'Verbod tot scheiding voor ouders met jonge kinderen' Ziekenhuis stopt weer met dotteren Loonstijging moet komende jaren beperkt blijven EeidócSoivuvnt HOOGLERAAR WIJST OP RECHTEN VAN HET KIND Handtekening van Heertje ontbreekt onder promotiebul Advocaat mag Sneker rapport inzien Hogere ziekenfondspremie is vaak toch voordeliger Duits verzet tegen Hitier belicht in Vredespaleis Nat pak voor automobilist BINNENLAND ZATERDAG 2 DECEMBER 1989 PAGINA 3 Politie Amsterdam maakte fouten bij ontruiming panden AMSTERDAM De Amsterdamse poli tie heeft fouten gemaakt tijdens de ont ruiming van de panden aan de Tessel- schadestraat 7 en 9 op maandag 20 no vember. Dat schrijven burgemeester E. van Thijn en hoofdcommissaris van poli tie E. Nordholt in een brief aan de leden van de commissie politiezaken. „De poli tie is niet ten volle in staat geweest op alle momenten adequaat te reageren op verstoringen van de openbare orde. Er zijn op het operationele vlak fouten ge maakt die niet gemaakt hadden mogen worden", aldus Van Thijn. Door deze fouten konden daders van diverse ver nielingen de straat ongehinderd verla ten, „hetgeen het rechtsgevoel niet be vredigt", aldus Van Thijn. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De bij het centraal akkoord betrokken partijen vinden een „beheerste loonkostenontwik keling" de komende jaren essentieel voor de economie. Om de werkloos heidsbestrijding en scholing moge lijk te maken, moet de bruto loon stijging binnen de perken blijven. Het kabinet heeft zich vastgelegd op een 'overeenkomstige' ontwikkeling van de lonen in de collectieve sector met het bedrijfsleven. Deze aanscherping - eerder was sprake van 'gelijkwaardige' ontwik keling -brengt de FN V-bond AbvaKabo ertoe zijn eerdere voorbehoud in te trek ken en met het beleidskader in te stem men. De vakcentrale MHP is niet akkoord vanwege de nadelige maatregelen voor de middengroepen en het hoger personeel. Kabinet en sociale partners doen een beroep op de cao-partijen om zich meer in te spannen voor de werkloosheidsbestrij ding. Geld dat binnen een bedrijfstak of onderneming niet wordt gebruikt, moet via een overdracht ten goede komen aan herkenbare activiteiten op het gebied van arbeidsvoorziening en werkgelegenheid. FN V-voorzitter Stekelenburg noemde dezë afspraak een doorbraak. De Industriebond FNV handhaaft zijn standpunt dat zijn cao-eisen, ook de loon eis van 4 procent, niet strijdig is met het beleidskader. De centrale afspraken kun nen een steun in de rug zijn voor herver deling van werk, scholing en arbeids marktbeleid. In de gezamenlijke verklaring wordt na drukkelijk gesteld dat „uiteindelijk alleen op decentraal niveau kan worden bepaald wat verantwoord is, aangezien de moge lijkheden per bedrijf of bedrijfstak ver schillend zijn". Over herverdeling van werk is een aanbeveling aan cao-partijen gedaan. Daarbij zou het met name moeten gaan om bevordering van deeltijdarbeid en andere vormen van atv. Zowel werkgevers als werknemers zien de toezegging van het kabinet voor een „overeenkomstige" inkomensontwikke ling in de collectieve sector als een door braak op weg naar vrije onderhandelin gen voor ambtenaren en trendvolgers. Daarom is ook de AbvaKabo na telefo nisch overleg over de streep getrokken. Volgens VNO-voorzitter Van Lede zou het dan ook de normaalste zaak van de wereld zijn geweest als minister Dales het stuk als overheidswerkgever had onderte kend. FNV-voorzitter Stekelenburg zei dat de waarde van de afspraken in de cao-onder handelingen moet blijken. „Als ik de op vattingen van voorzitter Blankert van de metaalwerkgevers hoor, is duidelijk dat de koers nog niet is gelopen", aldus Steke lenburg. Hij hekelde de opstelling van de vakcentrale MHP. Volgens Stekelenburg verengt de MHP zich van een brede vak beweging tot een categorale club, die kri tiek op het kabinetsbeleid zwaarder laat wegen dan een evenwichtige sociaal-eco nomische ontwikkeling. Aan scholing wordt in het beleidskader uitgebreid aandacht besteed. Alle partijen moeten scholing kwalitatief en kwantita tief verbeteren. Het leerlingwezen moet zich nog nadrukkelijker richten op niet- traditionele doelgroepen. Branches die niet voldoende geld voor scholing hebben, moeten met andere bedrijfstakken samen werken. Extra aandacht moet er zijn voor mensen die met werkloosheid worden be dreigd of arbeidsongeschikt zijn. Stekelenburg verwacht dat het beleidska der de basis kan zijn voor meer evenwicht in de arbeidsverhoudingen. Na 1982 (ak koord over rendementsverbetering) zijn die te lang doorgeslagen in het voordeel van de werkgevers. VNO-voorzitter Van Lede toonde zich te vreden met de toezeggingen dat het kabi net de belastingen en premies de komen de jaren niet zal verhogen. Dat zal een be heerste loonkostenontwikkeling alleen maar ten goede komen, aldus Van Lede. Het bedrijfsleven kan op basis van het be leidskader internationaal slagvaardig blij ven concurreren. AMSTERDAM Ouders met kinderen jonger dan twaalf jaar zou het tijde lijk moeten worden ver boden om te scheiden. Het recht van een kind op ge zinsleven moet voorrang krijgen boven de wens van de ouders om zonder elkaar verder te gaan. Volgens prof. dr. H. Crom bach, hoogleraar aan de Rijks universiteit Limburg, hoeft dat niet van die draconische gevolgen te hebben als sommi gen denken. Crombach gooide die knuppel gisteren in het hoenderhok, tijdens het con gres „Het recht of het belang van het kind" in de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. De bijeenkomst werd georgani seerd door de Vereniging Fa milie- en Jeugdrecht en de sectie kinder- en jeugdpsycho- logie van Het Nederlands In stituut voor Psychologen (NIP). In tweederde van de echt- scheidingsgevallen zijn er minderjarige kinderen in het spel. Volgens Crombach wordt jaarlijks van 30.000 kinderen in Nederland het in artikel 8 van het Verdrag voor de Rechten van de Mens vastge legde recht op gezinsleven aangetast. Driekwart van de kinderen van wie de ouders in een scheiding verwikkeld zijn spreekt zich er ondubbelzinnig tegen uit. De opvattingen van kinderen worden echter, zo constateert Crombach, stelsel matig genegeerd in literatuur, wetgeving, rechtspraak en door de ouders. Volgens de professor moeten ouders met een minder geluk kig huwelijk in het belang van het kind zoeken naar een mo gelijkheid om toch met elkaar verder te leven. Vroeger slaag den ouders er eveneens in een manier te vinden, zo betoogde Crombach. Tegenwoordig wordt door sommige opvoe ders „wellicht wat frivool ge bruik gemaakt van het recht van echtscheiding" Volgens Crombach moeten slechts uitzonderingen moge lijk zijn indien een kind meer schade dan voordeel zou oplo pen van een voortdurend hu welijk of indien van de echte lieden in redelijkheid niet ge vergd mag worden dat ze lan ger samen leven. Hij denkt daarbij aan een alcohol- of drugsverslaving van een van beide partners, of lichamelijke of geestelijke geweldpleging. Falikant tegen een tijdelijk scheidingsverbod is mevrouw dr. C. van Wamelen van de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Zij erkende dat een scheiding een inbreuk maakt op het recht van een kind op gezinsleven. „Is er echter nog sprake van een sfeer van ge luk, liefde en begrip binnen een gezin als de liefde van ou ders voor elkaar is omgeslagen in haat?", zo vroeg zij zich af. „Dat kan samenleven voor alle betrokkenen tot een hel maken". In de tekst van het Verdrag van de Rechten van de Mens wordt het recht van een kind overigens omschreven als „a family environment", hetgeen volgens Van Wamelen niet per definitie slaat op een twee-ou dergezin. „Die conclusie is on juist en in zekere zin grievend voor andere gezinsvormen". Volgens Van Wamelen kan een verbod op echtscheiding overigens niet voorkomen dat ouders besluiten gescheiden te gaan leven. Tenslotte vreest Van Wamelen de gevolgen van de uitzonderingssituaties die Crombach aanvoert. „Wel ke onfrisse praktijken zullen ouders bedenken om in aan merking te kunnen komen voor een echtscheiding?" Stacfsnomaden Op het industrieterrein De Heining naast het re creatiegebied Spaarnwoude is tijdelijk een kamp ingericht voor wagens van de zogeheten stadsnomaden. Deze mensen werden onlangs door de ME verdreven van het KNSM-eiland. Het nieuwe terreintje is zo druk bevolkt, dat de (tijdelijke) bewoners zich zorgen maken over brandgevaar en ook uiterst voorzichtig hun pot je koken. ROTTERDAM De Am sterdamse hoogleraar Heertje heeft vorige week geweigerd zijn handteke ning te zetten onder de promotiebul van H. Kerk meester. De promovendus kreeg uitein delijk toch het predicaat cum laude voor zijn promotieonder zoek „Recht en speltheorie, een economisch model voor het ontstaan van staten en recht", omdat de Rotterdamse promotoren, de hoogleraren De Mulder en Paelinck, wel hun handtekening zetten. Ju risten zullen uitzoeken of de bul wel rechtsgeldig is nu één handtekening ontbreekt. De kritiek van Heertje richt die Kerkmeester in zijn ogen te weinig hebben begeleid. De Amsterdammer heeft zich er aan gestoord dat er geen des kundige op het gebied van de economische speltheorie bij de beoordeling is betrokken. Heertje zelf kreeg het onder zoek pas onder ogen toen het al gedrukt was. Promoter De Mulder erkent in het jongste nummer van het universiteitsblad Quod Novum dat een expert in de commissie heeft ontbroken, maar vindt dat er meer achter de kritiek van Heertje steekt. „Hij is een wetenschapper van de oude stempel en vindt dat, wanneer je op een onderwerp promo veert, je werkelijk alles moet lezen wat daarover is geschre ven. Dat noem ik boekhou derswetenschap", aldus De Mulder. De Rotterdamse hoog leraar hecht meer waarde aan een eigen, oorspronkelijk on derzoek dan het ophoesten van andermans werk. Promovendus Dignum mag niet beloven de mensheid te dienen AMSTERDAM Drs. F. Dig num mag tijdens zijn promotie niet de belofte afleggen dat hij zijn werk in dienst zal stellen van het welzijn van de mens heid. Een dergelijk initiatief zou in strijd zijn met het pro motiereglement van de Vrije Universiteit, zo heeft Dignums decaan prof. J. Oosterhoff hem namens rector magnificus prof. dr. C. Datema laten we ten. De wiskundige en infor maticus promoveert begin deze maand op een proef schrift over een taal voor het modelleren van kennisbanen. Dignum hechtte grote waarde aan het doen van een belofte „omdat heel veel informatica wordt gebruikt in bewape ningssystemen. Ik wilde ten overstaan van iedereen belo ven dat ik daaraan niet zal meewerken". Chlamydia onderschat UTRECHT Omdat de ge slachtsziekte chlamydia meer voorkomt dan gonorroe en omdat chlamydia ernstige ge volgen kan hebben voor voor al vrouwen en baby's, moeten er meer mogelijkheden komen om mensen te onderzoeken op deze geslachtsziekte. Dat schrijft een aantal medici, on der wie prof. dr. R. Coutinho, in het gisteren verschenen art senblad Medisch Contact. Castellum Niet gewend aan zoveel (historisch) machtsvertoon betreedt de Utrechtse burgemeester drs. W. Vos het gebouw van de plaatse lijke muziekschool. Ze kreeg daar een exemplaar van het boek „Het Romeinse Castellum in Utrecht". De domstad was in de Ro meinse tijd een nederzetting (castellum) die de noodgrens van het Romeinse rijk vormde. FOTO: ANP Europese Commissie onderzoekt verbod op verkoop van organen DEN HAAG De Europese Commissie gaat na of het mo gelijk is de verkoop van men selijke organen te verbieden. Europees commissaris me vrouw Papandreou van sociale zaken heeft dat geantwoord op vragen van het Nederlandse lid van het Europees Parle ment, J. Larive (Liberalen). In een aantal van de twaalf lid staten van de Europese Ge meenschap bestaat al zo'n ver koopverbod, aldus Papan dreou. Aanleiding voor de vra gen waren berichten over de handel in menselijke organen door de Hengeloër G. Oude Groote Beverborg, die als com mercieel -bemiddelaar optrad. Volgens Larive krijgt orgaan- handel meer kans als in 1992 na het vervallen van de bin nengrenzen van de EG de mo biliteit van de Europese bur gers sterk toeneemt. OE KNOLLEN WC REKwMé HCEFT ffêuüUcf. IK HEB eKMG&MPCV, M<W efl. i3 C££N Viï2A Mpr Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. SNEEK Advocaat mr. H. Anker van de bewo ners van de Sam de Wolff straat in Sneek heeft toestemming gekregen om het vertrouwelijk rapport van welzijnsstichting De Espel en de RIAGG in Sneek in te zien. In het onderzoeksrapport staan uitlatingen over gevallen van vermeende seksuele kin dermishandeling in de straat. Anker diende donderdag bij de gemeente Sneek een schrif telijk verzoek tot inzage in. Het Sneker college van B en W heeft in verband met de Wet Openbaarheid van Be stuur besloten het verzoek van Anker in te willigen. Maan dagmiddag wordt het onder zoeksrapport volgens een woordvoerder van de gemeen te Sneek naar de advocaat ge stuurd. De RIAGG en De Es- pel krijgen op die manier nog de gelegenheid om bii de Raad van State tegen de beslissing in beroep te gaan. Voordat Anker .het rapport onder ogen krijgt, worden de namen van eventuele bewo ners eruit verwijderd. Boven dien eisen Ben W dat hij het verslag enkel in grote lijnen met de bewoners zal bespre ken. Anker zegde toe dat hij zich aan die restricties zal hou den. DRIE PATIËNTEN SPANNEN GEDING AAN EINDHOVEN Het Cat- harinaziekenhuis in Eind hoven stopt opnieuw met dotteren. De - ziekenfond sen hebben na een eerde re gerechtelijke uitspraak in een door een 60-jarige patiënte aangespannen en gewonnen kort geding niets meer van zich laten horen. Volgens de directie van het ziekenhuis betekent dit dat de fondsen kennelijk niet bereid zijn voor 1989 extra geld be schikbaar te stellen voor deze ingrepen. Directeur J. Scham pers van het Regionaal Zie kenfonds Eindhoven en Om geving zegt dat het fonds daar toe ook helemaal niet is ver plicht door de uitspraak van de president van de Bossche rechtbank. „De uitspraak komt erop neer dat wij de dotterbehandelin gen moeten betalen. Dat heb ben we altijd gedaan en dat blijven we doen", aldus direc teur Schampers. Volgens hem is daarvoor met het ziekenhuis voor 1989 een totaal budget af gesproken. „Daarin zijn ook de kosten voor de dotterbehande lingen verwerkt. Het maakt achteraf niet uit of er meer of minder verrichtingen zijn ge weest dan aanvankelijk werd gedacht. Dat gaat ons niet aan, dat is alleen een zaak van het ziekenhuis", aldus Schampers. „En zoals het zich laat aanzien overschrijdt het Eindhovense ziekenhuis zelfs als ze blijven dotteren het beschikbare bud get niet". Begin november besloot de di rectie te stoppen met dotteren. Alleen bij spoedgevallen werd de behandeling nog toegepast. Volgens de directie was er geen geld meer voor nog meer ingrepen. Het ziekenhuis mag dit jaar van de ziekenfondsen 550 dotterbehandelingen uit voeren. Vier weken geleden waren al bijna 800 hartpatiën ten met deze methode gehol pen. neerkomen op een overschrij ding van het budget met twee miljoen gulden. Dat zou dan ten koste gaat van andere me dische functies van het zieken huis. Een 60-jarige Eindhovense hartpatiënte spande na het be kend worden van de eerste dotterstop een kort geding aan tegen het ziekenhuis en het ziekenfonds. Vorige week ge lastte de president van de Bos sche rechtbank in Den Bosch dat het ziekenhuis de behan deling moet uitvoeren en dat het ziekenfonds de kosten moet vergoeden. De vrouw is inmiddels geholpen. Volgens woordvoerder Vos- veld is er momenteel een wachtlijst van ongeveer tach tig patiënten. Bij de dotterbe handeling worden vernauwin gen in hartvaten met behulp van een klein balonnetje onge daan gemaakt. Een operatie is dan niet nodig. Drie patiënten hebben inmiddels opnieuw een kort geding aangespannen Die extra ingrepen moet het tegen de fondsen om een dot ziekenhuis uit eigen middelen terbehandeling af te dwingen, betalen. Doorgaan tot eind Het eerste geding dient woens- 1989 zou volgens de directie dag. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Door de afschaffing van de medi cijnenknaak en het specia listengeeltje gaat de nomi nale ziekenfondspremie voor volwassenen op 1 ja nuari met dertig gulden per jaar omhoog tot 186 gulden. Voor (maximaal twee) kinderen wordt de jaarpremie 93 gulden. Voor mensen die veel medicij nen en specialistische hulp no dig hebben, zoals chronisch zieken en bejaarden, pakken deze maatregelen echter voor delig uit. Het voordelig saldo van het vervallen van de bij dragen en het verhogen van de nominale premie kan oplo pen van maximaal 110 gulden per jaar voor een gehuwde met twee kinderen en een meeverzekerde partner tot 340 gulden voor twee zelfstandig verzekerde gehuwden zonder kinderen. Het voordeel wordt nog versterkt doordat ook de eigen bijdrage voor hulp door een psychiater, die op grond van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten wordt ver leend, wordt afgeschaft. De lasten van het vervallen van medicijnknaak en specia listengeeltje worden door de verhoging van de nominale premie gespreid over alle zie kenfondsverzekerden. Bij deze herverdeling gaan jonge, ge zonde gezinnen meer betalen en mensen met veel ziektekos ten minder. Het besluit van staatssecretaris Simons van volksgezondheid om de eigen bijdragen af te schaffen is een gevolg van in het Regeerak koord gemaakte afspraken. Vissers wacht moeilijk jaar RIJSWIJK Nederlandse visserijorganisaties vinden dat de door de EG toegestane vangsthoeveelheden voor schol en tong volgend jaar kunnen worden verhoogd. Dat zou biologisch verantwoord zijn. De in het Visserijcentrum samenwerkende organisaties verwachten dat 1990 een moei lijk jaar wordt voor de visserij. De sanering van de vloot is weliswaar op gang gekomen, maar van een aanpassing aan de nieuwe situatie is volgens de organisaties nog geen spra ke. Nederlandse vissers mogen vanaf maandag of dinsdag niet meer vissen op tong. Braks heeft de visserij op haring, makreel en horsmakreel in een aantal wateren met ingang van vandaag gesloten. DEN HAAG In het Vredes paleis is gedurende de maand december een tentoonstelling te zien over de Kreisauer Kreis, een Duitse verzetsgroep uit de Tweede Wereldoorlog. De groep bestond uit intellec tuelen politici, diplomaten, geestelijken die elkaar, on danks verschillen in levensbe schouwing en politieke achter grond, vonden in een diepe af keer van het Nationaal-Socia- lisme. Zij kwamen bijeen op het landgoed Kreisau in Sile- zië, toen deel van het Duitse Rijk, thans Pools grondgebied. De eigenaar van Kreisau, Ja mes Graf von Moltke, leidde de bijeenkomsten. Men sprak over de toekomst van Duits land. Na Hitier zouden sociaal- christelijke principes de grondslag voor een vernieuw de maatschappij moeten gaan vormen. Met de meeste leden van de Kreisauer Kreis liep het slecht af. Velen van hen vielen na de mislukte aanslag op Hitler in juli 1944, in han den van de Gestapo en werden geëxecuteerd. De uit West-Berlijn afkomstige tentoonstelling bestaat uit fo to's en documenten en is op initiatief van de Duitse ambas sade, het Goethe Instituut en het Verzetsmuseum in Am sterdam naar Nederland ge haald. „Der Kreisauer Kreis - Duits verzet tegen Hitler" is op werkdagen van tien tot vijf uur te bezichtigen. ALPHEN AAN DEN RIJN Een nat pak en een totaal ver nielde auto hield een 25-jarige inwoner van Zevenhoven gis teravond over toen hij in Al phen in de sloot belandde. De man reed op de Korteraarse- weg toen hij een bocht over het hoofd zag, de berm indook en het water in reed. De Ze- venhovenaar wist ongeschon den op eigen kracht uit het wrak te klimmen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3