Becker en Lendl tenonder in Masters Eerste succes voor handbalsters Toernooi duurt te lang voor Cantelberg KOERSEN „Geen gebrek valuta DDR" Ceulemans troeft Blomdahls nog af ZUIDLAREN Jos Lan- sink heeft opnieuw een Grote Prijs op een Neder lands springconcours ge wonnen. Met Libero was hij de beste op het belang rijkste onderdeel van het CSI van Zuidlaren. De Twentenaar won eerder de Grote Prijs van Indoor Maastricht en van het Eu ropees kampioenschap in Rotterdam. In de eindrangschikking werd hij daar, met Felix, derde. Ook andere Nederlander reden verdienstelijk bij de Grand Prix. Kyra Swelheim werd vierde, nationaal kampioen Marcel Dufour zesde. De Franse ruiter Hubert Bour- dy boekte gisteren voor eigen publiek zijn eerste wereldbe kerzege van het seizoen. Bij het CSI van Bordeaux bleef hij in de tweede barrage als enige Slechts tien combinaties kwa men de eerste schifting door. Daarbij was niet olympisch kampioen Pierre Durand (Jap- peloup) en de Nederlandse vertegenwoordigers Piet Ray- makers (Olympic Zamira ZB) en Jan Tops (Doreen). Rayma- kers maakte in de eerste om loop een springfout en werd met vier anderen elfde. Tops keerde met twaalf strafpunten terug en werd achttiende. DEN HAAGOnze tips voor de koersen van Hilversum (morgenmiddag aanvang 13.30 uur) luiden als volgt: le koers 1 Dolf Buitenzorg, 2. Dun lin O, 3. Daisy Maid, (1-9-4) 2e koers 1 Nick Hoff, 2. Desiree Crown, 3. Debbie Pitt, (10-4-7) 3e koers i. Quote Unquote, 2. Dottie Eighty Four, 3. Deter Ruimzicht^ (7- 1-5) 4e koers 1. Cock Mendel, 2. Zilco Buitenzorg, 3. Celerite d'Ivens, (2-7- 6) 5e koers 1. Devon Dear, 2. Decennia, 3. Castro W, (6-9-7) 6e koers 1. Champ Buitenzorg, 2. Benno R, 3. Ciska Crown, (8-9-3) 7e koers 1 Ceres Yoly, 2. Binky Ha nover, 3. Deventore B, (4-3-2) 8e koers 1 Cann De Bloomerd, 2. Bravour G, 3. Coloured Snow, (8-2- 10) 9e koers 1 Alfa Nora, 2. Werver- wind C. 3. Yok van de Lente. (3-7-1) 10e koers 1 Zeus van Echten, 2. Zip per Spencer, 3. Be Be, (8-4-1) 11e koers 1 Don Victory, 2. Claudi a's Dream, 3, Ceradine Jeanet, (3-6-1) SPORT £oidóe Somcmt MAANDAG 4 DECEMBER 1989 PAGINA 15 Bush wil Spelen naar Berlijn VALLETTA De Amerikaanse presi dent Bush heeft tijdens de Amerikaans- Russische top op Malta gepleit voor Ber lijn als organisator van de Olympische Spelen in 2004. Bush stelde zijn Sovjet collega Gorbatsjov voor zich samen voor de kandidatuur van de Duitse stad in te zetten. Dat heeft een woordvoerder van de Verenigde Staten zaterdagavond in Valletta bekend gemaakt. Bush haakte in op een voorstel van zijn voorganger Ronald Reagan, die in de zomer van 1987, tijdens een rede voor de Branden burger Tor, voorstander bleek van een treffen tussen Oost en West in Berlijn. Reagan vroeg destijds tevens aan Gor batsjov, de muur af te breken. OOST-BERLIJN Oostduitse atleten hebben dit seizoen 225.000 dollar (450.000 gulden) verdiend. Dit heeft Heinz Kadow, de voorzitter van de Oost duitse atletiekbond (DVfL) openbaar gemaakt in de laatste uitgave van „Der Leichtathlet", het Oostduitse bondsblad. „Dit bedrag kan in 1990 ver drievoudigd worden", aldus Kadow. In het artikel stelt Kadow dat veel te lang een ge heim is gemaakt van wat de DDR uitgaf voor en verdiende met internationale wedstrijden. „Altijd is de indruk gewekt dat wij een tekort hadden aan harde valuta. Velen zullen nu problemen hebben te verklaren dat wedstrijden in Japan, Italië, Span je en vele andere landen ons geen Pfennig hebben gekost. Integendeel, zij brachten ons harde valuta op en niet zo weinig ook". Snookertitel Stephen Hendry PRESTON Stephen Hendry is de jongste winnaar uit de ge schiedenis van de open Engelse titelstrijd snooker geworden. De 20-jarige Schot, vorig jaar verlie zend finalist, wist wereldkam pioen Steve Davis met 16-12 te verslaan. Hendry verdiende met de winst op de Engelsman 100.000 pond. „Dit is het hoogtepunt in mijn carrière", juichte Hendry die af rekende met de kritische Britse pers die had gesuggereerd dat Davies onverslaanbaar zou zijn. „Mijn beste tegenstander ooit", aldus loofde de verliezer de nieu we kampioen. Goud voor schutter Erwin Verstegen ATHENE Erwin Verstegen (19) uit Boe kei is gisteren in Athene Europees indoor- kampioen handboogschieten geworden. Hij bleef de Sovjet-schutter Goesak vier punten voor. Bij de vrouwen veroverde Jacqueline van Rozendaal zilver achter de Russische Velejeva. Bij de equipes werden de mannen vierde en de vrouwen tweede. Verstegen legde de basis voor de titel zaterdag bij het schieten van 25 meter. Met 591 punten vero verde hij niet alleen de eerste plaats maar vestigde hij ook een wereldrecord. De 581 punten op de 18-meterbaan waren voldoen de de eerste plaats vast te houden. Bij de vrouwen nam Van Rozendaal na het 25-me- ter schieten al de tweede plaats in handen. Bij de 18-meter verdedigde zij, na een moei zaam begin, haar tweede plaats succesvol. Hockey bondscoach Jorritsma vertrekt DEN HAAG Bondscoach Hans Jor ritsma heeft bij het bestuur van de Koninklijke Nederlandse hockeybond de wens te kennen gegeven zijn dienstverband na het wereldkampi oenschap, dat"in. februari in Lahore wordt gehóuden, te willen beëindigen. Volgens voorzitter Wim Cornelis heeft Jorritsma verklaard een andere werkkring te gaan zoeken. Jorritsma is tot zijn beslissing geko men om maatschappelijk-sociale rede nen. De 40-jarige Amsterdammer is per 1 november j.l. volledig afgekeurd als gymnastiekleraar. Jorritsma kon zijn oorspronkelijke professie al gerui me tijd niet meer uitoefenen wegens een chronische schouderblessure. Zijn overeenkomst met de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond bood voor Jorritsma op den duur niet voldoende financiële zekerheid meer. Jorritsma kwam als part timer in dienst van de KNHB na het bewind van Wim van Heumen, dat elf jaar, tot april. 1986, had geduurd. Aanvan kelijk werd de veelvoudige oud-inter national Frans Spits tot eoach be noemd met Jorritsma efi Joost Bel- laart, de huidige manager-, als zijn as sistenten. De cpaching van Spits draaide echter uit op een fiasco. Sinds augustus 1986, slechts anderhalve maand voor de wereldtitelstrijd"/ in Londen, werd Jorritsma hoofdcoach, met Bellaart en (op papier) Spits als secondanten. PALMA DE MALLORCA Torbjörn Blomdahl was de driebander voor de toekomst. De biljartprof, die Raymond Ceulemans zou doen vergeten. Voor lopig heeft het Zweedse supertalent pas op de plaats gemaakt. Na drie van de vijf toernooien om de wereldbeker, kan hij alleen door een wonder de bokaal in zijn bezit houden. In Palma de Mallorca won de oude meester van de nieuwe. De winnaar van de eerste twee wereldbekers, vijftiger Raymond Ceulemans uit Me- chelen, versloeg de huidige kampioen, twintiger Torbjörn Blomdahl uit Helsingborg met 4-1. Een andere Belg, Ludo Dielis uit Antwerpen, was de lachende derde en misschien wel de nieuwe titelhouder. Na de tweede plaats in Antwer pen en de eerste in West-Ber- lijn, behaalde de goedmoedige Dielis op het Spaanse eiland de derde plaats. In de kleine finale liet hij niets heel van de plaatselijke vedette Canellas. Dielis heeft na drie evenemen ten 135 punten. Met de toer nooien in Las Vegas en Yoko hama nog te gaan, zijn de Fransman Bitalis (87) en land genoot Ceulemans (81) zijn be langrijkste concurrenten. Blomdahl haalde pas zijn eer ste 45 punten. Maximaal kan hij nog 120 punten verdienen. Zijn totaal van 165 is dan vrij wel zeker onvoldoende alle vijf driebanders die boven hem staan, achter zich te hou den. Blomdahl heeft ook wat pech gehad. In Antwerpen werd hij meteen uitgeschakeld door Za- netti, die een moyenne van 2,5 speelde. In Berlijn liet hij zich verrassen door Mtlller. In Palma herstelde hij zich re delijk. In kwartfinales verloor hij zijn eerste set; van Rini van Bracht. Vervolgens werd de Waalwijker met 15-14 15-4 15- 13 verslagen. Toch is Van Bracht bezig aan een alleszins redelijk seizoen bij de profs. Vrijdagnacht stuntte hij door na twee sets achterstand de Japanner Mano in te halen. In de vierde reeks produceerde Van Bracht een reeks van tien caramboles. Na de winst liet hij weten „zielsgelukkig te Van Bracht kan tevreden zijn met de voorlopig vijfde plaats in de stand om de wereldbe ker. Hij heeft 48 punten. Dat is nog altijd drie meer dan Blom dahl. Spaanse basketballer Martin verongelukt MADRID De Spaanse top-basketballer Fernando Martin is zondag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De veel voudig international, center van Real Madrid, was op weg naar de sportzaal, waar zijn club Caj Zaragoza zou ontvangen. Op de ring rond Madrid botste hij met zijn auto frontaal op een andere. Martin was op slag dood. Fernando Martin werd 27 jaar. In het seizoen 1987-88 speelde hij in de Amerikaanse profcompetitie, bij de Portland Trail Blazers. Ivan Lendl (foto) kijkt wel zeer fc Stefan Ed berg. slagen Westduitser, en zege vierde met 6-3 en 6-1. Lange tijd „Ik heb in lange tijd niet zo goed gespeeld", verklaarde de Zweed. „En dan nog binnen 24 uur de nummers een en twee van de wereld verslaan, is he lemaal prachtig. Na de eerste set moest ik nog even denken aan de verloren finéde van Wimbledon, maar gelukkig ïteuterd na zijn nederlaag tegen FOTO: AP had ik in de tweede reeks het beetje fortuin dat iedere speler wel eens nodig heeft". Becker was niet' eens zo te leurgesteld. Hoewel hij door winst in New York voorgoed had kunnen bewijzen de beste speler van het jaar te zijn, richtte hij zijn aandacht al weer op iets anders belangrijk: de finale van de strijd om de Davis Cup. Lansink weer naar winst World cup Thomas Stangassinger gaat als winnaar naar beneden in Mont Saint Anne. Het betrof een aflevering van de world cup slalom. FOTO: EPA Sportwereld Schaken De Engelse grootmeester Jonathan Speelman won in Londen een internationaal sneltoer- nooi. De Brit versloeg zijn landgenoot Michael Adams in twee partijen. In de halve eindstrijd had Speelman we reldkampioen Gary Kaspa rov uitgeschakeld. Atletiek Elly van Hulst is zaterdag bij een internationa le stratenloop in Geneve als tweede geëindigd. De we reldkampioene en -record- houdster op de 3000 meter indoor behoefde alleen haar meerdere te erkennen in de Zwitserse Jean-Marie Pipoz. Honkbal Met het tekenen van een vijf-jarig contract bij de California Angels is pit cher Mark Langston (29) de best betaalde honkballer al ler tijden geworden. Zijn nieuwe verbintenis levert hem zestien miljoen dollar (ruim 32 miljoen gulden) op. Voetbal De Marokkaanse kampioen Raja Casablanca heeft in de eerste finalewed strijd van het toernooi om de Afrikaanse voetbalbeker met 1-0 gewonnen van Moulou- dia Oran uit Algerije. De 50.000 toeschouwers zagen Salif Diagne scoren in de 51e minuut. Stefan Edberg op weg naar de Masters NEW YORK Boris Bec ker, die zijn laatste groepswedstrijd tijdens het Masters-toernooi in New York met gemak had gewonnen van Stefan Ed berg (6-1 6-4) werd in de eindstrijd van de Masters weer verrast door Stefan Edberg. De wedstrijden tussen het duo waren voorproefje van wat de tenniswereld later deze maand in Stuttgart te wachten staat, als de Bondsrepubliek en Zwe den elkaar tegenkomen in de finale van het toernooi om de Davis Cup. Boris Becker werd vooraf te sterk voor de Zweed geacht. Maar in New York liet Edberg zich eigenlijk voor het eerst in het seizoen van zijn beste zijde zien. In de groepswedstrijden tegen Agassi en Gilbert speel de hij perfect. Edberg werd daardoor veroordeeld tot het spelen van de halve finales te gen Lendl. Hoewel hij goed in vorm leek te zijn, werden hem tegen de Tsjechoslowaak wei nig kansen toegedicht. Edberg verraste echter vriend en vij and door in twee sets, de eer ste via een tiebreak, de favo riete Tsjechoslowaak uit te schakelen. In de finale trof hij andermaal Becker. De Westduitser had in zijn héilve finales weinig ovér gelaten van de illusies van John McEnroe nogmaals het Masters te kunnen winnen. Beste papieren Becker leek in het duel tussen twee van de beste serveerders in de wereld, niet alleen hard maar ook geplaatst, de beste papieren te hebben. De winst in de groepswestrijd leek hem een mentaal-overwicht te ge ven op de wat labielere Zweed. Toen de Westduitser de eerste set op zijn naam schreef, leek die verwachting uit te komen. Maar Edberg, die dit jaar in de finale van Wimbledon door Becker bij tijd en wijle werd vernederd, kwam steeds beter in zijn spel. Vooral van de ach terlijn was hij dit keer de meerdere van de Westduitser. In de tweede reeks had Becker op 6-5 in de tiebreak een set- point. Hij benutte hem niet waarna Edberg de reeks met 8-6 naar zich toe trok. Het overwicht van de West duitser verdween daarmee. Edberg was in de derde en vierde set de spelbepalende man. Hij brak ettelijke malen door de service van de aange- BRANDS Het Neder lands vrouwenhandbal- team heeft de eerste suc cessen binnen. De ploeg van bondscoach Ton van Linder zegevierde in het weekeinde in Denemar ken achtereenvolgens over Hongarije (22-21) en Zweden (15-14). Daardoor bemachtigde de verjongde ploeg de tweede plaats in de groep achter de DDR. In de openingswedstrijd had Nederland met 22-29 voor de Oostduitse hand balsters moeten buigen. Nederland en de DDR be haalden vier punten, de DDR kon bogen op een beter doelsaldo. De eerste acht of negen landen plaatsen zich voor de wereldti telstrijd van volgend jaar in Seoul. Het NHV is al naarstig een speurtocht naar een spon sor gestart. Bij de opstelling van de begroting voor 1990 is geen rekening gehouden met deze sportieve meevaller. Nederland leverde zowel za terdag als gisteren een surprise af. Nimmer tevoren werd Hongarije bedwongen. De zege in de sporthal van Brande voor niet meer dan een hon derdtal toeschouwers zal voor al Bianca van der Meer lang in het geheugen gegrift blijven. Schitteren Met een aantal schitterende, door doelvrouw Laura Robben aangespeelde, „breaks" scoor de de SE W-speelster vier keer. Alleen Diana Mouton, 20 jaar en in de nabije toekomst de le ading lady van het Nederland se handbal, was met vijf tref fers productiever. Christa Thorsen scoorde vier keer. Voor Hongarije doelpuntte Erika Dörner vijf keer. Halverwege het duel van za terdagavond leek bij 12-10 in Nederlands voordeel al een verrassing mogelijk. Na de hervatting liep Nederland zelfs nog uit. Hoewel in de slotfase de productie stokte, handhaafden de vrouwen van Van Linder de minieme voor sprong. Vechtend haalde Ne derland het einde. Een etmaal later bleek de se lectie opnieuw tot een krachts inspanning in staat. Zweden, tot voor kort toch iets. sterker dan Nederland, moest er met 15-14 aan geloven. Bij rust was er nog evenwicht: 6-6. De kracht van de groep school weer in de niet aflatende vechtlust. Ook toen de Zweedsen in de tweede helft uitliepen naar een voorsprong van 10-6, was van paniek of tanend zelfver trouwen niets te merken. Oranje knokte zich terug en bewerkstelligde zelfs een voordelige marge van drie doelpunten. In die periode kwam de Scandinavische op ponent niet aan scoren toe. Het duel, waarvan het resul taat net als de nederlaag tegen de DDR wordt meegenomen, werd twaalf seconden voor tijd beslist door een treffer van Ursula Dekeling, haar tweede. Het best op schot waren Carla Kleintjens en Diana Mouton, die ieder vier keer raak gooi- HAARLEM Bonds coach Guus Cantelberg hoefde de euforie rond het Oranjeteam niet te temperen. Die taak namen de Noren gisteren van de Limburgse handbaltrainer over. Met de even onthut sende als onverwachte ne derlaag van 19-30 eindig-' de de vijfde Haarlemse handbalweek in een anti climax voor Nederland, dat op de vierde plaats eindigde. De DDR werd winnaar. Cantelberg had zaterdag de overwinning van 25-19 op Po len al behoorlijk gerelativeerd. „De Polen kunnen beter spe len. Het gaat te goed met mijn ploeg. Daar ben ik me van be wust. Het is een goede ontwik keling, maar we moeten niet te optimistisch worden", pro beerde hij zaterdag de opge wekte en feestelijke stemming rond de handbalploeg te druk ken. Noorwegen hielp Cantelberg een handje, al had hij uiter aard liever zelf het ontstane optimisme op de juiste waarde willen vertalen. „Jammer is dat de laatste dag blijft han gen, maar ik vergeet de ande- Spelmoment van de wedstrijd van het Nederlandse handbalteam tegen Polen. FOTO: ANP re dagen niet. Het toernooi duurde voor mijn ploeg net een dag te lang. Maar ik heb bewust het risico genomen om het team zeven achtereenvol gende dagen een wedstrijd te laten spelen. De ploeg heeft me ondanks het teleurstellend slot niet in de steek gelaten", vond Cantelberg. Het eerste proefwerk dat de Nederlandse mannen moesten maken met het oog op het exa men volgend jaar in Finland, werd afgesloten met een ac ceptabele puntenlijst. De zeven duels - inclusief de oefenpartij en tegen Japan en Hongarije aan het begin van de week - leverden acht punten op. Ver gaard door drie overwinnin gen en twee gelijke spelen. Vooral het gelijke spel tegen de DDR en de overwinning op Polen, landen waartegen Ne derland in het recente verle den volstrekt kansloos was, spraken tot de verbeelding. Mondiaal staan zij twee klas sen hoger. Maar zoals gisteren tegen Noorwegen, evenals Oranje vertoevend in de laag ste klasse, bleek; een week vorst garandeert nog geen Elf stedentocht. In dat licht moeten de prestaties van Ne derland tijdens de vijfde Haar lemse Handbalweek ook ge zien worden. Vier maanden voor het Euro pees kwalificatietoernooi in Finland lijken de Nederlandse handballers onder leiding van Cantelberg op de goede weg te zitten. Tijdens de Haarlemse Handbalweek kwam dat, met uitzondering van zondag, al tot uiting. Goede zet De beslissing van het Neder lands Handbal Verbond Can telberg als fulltime bondscoach aan te trekken, lijkt een goede zet te zijn. Het is echter merk waardig dat de Nederlandse mannenploeg onder zijn lei ding wel in staat is bijna tot het einde van een toernooi te presteren. Zijn voorgangers Kecskemet- hy en Van Linder hadden tij dens hun bewind te maken met bijna dezelfde groep waar mee de Limburger nu aan het werk is gegaan. Zij scoorden meestal negatief. Ook op toer nooien waar niets op het spel stond. „Cantelberg stimuleert de spe lers. Hij is op het mentale vlak een kei", roemde doelman Jacq Josten, die sinds 1981 in ternational is, de bondscoach. „In het verleden gebeurde dat veel minder. Daar ergerde ik me aan, de andere spelers trouwens ook. We hebben weer plezier in het handbéd- len, al was het tegen de Noren absoluut geen pretje. Het zou echter te gek zijn als we nu na een paar maanden al zeven dagen constant zouden preste ren".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15