„Papegaai hoort niet in kooi" Na Dekker de zondvloed? BOEK OVER ARA'S EN AMAZONES Diervriendelijke lipstick Warmte voor mannen UIT THUIS CeidócSouomvt maandag 4 december 1989 pagina 8 Vormsel Zij zijn van ons geslacht. Ik weet niet of u, lezer, lezeres op de televisie in het KRO- programma Kruispunt van Ad Langebent (vrijdag 17 nov. j.l.) de reportage heeft gezien van de toediening van het H. Vormsel in Hengelo aan een aantal geestelijk gehandicapte kinderen en ouderen. Ik vond het ontroerende beel den die me zeer tot nadenken hebben gestemd. Hulpbisschop monseigneur Niënhaus liet ook hier weer zien hoe graag en met hoeveel werkelijke verbondenheid hij aan de basis werkzaam is en hoe hij zijn ambt als een dienende taak opvat. Ik zou die plechtigheid graag live hebben meegemaakt. De bisschop was zeer betrokken wat o.a. bleek uit de wijze waarop hij één voor één deze (jonge) mensen toesprak bij het toedienen van het sacra ment. Voor mij is thema van deze viering gebleken: zij ho- i ren bij ons, zij zijn óók Kerk f en wij dienen hen in onze ge- lederen op te nemen. Wat zulke geestelijk minder- valide mensenkrinderen erva- f ren aan een dergelijke plech- f tigheid zou ik U niet duidelijk 1 kunnen maken. Sterker nog, t de eigen ouders en degenen 11 die aan de voorbereiding vorm p gegeven hebben, zijn daartoe ook niet bij macht. Om de een- ti voudige reden dat de vorme- P lingen zélf er geen verhaal E over kunnen doen. Maar dat L houdt nog niet in dat ze deze F dag niet zouden beleven als |l een feest. Ik vond het dan ook [P hartverwarmend dat iedereen, j® met name elke vormeling, ge- i< kleed was zoals we dat doen h als we feest vieren. En de ont- M spannen, blijde gezichten, de vreugde om de attentie van e een bos bloemen, spraken t< boekdelen. De ouders bleken 2 zeer verheugd, mét hun kinde ren. En de vraag kwam naar boven waarom een dergelijke viering niet 'gewoonin ieders k eigen parochiekerk zou kun- |n nen geschieden. Met zijn allen P bleven ze eigenlijk een beetje r in die vraag steken. Zouden r ouders van andere, 'gewone' u kinderen daar werkelijk niet p- voor te vinden zijn? Zou je een dergelijke plechtigheid niet op beide categoriën kinderen te- (rC gelijk kunnen afstemmen? b. Met die vraag ben ik blijven zitten. Eerlijk gezegd zit ik P daarmee tot op de dag van g, vandaag. rei Ik weet dat her en der in den lande bij tijd en wijle aan spe- ciale weekendviering wordt E. voorbereid voor geestelijk v minder bedeelden. Dat gebeurt an soms één keer in de maand, ol fSl in de zes weken. Het is, vind L ik, een goede aanpak om aan Pr de beperkte mogelijkheden Fe van de geestelijk minderbe- fcr gaafden tegemoet te komen. 1° Om deze kinderen, mensen, op een aangepaste manier aan te M spreken, mee te laten werken, p 1 op hun totaal eigen manier, adi Een wijze niet of nauwelijks 1 van taal, maar volop van ge ba- r1 Maar voor die éne, heel bijzon- pi dere gelegenheid, als wij kin- l_ deren meterdaad opnemen in de geloofsgemeenschap - en VI ook zij horen daar toch bij, monseigneur Niënhaus heeft (C dat in zijn toespraakje zo na drukkelijk gesteld - had het mijns inziens anders gekund. I v Zouden valide kinderen daar- leii bij tekort gekomen zijn? Ik ge- pr loof van niet. Beide categoriën pei zouden op onderdelen van deicf viering persoonlijk aangespro- ld ken kunnen worden. En waar- Wij om de kans gemist, de kans lijk om kinderen in de praktijk er-fcht mee te confronteren dat dat m nou precies was wat de Zoonm, van God is komen vertellen op*k. aarde, wat Zijn Geest ons aan-Md reikt: solidair-zijn, gemeen-ka schap maken met degenen diepd; dikwijls niet zo worden ge-*a waardeerd of voor vol worden aangezien: die ontlopen wor-l den: Jezus ontmoet ze, zocht zeLt op, tollenaars, publieke vrou-[ter wen, melaatsen. Horen de ver-, e| standelijk minderbegaafden^ k daar niet bij? Gods troetelkin deren bij uitstek! r Intussen heb ik nog steeds hefe blijde gezicht voor ogen van^ die vader die liet weten dank baar te zijn dat zijn dochtertje óók was gevormd. Hij bleek meer kinderen te hebbent maar speciaal voor dit meisjqfj voelde hij zijn zorg. Ze was dertien jaar en sinds haar ge- -L boorte was haar moeder opgieL-c nomen in een psychiatrische w inrichting. Tja, het was wet een zware taak, zijn zorg vooL— dit kind. Maar hij vervulde dir met liefde. Als ik kerkelijk o/if°9: derscheidingen te verge vei? de had kreeg deze vader "Prfegs Ecelisia. pde Geld is het belangrijkste medicijn van de gezondheidszorg. Hoe men aan dat gejd komt, en nog belang rijker, ho^ men die schaarse gul dens moeten verdelen, is een zaak van de politiek. Dat de gezondheidszorg-on betaal baar dreigt te worden, daar is poli tiek Den Haag het van links tot rechts over eens. Maar hoe het fail liet te keren, is vers twee. Twee en een half jaar geleden, op 30 maart 1987, lanceerde een commissie on der leiding van 'captain of indus try' Wisse Dekker een ingrijpend plan om de gezondheidszorg betaal baar te houden. Met dat plan is iets vreemds aan de hand. Weliswaar keurde vorig jaar een meerderheid van de Tweede Ka mer het plan Dekker goed, maar niemand die op dit moment vertel len kan of het ook echt doorgaat. Nog vreemder. Niemand weet bij benadering wat er met de gezond heidszorg gaat gebeuren als het plan wordt uitgevoerd. Op dit mo ment houdt Dekker overal spee ches om de wijfelende regering tot grotere spoed aan te zetten, maar tegelijkertijd worden de waarschu wende stemmen steeds luider. Wat, om te beginnen, wil Dekkër eigen lijk? Bommen Onder onze gezondheidszorg liggen twee bommen: de dubbele vergrij zing (steeds meer mensen leven steeds langer) en een explosieve toename van peperdure behande lingen. Steeds meer, vooral oudere, ménsen worden alsmaar duurder behandeld. Dit zal in de toekomst een enorme kostenstijging in de ge zondheidszorg teweeg brengen. Maar tot overmaat van ramp is in het huidige stelsel niemand in die toenemende kosten geïnteresseerd. De dokters verdienen er alleen maar meer door, de ziekenhuizen draaien meer omzet, de patiënten krijgen toch alles vergoed door het ziekenfonds en als het ziekenfonds op zwart zaad dreigt te zitten kan het altijd nog de premie met een procentje verhogen. Dit, vond Dekker, kan zo niet lan ger doorgaan. Zijn commissie be dacht een systeem waarbij alle par tijen er belang bij krijgen om de zaak zo goedkoop mogelijk te hou den, en daarvoor moet het hele verzekeringssysteem op zijn kop. Alle Nederlanders zouden voortaan een basisverzekering moeten af sluiten. Dit is een soort zieken fonds, maar toch weer niet, want er zijn twee belangrijke verschillen. De premie is voor 85 procent naar draagkracht en voor de resterende 15 procent betaalt iedereen, rijk of arm, een vast bedrag. Bovendien dekt de basisverzekering niet alle kosten. Wie zich wil indekken voor tandartsenhulp, geneesmiddelen, de kosten van een reageerbuisbaby, kruiswerk enzovoort zou op eigen initiatief een vast bedrag moeten betalen voor een vrijwillige aan vullende verzekering. En nu de grote truuk! Dekker wil het zoge heten 'waterdichte schot' tussen ziekenfondsen en particuliere ver zekeraars wegtrekken. Voortaan mogen ze met elkaar concurreren. En dat niet alleen. De verzekeraars mogen in de toekomst weigeren om contracten af te sluiten met dokters of ziekenhuizen die ze te duur of te slecht vinden. Wat is daarvan het gevolg? De patiënten zullen nu gaan winkelen op de verzekerin- genmarkt voor een zo'n goed moge lijke zorg tegen een zo laag mogelij ke prijs. Om dat te kunnen bieden zullen de verzekeraars bij de zie kenhuizen aandringen om zo effi ciënt mogelijk te werken, en de zie kenhuizen zullen, om in de markt te blijven, kwaliteit moeten leveren en toch op de kleintjes letten. En zie, ineens hebben alle partijen uit welbegrepen eigenbelang er baat bij om de kosten van de gezond heidszorg zo veel als mogelijk te drukken. Somber Niet iedereen is even blij met dit ei-van-Dekker. Het CDA twijfelt, de PvdA heeft het over 'luchtkas telen' en de VVD is ook al niet bij ster enthousiast. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ), toch al somber over de toe komst, is er niet vrolijker op ge worden nadat ze enkele malen is toegesproken door de voormalige directeur van de Rijksbegroting dr L Koopmans. Zijn stelling komt er op neer dat het doorgaan van het plan Dekker het einde voor de zie kenfondsen betekent. Om met de particuliere verzekeraars te kun nen concurreren, zegt Koopmans in 'Inzet' (het blad van het VNZ), zou den de ziekenfondsen een startka pitaal moeten hebben van 4 mil jard. „Alleen al de jaarlijkse rente opbrengst over de reserves zou de particuliere verzekeraars in staat stellen met lagere premies de zie kenfondsen uit de markt te concur reren". De ziekenfondsen raken dan klanten kwijt, gaan failliet en worden opgeslokt door grote parti culiere verzekeraars. Die zullen daardoor steeds machtiger worden. Omdat ze niet langer verplicht zijn om met iedere dokter, met elk zie kenhuis, een contract af te sluiten, kunnen ze de medische wereld da nig onder druk zetten. Ze kunnen gaan selecteren. Wie minder kwali teit leVert moet genoegen nemen met minder geld. Wie minder geld heeft moet genoegen nemen met een mindere behandeling. Daarmee doet een nieuw verschijnsel in Ne derland zijn intrede: het verschil in de kwaliteit van behandeling. Eer ste klas ziekenhuizen zullen eerste klas prijzen kunnen bedingen voor de behandeling van patiënten die een eerste klas premie kunnen be talen. Wie dat niet kan opbrengen zal genoegen moeten nemen met tweede rangs zorg. Dat is nieuw in Nederland, want tot nu toe is de kwaliteit van de be handeling voor iedereen gelijk. Dat verschil zou nog eens groter kun nen worden als de grenzen in Eu ropa opengaan. Wie kan dan belet ten dat internationale verzeke ringsgiganten zich op de Neder landse markt storten? En wie kan dan tegenhouden dat ze particulie re klinieken oprichten waar je voor veel geld, om maar wat te noemen, onmiddellijk aan je hart kunt wor den geopereerd? Het tweede klas volk mag dan de wachtlijsten vul len. In het blad 'Het Ziekenhuis' stond in het oktobernummer het volgende dialoogje. „Moet ik het personeel dan instrueren om de ene patiënt anders te behandelen dan de andere?", vraagt ene heer Wer ner. Koopmans: „De loodgieter doet dat ook". DEN HAAG Wie zich met de feestdagen in het vooruitzicht een papegaai wil aanschaffen, doet er verstandig aan eerst naar de boekhandel te stap pen. Daar is sinds kort een boek over amazones en ara's te vinden. Deze papegaaiesoorten worden in de landen van her komst met uitsterven be dreigd. De handel in deze vogels is dan ook aan een strenge wetge ving onderhevig. Jan van Hulst, in het dage lijks leven werkzaam bij de algemene inspectie dienst van het ministerie van land bouw natuurbeheer en visse rij, heeft zich verdiept in het wel en wee van amazones en ara's. Zijn boek, dat bij uitge verij Gwendo in Arnhem is verschenen, levert niet alleen een bijdrage tot de herken ning van alle soorten amazo nes en ara's, maar bevat ook nog eens een uiteenzetting van de daarop betrekking hebbende wettelijke voor schriften. Aanvankelijk wilde inspec teur natuurbescherming Van Hulst een handleiding schrij ven voor ambtenaren die toe zicht houden op die wettelij ke regels. Het werd uiteinde lijk een boek dat zich met name richt op de liefhebbers en kwekers van papegaai- achtigen. Ook ambtenaren die belast zijn met de contro le op de natuur- en soorten beschermingswetgeving kun nen er mede dank zij 68 af beeldingen uitstekend mee uit de voeten. Als het aan Van Hulst ligt, gaat geen enkele Nederlan der meer over tot de aankoop van een papegaai. „Zelfs als alle regels^ in acht worden ge nomen, vind ik het ethisch onjuist om papegaaien in ge vangenschap te houden", al dus de auteur. „De papegaai is namelijk een sociaal dier dat in grote groepen leeft. Als er één exemplaar in een kooi wordt gehouden, leidt dit tot een sterk afwijkend gedrag. Wat mij betreft be perkt men zich tot het hou den van de meest bekende papegaai-achtige, de parkiet". Washington Op dit moment leven er in het wild nog zo'n 350 pape gaaiesoorten. Vijftig daarvan worden net als de de reuze- panda en de neushoorn met uitsterven bedreigd. Ruim de helft van de bedreigde pape gaaiesoorten bestaat uit de bij liefhebbers populaire ara's en amazones. Zij staan het hoogst genoteerd op de ap pendix van de Conventie van Washington, een internatio naal verdrag dat de handel in bedreigde planten en dieren aan banden tracht te leggen. Op de tweede plaats prijken alle overige papegaaiesoorten met uitzondering van de valk- en grasparkiet. Negen amazone-soorten en twee ara-soorten zijn inmid dels van de aardbodem ver dwenen. Vier andere soorten zijn vermoedelijk uitgestor ven. Tot op de dag van van daag worden wetten met voeten getreden. „'De com mercie maakt de papegaaie- jacht immers zeer interes sant", zegt Van Hulst. „Een beetje papegaai kost al gauw zo'n duizend gulden en er zijn zelfs soorten die enige tienduizenden guldens op brengen. De koploper is de keizeramazone die een be drag van een ton vertegen woordigt". De strenge wetgeving heeft ertoe geleid dat veel pape gaaiesoorten niet meer mo gen worden geïmporteerd. Kweken mag, mits er aan een aantal voorwaarden is voldaan. „Maar de wetgeving is ingewikkeld", zegt Van Hulst. „Tussen 1977 en 1988 zijn diverse papegaaiesoorten op de lijst van beschermde diersoorten geplaatst. Wie een dergelijke papegaai heeft, moet aan kunnen to nen dat het dier is aange schaft voor de datum waarop een wet van kracht is gewor den. Bonafide kwekers hou den zich aan de regels, maar zo'n tien procent lapt de wet aan zijn laars. Niet uit onwe- tenheid. Daar geloof ik niet in". DNA-test Van Hulst komt met een voorbeeld. „In Noord-Hol land is een kweker gepakt die hyacintara's hield. Zo'n ara kost 10.000 gulden. Die kweker beweerde dat zijn jonge vogels niet waren ge ïmporteerd, maar in Neder land waren geboren. Er kwam een DNA-test aan te pas om zijn ongelijk te bewij zen. De kweker kreeg ander halve ton boete en de ara's werden in beslag genomen". Ook het voortbestaan van minder dure soorten staat volgens Van Hulst op het spel. „Neem nu de blauw- en geelvoorhoofdamazone. Deze vogels zijn populair omdat ze de menselijke stem kunnen imiteren. Zo'n ara kost 1000 gulden, maar in Zuid-Ameri- ka komen ze steeds minder voor. En wat te zeggen van Australische parkieten? In Nederland worden daarvan meer in gevangenschap ge houden dan er in Australië in het wild leven". De boodschap van Van Hulst is duidelijk: blijf af van de papegaai. Opmerkingen dat het in Nederland nog wel meevalt met de illegale han del in dieren verwijst hij naar het land der fabelen. „Nederland is van oudsher een centrum van de interna tionale dierenhandel. De tus senhandel voor de export. En dat is nog steeds zo". Hij komt met een sombere opsomming van praktijkge vallen waarin apen, amfi bieën, reptielen, roofdieren en vogels een hoofdrol spe len. „We hebben een video handelaar aangehouden om dat hij een jachtluipaard hield als waakhond. Uit seks clubs hebben we jonge poe ma's en wurgslangen ge haald. En in een souterrain in Wassenaar hebben we zes jonge orang oetans aangetrof fen Reputatie „Italianen en Belgen hebben in de volksmond een kwalij ke reputatie", gaat Van Hulst verder, „maar ook in Neder land kan men er wat van. Klemmen, lijm, netten, kooi en en zelfs spiezen komen er aan te pas om vogels te van gen". Van Hulst treedt regelmatig op als gastdocent voor doua ne en politie. Hij opent de in houd van twee dozen. Bont mantels, koraal, dierenvel- len, ivoor, slangenhuiden en een kop van een luipaard dienen als afschrikwekkend demonstratiemateriaal. De 'trots' van zijn trieste verza meling is een hoorn van een rinoceros, die in het Verre Oosten zijn gewicht in goud waard is. Dit omdat er in die landen een potentie-verho gende waarde aan wordt toe gedicht. „Sterker nog", zegt Van Hulst. „Deze hoorn ver tegenwoordigt een waarde van twee ton. Dat is drie keer de goudprijs. Op Schip hol zat deze hoorn in een koffer verborgen". Beroepshalve heeft Van Hulst talloze reizen naar exo tische oorden gemaakt. Ook heeft hij een aantal landen bezocht waar de in Neder land verkochte papegaai een zeldzaamheid is geworden. „Vandaar mijn boekje over ara's en amazones", ligt hij toe. „Ik heb er bijna al mijn vrije tijd in gestoken. Maar dat is het waard. Ik vind dat mensen die legaal een pape gaai kopen, heel goed moeten beseffen waar ze mee bezig zijn. Ik werk momenteel aan een tweede boekje. Na de ara's en amazones wil ik schrijven over papegaaien in het algemeen. Niet hoe je ze moet houden en verzorgen, maar wel over hun biotoop' en welke wet op een bepaal de soort van toepassing is. Mogelijk vormt het een bij drage tot bezinning. Het is te gek voor woorden wat we deze dieren aandoen". DAVID LEVIE De nieuwe diervriendelijke lipstick van Revlon heet 'Wild Ber ries' FOTO: PR Revlon heeft zich gestort op de dier vriendelijke cos metica. Het 14-ja- rig programma om proeven op dieren te elimine ren is voltooid. In 1980 gaf het cos- meticaconcern voor het eerst academici subsi die voor het ont wikkelen van al ternatieve testme thoden. Thans zal het huis geen op dracht meer ge ven tot dierproe ven aan onafhan kelijke laborato ria. Met genoegen kan dan ook mel ding worden ge maakt van de nieuwe lipstick in de kleur van wil de bessen (f 18,95), geprodu ceerd volgens de laatste ontwikke lingen in de cos metische techno logie. Deze 'colour memory lipstick' is een combinatie van geconcen treerde pigmen ten en hydrate- rende bestandde len. Het concept hierachter vor men minuscule 'balonnetjes' ('mi crospheres Mo leculen die kleu rende en condi tionerende be standdelen bevat ten. Deze 'balon netjes' barsten open als er druk op uitgeoefend wordt door het sluiten van de mond. Na het op brengen van de lippenstift zijn een deel van de 'microspheres nog intact. Maar door het op el kaar persen van de lippen komt de kleurstof vrij. 'Microspheres' komen overigens ook bij andere cosmeticaproduc- ten voor. Bijvoor beeld in de vloei bare New Com plexion producten (foundation, poe der en blush). Hier zijn ze ge vuld met zuur stof, en dus hol. Dit in tegenstel ling tot de lippen stiften waar ze zijn gevuld met kleurstof. TINY FRANCIS 'Grootvaders' broek van het merk HOM. Een nieuwe stijl voor thuis in zit- of slaapkamer. FOTO: PR Mannenonder- goed wordt steeds fantasierijker, maar het blijft voor de winter afgestemd op comfort en ge mak. 'True Fal- sies' komt op de markt met pretti ge katoenen lycra bodystockings voor de man, die de naam 'body suit' meekrijgen, wat betekent dat ze ook als huispak kunnen worden Ook de HOM collectie houdt rekening met comfort. In plaats van de tan ga is voor dit sei zoen het andere uiterste gelan ceerd: de lange onderbroek tot aan of net over de knie met knoop jes op de sluiting en het bijpassende shirt met ronde hals. Een veel ge vraagde kleur is aubergine. Al met al is de 'onderwe reld' van het mannenonder- goed heel ge schikt voor koude dagen. TINY FRANCIS Jan van Hulst: „Nederland is van oudsher een centrum van de internationale dierenhandel' :OTO: CEES BAARS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8