederland en de 1 verantwoordelijke man bij de 0 NS, Wierda, in het blad van de Vervoersbond FNV. Het streekvervoer heeft over 2 tien jaar 4.000 fulltime en 6.000 parttime chauffeurs meer no- 0 dig, aldus Modderman. Bij de busmaatschappijen werken nu f circa 13.000 mensen, bijna alle- 1 maal fulltime. Het grote aantal 0 parttimers is nodig omdat met t( name de spitslijnen uitgebreid i1 moeten worden. Omdat hij vermoedt dat het a niet eenvoudig zal zijn zoveel c deeltijd-chauffeurs te werven, v stelt Modderman voor de ver- j, schillen in beloning tussen u fulltimers en parttimmers weg e te werken. Wierda schat dat de NS in 2000 circa 5000 extra a lokettisten, conducteurs en E machinisten nodig heeft. 0 UTRECHT Circa dertig mensen hebben gisterochtend een half uur lang de poort van de Douwe Egberts-fabriek in Utrecht geblokkeerd. Zij pro testeerden daarmee tegen de rol die zij de koffiebrander toedichten in het laaghouden van de koffieprijs. Volgens de actievoerders ligt de prijs van koffie ruim 35 procent onder de produktieprijs, waardoor het inkomen van de koffieboe ren tot ver onder het bestaans minimum is gedaald. Als grote afnemer stellen zij Douwe Eg berts daarvoor mede-verant woordelijk. Een woordvoerder van het bedrijf verklaarde dat DE het aandeel van direct bij kleine boeren gekochte koffie juist wil laten toenemen. Sinds september koopt DE 5 procent van het totale volume in bij kleine boeren. DE PRESIDENT, ZIJN VROUW EN HAAR MINNAAR Actievoerders gehuld in zakken voor koffiebonen demonstreren met spandoeken en borden bij de fabriek van koffiebrander Douwe Egberts in Utrecht. MANAGUA De echo van schoten weerkaatst in de rijkelijk begroeide ber gen in het noorden van Nicaragua. De aandacht van de inwoners van de verwoeste, door onkruid overwoekerde hoofdstad Managua is echter afge leid van de oorlog tegen de Contra's; het gesprek van de dag in Managua zijn de president, zijn vrouw en haar minnaar. De familieperikelen van Da niel Ortega, de president van Nicaragua, worden door de roddelzieke Sandinistische eli te nauwlettender gevolgd dan een populaire televisieserie. Rosario Murillo, Ortega's vrouw en de moeder van vijf van zijn kinderen, is er van door met een knappe jonge kunstenaar, die haar veron achtzaming van het protocol, haar garderobe van beroemde ontwerpers en haar passie voor reggae en rock 'n' roll kennelijk meer weet te waar deren dan de strenge presi dent. Uiterlijk lijkt Ortega het ver trek van de 39-jarige Murillo niet echt te betreuren - net als zijn collega's van het uit negen man bestaande Sandinistische directoraat verschijnt hij re gelmatig in het openbaar met blonde schoonheden aan zijn zijde. Opgewekt Ortega heeft er eigenlijk nooit eerder zo opgewekt uitgezien. Alhoewel hij voor een presi dentsverkiezing staat, terwijl de economie zich in een diep dal bevindt en de Contra-oor log hervat is, heeft hij zijn ge bruikelijke somberheid van zich afgezet en zich met animo op het vrouwelijk gevolg van de verkiezingscampagne ge worpen. De waarheid is dat Murillo, die als Ortega's „companera" veel macht en invloed had, voor de president in zijn nieu we, populistische rol een soort handicap was geworden. En niet alleen vanwege haar hooghartigheid, die door veel van de Sandinistische getrou wen als beledigend werd erva ren. Als minister van cultuur was Murillo, die is opgevoed in een Franciscaans klooster in Enge land, een welbespraakte woordvoerster voor de rege ring en een enthousiaste gast vrouw voor een gestadige stroom bezoekers; schrijvers, filmsterren, popzangers, en filmproducenten. Zij deed ech ter niet de moeite haar afkeer voor de meer orthodoxe aspec ten van haar werk te verber gen. Ze verkoos het gezelschap van Norman Mailer of Jane Fonda boven dat van afgezan ten van de Bulgaarse regering. Als dichteres schreef Murillo sonetten waarin zij klaagde over Ortega's lange afwezig heid van huis. Ortega schreef ook gedichten voor Murillo, het beste toen hij in de jaren zestig gevangen zat: „Nooit Zag Ik Managua, toen Mini rokken in de Mode waren". Minirok Toen Ortega de kans had Mu rillo in minirok te zien vond hij dat echter niet goed - en de preutse Fidel Castro nog minder; Murillo bracht hem tot razernij door hem in een leren minirok te ontvangen. Vorige maand begeleidde zij de wat stijve vrouw van Edou- ard Sjevardnadze, de Sovjet minister van Buitenlandse Za ken, tijdens een tweedaagse bezoek aan Managua met een punky kapsel en een strakke felgroene tricot-broek. Het ergste voor Ortega is dat ze een paar van hun kinderen met zich heeft meegenomen naar haar nieuwe huis in de stad, waaronder Mauficio, Or tega's favoriet, genoemd naar Morris Bishop, de vermoorde marxistische premier van Gre nada. Volgens vrienden zijn Ortega en Murillo niet verbitterd uit elkaar gegaan. „Ze zijn allebei heel redelijk", zo zei een vriendin van Murillo, „ik denk dat ze er nog wel over zullen praten". 1 MATTHEW CAMPBELL t (c) The Times, Londen n Daniel en Murillo Ortega in gelukkiger tijden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4