Burgerforum dreigt met nieuwe staking &renz nu staatshoofd zonder macht Een stormachtige top in de Marsaxlokk-baai Bush en Gorbatsjov houden elkaar in het juiste spoor BUITENLAND Ëeid&iGowuvnt MAANDAG 4 DECEMBER 1989 PAGINA 5 VS herzien beperking jp export technologie WARSCHAU De VS heben ien begin gemaakt met de herziening van de controle- naatregelen en beperkingen »p de export van hoogwaardi- |e technologie naar Oost-Eu- opa. Dat heeft de Amerikaan- e minister van handel, Robert tfosbacher, het afgelopen veekeinde in Warschau ver-' jlaard. Mosbacher maakt deel lit van een zwaar bezette Amerikaanse hulpdelegatie die nomenteel een bezoek brengt ian Polen. Een beslissing zal linnen één tot drie maanden rallen, zo liet Mosbacher we- Grenzen Tsjechoslowakije sinds vanochtend geopend WENEN Sinds vanmorgen 00.00 uur kunnen de inwoners van Tsjechoslowakije voor het eerst slechts voorzien van hun paspoort en zonder andere formaliteiten reizen naar Oostenrijk. Om vijf minuten na middernacht ging bij de grenspost Berg, nabij Bratislava, de doorlaat- boom open en reed een eerste uit Bratislava afkomstige auto onder een spandoek door met „Welkom in Oos tenrijk". Een honderdtal auto's en een aantal autobussen volgden dit voorbeeld. De Oostenrijkers ver wachten, mede gezien de feestdagen, dat de komende tijd veel Tsjechoslo- waakse toeristen het land zullen be zoeken. Leidende rol partij Bulgarije geschrapt SOFIA De leidende rol van de commu nistische partij wordt uit de Bulgaarse grondwet geschrapt. Dat heeft de nieuwe voorzitter van de Bulgaarse Boerenpartij, Angel Dimitrov, gezegd. De Bulgaarse Boe renpartij maakte zich het afgelopen week einde los van de communistische partij. Par tijvoorzitter Petar Tantschew werd afgezet en vervangen door Dimitrov. De nieuwe leider van de partij verklaarde zich voor stander van vrije verkiezingen in Bulgarije „op een geschikt tijdstip". Ook de Bulgaarse communistische partij en de regering ver oordeelden dit weekeinde de inval van troe pen van het Warschau Pact in Tsjechoslo wakije in 1968. Dit besluit was „niet ge rechtvaardigd en onrechtmatig". OESO overlegt over hulp aan Oost-Europa PARIJS Vertegenwoordigers van achttien rijke westerse landen vergaderen tot en met morgen in Pa rijs of Polen en Hongarije moeten worden geplaatst op de lijst van ontwikkelingslanden van de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. De VS, Japan en Italië zijn daar sterk voorstander van, andere landen hebben nog beden kingen. Voor ons land woont minister voor ontwik kelingssamenwerking Pronk de vergadering bij. Het opnemen op de lijst van ontwikkelingslanden de zogenoemde DAC-lijst betekent niet dat een land automatisch hulp krijgt. Maar landen die niet op de lijst voorkomen, ontvangen helemaal geen hulp. Op dit moment komen de Oosteuropese landen niet op de lijst voor. Maar puissant rijke landen als Kuwayt en de Verenigde Arabische Emiraten, staan er wel op. Azerbajdzjan schorst besluit Opperste Sovjet MOSKOU De president van de Sovjetrepubliek Azerbajdzjan heeft de-beslissing van het parlement in Moskou tot verandering vafi de status van de en clave Nagorny-J^arabach ge^Körst. Mevrouw Ka- farovarzebd^t dé bésllsaing om het gebiedTvéer on der gezag Vair Azerbajdzjan te plaatsen, irr strijd"is met de soevereiniteit van Azerbajdzjan. Nagorny- Karabach ligt in Azerbajdzjan maar wordt opgeëist door de republiek Armenië. De enclave, wordt in meerderheid bewoond door christelijke Armeniërs. Na ernstige onlusten werd het gebied dit jaar onder gezag van Moskou geplaatst. Vrijdag sprak het Ar meense parlement zich uit voor annexatie van de enclave uit protest tegen de beslissing van de Op perste Sovjet. Volgens een Armeense journalist is de blokkade door Azerbajdzaanse activisten van Nagorny Karabach hervat Ook zouden treinen naar Armenië worden tegengehouden. Hongerstaking in gevangenissen DDR OOST-BERLIJN Gedeti- neerden in verscheidene Oost- duitse gevangenissen voeren werk- en hongerstakingen om han^eisen voor een algemene amrïéstrë~ kracht bij te zetten. „De'eehte criminelen, degenen die het volk miljoenen afhan dig hebben gemaakt, lopen vrij rond en hebben de mogelijk heid hun straf te ontlopen", zo werd een van hen geciteerd door het officiële persbureau ADN. In een tijd van diep gaande hervormingen willen gestraften ook de kans hebben om overnieuw te beginnen, al dus ADN. MEUWE REGERING HEEFT TE VEEL BEKENDE GEZICHTEN (Van onze correspondent Wera de Lange) >RAAG In Praag is 'andaag opnieuw massaal {edemonstreerd, dit maal egen de 'nieuwe' regering 'an premier Ladislav Adamec. Daarin hebben rijf niet-communistische ninisters zitting. Maar ille belangrijke functies djn in handen gebleven 'an de Tsjechoslowaakse •ommunisten. Als er niet linnen een week een ac- :eptabele regering komt, o dreigt Burgerforum, vordt volgende week naandag opnieuw een andelijke staking uitge roepen. ii het nieuwe kabinet, dat [olgens premier Ladislav Ada- nec bereid is „radicale veran deringen" door te voeren, zit- pn elf ministers uit de oude egering. Nog geen uur na het antreden van de nieuwe re- bring riepen studenten en de monstranten in het centrum an Praag kreten als „We zijn edrogen" en „weg met de )mmunisten". let steekt de overkoepelende ipositiebeweging Burgerfo- irn in het bijzonder, dat de Dmmunistische partij het mi- isterie van binnenlandse za- en heeft behouden, en dus lar greep op de politie en de lligheidstroepen. Ook het De Tsjechoslowaakse vice-pre mier Urban Bohumil, een van de ministers in de door de op positie afgewezen nieuwe rege ring. foto: afp aanblijven van de ministers Johanes (Buitenlandse Zaken) en Krumniki (Energiebeleid) is voor de oppositie buitenge woon ergerlijk. Dat er op nieuw een militair is benoemd op het ministerie van defensie (generaal Vacek) bevalt het Forum evenmin. Geen toezegging Maar het ergste is nog dat pre mier Adamec in zijn rege ringsverklaring nauwelijks aan de eisen tegemoetkomt van de massale volksbewe ging, die Tsjechoslowakije ruim een week lang vreed zaam op stelten zette. Adamec zegde vlug toe te zullen „wer ken aan" een nieuwe grond wet en nieuwe wetgeving, waarin in de politieke en men senrechten zullen worden ge garandeerd. Of, en zo ja, wan neer er vrije verkiezingen zul len komen, bleef in de rege ringsverklaring onduidelijk. Het Forum eist zulke vrije verkiezingen voor juli volgend jaar. Wat Adamec zich precies voorstelt bij de „constructieve dialoog" die hij gisteren propa geerde, was eveneens vaag. Over de vrijlating van de poli tieke gevangenen en het ont slag voor de gehate president Husak deed Adamec geen en kele toezegging. Het Burgerfo rum eist ook daarover duide lijkheid. vorige week heerste er in Tsjechoslowakije een bijna-eu- forische stemming over de snelle overwinning, die bin nen handbereik leek. Leiden de figuren in de communisti sche partij legden verklarin gen af, die een geheel andere regeringssamenstelling en een ander regeringsprogram deden verwachten, dan nu uiteinde lijk op tafel ligt. De aankondiging dat de gewa pende Volksmilitie, de politie van de communistische partij, deze week nog ontwapend zal worden en onder regerings controle gebracht, is niet meer dan een doekje voor het bloe den. De verklaring van de nieuwe regering-Adamec dat de invasie van 1968 door de troepen van vijf Warschau Pact-landen in strijd was met „de regels voor het verkeer tussen soevereine staten", is op dit moment niet overtuigend Confrontatie Waarom premier Adamec en de partijleiding opnieuw de confrontatie zoekt met de op positie, eigenlijk met de hele Tsjechoslowaakse samenle ving, is onduidelijk. Na de re geringsverklaring van gisteren besloten de studenten de nu al twee weken durende staking voort te zetten. Het Burgerfo rum riep de bevolking vanaf de televisie op om morgen weer in grote getale naar het Wenceslasplein in Praag te ko men en in andere steden te de monstreren. Misschien rekenen Adamec en de zijnen erop dat de volksbe weging niet meer de kracht opbrengt voor nieuwe, massale acties. Duizenden activisten zijn dodelijk vermoeid. Tien duizenden zijn snotterig en grieperig van het dagen ach tereen in de kou demonstre ren. De stakende studenten snakken naar het moment dat ze weer gewoon thuis kunnen slapen en kunnen gaan stude ren. Maar ze wekten vanmor gen niet de indruk het bijltje erbij neer te zullen gooien. Alle acties tot nu toe zouden immers voor niets zijn ge weest, als de oppositie deze provocatie over haar kant laat )OST-BERLIJN Met let aftreden van het polit- luro en het centraal comi- in Oost-Duitsland heeft Ie Sozialistische Einheit- partei Deutschlands BED) haar eigen bank- oet wereldkundig ge naakt. Igon Krenz heeft met het op lappen van het nog maar vier reken in functie zijnde polit- üro zijn functie als secretaris- éneraal verloren. Hij is nu al len nog voozitter van de- iaatsraad, wat in de praktijk leerkomt op staatshoofd zon- er politieke macht, irenz' politieke rol is vrijwel eker uitgespeeld. Op het bui- mgewone partijcongres (15 en met 17 december) maakt ij, zoals de zaken nu staan, ^en kans om tot partijleider l worden herkozen. Zowel bij |e meerderheid van de bevol- ling als in de partijbasis ont- reekt het hem aan geloof waardigheid. De vernieuwin- Bn die Krenz mede op gang leeft geholpen zijn tè zicht- laar uitgevoerd onder de druk ian de overrompelende om- landigheden van de laatste Wanneer de SED nog een kans wil hebben een rol van betekenis te spelen, moet ze zich van haar verleden losma ken. Hoe radicaler en sneller dat gebeurt, des te beter zal het zijn. Het centraal comité en het politburo hebben dat gisteren doorgehad, nadat ze vier weken geleden nog pro beerden het politieke bouw werk SED met enig kosme- tisch pleisterwerk overeind te houden. De vraag is alleen, hoe nu verder? Berghofer Op het partijcongres moeten in elk geval mensen in de partij top worden gekozen die ver trouwen genieten. Ven de hui dige leiders geldt dat alleen voor minister-president Hans Modrow en twee andere pro minente partijleden uit Dres den: de zeer hervormingsge zinde burgemeester Wolfgang Berghofer en de vernieu wingsgezinde ex-chef van de geheime dienst, Markus Wolff. .Zowel bij de partijbasis als on der de demonstrerende bur gers op straat wordt al hoopvol gesproken over „de Drie van Dresden". Met name van Berghofer (46) wordt veel verwacht. Bergats- jov noemen ze hem in Dres den. Hij weet in elk geval hoe hij de media moet bespelen. In een interview met het West- duitse weekblad Stern zei hij: „Ik heb me tot nu toe nooit aan mijn plicht onttrokken als de partij een beroep op mij deed. Maar ik ben niet van plan mezelf kandidaat te stel len". Hij wil dus gevraagd worden. Premier Modrow zou Bergho fer volgaarne aan zijn zijde zien. In Dresden, waar Mo drow tot voor kort regionaal partijsecretaris was, werkten de twee enkele sinds januari 1986 nauw samen. Berghofer was in eerste instantie door de nationale partijleiding naar Dresden gestuurd om Modrow in de gaten te houden. De eer ste secretaris was te populair in zijn district, waar hij in die tijd al de dialoog met het volk aanging. Berghofer liet zich, eenmaal geïnstalleerd als bur gervader, snel bekeren. Enke le maanden geleden nog kwam een delegatie van de SED bij Modrow en Berghofer langs om hen allebei op de vingers te tikken. Geen SED meer Het vervolg op de SED zal na de komende partijconferentie overigens niet eens SED meer heten, zo bezoedeld is de naam van de failliete partij. De le den lopen massaal weg. Wie nog lid is draagt het partij-in signe niet meer of hoogstens aan de binnenkant van de re- ver. Voor de partijgebouwen gooien de weglopende leden stapels partijboekjes neer. Als machtscentrum in de DDR heeft de SED haar positie voorgoed verloren. Tenzij ze met geweld haar machtspositie herovert. Maar op de daarvoor noodzakelijke steun van het leger of het buitenland hoeft ze niet meer te rekenen. De feitelijke macht zal zich daarom in de toekomst afspe len tussen de minister-presi dent van een coalitieregering van alle partijen en groeperin gen, en het parlement. Nog zijn regering en parlement een provisorium, omdat het parle ment op allerminst democrati sche wijze tot stand is geko men waardoor de regering geen afspiegeling is van demo cratisch gekozen meerderhe den. Maar deze regering is wel han- delingsbekwaam. En de demo cratische en vrije verkiezingen komen er zeker. Voor de rege ring van de Bondsrepubliek, die steeds heeft geweigerd te praten met de SED, is er nu geen excuus meer om niet met de DDR-regering te praten over de dringend noodzakelij ke economische hulp en sa menwerking. IN539 Zo langzamerhand heeft Rob een mooi plan uitge- ,Ik acht om een einde te maken aan zijn gevangenschap. Hij móét al p de een of andere wijze aan de overkant van de diepe kloof de en te komen! Dat geldt trouwens niet voor hem alleen, maar ikt Dk voor de wilden. Touw heeft hij nu in overvloed en op zijn ho- inwijzingen zijn de mannen bezig een stevige kabel te maken, r". lerk genoeg om een mens te torsen. Maar hoe maakt hij een ËT Verspanning? Dan valt zijn oog op een nog slanke acacia, aan de rand van de kloof. Als hij die eens kon gebruiken als... slin gerwerktuig! Maar alléén zal hem dat niet lukken. Kan hij de hoofdman aan het verstand brengen wat hij bedoelt? Rob neemt hem mee naar de boom, wijst naar de overkant en neemt dan een takje, dat hij telkens achtgerover buigt en dan weer terug laat springen. De hoofdman grinnikt. Dét is een leuk spelletje. Maar ach... de goede man begrijpt er niets van. Hoge golven dreigden het bootje te overspoelen waarmee president Bush zich van en naar zijn „logeeradres" op de USS Belknap begaf. foto: ap (Van onze correspondent Jo Wijnen) VALETTA Maltezers die aan de Marsaxlokk- baai wonen voerden dit weekeinde het ene excuus na het andere aan voor de onverwachte storm, die de top van de Amerikaanse president Bush en Sovjet leider Gorbatsjov bijna als een kaart dreigde uit te blazen. De Maltezers hielden staande, dat het weer in geen jaren zo slecht was geweest. De vele bezoekers mochten vooral niet de indruk krijgen dat Malta een door stormen geteisterd eiland is. Dat nam niet weg dat witte watersluiers en uit eenspattende golven de oor logsschepen Belknap en Slava aan het oog onttrokken. De illusie van een zonover goten paradijs was vrijdag al abrupt ongedaan gemaakt door een sterke noordoosterstorm, die gedurende de nacht alleen nog maar aan kracht won. Za terdag in alle vroegte was de wind zo sterk geworden, dat de voorankers van zowel de Slava als de Belknap van hun plaats werden getrokken. Toen de beide leiders zater dagmorgen op het afgemeerde cruiseschip Maxim Gorki arri veerden, lanceerde Gorbatsjov gekscherend zijn eerste ontwa peningsvoorstel. „We moeten onze slagschepen maar meteen ontmantelen, want je kunt bij slecht weer niet eens aan boord gaan". Busjl begaf zich na het gesprek met een betrekkelijk klein vaartuig terug naar de Bei- knap, hetgeen een hachelijke onderneming werd. Het scheepje moest zelfs in de be trekkelijke beslotenheid van de Marsaxlokk-baai twee po gingen doen om te enteren. De Maltezer televisie vertoon de de eerste beelden van on der water gelopen straten en weggeslagen stranden en pie ren. De wind wakkerde tot kracht 10 aan. Bezorgde mete- reologen lieten weten, dat het nagenoeg onmogelijk was ge worden om van het ene schip naar het andere te varen. De Maltese regering, die meteen begreep, dat aan haar gastvrij heid dit keer hoge eisen wer den gesteld, bood zaterdaga vond nog een kasteel aan, waarop de besprekingen kon den worden voortgezet, als de storm niet zou luwen. Zondagmorgen, ongeveer een uur voor het begin van de tweede ontmoeting, nam de wind plotseling in kracht af en maakte plaats voor eindeloze' hoosbuien. President Bush liet weten van de intensiteit van de storm te hebben genoten, maar zowel de Russen als de Amerikanen vonden dat ook die tweede ontmoeting in de veilige rust van het cruise schip Maxim Gorki moest plaatsvinden in plaats van op één van de rondzwalkende oorlogsbodems. Zodat het weer het tenslotte toch nog op pun ten van de supermogendheden (Van onze correspondent Jo Wijnen) VALETTA „We zullen nooit een 'warme' oorlog tegen de Verenigde Staten beginnen", zei Sovjet-pre sident Gorbatsjov gisteren onmiddellijk na het beëindigen van zijn over leg met president Bush in de Marsaxlokk-baai in Malta. Deze woorden waren illustra tief voor de positieve sfeer waarin de 'zoutwatertop' tus sen Gorbatsjov en Bush afgelo pen weekeinde plaatsvond. Ofschoon de top weinig con creets opleverde en de resulta ten van het gesprek moeilijk in welomschreven overeen komsten te vangen blijken, werden de beraadslagingen te recht „positief, open, oprecht en vriendelijk" genoemd. Meer nog: „Ze beantwoordden geheel aan wat de initiatiefne mer voor het gesprek presi dent Bush zich van zijn eerste confrontatie met Gor batsjov had voorgesteld". De ontwapeningsbesprekingen zijn in zekere zin opnieuw in het spoor gezet. Nog voor de ontmoeting die Bush en Gor batsjov in de tweede helft van juni van het volgend jaar in Washington zullen hebben, zal de laatste hand worden gelegd aan de overeenkomsten over de halvering van de strategi sche kernwapens en de drasti sche vermindering van de chemische wapens. De beide leiders zeiden bovendien dat als de gesprekken over de ver mindering van de conventio nele troepen in Europa naar behoren blijven verlopen, ook in dat opzicht een akkoord te verwachten is, al bleven ze vaag over het tijdstip. Tenslot te is ook de discussie over de vermindering van de strijd krachten ter zee en over het probleem van de vanaf zee te lanceren kruisraketten in gang gezet. Belangrijker nog was dat Bush zich bereid verklaarde initia tieven te steunen „om de Sov jetunie aan te haken aan het westers economisch systeem". Ook dat mocht dan niet erg duidelijk zijn, het gaf niettemin aan dat de Verenig de Staten bereid zijn de econo mische hervormingen in de Sovjetunie te steunen, of zoals Bush zei: „We streven ernaar een klimaat te scheppen waar in Amerikaanse zakenlieden kunnen helpen bij het tot stand brengen van de hervor mingen in de Sovjetunie". De Malta-top is in hoge mate verkennend en sfeerbepalend geweest voor de toekomst. Het is een voortzetting en verbre ding geweest van een dialoog die zich aanvankelijk beperkte tot ontwapeningsvraagstuk ken, maar die nu nagenoeg alle terreinen van de relaties tussen de twee supermogend heden bestrijken. Bush weet niet in welke richting Gor batsjov zich beweegt en wat de achterliggende bedoelingen van zijn streven naar economi sche en politieke hervormin gen zijn. Gorbatsjov is er op zijn beurt in geslaagd een aan vankelijk zeer voorzichtige en terughoudende Bush te over tuigen van zijn goede bedoe lingen. Bovendien lijkt de Amerikaanse president tevre den over de Sovjet-houding ten opzicht van de gebeurte- nissen in Oost-Europa. Duitse kwestie Ofschoon Gorbatsjov dat niet met zoveel woorden heeft ge zegd, heeft Moskou Oost-Euro pa in zekere zin afgeschreven. Die landen kunnen nu zij het dan onder voorwaarden die Bush kennelijk accep teert hun eigen gang gaan. Op dat stuk waren er kenne lijk geen verschillen van me ning zoals er ook geen me ningsverschillen waren over het Duitse vraagstuk dat, zoals Bush zei, uiteindelijk door de Duitsers zelf moet worden op gelost. Gorbatsjov liet weten de beide Duitslanden als 'twee souvereine staten' te beschou wen, daarmee aangevend dat dat wat hem betreft zo kan blijven. Verschil van mening was er wel over Midden-Amerika, waarover de beide leiders en kele niet mis te verstane woorden hebben gewisseld. Gorbatsjov herhaalde nog eens dat de Sovjet-wapenleveran ties aan Cuba zijn gestopt. Dat hij de bezorgdheid van de Ver enigde Staten over Midden- Amerika deelt en darbij voor standers van wat nij als „een politieke, oplossing" van de problemen in dat deel van de .wereld ziet. Bushr voegde daar aan toe dat hij in dat opzicht „geen verschil van mening" met Gorbatsjov heeft, maar dat mag als niet meer dan een blijk van hoffelijkheid jegens de Sovjets worden beschouwd. In dezelfde termen werd ook over het Midden-Oosten in het algemeen en over Libanon in het bijzonder gesproken. De beide leiders volstonden met te zeggen dat een vreedzame oplossing voor de situatie in Libanon moest worden ge zocht. „We gaan proberen hulp te bieden", aldus Bush. foto: epa Zo eindigde een top die de dia loog tussen Moskou en Was hington, aanzienlijk heeft ver beterd. Die tal van nieuwe on derwerpen aan die dialoog heeft toegevoegd en die 'histo risch' kan worden genoemd in de zin dat veel van het nog steeds bestaande wantrouwen tussen beide grootmachten is weggenomen. Malta heeft een permanente en zich over de volle breedte van de Ameri kaans-Russische betrekkingen uitstrekkende gedachtenwisse- .Ijng in gang gezet die voor namelijk door toedoen van Bush een meer zakelijk dan bevlogen karakter heeft ge kregen. Ook Gorbatsjov waarschuwde voor overdrijvingen. Hij maande zelfs tot een zekere voorzichtigheid aan op „het cruciale punt dat we nu heb ben bereikt", een waarschu wing die nog meer perspectief kreeg doordat de Sovjet-leider zijn gesprekspartner dit keer niet met allerlei onverwachte en ongrijpbare voorstellen overrompelde. Tevredenheid mag dan wel zijn uitgebroken, beide mogendheden hebben zoals Bush ook nadrukke lijk verklaarde nog een lange weg te gaan. Ook dat heeft het gesprek op Malta be wezen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5