„Ik hoop dat men troost vindt in mijn muziek" EG gooit deur voor Turkiie hard dicht Taai verzet rebellen verrast Filipijns leger Twaalf doden bij brand in schietclub KATE BUSH: BUITENLAND CeULeöowant MAANDAG 4 DECEMBER 1989 PAGINA 4 BI KUNST (Vervolg van de voorpagina) MANILA „Wij kunnen geen staakt-het-vuren ac cepteren. Ik heb de rebel len gezegd dat zij spijt zul len krijgen van hun acties. Wat zij begonnen zijn, ma ken wij af", zo verklaarde president Aquino van de Filipijnen gisteren voor de televisie. Aquino zag een eerder ver zoek aan de Amerikaanse luchtmacht de muiters „plat te bombarderen" niet gehono reerd. Overigens ontkende een regeringswoordvoerder dat een dergelijk verzoek was ge daan. Amerikaanse jachtvlie- gers voerden evenwel pa- trouillevluchten uit boven de hoofdstad en hadden van pre sident Bush toestemming zo nodig in te grijpen. De Filipijnse regering kwam gisteren in spoedzitting bijeen om de couppoging te bespre ken. Volgens bronnen binnen het presidentieel paleis zijn de naaste adviseurs van Aquino, en dan met name minister van defensie Ramos en opperbe velhebber De Villa, zeer on aangenaam verrast door het taaie verzet van de opstande lingen. Dat de muiters er niet in slaagden Kamp Aguinaldo te veroveren, was volgens leger- woordvoerders het keerpunt in de coup. Het kamp werd gisteren voor het aanbreken van de dag door de rebellen bestookt met houwitsers, waarna de stellingen van de muiters onder vuur werden genomen door gevechtsvlieg tuigen en helikopters. Grotere groepen rebellen hiel den nog stand in Makati, het financiële district, in luxueuze hotels, woningen, banken en kantoorgebouwen. Volgens het leger kunnen ze daar moeilijk uit verdreven worden omdat onder de burgers slachtoffers kunnen vallen. De. politie was aanvankelijk van plan zater dagnacht een aanval te doen op de muiters in Makati, maar de rebellen gingen het eerst tot de aanval over. Zij schoten met mitrailleurs vanuit wol kenkrabbers, terwijl sluip schutters de voertuigen op straat onder vuur namen. Het radiostation DZRH deed een verzoek om ziekenwagens uit gaan, omdat op de straten van Makati tientallen gewonde burgers lagen. Ook op de vliegbasis Mactan in Cebu, 560 kilometer ten zuidoosten van Manila, hielden de muiters nog stand. De kerk en de plaatselijke overheid daar on derhandelen over een vreed zame aftocht. BELGISCHE REGERING BELOOFT GRONDIG ONDERZOEK (Van onze correspondent) BRUSSEL Bij een myste rieuze brand in 'Club 109' in Brussel zijn gistermorgen twaalf mensen omgekomen. Drie andere aanwezigen in de schietclub werden zeer zwaar en nog eens twee anderen licht gewond. De brand is mo gelijk ontstaan door een explo sie, maar de exacte oorzaak staat nog niet vast. Volgens deskundigen die de in een kelder gehuisveste schiet club kort na het drama gron dig hebben onderzocht moet de temperatuur in de ruimte in een mum van tijd tot boven 1.000 graden zijn opgelopen. Vermoed wordt dat giganti sche hoeveelheden poeder tot ontbranding zijn gekomen na dat een van de clubleden met een 20-millimeterpistool een schot had afgevuurd. De poe der lag in een afgesloten ruim te naast de schietkelder maar kleefde ook op de muren van de kelder zelf, omdat bij elk schot kleine deeltjes kruit vrij komen. Overigens staat vast dat de muren elke maand werden ge reinigd, er een goede afzuiging was en nog maar kort geleden een fors bedrag aan beveili ging was geïnvesteerd. Op het moment dat het drama zich voltrok waren in de schietclub zeventien mensen aanwezig. Volgens een clublid dat de vuurzee overleefde, was het eerst of bij iedereen de longen dichtklapten. Daarna kroop een vuurlint over de vloer en muren en kwam er een ver stikkende rook. Omwonenden hoorden geen explosie en de brandweer, die al na zes minu ten ter plaatse was, hoefde nauwelijks nog te blussen. Een jaar eerder vielen bij een soortgelijk ongeval in een an dere schietclub in Brussel twee doden. De regering heeft een grondig onderzoek beloofd. Arrestaties wegens herdenking giframp BHOPAL - In Bhopal zijn gisteren ruim 800 mensen ge arresteerd die demonstreerden op de vijfde verjaardag van de giframp, die drieduizend in woners van deze Indiase stad het leven kostte. De betogers eisten een snelle uitbetaling van dé schadevergoedingen aan de slachtoffers. Op 3 de cember 1984 ontsnapte giftig gas uit de bestrijdingsmidde len-fabriek van de Ameri kaanse firma Union Carbide. Als gevolg hiervan stierven 3.350 mensen en werden circa 50.000 mensen voor het leven gehandicapt. Union Carbide heeft 940 miljoen gulden scha devergoeding betaald voor de slachtoffers, maar door ambte lijke procedures is tot nu toe slechts een klein gedeelte uit gekeerd. 'Solar Maximum' veilig verbrand WASHINGTON Na tien jaar in de ruimte gegevens over de zon te hebben verzameld is de kunstmaan Solar Maximum bo ven de Indische oceaan in de dampkring verbrand. Waarschijn lijk hebben enkele grote stukken van de 2.200 kilo zware satel liet de wrijvingshitte doorstaan, maar de kans dat deze schade hebben veroorzaakt wordt gering geacht. Solar Max werd begin 1980 gelanceerd. PLO akkoord met vredesplan JERUZALEM De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren ingestemd met het vredesplan van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken James Baker, nadat de VS de verzekering hadden gegeven dat de PLO een schaduwrol mag spelen bij de onderhandelingen met Israel. Met zijn vredes plan steunt Baker het Egyptische voorstel dat Palestijnse en Is raëlische afgevaardigden in Cairo gaan praten over het voorstel van de Israëlische premier Yitzhak Shamir, om in de bezette ge bieden beperkte verkiezingen te houden. Met de verkiezingen zouden Palestijnen moeten worden gekozen die met Israel gaan praten over een beperkte autonomie voor de 1,7 miljoen Palestij nen in de bezette Gazastrook en de westelijke Jordaanoever. "7""* u, thin ^pbiedT»- (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL P— Turkije maajct de komende tien jaar niet de geringste kans lid t£ worden van de EG. De économische achter stand—van het land, zijn culturele geaardheid en zijn explosieve bevol kingsgroei maken een toe treding nu of in de over zienbare toekomst on denkbaar. Dat blijkt uit een nog vertrou welijke notitie die een groep EG-topambtenaren de afgelo pen maanden heeft opgesteld. Het stuk komt op 13 december in de Europese Commissie, het dagelijks EG-bestuur en op 19 december in de Algemene Raad, het maandelijks overleg van de EG-ministers van Bui tenlandse Zaken. Volgens hoge EG-ambtenaren zijn de argumenten tegen een Turks lidmaatschap bijna niet te overzien. Volgens hen is de Europese eenftéidsmarkt na 1992 niet in staèt de te ver wachte vloed van Turken in de gemeenschap op te vangen. Turkije zelf is onmogelijk in staat zijn kapitaalverkeer te li beraliseren. Beide problemen speelden ook aan de voora vond van de toetreding van Spanje en Portugal. Deze twee landen werden tegemoet geko men door een vrij langdurige overgangsperiode in te lassen, maar die zal vrezen de ambtenaren in het geval van Turkije geen oplossing bieden. Met zijn uitgesproken lage landbouw- en industriële pro- duktie en zijn omvangrijke plattelandsbevolking ver houdingsgewijs tweemaal zo groot als die van Portugal vertoont de Turkse economie meer overeenkomsten met die van een ontwikkelingsland dan met die van de EG-lan- den. Zou Turkije onder deze omstandigheden lid worden van de gemeenschap, dan zou al het geld uit de structuur fondsen van de EG naar Tur kije gaan en zou voor Spanje, Portugal, Ierland en Grieken land geen geld meer overblij ven. Bovendien zou Turkije grote moeite hebben met het sociaal handvest van de EG, of minstens met een aantal hoofdlijnen daarvan: de vol strekt gelijke behandeling van man en vrouw, de bescher ming van arbeiders en hun vakbondsrechten. Totaal andere problemen nog stelt het inwonertal van Tur kije. Als de prognoses over eenstemmen met de werke lijkheid, dan zou in het jaar 2.000 elke vijfde inwoner van de gemeenschap een Turk zijn. Dat betekent dat in het Euro pees Parlement de Turken zo'n twintig procent van de stemmen naar zich toe zouden halen. Dat is een weinig aan trekkelijk vooruitzicht, zeker gezien de vaak uitgesproken nationalistische tendenzen van het Turkse volk. Volgens de Brusselse ambtenaren is het „onverantwoord" de aanvraag van Turkije in te willigen op een moment dat de gemeen schap de handel al vol heeft met haar economische en mo netaire eenwording. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA CHILSTON PARK Het landelijk gelegen Chilston Park in het Engelse Kent is door platenmaatschappij EMI uitgekozen voor de lancering van „The Sen sual World". Het is de zes de elpee van Kate Bush sinds haar glansrijke de buut in 1978, 'The Kick Inside', als we tenminste de compilatie 'The Whole Story' niet meetellen. Hoewel het niet zo ver van Kate's eigen, veel bescheide ner onderkomen ligt, vormt dit enorme landgoed in Zuid Engeland, dat nu als familie hotel dienst doet, vooral het decor om een inmiddels meer dan tien jaar durend sprookje in leven te houden. De mys tiek, die Kate in haar eerdere werk blootlegde en de Laura Ashley-achtige verbeeldings wereld, die de fans van haar hebben door de single 'Wuthe- ring Heights', mag volgens haar platenmaatschappij voor al niët worden verstoord. Chil- storf'Park lijkt daarom de per fecte, omgeving, want wie het landhuis betreedt, doet onge wild een stap terug in de tijd. Overal waar je kijkt staat an tiek. Echt vreemd- is dat na- tuurlijk niet, want de eigenaar blijkt de uitgever te zijn van 'Millers Antique Price Guide'. Veel tijd om met haar van ge dachten te wisselen, krijgt de verzamelde wereldpers, op een enkeling na, niet. De journalis ten worden per zeven ver deeld over een aantal gereed staande tafels, die Kate een voor een afwerkt. Langer dan tien minuten per tafel mag ze van de EMI-promotie-dame niet blijven zitten. Het samenzijn loopt uiteinde lijk uit op een gecompliceerde spraakverwarring tussen de Italiaanse en Franse vertegen woordiger en Kate Bush. Bei den stellen zulke lange en moeilijk geformuleerde vra gen, dat Kate, behalve dat ze niet weet wat er wordt ge vraagd, met het antwoord nooit de lengte van de vraag zal kunnen overtreffen. In die tien minuten leren we eigen lijk alleen dat Kate meer dan een jaar is bezig geweest toe stemming te krijgen om de toespraak van Molly Bloom te mogen gebruiken die in het in 1922 uitgegeven boek „Ulys ses" van Engels-Ierse schrijver James Joyce voorkomt. Afwassen Kate: „Jaren geleden hoorde ik die passage via de radio. Chevon McKenna las hem voor terwijl ik stond af te was sen. Het klonk zo prachtig, zo poëtisch, zo sensueel, dat ik helemaal werd opgezogen door dit stukje literatuur, dat zoveel vrouwelijke uitstraling had... En was geschreven door een man. De woorden van Molly waren zo ritmisch, dat ik ze op muziek heb gezet en toen heb geprobeerd toestemming te krijgen van de erfgenamen. Ik heb ze gesmeekt naar de opna me van 'The Sensual World' te luisteren. Natuurlijk hadden ze elk recht om te weigeren en waarschijnlijk vonden ze dat het niet goed zou zijn voor Joyce's werk, terwijl het voor mij juist een interessante ma nier was om klassieke litera tuur en muziek samen te smel ten. Dat had ik nog nooit eerdéf op deze manier ge- daari"'.T „Toen ik dus geen toestem ming kreeg, heb ik de tekst moeten herschrijven en dat was niet gemakkelijk omdat ik de sensuele ritmiek van het oorspronkelijke werk niet Wil- de verliezen. Uiteindelijk had ik een tekst over Molly Bloom die haar auteur achterlaat en uit het boek de echte wereld binnenstapt, waar ze dingen kan aanraken en met haar blote voeten over het gras lo pen. Na maanden zwoegen was het een enorme opluch ting voor mij toen de tekst klaar was, want lange tijd heb ik gedacht dat het nummer nooit op de elpee terecht zou komen. Maar de energie die de musici erin hadden gestopt en het feit dat ik geen toestem ming kreeg, gaven mij de moed om door te vechten en vol te houden. Het is uiteinde lijk een ander nummer gewor den dan het origineel, maar wel beter, vooral muzikaal". Even later ontmoeten we el kaar in een aan de stallen grenzend vertrek, terwijl, zo blijkt later, de dame van de platenmaatschappij zich af vraagt waar Kate is gebleven en haar zo zorgvuldig opge stelde tijdschema in het hon derd loopt. Het gat tussen 'The Sensual World' en de vorige elpee 'Hounds Of Love' bedraagt vier jaar. Kate: „Ik ben er niet constant aan bezig geweest, maar ik denk dat ik er toch zo alles bij elkaar twee jaar aan heb ge werkt. Tussendoor heb ik re gelmatig vrijaf genomen om even te kunnen ontsnappen aan de intensiteit van het werk. Bovendien ben ik na „The Hounds Of Love" niet direct aan een nieuwe plaat begonnen. Door even los te breken uit die wereld, voor kom ik dat de opvolger een zelfde inhoud krijgt als zijn voorganger. Ik wil toch elke keer iets nieuws creeëren. Het enthousiasme dat tijdens dat proces ontstaat, zorgt er ver volgens voor, dat ik de vele uren, die ik voor de boeg heb bij het opnemen ervan, aan kan". „We hadden het daarnet over de single he. Weet je dat die compositie een beslissende rol heeft gespeeld bij dit album. Het was het eerste nummer dat ik schreef, waarin een enorme hoeveelheid vrouwe lijke energie zit. 'The Sensual World' is ook mijn meest vrou welijke elpee geworden: De rockmuziek wordt gedomi neerd door mannen. Hun energie is vooral voelbaar in de kracht van geluid, voortge bracht door bijvoorbeeld de gi taar of de drums. Op 'Hounds Of Love' maakte ik van die zelfde geluiden gebruik. Ik koos voor een hoeveelheid-in- geluid, zoals bijvoorbeeld mas- sief klinkende drumgeluiden en weefden daar vrouwelijke elementen doorheen zoals mijn stem, maar ook allerlei kleine muzikale ideetjes". Mannelijk „Tijdens het opnemen van deze elpee had ik totaal geen behoefte aan die dominante mannelijke inbreng. Daarom is 'The Sensual World' waar schijnlijk zachter van toon. Het is ook mijn meest persoon lijke album, hoewel niet echt autobiografisch. Ik bedoel 'Rocket's Tail' werd geïnspi reerd door mijn kat Rocket, hoewel het nummer niet over hem gaat. (mijmerend) Mis schien was het dat persoonlij ke tintje dat het voor mij zo moeilijk maakte er nummers voor te schrijven. Er zijn pe riodes geweest dat ik echt vond, dat ik niets had te mel den. Het materiaal, zowel in teksten als muziek, is tot op zekere hoogte uiteindelijk een kijkje in mijn innerlijk gewor den. Daarmee heb ik mijzelf over wat problemen heen ge holpen. Hopelijk heeft de mu ziek ook een positieve uitwer king op de mensen die er naar luisteren. Niets in de wereld zou mij meer plezier doen dan de wetenschap dat andere mensen troost vinden in mijn muziek. Dat zou echt fantas tisch zijn". Wie Kate een beetje kent en naar haar werk luistert, heeft al snel het idee met twee per soonlijkheden te maken te hebben, die maar weinig ge meen hebben. Kate: „Dat vind ik juist het fascinerende aan artiesten. Ik denk dat creatie ve mensen die behoefte heb ben zich te verschuilen. Mis schien komt het wel omdat wat ze doen zo kwetsbaar is. Ze geven zich op een manier bloot zoals ze in het dagelijks leven nooit zouden doen. En dat mensen een bepaald beeld van mij hebben, vind ik niet vreemd. De meesten kennen mij alleen van mijn muziek of de video's, maar ik moet ook gewoon naar de bakker om brood te kopen hoor". Kate Bush: „Creatieve mensen hebben soms de behoefte zich te verschuilen' „Ik kan heel koppig zijn en dat heeft soms een gunstige in vloed op mijn werk. Aan de andere kant ben ik ook emo tioneel, een eigenschap, die tij dens zakelijke besprekingen wel eens nadelig is. Als je over mijn grootste liefdes praat, zijn dat chocola en sigaretten. Ik rookte mijn eerste al toen ik negen was". En hoe hecht is haar band met de familie? Kate: „Mijn familie is nog altijd nauw bij mijn werk betrokken. Mijn broer Paddy heeft weer een belang rijk aandeel geleverd en mijn vader is in 'The Fog' te horen. Het is zelfs zo dat mijn ooms en tantes ongevraagd voor mij bijhouden wie er in ,Top Of The Pops' staan. Ze zijn vaak beter dan ik op de hoogte van de laatste ontwikkelingen. Maar hoe laat is het...?" Ze kijkt, schrikt en roept: „Ik had een half uur geleden al een ander interview achter de rug moeten hebben. Bedankt voor je komst en (lachend) ho pelijk niet tot over vier jaar".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4