Oegstgeest wil minder migranten 3V Kcicbelie Goirtant ËoidóeSoutti/nt Striptekenwedstrijd over discriminatie Stichting Ex-85 definitief ter ziele door subsidiestop Nieuwe soeiowoning van Huize Ursula in Nieuwveen FNV gaat bedrijven informeren over CAO Sint opent De Flank Stille recreatie bijt natuurschoon niet Aanleg woonwagenkamp Noordwijkerhout in 1990 -LEIDEN OMGEVING ZATERDAG 2 DECEMBER 1989 PAGINA 15 LEIDEN Buurthuis 't Spoortje en de Leidse Strip Shop organiseren in het kader van de vijfde Leidse 5tripdag een tekenwedstrijd. Thema van de wedstrijd is „Discriminatie: samen in de wereld". Deelname is mogelijk voor iedereen die ouder is dan elf jaar. Ook is samenwerking toegestaan. De tekenstijl is vrij, wel moeten de tekeningen worden uitgevoerd in zwart wit. De inzending moet bestaan uit een afgerond jtripverhaal van maximaal vier pagina's. Er zijn di verse prijzen beschikbaar gesteld. Een selectie van bet ingezonden werk wordt gepubliceerd in een al bum. De inzending moet voor 10 februari 1990 in het bezit zijn van de organisatie. Tijdens de stripdag op tondag 11 maart worden de inzendingen beoordeeld joor een deskundige jury. Inlichtingen bij het buurt huis, 071-210760, vragen naar Hans Edink. LEIDEN De Stichting Ex-85, een stichting die activiteiten voor ex-drugsverslaafden verzorgde, krijgt geen subsidie meer van de gemeente Leiden. Dat betekent dat de stichting nu definitief ter ziele is. Dat staat in een raadsvoorstel van het college. De stichting is in financiële problemen geraakt en er zijn geen ei gen activiteiten meer. Op korte termijn is het niet mogelijk om een nieuwe opzet te ont wikkelen voor drugshulpverlening, vindt B en W. Het ministerie van WVC werkt namelijk aan een nieuwe wet voor verslaafden zorg. Deze wet laat voorlopig nog op zich wachten. De gemeente vraagt bij het ministerie nog een afbouwsubsidie voor de stichting voor de kosten over 1989 aan. Nieuwe intitiatieven op het gebied van drugshulpverlening worden uitgesteld tot de Tijdelijke Financieringsregeling Verslaafdenzorg die mogelijk in 1991 wordt ingevoerd. Weinig belangstelling voor spreekuur LEIDEN Bloembollenkwekers en hun werknemers blijken wei nig belangstelling te hebben voor het bestrijdingsmiddelenspreek uur in het Academisch Zieken huis Leiden (AZL). Tussen febru ari en september bezochten slechts 50 mensen het spreekuur, zo deelde een woordvoerder van het ziekenhuis vrijdag mee. Het bestrijdingsmiddelenspreek uur is een initiatief van de Voe dingsbond FNV en de Weten schapswinkel van de Rijksuni versiteit Leiden. Het startte in fe bruari met als belangrijkste doel inzicht te krijgen in de gevolgen van langdurige blootstelling aan kleine hoeveelheden bestrijdings middelen in de land- en tuin bouw. Gezien de geringe belang stelling is daarover nog niets te zeggen, aldus de woordvoerder. In een uiterste poging het spreekuur te redden, sturen de initiatiefnemers nu een brochure naar alle kwekers in de Bollen streek. „De indruk bestaat dat zij er in eerste instantie te weinig van wisten", zei de zegsman van het ziekenhuis. Volgens hem zal het spreekuur zeker tot februari volgend jaar blijven bestaan. Dan wordt bekeken of doorgaan nog zin heeft. Afsluiting Kanaalstraat LISSE - Het herbestraten van de Kanaalstraat is op 20 november begonnen. Het gaat daarbij om het gedeelte tussen de Gasstraat en de Broekweg. Dit gedeelte wordt voor doorgaand verkeer afgesloten. Er dient dan gereden te worden via de Gasstraat, Geraniumstraat en Hyacinthenstraat. Na voltooiing van deze werk zaamheden wordt het andere ge deelte van de Kanaalstraat, gele gen tussen de Broekweg en de Gladiolenstraat, herstraat. Dan dient gereden te worden via de Broekweg en Hyacinthenstraat. In zijn totaliteit nemen de werk zaamheden acht weken in beslag nemen. DEGSTGEEST De ge- neente Oegstgeest wil de tomende jaren bij het wo- ïingbouwbeleid de na- iruk leggen op eigen in woners. Voor wat betreft le toewijzing van de [oedkopere woningen en Ie woningen in de mid- lenklasse wil de gemeen- le het aantal „vreemdelin gen" beperken. Uitzonde- •ingen worden gemaakt toor economisch gebonde- len en vluchtelingen. De Joorstroming van de be woners met de hogere in- tomens van goedkope laar duurdere woningen lal door toewijzingsbeleid >n een op doorstroming jericht woningbouwpro- ;ramma worden bevor- lerd. Dat staat te lezen in Je Oegstgeester volkshuis- /estingsnota voor de ne gentiger jaren. Jit onderzoek is gebleken dat het streven om in de nieuw bouwwijk Haaswijk 30 procent goedkope huurwoningen, 40 procent premiekoopwoningen en 30 procent vrije sector-wo ningen te bouwen in grote lij nen is voldaan. Alleen de vrije sectorbouw bleef iets achter vanwege de economische te ruggang. Sinds 1985 werd ge middeld 65 procent van de van de nieuwbouwwoningen in Haaswijk toegewezen aan in woners van Oegstgeest. Vrij wel alle premiekoopwoningen gingen Oegstgeesternaren, de helft van de dure koopwonin gen en appartementen naar mensen „van buiten". Nu Haaswijk vrijwel is vol tooid en de gemeente in vijf jaar tijd van 15.000 naar 18.000 inwoners groeide, is het tijd geworden voor stabilisatie van het inwonertal. Het streven is om nog maar 50 woningen per jaar te bouwen. Dat moet in principe genoeg zien. Wel is het echter zo dat er een tekort is aan goedkope ééngezins- koopwoningen. Het aanbod van dure koop- en huurwonin gen is voldoende. De gemeente streeft dan ook naar betaalbare huisvesting voor de lagere inkomensgroe pen: koopwoningen tot 200.000 gulden en huurwoningen met een huur van maximaal 725 gulden per maand. Plannen voor de bouw van duurdere woningen zullen kritisch wor den bekeken. In principe gaat het dan om woningbouw voor mensen van buiten Oegstgeest en dat mag niet ten koste gaan van de ruimte die beschikbaar is voor de woningbouw voor eigen ingezetenen. In de nota wordt verder gesteld dat bij een beperking van de nieuw bouw de gemeente invloed op de toewijzing van de bestaande woningen versterkt moet wor den. Als er niet genoeg gesub- sidiëerde woningen gebouwd mogen worden, zal de gemeen te streven naar de bouw van woningen in de goedkope vrije sector. In principe is uitwissel baarheid toelaatbaar van goed kope huurwoningen en goed kope koopwoningen. Tenslotte moet de bouw van „aanpasba re" woningen worden gesti muleerd, gelet op bijvoorbeeld de vergrijzing van de bevol king. G. Lek opent de eerste soeiowoning van Huize Ursula in Nieuwveen. m FOTO: WIM VAN NOORT NIEUWVEEN De soeiowoning van Huize Ursula aan het Roogeveld in Nieuw veen is gisteren officieel geo pend. Hoofd technische dienst, G. Lek deed dat door een lint door te knippen waarna de be woners Marian en Radboud de naambordjes van de twaalf be woners onthulden. De nieuwe soeiowoning is ge realiseerd door vier nieuw bouwwoningen in de wijk Schoterveld samen te voegen voor de huisvesting van ver standelijk gehandicapten. De bewoners kunnen in tegenstel ling tot bij een gezinsvervan gend tehuis terugvallen op de faciliteiten van Huize Ursula. Huize Ursula beschikt nu over drie sociowoningen, waarvan een in Nieuwkoop. Directeur bewonerszorg E. Burer, direc teur beheer H. Hofhuizen en directeur W. Coenen van bouwbureau BOB spraken gis teren vol lof over het nieuwe onderkomen. Coenen: „Iedere bewoner heeft een eigen ka mer met een volledige uitrus ting zoals in iedere thuissitua tie. Ondanks de veelomvatten de veiligheidseisen is het uit eindelijk toch een heel gezellig huis geworden". Nederland telt nu ongeveer driehonderd sociowoningen. BOLLENSTREEK De Voedingsbond FNV gaat bollenbedrijven schrifte lijk informeren over een goede naleving van de collectieve arbeidsove reenkomst (CAO). Aan bedrijven wordt verder gevraagd zich aan de overeenkomst te houden. Aan de hand daarvan wordt een lijst met CAO- garante bedrijven opge steld. Deze actie van de Voedings bond is een gevolg van de loon-informatieactie deze zo mer onder tijdelijke werkne mers in de Bollenstreek. Daar uit bleek dat veel werkgevers zich niet houden aan de Bloembollen-CAO. Jet Grim bergen van de Voedingsbond FNV: „Van de zomer werd duidelijk dat dit op ruime schaal voorkwam en het niet om enkele incidenten ging. Daar willen we iets aan doen in het belang van de werkne mers maar ook van de werk gevers. Zij kunnen makkelij ker mensen krijgen als ze hun CAO-zaakjes in orde hebben en zich houden aan de gelden de lonen en arbeidsvoorwaar den". De Voedingsbond heeft het plan inmiddels voorgelegd aan de vertegenwoordigers van de werkgevers. Die hebben posi tief gereageerd. Jet Grimber gen: „Ze moeten hun achter ban over de streep trekken. Als het lukt, kan dit de bollen- sector positief in beeld bren gen". lehoefte onderzoek naar duurdere huurwoningen bASSENHEIM De gemeen te Sassenheim gaat onderzoe ken of er belangstelling be- taat bij huurders van wonin- jen onder de 450 gulden per naand om te verhuizen naar en duurdere flat of eenge zinswoning. De gemeente overweegt om in de nieuwe woonruimteverordening een bepaling op te nemen waar door een dergelijke inschrij ving mogelijk is. De huidige woonruimteverordening laat inschrijving voor doorstro ming naar een duurdere huur woning niet toe. Daardoor heeft de gemeente ook geen zicht op de behoefte aan door stroming. (ADVERTENTIE) DORSMAN Gl partners ONROEREND GOED ASSURANTIËN RIJNDIJK 264 270 2394 AP HAZERSWOUDE 01*71^ -19126 TE KOOP HAZERSWOUDE R'd. Bilderdijklaan 7 In goede staat verkerende vrijstaande bungalow aan het „water" met rondom zeer zonnige, beschutte tuin. Ind.: entree, ruime hal met toilet, gang naar de gezellige woonkamer met open haard en parketvloer, openslaande deu ren naar de tuin. Aangrenzend een ka mer. Totaal 4 slaapkamers, 1 badkamer met ligbad, douche en v.w., bij ouder slaapkamer een eigen badkamer met douche, v.w. en toilet (mod. betegeld), ruime woon/eetkeuken met inb.gaskook- plaat, dubb. spoelbak en afzuigkap. Alg.: deels hardhouten kozijnen en dubb. beglaasd, berging met c.v.-combi, w.m.a. en verw., parkeren op eigen terrein, rus tige ligging, alles ruim van afmeting. VRAAGPRIJS 359.000.- K.K. De Flank. Zo heet de afdeling dagverzorging in bejaarden centrum St. Jeroen in Noord- wijk-Binnen. De oudste inwo ner van ons land mocht giste ren de naam onthullen. Over de identiteit van die bejaarde man of vrouw deden in Noordwijk allerlei gissingen de ronde. Er werd gedacht dat die alleroudste wel eens in een van beide verzorgingstehuizen zou kunnen wonen. Onder hi lariteit deed echter St. Nieo- laas zijn intrede. De nieuwe afdeling dagverzorging is be doeld voor ouderen die al op de wachtlijst staan voor een plaatsje in een bejaardencen trum. Die wachtlijst is echter zo groot dat er zeker een jaar moet worden overbrugd. In die overbruggingsperiode kun nen ouderen dagelijks van half tien tot vier uur in De Flank terecht. Volgens directeur J. Sentveld van St. Jeroen heb ben de activiteiten in De Flank tot resultaat dat de ou deren actief blijven en niet in een sociaal isolement terecht FOTO HENK VAN DEN ENDE komen. Voorlopig maken acht ouderen gebruik van de voor ziening, verspreid over vier dagen. De kosten van deelna me bedragen zeven gulden per dag inclusief een warme maal tijd. Jan Verwey Natuurcentrum tijdelijk dicht NOORDWIJK Het tentoonstellingsgedeelte sitie over walvissen ingericht. Ledenvergade- van het Jan Verwey Natuurcentrum aan de ringen, bijeenkomsten voor. de jeugd en rond- Weteringkade in Noordwijk wordt tot 1 maart leidingen op aanvraag gaan tijdens de sluitings- 1990 gesloten. Dit is nodig om de vaste tentoon- periode wel door in het Natuurcentrum. stelling te vernieuwen. Tevens wordt een expo- Onder redactie van Ton Pieters Zondag 24 nov.1929 stierf, na een nierziekte, te Parijs de Franse staatsman en oud-pre sident der Franse republiek, en volstrekt ongelovig, Geor ges Clemenceau in de ouder dom van 88 jaar. Om zijn on verzettelijke houding tegen over zijn tegenstanders werd hij de „Tijger" genoemd. De Leidsche Courant van die da gen wist meer van hem. „Om 5 uur Zaterdagavond geraakte Clemenceau bewusteloos. Hij leed niet meer. Alleen de be nauwde ademhaling, bijna een gereutel, verbrak de stilte van de ziekenkamer. De over ledene wenschte geen staats begrafenis. Mgr.de Lavalette Montbrun, president van de Vereniging „Vrienden van Pascal", bracht een bezoek aan Clemenceau. De prelaat maakte een zegenend gebaar en boog zich diep voor den stervende. Daarna onderhield hij zich met gedempte stem met den zoon van Clemen- Bij zijn heengaan verklaarde hij aan journalisten: „Zijn groote verdiensten, aan het vaderland bewezen, doen veel dingen vergeven. Zuster The- oneste (een religieuze die de zieke verpleegde, T.P.) heeft mij verteld, dat een der laat ste gezegden van Clemenceau was: „Ik belet u niet, voor mij te bidden, zuster". Er was geen greintje sarcasme in deze korte uitlating", besloot de prelaat, „maar diepe eerbied, een soort bewondering voor de taak van de zuster, die hem op zulk een bewonde renswaardige wijze verpleeg de". Niettemin gaf het persbureau Havas Zaterdagavond Jiet vol gend communiqué uit: „Men verzekert ons nadrukkelijk te melden, dat in tegenstelling met zekere verklaringen uit de rue Franklin hebben kun nen doen gelooven, er geen priester is toegelaten tot de kamer van Clemenceau". Dus óf de prelaat, óf Havas heeft maar wat gezegd. „Zaterdagavond is in het Dia- conessenhuis te Leiden over leden op 71-jarige leeftijd de heer C.Sijthoff, laatstelijk wonende te Wassenaar. D« heer Sijthoff was een der meest vooraanstaande man nen in het krantenbedrijf. Van 1884-1921 was hij direc teur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, dat hij geduren de die jaren tot hoogen bloei bracht. In 1921 nam hij we gens gevorderden leeftijd ont slag als directeur en werd hij benoemd tot president-com missaris. Hij vestigde zich toen in Wassenaar, waar hij tot zijn overlijden woonde. De verassching van het stoffelijk overschot zal Woensdagmid dag plaats hebben na aan komst van den trein van 14.16 Een heerlijk stukje journalis tiek uit die dagen: „Bij de opening van den Partijraad der Kath.Staatspartij herdacht Mgr.Nolens den overleden Aartsbisschop. „De Neder- landsche Kerkprovincie", zoo ving hij aan, „heeft haren Aartsbisschop op onverwachte wijze verloren". En iedereen dacht: dat is de nuchtere No- lens weer; hij constateert een feit. Maar het bleef stil na dien eersten zin. De hand, die op den lessenaar rustte, beef de, de mond opende zich, maar bracht geen geluid voort. Achter in de keel- ...werd een traan weggeslikt. „Tegen mijn gewoonte in", zoo verontschuldigde zich Monseigneur, „ben ik wat aangedaan; maar van mijn studietijd af heb ik den over ledene al persoonlijk goed ge kend". Toen trachtte hij ver der te gaan, zich met inspan ning beheerschend. Maar tel kens weer stokte de stem en was er 'n seconde pauze. Het gehoor was diep onder de indruk. En inniger kon het Onze Vader „voor de zielerust van deze schoone ziel" niet gebeden worden dan na deze ontroerende rede. Wat een natuurlijke menschensmart in dezen spreker bij de herden king van den vriend, dien de Dood hem ontnomen had. De vergadering zal de ontroering van dit bijzondere moment niet licht vergeten". Uit de Vragenbus. „Vraag: In mijn kapperszaak heb ik een jongen van 15 jaar oud (ver der geen personeel). Moet ik nu voor dien jongen alleen nog een arbeidslijst ophangen en moet ik ook nog een ar- beidsregister hebben? Hij komt 's morgens 9 uur tot 's avonds 8 uur en heeft 's mid dags 1 1/2 uur vrij en den ge- heelen Maandagmiddag vrij. 's Zaterdags blijft hij tot 11 uur 's avonds. Mag dat zoo blijven? Antwoord: De 15-jari- ge jongen moet meebrengen een arbeidskaart, welke u moet bewaren. U moet aan leggen een arbeidslijst (ver krijgbaar Postkantoor) en ar- beidsregister (verkrijgbaar in den handel). Na 8 uur 's avonds mag de jongen niet meer in den kapperssalon aanwezig zijn, ook niet 's Za terdagss vonds!" Dit nieuwtje ging erin als koek bij de L.C.-lezers: „Zon dagavond heeft zich in de St.Pieter in Rome een opzien barend voorval afgespeeld. Toen de koorheeren van St.Pieter zich na de Vespers uit de koorkapel in een stoet naar de sacristie begaven, trachtte een jonge Zweedsche een aanslag te plegen op mgr.dr.Jan Olav Smit, den vroegeren Apostolischen vica ris van Noorwegen (Mgr.Smit is zooals men weet een Neder lander). Zij trok plotseling een revolver uit haar tasch en haalde driemaal den trekker over. Het wapen weigerde echter. Een der koorheeren sloeg haar het wapen uit de hand, zoodat de revolver op den grond viel. Bij het onderzoek bleek, dat de revolver met zes patronen geladen was, waarvan er drie geketst hadden. Mgr.Smit herkende de daderes als een zekere Margaretha Gudrun uit Ramstad, die sedert een- igen tijd zich te Rome op houdt en door naaiwerk in haar levensonderhoud tracht te voorzien. Zij was zonder middelen van bestaan en had zich onlangs tot den prelaat gewend met het verzoek haar een betrekking te bezorgen. Mgr.Smit had beloofd moeite voor haar te doen, doch had tot nu toe niets voor haar ge vonden. Klaarblijkelijk heeft de Zweedsche, die eenigszins in haar geestesvermogens ge krenkt schijnt, zich willen wreken, omdat de bisschop zich volgens haar opvatting niet voldoende om haar be kommerde. Het staat nog niet vast of de vrouw in de Vati- eaansche stad of voor een Ita- liaansche rechtbank gevonnist zal worden". Op 30 nov.'29 overleed op 78- jarige leeftijd kanunnik, pas toor en deken van Leiden Pe trus Laurentius Dessens Hij was 28 jaar lang pastoor van de parochie van O.L.Vrouw Hemelvaart („Mon Père") en even lang deken van Leiden. „Zijn frissche en opgewekte geest is hem bijgebleven tot het laatste toe. Kwinkslagen en humor minde hij gaarne, en hij bleef nooit een ant woord schuldig", aldus de L.C. IN NIEUWKOOPSE PLASSEN: NIEUWKOOP Stilte en natuurschoon moeten de handelsmerken zijn voor een verregaande promotie van de recreatie in het Nieuwkoopse plassenge- bied. De rust die nu nog in het gebied heerst, mag daarbij niet teloor gaan. De stille recreatie kan wel zorgen voor voldoende geld om het plassengebied te onderhouden. Dat stel de burgemeester W. De Vreij-Vringer van Nieuw koop gistermorgen tijdens een bijeenkomst over de waterrijke gebieden die Nederland telt. In de bijeenkomst drongen di verse instanties aan op een meer voortvarende bescher ming en benutting van de wa terrijke gebieden, ook wel be kend als 'wetlands'. De stich ting Natuur en Milieu, het in terprovinciaal overleg, de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, de Unie van Water schappen en het Overlegor gaan Samenwerkingsverban den Openluchtrecreatie grepen in Nieuwkoop met bei de handen de kans om de lage re overheden op hun verant woordelijkheden èn mogelijk heden te wiizen. Volgens voor zitter J. Fokkens van Natuur en Milieu is het verantwoord exploiteren en onderhouden van de waterrijke gebieden geen taak die uitsluitend bij de rijksoverheid berust. „Juist de gemeenten en de provinciebe sturen kunnen ertoe bijdragen dat dat op een goede manier gebeurt". De lagere overheden kunnen volgens Fokkens zelf initiatie ven ontplooien voor het aan wijzen van internationaal er kende 'wetlands' volgens het Verdrag van Ramsar. Dit ver drag werd in 1971 onderte kend om deze uit ecologisch oogpunt belangrijke natuurge bieden te beschermen, overi gens zonder veel effect. Ge meenten en provincies zouden voorts een beleidsnota kunnen opstellen, richtlijnen kunnen geven voor beheer en onder houd en zelf natuurontwikke lingsprojecten kunnen opzet ten. Burgemeester De Vreij-Vrin ger liep gisteren wel warm voor dit idee, dat aansluit bij de pogingen die Nieuwkoop nu al onderneemt voor het op stellen van een instandhou dingsplan. In de Nieuwkoopse Plassen broeden ook diverse bijzondere vogels, waaronder de smient, purperreiger, kie kendief en zwarte stern. „Uniek in Nederland en wel licht ook in Europa. De wet- lands-discussie is ook daarom van belang. We moeten deze natuurwaarden koppelen aan een gepast recreatief gebruik van de plassen". Voor het ge meentebestuur ligt er vooral een taak in de ruimtelijke or dening en het verkrijgen van subsidies, maar De Vreij hoopt op korte termijn ook bedrijven te werven voor sponsoring van een natuurgebied, een vorm van financiering die schoor voetend terrein wint in Neder land. De Nieuwkoopse VVV koes tert inmiddels hoog gespannen verwachtingen. Pr-vrouw Aafke Tijsterman steunt het streven naar meer stille recre atie volledig en zegt bijzonder ingenomen te zijn met de nieuwe burgemeester. De eer ste progressie werd een paar dagen geleden al geboekt toen De Vreij als eerste alle milieu groeperingen en gebruikers van de plassen rond de tafel en op één lijn wist te krijgen. „Ze weet niet half wat een prestatie dat is. Dit proberen we al twintig jaar voor elkaar te krijgen". Tijsterman hoopt dat er nu eendrachtig reclame gemaakt gaat worden voor de recreatie op en rond de Nieuwkoopse Plassen. Fietsen, wandelen, 's winters schaatsen, 's zomers kanoën, zeilen en rondvaarten maken met door stille electromotoren aange dreven vaartuigen. „Er is niets mooiers voor toeristen dan na tuur en rust. Als we de juiste toeristen hier naartoe kunnen halen blijft het ook stil. Com mercie is tegenwoordig niet vies meer, als je maar goed na denkt over de manier waarop. Wat heb je immers aan een mooie natuur als er niemand van geniet?" NOORDWIJKERHOUT De aanleg van het woonwagenkamp in Noordwijkerhout begint in 1990. Dit is nodig omdat zich on langs vier gegadigden hebben gemeld voor een standplaats op het kampje aan de Maandagsewetering. De benodigde grond voor het woonwagenkampje is sinds 1987 al in het bezit van de gemeente Noordwijkerhout. Vorig jaar werd de bouwvergun ning verleend. Alleen de stichtingskosten van het kampje moeten nog goedgekeurd worden en er moet nog een rijksbijdra ge worden toegezegd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15