Voor elke poster een nieuwe boom Minister wil gaspedaal met snelheidsbeperking ZIEKENFONDSEN VRAGEN AANDACHT VOOR MILIEU IEUWO Ongedierte kruipt in „BB -sirene moet vredesalarm worden' Rijk betaalt alle schade door gifwolk teuken van kazerne 06-0443 7 BINNENLAND £ekbe Commit DINSDAG 5 DECEMBER 1989 PAGINA 3 Grote fraude met bv's in Oss OSS De politie in Oss heeft sa men met de FIOD, de Economische Controledienst en de Centrale Re cherche Informatiedienst een groot scheepse fraude met bv's opge spoord. Er zijn vijf verdachten aan gehouden, vier mannen uit Oss en een uit Vreeland. Het vijftal kocht via allerlei bv's goederen, maar de betaling bleef steevast uit. Ook werd geknoeid met gestolen che ques. De politie heeft op 26 plaatsen huiszoeking gedaan en een groot aantal administraties in beslag geno men. Ook is beslag gelegd op com puterapparatuur en auto's. „Huurwaardeforfait zou omlaag moeten" DEN HAAG Hoewel een ruime meerder heid van de Tweede Kamer (CDA, PvdA, D66 en Groen Links) geen bezwaar heeft te gen de volgend jaar in te voeren verhoging van het huurwaardeforfait met één procent, heeft de Vereniging Eigen Huis een wanhopi ge poging gedaan de Kamer alsnog van haar standpunt af te brengen. In een brief aan de Kamer schrijft de VEH dat het kabinetsvoor stel om het huurwaardeforfait te verhogen is ingegeven door „dubieuze gelegenheidsargu menten". De cijfers waarop het voorstel is ge baseerd kloppen volgens de Vereniging van geen kant. Volgens de berekeningen van de Vereniging Eigen Huis zou het huurwaarde forfait (nu nog 1,3 pet.) eerder verlaagd moeten worden naar 0,8 pet. dan verhoogd tot 2,3 pet., zoals het kabinet wil. Lubbers voor derde keer eredoctor DEN HAAG Minister-president Lubbers zal op 10 december in het Portugese Villa Real een ere-docto- raat ontvangen van de universiteit van Tras-os-montes e alto Douro. Lubbers wordt geen eredoctor in een bepaalde discipline. De universiteit heeft de verschillende studies zoveel mogelijk samengevoegd. Lubbers krijgt de eretitel wegens zijn algeme ne politieke en economische verdien sten. Lubbers heeft al twee eredocto raten, een in de politieke weten schappen van de Hangkuk-universi- teit in het Zuidkoreaanse Seoel, en een in de rechtswetenschappen aan de Georgetown-universiteit in Was hington. Minister wil hoger onderwijs evalueren ZOETERMEER Minister Ritzen (onderwijs) ziet mogelijkhden voor een landelijk stelsel van (vertrouwe lijke) onderwijsevaluatie op instel lingsniveau om zo de kwaliteit van het hoger onderwijsbeleid te toetsen. Hierbij kunnen, vindt de minister, ook de studenten worden betrokken. De gegevens zouden vervolgens moeten worden bekeken door com missies met nationale en internatio nale vakdeskundigen. Dat zei de be windsman gisteren tijdens zijn eerste overleg met de studenten. Ook wil hij de studentenbonden steun gaan ver lenen. Over de hoogte en de wijze waarop moet nog nader worden overlegd. Last - minutereizen worden beperkt ROTTERDAM Vakantiegangers die volgend jaar zomer op het allerlaatste moment een goedko pe vliegreis willen boeken, lopen de kans te wor den teleurgesteld. De touroperators willen een ein de maken aan de wat zij noemen „ongebreidelde groei" van de last minute reizen. Dergelijke reizen kosten zowel de reisorganisaties veel geld. Alge meen directeur Steenis van Hotelplan zei gisteren tijdens de presentatie van het zomerprogramma dat niet alleen zijn bedrijf, maar ook andere grote reisorganisaties daarom krap hebben ingekocht voor de komende zomer. De consument zal daar door op het laatste moment veel minder kunnen profiteren van voordeelaanbiedingen dan in het verleden. De Jong Intra Vakanties organiseert de komende zomer speciale busreizen voor ouderen, waarbij altijd een gediplomeerd verpleegkundige mee gaat. Terreur in Zaltbommel hard en snel aangepakt ARNHEM Vijf inwoners van Zaltbom mel zijn gisteren door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van vier weken tot zes maanden. Het vijftal behoort tot een groep van onge veer twintig personen, die sinds enkele maanden een ware terreur uitoefenen in hun woonplaats. Onder meer werden in cafés mensen in elkaar geslagen. De bevol king eiste onlangs in een petitie dat de po litie een einde moest maken aan deze inti midatie. Daarop verzocht de politie met klem aangifte te doen. Op 24 november volgde de actie Bommelclean en werd met groot politievertoon de groep gearresteerd. De overige leden moeten zich in januari voor de politierechter verantwoorden. N VANDAAG r\ IN HET VJ De poster van de ziekenfondsen DEN HAAG „Het mi lieu is de laatste tijd heel hoog op de agenda komen te staan, iedereen praat erover. Maar van een aan passing van ons leefge- drag is nog geen sprake. Er is een groot verschil tussen woord en daad; mensen laten bijvoorbeeld de auto nauwelijks staan". „Een duurzame ontwikkeling van het milieu is niet alleen voor ons van belang, maar ook voor de toekomstige genera tie", zegt minister J. Alders van milieubeheer. Hij startte gisteren de nationale bomen- actie 'Gezond Groen' van de Nederlandse Ziekenfondsen. „We moeten daarvoor ons leefgedrag aanpassen. De overheid kan dat niet met re gelgeving alleen. De mensen zelf moeten in een beter mi lieu geloven en erbij betrok ken zijn. Er moet een draag vlak zijn onder de bevolking, anders hebben regels geen zin", aldus de minister. Volgens Alders is de wissel werking tussen overheid en burgers belangrijk. „Mensen moeten zich bewust worden van de gevolgen van hun han delingen voor het milieu. Ook organisaties hebben hun eigen verantwoordelijkheid, daarom juich ik de actie van de zie kenfondsen van harte toe", al dus de minister. De twaalf en een half jaar oude Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) stort voor haar gisteren gestar te jubileum-actie 'Gezond Groen' f 75.000,- in een bo- menfonas. Zij 'stelt zich garant voor de verdubbeling van dit bedrag, waarmee in elke pro vincie 12.500 jonge bomen kunnen worden geplant. Door middel van het verkopen van milieuposters aan het publiek hoopt de VNZ met de op brengst daarvan 150.000 nieu we bomen te kunnen planten. Minister Alders van Milieu heeft zijn handen vol aan twaalf milieuposters die hij door voorzitter Weijers van de Nederlandse ziekenfondsen krijgt aangereikt. FOTO: ANP „Een ziek milieu maakt men sen ziek", zegt de voorzitter van VNZ, Steef Weijers. „Bos sen zijn nu eenmaal de groene longen in ons milieu. Vandaar de betrokkenheid van de 43 ziekenfondsen die ons land telt". „Veel milieuvervuiling ge schiedt in en om het huis", vervolgt Weijers. „Daarom heeft de VNZ in samenwer king met de Stichting Natuur en Milieu een poster ontwik keld met diverse milieutips uit het dagelijks leven. Voor elke verkochte poster kan een nieuwe boom geplant wor- Weijers: „Behalve de grote mi lieuproblemen als vervuilde grond, verontreinigd drinkwa ter, smog en bossen die ster ven door zure regen, is vrijwel iedereen dagelijks milieu-on vriendelijk bezig in eigen huis en directe omgeving". „De poster van VNZ", zegt mi nister Alders, „wijst niet al leen op de gevaren voor het milieu van sommige verpak kingen van produkten. Ook wordt op een verantwoord ge bruik van energie gewezen". Of elke provincie een even groot bos gaat krijgen, hangt af van de belangstelling voor de poster. Minister Alders stuurt de commissarissen der koningin in elk geval een pos ter om hen op de actie, die tot 15 mei loopt, te wijzen. De provincies hebben tot nu toe enthousiast gereageerd op de plannen. Het staat hun vrij om zelf de gebieden voor de nieuwe aanplant aan te wijzen, mits het om nieuw bos gaat en de plek voor het publiek toe gankelijk zal zijn. De provin cie Zuid-Holland heeft al laten weten aan onder meer het na tuurgebied 'de Vlietlanden' te denken. De provincie wil mo gelijk op de Nationale Boom feestdag op 4 april haar eerste bomen planten. FRANK SCHOPMAN ,r-1 Simons heeft geen extra geld voor ziekenhuizen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecre taris Simons van Volksge zondheid is op voorhand niet bereid de ziekenhuizen in ons land extra geld te geven. Binnenkort gaat de bewinds- man met de Nationale Zie kenhuisraad in conclaaf om de wankele financiële positie waarin veel ziekenhuizen verkeren onder de loep te nemen. De financiële nood heeft hier en daar al geleid tot patiënten stops, het tijdelijk sluiten van afdelingen en het niet meer toepassen van enkele behan delingen, zoals de 'dotterbe handeling'. De gezamenlijke ziekenfondsen zetten vraagte kens bij de te krappe budget ten. Volgens S. Weijers, voor zitter van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen, i worden de tekorten flink op- j geklopt om voor volgend jaar extra geld te krijgen. Hij vraagt zich dan ook af waarom bepaalde behandelingen wor den stopgezet. „Wanneer een ziekenhuis echt in de financië le problemen zit, dan zal het ziekenfonds bijspringen",' al dus Weijers. Staatssecretaris Simons maak te gisteren bekend dat hij vol gend voorjaar de Tweede Ka mer nieuwe voorstellen zal voorleggen over de wijze waarop het 'plan-Dekker' ver der moet worden uitgevoerd. Hoewel onder de vorige staat secretaris Dees al enkele voor zichtige stappen op het Dek ker-traject zijn gezet, is het nog steeds niet duidelijk waar de reis zal uitkomen. Zo moet bijvoorbeeld nog worden be sloten welke medische voor- i zieningen in het 'basispakket' zullen worden opgenomen en welke in de vrijwillige aanvul lende verzekering. Met de i hulp van adviseurs uit de we reld van de gezondheidszorg hoopt de bewindsman een eind aan de onzekerheden te ma- DEN HAAG Minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) zoekt naar middelen om het verkeer te dwingen zich te houden aan de maximumsnelhe den. Zij denkt bijvoorbeeld aan de invoering van een 'intelligent gaspedaal'. Dat is een pedaal dat steeds meer tegendruk 'geeft naarmate men harder rijdt. „Het wordt dan heel zwaar werk om 140 kilometer per uur te blijven rijden", al dus een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat. Ook heeft Maij-Weggen het idee in studie om bedrijven te verplichten een zogeheten snelheidsblokkeerder aan te brengen in hun vrachtwagens of autobussen-. Een daarmee uitgerust voertuig kan niet harder rijden dan de gepro grammeerde snelheid, bijvoor beeld de wettelijke limiet van 80 km/uur. Nog een mogelijk heid om zoiets af te dwingen is het automatisch laten registre ren van snelheidsovertredin gen door de in trucks inge bouwde tachograaf. Achteraf kan dan precies worden afge lezen of een chauffeur te hard heeft gereden. Minister Maij-Weggen denkt dat daarmee een belangrijke bijdrage kan worden geleverd aan het terugdringen van het brandstofverbruik en de CÖ5- vervuiling. Het aanbrengen van een 'snelheidsblokkeer der' op alle vrachtwagens en autobussen zou de CO,-uitstoot in die sector met 15 procent beperken. Als alle automobilis ten zich aan de snelheidslimie ten houden, levert dat een re ductie van vier procent op. Welke ideeën in de praktijk gebracht kunnen worden,zal blijken wanneer medio vol gend jaar de nieuwe versie wordt uitgebracht van het Structuurschema Verkeer en. Vervoer. De minister hëeft vijfhonderd transport- en bus bedrijven om hun mening ge vraagd over de genoemde me thoden tot snelheidsbegren zing. De vereniging van onderne mingen in het streekvervoer (ESO) is er niet op tegen. In het busverkeer wordt de maximumsnelheid toch niet vaak gehaald. Wel zou de ESO op het prijs stellen als er dan ook meer vrije busbanen zou den komen en de bussen op meer plaatsen van de vlucht strook gebruik zouden mogen maken Daarentegen heeft NOB-Weg- transport, de organisatie van goederenvervoerders, geen goed woord over voor de idee ën van minister Maij-Weggen. Directeur ir. M. Hallmans denkt dat het met name bij in haalmanoeuvres bijzonder ge vaarlijk is als een truck niet harder kan rijden dan 80 km /uur. Het laten aflezen van de snelheid door de tachograaf acht Hallmans evenmin juist. „Op die manier zouden we op elke vrachtauto een politiea gent meekrijgen". Gips in de bodem De Utrechtse hoogleraar Schuiling toont een emmer waar gips over de rand uitstijgt, nadat hij krijtkalk en zwavelzuur bij elkaar heeft gebracht. Door de chemische reactie onstaat de witte stof die een tweemaal zo groot volume heeft. De hoogleraar wil zijn idee in de grond toepassen om de daling van de bodem en het rijzen van de zeespiegel het hoofd te bieden. Via boorgaten zou afval- zwavelzuur in de kalksteenlagen gepompt moeten worden, zodat de bodem zal stijgen en de zeespiegel relatief kan dalen. FOTO: ANP DE KNOLLEN (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Van Kooten en De Bie hadden al eens eerder geijverd voor het niet meer laten loeien van de sirenes die oorspronke lijk zijn geïnstalleerd om mensen te waarschuwen om bij oorlogsgeweld te gaan schuilen. Het hoofd van de afdeling pre ventie en verbindingen J. Baardscheer, die mede betrok ken is bij de maandelijkse test van de sirene in Leiden liet gisteren weten ondanks alles niet echt blij te zijn. „Wij heb ben ook naar de televisie ge keken en er zijn hier ook grappen over gemaakt. Maar het is echt het gevolg van een intern probleem en het heeft niets met Van Kooten en De Bie te maken. Het komt wel eens vaker voor. Wij staan op het standpunt dat als je de si rene niet om 12 uur kunt laten loeien, je het dan maar beter helemaal niet kunt doen". Volgens Baardscheer leeft ten onrechte de gedachte dat het om luchtalarm-sirenes gaat. „Het moet in de toekomst uit groeien tot een vredesalarm. Neem de situatie toen in de Botlek een tank met acryloni- tryl in brand stond. Of wan neer een schip met chemica liën op de Noordzee in moei lijkheden raakt en er drijft een gifwolk naar de kust. Dan kan de sirene als eerste grove alarmmiddel worden gebruikt. Het is de bedoeling dat men sen dan naar binnen gaan en de radio of televisie aanzetten voor verdere aanwijzingen". DEN HAAG Het speciale fonds luchtverontreiniging van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer keert een bedrag uit van anderhalf miljoen gulden aan de Westlandse tuinders. Zij leden op 7 september een aanzienlij ke schade aan de gewassen, als gevolg van een gifwolk, afkom stig uit het Rijnmondgebied. Het is het grootste bedrag dat het fonds ooit heeft uitgekeerd. Alle 120 tuinders worden schadeloos gesteld. Vooral de chrysantenteelt is getroffen door de luchtver ontreiniging. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de schade in de miljoenen zou lopen, maar achteraf is dit bijzonder meegeval len. UTRECHT Het ministerie van Defensie heeft erkend dat er ongedierte aanwezig is in de keuken van de kazerne in het Westduitse Langemannsdorf. De keuken wordt daarom de komende dagen drie keer aan een ontsmettingsronde onder worpen. Het eten in de kazerne laat volgens de dienstplichtigen- bond VVDM flink te wensen over. Uit een enquête onder de 750 Nederlandse dienstplichti gen blijkt dat 68 procent het ontbijt uit ellende overslaat en dat 83 procent het avondeten matig tot slecht vindt. Het ont bijt bestaat voor veel dienst plichtigen uit gevulde koeken, repen, broodjes kroket en fri- kandellen. Dat menu halen zij niet in de eetzaal maar in de kantine, verzorgd door de cadi. Er zijn veel klachten het beperkte aanbod, de versheid en de slechte hygiëne in de keuken van de eetzaal. Bij de warme maaltijd wijkt 41 pro cent daarom uit naar de cadi of het militair tehuis. ver van de Lüneburgerheide. De VVDM voert vandaag actie voor een betere voeding op de kazerne in Langemannshof, onder meer door iedereen een lunch aan te bieden. Om tegemoet te komen aan de wensen van de soldatenvak- bond heeft Defensie besloten een diëtiste de situatie in Lan gemannshof nog eens extra te laten beoordelen. Volgens een woordvoerder van het minis terie gebeurt dat overigens al regelmatig en voldoet het voedsel aan alle geldende nor men voor hygiëne, variatie en voedingswaarde. Kinderbijslag stijgt met bijna 1 procent DEN HAAG De kin- derbijslag gaat 1 januari met 0,89 procent omhoog. Dat is het percentage waarmee de prijzen zijn gestegen in de periode april-oktober. Staatssecre taris Ter Veld (sociale za ken) heeft gisteren een wetsvoorstel hierover naar de Tweede Kamer gestuurd. Bekend was al dat de kinder bijslag voor het eerste kind per 1 januari met 85 gulden per jaar omhoog gaat. Dat kost het rijk volgend jaar 120 miljoen gulden extra. In latere jaren loopt dat op tot 160 miljoen gulden. CDA en PvdA hebben in hun regeerakkoord afgesproken dat de bijslag voor het eerste kind omhoog moet omdat die nu relatief lager is dan voor de volgende kinderen. Het argu ment is dat de kosten voor het eerste kind hoger zijn dan voor een tweede en derde na komeling. (ADVERTENTIE) ...en dan krijgt u de Belas tinelèlefoon voor ondernemers. I AU u, als ondernemer, met Belastingherziening 'Oort'), bel dan gratis de Belasting- Telefoon voor ondernemers. sop Het r werkdagen bereikbaar Belastingdienst

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3