Ben van der Burg is volwassen geworden Oorlog in de tenniswereld D> uoetballerlei réllll SPORT £eidóc6oiVia/nt ZATERDAG 2 DECEMBER 1989 PAGINA 20 *N door Frank Werkman CONTRACT Appels en peren kun je niet met elkaar vergelijken, hoewel met de tegenwoordige teelculturen de overeenkomst soms wel verrassend groot wordt. Experts op dit gebied zien steeds vaker kans om vruchten te produceren, die of t nieuw zijn of qua vorm en smaak op andere lijken. Voor sporters geldt deze gelijkschakeling niet. Dat is onlangs wel gebleken met badmintonners en wielrenners. Weliswaar wordt er op recreatief niveau driftig gepluimbald en het stalen ros is tegenwoordig ook voor ontspanning in vele soorten en maten verkrijgbaar, maar aan de top is het verschil N] schrijnend. Neem nu eens ons vaderlandse top-badmintonduo Eline j] Coene en Astrid van der Knaap. Beiden slaan ook internationaal zeer verdienstelijk tegen de shuttle, t€ maar rijk zullen ze er niet van rr worden. Een ander tweetal is Gert-Jan Theunisse en Steven g( Rooks. Ze pedaleren doorgaans voorin het peloton, zonder nu echt tot der allergrootsten te behoren. Maar dan de lc honorering. Coene en Knaap b hebben dezer dagen een contract afgesloten, dat het duo in staat stelt de sport op een ietwat zorgelozer manier te bedrijven. Ze zijn ingelijfd k door het bedrijfsleven. d De manier waarop spreekt e< echter al weer boekdelen. p Want Coene ontvangt dan jaarlijks een bedrag van minder dan een ton, Knaap K heeft helemaal geen V zekerheid. De laatste heeft h< namelijk een aandelenpakket nt in de maag gesplitst gekregen. d( Pas als het betrokken bedrijf sp een stevige winst maakt, ziet si< Knaap geld. Afwachten is het oc motto, hoewel enige p.r. van m de kant van de n' badmintonspeelster dus nooit 1 vj kwaad kan. Hoe bekender U haar sponsor wordt, hoe hoger oc de omzet en de winst alsmede de beurskoers en dus het dividend. Voor Theun en Rooks ligt dat beduidend anders. Beide heren gaan naar verluidt het kapitale bedrag van een miljoen verdienen bij Peter Post. Dat is nog niet alles, hoewel het waarschijnlijk meer dan voldoende is voor het trappende tweetal. Dat echter wel een aantal opties moest slikken voor het 1 aantrekkelijke contract kon I worden ondertekend. Er is evenwel iets merkwaardigs aan de hand. Post heeft Theun en Rooks een overeenkomst ontfutseld, ;g waarvan hij zelf optimaal Ëh rendement kan trekken. Want Hó zoals bekend veranderen wielrenners net zo snel van tricot als een doorsnee burger 1 van onderbroek. Om nu te voorkomen dat de tweewielende tweeling al direct na het begin van het wielerseizoen in V onderhandeling gaat met andere kandidaat-sponsors ~T moeten Theun en Rooks voldoen aan curieuze Re condities. Th Pas wanneer ze eerste, tweede w« of derde in de Tour de France c.r worden, mogen ze gaan praten met een andere ploegleider. sc Dat mag eveneens als ze zich he bij de beste tien van de koers br scharen én het een of andere klassement op hun naam g brengen. En tenslotte mag j Post meebieden met een nieuw contract als er door een andere equipe een hoger bod op de renners wordt uitgebracht. Iedereen tevredèn, want wat er ook e gebeurt, alle betrokkenen hebben er voordeel bij. Post v krijgt waarschijnlijk zijn reclame en Theun en Rooks v hun financiële revenuen. Pr Maar of ze nou goed of slecht ne fietsen, Theun en Rooks ee vangen hun geld toch wel. ste Ook Coen, is net als inmiddels de een aantal andere vaderlandseve topsporters, tot de Olympische ste Spelen van Barcelona in 1992 do verzekerd van een redelijke an kostenderving. Maar voor Be Knaap blijft het behelpen. Je pr< zult toch met dividend worden da gesponsord. Dat is nauwelijks De een basis om topsport te zie bedrijven. Wielrenners en de voetballers toucheren He topbedragen, omdat de massa ni< hun activiteiten gaarne Jo gadeslaat. Maar hoe zit het dan vo met schaatsers? Voor hen Be lopen de stadions vol en doen orr reisbureaus en leveranciers van spiritualiën goede zaken. IV De enigen, die van hun succes profijt trekken, zijn de verkopers van reclameborden en hun opdrachtgevers. Maar die vinden, een enkele uitzondering daargelaten, dooi het beeld lopende, fietsende oi schaatsende sporters slechts een lastige bijkomstigheid. En zo lang dat zo is, worden sportlieden beloond met j aandelen. Desnoods van een importfirma in fruit. Met pj, appels en peren in het assortiment. Leverontsteking voor Schumacher KEULEN De Westduitse doelman Toni Schumacher is in een Keuls ziekenhuis opgenomen met een leverontsteking. Hij liep de ziekte op in Turkije, waar hij zijn brood verdient bij Fener- bahce. Naar verwachting moet Schumacher drie maanden vol strekte rust nemen. De voormalige international stelt blijkbaar geen prijs op bezoek. Onder een valse naam ligt hij in een of ander hospitaal van Keulen. Roy Aitken voelt zich slachtoffer van media GLASGOW De maeht van de media is groot in de voetbalwe reld. Celtic maakte bekend het verzoek van de Schotse interna tional Roy Aitken om naar een andere club te mogen uitkijken in te willigen. De speler voelt zich het slachtoffer van een hetze van de Schotse pers tegen zijn persoon. DEN HAAG Geogra fisch gezien bestaat de na tionale schaats-kernploeg bij de heren uit twee af zonderlijke blokken. Aan de ene kant is er het noor delijke trio Gert Bloem berg, Gerard Kemkers en Anne-Jan Portijk. Met Thomas Bos, Ben van der Burg en Bart Veldkamp completeren evenredig veel westerlingen het keurkorps van bonds coach Ab Krook die, wo nend in Loosdrecht, als intermediair fungeert. „Noorderlingen zijn over het algemeen wat stiller, soms wat stugger ook dan, bijvoorbeeld Hagenaars die veel opener zijn, een grote bek hebben, wat schreeuwerig. De bekende Haagse bluf, hè. Ja, dat zijn duidelijke verschillen, maar het is zo gegroeid dat juist steeds een westerling de ka mer deelt met een noorder ling. En dat gaat prima, we zijn één hechte groep. Bart slaapt bij Gerard, Thomas bij Gert en ik dus bij Anne-Jan. Die zegt niet veel, vind ik wel zo lekker rustig", lacht Van der Burg die zich als inwoner van Den Hoorn - of om precies te zijn het nabijgelegen buurt schap De Zweth - niet direct onder de residentiële noemer vindt ressorteren. „Ik woon in het Westland, ben dus een Westlander", aldus de verras sende winnaar van de 5000 meter bij de ouverture van het schaatsseizoen, afgelopen weekeinde in West-Berlijn. Weer voor even teruggekeerd in het ouderlijk huis, met in de bagage een hoogstpersoonlijk uit de Muur gehakt stukje be ton („Met blauwe graffiti, mooi joh"), stond de telefoon maandag roodgloeiend. „Ik werd er gestoord van", rea geert Van der Burg op de hem wel toevertrouwde, spontane wijze. „Dat ding was geen mi nuut stil. Ik heb, geloof ik, zo ongeveer de halve wereld aan de lijn gehad. Kranten, radio, televisie, van alles en nog wat, het hield maar niet op". Nog dezelfde avond was Van der Burg te gast bij AVRO's Sport- panorama. „Dat was best moeilijk, de eerste keer in zo'n studio", aldus Van der Burg in zijn ongebreidelde enthousias me. Bloemen „Ik moest in vier minuten tijd liefst zo kort mogelijke ant woorden geven. Nou, geef mij maar liever zoiets als dit nu, lekker onderuit gezakt, effe stevig doorkletsen. Dan kun je er ten minste echt iets leuks van maken", oppert Van der Burg die voor televisie-kij kend Nederland (2) een aardi ge uitsmijter in huis had. „Ha, bloemen uit het Westland", riep hij verheugd bij het af scheid, z'n komaf niet verlooc henend. „Effe reclame maken, dat moet kunnen, toch? Mijn vader is ook tuinder, hij zit in de lelies. Ja, het bewijs is nu geleverd, ik ben dus inderdaad een echte Westlander". Voor Van der Burg betekende zijn opzienbarende rijden in Berlijn („Lekker ontspannen, niks geforceerd") op zowel 5000 als 1500 meter (vierde plaats, ten minste net zo be langrijk voor een allrounder) een bevestiging van zijn plan ning voor dit seizoen. „Op 3 februari 1989 heb ik m'n leven gebeterd zoals dat zo fraai heet. Het was tijdens wedstrij den hier op de Uithof, het ging vreselijk slecht, niks wilde lukken. Ja, die datum zal me altijd bij blijven, want het is een soort mijlpaal voor mij ge weest. Ik heb toen heel bewust de knop omgedraaid, ben me op een hele andere manier met schaatsen bezig gaan hou den. Er kwam een totale om mekeer, ik heb het seizoen rustig afgemaakt in de stellige overtuiging opnieuw van vo ren af aan te gaan beginnen". Leerproces Van der Burg's tweede seizoen in de kernploeg verloopt nu dan ook heel wat vlotter dan het jaar daarvoor waarin hij nochtans op een WK (in Alma Ata, als vervanger voor Hein Vergeer) mocht debuteren. „Dat was natuurlijk perfect. Maar toch, het hele seizoen liep het niet zo lekker. Ik weet niet wat dat is, maar ik heb al tijd een tijdje nodig om ergens echt gewend te raken. In de kernploeg is het ook zo totaal anders dan in Jong Oranje. Wennen aan een nieuwe ploeg, een nieuwe aanpak, een nieuwe coach. Ab Krook is nu eenmaal niet dezelfde als Leen Pfrommer. leder mens is an ders. Een leerproces, nu ben ik een jaartje ouder èn wijzer. Dat zal ik laten zien", klinkt het strijdlustiger dan ooit. De daarvoor maar al te vaak als onzeker omschreven Ben van der Burg veranderde in een volwassen schaatser, die weet wat-ie wel èn niet wil. „Er zijn maar twee dingen van belang, het EK en het WK. Plus uiteraard nog het NK, omdat je je daar voor de grote toernooien moet plaatsen, maar dat zie ik als èèn geheel. Al het overige is bijzaak, nee, nog minder, totaal onbelang rijk. Okè, je hebt wel eens an dere verplichtingen, moet soms iets voor de sponsor doen, maar alles draait om die paar seconden of minuten tus sen start en finish. Klaar, pang en gaan. Dat en niets anders staat immer centraal. Is niet altijd even gemakkelijk, maar het moet, een andere keus is er niet", aldus Van der Burg die intussen ook het nut van trainingskampen is gaan er kennen. „Vroeger kon ik dat niet be grijpen, wat moet je nou met twee weken Inzeil? Nu vind ik het fijn, mooi weer, lekker schaatsen, alles is voor je gere geld. Ik verheug me er nu echt op. Even lekker ver weg van Nederland, van de zorgen van alledag. Je wordt niet afgeleid, kunt je puur op je (foei concen treren", aldus Van der Burg die zijn MTS-diploma lucht vaarttechniek op zak heeft en nu zijn spaarzame vrije tijd vult met een studie natuurwe tenschappen aan de Open Uni versiteit. „Net mee begonnen, Ben van der Burg: „Noem me nu geen Positieve Harry alsje blieft". vind ik heel interessante ma terie". De omschakeling naar het „positief denken" dankt Van der Burg mede aan de vele ge sprekken die hij in de aanloop naar het winterseizoen voerde met conditietrainer Arie Koops. Een vertrouwensman voor vele schaatsers met hem trouwens. Maar Van der Burg wil even nog eerst dit gezegd hebben: „Nee, het is geen kwestie van positief denken. Dat klinkt me veel te opper vlakkig. Hou toch alsjeblieft op, zeg, ik wil nu plotseling heus niet de „Positieve Harry" gaan uithangen. Ik blijf wel realist. Gaat het soms niet, nou, jammer, dan gaat het soms niet, volgende keer beter. En lukt het dan nog niet, geen man overboord, als ik voor mezelf maar weet dat ik er al les aan gedaan heb. Dan kan het me ook niks schelen op welke plaats ik terecht kom. Rustig je route bepalen, op een goede en gezonde manier oezig zijn met schaatsen, dat is al- Maar hadden we het net niet over Koops? „O ja, nou, met Arie heb ik, onder meer op trainingskamp in Frankrijk, prachtig was het daar, soms wel tot half twaalf 's avonds lekker uren zitten ouwehoe ren. Over koetjes en kalfjes, over schaatsen, over het hele leven. Bij hem kon ik m'n ei kwijt. Eens per week zei ik: „Kom op, Arie, even bijpra ten". Ik zie hem nu niet zo veel meer. Maar ik praat ook wel met Ab, hoor, We begrij pen elkaar best. Maar hij heeft het altijd zoveel andere dingen aan z'n hoofd. Die man hèèft het druk, abnormaal gewoon". Strak schema De laatste zenuwtrekjes voor aanvang van de wedstrijden heeft Ben van der Burg (met zijn 21 jaar ook cijfermatig aan de volwassenheid toe) inmid dels ook redelijk onder contro le gekregen. „Ik heb een strak schema voor mezelf opgesteld. Want als je maar even vijf mi nuten niks zit te doen, wordt je snel nerveus. Ik begin met een half uur warmlopen, dan tien minuten rekken, pak aan, schaatsen aan, klaar voor de start. Iemand anders zit mis-' schien vijf minuten met de handen voor het gezicht, ie dereen heeft zo zijn eigen ma niertjes. In Berlijn ergerde ik me kort voor de start nog aan te veel randverschijnselen. Dat moet ik nog even afleren dus". Alle inspanningen op mentaal én fysiek terrein ten spijt, zou Ben van der Burg het schaat sen nog voor geen goud willen missen. „Schaatsen is de aller mooiste sport die er is. Je ver dient er niet veel geld mee. Voor die zege in Berlijn ving ik 480 Mark, dat mag je gerust weten. Schaatsen is nog lekker puur. Klaar, pang, beste tijd neerzetten. Je moet alles zelf doen, hebt niks met een direc te tegenstander te maken. Je vöelt zelf de pijn en zelf ook de vreugde. Ja, je kunt de weersomstandigheden tegen hebben. Maar let maar eens op, geluk dwing je af. Als je goed bent, is het ijs ook goed. Ben je slecht, ja, dan heb je soms dubbel pech gehad. Het zijn niet de omstandigheden die het doen. Het gaat om techniek, om conditie, om kracht en coördinatie. Dat maakt schaatsen zo mooi, het heeft alles in zich". DICK KIERS LONDEN De tenniswe reld is in oorlog met zich zelf. De miljoenenindus trie die het internationale mannentennis is, is ver deeld in twee elkaar ver bitterd tegenwerkende partijen: de spelers en de tennisbonzen. Zij hebben sinds de instelling van het open tennis, zij het wat onwillig, vreedzaam naast elkaar bestaan en organi seerden gezamelijk de toernooikalender over de hele wereld. Het afgelopen jaar hebben de spelers echter de gelederen verbroken en hun eigen toer- nooireeks opgezet. De organi satoren deden een tegenzet door een toernooi te organise ren met een prijzengeld van 12 miljoen gulden, de Grand Slam Cup. Veel spelers zijn van mening dat dit een botte poging is hen te verdelen en hun toernooien in het water te laten vallen. Aanvoerders van de troepen aan beide kanten van het poli tieke net zijn twee contraste rende en controversiële man nen. De weinig hoopgevende kampioen van de spelers is Hamilton Jordan, eens staf chef onder de voormalige Amerikaanse president Carter en nu directeur van de Associ atie van Tennis Professionals. Tegenover Jordan staat de di recteur van de Internationale Tennis Federatie, Mike Da- vies. Hij is een voormalig Brits Davis Cup speler en woonach tig in Amerika waar hij als re bel en vernieuwer te boek staat. Hij was de man die met gekleurde tennisballen kwam en aan wiens brein de tie-bre ak ohtsproten is. Veel mensen die betrokken zijn bij het huidige conflict ge loven dat ook de Grand Slam Cup een vinding is van Da- vies. De ATP ziet zich dus ge plaatst tegenover een man die de meeste tennisbonzen in vindingrijkheid en vastbeslo tenheid overtreft. Tot dusver is de reactie van de ATP be perkt gebleven tot het belaste ren van haar tegenstander; het ATP beschuldigt de ITF van hypocrisie, paranoia en wraak zucht. Davies reageert onaan gedaan: „We hebben gewoon de bal teruggeslagen". Door de organisatie van de Grand Slam Cup onderging de Federatie een transformatie van slachtoffer van spelersre bellie tot aanvaller. „We wer den volkomen, maar dan ook volkomen in de grond getrapt. Er moest iets gedaan worden. Een beetje tegedruk was hard nodig", zo zegt Davies. Het lijdt geen twijfel dat Wim bledon en de drie andere Grand Slam toernooien (De Australische, Franse en Ame rikaanse open kampioenschap pen) bang waren dat de macht van de spelers hen kwetsbaar zou maken..En zo ontstond de Grand Slam Cup. Het idee is eenvoudig. De acht spelers die in 1990 het meest presteren in de vier Grand Slam toernooien en de Davis Cup kwalificeren zich voor de Grand Slam Cup die dan de grote finale van het seizoen moet zijn, te houden in decem ber in Westduitsland. De win naar krijgt vier miljoen gul den; zelfs de reservespelers krijgen nog 150.000 gulden. Sommigen zien de Grand Slam Cup als een duivels sluw plan dat klaarblijkelijk tot be doeling heeft de topspelers te gen elkaar op te zetten (waar in het ook geslaagd is, want Lendl is voor de Grand Slam Cup, Becker tegen) en ook de spelers van minder allooi on derling te verdelen. Opnieuw klap voor Colombia Engelsen mijden Schotten zouden de vier Slams niet in staat zijn de eisen van de spe lers te weerstreven", zo zegt Davies. „Als we geen controle heben, kan de een of andere marketingman de spelers zeg gen: 'Het is erg moeilijk om dit aan de televisie te verkopen. Zorg dat de grasmatten van Wimbledon verdwijnen, speel op een harde baan en tijdens de Amerikaanse „prime time". En zeg dat je 50% van de TV inkomsten wilt'. Totale macht corrumpeert. De ITF en de Grand Slam toernooien had den wat controle nodig". Machiavelli Het is geen verrassing dat Ha milton Jordan niet blij is met Davies' tegenzet. Hij beschul digt de ITF ervan bewust de toernooienreeks van de spelers te willen ontwrichten, waar van de kampioenschappen slechts drie weken eerder dan de Grand Slam Cup gepland staan, ook in Westduitsland. Jordan is echter pas echt be zorgd over wat hij de „Machia vellistische" motieven achter de Grand Slam Cup noemt. De ATP heeft al lang het vermoe den dat de ITF een concurre rende toernooienreeks in het hoofd heeft. En dat kon wel eens waar zijn. Davies geeft zelf toe: „Er hoe ven maar vier of vijf toernooi- organisatoren te zijn die zeg gen: 'Laten we ons bij de Grand Slam aansluiten' en je hebt een reeks van negen of tien toernooien. En dat is wat de spelers wilden". Jordan reageert geschokt: „Ik ben stomverbaasd dat ze zelf toegeven dat de mogelijkheid, zelfs al is die nog maar hypo thetisch, bestaat dat er een concurrerende toernooien reeks komt. Ze hebben de hele tijd tegen ons gezegd dat de Grand Slam Cup goed is voor het tennis. Ik ben verrast dat iemand het eigenlijke doel heeft toegegeven". „Ik ga hier nu geen uitlatin gen doen over onze reactie. Ik hoop alleen dat het geen over dreven reactie zal zijn". Deze diplomatieke woorden bevat ten zonder twijfel een verslui erd dreigement. Het is uiterst noodzakelijk voor Jordan dat de spelers een front vormen. Ook is de loyaliteit van de toernooi-directeuren over de hele wereld onontbeerlijk. Hun rol, individuele toernooi en te organiseren en te promo ten van Tokyo tot Toronto, is kritiek in het dispuut. „Op het moment", zegt Davies, „heb ben de directeurs geen keuze. Ze moeten slikken wat de ATP zegt. Hoe komen ze an ders aan spelers?" Als genoeg directeuren belui ten de kant te kiezen van het ITF kan het een mooie toer nooienreeks opzetten, de Grand Slams daarbij inbegre- pèn, maar dan wel zonder de medewerking van de topspe lers. Niet alle spelers staan echter meer achter Jordan. Lendl bij voorbeeld heeft de Grand Slam Cup steun betuigd met de woorden: „Je spuugt niet op de hand die je geld geeft". Becker heeft zich tegen de Cup uitgesproken, maar Mi- roslav Mecir, Michael Chang en Aaron Krickstein maken positieve geluiden. John McEnroe schijnt gezegt te heb ben: „Het geld is bijna walg lijk. We lopen het gevaar geld- hoeren te worden als we dit niet de rug toekeren. Mis schien doe ik dat wel". Deze week wordt het Masters- toernooi gehouden en komen de wereldspelers weer bijeen. Ongetwijfeld zal de aandacht van het tennis worden afge leid door het politieke conflict. De ATP hoopt dat de spelers de verlokking van het vuil ge win kunnen, weerstaan. De ITF en de Grand Slam organi satoren hebben echter het vol ste vertrouwen dat ze de spe lers en aanbod gedaan hebben dat ze niet kunnen afslaan. SUE MOTT (c) The Times, Londen CALI In de schaduw van de hevig woedende drugsoorlog maakt het Colombiaanse voetbal een ernstige crisis door. Naar aanleiding van de moord deze maand op scheidsrechter Alvaro Urtega werd de competitie, die op 6 december zou aflopen, ge staakt. Deze week kreeg de Colombiaanse voetbalwereld, die de kwalificatie voor de eindronde van de wereldtitelstrijd juist zo uitbundig vierde, een nieuwe klap te verwerken. De leiding van America de Cali, één van de meest prestigieuze clubs uit de hoogste afdeling, maakte tijdens een emotionele supportersver gadering bekend, dat de vereniging zal worden opgeheven. Een reden voor deze ultieme maatregel werd niet gegeven. LONDEN De traditionele wedstrijd tussen Engeland en Schotland zal dit keer niet worden gehouden uit vrees voor rel len. Uruguay daarentegen heeft een invitatie van de Engelse voetbalbond geaccepteerd om in mei op Wembley een wedstrijd tegen Engeland te spelen in het kader van het drielanden-toer- nooi om de Stanley Rouscup. Argentinië, dat ook is uitgenodigd, heeft nog geen besluit genomen. Van Rangers naar Rangers LONDEN Ray Wilkins heeft een contract voor 2,5 jaar gete kend bij Queen's Park Rangers. De 32-jarige spelverdeler, die de afgelopen twee seizoenen voor Glasgow Rangers uitkwam, was transfervrij. Geruchten dat de middenvelder zich ook met de training en het management zou gaan bemoeien, sprak Wilkins tegen. „Ik ben nog te jong voor die zaken". QPR ontsloeg maan dag manager Trevor Francis, die zich sterk had gemaakt voor de komst van Wilkins. Boris Becker ei Nilsson meer dan een miljoen waard LONDEN De Zweedse international Roland Nilsson heeft een contract getekend bij de Engelse eerste-divisieclub Sheffield Wed nesday. De 26-jarige vleugelverdediger speelde voor IFK Gothen burg. Met de transfer is een bedrag van ruim één miljoen gulden •gemoeid. Nilsson stond ook in de belangstelling bij Manchester United.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 20