Koppeling gaat niet eerder in, wel kans op extraatje VANAVOND NAJAARSOVERLEG OORLOG TEGEN AIDS IS NET BEGONNEN Harde aanvaring tussen Lubbers en Van Mierlo „Langzaam besefte ik hoe dom apartheid is* BINNENLAND CeidócSouacuit VRIJDAG 1 DECEMBER 1989 PAGINA 4 Belofte Ter Beek aan veteranen DEN HAAG Nederlandse vetera nen hebben recht op erkenning van en waardering voor hun inzet en of fers. Daarom moet er een „herken baar veteranenbeleid" komen. Deze belofte heeft minister van defensie Ter Beek gedaan op de conferentie „De politionele acties: afwikkeling en verwerking" van de Stichting Maat schappij en Krijgsmacht. Op die con ferentie geven diverse wetenschap pers hun kijk op de nasleep van de politionele acties in Indonesië. Een van de punten van kritiek is dat de overheid zich altijd veel te weinig ge legen heeft laten liggen aan het lot van de Indië-veteranen. Veel docenten zijn weinig prijsbewust GRONINGEN Docenten in het voortgezet onderwijs letten bij het uitzoeken van nieuwe leerboeken vrijwel uitsluitend op de inhoud en nauwelijks op de prijs. Dat is een van de con clusies uit een onderzoek naar de leermiddelenmarkt in het voortgezet onderwijs, verricht door het Instituut voor Onder wijsonderzoek (RION) in Gro ningen. Het is voor de ouders van leerlingen aanmerkelijk goedkoper zo'n tachtig gul den wanneer de boeken door de school worden aange schaft en vervolgens ver huurd. De meeste boeken gaan vier jaar mee. Steeds minder vrouwen in leiding van scholen DEN HAAG Uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat in het basisonderwijs het aantal vrouwelijke directieleden dramatisch is verminderd. Joke Roo- vers, vice-voorzitter v^n de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV), noemde de teruggang „onthutsend". De afname van het aantal vrouwen kan volgens Roovers niet worden gezocht in het vertrek van vrouwen uit het onder wijs. „Ondanks een groot potentieel aan vrouwelijke kandidaten dringen blijk baar steeds minder vrouwen door tot de hogere regionen van de school", aldus Roovers. De KOV stelt dat met name de schoolbesturen moeten worden aange sproken op hun verantwoordelijkheid in deze. Prof. Heemskerk voorgedragen als raadsheer van Hoge Raad DEN HAAG De Hoge Raad der Neder landen, het hoogste rechtscollege in ons land, heeft mr. W.H. Heemskerk en me vrouw mr. G.G. Van Erp Taalman Kip- Nieuwenkamp bij de Tweede Kamer voor gedragen als raadsheren. Zij moeten de va catures invullen die zijn ontstaan na het overlijden van mr. M.J.P. Verburgh en het ontslag van mr. H.J.M. Jeukens per 1 sep tember 1990. Heemskerk (54) is hoogleraar privaatrecht aan de universiteit van Leiden. Sinds 1978 is hij lid van de staatscommissie Nederlandse Burgerlijke Wetgeving. Van Erp Taalman Kip-Nieuwenkamp (53) werd na een loopbaan als advocaat en rechter in 1978 vice-president van de rechtbank van Amsterdam. Koningin Beatrix heeft zich de afgelopen weken laten informeren over de aids-problematiek. Op de foto maakt zij kennis met de heer M. Kruijsen, bestuurslid van de belangenvereniging 'Men sen met Aids'. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net zal geen gehoor geven aan de eis van de vakcen trales FNV en CNV om de uitkeringen met terug werkende kracht tot juli van dit jaar te verhogen. Premier Lubbers heeft dit gisteren gezegd op de laat ste dag van het debat over de regeringsverklaring. De vakcentrales, die vanavond met delegaties van het kabinet en de werkgevers bijeenko men voor het Najaarsoverleg, hebben steeds aan het even tueel slagen van het overleg de eis verbonden dat de kop peling van lonen en uitkerin gen met terugwerkende kracht moet worden hersteld. Het kabinet houdt echter vast aan 1 januari 1990. „We heb ben als kabinet prioriteiten ge steld. De eis van de vakbewe ging behoort daar niet toe", al dus Lubbers. Overigens werd gisteren in kringen rond het centrale overleg niet uitgeslo ten dat er toch geld zou wor den vrijgemaakt voor een ex traatje voor de uitkeringsge rechtigden. Een en ander zou dan wel ten koste van andere maatregelen moeten gaan. Premier Lubbers wilde giste ren niet speculeren over de kans van slagen van het Na jaarsoverleg. De verwachting is alom dat sociale partners en kabinet elkaar vanavond zul len vinden in een „gemeen schappelijk beleidskader" waarin afspraken worden ge maakt over de aanpak van de werkloosheid en de beheersing van de loonkosten. Tot nu toe heeft alleen de vakcentrale MHP (voor middelbaar en ho ger personeel) laten weten het „beleidskader" niet te zullen ondertekenen. Het debat over de regerings verklaring leverde overigens weinig positiefs op voor het Najaarsoverleg. De enige ruimte die Lubbers bood was zijn opmerking dat de door minister Kok van financiën gewenste loonstijging van 2,5 procent „ook wel iets hoger zou mogen uitvallen". Aan de ambtenarenbonden deed hij de toezegging dat er over de in vulling van de geboden loon ruimte van 2,5 procent onder handeld kan worden. Het is dus bijvoorbeeld niet langer zo dat 0,5 procent van de 2,5 bij voorbaat naar de hogere amb tenaren gaat. Het kabinet zal vanavond niet De Zuidafrikaanse gehei me dienst jaagt op de neef van zijn eigen minister van defensie, generaal Magnus Malan. Reden: na twee jaar dienst te hebben gedaan in de elite-eenhe den van de Zuidafrikaanse strijdkrachten weigerde Mervyn Malan (27) op te komen voor een herha lingsoefening. Hij had ge noeg van het martelen, terroriseren en doden van burgers. De schellen wa ren hem van de ogen ge vallen: het apartheidssys teem deugt van geen kan ten. Hij slaagde er in naar Nederland te ontkomen, waar hij als eerste deser teur uit de terreurbrigade een boekje open doet over de strijdwijzen van de Spe cial Forces, DEN HAAG In de Zuidafrikaanse regerings gezinde krant Beeld ont kende minister van defen sie Magnus Malan ten stel ligste familie te zijn van de deze week in de open baarheid getreden Mer vyn Malan. „Ik had niet anders verwacht", zegt Mervyn. „Hij kan er ei genlijk niet om heen. Toen ik op tweejarige leeftijd mijn moeder ver loor, ontfermden haar broer en zijn vrouw zich over mij en mijn broer. En een broer van mijn pleeg vader is de vader van de minister". In 1982 moest Mervyn als 20-ja- rige in dienst. En omdat hij „gewoon de beste wilde zijn" ingaan op het verzoek van de sociale partners af te zien van de voorgenomen beperking van het reiskostenforfait per 1 januari aanstaande. Minister Kok van financiën toonde zich gisteren niet erg onder de in druk van de kritiek van werk gevers en vakbeweging op het kabinetsvoornemen. „Men wist dat het er aan zat te ko men. Bovendien is de maatre gel hard nodig met het oog op de versterking van het open baar vervoer en worden de ge troffenen ruim gecompenseerd door de positieve inkomensef fecten die het gevolg zijn van de belastingverlaging". gaf hij zich op voor de elite troepen, waar hij in 1985 af zwaaide. Zijn belangrijkste drijfveer was niet de angst voor het zwarte maar het rode ge vaar, het communisme. Het bestaan van de Special Forces is bekend. Al was het alleen maar door de verhalen van de vele militairen die tij dens de opleiding afvallen. Maar diegenen die de uiterst zware opleiding voltooien moeten absoluut stilzwijgen be trachten. Hun activiteiten val len onder staatsgeheim. Daar om is Mervyn Malans verhaal des te opmerkelijker. Hij bevestigt al langer bestaan de vermoedens over under-co- veracties van de Zuidafrikaan se strijdkrachten. Hoe in de zwarte woonsteden in Zuidafri- ka leden van het ANC worden vermoord of gedwongen een verradersrol te spelen. Hoe in burger geklede militairen in diezelfde wijken bommen MEDIARAAD: Commerciële omroep per oktober mogelijk DEN HAAG Ook als het ministerie van wvc een nieuw wijzigingsvoorstel voor de me diawet moet schrijven, moet het mogelijk zijn dat commer ciële omroep in oktober vol gend jaar zijn intrede in Ne derland kan doen. Dat zei de voorzitter van de Mediaraad, A. van der Louw, gisteren in een toelichting op het advies dat de raad aan minister d'An- cona van wvc heeft gestuurd. Het kabinet hield het al op ok tober. maar een gegadigde als TV 10 heeft tot nu toe steeds gerekend op het voorjaar. Ook fractieleider Brinkman van het CDA bepleitte deze week afronding in het voorjaar. TV10 liet weten zich te bera den. Op 1 oktober starten met commerciële televisie betekent wel dat het wetsontwerp vóór het zomerreces door de Twee de Kamer moet zijn goedge keurd. Van der Louw opperde de mogelijkheid dat, als het huidige ontwerp van het kabi net wordt aangehouden, het nog wel eens veel meer tijd kan gaan kosten, omdat vanuit diverse hoeken aanmerkingen zullen komen over de onvolle digheid. In de visie van de Mediaraad moeten commerciële omroe pen een programma aanbieden dat voor 60 procent bestaat uit Europese produkties. Het per centage reclame mag niet meer bedragen dan 15 procent per dag en 18 procent per uur en reclame en sponsoring moeten duidelijk herkenbaar FOTO: DIJKSTRA plaatsen. En dat het leger on danks allerlei akkoorden actief is in Angola, Mocambique, en Zambia. Zelf was Malan actief in Namibia en Angola. „Met de regelmaat van de klok staken we met Unita-eenheden Ango la binnen om daar acties uit te voeren". In Namibia zocht hij met zijn uit zwarten bestaande eenheid, gestoken in het Swa- po-uniform, naar medewerkers van het verzet. Zodra mensen, in de overtuiging verkerend met het verzet van doen te hebben, toehapten, werden zij gedood. „Ik was er ook bij toen een Swapo-man werd doodge marteld. Een arts hield hem in leven totdat hij de door ons ge wenste informatie had ver- Martelen Malan zegt dat het martelen naast de 'gewone' militaire trai ning een belangrijk onderdeel LONDEN De oorlog te gen aids is al zeven jaar oud, maar wordt op een verre van verenigd front gevochten. Grote delen van de wereld zien die oorlog als een irrelevant conflict dat ver van het gewone leven afstaat. Het bewijs, menselijk en we tenschappelijk, vertelt een an der verhaal. De kernvraag is nu hoeveel mensen zich zullen laten overtuigen door de feiten en hoeveel mensen die -zullen blijven negeren. „Onze con frontatie met aids is op een tweesprong gekomen", zo zegt Dr. Jonathan Mann, directeur van het mondiale aidsprogram- ma van de Wereldgezondheids organisatie WHO. „In veel lan den zijn de fundamenten ge legd voor succesvolle actie Zelfgenoegzaamheid, onver schilligheid of ontkenning kun nen dit echter weer teniet doen". Volgens de WHO is aids nu in 152 landen gesignaleerd; van de vijf tot tien miljoen mensen die met HIV, het aidsvirus, geïnfecteerd zijn hebben er 600.000 de ongeneeslijke symp tomen van de ziekte. In de ko mende twee jaar zullen daar nog 500.000 mannen, vrouwen en kinderen bijkomen. Tegen het einde van de eeuw zijn er waarschijnlijk tien keer zoveel aidslijders als nu. En de WHO voorspelt dat er dan nog steeds geen geneesmiddel voor zal zijn. Op een internationale confe rentie in Parijs deze week over de invloed van aids op vrou wen en kinderen kwamen me dische experts met de ver schrikkelijke boodschap die voor veel mensen moeilijk te verkroppen zal zijn: dit is nog maar het begin. Baby's In Afrika zijn waarschijnlijk al 250.000 baby's met het aidsvi rus geboren. Voor hen is er geen hoop. In Brazilië zijn 140.000 kinderen ten dode op geschreven. In de stad New York, waar aids nu de voor naamste doodsoorzaak is bij mannen en vrouwen onder de veertig, zullen ongeveer 85.000 kinderen wees worden wan neer hun geïnfecteerde ouders sterven in de komende tien jaar. In de Verenigde Staten, West-Europa en Australië be vindt het virus zich in het bloed van ongeveer twee mil joen volwassenen, van wie slechts tien procent vrouw. vormt van de één jaar durende opleiding van de Special For ces. De recruten passen daarbij de foltermethoden op elkaar toe. Om te leren hoe het voelt. En om dat later zelf te kunnen toepassen. Tijdens de training worden 'ge vangenen' blootgesteld aan de zon, ijs water, elektrische schokken en uithongering. Het hoofd onder water houden tot dat de verdachte bijna stikt is ook een beproefde methode. „Ze schoppen, werken met elektriciteit", getuigt Malan in de Anti Apartheidskrant, het orgaan van de Anti Apart heidsbeweging Nederland. „Ik was zelf bijna dood". Alleen de echte 'die-hard' kan een dergelijke opleiding volma ken: van de 130 man die met Malan aan de training begon nen, waren er na drie maanden al weer 128 naar het 'gewone' leger teruggestuurd. Hoewel de acties van de Special Forces te gen de zwarte bevolking en de buurlanden zijn gericht, be stond een belangrijk deel van Malans onderdeel uit zwarten. Het betrof vooral overlopers van het ANC, de Swapo of de verzetsbewegingen in Angola en Mocambique. Zij ageren met name in de zwarte woonsteden. Verder kennen de Special For ces veel buitenlandse huurlin gen, met ervaring uit andere elitekorpsen of burgeroorlogen. Vijandbeeld Malans vijandbeeld veranderde aan het einde van zijn dienst verband. Bij een actie in Nam- bia opende zijn eenheid het vuur op een door Swapo-leden bestuurde vrachtwagen. De truck werd doorzeefd met fos- Mann: „Ontkenning van aids op persoonlijk, nationaal en in ternationaal niveau is sinds het begin van de epidemie een groot probleem geweest, en nu is het een ernstig gevaar voor de volksgezondheid. Zelfge noegzaamheid ondermijnt de bestaande vooruitgang en is fnuikend voor toekomstige in spanningen. We zeggen alle maal dat het ons niet kan ge beuren. Hoe meer we dat zeg gen, des te groter de kans dat dat ons fataal zal blijken te zijn". „De mensen willen gerustgsteld worden. Natuurlijk geloven ze graag dat de vertraging van de verspreiding van het virus of de afname van het aantal nieu we aidsgevallen betekent dat het probleem over is. Maar we weten dat het doorgaat, dat het virus slechts de kans afwacht om zich nog explosiever te ver- speiden. De epidemie is dyna misch en onstabiel. Het virus zal de rest van ons leven en langer nog blijven bestaan. Het gaat niet weg." THOMSON PRENTICE (c) The Times, Londen Infecties onder homoseksuelen fors gedaald ROTTERDAM Prof. E. Roscam Abbing, voorzitter van de Nationale Commis sie Aidsbestrijding, heeft gisteren bekend gemaakt dat het aantal nieuwe aid- sinfecties onder homosek suele mannen zeer fors is gedaald. Een zekere ver mindering is ook te zien onder spuitende drugsver slaafden. Roscam Abbing vindt het spijtig dat in ons land veel energie is ver spild aan de vraag of een grootschalig bevolkingson derzoek naar het aidsvirus mag worden gedaan zon der toestemming van de betrokkene. Roscam Ab bing die vanmorgen sprak tijdens een symposium ter gelegenheid van de twee de wereldaidsdag, had lie ver gezien dat die energie was gestoken in „de nog steeds zeer actuele proble matiek" van uitsluiting van seropositieven of aid- spatiënten van verzekerin gen, arbeid, onderwijs, huisvesting en verenigin gen of zelfs de familie kring. forkogels. De schok kwam toen bleek dat achterin de wagen tientallen vrouwen en kinde ren zaten. „Zij hadden een lift gekregen. Zij waren onschul- dig". Vanaf dat moment maakte hij zijn diensttijd vol door zich zo veel mogelijk aan militaire operaties te onttrekken. „Gaan deweg was ik steeds meer vraagtekens gaan zetten bij de rechtmatigheid van ons optre den. Langzaamaan begon ik te beseffen hoe dom apartheid is. En hoe moeilijk het is dat aan de gewone blanke Zuidafri kaan uit te leggen". Op het moment dat Malan in 1985 de kazernepoort voor het laatst verliet stond voor hem vast dat hij nooit meer daar binnen zou gaan. Maar de auto riteiten lieten hem niet met rust: hij kreeg bezoek van de militaire inlichtingendienst met het verzoek voor hen te gaan werken. De onvermijdelijke herhalings- oproep voor de Special Forces deed Malan besluiten naar Swaziland te vluchten. „Op dienstweigeren staat in norma le gevallen al een forse celstraf. Maar in geval van de Special Forces kan dat je doodvonnis betekenen". Mede dankzij de hulp van de Nederlandse consul in Swazi land kon hij een jaar geleden naar ons land uitwijken. Zijn asielaanvraag is behandeling. Na een jaar acht hij ook de tijd rijp om in de openbaarheid te treden. „De Zuidafrikanen zul len nu best wel weten waar ik zit. Wellicht dat de publiciteit mij beter beschermt dan de anonimiteit". JEAN-LOUIS MICHELS LUBBERS VRAAGT KAMER STEUN VOOR REORGANISATIE POLITIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lub bers heeft gisteravond een dringend beroep op de Tweede Kamer gedaan om eraan mee te werken dat de reorganisatie van de politie nu eindelijk eens van de grond komt. Op de laatste dag van het debat over de regeringsverklaring zei Lubbers zich te realiseren dat er bijna geen thema te beden ken is waar de verleiding zo groot is om de eigen standpun ten aan te scherpen. „Maar het enige resultaat daarvan is dat een ander hetzelfde doet en het proces dus weer, net als in vo rige kabinetsperioden, stag- Lubbers beloofde dat de rege ring op haar beurt geen presti- gestrijd van de politiekwestie zal maken. Dit zou kunnen be tekenen dat het voor het kabi net in feite niet uitmaakt wie er met het beheer van de poli- tie-nieuwe-stijl wordt belast. Maar het was dezelfde Lubbers die er op het allerlaatste mo ment van de formatie voor zorgde dat CDA-minister Hirsch Ballin van justitie een flinke vinger in de politie-pap zou houden. Dat was in strijd met de af spraak in het regeerakkoord dat slechts één minister het be heer over de totale politie zou krijgen. PvdA-fractieleider Wöltgens onderstreepte in de finale van het debat dat de PvdA wenst vast te houden aan die afspraak. Minister Da- les van binnenlandse zaken moet het beheer over de nieuw te vormen regionale politie korpsen krijgen en haar collega Hirsch Ballin zou zich alleen (onder supervisie van Dales) met de politie mogen bemoeien waar het gaat om belangrijke operaties. „Bij de verdere uit werking van de reorganisatie zal de PvdA zich laten leiden door dit uitgangspunt", aldus Wöltgens. Het CDA deelt deze zienswijze. OVER WETGEVING ROND EUTHANASIE DEN HAAG Premier Lubbers en D66-fractielei- der Van Mierlo zijn giste ren, op de laatste dag van het debat over de rege ringsverklaring, hard met elkaar in botsing geko men. Dat gebeurde nadat Van Mierlo het CDA had verweten al jarenlang de totstandkoming van een euthanasiewet tegen te houden of op de lange baan te schuiven. Van Mierlo vond het zinloos dat er binnenkort een commis sie wordt ingesteld om te on derzoeken hoe en in welke mate euthanasie in ons land wordt toegepast. „Het nut van dat onderzoek is winst van de tijd", zei hij, daarmee aange vend dat het CDA er opnieuw in is geslaagd een wettelijke regeling uit te stellen. Lubbers reageerde hierop ge prikkeld met de opmerking dat Van Mierlo de laatste tijd volop kansen heeft gehad om het initiatief-wetsontwerp van D66 inzake euthanasie in stemming te brengen. Hij daagde de fractieleider uit dat alsnog te doen, waarop Van Mierlo moest toegeven dat hij er geen vertrouwen in had dat zijn wetsontwerp zou worden aangenomen. „Ik ga toch niet de ondergang van ons eigen wetsontwerp bevorderen?" Volgens Van Mierlo was de onzekerheid over het lot van de initiatiefwet hem ingege ven door het vermoeden dat het CDA elke coalitiepartner zijn wil oplegt en verbiedt in vrijheid voor een euthanasie wet te kiezen. Hierop werd Lubbers echt kwaad. Hij proefde in Van Mierlo's woorden een beschul diging aan het adres van het CDA wegens ondemocratisch gedrag. „Dat houd ik tegen", aldus Lubbers, waarna zich een vinnige discussie ontspon waarin Van Mierlo volhield dat hij het CDA nimmer onde mocratisch had genoemd. Toen de kou weer enigszins ui't de lucht leek en de D66-voor- man op het punt stond het spreekgestoelte te verlaten, ontstond er opnieuw een ru- zie-achtige sfeer. Lubbers merkte op dat hij, van Mierlo's bijdrage aan het debat gehoord hebbend, blij was dat deze in de Kamer zat. Van Mierlo vat te dit op als een sneer in de zin van: het is maar goed dat D66 niet in de regering is geko men. „Nee hoor", aldus Lub bers, „Ik bedoel het positief". „Ik daag u uit dat te verduide lijken!", riep Van Mierlo ver bolgen. Pas nadat de premier met veel omhaal van woorden had uitgelegd dat hij Van Mierlo een waardevol parle mentariër vond, mompelde de aangesprokene „Dank u wel" en ging naar zijn bankje terug. Later op de dag kwam Lub bers tegemoet aan een motie over euthanasie, ingediend door VVD-fractieleider Voor hoeve en mede ondertekend door Van Mierlo. In deze mo tie werd het kabinet verzocht in juni 1991 mee te delen wel ke stappen op het gebied van de euthanasie-wetgeving zul len worden genomen. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA JK wordplatgedrukt firn borst dottpyn l/jirwti, mun lieve Sushi Wrfeet mt niet (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery P Volle bak De vergaderzaal van de Tweede Kamer was tijdens de debatten over de regeringsverklaring lijks goed gevuld. Ook gisteren had men weer een „volle bak". ZUIDAFRIKAANS DESERTEERT UIT TERREURBRIGADE EN VRAAGT ASIEL

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4