Uitstel voor plan Coebel £eidóc@omcmt 4* „Gewapende overval is in scène gezet" STAD OMGEVING Stichting Leidse Studentenhuisvesting voorziet sterke toename van kamernood ALLER LEI(DS) Voorzonzoekers OMWONENDEN VOORZIEN WATER- EN VERKEERSPROBLEMEN OFFICIER EIST ZEVEN JAAR GEVANGENISSTRAF TEGEN LEIDENAAR CcidócSouoatit VRIJDAG 1 DECEMBER 1989 PAGINA 11 Bouw Weddetunnel onzeker VOORSCHOTEN/LEIDEN Een meerderheid van de gemeenteraad van Voorschoten heeft gisteren gestemd te gen het beschikbaar stellen van een krediet van 750.000 gulden voor de bouw van een Weddetunnel ter hoogte van zwembad Het Wedde. De kosten van de aanleg van de tunnel zijn op twee miljoen gulden geraamd. De ge meenteraad van Leiden stemt volgende maand over de financiële bijdrage van ruim een miljoen gulden. De pro vincie Zuid-Holland draagt tien procent van de totaalkos- ten bij. Het kredietvoorstel werd met negen stemmen voor en zes stemmen tegen verworpen. Wethouder J. van Dalen van financiën en een raadslid waren afwezig. Te gen stemde het gehele CDA (ook wethouder Marselis sloot zich hierbij aan), D66 en J. Boezeman van de VVD. CDA noch D66 zijn bereid voor een tunnel, die op onge veer zevenhonderd meter van de te bouwen Vinktunnel komt te liggen, een financiële bijdrage te leveren. M. Breunesse (PvdA): „We hebben het geld er voor en het betekent een extra verbinding tussen de Leidse wijk Ste venshof en de Voorschotense wijk Noord-Hofland". Alleen auto's wassen in loods Evertsenstraat DEN HAAG/LEIDEN De appara- tuur voor het repareren van auto's moet worden verwijderd uit de loods aan de Evertsenstraat 69d. Als de ei genaar en de gemeente in een week overeenstemming hebben bereikt over de manier waarop dat gebeurt, wil staatsraad Veringa het collegebe- sluit om het bedrijf te sluiten drie maanden schorsen. In die periode mogen in de loods alleen auto's wor den gepoetst en gewassen. Daarvoor moet de eigenaar dan wel een ont heffing aanvragen bij de gemeente. Gisteren bleek bij de Raad van State dat zowel de advocaat van de eige naar als de gemeente-ambtenaar ver wachten dat in drie maanden een op lossing kan worden gevonden. Oegstgeest wil minder villa's bij Endegeest OEGSTGEEST/LEIDEN Het aantal villa's in plan Endegeest moet worden verminderd. De ge meente Oegstgeest moet daarover gaan overleggen met Leiden en IBB-Kondor. Dit werd gisteren be sloten door de gemeenteraad van Oegstgeest. Zoals bekend heeft het ministerie van WVC onlangs 1.8 miljoen gulden subsidie verleend door de restauratie van kasteel En degeest. De restauratie zou worden uitgevoerd in combinatie met de bouw van een aantal villa's, maar de onverwachte financiële steun van WVC heeft deze plannen weer op losse schroeven gezet. Wethouder Kohlbeck zei vertrouwen te hebben in de Leidse raad en IBB/Kondor. Slotmanifestatie Leiden voor Wenchi LEIDEN De Aktie Leiden voor Wenchi houdt morgen een slotmanifestatie in het Leidse Volkshuis. De afgelopen week is door leerlingen van het Rembrandt en Louise de Coligny gecol lecteerd voor een medisch project in de Ghanese stad. Tijdens de manifestatie worden lezingen gehouden en zijn er films en le vende Afrikaanse muziek. De organisatie van de actie is onder andere in handen van de Leidse werkgroep Remedi die al enkele jaren het Wenchi-pro- iect steunt. In het mobiele ziekenhuis van Wenchi wordt sinds het begin van het project vooral preventief gezondheidsonder zoek gedaan met Nederlandse hulp. In het gebied komt namelijk rivierblindheid veelvuldig voor. Uit dank is er door de Ghane- zen een stedenband opgericht onder de naam Wenchi-Leiden Friendship Association. De manifestatie van morgen heeft als naam „De kracht van Wenchi" gekregen. Verschillende Afri kaanse groepen zoals Kawina Band, Draverboys en Djemga tre den in het buurthuis aan de Apothekersdijk op. De slotdag be gint om tien uur 's morgens en duurt tot middernacht. De toegang bedraagt vijf gulden die ten goede komt aan het project dat 4251896 als gironummer heeft. Extra controle op Haagweg LEIDEN De Leid- se politie voert sinds deze week extra ver keerscontroles uit bij het kruispunt van de Haagweg en de Leid- seweg. Buurtbewoners en ook de brugwachters meldden dat veel au tomobilisten daar een stukje Haagweg in verboden richting in rijden om sneller op de weg richting Voorschoten te ko men. Ze horen te rij den via de slinger in de Vinkweg. Winkelpand Diefsteeg mag woonhuis worden LEIDEN Een pand op de hoek van de Langebrug en de Diefsteeg mag van bestemming veranderen en van een winkel een woonhuis worden. Winkeliers in de Diefsteeg hadden tegen de verbouwing be zwaar gemaakt. Zij zijn bang voor een afname van het winkelende pu bliek. De commissie ruimtelijke or dening oordeelde gisteravond an ders. Winkeliers in de Diefsteeg hadden tegen de verbouwing be zwaar gemaakt omdat ze zich al ja ren sterk maken om winkelend pu bliek van de Breestraat naar hun steeg te trekken. Doordat het hoek pand nu ook als winkel verloren dreigt te gaan vrezen de winkeliers een afname van publiek. LEIDEN Bewoners van de bestaande huizen rij op de Haagweg waar achter de nieuwe wijk de Coebel moet verrijzen, vrezen wateroverlast als het plan in de huidige vorm wordt uitgevoerd. Een woordvoerder eiste gis teravond tijdens een verga dering van de gemeentelijke commissie ruimtelijke orde ning een onderzoek naar de gevolgen van de veranderde afwatering van de Coebel. Mede door zijn betoog, maar ook vanwege bezwaren tegen de verkeersafwikkeling in het plan is de vaststelling uit gesteld. In het nieuwste stukje van Zuid West, begrensd door de Haagweg, de Korte Vliet en het Jac Urlusplantsoen moeten 460 woningen komen die worden gebouwd door projectontwikkelaar Eurowo ningen. Tegen het bouwplan is onder andere bezwaar ge maakt door bewoners van de Haagweg. Achter hun huizen bevindt zich een sloot die een essentiële rol vervult in de afwatering. Woordvoerder Van der Sluis baseert zijn vrees voor verhoging van het grondwaterpeil op uitlatin gen van een gemeente-amb tenaar en van een „technisch iemand". „Wij eisen een on derzoek naar de gevolgen vande nieuwbouw voor de grondwaterstand", aldus Van der Sluis. Verzet Wethouder M. van der Molen zei een technisch onderzoek van de gemeente toe maar kreeg de commissieleden niet zover het bestemmingsplan toch goed te keuren. Ook de verkeersafwikkeling van de wijk stuitte namelijk op ver zet. De wijk die vrijwel ge heel door water is omgeven krijgt volgens het plan slechts één verkeersontslui- ting in de richting van de Vijf Meilaan. Bewoners van onder andere de Sweelinckstraat en twee middelbare scholen vrezen hierdoor vooral geluidshin der. De bezwaren aanhorend vond de commissie unaniem dat de mogelijkheid van een tweede ontsluiting bekeken moet worden. „We kunnen hierbij bijvoorbeeld denken aan een weg voor alleen alarmverkeer", aldus het PvdA'er T. Van Rij. De juiste plaats zal nog onderzocht moeten worden omdat de commissie vond dat er in geen geval een sluiproute door de wijk moet worden gecreëerd. Toezeggingen Een derde reden om het plan voorlopig niet vast te stellen zijn toezeggingen die de pro jectontwikkelaar aan de be woners zou hebben gedaan. In de plannen is daar echter niets van terug te vinden. Zo zou er een fietsbrug zijn be loofd in de hoek van de wijk naar de Haagweg toe en zou daardoor een sloot kunnen worden doorgetrokken die beperkte pleziervaart moge lijk maakt. Van der Molen zei toe ook dit uit te zullen zoeken en zag zich genood zaakt een extra vergadering rond het bestemmingsplan in te lassen. „Over de eigenlijke bouwplannen hebben we net tenslotte nog niet eens ge had", merktë het W. Hettin- ga (CDA) op. Schelden verboden Lichamelijk contact, schelden en rare gebaren waren verboden tijdens het debattoernooi dat de faculteit bestuurskunde van de Leidse uni versiteit hield. Vierdejaars studenten debatteer den twee weken lang over de stelling: ,,ln Ne derland moet het geen-bezwaarsysteem van or gaandonatie worden ingesteld". Gistermiddag maten de finalisten hun verbale krachten in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Eén team pleitte voor het voorstel, het andere team tegen het voorstel. De tegenstanders wilden het tekort aan organen oplossen met de transplantatie van dierlijk materiaal. „Het lijkt mij niet lekker om met een konijnehart rond te lopen", reageerden de voorstanders op deze oplossing en scoor den. Het was overigens een van de weinige ke ren dat ze scoorden, want de tegenstanders gingen met de wisselbeker naar huis. In mei 1990 kunnen de Leidse winnaars hun debater varing testen op het landelijke universitaire de battoernooi. FOTO: WIM VAN NOORT Recordopbrengst najaarsveiling LEIDEN De najaarsveiling van het Leidse veilinghuis Burgersdijk en Niermans aan de Nieuwstraat haalde gister avond een recordopbrengst. Deskundige Arne Steenkamp sprak vanochtend van een be drag van „enkele tonnen", maar hij wilde niet precies zeggen hoeveel. Het grootste gedeelte van de 30.000 aange boden boeken is verkocht. Steenkamp viel het op dat vooral de duurdere boeken, de oude drukken uit de periode 1401 tot 1607, voor veel meer geld weg gingen. „Een be schrijving van Azië door Dap per uit 1540 ging voor 5800 gulden weg in plaats van het geschatte bedrag van 3500 gul den in de catalogus. Het leek wel alsof er vuurwerk door de zaal ging. De zaal zat echt stampvol, er waren wel 80 mensen. Bovendien hadden al 400 mensen een commissie- kaart ingestuurd, waarop ze mee konden bieden, maar de boeken' gingen bijna allemaal over de commissies heen naar particulieren", vertelt Steen kamp enthousiast. De grote handgekleurde atlas van uitgever Elwe uit 1792 werd voor 6000 gulden geveild in plaats van de verwachte 4000 gulden. Vijf centsprenten uit 1800 gingen niet voor 750 gulden, maar voor ruim 1500 gulden van de hand. „Een bij zonder succes, maar we had den dan ook het puikje van de handel in huis", besluit Steen- Vogelshow in Vijf Hovenhuis LEIDEN Zang-, kleur- en postuurkanaries, tropische vogels en Australische prachtvinken. Deze vogels zijn te bewonderen tijdens de jaarlijkse vogelshow van de Leidse Vogelvrienden die vanavond begint. De leden van de vereniging hebben de vogels zelf gefokt. De show wordt gehouden in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden. Vanavond is de zaal geopend van acht tot tien uur, morgen en zondag van tien tot vijf uur. De toegang is gratis. NIEUWBOUW SAMEN MET PROJECTONTWIKKELAAR LEIDEN De Stichting Leidse Studentenhuisves ting (SLS) voorziet dat de kamernood de komende jaren veel sterker zal toe nemen dan tot nu toe is aangenomen. Directeur A. Hübben wijst daarbij op een sterke groei van het aantal buitenlandse stu denten. Bovendien stijgt het aantal geboortes al een aantal jaren. Na het jaar 2.000 zal de Leidse universiteit naar schatting 21.000 studenten tellen te gen 18.000 nu. Hübben zei dat bij de officiële bekendmaking vanmorgen van de plannen voor een nieu we studentenflat die aan de Vijf Meilaan tussen bejaarde noord Roosenburch en de Trekvliet moet komen. Het gaat daarbij om grotendeels ongesubsideerde bouw waar voor de stichting samenwerkt met Bosman Projekten en Niersman bv. Het hele complex gaat 340 ka mers omvatten en 28 twee- en driekamerappartementen. Al leen de appartementen vallen in de sociale huursector. Door de grote omvang van het pro ject vallen de kosten per ka mer echter relatief laag uit. De gemiddelde huur per kamer wordt nu geschat op 235 gul den, voor de appartementen op 500 gulden. Daarmee wordt het complex waarvan de totale kosten zo'n 15 miljoen gulden bedragen na dertig jaar renda bel, zodat het voor de stichting haalbaar is om de bouwkosten zelf op te hoesten. Overlast Bij het ontwerp van de nieuwe flat, door architect Louis Bos man uit Zoeterwoude, is veel gedaan om eventuele overlast voor het naburige bejaarde noord te beperken. Aan de De ontwerpéchets voor de nieuwe flat aan de Vijf Meilaan. TEKENING: PR straatkant komen in elk geval geen balkons, er komt een fietsenkelder gecombineerd met stallingsruimte tegen het talud van de brug over de Trekvliet, achter het gebouw is „voldoende" parkeergele genheid voorzien. Het geheel krijgt een L-vorm. Daarbij heeft de lange kant langs de Vijf Meilaan zevenverdiepin gen en de korte kant aan het water acht. Door gebruik van kleur in combinatie met een stalen galerij langs de apparte menten wordt geprobeerd een al te massale indruk te vermij den. Hübben: „Het wordt een vriendelijk gebouw". De stich ting komt daarmee tegemoet aan eisen van de gemeente, waardoor Hübben optimistisch is over de kansen om daad werkelijk te bouwen. Boven dien hoopt ze er eventuele be zwaren van.de bejaarde buren mee voor te zijn. Het nieuwe gebouw wordt wat comfortabeler dan tot nu toe gewoon was bij studentenhuis vesting. De kamers zijn met vijftien vierkante meter wat ruimer dan in de meeste com plexen waar ze twaalf vier kante meter tellen. Ook zijn er wat meer keukens en andere gemeenschappelijke voorzie ningen. Die worden gedeeld met gemiddeld vijf kamers. Er komen overigens niet alleen studenten te wonen. Ook wer kende jongeren kunnen er voor in aanmerking komen. Wachtlijst De bouw van dit complex is volgens Hübben echter nog lang niet genoeg om de huidi ge wachtlijsten tot aanvaard bare proporties terug te bren gen. Hij gaat er vanuit dat daarvoor minstens duizend nieuwe wooneenheden nodig zijn, naast de 5.000 die de stichting nu al heeft. Ook als de stichting kans ziet in het voormalige Elisabethzieken- huis aan de Hooigracht 200 eenheden te bouwen, komt die uitbreiding nog lang niet in zicht. Hübben is daarmee pes simistischer dan stichtings voorzitter A. Schweizer on langs was. „Maar er zijn recen telijk dan ook nieuwe gege vens bekend geworden, die daar ook aanleiding toe ge ven". Daarbij gaat het om de toename van het aantal stu denten, maar ook om de ver wachting dat na 2000 60 pro cent van de bevolking alleen staand is. „Studenten krijgen dan concurrentie van een groep die draagkrachtiger is en de markt zal afschuimen". Hij kondigt dan ook aan dat de stichting bij het ministerie gaat aankloppen om extra contin genten gesubidieerde woon eenheden. Hübben is er anderzijds wel verheugd over dat de wacht lijst voor kamers op het ogen blik sneller daalt dan ver wacht. Aanvankelijk was er vanuit gegaan dat die in de loop van het studiejaar met 50 per maand zou dalen, in de praktijk gaat het om 150 inge schrevenen waarmee de lijst maandelijks daalt. Nu wachten 2.100 studenten op huisvesting door de stichting. Hübben schrijft de snellere da ling vooral toe aan het geleide lijk aflopen van grootonder- houdsprojecten. Daardoor ko men nu meer kamers beschik baar. Bovendien blijken meer studenten dan verwacht bij het gereedkomen van kamers af te zien van hun aanspraken. DEN HAAG/LEIDEN Een toneelstuk, een komedie, en niet meer dan dat. Daarmee vergeleek advocaat E. de Jongh Swemer gisteren de ge wapende overval die in juli 1988 werd gepleegd op een geldtransport in Antwerpen en waarbij drie miljoen gulden en een groot aantal cheques werden buitgemaakt. De Jongh verdedigde gisteren voor de Haagse rechtbank een 35-jarige Leidenaar, tegen wie de officier zeven jaar gevange nisstraf eiste. De Leidenaar heeft bekend dat hij bij de overval was betrokken, maar beweert tevens dat het gaat om een „geënsceneerde over val" omdat beide agenten van het Belgische beveiligingsbe drijf op de hoogte waren. Zijn advocaat zegt dat bij de hele firma een criminele sfeer heerst en dat een deel van de leiding corrupt is. Officier van justitie C. van Dijk noemde dat verhaal „ui terst ongeloofwaardig". Vooral omdat de verdachten die al eerder zijn veroordeeld (een tot zes jaar en de ander tot vijf jaar cel) niets hebben gezegd over het feit dat beide beveili gingsbeambten in het complot zaten. Net als de Leidenaar hebben zij steeds beweerd dat slechts een van de twee „plat" was. „Iedereen weet dat het uitmaakt in de strafmaat als beiden op de hoogte waren", zei Van Dijk. Bij zijn eis hield hij rekening met het feit dat de Leidenaar een flink aantal wapens in zijn bezit had. Advocaat De Jongh vond de eis veel te hoog, zeker gezien het feit dat in België alle ver dachten voorlopig op vrije voeten zijn gesteld. Dat ge beurt daar volgens hem alleen bij minder zware gevallen. Om dat verhaal te checken belde Van Dijk tijdens een schorsing naar de rechtbank in Antwer pen. De onderzoeksrechter vertelde hem dat de verdach ten inderdaad op vrije voeten zijn gesteld. Belgen blijven, zo vertelde de officier, nooit lang in voorarrest als dat niet nodig is om de feiten vast te stellen. Dat de zaak in België niet werd beschouwd als een gewa pende overval, werd door de officier ontkend. De advocaat van de Leidenaar leidt af uit de gang van zaken dat de Belgische justitie de zaak niet ziet als een gewapen de overval maar als oplichting. En voor dat laatste geldt een maximumstraf van drie jaar. Hij vroeg of zijn cliënt onmid dellijk in vrijheid kon worden gesteld, maar dat werd gewei gerd. Bovendien vond de rechtbank dat er geen aanlei ding was om de overige ver dachten te ondervragen over het feit of beide betrokken be ambten op de hoogte waren van de overval, waarom de advocaat had gevraagd. Om zijn beweringen te staven had De Jongh een getuige - een van de andere verdachten - willen laten oproepen. Tij dens de zitting bleek dat dat niet is gebeurd omdat de brief van de advocaat te laat op het paleis van justitie zou zijn ge arriveerd. De Jongh hield ech ter vol dat hij de brief zelf op tijd had afgeleverd aan een ambtenaar van het parket. De zitting werd geschorst zodat officier Van Dijk kon uitzoe ken of dat het geval was ge weest. Hij bleef volhouden dat de brief, gezien de datumstem pel, te laat was binnengeko men en had de rechtbank aan zijn zijde. De Jongh vroeg om uitstel van de zaak om alsnog een of meer getuigen te kun nen oproepen, maar daar voel de rechtbankpresidente mr. P. Kongingsveld niets voor. De Leidenaar heeft aan de overval 450.000 gulden overge houden en bijna geheel opge maakt. Tevens had hij een aantal cheques waarmee hij tussen de tien- en twaalfdui zend gulden heeft opgenomen. Hij is ruim drie maanden na de overval opgepakt. De man heeft al verschillende keren vastgezeten, maar volgens een psychiater zijn de vooruitzich ten „gunstig". Dat hij aan de overval in Antwerpen heeft meegedaan was omdat het „ri sicoloos" zou zijn, zo verklaar de hij. Uitspraak over 14 da gen. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk vanavond een ruilbeurs. Ver zamelaars van onder andere postzegels en munten maar ook stickers en sigarenbandjes kunnen tussen zeven en tien uur terecht in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de 40 in Leiden. Voor inlich tingen: 071-312513. Band Stevige rock en gevoelige blues worden morgen ten ge hore gebracht in De Droomfa- briek aan de Oude Singel. Om 21.30 uur betreedt de Voor- houtse band Low Down Chili het podium. De vijf leden van de groep spelen eigen werk en nummers van The Rolling Stones, Stevie Ray Vaughan en John Hiatt. Presta tieloop De traditionele Sint Nicolaas- prestatieloop van buurthuis Matilo wordt morgen gehou den. Er kan gelopen worden over 5, 10 en 16 kilometer. Deelname kost f2,50 (t/m 14 jaar), f4,- (ouderen). De start van de prestatieloop is om 11.00 uur. Inschrijven is mo gelijk vanaf 10.00 uur. Buurt huis Matilo is gevestigd aan de Zaanstraat 126. Ballet De Leidse volksuniversiteit K en O verzorgt op woensdag 6 december busvervoer naar het Danstheater in Den Haag. Het Nederlands Danstheater brengt daar dan haar vierde programma van dit seizoen dat wordt begeleid door het Nederlands Ballet Orkest. Kaarten voor de voorstelling en de bus zijn verkrijgbaar bij K en O, Oude Vest 45, tele foon 071-141141. Concert Taco Kooistra (cello) en Yoko Abe (piano) geven vanavond een concert in De Waag aan de Aalmarkt. De musici bren gen werken ten gehore van onder meer Maiki Ishi. Iannis Xenakis. Toru Takemitsu en Caroline Ansink. Het concert is onderdeel van de serie Gaudeamusconcerten. Kaar ten a tien gulden (voor CJP'ers f7,50) kunnen telefo nisch worden gereserveerd via 071-131945 of een uur voor aanvang via 071-140580. Salsa Salsafans kunnen zondag te recht in muziekcafé Mezza- notte. De driemans-formatie Los Guaracheros treedt op vanaf 17.00 uur. Mezzanotte is te vinden aan de Pieterskerk- choorsteeg. Gandhi Het Knooppunt voor jonge renpastoraat en diakonaat viert maandag de maandelijk se dag van de schepping met een sobere maaltijd van water en brood. Aan het begin van deze maaltijd vertelt een jon gere over zijn ervaringen in leefgemeenschap De Weist. Deze gemeenschap gaat uit van het gedach tengoed van Gandhi. De bijeenkomst be gint om 18.00 uur in Het Knooppunt aan de Oude Rijn 44b. De toegang is gratis. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de zonnerbril naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: (voor controle bezorging) j Stuur de/c bon in een open envelop post/egel niet nodig - naar r, Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11