„Aoun wilde mij als voorbeeld stellen Staatssecretaris Simons tegen commerciële gezondheidszorg CHARLES VAN DER LEEUW TERUG UIT LIBANESE GEVANGENIS: Huurders met schulden krijgen weinig begrip Rijnconferentie „schuift alles op de lange baan Vader verdwenen meisje blijft in gijzeling Spelletjesdoos voor kinderen met astma Vanaf f 10,- hebt u al een pracht CD. BINNENLAND VRIJDAG 1 DECEMBER 1989 PAGINA 3 De Nederlandse Vereni ging van Journalisten (NVJ) ziet in de zaak Van der Leeuw aanlei ding ,,een hartig woordje te wisselen met het mi nisterie van buitenlandse zaken". Volgens woord voerder Rob Bakker heeft het ministerie wel iswaar veel goeds ge daan, maar duurde het veel te lang voor de zaak op gang kwam. „Op 7 ok tober wist de Belgische ambassade van de aan houding van Van der Leeuw. Het ministerie lichtte ons pas elf dagen later in. Sinds de moord op journalisten in El Sal vador bestaan er al af spraken tussen het mi nisterie en de NVJ. Het ministerie heeft zich er onvoldoende aan gehou den", aldus Bakker. Nieuwe satelliet zorgt voor beter weerbericht TOULOUSE De eerste aardobservatiesatelliet ERS van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA. in welk project de Nederlandse overheid voor 50 miljoen gulden deelneemt, moet de weersverwachtingen veel betrouwbaarder maken dan nu het geval is. De satelliet zal ook ingezet worden voor de bescherming van het wereldmilieu. De ERS zal nog een serie proeven moeten ondergaan voordat hij in de herfst van vol gend jaar vanaf de lanceerbasis bij Kourou (Frans Guyana) in de ruim te kan worden gebracht. Er zal onder meer bekeken worden of de sa telliet en de meetinstrumenten aan boord bestand zijn tegen de hoge druk tijdens de lancering en de extreme temperatuursverschillen in de ruimte. De satelliet zal de gehele aarde voortdurend aftasten. Dag en nacht zullen windsnelheden en windrichting alsook de golfbewegingen van de oceanen nauwkeurig worden vastgelegd. De gegevens worden op verschillende grondstations opgevangen. Van slechte weersomstan digheden zal ERS geen last hebben, omdat de satelliet met zijn radar door de wolken heen kan „zien". Dit betekent een grote vooruitgang in vergelijking met de huidige situatie. De waarnemingen worden nu vooral gedaan vanaf speciale schepen of eilanden en boeien in zee, om dat het weer in feite boven de oceanen wordt gemaakt. Dit meetnet vertoont echter grote hiaten, omdat lang niet overal op de wereld weerstations gelegen zijn. PATIËNTENSTOP AZ MAASTRICHT MAASTRICHT Het Academisch Ziekenhuis in Maastricht heeft een patiëntenstop ingevoerd. Alleen spoe dopnamen kunnen nog plaatsvinden. De stop geldt voorlopig tot maandag. Het Academisch Ziekenhuis heeft een capaciteit van 660 bedden. Het aantal patiënten passeerde deze week echter de 700. Het probleem van het beddentekort is niet nieuw. Afgelo pen zomer stelde het ziekenhuis ook al een stop in omdat het aantal pa tiënten de capaciteit te boven ging. Ziekenhuizen elders in Zuid-Lim burg, met name het grote streekzie kenhuis in Heerlen, kunnen geen uit komst bieden omdat ook zij kampen met een beddentekort. Deurwaarder voor twee cent schuld BUSSUM Een 74-jarige vrouw uit Bussum is ternauwernood ontsnapt aan de klop op de deur door de deur- I waarder. Door een misverstand over 1 een huurverhoging had de vrouw een huurschuld van twee cent opge lopen. Via herinneringen en aanma ningen viel deze week een brief in de bus met de boodschap: twee cent be- talen of de deurwaarder. Er was een probleem: de vrouw beschikte al die tijd niet over twee oude. niet meer I geldige muntstukken. Zij besloot de i twee cent dan toch maar via de bank over te maken. Dat is deze week ge- Secretaresse van het jaar De kersverse secretaresse van het jaar, Yolande Bra- da (33) uit Breukelen, neemt de trofee in ont vangst van directeur M.J. Vink van Manpower Uit zendbureau. Brada, wiens uitverkiezing gisteren in Rotterdam bekend werd gemaakt, is werkzaam bij de Stichting Nijenrode. Zeshonderd secretaressen dongen mee naar de titel. Rechts A. Koningsveld, voorzitter van de jury. FOTO: PR. SCHIPHOL „Ik was één van de laatste wester se journalisten die perma nent en vrij rondliep in Libanon. Zonder angst. Dat moet generaal Aoun hebben gestoken". Terwijl zijn moeder hem onafge broken gadeslaat, verhaalt journalist Charles van der Leeuw bij terugkeer op Schiphol over zijn erva ringen tijdens twee maan den gevangenschap in Li banon. „Op 28 september was ik, heel toevallig, op het internationaal perscentrum in Oost-Bayrut. Na een uur liep ik naar buiten en vroeg een man me of ik Van der Leeuw heette. Nog vóór ik kon antwoorden werd 'ik in een auto gesleurd en weggebracht naar een onbe kende bestemming. Na enkele dagen werd ik naar het minis terie van justitie gebracht, waar verhoren plaatsvinden zoals je die alleen tegenkomt inv films en rapporten van Am nesty International. Ikben niet lichamelijk gemarteld, maar door de dikke gevange nismuren heen hoorde ik het geschreeuw van mensen die dat wel overkwam. Drie dagen duurde de ondervraging. Pas toen ik daarna voor het mili tair tribunaal moest verschij nen hoorde ik de aanklacht. Spionage, aanwezigheid op verboden grondgebied en han del in verdovende middelen". Ambassade „Ik ben twee weken verdwe nen geweest. Niemand wist waar ik uithing en ik mocht niemand bellen. Direct na mijn aanhouding vroeg ik de Belgische of Engelse ambassa de in te lichten over mijn ar restatie. Dat gebeurde niet, on danks alle internationale ge dragsregels. Later heeft een gendarme toch de Britse am bassade geïnformeerd. Toen pas is de zaak aan het rollen gebracht". De aanpak van het Nederland se ministerie van buitenlandse zakèn was volgens Van der Leeuw aanvankelijk gebaseerd op het voorkomen van een grote rel. „Men wilde de zaak eerst puur juridisch afwikke len". Later zag minister Van den Broek de affaire als een politieke kwestie en dat heeft volgens Van der Leeuw veel bijgedragen aan de uitendelij- ke vrijlating. „Ik weet dat hij zich persoonlijk voor deze zaak heeft ingezet, en daar wil ik hem voor bedanken", aldus de journalist, die werkt voor enkele Nederlandse en buiten landse media. „Verleden week maandag se poneerde de militaire recht bank de hele zaak. Een adju dant zei me: je bent vrij. Maar dat bleek te vroeg gejuicht. De civiele rechter moest zich nog buigen over de handel in ver dovende middelen. Het enige wat van die beschuldiging juist was, is dal bij huiszoeking een klein stukje verdroogde hasj is gevonden. Het was nog van de vorige bewoner van mijn huis en ik bewaarde het als souve nir tussen granaatscherven en mitrailleurkogels. Dat had ik achteraf beter niet kunnen doen. Net zoals ik er beter aan had gedaan eerder uit Oost- Bayrut te verhuizen". Te kritisch „Om me een dienst te bewij zen", liet de rechter Van der Leeuw gaan. Voor de journa list staat vast dat de beschuldi gingen slechts schijn waren. de Leeuw gisteren op Schiphol, waar hij door zijn moeder werd Opgetogen arriveerde Charles opgewacht. „De ware reden voor mijn aanhouding zit hem waar schijnlijk in een artikel dat ik voor de Britse krant The Inde pendant schreef, afgelopen zo mer. Er kwam uit naar voren dat de christelijke generaal Aoun lijdt aan grootheidswaan en slachtoffer is van zijn eigen ambities. Sinds een half jaar voert de generaal een heksen jacht op tè kritische journalis ten die een andere waarheid verkondigen dan de zijne. Ik hoorde in de gevangenis dat er ook nog twee Franse journalis ten vast zitten". Op aanraden van de Belgische ambassade tekende Van der Leeuw, een verklaring dat hij Libanon tot 1 januari 1991 zou mijden. Het zou zijn vrijlating kunnen bespoedigen. Achteraf denkt de journalist dat de op schudding die rond zijn arres tatie ontstond de reden zou kunnen zijn voor zijn vrijla ting. „Aoun heeft wellicht een voorbeeld willen stellen met mijn aanhouding. Misschien dacht hij dat er geen grote problemen door zouden ont- FOTO: ANP staan. Nederland is immers maar een klein land. Toen dat anders uitpakte, wilde men me wel kwijt". Eenmaal terug in Nederland denkt Van der Leeuw erover zijn ervaringen uitgebreid op papier te zetten. In Libanon zal hij geruime tijd niet meer verschijnen. „Ik zou toch geen visum meer krijgen. Ik ben nu gedwongen te stoppen met mijn werk daar en dat is ei genlijk wat me het meest ver driet JEAN-PIERRE GEELEN DEN HAAG Woning corporaties en energiebe drijven weigeren vaak een regeling te treffen voor mensen met schulden. Corporaties gaan te snel over tot huisuitzetting, terwijl energiebedrijven bij betalingsproblemen de elektriciteit afsluiten. Die beschuldiging wordt geuit door de Nederlandse Vereni ging voor Volkskrediet (NVVK), waarbij de 52 Neder landse kredietbanken zijn aan gesloten. De NVVK baseert zich op eigen onderzoek. Adjunct-directeur Hamersma van de Nationale Woningraad (NWR), een koepel van corpo raties, ontkent de aantijging. Over het algemeen zijn corpo raties wèl soepel, stelt hij. Huisuitzettingen komen vol gens hem nauwelijks voor. Noch de NVVK, noch Ha mersma kan over dat laatste exacte cijfers noemen. Jaarlijks komen bij de ge meentelijke kredietbanken 19.000 verzoeken om een schuldenregeling binnen, waarbij een totale schuldsom van 200 miljoen in het geding is. Een derde van die verzoe ken zou volgens de NVVK stuiten op een weigerachtige houding van corporaties en energiebedrijven. De fiscus, commerciële banken en ande re schuldeisers zouden zich veel welwillender opstellen bij een verzoek tot schuldsane ring. DEN HAAG De stich ting Reinwater en andere milieu-organisaties heb ben ontevreden gerea geerd op het resultaat van de gisteren in Brussel ge houden conferentie van Rijnoeverstaten. „Geen concrete daden. Alleen maar nieuw onderzoek, alles wordt weer op de lange baan geschoven", aldus een woordvoerder van Reinwater. De ministers besloten aan de lijst van gevaarlijke stoffen die eigenlijk niet in het rivierwa ter thuishoren achttien chemi sche stoffen toe te voegen. In 1995 moet de lozing van die stoffen minstens zijn gehal veerd. De kosten voor dat om vangrijke project belopen ruim dertig miljard gulden, waar van twintig miljard voor bouw en uitbreiding van waterzui veringsinstallaties. Hoe dat geld bijeengebracht moet wor den is nog onduidelijk. Minister Maij-Weggen was na afloop van de Rijnconferentie enthousiast over dit resultaat. Andere ministers waren terug houdender; de milieu-organi saties uiterst sceptisch: „De lijst van gevaarlijke stoffen is uitgebreid van 27 naar 45 stof fen maar er zijn duizenden verbindingen die niet in het rivierwater thuishoren". Verder besloten de ministers dat Nederland en Frankrijk verder mogen werken aan hun plan om het zoutgehalte in de Rijn te stabiliseren. Mi nister Maij-Weggen had ge hoopt dat de Rijnoeverstaten gisteren al 170 miljoen gulden beschikbaar zouden stellen om de plannen te verwezenlijken. Duitsland en Zwitserland gooi den echter roet in het eten. Ze willen eerst alle details ken nen alvorens ze hun fiat ge ven. DE KNOLLEN Zwakzinnigenzorg: 700 miljoen meer DEN HAAG De Hoge Raad heeft vanmorgen het beroep verworpen dat de vader van de vier. jaar geleden verdwe nen Michelle had aangespan nen tegen zijn gijzeling door de Raad voor de Kinderbe scherming. De Raad mocht de vader, een 31-jarige Hagenaar, van het gerechtshof in Den Haag in gijzeling nemen. De Raad denkt dat de vader wel kan, maar niet wil zeggen waar het in 1982 geboren kind verblijft en wat ermee gebeurd is. Vorig jaar zat de vader twee maanden geleden in voorar rest omdat hij van doodslag op het kind werd verdacht. Ook toen al deden geruchten de ronde dat hij het kind voor 20.000 gulden aan een familie in Spanje zou hebben ver kocht. Deze geruchten zijn in middels steeds sterker gewor den en de politie neemt ze erg serieus. UTRECHT In de intramu rale zwakzinnigenzorg gaat 2,3 miljard gulden om. Maar voor een goede zorg is 700 miljoen meer nodig. Voorzitter A. Krol van de sectie zwakzinnigen zorg van de Nationbale Zie kenhuisraad heeft dit vanmor gen gezegd op de algemene le denvergadering van de sectie. Krol stelde dat „een beschaafd land meer middelen moet uit trekken voor de verzorging van de zwaksten dan nu ge- CONSUMENT WIL MEER CONTROLE OP PRODUKTIE VAN VOEDSEL DEN HAAG Nederlanders zijn bezorgd over de veiligheid van het voedsel en de produktie daarvan. Naarmate die onge rustheid toeneemt verlangt de consument ook een actievere rol van de overheid bij de voedselproduktie. Dat blijkt uit een van morgen gepresenteerd onderzoek van Swoka, het Instituut voor Consumentenonderzoek in Den Haag. Merkwaardig genoeg is veiligheid en hygiëne in eigen keuken geen punt van grote zorg in Nederland. Ongerustheid op dat punt speelt zich met name buiten de deur af, aldus Swoka, die daarmee de vinger op een zere plek bij de overheidsvoorlichting legt omdat die de laatste jaren juist de foute samenstelling van het thuis genoten voedsel pakket als bron van ongerustheid ziet. "The Synthesizer collection." 4 digitaal opgenomen CD's, elk ruim 60 min., met o.a.: Eve of the War, Killing Fields, Oxygène, Equmoxe, Miami Vice, Bad 2CD 24,95 CD15,- Chroomcassette Vivaldi - 4 jaargetijden. "The English Concert" op originele instrumenten. CD10,-""t,,e8,- 't Wordt steeds leuker bij V&D UTRECHT Het Astma Fonds heeft een speel- en leer pakket ontwikkeld voor kin deren met astma. Het pakket heet Superspul en zal via huis- en kinderartsen gratis aan pa tiëntjes worden verstrekt. Su perspul is een doos vol infor matie, spelletjes en oefeningen voor kinderen met astma in de leeftijd van acht tot twaalf jaar. Het is de bedoeling dat de kinderen beter met hun aan doening om leren gaan en daardoor hun zelfvertrouwen vergroten. De vriendjes en vriendinnetjes van de patiën tjes moeten er meer begrip door krijgen. In Nederland hebben ongeveer 140.000 kin deren beneden de vijftien jaar regelmatig last van astma. Dat betekent dat in bijna elke schoolklas wel een paar kinde ren met astma zitten. (ADVERTENTIE) (Daar hebt u nog geen kaartje voor een concert voor.) opende: Elfhonderd artsen en zeshonderd assistenten waren daarbij aanwezig. Volgens Simons benadrukte het belang dat verantwoorde lijkheden liggen op het niveau waar feitelijk de beslissingen worden genomen over aard, duur en omvang van de zorg. Simons prees het NHG voor het omvormen van waarneem- groepen tot „huisartsgroepen" die door onderlinge ondersteu ning een hoge kwalitateit van huisartsgeneeskunde kunnen garanderen. Bij discussies over de werklast is volgens Simons te vaak voorbijgegaan aan de mogelijkheid, de doktersassis tente voor meer taken in te schakelen. Hij denkt daarbij aan preventieve taken, voor lichting van patiënten, de sys tematische controle van be paalde groepen patiënten en taken op het gebied van de au tomatisering. DEN HAAG In de ge zondheidszorg zal de fi nanciële verantwoorde lijkheid verschuiven het geen ertoe kan leiden dat alle betrokkenen belang hebben bij kwaliteit en kostenbeheersing. Een volledige regulering door de overheid op dit punt is onwenselijk en niet doel treffend. Vliegen Normaal 'vliegen' de motorrijders van de Koninklijke Marechaus- de foto) hun kunsten in alle rust. De prinses had even daarvoor see over de wegen, maar gisteren vertoonden vier leden voor on- het nieuwe gebouw van de brigade in Apeldoorn geopend, der meer prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven (rechts op FOTO: ANP Maar het verleggen van een deel van de verantwoordelijk heid naar de partijen in de zorgsector zal niet mogen lei den tot commerciële gezond heidszorg, zei staatssecretaris Simons van volksgezondheid vanochtend in Den Haag waar hij het congres „Praktijk in uitvoering" van het Neder lands Huisartsen Genootschap

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3