Geschiedenis zit Gorbatsjov en Bush steeds op de hielen Geen prominente Duitser veilig voor terroristen Praag verwijdert „IJzeren Gordijn" BUITENLAND QeidóaQounant VRIJDAG 1 DECEMBER 1989 PAGINA 5 Meerderheid Filipijns leger lijkt op hand Aquino (Vervolg van de voorpagina) MANILA Een meer derheid van het leger op de Filipijnen lijkt zich vooralsnog achter de rege ring van president Cora- zon Aquino te scharen. Helemaal duidelijk leken de krachtsverhoudingen niet totdat de invloedrijke minister van defensie Fi del Ramos zich vanmor gen duidelijk uitsprak te gen de muiterij. Ramos zei dat een grote leger macht was ingezet om de mui terij te bedwingen. „Ik wil duidelijk maken dat wij geen gemene zaak maken met de muiters, maar hen bestrijden". Na spoedberaad met het kabi net sprak ook president Aqui no vanmorgen ferme taal voor de staatstelevisie: in één dag zou de opstand worden neer geslagen en het regeringsleger de situatie onder controle heb ben. Zij kondigde aan alles te doen om de „schaamteloze en openlijke poging" haar ten val te brengen te verijdelen. He laas werd onmiddellijk daarop het televisiestation door raket ten getroffen en verdween het kanaal uit de lucht. De regering riep eerder alle burgemeesters op de plaatselij ke politie te mobiliseren om de staatsgreep te verhinderen. Ook de aartsbisschop van Ma nila, kardinaal Jaime Sin, riep de bevolking op het „wettig aangestelde gezag" te steunen. Inmiddels zijn zowel Filipijnse als Amerikaanse vliegtuigen ingezet om het eerder getrof fen presidentieel paleis te be schermen. Het legertje rebel - len dat zich momenteel in de hoofdstad bevindt, bestaat naar schatting uit duizend tot tweeduizend man. Nog niemand heeft de verant woordelijkheid opgeëist, maar voormalig kolonel Gregorio „Gringo" Honasan wordt er van beschuldigd de rebellie te leiden. Directe aanleiding zou zijn een bepaalde reorganisatie bij de politie. Honasan is bo vendien tegen de zijns inziens zachte aanpak van Aquino van het communistische verzet op de Filipijnen. In augustus 1987 leide Honasan ook een couppo ging, waarbij meer dan vijftig doden vielen en tientallen ge wonden. De muiters in de hoofdstad zouden zijn omsingeld door re geringsgezinde legertroepen. De laatste hebben onder meer het vuur geopend op de op standelingen die de staatstele visie belegerden. De gouver neur van de noordelijke Ca- gayan-provincie, de voormali ge kolonel Rodolfo Aquinaldo, zei voor de radio dat hij naar de muiters was overgelopen. Hij zei versterkingen naar de hoofdstad te sturen om de muitende soldaten te steunen. Amerikanen weg uit El Salvador SAN SALVADOR De Ver- enigde Staten hebben meer dan tweehonderd VS-burgers per vliegtuig uit El Salvador geëvacueerd. Hiertoe is beslo ten na de zware gevechten die in de hoofdstad van het Mid- denamerikaanse land aan de gang zijn tussen regeringstroe pen en het verzet. Oost en West zijn even mooi De titel Miss Berlijn is momenteel niet meer voor één schoonheid weggelegd. Door het verdwijnen van de Muur werd gisteren in een Westberlijnse discotheek gekozen voor zowel een Miss uit Oost als uit West- Berlijn. Beide dames tonen zich erg blij met de titel. FOTO: AP Aanklachten tegen Honecker en Stoph OOST-BERLIJN De locale autoritei ten in Neubrandenburg hebben straf rechterlijke aanklachten aanhanging gemaakt tegen oud-partijleider Erich Honecker, oud-premier Willi Stoph en oud-minister Günter Kleiber. In het dis trict Neubrandenburg liggen onder meer de jachtverblijven die Honecker bleek te bezitten. De drie oud-bewinds lieden wordt „trouweloosheid ten nade le van de socialistische eigendom" ten laste gelegd. Ook de oppositiebeweging Neues Forum heeft tegen de drie een strafrechtelijke aanklacht ingediend, wegens „misbruik van de staatsbe- voegdheid over socialistisch eigendom te beschikken". Slovenië dreigt uit Joegoslavische federatie te stappen LJUBLJANA Slovenië dreigt uit de Joego slavische federatie te stappen. Premier Dusan Sinigoj heeft hierop gisteren gezinspeeld in re actie op het besluit van Servië, de grootste van de zes Joegoslavische deelrepublieken, alle be trekkingen met Slovenië te verbreken. Vol gens Sinigoj wordt door het Servische besluit de vraag opgeworpen, of „het voortbestaan van de federatie nog wel zin heeft". De eerste minister van de liberale deelrepubliek meent dat Joegoslavië zich niet kan ontwikkelen tot een „democratische en doelmatige gemeen schap van nationaliteiten zonder deel te ne men aan het integratieproces in Europa". Demonstratie Armeniërs voor eigen beheer Nagorno-Karabach MOSKOU Tienduizenden Armeniërs zijn giste ren de straat op gegaan om hun parlement, dat in spoedvergadering bijeen was, te dwingen tegen Moskou op te staan en de in Azerbaidzjan gelegen enclave Nagorno-Karabach op te eisen. De Armeense betogers eisten dat hun parlements leden de omstreden enclave tot deel van een „Verenigde Armeense Republiek" zouden verkla ren. Volgens onbevestigde berichten zouden op nieuw drie doden zijn gevallen tengevolge van de twist tussen de twee Sovjetrepublieken over de soevereiniteit van Nagorno-Karabach. Dinsdag heeft de Opperste Sovjet een resolutie goedge keurd die een einde maakt aan het directe bestuur dat Moskou in verband met de problemen over de enclave had ingesteld. Het parlement heeft beslo ten dat het voornamelijk door Armeniërs bevolkte gebied bij Azerbaidzjan blijft. (Van onze verslaggever Jo Wijnen) VALLETTA George Bush en Michail Gorbats- jov zijn twee wereldlei ders, die ieder op hun ma nier steeds weer door de geschiedenis op de hielen worden gezeten. De ko mende dagen ontmoeten de twee elkaar dit week einde voor de kust van Malta voor het eerst als staatshoofden. De uit komst van de top valt echter met geen mogelijk heid te voorspellen. Van een tevoren nauwkeurig bepaalde agenda is geen spra ke en kan ook nauwelijks sprake zijn, want de geschie denis zelf heeft de afgelopen maanden de gesprekstof voor de top aangereikt. Sinds Bush in januari van dit jaar aantrad als president lijkt het alsof de wereld overigens zonder toedoen van de Amerikaanse president een kwart slag is gedraaid. De Sovjetunie lijkt in toenemende mate weg te zinken in economische en na tionale problemen. Het tot voor kort onaantastbaar lij kende Sovjet-imperium schrompelt zienderogen ineen. Geen wonder dat George Bush aanvankelijk leek te denken dat hij niet veel meer hoefde te doen dan 'afwachten en da gen tellen'. Iets wat hij tot er gernis van zijn critici dan ook maandenlang praktiseerde. Onder druk van zijn minister van buitenlandse zaken, James Baker, is Bush de afgelopen maanden evenwel een andere koers gaan varen. En zo Baker de president al niet uit diens vreedzame sluimer van af- wachtendheid heeft gewekt, dan hebben de gebeurtenissen in Polen, Hongarije en vooral Oost-Duitsland en Tsjechoslo- wakije dat wel gedaan. Risico's De top is door het ontbreken van een agenda niet van risi co's gespeend. Een top zonder vaste agenda is volgens de leerboeken der hogere diplo matie een uiterst gevaarlijke onderneming. Bush weet dat. Hij was een van de eersten .die inzag dat zijn' toenmalige baas Ronald Reagan tijdens de in derhaast belegde top-ontmoe- ting in Reykjavik nagenoeg alle Amerikaanse troeven uit handen dreigde te geven. Bush is tè ervaren en vooral tè voorzichtig om zich aan hoog dravendheden naar IJslands model te buiten te gaan. Bovendien bevindt de Ameri kaanse president zich in de ge lukkige positie dat zijn eerste top met Gorbatsjov plaatsvindt in een ambiance die hem uit stekend past. Het 'zoutwater- gesprek' voor de Maltese kust wordt op marineschepen ge houden. In die omgeving en niet op de huid gezeten door de wereldpers kan Bush zijn sterkste persoonlijke troeven uitspelen. In een gesprek dat open direct en als dat nodig mocht blijken zeer infor meel van karakter kan zijn. De door binnenlandse proble men belegerde Gorbatsjov kan met minder groot gemak dan enkele jaren geleden zijn poli tieke toverhoed gebruiken. Hij vindt in Bush een gespreks partner die tè doorgewinterd is om zich te laten overrompe len. Zelfs als hem de meest spectaculaire en verleidelijke ontwapeningsvoorstellen wor den voorgelegd. Ware intenties De Amerikaanse president is er vooral op uit Gorbatsjovs ware intenties te leren ken nen. Bush zal geen genoegen nemen met vage beloftes. Hij zal concrete bewijzen van goe de wil eisen. Hij zal Gorbatsjov slechts de helpende hand bie den, als hij bereid is een knie buiging te maken in de rich ting van wat Bush destijds in Polen als „de westerse waar den" aanduidde. Bush wil dat Gorbatsjov het principe van een vrije-markteconomie om helst en dat hij vooral de Oost europeanen de vrijheid geeft over hun eigen politieke lot te beschikken. Bovendien zal Bush zijn ge sprekspartner vragen concrete stappen te nemen in Midden- Amerika, waar de situatie zienderogen verslechtert. En de Amerikaanse politiek mede door toedoen van Moskous vrienden in Nicara gua en Cuba volledig in duigen is gevallen. Gorbatsjov zal zich de klem mende vragen van de Ameri kaanse president moeten laten welgevallen. Hij weet dat hij zich in een uiterst moeilijke si tuatie bevindt, die bovendien niet zonder ironie is. Zijn in tussen met zulke belegen woorden als 'perestrojka' en 'glasnost' bedekte politiek lijkt de Sovjetunie alleen maar meer economische moeilijkhe den op te leveren. Het collec tieve gemor miljoenen Sovjet burgers wordt steeds luider hoorbaar. Gorbatsjov is merkwaardiger wijze niet alleen meer afhan kelijk van zijn politieke mede standers in eigen land, maar ook van de bereidheid in het Westen de door hem ontketen- De voorbereidingen voor de Top tussen Gorbatsjov en Bush zijn in volle gang. Aan boord van de Amerikaanse kruiser de USS Belknap worden de vlaggen van de Verenigde Staten en de Sovjetu nie in hun houders geplaatst. Hier zullen de twee leiders zondag praten. Morgen staat een treffen aan boord van het Sovjetschip Slava op het programma. FOTO: AP de 'revolutie' met raad, maar vooral ook met financiële daad bij te staan. Met andere woorden: Gorbatsjov komt naar Malta om de hand op te houden, al zal hij zijn weinig verheffende positie met veel propaganda en diplomatieke behendigheid pogen te verdoe- Lastpakken Bush' bijkomende probleem is dat hij, na maanden van aarze ling, het nut van grootscheepse economische hulp aan de Sov jetunie en de Oostbloklanden weliswaar inziet, maar dat hij niet de middelen heeft om een nieuw 'Marshall-plan' op po ten te zetten. Een dergelijk plan kan alleen maar met for se Westeuropese hulp worden opgezet en zal daarom niet langer een exclusief Ameri kaanse aangelegenheid zijn. Daarbij komt, dat Bush nood gedwongen de blik gericht moet houden op de lastpakken uit de rechtervleugel van zijn eigen Republikeinse partij. Dat dwingt hem om ten overstaan van Gorbatsjov een demon stratie van gepaste afstande lijkheid, ja zelfs van wantrou wen te geven, om te voorko men dat hij in eigen land zijn politieke basis verliest. In een dergelijke situatie is het voor spellen van de werkelijk agen da van de top dus volstrekt onmogelijk. Laat staan, dat met enige zekerheid kan wor den gezegd welke concrete voorstellen op tafel worden gelegd en welke besluiten daarover zullen worden geno men. President Bush heeft al laten weten dat er van zijn kant geen verrassingsvoorstellen zijn te verwachten en dat er al evenmin een doorbraak aan het wapenbeheersingsfront op handen is. Uit Moskou vielen wat meegaander signalen te vernemen. Daar zei minister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze: „Ik weet wat er in het gemoed van Gorbatsjov omgaat en daarom durf ik te voorspellen dat het een zeer belangrijke en nuttige ontmoe ting gaat worden". Zoals de Europese geschiede nis op dit ogenblik de ene ver rassing na de andere in petto heeft, zo kan ook de 'zoutwa- tertop' voor de Maltese kust onverwachte ontwikkelingen te zien geven. De tijd is er rijp voor en de omstandigheden dwingen ertoe. Tsamm De limousine waarin bankdirecteur Herrhausen en zijn chauffeur zaten en die gisterochtend werd opgeblazen. FOTO: EPA BAD HOMBURG De moord op president-direc teur dr. Alfred Herrhau sen van de Deutsche Bank heeft gisteren weer eens duidelijk gemaakt dat geen enkel kopstuk uit de economie, de politiek, de justitie of de militaire we reld veilig is voor de moordlust van terroristen, welke voorzorgsmaatrege len ook worden genomen. Voor Herrhausen gold als po tentieel doelwit „veiligheidsfa se 1". Hij reed in een gepant serde Mercedes. Die kon welis waar een schot uit een hand vuurwapen tegenhouden, maar was op geen stukken na bestand tegen de zware bom waarmee de aanslag is ge pleegd. Voor en achter hem reden auto's met lijfwachten. Zij hebben hun baas niet af doende kunnen beschermen. De chauffeur, de 62-jarige Ja kob Nix raakte zwaar gewond. De Westduitse federale re cherche (BKA) gaat er intus sen vanuit, dat de aanslag het werk is van de extreem-linkse Rote Armee Fraktion (RAF). In een brief die vlakbij de plaats van de aanslag werd ge vonden claimde het „Kom- mando Wolfgang Beer" de aanslag; volgens de recherche is het commando een onder deel van de RAF. Wolfgang Beer is de door een auto-onge val omgekomen broer van de internationaal gezochte RAF- terrorist Henning Beer. Sisser De gebruikte methode en het slachtoffer van de aanslag zijn in overeenstemming met de handelwijze van de RAF. Be langrijke zakenlieden, ban kiers en ambtenaren gelden in links-extreme kringen als symboolfiguren van een kapi talisme, dat uitgeroeid moet worden. De moord op topamb tenaar Gerold von Baunmühl in Bonn (oktober 1986) en de mislukte aanslag op het leven van staatssecretaris Tietmeyer (september 1988), waren daar van voorbeelden. De aanslag van gisteren heeft een veertien maanden duren de stilte aan het terreurfront in de Bondsrepubliek verbro ken. Zelfs de hongerstaking van een aantal gevangen zit tende RAF-terroristen in dit voorjaar liep met een sisser af. Kennelijk heeft de harde kern van de RAF, waarvan de om vang tussen de acht en twintig leden wordt geschat, de tijd benut om zich te hergroeperen en nieuwe aanslagplannen uit te werken. Verbazingwekkend is trou wens hoe goed die harde kern erin slaagt zich af te schermen voor infiltratie van agenten van de binnenlandse veilig heidsdiensten. De Rote Armee Fraktion heeft in de meer dan twintig jaar van haar bestaan een bloedig spoor achtergela- te'ft. Door de activiteiten van de ^organisatie zijn in totaal meer dan zestig mensen om het Je ven gekomen, onder wie ook RAF-leden. PRAAG Tsjechoslowa- kije heeft besloten met onmiddellijke ingang het 'IJzeren Gordijn' aan zijn grens met Oostenrijk te ontmantelen. Volgens een regeringswoordvoerder zal deze ontmanteling van technische en genie uitrusting een bepaalde tijd vergen en zal ze aan vangen op een plaats waar ze het vrije toeristenver keer het meest belem mert". Dit is in het gebied van de grensstad Bratislava, de hoofd stad van Slowakije. De woord voerder repte niet van de ver sperringen aan de grens met de Bondsrepubliek Duitsland. De-commandant van de Russi sche strijdkrachten in Tsjecho- slowakije heeft gisteren gezegd dat Moskou wellicht de 75.000 Sovjet-militairen zal terug trekken. Generaal Edoeard Vorobyov zei dat in „deze tijd<van poli tieke gedachten over democra tie en glasnost het moment zal aanbreken dat de -Russische troepen het grondgebied van Tsjechoslowakije zullen verla ten". In een reactie op de aan kondiging van demissionair premier Adamec om de Sov jetunie t.e vragen haar troepen uit Tsjechoslowakije terug te trekken zei het Sovjet-ministe rie van buitenlandse zaken dat zoiets samenhangt met het proces van ontwapening in Europa. De Tsjechoslowaakse president Gustav Husak is niet van plan op of vóór 10 december op te stappen. Dat heeft een woord voerder van de communisti sche partij in Tsjechoslowakije donderdag gezegd. De opposi tionele beweging Burgerforum wil dat Husak uiterlijk 10 de cember is vertrokken. Maar de 76-jarige president heeft ge zegd dat hij van plan is aan te blijven tot het einde van zijn ambtstermijn die in mei vol gend jaar afloopt. Husak is sinds 1975 staatshoofd van Tsjechoslowakije. Na de Russi sche inval in 1968 was hij bin nen de communistische partij één van de leidende figuren bij het terugdraaien van de verworvenheden van „de Praagse Lente". In 1969 volg de hij Alexander Dubcek op als partijleider. Die functie deed hij in 1987 over aan Milos Jakes die op zijn beurt vorige week vrijdag moest plaatsma ken voor Karei Urbanek. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD QN537 Rob besluit de voorraad die hij op het vlot heeft ach tergelaten, te gaan halen. Daarvoor heeft hij de hulp van de wil den nodig, maar hoe maakt hij hun zijn plannen duidelijk? Uren lang probeert hij de mannen iets uit te leggen door tekens in het zand te krabben en eindelijk lijkt het wel of ze hem zo'n beetje begrijpen. Enkele mannen volgen hem tenminste, wanneer hij in de richting van het oerwoud gaat. Rob geeft hun stevige kap messen, waar de wilden verrukt van zijn. En ze begrijpen gauw genoeg, wat ze ermee moeten doen. Ze hakken zich een weg naar het meertje en aanvaarden de terugreis, beladen met kisten en zakken. Na enkele dagen is de buit geborgen. Nieuwsgierig kijken de wilden naar al die wonderlijke zaken, maar tezelfdertijd is Rob niet minder nieuwsgierig. Hij heeft n.l. een overvloed van sisalplanten ontdekt en langzamerhand rijpt er een plan in zijn hoofd. (ADVERTENTIE) IEDEREEN IN HET HAAGSE 070 GEBIED KRIJGT EEN EXTRA CIJFER VÓÓR HET ABONNEENUMMER. Op 2 december zal aan alle telefoon- en faxnummers in het 070-gebied het cijfer drie (3) als eerste cijfer worden toegevoegd. De groeiende vraag naar nieuwe telefoonaansluitingen, zowel van particulieren als van bedrijven in Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Leidschendam, maakt deze uitbreiding nood zakelijk. Door toevoeging van die ene 3 aan de abon neenummers kan PTT Telecom nu en in de toekomst hoofd bieden aan deze enorme groei. Het betekent wel dat uw abonneenummer verandert en zeven-cijferig wordt. Dus het is verstandig bij tijds familie, vrienden en/of za kenrelaties op de rmmrrrxM hoogte te stellen. HPIHHIIËIH

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5