inderopvang Ee Driftkikker toet inleveren Sowumt STAD OMGEVING Goed zicht „Groene hart-beleid is failliet" loninbouwvereniging jat overleggen over en van huismeesters Boete voor ontucht met zwakbegaafde vrouw Gebrek aan vrijwilligers bij Vluchtelingenwerk Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voorycontrole bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de (alarm)lamp naar ,w,u. 4drps* Pnctnvle/nlaaK' 1 Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar 1 Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. Ceidóe SouAO/nt 7 EDEWERKSTERS VRAGEN OPHELDERING WEDE 1IDEN Kinderop- igcentrum De Drift- ker raakt per 1 janu- _4 10.000 gulden van ^aar jaarlijkse budget in 18.000 gulden kwijt, at blijkt uit de budget- jrekening die de Cen- ^itle Organisatie Kin- eueropvang (COK) heeft ^femaakt. Medewerksters van de halve """Ig-opvang hebben daar gis pen tijdens de vergadering ian\n de commissie sociaal scltltureel werk aandacht PrDor gevraagd. Ze willen op heldering over de grote kor- ^kg. Ook de centra het e, eerkoetje en het Peuterpa- d t zouden met kortingen te ]*pken krijgen, e korting is het gevolg van »t per 1 januari 1990 op- ^jan van de instellingen uj#or kinderopvang in de beOK. Het is de eerste keer trum jaarlijks de beschik king over 18.000 gulden. Daar blijft slechts 8000 gul den van over. Voor be- stuurs-, kantoor- en onder houdskosten wil het COK 4300 gulden toekennen. Tot nu toe was daarvoor 8300 gulden beschikbaar. Verder worden de posten speelgoed en festiviteiten met in totaal 4000 gulden gekort. Voor voeding en kleding komt 1000 gulden minder beschik baar. Capaciteit Volgens de medewerksters is het onmogelijk om met 8000 gulden de opvang van de ge middeld veertien kinderen uit te voeren. Er worden vooral allochtone kinderen opgevangen. Het centrum besteedt daarom veel geld aan festiviteiten, voeding, documentatie en voorlich ting. Als het centrum wer kelijk met minder geld moet gaan draaien, wordt de capa citeit van de opvang niet te ruggebracht. „Dan moeten we minder gaan doen aan de festiviteiten, voeding en on derhoud", aldus voorzitter Wilderink. Wethouder H. van Dongen liet de ongeruste mensen van de Driftkikker weten dat ze laat uitzoeken of de bezuiniging binnen de mar ges van de gemeente plaats heeft. „Maar verder is het budgetteren primair een zaak van de COK, daar heeft de gemeente geen zeg genschap over". Directeur van de COK, C. Driessen ter Meulen, legde vanochtend uit dat de Drift kikker „nu net zoveel krijgt als elke andere instelling voor halve dagopvang. Ze bestaan nog maar net en moesten rondkomen subsidie en ouderbijdrage. Nu is de ouderbijdrage in de Kooi laag en kreeg de Drift kikker een aanvulling van de gemeente hierop. Het budget wordt nu eerlijker verdeeld. Bovendien is de Driftkikker nu niet meer af hankelijk van de ouderbij drage". De andere kinderop vangcentra gingen er vol gens haar niet zo erg op ach teruit. bEN De Woning- rvereniging Leiden L.) wil met bewoners diverse flatwoningen fenkort gaan overleg- pver de taken van de heesters in hun wo- fcomplexen. „In prin- J is daarbij alles be- |kbaar", aldus direc- A. Mulder van de inerscommissies van pwijk, Jaques Urlus- «Soen, Muiderkring en Istraat schreven deze ojf een „brandbrief" aan de si»- Daarin eisten ze dat be- n over de vaste aanstel- Mran de huismeesters wor- IJLitgesteld van 1 januari kpril. In de tussentijd wil- fi met een voorstel komen Lhet takenpakket van de pieesters. Volgens de be- rs ontstaat er een „ern- nflict" als de WVL niet e eis tegemoet komt. In (ief wordt gesteld dat de meesters de afgelopen ^tden bewoners hebben be zocht en hen aangesproken over hun aanstelling. Volgens directeur Mulder zijn niet alle klachten nieuw. Een aantal zaken zou door bewo ners van de Slaaghwijk ook in een eerdere brief zijn aange zwengeld. Hij merkt op dat er voortdurend overleg is met be wonerscommissies en zegt dat de WVL er op uit is om bin nen die gesprekken een oplos sing te vinden. Daarbij zal ook op het functioneren van de huismeesters worden inge gaan. Op de vraag of het besluit over de vaste aanstellingen wordt uitgesteld wil Mulder niet in gaan. „Alles is bespreekbaar, maar wij hebben- natuurlijk ook verantwoordelijkheden die voor bewoners niet direct van belang zijn. We zijn ook werkgever". Mulder merkt op dat er wel verschil van mening kan zijn over de uitvoering van maat regelen, „maar het gaat om de intentie om verbeteringen tot stand te brengen". Hii meent dat als er eensgezindheid is over die opzet er wel een op lossing gevonden kan worden. r Dvincie koopt De Horsten niet HAAG/LEIDEN Gedeputeerde Staten (GS) hebben 1 'ïorgen de suggestie van D66, om landgoed De Horsten in □Schoten en Wassenaar te kopen van Prinses Juliana, afge- p. Volgens GS is Staatsbosheer, dat rond het landgoed al "Srrein in beheer heeft, de aangewezen koper. Dit antwoord- f.20S vanmorgen in het provinciehuis tijdens de beantwoor den de vragen over de algemene beschouwingen. f i. fjPmburg wint wisselbeker jen Basisschool De Roomburg kwam gistermiddag als f.4iaar uit de bus van de zwemwedstrijden die in De Zijl werden 4pden. De leerlingen van de christelijke school aan de Asser- t konden de wisselbeker in ontvangst nemen, die vorig jaar rijjewonnen door basisschool De Schakel. Aan de wedstrijden f-jin in totaal vijftien basisscholen deel. Bij de meisjes won De -kei, bij de jongens kwam De Roomburg het beste uit de bus. -tóndicaptensoos bestaat tien jaar _J)EN In het kerkelijk centrum De Regenboog wordt van- ^jgevierd dat gehandicaptensoos 't Trefpunt tien jaar bestaat, 't ssPunt begon in 1979 met een soos voor gehandicapten uit de inwijk. Iedere tweede en vierde donderdagmiddag van de fd was er een gezellig samenzijn in het centrum. Volgens de jilligers die bij de soos betrokken zijn kan het aantal bezoe- nog best omhoog. Voor informatie: 071-214219. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 PAGINA 9 commissie overweegt onderzoek schouwburg De raadscommissie voor de re- overweegt een eigen onderzoek verdwenen 132.000 gulden bij de Schouwburg. Die suggestie werd gis- tijdens de commissievergadering Raadsleden M. Wijnbergen (VVD) Walenkamp (CDA) drongen hier op [n het verleden had deze commissie al k op de administratie van de schouw- die anders van opzet is dan elders bin- le gemeente gebruikelijk is. Het ver en van het geld werd door de commis- 5 een nieuwe domper ervaren. De laat- id was het idee ontstaan dat het beter met de schouwburg. De commissie het recht op inzage van de stukken, wacht eerst het justitieel onderzoek af lat ze zelf iets onderneemt. LEIDEN/DEN HAAG Een 45-jarige Leidenaar is gisteren door de Haagse poli tierechter R. van der Heide wegens on tuchtige handelingen met een zwakbe gaafde vrouw veroordeeld tot duizend gulden boete en vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. De man pleegde de handelingen op 8 februari in zijn auto bus in Leiderdorp. De vrouw was passagiere in de bus en was uiteindelijk alleen overgebleven. Zij zou toen naast de chauffeur zijn gaan staan en gevraagd hebben of hij haar wilde betas ten. Dat was het relaas van de Leidenaar voor de politierechter. Deze zei dat de vrouw, die een verstand heeft van een zesjarige, juist het tegendeel had beweerd en die dag helemaal overstuur op haar werk was verschenen. De verdachte zou haar stevig hebben beetgepakt, hebben geknepen en haar broek uitgetrokken. De buschauffeur zei niet geweten te hebben dat de vrouw zwakbegaafd was. Hij vond haar wel wat stil. Mr. van der Heide bevreemdde dit, omdat de Leidenaar toch regelmatig een bepaalde buslijn rijdt en dan toch bij een sociale werkplaats moet stoppen. „U ziet dan wie er in- en uitstappen". De verdachte betuigde op de zitting wel zijn spijt en vond dat hij heel dom was ge weest. „Ik weet niet wat me overkwam. Ik hak mijn vingers liever af, dan dat dit nog een keer gebeurd". De politierechter merkte op dat de man geen enkel medelij den met de vrouw toonde. „Het is alleen maar ik". Officier van justitie, mr. D. van den Broek, geloofde niet dat het slachtoffer uit vrije wil had meegewerkt. Dat maakte hij op uit diverse verklaringen. Een arts had knijpplekken geconstateerd. En de vrouw had opeens een hekel aan bussen gekre gen. Zij sprak over „rot-bussen" en over een „vieze buschauffeur" en wilde een jas, die zij die dag aan had gehad, niet meer zien. De officier eiste geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen de Leidenaar, om dat hij dacht dat dit de eerste en enige keer was, dat de verdachte zich had ver galoppeerd. Hij eiste tweeduizend gulden boete en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter hield er rekening mee dat de strafzitting op zich al een straf voor de verdachte was en halveerde de boete. Pluimvee vergiftigd LEIDEN Tien dode zwerfkippen en -hanen zijn zaterdag gevonden in de Ka- gerstraat. Ook diverse andere dode vogels werden in de omge ving gevonden. Een medewerkster van de Vereniging Dieren- zorg Leiden en om streken heeft gister middag aangifte ge daan van het vergifti gen van pluimvee. De vereniging heeft op enkele dode hanen sectie laten verrich ten. Aangifte heeft grote gevolgen LEIDEN Dankzij een valse aangifte zijn gistermiddag in een keer zeven verkeersongevallen in de regio opgelost. Een 22-jarige Leidenaar deed 9 november aan gifte van diefstal van zijn Ford Taunus. De wagen stond op een parkeerterrein aan de Medusa straat. De politie ontdekte dat dit voertuig bij zeven verkeersonge vallen was betrokken. En zeven keer was de chauffeur doorgere den. De Leidenaar gaf gisteren toe dat zijn aangifte vals was. De reden was dat hij een vriend wil de beschermen die deze ver keersongelukken had veroor zaakt. In drie minuten aanrander gepakt LEIDEN De politie heeft gisteravond drie minuten na aangifte van een aanranding de dader, een 30-jarige man uit Sassenheim, opgepakt. Eén 25-jarige Leidse fietste op de Haarlemmertrekvaart. Ze werd door de man vastgegrepen en onze delijk betast. De vrouw belde onmiddellijk de politie en gaf het signa lement van de aanran der door. Drie minuten later zag een agent de man op de Korte Mare lopen en hield hem aan. Tweedehands goederen voor kinderen in nood De Leidse werkgroep van Ter- re de Hommes opent komende zaterdag een nieuwe winkel aan de Lange Mare 42. Daar worden tweedehands artikelen verkocht zoals kleding, kinder- meubilair, serviesgoed, huis raad en boeken. De opbrengst is bestemd voor een kinder project in de sloppenwijken van Lima, de hoofdstad van. Peru. De winkel is geopend op woensdag van twee uur tot half vijf, op donderdagavond van zeven tot negen uur en op za terdag van tien tot vier uur. Terre des Homme is een inter nationale organisatie, gericht op directe hulp aan kinderen in nood overal ter wereld. Niet al leen kan er bij Terre des Hom- me voor het goede doel ge kocht worden maar overtollig huisraad kan ook worden afge geven. Voor informatie: 01719- 13414. FOTO: WIM VAN NOORT AANTAL OPVANGPLAATSEN BLIJFT ACHTER LEIDEN De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Vereniging Vluchtelin genwerk Nederland (VVN) heeft een groot ge brek aan vrijwilligers. Volgens coördinator L. van der Swan is nog niet voorzien in de gaten die zijn gevallen sinds het vertrek van een vijftal er varen medewerkers in de zomer. De meesten kregen door de er varing die ze in de loop der ja ren hebben opgedaan een vas te baan die min of meer te ma ken heeft met vluchtelingen werk. „Op zich is dat natuur lijk heel leuk", aldus Van der Swan. Op dit moment heeft de VVN in Leiden vijf part-ti mers in dienst, die worden bij gestaan door ongeveer vijftien vrijwilligers. Dat is te weinig, stelt Van der Swan, vooral omdat de werkzaamheden toe nemen. „We hebben een con tract gesloten met de gemeente dat we in 1988 èn in 1989 voor honderd plaatsen zouden zor gen. Op dit moment zijn er rond de honderdvijftig plaat sen". De achterstand is vooral opgelopen in het eerste kwar taal van dit jaar. Toen kwam er volgens Van der Swan geen enkel huis beschikbaar voor de opvang van asielzoekers. „Het is ook best moeilijk. We zijn afhankelijk van het aan bod. Er wordt gestreefd naar spreiding van de huizen in de stad om ghetto-vorming te voorkomen. Bovendien moeten de woningen goed zijn en niet te duur". Nu wordt de achterstand snel ingelopen, al dus Van der Swan die bena drukt dat de opgelopen achter stand niet is te wijten aan een van de betrokken instanties in Leiden: „De samenwerking is heel goed". De VVN maakt de huizen schoon, zorgt voor een verfje als dat nodig is en voor de in richting. Als het huis geschikt is om in te wonen wordt con tact opgenomen met de grote opvangcentra die dan vluchte lingen naar Leiden doorver wijzen. De medewerkers van de VVN begeleiden de asiel zoekers en organiseren onder meer sociaal-culturele activi teiten. Zo is er elke vrijdag „sociëteit" in De Bakkerij aan de Oude Rijn. Overigens heeft de VVN nog geen contract met de gemeente afgesloten over het aantal plaatsen dat in 1990 wordt ge realiseerd. „Dat gebeurt in goed overleg, we moeten be kijken wat haalbaar is voor de gemeente en voor Vluchtelin genwerk". Van der Swan ver wacht evenwel dat het aantal plaatsen wordt uitgebreid tot driehonderd: „Maar misschien praat ik voor mijn beurt". De vorige voorzitter van de Kamer van Koophandel, A. Koningsveld, verrichtte gisteren de officiële opening van de nieuwbouw van de Kamer. Hij deed dat door een videoband met vuurwerk in te schakelen. FOTO: WIM VAN NOORT KAMER VAN KOOPHANDEL PLEIT VOOR ANDERE ONTWIKKELING LEIDEN Het groene hart van de Randstad is ongemerkt aan het dicht slibben. Het is al lang niet groen en niet leeg meer. Er moet daarom een nieuw beleid komen waarin ruimte is voor ontwikkeling van het bedrijfsleven en er te gelijk duidelijke afspraken over handhaving van het mi lieu worden gemaakt. Dat stelt de Kamer van Koop handel Rijnland in een nota die gisteren werd gepresen teerd bij de officiële ingebruik name van de uitbreiding van haar gebouw aan de Stations weg. Basis voor deze nota is een studie van de Amsterdam se hoogleraar dr. J.G. Lam- booy. Volgens Lambooy is het „groene hart beleid failliet". Hij stelt dat nooit duidelijk is omschreven wat het groene hart nu eigenlijk inhoudt. De grenzen van het gebied zijn nooit duidelijk aangegeven, evenmin als de manier waarop het gebruikt mag worden. Het gevolg is dat het langzaam dichtslibt door de komst van bedrijven en woningbouw, ter wijl ook de landbouw een aan slag betekent op het milieu. Daar bovenop komt dan de ontwikkeling van het verkeer. Terwijl de aanleg van Rijks weg 11 tussen Bodegraven en Leiden steeds werd uitgesteld om het groene hart te sparen, zocht het verkeer de afgelopen jaren zijn weg door „pittoreske dorpen als Hoogmade en en Woubrugge". Hetgeen volgens directeur A. Berkhout van de kamer een nog grotere aanslag op het groene hart is geweest dan de aanleg van de nieuwe weg. Ruimte In de nota over het groene hart wordt gepleit de beschik bare ruimte beter te gebruiken. Dat moet op een soepele ma nier gebeuren. De kamer spreekt van het „recyclen" van ruimte als het gaat om het ver anderen van bestemmingen. Daarnaast moeten er nieuwe bedrijfsvestigingen mogelijk zijn langs verschillende assen door het gebied, met name langs de rijkswegen. Zo wordt bijvoorbeeld opnieuw gepleit de Oostvlietpolder bij Leiden te gebruiken als industrieter rein en de gebieden rond Roe- lofarendsveen en bij Sassen heim verder te ontwikkelen. Andersom moet duidelijk aan gegeven welke natuurgebieden per se onaangetast moeten blij ven. „Daar kan bij wijze van spreken een hek omheen", al dus Berkhout. Voorbeelden daarvan zijn de duingebieden, de Nieuwkoopse plassen die nu al beschermd zijn en de Riet landen bij Hazerswoude. De plassengebieden van Braassem en Kaag moeten naar het idee van Lambooy en de kamer van koophandel gebruikt worden voor recreatie. Werkgelegenheid Ter illustratie van het dicht slibben van het groene hart merkte Berkhout gisteren op dat bedrijven in het gebied nu al werk bieden aan 65.000 mensen. Dat aantal kan bij een verantwoorde ontwikkeling nog aanzienlijk verder oplo pen. Daarbij moet met name aan de werving van dienstver lenende bedrijven worden ge dacht. Volgens Berkhout is het idee dat economische ontwik keling tot „rokende schoorste nen" leidt achterhaald. Met name de Leidse regio zou zich lenen voor bedrijven die zich richten op Schiphol. De stad Leiden met zijn universiteit en Bioscience Park moet zich in die redenering met name rich ten op high-tech ondernemin gen en zakelijke dienstverle ning. De kamer besteedt in haar nota veel aandacht aan de verbindingen in het gebied. Met name die tussen Alphen en Leiden moeten verbeterd worden. Zo moet rijksweg 11 in zijn geheel vierbaans wor den uitgevoerd. Ook moet er een noordelijke rondweg om Alphen komen in combinatie met een nieuwe brug bij Kou dekerk. Het knelpunt van de brug bij Leimuiden moet wor den opgelost. Daarnaast moet de spoorweg Leiden-Alphen worden verdubbeld en wordt de aanleg van rails tussen Al phen en Schiphol bepleit. Het is overigens niet de eerste keer dat de kamer van koop handel pleit voor een ander ge bruik. De vorige voorzitter A. Koningsveld die de nieuw bouw aan de Stationsweg giste ren officieel opende, deed dat bij zijn afscheid begin dit jaar ook al. Hij kondigde toen ook de studie van Lambooy aan. Die moet nu de basis zijn voor de beleidsvisie van de kamer op het gebruik van het groene hart na 2.000. Stilleggen verkeer zeer schadelijk voor economie van Zuid-Holland LEIDEN Het stilleggen van het verkeer tijdens een periode van luchtverontreiniging kost de economie in Zuid-Holland de eerste dag 55 miljoen gulden. Na vijf dagen kan de schade oplo pen tot 390 miljoen. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde bereke ningen van de Samenwerkende Kamers van Koophandel van Zuid-Holland. Getroffen worden met name het goederenvervoer over de weg en de sectoren in het bedrijfsleven, die voor de produktie van goederen en diensten afhankelijk zijn van het normaal functio neren van het verkeer. Het stilleggen van het verkeer zal het vertrouwen in het Zuidhollandse bedrijfsleven aantasten. Dat brengt zowel de handelspositie als de vestigingspositie van Zuid- Holland in gevaar. De Kamers achten de zin van een verkeersmaatregel twijfelach tig. Bij voorbeeld de criteria op grond waarvan de Commissaris van de Koningin tot zijn beslissing moet komen staan niet vast. Duidelijkheid daarover is echter van grote betekenis om vast te kunnen stellen wie verantwoordelijk is voor de te lijden schade. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9