tru^is „Lubbers is echt veranderd" Afgewezen minnaars zien om in wrok „Oudervriendelijke kinderbijslag" Politiek Partij Parlement - BINNENLAND ££idóc6ou4ont ZATERDAG 2 DECEMBER 1989 PAGINA 5 DEN HAAG Omdat PvdA en VVD elkaar als puntje bij paaltje komt steeds weer uitsluiten als coalitiepartner, is het CDA bijna permanent verzekerd van de politie ke macht. In laatste in stantie zijn het vrijwel al tijd de christen-democra ten die beslissen welke andere partijen mogen meedoen in de regering. huwelijk sluit, barsten zijn vo rige geliefden in snikken uit of worden groen van nijd. Dat deed de PvdA in 1977, toen het CDA van de bourgondi- sche Dries van Agt een ro mance aanging met die gezelli ge en inschikkelijke VVD van Hans Wiegel. Dat deden VVD en D66 deze week, bij het de bat over de regeringsverkla ring van het nieuwe centrum linkse CDA-PvdA-kabinet. De liberale leider Voorhoeve zaagde zijn planken van zeer dik hout. Hij verweet Lubbers zelfs een staatsrechtelijke „misstap" te hebben begaan door zich tijdens de formatie achter de koningin te ver schuilen om zijn overstap naar de PvdA te verklaren. Toen Lubbers in september de taak op zich nam om als informa teur de mogelijkheid van een centrum-links kabinet te on derzoeken, zei hij: „Als de ko ningin je iets vraagt, is het ei genlijk zo dat je in beginsel niet kan weigeren". Volgens Voorhoeve had Lubbers die uitspraak alleen maar gedaan om zich tegenover zijn CDA- achterban, die in meerderheid niets van de PvdA moest heb ben, te rechtvaardigen. Lubbers erkende dat hij het woord „koningin" beter niet had kunnen gebruiken. Hij had, zei de premier, ook eigen lijk iets anders bedoeld, name lijk het algemeen belang. Dit vergde volgens hem dat hij als informateur zijn „CDA-jas" uittrok en hij had daar tegen op gezien. Want nu moest hij ook met D66 gaan praten en hij wist dat zijn eigen CDA niet met die partij wilde on derhandelen. Op de laatste dag van het de bat was Voorhoeve nog kwaai- er. Dat kwam doordat premier Lubbers aan de PvdA'er Mel- kert had toegezegd dat er wel licht toch een manier zou zijn om de belastingaftrek voor het woonwerkverkeer (deels) in stand te houden. Toen de VVD datzelfde vroeg in april, toen zij nog coalitiepartner was van het CDA, luidde het antwoord 'neen'. Nu de PvdA meere- geert is het antwoord plotse ling 'ja', aldus Voorhoeve. Hij concludeerde daaruit dat het dus in feite het CDA was ge weest dat de kabinetscrisis had gewild. Lubbers wilde dit niet on weersproken laten. „Geschied vervalsing", noemde hij het betoog van Voorhoeve. Hij herinnerde eraan dat de VVD geen financiële dekking had geboden voor het in stand houden van het reiskostenfor fait. Dat was helemaal tegen het zere been van de liberalen. Want hadden zij niet indertijd voorgesteld het door hen ge schoten gat in het Nationaal Milieubeleidsplan te vullen met de extra belastingop brengst die te verwachten was als gevolg van de economische groei? En was het niet zo dat CDA en PvdA nu op precies diezelfde 'post' de vele miljar den denken te vinden die hun nieuwe beleid gaat kosten? Dwingelandij Door een misverstand stond er deze week achter de rege ringstafel een stoel te veel. Er zijn geen vijftien doch slechts veertien ministers. Dat bracht Ria Beckers van Groen Links tot de opmerking dat Hans van Mierlo eigenlijk op die lege stoel had moeten zitten. Wat was ook weer de reden dat de leider van D66 nog ge woon in zijn groene kamer bankje zat? De man in kwestie zocht de oorzaak daarvan in de „hooghartigheid" en „dwin gelandij" van het CDA. Deze partij wilde het centrum-link se D66 wel in een centrum- réchts kabinet met de VVD toelaten, maar niet in een cen trum-links kabinet met de PvdA. Onzin, zei Lubbers. Hij be weerde een heel goede reden gehad te hebben om D66 te weren. Herinnerde men zich nog het tv-gesprek dat de lei ders van de grote(re) fracties op de zesde september, de ver kiezingsavond, hadden ge voerd? Welnu, daarbij zei Van Mierlo dat hij voorstander was van een coalitie van „PvdA, CDA en D66". 'Een Freudiaanse verspre king', had Lubbers gedacht. Door niet het CDA doch de PvdA als eerste te noemen, had Van Mierlo 'verraden' dat hij een kabinet nastreefde waarin het CDA in een min derheidspositie zou komen te verkeren tegenover de twee progressieve partijen. Dit had Lubbers op dat moment al doen besluiten dat D66 dan maar niet van de partij moest zijn. Van Mierlo begreep er niet veel van. Van de ooit zo mooie vriendschap tussen de premier en de leider der Democraten leek niet veel meer over. Dat gold zeker na de tweede ter mijn van Van Mierlo, waarin deze het CDA ervan betichtte al jarenlang willens en wetens de totstandkoming van een euthanasiewet te blokkeren, een wet waar in feite de meer derheid in de Kamer voorstan der van is. Bovendien noemde de D66-fractieleider het „idi oot" dat Lubbers niet bij bena dering kon zeggen wanneer het kabinet met een eventueel wetsvoorstel over euthanasie naar de Kamer zou komen. Dat deed even de stoppen springen bij Lubbers, wat de inleiding vormde tot een ui terst vinnige discussie met de voorman der Democraten. De toespitsing in het debat op het 'oud zeer' tussen CDA enerzijds en VVD en D66 an derzijds was veelzeggend over de verhoudingen in de nieuwe regeringscoalitie. Het was moeilijk voorstelbaar dat Thijs Wöltgens, de nieuwe fractie leider van het PvdA, ooit als fundamentalistisch socialist te boek heeft gestaan. Vooral op de laatste dag van het debat, toen de woorden in daden moesten worden omgezet, sloop de Limburger als op trij pen pantoffels door de Kamer. Dinsdag riep Wöltgens nog heel flink dat minister Hirsch Ballin (justitie) geen bemoeie nis mocht hebben met het be heer over de politie-nieuwe- stijl. Zo en niet anders was het immers afgesproken in het re geerakkoord! Maar twee dagen later kwam Wöltgens, nota bene in weerwil van een be lofte aan zijn eigen fractie, met slechts een paar gemompelde zinnen terug op deze zaak. Had hij soms van collega Brinkman te horen gekregen dat het CDA een actie-bescha- diging-minister-Hirsch Ballin niet zo op prijs stelde? Verder deed het een beetje zielig aan dat Wöltgens zich zo juichend uitliet over een uit spraak van premier Lubbers over de defensie. De PvdA'er uit Kerkrade vierde donder dag zijn 46e verjaardag. Maar was dat voldoende reden om de flinterdunne belofte van de minister-president dat het ka binet bereid is „na te denken" over de mogelijkheid om al in 1991 in plaats van 1992 te gaan bezuinigen op de defensie, als een „veijaarscadeau" te betite len? Kennelijk is de PvdA nog zo verrukt van de aanblik van een zevental eigen mensen achter de regeringstafel dat zij nergens anders oog voor heeft. In de Nederlandse politiek is het verstandig om tot compro missen bereid te zijn. Maar dat betekent nog niet dat de eigen mening verborgen moet wor den. Anders komt men heel snel in pijnlijke situaties. Zoals Wöltgens deze week over kwam, toen hij moest uitleg gen waarom hij weigerde een motie van de VVD te steunen waar hij eigenlijk vóór was. „U rekent op mijn consistentie (blijven bij een eenmaal inge nomen standpunt) maar dat kunt u niet", bekende de PvdA-voorman onder bulde rend gelach van de Kamer. RIK IN 'T HOUT Dat heeft grote voordelen. Het Nederlandse schip van staat gaat nooit zó drastisch over stag dat een aantal opvaren den overboord slaat. Een be rucht voorbeeld van een land waar dat wel gebeurt is Groot- Brittannië. Daar hebben de 'Conservatives' onder leiding van Thatcher geprobeerd alles teniet te doen wat 'Labour' had bereikt. Als straks Kin- nock aan de macht komt, zal hij ongetwijfeld het omgekeer de doen. Maar het Nederlandse meer- partijenstelsel heeft ook ten minste één groot nadeel. Steeds als het CDA een nieuw THIJS WÖLTGENS HEEFT VUURDOOP ACHTER DE RUG DEN HAAG Een half uur na het beëindigen van het vierdaagse marathon debat over de regerings verklaring van het derde kabinet-Lubbers schenkt PvdA-fractieleider Thijs Wöltgens zich in zijn werkkamer een schui mend pilsje van eigen (Limburgse) bodem in. Dat heeft hij wel ver diend, vindt hij. Op zijn bureau staat een bos bloemen die hij die ochtend van de fractie heeft gekregen vanwege zijn verjaardag. Een bijzettafeltje is vrij gemaakt voor een ruiker van partij voorzitter Marjanne Sint. „De taart is helaas op", zegt Wölt gens, terwijl hij een prop ca deaupapier terzijde legt waarin één van de vele andere ver jaardagsgeschenken was ver pakt. „Het was een inspannen de week", geeft hij toe. „Als gewoon kamerlid kon ik tij dens een debat nog wel eens even weglopen om een kopje koffie te drinken of een sigaar te roken. Maar nu, als fractie leider, moet je alles in de gaten houden en voortdurend in de vergaderzaal blijven zitten". „Bovendien was het allemaal nog wennen hè, niet alleen wegens mijn nieuwe functie maar ook in politiek opzicht. Dat laatste gold trouwens ook voor veel anderen. Jarenlang is het CDA eraan gewend ge weest met de VVD te regeren, jarenlang waren wij oppositie partij. Nu zijn de rollen veran derd. Er heerste nog enigszins een sfeer van aftasten, op eie ren lopen soms". „Ik vind dat heel begrijpelijk. Het heeft gewoon even tijd no dig eer PvdA'ers en CDA'ers een zekere innerlijke rust heb ben gevonden in de omgang met elkaar. Maar mijn vertrou wen in de nieuwe coalitie is deze week nog verder verste vigd. Lubbers heeft het heel goed gedaan. Hij gaf er zó dui delijk blijk van dat hij volko men achter de nieuwe samen werking staat! Zoals hij tegen Voorhoeve zei: „Ja, ik verde dig nu inderdaad hele andere dingen", dat vond ik een prachtig bewijs van zijn posi tieve instelling. Hij is echt ver anderd. Van Agt had dat hele maal niet toen hij in zijn twee de kabinet met de PvdA re geerde. Dat was louter een door de omstandigheden opge drongen coalitie en je merkte dat Van Agt daar niet van har te leiding aan gaf. Lubbers' houding is radicaal anders. Over Brinkman in zijn rol als CDA-fractieleider heb ik ook geen klachten. Uit heel zijn op stelling bleek dat hij bereid is in deze coalitie te investeren". Polariseren U bent deze week niet bepaald aardig geweest tegen de VVD. Het leek wel of u bewust aan het polariseren sloeg. Had u niet een bruggetje naar Voor hoeve open moeten houden met het oog op mogelijke sa menwerking in de toekomst? Thijs Wöltgens schenkt hoofd schuddend een nieuw pilsje in. „De VVD heeft het daar zelf naar gemaakt. Na de val van het CDA/VVD-kabinet in mei had Voorhoeve de kans om zich open te stellen naar zowel de PvdA als het CDA. Ook wij hadden immers ruimte naar alle kanten geschapen. Maar Voorhoeve maakte meteen na de crisis duidelijk dat hij uit sluitend met het CDA verder wilde. Sterker nog: in de ver kiezingscampagne heeft de VVD zich in alle toonaarden tegen de PvdA afgezet. Er werd een enorme dreiging ge schilderd: 'Pas op als de PvdA in de regering komt! Dan gaat het fout met het land!' Dat is me zwaar tegengevallen". „Als de VVD de debatten van deze week had aangegrepen om de koers weer te verleggen en het sociaal-liberalisme te prediken, dan had ik dat abso luut gehonoreerd. Dan had ik werkelijk meegeholpen de po litieke verhoudingen wat ope ner te maken. Maar wat deed Voorhoeve? Hij stelde zich ou derwets conservatief op: tegen allerlei belastingen, tegen ex tra sociale woningbouw,' niet te veel aan ontwikkelingssamen werking uitgeven, enzovoorts. Maar laat het duidelijk zijn: ik ben echt niet van plan om in deze kabinetsperiode keihard te gaan polariseren tegenover de VVD. Nee hoor, dat is de bedoeling niet". Waarom heeft de PvdA zich in het debat niet ingespannen voor een financieel extraatje voor de alleenstaanden? Nu zijn het vooral de oppositielei ders Voorhoeve en Van Mierlo geweest die met de eer zijn gaan strijken. „Dat vind ik nou een voor beeld van hypocrisie in de po litiek", valt Wöltgens uit. „Het is potverdorie de VVD geweest die nog geen half jaar geleden door de knieën is gegaan voor minister Ruding en de alleen staanden heeft laten schieten. Als de VVD nu berouw heeft na de zonde, dan moet ze maar een initiatiefwetsvoorstel in dienen om de achteruitgang van de alleenstaanden door het belastingplan-Oort weer recht te breien. Ik vind het echt schijnheilig van de VVD om nu van de nieuwe regering iets te vragen wat ze zelf weigerde te doen". „Het spijt me zeer, maar hier ligt nu allereerst een uitdaging voor de VVD. Als Voorhoeve het meent, dan laat hij z'n fi nancieel specialist Frankie de Grave maar even hard werken voordat 'ie naar Amsterdam gaat. En dan maakt De Grave maar een mooi wetsontwerp waarin ook wordt aangegeven hoe de tegemoetkoming aan de alleenstaanden moet worden betaald. Wij als PvdA-fractie zullen dat dan op zijn mérites beoordelen. Nu is de VVD aan zet". De PvdA heeft zich begin deze week verzet tegen een aparte loonsverhoging voor uitslui tend de hogere ambtenaren. Geleidelijk aan doofde dat verzet. Waarom? „Minister Dales van binnen landse zaken heeft een onder handelingsbod aan het over heidspersoneel gedaan. Eén en een kwart procent voor alle ambtenaren, een half procent alleen voor het hoger perso neel en driekwart procent voor werkgelegenheidsmaatregelen en andere secundaire voor waarden. Eerlijk is eerlijk: als de PvdA-fractie dat bod had mogen formuleren, dan had het er héél anders uitgezien". „Gelukkig reageerde Lubbers redelijk positief op ons stand punt dat het totale percentage Thijs Wöltgens: Als fractieleider moet je alles in de gaten houden en voortdurend in de vergader zaal blijven zitten". foto: anp van 2,5 geheel onderhandel baar moest zijn. Dat vonden we al een mooi succes, dus we hadden geen zin te blijven ha meren op dat halve procentje voor de hogere ambtenaren. Nu moeten de ambtenarenbon den zelf maar met de minister uitvechten hoe de koek ver deeld wordt. Als het aan ons ligt - en de grote bonden zijn dat ook met ons eens - dan komt er een algemene loons verhoging voor alle ambtena ren en daarnaast alleen een ex traatje voor personeel dat moeilijk te krijgen is, zoals ac countants en computerspecia listen". Aanvankelijk leek uw fractie van de politie-reorganisatie ook een zwaar punt te willen maken, maar dat kwam uit eindelijk evenmin goed uit de verf. „We wilden graag vasthouden aan datgene wat in het regeer akkoord is afgesproken: sa menvoeging van rijks- en ge meentepolitie en opdeling in regionale korpsen. De minister van binnenlandse zaken zou daar als enige verantwoorde lijk voor zijn. Maar zoals be kend heeft minister Hirsch Ballin van justitie geëist dat hij ook een stevige greep op de po litie houdt. Daarover ontstond veel onrust, niet alleen bij ons en in het CDA, maar ook bij de gemeenten en bij de politie zelf". „Ik geloof dat we samen met het CDA die onrust nu wel hebben weten weg te nemen. Lubbers heeft een paar ruim hartige toezeggingen gedaan. We wilden de zaak deze week niet op de spits drijven door te gen Hirsch Ballin in opstand te komen. Laten we nu eerst maar eens afwachten hoe de reorganisatieplannen eruit ko men te zien, want dat proces van verandering willen we in elk geval niet frustreren. Er komt nog tijd genoeg om daar verder over te praten". DICK VAN RIETSCHOTEN ELSBETH KEGGE Nederland loopt in VN niet voorop tegen apartheid DEN HAAG Binnen de Eu ropese Gemeenschap is Neder land een van de landen die het minst geneigd zijn uitspraken van de Verenigde Naties tegen de apartheid te steunen. Bij stemmingen in de Algeme ne Vergadering over resoluties waarin het apartheidsregime in Pretoria aan de kaak wordt gesteld, vormen de twaalf EG- landen in de meeste gevallen de helft of de meerderheid van het aantal tegenstemmers. Uit een overzicht van de stem mingen over de tien anti- apartheidsresoluties die de As semblee eind vorige maand heeft aanvaard, blijkt zelfs dat Nederland maar één resolutie heeft gesteund. Bovendien was dit een resolutie waar slechts twee landen, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, te gen stemden. Slechts drie lan den onthielden zich van stem ming: de Bondsrepubliek Duitsland, Portugal en Leso tho. De resolutie omvatte een oproep tot gezamenlijk inter nationaal optreden tegen de apartheid. Nederland stemde, met de Bondsrepubliek, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten tegen een pleidooi voor het uitoefenen van financiële druk op Zuidafrika, een plei dooi dat gepaard ging met het uitspreken van teleurstelling dat de banken Pretoria drie en een half jaar uitstel hebben ge geven voor het aflossen van een groot deel van de buiten landse schuld. Nederland ont hield zich van stemming over het jaarlijks pleidooi voor een bindend, dat wil zeggen door de Veiligheidsraad uitgevaar digd olie-embargo tegen Zuid afrika. Slechts de Verenigde Staten en het Verenigd Ko ninkrijk verzetten zich daarte gen. Van de EG-landen stem den Denemarken, Italië, Span je en Ierland voor. In de dertien,keer dat moest worden gestemd (drie keer werd gestemd over afzonder lijke paragrafen van resolu ties), stemde Nederland één keer voor, zeven keer tegen en vijf keer onthield het zich van stemming. Binnen de groep EG-landen brachten alleen het Verenigd Koninkrijk en Por tugal meer tegenstemmen uit dan Nederland, respectievelijk elf en acht. De Bondsrepubliek stemde ook zeven keer tegen. Geen van deze drie landen stemde ook maar één enkele keer voor een anti-apartheids- resolutie. Denemarken, Ier land en Spanje stemden vijf keer voor een resolutie, Grie kenland vier keer. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA WcütRütf vertoont 'kn Dot kon met Ddt mof nirt Dal ii Iff en óc u/ft van dt - \mnomm J ';-V aan mensen vertonen Uaarom dan nu y ^èjj^jdat doet 2 ij 1 Het b ff int te 4 (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions AMSTERDAM De kos ten van de investeringen in kinderen worden te zwaar afgewenteld op de ouders. Toch is de vergrij zende bevolking uiteinde lijk in zijn geheel aange wezen op volgende gene raties die in de toekomst de produktie en daarmee bestendiging van de wel vaart voor hun rekening moeten nemen. Dr. C. Petersen van Petersen Consult/UT signaleerde dat gisteren op een studiedag in Amsterdam van het Neder lands genootschap voor Sociale Zekerheid. Alhoewel de opvat tingen over de wenselijke hoogte van de kinderbijslag uiteenlopen, neemt het politie ke en maatschappelijke draag vlak voor een verhoging van de kinderbijslag toe, zo consta teerde hij. Het geld dat daar voor nodig is zou deels kunnen worden gevonden in subsidies die nu bestemd zijn of worden voor kinderopvangvoorzienin gen, meent Peters. Kinderen brengen niet alleen directe kosten met zich mee maar ook indirecte doordat één van beide ouders geen vol ledige baan kan nemen we gens noodzakelijke verzorging van kinderen. Met name in de Bondsrepubliek Duitsland en Frankrijk zijn al regelingen getroffen voor financiële com pensatie in die gevallen, zo gaf mr. J. Borgesius van de Socia le Verzek,erings Bank (SVB) Frankrijk kent bij voorbeeld uitkering voor een ouder die betaald werk opgeeft en ten minste drie kinderen onder zijn hoede heeft. Verder is er een inkomensafhankelijke uit kering voor gezinnen met schoolgaande kinderen. De Bondsrepubliek Duitsland kent naast kindergeld ook op- voedingsgeld voor ouders met kinderen tot één jaar die hun betaalde werk deels of geheel opgeven. Tenslotte heeft de Bondsrepubliek diverse rege lingen voor één-oudergezin nen. Nederland springt er in vergelijking met andere West- europese landen zeker niet slecht uit met zijn kinderbij slag, maar ouderschapsverlof ontbreekt nog. Drs. M. Kastelein van het CNV meent dat de discussie over de kinderbijslag in Ne derland nog in de kinder schoenen staat, waarbij het re cente, overigens verdeelde ad vies van de Sociaal-Economi sche Raad om de kinderbijslag over een aantal jaren met 610 tot 970 miljoen gulden op te trekken, een lichtpuntje vormt. De kinderbijslag dekt slechts een deel van de kosten en ze ker op minimumniveau is dat pijnlijk omdat daar geen speci fieke uitkeringen voor kinde ren bestaan, aldus Kastelein. Prof. G. Frinking van de Ka tholieke Universiteit Brabant (KUB) is er niet zeker van dat de de beperkte uitbreiding van middelen voor kinderopvang die het nieuwe kabinet Lub- bers-Kok beschikbaar stelt, een verdere daling van het aantal geboren kinderen kan voorkomen. „Wellicht is een stabilisatie op het huidige ni veau van ongeveer 1,7 kind per vrouw te verwachten. Een dergelijk niveau is te laag". Op langere termijn moeten er geheel nieuwe voorzieningen en regelingen komen om het kindertal weer te laten stijgen, meent Frinking. Dat moet lei den tot een veel gelijkmatiger verdeling van de welvaart over huishoudens met en zon der kinderen. ..Wat ik van dit kamerdebat vond? Ach meneer, schei toch uit. Helemaal niks vond ik ervan. Nou ja, af en toe hebben we wel gelachen hoor, maar verder was het net zoals alle andere keren. Ik heb dit al zo vaak meegemaakt, zo'n regeringsverklaring van een nieuw kabinet. Op 1 januari werk ik hier in de Kamer op de kop af zestien jaar als zaal bode. U kent dat wel: moties uitdelen, briefjes van de voorzitter naar de ministers brengen met vragen als: 'hoe lang denkt u nog te spreken?' of 'zullen we niet een sanitaire stop inlassen?', kattebelletjes van de ministers weer terugbrengen naar de voorzitter, de persfotografen een beetje in de hand houden, het glaasje water op het spreekgestoelte bijvullen, enzovoorts". Vanaf het kabinet-Den Uyl heb ik de hele mikmak hier jaar in jaar uit op de voet gevolgd. Kamerleden kwamen en gingen, kabinetten kwamen en gingen maar ik ben gebleven, 't Is ook geen slechte job hoor. Alleen de hele dag dat gezwam aan je hoofd, daar word je wel eens moe van. Ik hoor ook al lang niet meer alles wat er wordt gezegd. D'r gaat ontzettend veel langs me heen. Vroeger probeerde ik nog wel eens te volgen waar het allemaal over ging, maar daar ben ik gauw mee gestopt. Het is ook vaak volkomen onbegrijpelijk hè? Soms is dat wel eens zonde hoor. want dan mis je bepaalde grappen. Neem nou de debatten van deze week. Dan hoor je weer die bekende termen als 'financieringstekort' en 'collectieve lastendruken weet ik veel, kortom: de procenten vliegen je weer eens om de oren. 'Lamaarwaaien', denk ik op zo'n moment, maar dan opeens zegt iemand iets waardoor de hele zaal plat gaat. Bulderend gelach, iedereen in een deuk. Dat zijn dan van die ogenblikken dat je denkt: 'Verdorie, had ik maar beter geluisterd, dan wist ik tenminste wat er te lachen valt'. Da's dan gewoon zonde hè? Je zit er middenin, met je snufferd overal bovenop, en toch voel je je een buitenstaander". „Nou moet u niet denken dat alles me ontgaat, dat is ook weer niet waar. Sommige dingen zijn prima te volgen, zoals die pesterijtjes van Thijs Wöltgens naar Joris Voorhoeve. Dan kun je dus ook lekker meelachen. Wat ik deze week persoonlijk erg geinig vond was de manier waarop Lubbers met Ina Brouwer omging. Leuk kind, die Ina. Vroeger was ze van de CPN. toen is ze er een poosje uitgegaan en nu is ze weer terug als lid van Groen Links. Omdat Ina indertijd de opvolger was van Marcus Bakker, u weet wel, die ouwe fractieleider van de CPN, sprak Lubbers haar regelmatig aan als 'mevrouw Bakker'. En telkens maar weer excuses aanbieden hè? Op een dag, een jaar of vijf geleden, gaat-ie opnieuw in de fout, voor de twintigste keer zeg maar. „Nou krijgt u van mij een doos bonbons.'", riep Lubbers spontaan. En ja hoor, een uurtje later stond er keurig een doosje met van die Belgische pralinen op Ina d'r bank, met zo'n mooi lintje eromheen „Die voorgeschiedenis moet je kennen om te snappen wat er deze week gebeurde. Ina had enkele opmerkingen gemaakt en daar wilde Lubbers op ingaan. Zegt-ie: „Ik kom nu toe aan de vragen van de geachte afgevaargdigde mevrouw ehen toen was het een hele tijd stil. „Sorry hoor", zei Lubbers, „ik raak altijd enigszins geblokkeerd als ik u zie". Voor de mensen die het snapten was het natuurlijk dik lachen geblazen, maar ik merkte dat veel van die nieuwe' kamerleden, die het verleden dus niet hebben meegemaakt, heel schaapachtig zaten te kijken. Op zo'n moment ben ik toch een beetje trots dat ik zo'n grap gelijk door heb omdat ik hier al zo lang meeloop. Ik héd het niet meer. vooral niet omdat ik toevallig net vlak bij de bankjes van Groen Links stond. Ik hoorde dus Ria Beckers fluisteren: „Zet de bonbons maar weer klaar. Ruud" Kijk, dit soort dingen houd je in dit vak op de been hè? Dan kun je er weer een poosje tegen. Dus u begrijpt: ik hoop maar dat er met dit kabinet nog veel te lachen valt". TRUBBELS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5