„Standpunt RK kerk inzake mensenrechten tragisch en tegenstrijdig kerk wereld „Vrije Universiteit laat godsdienstpedagogiek zitten brieven van lezers CcidócSouocmt Raad van Kerken: meer steun voor standpunt inzake Israel Oekraiens-katholieken ziet af van opeisen van kerkgebouwen I fieid-ae Qo GEESTELIJK LEYEN/OPINIE VRIJDAG 1 DECEMBER 1989 PAGINA 2 NGK over doodseskaders: moord blijft moord JOHANNESBURG „Moord blijft moord, ook wanneer het met 'goede bedoelingen' geschiedt, wie de moord ook heeft gepleegd." Dit schrijft Die Kerkbode, het officiële orgaan van de invloedrijke, blanke Nederduits-Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. Die Kerkbode wil een „diepgaand onderzoek" naar de doodseskaders, ook als mocht blijken dat „met goede bedoelingen" mensen om het leven zijn gebracht. Daarbij moet het recht zijn beloop hebben. Er is echter reden voor bezorgdheid, zelfs als maar een gering aantal van de beschul digingen waar zijn. De Zuidafrikaanse regering en veilig heidstroepen zijn door recente onthullingen dat politie en legereenheden politieke tegenstanders uit de weg hebben ge ruimd, in opspraak gebracht. Bijval voor kanunnik Van der Valk en bisschop Gijsen HILVERSUM Kanunnik Van der Valk en bisschop Giisen van Roermond kregen donderdag voor de KRO-radio zowel lof als kritiek. Deken B. Janssen van Sittard zou zelf graag wat meer overleg van de kant van zijn bisschop zien, een punt waar Van der Valk kortgeleden voor heeft gepleit. „De bis schop is een krachtig bestuurder, die zelf de lijnen uitzet en bewaakt. Ik zou graag wat meer in het beleid worden gekend," aldus de deken. Zakelijk was hij het een heel stuk met Van der Valk eens, maar veel medestanders van de kanukkik menen dat hij het „niet op deze wijze" had moeten doen. Beide heren hebben heel veel in hun mars. Het zou volgens hem een slech te zaak zijn als het bisdom als gevolg van deze affaire één van hen of hen beiden zou moeten missen. „Stel je voor zeg." De wijste geeft toe! Een treurige waarheid die er de schuld van is dat domheid overheerst. i Ebner-Eschenbach Nieuw getijdenboek verschijnt volgend jaar UTRECHT Het nieu we brevier voor het Ne derlandse taalgebied ver schijnt volgend jaar zo mer, twaalf jaar na het besluit van de Neder landse en Belgische bis schoppen samen een ge tijdenboek uit te geven. In het brevier zijn de in zichten van het Tweede Vaticaans Concilie (1962- 1965) verwerkt. Dat bericht '1-2-1', het offi ciële orgaan van de Neder landse RK Kerkprovincie. Het gaat om een basisboek en zestien bijlagen. In het basisboek van ongeveer 1250 pagina's staan de psalmen, alle antifonen, hymnen, korte schriftlezingen en kor te beurtzangen, alsmede de slotgebeden en afsluitende gebeden voor de liturgische tijden. Ook bevat het basisboek le vensbeschrijvingen van de heiligen die op een bepaalde dag worden vereerd. In de bijlagen zijn de schriftlezin gen (Willibrordvertaling) opgenomen in een tweejari ge cyclus. Dat betekent dat elke twee jaar de gehele Schrift op de vier evange liën na wordt gelezen. In 1978 stelden de Belgische en Nederlandse bisschoppen een commissie in ter voorbe reiding van het brevier. Deze commissie stond onder leiding van de bisschoppen Bluyssen, later Bar en G. Danneels. Een wezenlijk element in het brevier nemen de psal men in. De psalmen worden in vier weken gelezen, waarbij op grond van een besluit van paus Paulus VI de zogeheten vloekpsalmen zijn weggelaten. In de psal men 69 en 109 wordt God dringend gevraagd wraak op de tegenstanders van de Israëlieten te nemen. De paus meende dat deze psal men schadelijk voor de per soonlijke vroomheid zouden zijn. De samenstellers hebben ge kozen voor de psalmverta ling van de dominicaan A. Bronkhorst en daarmee de bekende vertaling van Ida Gerhardt en Marie van der Zeyde terzijde gelegd. De re den was dat de vertaling van Bronkhorst beter te bid den is en dat Bronkhorst ook een aantal in het bre vier opgenomen Oud-Testa- jnentische lofzangen heeft vertaald. Tenslotte was de dominicaan bereid zijn ver taling aan te passen aan de thema's van de antifonen en het getijdengebed. Veel van de 250 hymnen in het brevier zijn vertaald door de protestant J.W. Schulte Nordholt. Ook zijn er vaertalingen van de Vla ming Maurits van Vossele. Slechts in beperkte mate zijn nieuwe Nederlandse hymnen, van H. Jongerius en T. Naastepad, opgeno men. UTRECHT Het stand punt van de RK kerk in zake mensenrechten is tragisch en tegenstrijdig. Dit stellen auteurs van het gisteren gepresenteer de onderzoek naar recht en onrecht binnen de RK kerk. Het onderzoek is verricht op verzoek van de Acht Mei Beweging die drie jaar geleden de commissie mensenrech ten in de kerk instelde. Tragisch is haar standpunt omdat de RK kerk overal met verve opkomt voor de eerbie diging van de menselijke waardigheid overal ter we reld, maar tegelijkertijd in de kerk zelf de mensenrechten met voeten treedt, aldus de Nijmeegse hoogleraar dogma tiek Herman Haring, een van de zeventien auteurs van het boek. Volgens Bert van Dijk, beleidsmedewerker van de Acht mei-beweging en mede auteur van het boek, is het gerechtvaardigd de mensen rechten binnen de RK kerk aan de orde te stellen omdat het Tweede Vaticaans Conci lie en het vernieuwde kerke lijk wetboek uit 1983 daartoe aanzetten hebben gegeven. Hij verwijst verder naar een oproep van de pauselijke com missie Justitia et Pax uit 1974 tot zelfonderzoek: hoe gaan wij binnen de kerk om met de grondrechten van ieder mens. Van Dijk meent verder dat het een groot tekort is dat er in de RK kerk geen apart ad- minstratief recht is. Daardoor ontstaat de situatie dat perso nen die het niet eens zijn met de beslissingen die omtrent hen genomen zijn en daar te gen in beroep willen gaan, uiteindelijk met een en de zelfde gezagsfiguur te maken hebben. Tijdens de persconferentie gisteren werd aan de Tilburg- se hoogleraar in de theologie Nico Schreurs ruim zeven en een half duizend handteke ningen overgelegd van men sen die de Verklaring van Keulen onderschrijven. In deze tekst uit het begin van dit jaar wordt de toenemende centralisatie en de eigen machtige benoeming van bis schoppen gehekeld en de star re seksuele ethiek van de paus die geen grond zou vin den in het evangelie. De handtekeningen werden voor het grootste gedeelte verza meld op de Acht Mei-mani festatie in 's-Hertogenbosch eerder dit jaar. Europese vereniging Schreurs zit voor Nederland in de Europese Vereniging van theologen die vandaag in Mainz is opgericht en geza menlijke actie wil onderne men. Theologen uit meer dan tien Europese landen namen aan deze oprichtingsvergade ring deel. De Acht Mei Beweging orga niseert komend jaar met met geestverwanten uit Duitsland, België en Frankrijk een beslo ten congres over mensenrech ten in de kerk. Over het bureau mensenrech ten van de Acht Mei-bewe ging zei Van Dijk dat daar ruim twinig situaties van schending van rechten zijn binnengekomen. Meestal be treft het situaties van indivi duele personen die aan hun zaak geen ruchtbaarheid wil len geven, omdat publiciteit hun geval alleen maar be moeilijkt. Als andere instan ties deskundiger zijn, verwijst de Acht Mei-beweging door. Niet zonder waardering heeft de Acht mei-beweging kennis genomen van het initiatief van de bisschoppenconferen tie om zelf commissies men senrechten op te zetten. De Abt T. Baeten bisschoppen hebben voor die commissies een modelregle ment opgezet, maar het is ver volgens aan iedere bisschop persoonlijk om zo'n commissie op te zetten. Daarnaast is er in het voorgestelde model geen beroepsmogelijkheid. De schrijvers van het boek recht en onrecht in de RK kerk willen de bezinning over de mensenrechten in de kerk bevorderen. Pasklare oplos singen hebben zij niet voor handen, aldus Van Dijk. Het eerste exemplaar van het boek werd aangeboden aan pastoraal werkster Tonnie Gokke-Van Bommel uit Eind hoven. Tijdens de Acht Mei manifestatie in 1986 ging zij samen met abt Ton Baeten in de slotviering voor. Daarbij werd een niet door Rome er kend tafellied gebruikt, reden voor de bisschoppen om Bae ten uit hun belangrijkste ad viescommissie te zetten. Beyers Naudé in debat met Zuidafrikaanse ambassadeur HILVERSUM De bekendste blanke tegenstander van de apartheid, ds. C.F. Beyers Naudé, discussieert komende zondag voor de IKON-tv met de Zuidafrikaanse ambassadeur in ons land, A.E. Nothnagel. Naudé vraagt daarin de Zuidafrikaanse regering een referen dum over de politieke toekomst van Zuid-Afrika te houden. De ambassadeur wil dat de oud-secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken zich uitspreekt voor beëindiging van de sancties tegen Zuid-Afrika. Deze zouden volgens Nothnagel een schending van de mensenrechten zijn. Beyers Naudé vroeg vorige week vrijdag op de Hervormde sy node begrip voor de martelingen door de SWAPO. De schen dingen van de mensnerechten zijn „in een situatie van oorlog en geweld" geschied. Hij vroeg in dit verband „begrip voor tal van factoren en omstandigheden". Er bestaat volgens hem een fundamenteel verschil tussen de Westerse benadering van de mensenrechten en de beleving door de onderdrukten in Zuide lijk Afrika (Kenmerk, zondag, 22.00 22.25, Ned. 3). Dr. Beyers Naudè AMERSFOORT Het mode- ramen (bestuur) van de Raad van Kerken in Nederland be treurt het dat sommigen bin nen de joodse gemeenschap gekwetst zijn door de deelne ming van voorzitter prof.dr. D.C. Mulder aan de PLO-bij- eenkomst vorige week. Maar tegelijkertijd constateert de raad dat een groeiend aantal joden in Nederland en Israel begrip heeft voor het stand punt van de raad, dat de loya liteit jegens Israel niet ten kos te mag gaan van die jegens de Palestijnen. De raad wil niet voorbijgaan aan de gevoelens die tot reac ties van bezorgdheid en zelfs verontwaardiging hebben ge leid, zo schrijft secretaris ds. W.R. van der Zee namens het bestuur van de raad aan al diegenen die hebben gerea geerd op de medewerking van Mulder aan de PLO-bijeen- komst. „Wij delen in de harte lijke verbondenheid met het joodse volk en de pijn om wat dit volk de eeuwen door ge troffen heeft" die uit die reac ties spreken, aldus Van der Zee. Mulder heeft tijdens de bijeen komst met nadruk de tweezij dige loyaliteit van de raad naar voren gebracht: een blij vende verbondenheid met het joodse volk en zijn staat Israel en solidariteit met het Pale stijnse volk in zijn verlangen naar een eigen bestaan. Juist deze dubbele loyaliteit ver klaart de bezorgdheid van de raad over wat er gebeurt in Is rael en de bezette gebieden. Tijdens de PLO-bijeenkomst bleek, zo constateert Van der Zee, dat men aan Palestijnse zijde geen andere toekomst voor ogen heeft dan die van een vredig naast elkaar be staan van de staat Israel en de bezette gebieden. Het logo in het briefhoofd van de PLO wordt zo door de PLO uitge legd dat Palestina in twee sta ten uiteen zal vallen. Mulders deelneming aan de PLO-bijeenkomst en het logo waren voor het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) reden om het overleg met de Raad op te schorten. ROME De Oekraiens-Ka- tholieke Kerk ziet ervan af de teruggave van 2.000 russisch- orthodoxe kerken op te eisen. In plaats daarvan zouden de kerken tussen beide kerkge nootschappen kunnen worden verdeeld. Dit heeft kardinaal Myroslav Loebatsjivsky, het in balling schap levende hoofd van deze kerk, aan de vooravond van de ontmoeting tussen paus Jo hannes Paulus II en Sovjetlei der Gorbatsjov verklaard. „Onze kerk is bereid de kerk gebouwen te verdelen, h'oewel niemand graag afstand van zijn bezit doet," aldus de kar dinaal in een vraaggesprek met een Italiaans weekblad. Stalin verbood in 1946 de Oekraiens-Katholieke Kerk. Zij moesten zich aansluiten bij de Russisch-Orthodoxe Kerk, die ook alle kerkgebouwen kreeg toegeworpen. Tweederde van alle in ge bruik zijnde kerkgebouwen in de Sovjetunie staan in de Oekraiene'! Verlies van deze kerken en van naar schatting vijf miljoen gelovigen zou de Russisch-Orthodoxe Kerk duur komen te staan. De laatste maanden zijn steeds meer Russisch-Ortho doxe kerkgebouwen door Oekraiense gelovigen op de machtige Russisch-Orthodoxe Kerk op vreedzame wijze he roverd. Metropoliet Philaret van Minsk, hoofd van de Rus sisch-Orthodoxe Kerk in dè Oekraïne, noemde de bezet ting van kerken meer lijken op religieuze agressie dan op een streven naar religieuze vrijheid. De Oekraiense Kerk, die sinds 1596 met Rome is „geü nieerd", hoopt dat het gesprek tussen de paus en Gorbatsjov tot haar wedertoelating zal leiden. De Sovjetoverheid lijkt in principe daartoe wel bereid, terwijl eergisteren voor het eerst een hoge Rus sisch-Orthodoxe prelaat zich hiervoor uitsprak. Dat was overigens niet de geringste: aartsbisschop Kyrill van Smo lensk, sinds kort verantwoor delijk voor het buitenlands beleid van de Russisch-Ortho doxe Kerk. Onderscheiding voor hoofdvlootpredikant DEN HAAG De scheidende hoofdvlootpredikant, ds F.L. van der Bom, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen zijn hem vanmiddag in Den Haag uit gereikt door de staatssecretaris van defensie, Van Voorst tot Voorst. Ds Van der Bom trad 1 december 1963 als vlootpredikant in dienst van de marine. De afgelopen twaalf en een half jaar is hij hoofdvlootpredikant geweest. KLACHT GODSDIENSTPEDAGOOG DRS. HENK KUINDERSMA LEEUWARDEN De Vrije Universiteit is een christelijke universiteit. Je zou mogen verwachten dat deze universiteit zijn beste beentje voor zet om een bijdrage te leverên aan de godsdienstige vor ming van kinderen en jongeren. De door Abra ham Kuyper opgerichte wetenschappelijke instel ling laat het echter op dit terrein afweten. Deze klacht komt van drs. Henk Kuindersma die als godsdienstpedagoog verbon den is aan het Catechetische Centrum van de Onderwijs Begeleidingsdienst in Fries land. Hij lanceert het voorstel om aan de VU een bijzonder hoogleraar voor godsdienstpe- te benoemen. De Unie"School en Evangelie en het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum staan achter het idee. „Ik ben aangewezen op Duit se en Engelse literatuur om dieper inzicht te krijgen in de problemen waar de godsdien stige communicatie vandaag de dag voor staat", zegt de pe dagoog, „en in die situatie moet verandering komen". Het is zijn vaste overtuiging dat er aan de Vrije Universi teit wetenschappers genoeg zijn die zich met godsdienstige vorming willen bezighouden. „Maar ze krijgen de kans niet. Het College van Bestuur stelt de financiële middelen ge woon niet ter beschikking". Wat ook een rol speelt, is het „Noordhollands provincialis me": „Men weet in Amster dam enkele insiders uitge zonderd niet meer goed wat er internationaal op gods dienstpedagogisch terrein aan de hand is. Men denkt dat dit soort onderzoek internatio naal geen aanzien meer heeft". De Unie School en Evangelie is evenals Kuindersma van mening dat de godsdienstpe dagogiek in Nederland meer aandacht verdient. Dit laat voorzitter drs. K. de Jong Ozn. desgevraagd weten. „Maar je kunt niet zeggen dat de VU niets doet". De Jong wijst ondermeer op de werk zaamheden van drs. A.K. Ploeger die de al genoemde dr. Kuiper opgevolgd heeft. Het idee van Kuindersma om een bijzonder hoogleraar godsdienstpedagogiek aan de Vrije Universiteit te benoe men, landt goed bij De Jong. Liever zou de Unie echter zien dat de VU zelf een hoog leraar zou aanstellen. (Een bijzonder hoogleraar hoeft de universiteit niet zelf te beta len). „De VU mag zelf ook wel eens initiatieven onder nemen". De Unie School en Evangelie is momenteel druk bezig om een bijzonder hoogleraar voor de vormgeving van het chris- tej^jk onderwijs aan de VU te krijgen. Het ideaal van de Unie is dat iedere leraar die aan de VU opgeleid wordt, een bijvak loopt bij deze hoog leraar. „Aardrijkskunde ge ven op een christelijke school is wat anders dan op een openbare school", licht De Jong toe. Vragen op het kruispunt van leerstof en identiteit zouden door deze hoogleraar onderzocht moeten worden. De Jong ervaart in de prak tijk de grote versnippering op het terrein van de godsdien stige vorming. Om de zaken wat meer op een rij te zetten heeft de Unie het Centrum voor Godsdienstige Vorming in het leven geroepen. Het centrum brengt alles wat er op het gebied van de gods dienstige vorming is in kaart en probeert de leémtes op te vullen. „De basisvorming komt eraan. Wij zouden bij voorbeeld iemand een op dracht kunnen geven om een leerplan godsdienstige vor ming voor de basisvorming te schrijven". Bij het Christelijk Pedago gisch Studiecentrum (CPS) in Hoevelaken vindt men het een „gezonde zaak" dat Kuin dersma of» „prikkelende" wij ze ageert tegen het feit dat geen enkele universiteit in Nederland een hoogleraar godsdienstpedagogie heeft. „Je kunt je terecht afvragen waarom de VU daar geen prioriteit aan geeft", aldus drs. W.E. Westerman die waarnemend directeur is van de afdeling primair onderwijs van het CPS (deze afdeling houdt zich bezig met basis scholen, speciaal onderwijs, pedagogische academies en schoolbegeleidingsdiensten). GERRIT GEERDS Praag in voortrekkersrol De communistische machthebbers in Oost-Europa hebben altijd beweerd dat in hun landen de macht aan het volk was. Zij ondervinden nu aan den lijve wat er gebeurt als het volk daadwerkelijk de macht grijpt. Een onstuitbare vloedgolf van demonstranten en stakers heeft hen uit hun comfortabele ze tels gegooid. De vloedgolf heeft na Warschau, Budapest, Oost-Berlijn en Sofia ook de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag overspoeld. Korte tijd heeft daar de dogmatische oude garde onder leiding van partijleider Jakes gedacht dat het tij nog met geweld kon worden gekeerd, maar die illusie is nu wel voorbij. BRUUT politieoptreden tegen de protesterende Praagse stu denten, de voorhoede van de nieuwe revolutie, had slechts een averechts effect. Het lokte alleen maar méér burgers uit hun huizen en zorgde op het Wenceslasplein voor nóg meer spandoeken waarop het vertrek van de zittende partijtop werd geëist. Ondanks enige havik-achtige uitlatingen van hoge militairen, kon de partij-élite geen staat meer maken op leger en politie en trok daarom de enig juiste en onvermijde lijke conclusie uit het steeds massalere burgerprotest. Het po- litburo trad collectief af, er werd een streep gehaald door de leidende rol van de communistische partij en inmiddels is zelfs besloten de Sovjetunie te vragen onder bepaalde voorwaarden de 80.000 Russische militairen uit Tsjechslo- wakije terug te trekken. A.AN die dappere taal is echter een periode van grote om zichtigheid voorafgegaan, waarin de top van de Tsjechoslo waakse communistische partij jammerlijk faalde en de aan sluiting bij de wijdverbreide hervormingsdrift in Oost-Euro pa compleet werd gemist. Nieuwe leiders moeten proberen die misser goed te maken en het verloren gegane vertrouwen van de burgerij te herwinnen. De pas aangetreden partijlei der Karei Urbanek wacht geen makkelijke taak. Urbanek wordt gezien als een tussenpaus. Acceptabel voor het partij kader en onbekend en grijs genoeg om voor de oppositionele buitenwacht als een onbesmette gesprekspartner op te tre den. Na de grootschalige overwinningsstaking van deze week is Burgerforum van plan dat actiewapen voorlopig niet meer te gebruiken. Havel, Dubcek en andere welsprekende voorlie den van de democratische oppositie hebben een sterke voor keur voor de dialoog. Hun inzet is dezelfde als die van de oppositionele bewegingen elders in Oost-Europa: vrije ver kiezingen, nadat de alleenheerschappij van de communisti sche partij definitief uit de grondwet zal zijn geschrapt. De nieuwe communistische leiders hadden eigenlijk weinig keus. Als zij niet snel en op een geloofwaardige manier tege moet zouden zijn gekomen aan de wensen van de oppositie, zouden binnen de kortste keren weer honderdduizenden Tsjechoslowaken op de Praagse pleinen hebben gestaan. Het voorjaar begint vroeg in Tsjechoslowakije. Een nieuwe Praagse Lente lijkt onmiskenbaar in aantocht en ditmaal is er geen gevaar voor een gewapende tussenkomst van de le gers van het Warschau Pact. Gorbatsjov heeft vanuit het Kremlin laten weten dat hij zijn Tsjechoslowaakse partijge noten toch al tamelijk laks vond reageren op het glasnost- proces. De Oostduitser!, die in 1968 in de voorhoede Tsjecho slowakije binnenstampten, zijn druk bezig met de vraag hoe rigoureus zij hun eigen DDR zullen hervormen en of Egon Krenz nog even mag aanblijven, nu hij zuchtend zijn Volvo voor een Lada heeft ingeruild. In Hongarije hebben de parle mentaire krachten hun eerste stembustriomf behaald en in Polen wordt uitgetest of de jonge democratie bestand is tegen de barre winterkou. TSJECHOSLOWAKIJE heeft zich na de aanvankelijke aar zelingen inmiddels ook duidelijk geschaard in de rij van Oosteuropese landen waar de liberale dooi is ingetreden en waar zich ongekende nieuwe mogelijkheden voordoen. Praag kan zich daarbij koesteren in de weelde van een rede lijk goed draaiende economie. Elders is het bankroete econo mische systeem de voornaamste oorzaak van de pas verwor ven burgerlijke vrijheden, maar tegelijkertijd ook de belang rijkste bedreiging. Tsjechoslowakije kan zich relatief onbe kommerd bezighouden met de essentie van het glasnost-pro- ces, de fysieke en geestelijke vrijheid van het individu. De laatkomer zou daardoor wellicht alsnog een voortrekker kunnen worden. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Bevolkingsgroei (2) In de lezersrubriek noemt een briefschrijver naar aanlei ding van een vraaggesprek met oud-minister Bukman vermindering van de gezond heidszorg met als doel de be volkingsgroei te beperken, on aanvaardbaar. Gezondheids zorg is echter een erg veel om vattend begrip. In de eerste plaats kan ermee gedoeld wor den op de zorg van gezonden zelf om gezond te blijven; door een passende levens- en eet- stijl, maar ook door te zorgen voor een gezond milieu. Aan deze vorm van gezondheids zorg kan niet genoeg tijd en aandacht besteed worden. Iets heel anders is echter de medi sche ingreep; het met kunst matige middelen afbuigen van processen, die inherent zijn aan de systematiek van de na tuur. Dit staat op één lijn met het gebruik van de anti-con ceptiepil. Afwijzing hiervan dient dus vergezeld te gaan van afwijzing van overige me dicamenten. Anders komen er scheve verhoudingen met als gevolg een zodanige bevol kingsgroei, dat'er inderdaad „zoveel mogelijk schepselen deelachtig worden aan het eeuwig geluk in het hierna maals". N. Pleumekers, DEN HAAG. Vonnis In onze krant las ik een be richt over twee vrouwen, die tot een betrekkelijk korte cel straf zijn veroordeeld wegens het martelen van een 14-jarig meisje. De laatste zinnen van het bericht geef ik hier weer: „Uit psychiatrische rapporten is gebleken dat beide verdach ten verminderd toerekenings vatbaar zijn en dat de kans op herhaling groot is. Psychiatri sche behandeling heeft echter geen zin, omdat zij daaraan hun medewerking niet verle nen". Ik begrijp hier niets van. Het is in dit land dus blijkbaar mo gelijk dat zeer gevaarlijke lie den na het uitzitten van een te lichte celstraf (vijftien maan den met aftrek!) vrijkomen, terwijl recidive voor de hand ligt. De rechter die hier vonnis heeft gewezen brengt de sa menleving in gevaar. Ik vraag me af waarom hier geen tbr in het vonnis is opgenomen (ge dwongen behandeling). Als de dames geen medewerking wil len verlenen, dan moet hen die maar worden afgedwon gen, dunkt me. Deze mensen moeten óf grondig worden be handeld alvorens ze vrij ko men óf langdurig uit de sa menleving worden verwijderd omwille van de veiligheid van die samenleving. Beide oplos singen zijn alleen via de weg van de tbr mogelijk. Tbr is een zware straf, maar de ernst van de zaak liegt er niet om. Ik citeer nogmaals de krant: „Het slachtoffer werd geschopt en geslagen, met brandende sigaretten bewerkt en kreeg een heet strijkijzer in het gezicht gedrukt". De uit spraak die nu op tafel ligt is éen belediging voor het rechts gevoel van de Nederlander. Wie dergelijke misdrijven af doet met zo'n „oorvijg" keurt ze in wezen nagenoeg goed. P.J. de Waard, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2