„Gorbi" doet het goed in straten Rome Geheim rapport YS: Sovjet-dreiging al jaren overschat Verzet Salvador valt rijke wijken binnen Kohl wil nationalisme aanwakkeren itfTENLAND SaidAaOowumt DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 mil van Pisa hivoor publiek ïe^eve toren van Pisa is -uren met onmiddellijke /efl gesloten voor het ai»k. De toren kan de chkse last van zo'n 700.000 s fen niet langer dragen. Er haan allerlei scheuren en ;n"e aantastingen van de Iucties. Het is niet bekend ig de toren dicht blijft ezoekers. FOTO: EPA Omwenteling «lier '31 verwacht" dvolg van de voorpagina) ha veAG „De omwente- °J voltrekt zich veel ,^jer dan we hadden anfacht," luidde het ;eimentaar van Jiri eitstbier, woordvoerder er Burgerforum, op de ^dwetswijzigingen die ieiren in het parlement araangenomen. rdj >n)egin van het debat en de eaning aan het einde wer- voor de eerste keer in de tsfie rechtstreeks door de Jeisie uitgezonden. De 309 enmentsleden stemden en dfvoor afschaffing van de igüwetsartikelen 4 en 16, n-in wordt gesproken over niidende rol van de com- ïüstische partij in de poli hen de marxistisch-leninis- ;ee maatschappijtheorie in ïifiderwijs. De afgevaardig d-besloten dat het marxis- s£ninisme niet langer de ir- van het onderwijs vormt, dat dat vervangen wordt ieen verwijzing naar „de nschappelijke kennis, va- jndslievendheid en het pnisme". i- leneerderheid van de afge- irÜigden steunde het voor noen speciale commissie op n.chten om het harde poli- e:ptreden tegen de betogers t-7 november te onderzoe- ït :e parlementariërs gaven en nic toe medeverantwoorde- i-ie zijn voor „grote fouten". ;oei de communistische par- ijintarièr Anton Blazej: r.. was onze onjuiste inter- u»tie van het socialisme en 1-eidende rol van de partij nde voorwaarden creëerde [-{de opkomst van een poli- r| oppositie". En afgevaar- je Jana Pekarova merkte e|lk schaam mij dat onze ei- ■- generatie niet protesteer- n Mlanka Hikova voegde rjaan toe: „De burgers be- -jen wie de macht mis- -kte maar zij die de macht -len wilden dit niet in- ef- rt na de stemming bracht -elevisie een reportage uit -pslava, waar de Slowaakse ïpr Milan Knazko, een me- -P die zich daar bij het Na- -kal Theater had verzameld Je hoogte stelde van de be sten in het parlement. De uigte, onder wie zich de [staande opposant Vaclav bl bevond, barstte in een poneel applaus uit dat mi- nlang duurde. Doden bij aanslag op Noordierse pub BELFAST In een pub in het Noordierse stadje Moortown hebben gewapende mannen gisteravond het vuur geopend op de aanwezigen. Er vielen twee doden en een gewonde. De pub is gelegen in een overwegend katholiek, sterk IRA-gezind gebied. De pub, aan de oever van Lough Ne- agh, ligt een paar kilometer van het dorpje Coagh, waar in maart van dit jaar drie protestanten om het leven kwamen bij een aanslag van het IRA. Plaatselijke katholieken zeiden ervan uit te gaan dat de gewelddadige actie in de pub was bedoeld als vergelding voor deze IRA-aanslag. Boliviaanse drugsbaas aangehouden LA PAZ De politie in Bolivia heeft een van de belangrijkste cocaineba- zen in dat land aange houden. De arrestant, de 35-jarige Carlos Lisboa Melgar, beschikte over een laboratorium waar wekelijks zo'n 3.500 kilo cocaïne werd geprodu ceerd. Hij onderhield nauwe zakelijke contac ten met de drugsmaffia in Colombia en Peru. Amazonegebied mogelijk binnen eeuw verdwenen RIO DE JANEIRO Als de ontbossing van de tropische regenwouden in het hui dige tempo doorgaat, dan zal het Brazili aanse Amazonegebied waarschijnlijk bin nen vijftig tot honderd jaar zijn verdwe nen. Dat heeft het Braziliaanse Instituut voor Ruimteonderzoek berekend. Het on derzoek, dat een jaar heeft geduurd, is ge daan met behulp van een supercomputer van de Amerikaanse ruimtevaartorganisa tie NASA. Het is volgens het instituut niet ondenkbaar dat het Amazonegebied, het grootste oerwoud ter wereld, verdort en verandert in een enorme, met kreupelhout bedekte savanne. Dat zou catastrofale ge volgen hebben voor het klimaat en dus het leven op de gehele wereld. Toeristen Mallorea en Ibiza moeten betalen voor milieu (Van onze correspondent) BARCELONA Toeristen met als bestemming de Balearen (Mallorea, Ibiza en Menorca) zullen, als de autonome rege ring van de regio haar zin krijgt, extra moeten betalen voor hun vakantie op de eilandengroep. Met de opbrengst van deze milieu-belasting wil de regering zestig natuurgebieden op de drie eilanden tegen verdere toeristische exploitatie be schermen. Het plan van de conservatieve deelregering stuit op fel verzet van de reisorganisatoren en hoteleigenaren op de Balearen. Zij hebben dit jaar al te maken met minder in komsten en vrezen dat de belasting zijn weerslag zal hebben op het aantal bezoekers. Zo heeft de Duitse reisgigant Jahn Reizen aangekondigd andere bestemmingen te gaan zoeken, als de regering van de Balearen haar plan uitvoert. Opnieuw doden in Nagorny-Karabach MOSKOU Minstens twee mensen zijn de Sovjetrussische republiek Azerbajdzjan om het leven gekomen tijdens onlusten. Die braken uit nadat bekend was worden dat het autonome gebied Nagorny-Kara bach weer onder Azerbajdzjaans bestuur wordt geplaatst. Zowel in Azerbajdzjan als in Armenië, die elkaar de zeggenschap over de voornamelijk door Armeniërs be woonde enclave Nagorny-Karabach be twisten, zouden gisteren massabetogingen zijn gehouden. Op veel plaatsen wordt ge staakt. De Opperste Sovjet in Moskou be sloot dinsdag de controle over het gebied, na elf maanden bestuur vanuit Moskou, weer aan Azerbajdzjan toe te kennen. (Vervolg van de voorpagina) ROME Met honderden zijn de inwoners van Rome gisteren uitgelopen om een glimp op te van gen van de man die de Sovjetunie en haar bond genoten op hun kop heeft gezet. Toeristen en kan toormensen rekten zich langs de straten van Rome uit om „Gorbi" te zien. Bij Gorbatsjovs aankomst bij het Colosseum voor een korte bezichtiging, barstte een groepje toeschouwers los in het zingen van de Internationale, de vuisten gebald in de lucht. Gorbatsjov werkte zich al han denschuddend langs de menig te. De eerste dag van Gorbatsjovs bezoek leverde een belangrijk politiek akkoord tussen de Sovjetunie en Italië op. De Ita liaanse minister van buiten landse zaken Gianni de Miche- lis maakte bekend dat de mi nisters van buitenlandse zaken van beide landen voortaan twee maal per jaar overleg zullen voeren. Vandaag ontmoette Gorbatsjov verscheidene Italiaanse rege ringsfunctionarissen, alsmede leiders van de Italiaanse com munistische partij, die vorige week besloot haar program en naam te wijzigen. De comunis- ten in Italië verkeren in een grote identiteitscrisis, die met name is veroorzaakt door het perestrojkabeleid van Gorbats jov. De Sovjetleider baarde gister avond groot opzien door voor te stellen besprekingen te be ginnen over terugtrekking van de vloten van de VS en de Sovjetunie uit de Middellandse Zee. Bij deze besprekingen moeten Italië, de VS en wel licht de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties worden betrokken, zei Gorbatsjov op een staatsbanket dat te zijner ere werd gegeven in het presi dentiële paleis. „Tijdens de Koude Oorlog was de aanwezigheid van de vloten nog te billijken, maar nu is de situatie veranderd", aldus Gorbatsjov. De president sprak op een staatsbanket, nadat hij eerder een gesprek had met premier Andreotti en in de Romeinse stad het Colosseum bezichtigde. Behalve met de premier sprak de Sovjet-leider gisteren met president Fran- Tweegesprek Morgen brengt Gorbatsjov een bezoek aan paus Johannes Paulus II. Het betreft hier geen staatsiebezoek, wat bete kent dat de Rode Vlag nog niet op het Sint Pietersplein zal wapperen. Maar dat zou in de nabije toekomst wel eens kunnen veranderen, omdat de paus en de Russische leider de mogelijkheden zullen bespre ken om binnen afzienbare tijd diplomatieke contacten aan te knopen. Naar verwachting zal de paus verder tijdens een in het Rus sisch te voeren tweegesprek de positie van de Oekrainse kerk ter sprake brengen. Deze ka tholieke kerk met oosterse ri ten is in 1946 onder Stalin ge dwongen samengevoegd met de Grieks-orthodoxe kerk. Het Vaticaan heeft bij herhaling gepleit voor de zelfstandigheid van de Oekrainse kerk, maar het Kremlin heeft dat tot nu toe steeds geweigerd. Waar schijnlijk zal Johannes Paulus II zijn morele steun aan de pe restrojka dan ook afhankelijk stellen van de bereidwilligheid van de Russische leider in deze kwestie. Als laatste onderdeel staat morgenmiddag een ontmoe ting op het programma in Mi laan met vertegenwoordigers uit het Italiaanse bedrijfsleven. De stagnerende Russische eco nomie heeft de import van westers kapitaal en kennis hard nodig en Italië, dat na West-Duitsland en Finland de derde handelspartner is van de Sovjetunie wil daarbij een belangrijke rol spelen. Eerder is al een contract getekend tussen de directie van Fiat en het Russische ministerie van auto-industrie voor de geza menlijke bouw van een fa briek die met ingang van 1992 jaarlijks 300.000 personenwa gens moet produceren. In to taal is met diverse overeen komsten met het Italiaanse bedrijfsleven meer dan drie miljard dollar gemoeid. Michail Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa zijn kennelijk onder de indruk van het WASHINGTON De Sovjetunie en haar bond genoten zijn al enige jaren niet meer in staat tot het lanceren van een massaal bliksemoffensief tegen het Westen. Dat blijkt uit een geheime studie die is uitgevoerd voor de Ame rikaanse minister van de fensie. De Washington Post maakte gisteren melding van het be staan van het dertig pagina's tellende document, dat werd voltooid vóór de huidige poli tieke veranderingen in Oost- Europa. De uitkomst van de studie betekent een belangrij ke herwaardering van de mili taire krachtsverhoudingen in Europa. Zij ondergraaft de veronderstellingen waarop de bestaande NAVO-strategie is gebaseerd en die tot grote in vesteringen heeft geleid. Het document heeft nog geen invloed gehad op de besluit vorming van de NAVO-minis- ters van defensie. Zij kwamen gisteren in Brussel overeen de defensie-inspanningen niet te laten verslappen. Juist de on zekerheid, die het gevolg is van de revolutionaire veran deringen in vrijwel alle Oost- europese landen, houdt poten tiële risico's in. Daarom moet zeker in deze overgangstijd de NAVO-defensie nog op peil blijven. „De veranderingen in Oost- Europa zijn betekenisvol, maar de verminderingen van het militaire potentiëel van het Warschau Pact zijn dat nog niet", aldus secretaris-generaal Wörner. De NAVO blijft daar om al haar hoop richten op een snel akkoord in het CFE- overleg in Wenen over gelij ker aantallen conventionele wapens (tanks, pantserwagens en artillerie) in Oost en West. Overigens spreekt de NAVO zich in haar communiqué en thousiaster dan ooit uit over de veranderingen in Oost-Euro pa, „die kunnen leiden tot be tere Oost-Westrelaties en een meer stabiele vrede in Euro pa". SAN SALVADOR Sal vadoraanse rebellen zijn gisteren gevechten begon nen in de welgestelde buurten van de hoofdstad San Salvador. Onder meer zouden de Japanse ambas sade en de woning van een Franse diplomaat zijn ingenomen. Een leider van de linkse guer rillabeweging FMLN, Dago- berto Gutierrez zei dat de re bellen hun tweede offensief binnen een maand bewust richten tegen de rijke stadsde len. Zo werd vorige week kor te tijd een hotel bezet, waarin zich onder anderen Ameri kaanse militaire adviseurs be vonden. Eerder deze maand vonden gevechten plaats tus sen de guerrilla's en het rege ringsleger in de arbeiderswij ken van San Salvador. Maar omdat de reactie van het rege ringsleger zich dan ook op de arbeiders richt, heeft het ver zet het strijdtoneel verlegd. Overigens zijn naar nu pas be kend is geworden twee dagen na de moord op zes jezuëten ook nog eens zeven burgers van een armenwijk geëxecu teerd. Zeven jongemannen werden vermoedelijk door re geringssoldaten tegen de muur gezet en doodgeschoten. Het Salvadoraanse leger heeft geen commentaar willen ge ven op het bloedbad. Volgens bewoners van de armenwijk hadden de jongelui niets te maken met het verzet. Theater in het klein Het beroemde openlucht-the ater van Vero na heeft er een kleintje bij. Op het vaste bin- nenpodium is in drieduizend uur tijd, met gebruikmaking van 2,5 miljoen lege coca-cola blikjes en 550 kilometer plak band een repli ca neergezet. De miniatuur constructie wordt opgeno men in het Gui- ness Book of Records en is vanaf vandaag voor het pu bliek geopend. FOTO: EPA Journalist vrij na beschuldiging generaal Aoun DAMASCUS De Ne- derlandse journalist Char les van der Leeuw is van middag via de Syrische hoofdstad Damascus te ruggekeerd op Schiphol, nadat hij twee maanden heeft vastgezeten in Liba non. Van der Leeuw werd vrijgelaten na eerdere be schuldigingen van hasj- smokkel en spionage. De journalist zelf beschouwt zijn aanhouding als een poging van de christelijke generaal Aoun hem het zwijgen op te leggen. Van der Leeuw werkte twee en een half jaar als cor respondent Midden-Oosten voor onder meer de Vara, Ve ronica en de Belgische BRT. Van der Leeuw, die zegt „als een stuk-vee te zijn behan deld" berichtte vanuit Oost- Bayrut onder meer over de krijgshandelingen van gene raal Aoun. De Nederlandse journalist meent dat een serie artikelen in het Britse dagblad The Independent de druppel was die de emmer deed over lopen. Hij werd na publikatie ervan opgepakt door de Liba nese staatsveiligheidsdienst en beschuldigd van spionage voor Groot-Brittannië. Toen dat moeilijk bleek hard te maken werd hij verdacht van hasj- smokkel, omdat in zijn woning enkele grammen hasj waren aangetroffen. Inmiddels hebben in Libanon de christelijke milities een verdedigingsring geformeerd rond het Baabda-paleis waarin Aoun zich heeft verschanst. Duizenden, veelal jonge chris tenen vormen een menselijk schild rond het in puinhopen veranderde presidentiële pa leis ten oosten van Bayrut. In tegenstelling tot een eerder ra diobericht van de Stem van Libanon zijn de Syrische troe pen nog niet tot de aanval overgegaan, maar dat wordt wel elk moment verwacht. Generaal Aoun heeft gisteren een kleine concessie gedaan door de regering van president Hrawi te erkennen, maar hij weigert af te treden als opper bevelhebber. Bovendien wil Aoun niet met Hrawi onderhandelen zolang er Syrische troepen in Liba non zijn. De Syriërs weigeren echter terug te trekken en ma ken zich op voor een laatste beslissende slag met de chris telijke milities. De Syrische troepen, bestaande uit zo'n veertigduizend man hebben rondom Bayrut strategische stellingen ingenomen. Het Sy rische leger wordt gesteund door zo'n vijftienduizend mandschappen van het Liba nese leger. Aoun zou op zijn beurt kunnen rekenen op twintigduizend christenen. Biermann mag weer optreden in DDR BERLIJN De DDR heeft na lang aarzelen toestemming ge geven voor een optreden door de in 1976 van zijn Oostduitse burgerschap beroofde zanger Wolf Biermann in de DDR. Hij zal morgen in Leipzig een concert geven en wordt zater dag in Oost-Berlijn verwacht. Een eerder optreden deze maand ging niet door vanwege „beledigende opmerkingen van Biermann aan het adres van staatsraad voorzitter Egon Krenz". Biermann had het op de Westduitse radio gehad over „bedorven grijsaards" in het Oostduitse poliburo. Krenz noemde hij de „miezerigste van alle kandidaten". i AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD 1536 De volgende morgen gaat Rob mee op jacht. De ge- nde, die hij te voren heeft verbonden, blijft maar steeds dicht hem in de buurt, want de blanke tovenaar mocht eens zo roe- °os zijn er alleen op uit te trekken... Rob heeft zijn geweer «genomen, maar hij wil toch liever zijn munitie sparen. Hij be- 'rkt trouwens, dat de wilden over een jachttechniek beschik- I. waarvan hij nog wel het een en ander kan leren en waaraan geen geweer te pas komt. Hun ruwe speren missen nooit en in het gevecht met groter wild delven de viervoeters, hoe gevaarlijk ze er ook uitzien, steeds het onderspit. Toch is er niet veel wild in deze buurt; te weinig, om de stam op den duur in leven te hou den. Verderop is ongetwijfeld meer te vinden, maar de stam leeft feitelijk op een eiland, want de diepe kloven rondom het plateau beletten de wilden hun geluk elders te beproeven. WEINIG STEUN VOOR HERENIGINGSPLAN DUITSLANDEN r>r» (vervolg van de voorpagina) BONN „Bondskanselier Kohl poogt met zijn plan voor een federatieve Duit se eenheidsstaat het natio nalisme aan te wakkeren. Dit betekent ook inmen ging in de interne aange legenheden van de DDR, doordat hij economische hulp afhankelijk maakt van democratische her vorming". Dit zei woordvoerder Joeri Gremitskikh van het minis terie van buitenlandse zaken in Moskou als reactie op het herenigingsplan dat de West duitse bondskanselier Kohl gisteren presenteerde. De Oostduitse partijleider, Egon Krenz, sloot zich giste ren, evenals premier Mo- drow, aan bij een verklaring door een groep Oostduitse schrijvers, artiesten, weten- schaps- en zakenmensen, die communistisch zijn georiën teerd maar niettemin opposi tie voeren binnen de DDR. Deze groep riep de Oostduit sers er dinsdag direct toe op een socialistische staat te handhaven als alternatief te genover de kapitalistische Bondsrepubliek en economi sche inlijving door deze re publiek te voorkomen. Volgens een adviseur van de Westduitse bondskanselier Kohl waren de negatieve re acties op het plan voor een federatieve Duitse eenheids staat voorspelbaar. „Aan alle kanten heeft men tijd nodig om de voorstellen grondig te bestuderen en Bonn zal elke beslissing res pecteren die de Oostduitsers nemen via vrije verkiezin gen", zei hij. De Britse regering zweeg gis teren over het plan Kohl. Thatcher vindt het blijkbaar veel te vroeg om aan Duitse eenwording te denken. Vol gens waarnemers is zij sterk gekant tegen alles wat een einde zou kunnen maken aan de huidige verdeling van Duitsland. Thatcher heeft zich altijd uitgelaten voor het behoud van de huidige status quo in Europa. Volgens de Franse kwali teitskrant Le Monde heeft bondskanselier Kohl „een ta boe doorbroken wat men, zo wel in het Oosten als in het Westen, liever voor een later datum had bewaard". President Francois Mitter rand herhaalde gisteravond in pricipe geen bezwaar te hebben tegen een eventuele Duitse hereniging. Volgens Mitterrand hadden de Duit sers echter genoeg verant woordelijkheidsgevoel om geen "overhaaste besluiten" te nemen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5