George Bush stelt nieuwe troepenvermindering voor 395,- In Leningrad broeit conservatieve onrust West-Berlijn wil nu normale stad wordef Gevechten El Salvador in beslissend stadium Lezeri service BERLIJN BUITENLAND QeidóaQowuvnt WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 PAGlC1 Gandhi's partij in de oppositie NEW DELHI De Congrespartij in India heeft haar nederlaag tijdens de verkiezin gen erkend en is bereid in de oppositie te gaan. Het is niet duidelijk of demissionnair premier Rajiv Gandhi zal aftreden als lei der van de 105 jaar oude Congrespartij, die sinds 42 jaar onafgebroken aan de macht is geweest. De Congrespartij gaat liever in de oppositie, dan dat zij een wankele coalitie met enkele kleinere partijen gaat vormen. De Congrespartij die bijna de helft van haar zetels verloor rekent erop dat het Nationaal Front, een samenwerkingsver band van vijf uiteen lopende partijen, die nu de regering gaat vormen, snel uit elkaar zal vallen en dan kan zij opnieuw aan de macht komen. Een gemaskerde soldaat leidt in San Salvador een groep vermeende verzetsleden weg. FOTO: AFP SAN SALVADOR In de Salvado raanse hoofdstad San Salvador is het opnieuw tot felle gevechten ge komen tussen het linkse verzet en het regeringsleger. Leden van het Farabundo Marti bevrijdingsfront (FMLN) houden delen van de hoofdstad bezet. In verscheidene wijken aan de rand van de stad voerden militairen vanuit gevechts helikopters aanvallen uit op eenhe den van het FMLN. Het verzet noemde de gevechten on langs „de laatste fase" van het Salvado raanse conflict en verklaarde dat het spoedig de overwinning zou halen. Vol gens de regering hebben de opstande lingen de laatste dagen zware verliezen geleden en staan zij op het punt versla gen te worden. Hoewel de regering blijft verzekeren dat het leger het hele land onder controle heeft, overweegt zij toch meer militaire hulp in het buiten land te vragen. De regeringsgezinde krant Diario de Hoy schreef gisteren dat het ministerie van buitenlandse zaken waarschijnlijk nieuwe hulp zou vragen op grond van het Interamerikaanse Defensiepact. Volgens dit verdrag kan een land mili taire hulp vragen onder andere van de Verenigde Staten, als het het slacht- H offer is van agressie van andere 1^ in de regio. Volgens El SalvadorjlV nen Cuba en Nicaragua het Saljt raans verzet. }t De Salvadoraanse regering vejkt zondag de betrekkingen met Nicapk nadat een vliegtuig met wapens iFt£ oosten van El Salvador was neergiP Volgens de regering waren de wH1 bestemd voor het verzet en afkcP van Nicaragua. De piloot van het tt j blijkt echter geen zelfmoord te hr gepleegd, maar verklaarde gisteijL, Managua geen wapens te hebben gen. In Nicaragua wordt vermoede het Salvadoraanse leger de wL, vondst in scène heeft gezet. iai KRITIEK OP VS-MINISTER CHENEY (Van onze correspondent) BRUSSEL De Ameri kaanse president Bush zal zijn Sovjet-collega Gor- batsjov op hun gezamenlij- ke top in de wateren van Malta aanstaand weekein de hoogstwaarschijnlijk nieuwe troepenverminde ringen in Centraal-Europa voorstellen. De nieuwe re ducties zouden gepaard moeten gaan met een ver dere vermindering van de conventionele strijdkrach ten (tanks, pantserwagens en artillerie) in een nieu we CFE-onderhandelings- ronde in Wenen. Dat bleek gisteren op het NAVO-hoofdkwartier in Brus sel, waar de defensieministers van het westerse bondgenoot schap bijeenkwamen voor hun gebruikelijke Defensie Planco- mite. Volgens de nieuwe Ne derlandse ambassadeur bij de NAVO, mr. Jacobovitsj de Sze ged, zal de verdeling over de lidstaten van eventuele troe penreducties aan westerse zij de, voortvloeiend uit de top Bush/Gorbatsjov, in Brussel nader moeten worden over eengekomen. Jacobovitsj ver ving minister Ter Beek, die aan het bijwonen van de de batten over de regeringsver klaring in Den Haag de voor keur gaf. De Amerikaanse defensiemi nister Cheney kreeg van de NAVO-partners in Europa (tien ministers, de overigen vertegenwoordigd door hun ambassadeur) forse kritiek op de vroegtijdige aankondiging van zijn plan om in vijf jaar tijd 180 miljard dollar op de Amerikaanse defensie-uitga ven te bezuinigen. „Alle plan nen voor concrete reducties moeten eerst in de NAVO worden behandeld", zo ver woordde het Defensie Planco- mite zijn kritiek. Cheney ver weerde zich met het argument dat nog geen enkel besluit ge nomen is en er veeleer sprake was van een „exercitie in planning", die pas later tot be sluiten leidt. Hij verzekerde zijn Westeuropese collega's dat vooralsnog geen sprake kan zijn van terugtrekking van Amerikaanse soldaten uit West Europa, zolang de Sovjet Unie over 250.000 man troepen in de DDR beschikt en de op bouw van de Sovjet-marine in het noorden, die vooral Noor wegen zorgen baart, onver minderd doorgaat. Naar ver wachting wordt aan die mili taire opbouw vandaag in het slotcommuniqué aandacht be steed, evenals overigens aan de geweldige democratise ringsgolf die zich in Oost Eu ropa sinds de laatste 'NAVO- ministeriële', iets meer dan een maand geleden in Portu gal, heeft gemanifesteerd. De Amerikaanse president George Bush heeft gezegd dat hij uitsluit dat de gesprekken bij Malta een ontwapeningsak koord zullen opleveren. Met deze duidelijke uitspraak wil de Bush speculaties de kop in drukken en hooggespannen verwachtingen wegnemen. „Voor een akkoord zijn er twee nodig....ik zal het (Navo lbondgenootschap niet binden door eenzijdige verplichtingen, aldus Bush. De Amerikaanse president v zei bereid te zijn overal over te praten, waaro ver Sovjetleider Gorbatsjov wil praten. „Maar er zal geen akkoord komen dat een ver rassing betekent voor onze bondgenoten....Er zal geen ver-" rassing zijn". Bush herhaalde dat hij zeker van plan is in Malta de kwes tie aan te snijden van de wa penleveranties aan het Salva- doraans verzet door Sovjet bondgenoten. „Ik maak mij Maltezer sleepboten leiden de Sovjetkruiser Salva naar de al eerder gearriveerde USS Belirt (rechts) in de baai van Malta. De twèe slagschepen vormen de ontmoetingsplaats voor de tof>£ weekeinde tussen de Amerikaanse president Bush en zijn Sovjetambtsgenoot Gorbatsjov. FOTO ernstig bezorgd over de ge beurtenissen in Midden-Ame- rika en ik zal er bij Gorbatsjov op aandringen te doen wat hij al eerder had moeten doen- steun te staken aan degenen die aanzetten tot revolutie". hiermee de gelegenheid Bush zal direct na afloop van eerste de resultaten te vi de top zondag met kanselier men van de Sovjet-A(C Helmut Kohl van de Bondsre- kaanse top bij Malta. Heti publiek gaan eten. De West- heeft plaats op initiatief^- duitse regeringsleider krijgt de Amerikaanse :J— LENINGRAD - „Ons vaandel was en blijft rood, en er zal op geschreven blijven: Lenin, Oktober, Socialisme!" Met deze ge dragen tekst besloten twintigduizend opgewon den Leningradse partijle den enkele dagen geleden een resolutie, die ze na een urenlange demonstra tie in de snerpende koude aan de oever van de Neva hadden aangenomen. Onder leiding van de plaatse lijke partijbaas Boris Gidaspov, sinds vorige week ook de par tijleider van het omvangrijke en industrieel zeer belangrijke territoriale district Leningrad, zijn de kameraden in de oude Russische hoofdstad tot de aanval overgegaan. Hun strijd richt zich in de eerste plaats tegen de onmiskenbare teloor gang van de partij van Lenin. Die lijkt sinds de perestrojka, zo vinden de Petersburgers, zwaar aan autoriteit te hebben ingeboet en is nauwelijks meer in' staat de hoge idealen van de revolutie van 1917, nota bene in deze stad begonnen, bij het volk ingang te doen vinden. Het land raakt steeds verder in een crisis. De coöperatieven zijn in handen van vuige spe culanten. Er is een groeiende inflatie, een vervagend norm besef, sprongsgewijs toene mende misdaad. Het levensni veau van de arbeiders is sterk achteruit gegaan. Nu praat men er in Moskou zelfs over om de produktiemiddelen (fa brieken, machineparken) weer in particulier eigendom te ge ven. Terwijl de Oktoberrevo lutie toch juist tot doel had de arbeiders net bezit van de fa brieken te geven en hen van de slavernij in dienst van de kapitalistische uitbuiters te be vrijden. Gezond verstand Moskou heeft het gedaan, roe pen de Leningradse partijge noten nu. Van oudsher bestaat er tussen beide steden een die pe rivaliteit. Leningrad is ei genlijk altijd 'Piter' gebleven, Petersburg met zijn wijdse blik op zee. Veel mooier en impo santer en wereldser dan Mos kou, de koopmansnederzetting in het binnenland, die door enkele spelingen van het lot tot het Karakorum van dit on mogelijk grote land kon wor den. Een hoofdstad met de blik naar binnen gericht, waar Leningrad altijd naar het wes ten bleef kijken. En in datzelf de Moskou zijn ze nu in het Kremlin bezig de revolutie te verkwanselen en via een ach terdeur het afgezworen kapi talisme binnen te loodsen. „Nieuwbakken pseudo-demó-' craten, waarvan er velen ook een partijbiljet bezitten, vallen de partij aan, vervalsen haar geschiedenis, verlagen haar rol in het socialistisch systeem, brengen kunstmatig een schei ding aan tussen de partij en het parlement en het volk", zegt de resolutie, die in een adem de pers en de massame dia van „informatieterreur" beschuldigt. Het zijn harde en zelfs drei gende woorden die in Lenin grad klonken. En ze waren ongetwijfeld voor een groter publiek bestemd dan die twin tigduizend kleumende partijle den. Want Gidaspov deed in feite een beroep op het „ge zonde verstand" dat in brede lagen van de Sovjetmassa leeft. Waar men zo langzamer hand het eindeloze geredeka vel in de Opperste Sovjet, het pas gekozen parlement van de USSR, meer dan zat is, omdat al die vergaderingen tot dus ver alleen maar een verlaging van de levensstandaard heb ben opgeleverd. Geschrokken In Moskou is men geschrok ken van deze uitbarsting van partijfundamentalisme van de Leningradse kameraden. De pas benoemde Moskouse par tij-chef Joeri Prokovjev zei voor de televisie, dat hij het met een aantal leuzen op die Leningradse bijeenkomst wel eens was. „En als dit een op roep tot verdere democratise ring van de partij is, sta ik er achter", besloot hij hulpeloos. Ook het politburo-lid Jakovlev wist er niet goed raad mee: „Men spreekt over meer auto riteit van de partij. In de Sta- lintijd, toen er ontelbare men sen werden geliquideerd, had de partij een onbetwistbare au toriteit. Is dat soms wat men wil?", vroeg hij zich af. „Nee", zegt Gidaspov in Le ningrad resoluut, „dat moet men ons niet aanwrijven. Te rugkeer naar het oude com mando-systeem is uitgesloten. Wij staan achter de perestroj ka, maar trekken een grens waar de socialistische uit gangspunten geweld wordt aangedaan". Wat betekent: Af schaffing van de coöperatie ven met hun al te gemakkelijk rijk wordende, handige bazen (volgens een opiniepeiling is twee derde van de Sovjetbevo- ling tegen de coöperatieven), vasthouden aan een sterk cen traal geleid landsbestuur, ook op economisch gebied, een overheidscontrole op de losge slagen pers („de massamedia onder arbeiderscontrole!", klonk het in Leningrad) en een rigoreuze afstopping van alle plannen in het parlement om het vrije ondernemerschap een kans te geven. „Parlementariërs van de Op perste Sovjet, wat is de kleur van je partijbiljet?", riepen de 'Pitertsy' schamper een kritiek die ruim tachtig pro cent van de leden van de Op perste Sovjet zich als geregis- trèerde communisten zou moeten aantrekken. Eeuwige duel „Het heeft lang geduurd, maar dit kon niet uitblijven", zegt een kritisch partijlid in Mos kou. „De Opperste Sovjet, de progressieve intelligentia, en ook een groot deel van de pers zijn te hard gegaan. Veel par tijleden herkennen hun eigen uitgangspunten niet meer. Nu is er dus een schisma binnen de partij ontstaan. Leningrad tegen Moskou, het eeuwige duel. Ik wil niet zeggen dat Gidaspov nu als alternatief voor Gorbatsjov kan functio neren, daarvoor is hij interna tionaal niet aanvaardbaar ge noeg. Maar ik weet wel, dat hij onder de twintig miljoen com munisten hier een grote aan hang zal krijgen". Voorlopig hebben de Lening radse communisten geëist dat er nog voor het eind van het jaar een speciaal plenum van het centraal comité van de CPSU (Communistische Partij van de Sovjetunie) komt, waarop de leden van het polit- buro 'moeten vertellen wat zij van de politieke situatie in het land vinden. En dat is nogal wat. Men eist dat Gorbatsjov en de zijnen voor het eigen partijfo rum nu eens duidelijk maken waar ze eigenlijk mee bezig zijn. En of al die nieuwlichterij nog wel in overeenstemming is met Lenins leerstellingen. In partijkringen is men het er over eens: als Gorbatsjov op die eis ingaat, zal hij het ui terst moeilijk krijgen. Maar de oproep uit de tweede stad van het land negeren kan hij even- (Van onze verslaggever) WEST-BERLIJN De Westberlijnse stadsbe stuurders moesten afgelo pen zondag hun boter hamtrommeltje meebren gen. Burgemeester Mom per zat een vergadering voor, die liefst twaalf uur duurde. Het ging dan ook om de toekomst van de stad. Nu de buurman een groot aan tal gaten in de Muur heeft ge boord, kunnen verschillende fraaie plannen de prullenbak in. De Oostduitse 'Wende' heeft consequenties voor West-Berlijn, en niet zo weinig Burgemeester Momper droomt er al jaren over stuurman te zijn in „een normale stad, met een normale omgeving". De gaten in de Muur bieden vol gens hem nieuwe kansen om West-Berlijn af te helpen van zijn status aparte, om af te re kenen met het 'eiland-syn droom'. Het stadsbestuur van West- Berlijn wil dat de kieswet zo wordt veranderd, dat inwo ners van West-Berlijn het recht krijgen hun vertegen woordigers in de Bondsdag en het Europees parlement recht streeks te kiezen. Bovendien moeten de vertegenwoordigers van West-Berlijn de Bondsdag, de Bondsraad en het Europees Parlement volledig stemrecht hebben, zo vindt Momper. Nu is het nog zo dat de Berlijnse afgevaardigden naar Bondsdag (Tweede Kamer) en Europees Parlement niet rechtstreeks worden gekozen, maar door de Westberlijnse senaat afgevaar digd op basis van de machts verhouding van de partijen in West-Berlijn. Zo is het ooit door de Geallieerden bedon gen. Beetje bijzonder Een beetje bijzonder zal de stad voorlopig natuurlijk nog wel blijven. Dat beseft Mom per ook. En mocht hij onver hoopt toch even twijfelen, dan herinneren de groten der aar de hem graag aan Berlijns po sitie. Ze staan regelmatig voor zijn deur. Gisteren bijvoor beeld meldde zich de Ameri kaanse senator Edward Ken nedy, broer van oud-president John F., die zich in de ver deelde stad onsterfelijk maak te met de uitspraak „Ich bin ein Berliner". Momenteel zijn nog zo'n zes duizend van Kennedy's land genoten Berlijners. Ze maken onderdeel uit van de geallieer de strijdkrachten, die samen dik twaalfduizend man sterk zijn. Al die vreemde petten herinneren Momper ook nog dagelijks aan de buitennissige status van zijn stad. Het is maar een van de vele voor beelden. De Muur, de transit- routes. .het rijtje is lang. Het gaat er Momper echter om de toestand zoveel als mogelijk te normaliseren. Ook al omdat West-Berlijn de gevolgen van de open grenzen niet in zijn eentje de baas kan. De stad hoeft dat ook niet te kunnen, zo redeneert de burgemeester logischerwijs, want de ontwik kelingen in de DDR gaan heel de Bondsrepubliek aan. West-Berlijn vangt als vooruit geschoven westerse post verre weg de meest DDR-burgers op. En dat zal de eerstkomen de tijd niet anders worden. Vandaar dat Momper komen de vrijdag, als hij met een sterk escorte van wethouders Bonn aandoet, bondskanselier Kohl om een minimale bijdra ge van 785 miljoen mark vraagt voor komend jaar. Al leen al de extra vervoersmaat- regelen die West-Berlijn moet nemen slurpen 385 miljoen op. De gang naar Bonn zal Mom per niet licht vallen. Als leider van een groen/linkse coalitie spreek hij een heel andere taal dan kanselier Kohl, chef van een rechts/liberale regering. Dat leidde eerder deze maand al tot een ordinaire woorden wisseling tussen de twee, die nog eens aansterkte toen Kohl tijdens een toespraak voor het Westberlijnse stadhuis genade loos werd uitgefloten. West- berlijns woordvoerder Kolhoff constateerde dan ook fijntjes, dat de ontmoeting overmorgen ook aangegrepen kan worden om de neuzen weer in dezelfde richting te zetten. Welke kant op blijft de vraag, want Kohl blijft smeken om de Duitse hereniging en Momper om een goed nabuurschap. West-Berlijn heeft de eerste storm goed opgevangen, ver klaarde Momper gisteren tij dens een persconferentie ten stadhuize. „Maar zaken die provisorisch geregeld zijn, moeten nu gestroomlijnd wor- Middenstand Mompers zorg ligt voor de hand. West-Berlijn heeft twee miljoen inwoners en navenan te faciliteiten. De infrastruc tuur, de beschikbare woon ruimte en het aantal arbeids plaatsen zijn beperkt. De voortdurende stroom van oos terburen stelt de stad en haar bestuur voor problemen. Die moeten in goed overleg tussen Oost en West "opgelost worden, aldus Momper. Op nationaal niveau. Ter illustratie: met Momper maakt ook de Westberlijnse middenstand zich zorgen. De omzetten zijn weliswaar om- hooggeschoten sinds de DDR haar grens opende met name de electronical kunnen maar moeilijk |>1 doende waar aangesleepte gen maar er dreigt art zijds een wildgroei te onts! Jan en Alleman wil plot® een eigen zaak beginnen't liefst in de buurt van de I Wijken als Kreuzberg, köln en Wedding zijn populair, aldus voorfé Rainhoff van het Verbontd Duitse Makelaars (VDM),n grote vraag kwam duideli) 9 november", wijst de u man op de dag dat de Jt' spleet. Hij verwacht dan vraag naar winkelruimte mend jaar met vijftig prcJ zal stijgen. En dat heeft iP aard weer consequenties de huurprijs. M Anders ligt dat op de hut markt. Ook daar is een g; ende vraag, maar volgens |r noff dreigt de huurprijs jj woningen vooralsnog niel de hand te lopen. Dat hee! maken met de hausse d| deze sector juist achter d® is. Een beetje woning is i| onbetaalbaar in West-Berl TWAN VAN DEN BRJ® (ADVERTENTIE) TELEFOON 070 - 3 190 882 Exclusief mlunches «verzekeringen evt. entreegelden. 5-daagse luxe touringcarreis Vertrekdata: maandag 11 december U logeert in hotel Igel, rustig gelegen aan de Tegeler See, op 25 minuten rijden van het centrum van Berlijn. Uw kamer is voorzien van douche en toilet en het verblijf is op basis van half pen- Inclusief vervoer per luxe touringcar ■stadstour West Berlijn met gids «dag tocht Oost Berlijn incl. lunch. £XT»> Een geldig paspoort is .§"SIJTHOFF PERS West- Berlijn bepel immigratie uit DDE WEST-BERLIJN West-I lijn heeft de toelating fe Oostduitsers beperkt. De k zit meer dan vol en alS Oostduitse vluchtelingen nauwe familiebanden het] met een inwoner van w] Berlijn krijgen nog toesle ming zich er te vestigenfe heeft de Westberlijnse houder van sociale zaken,& grid Stahmmer, verkla Anderen zullen worden djj gestuurd naar de Bondsri bliek. „Wij kunnen li meer", aldus mevrouw Sta)< mer. In november zijn r» 15.000 Oostduitsers in Vft Berlijn aangekomen. Sindsj begin van het jaar heté meer dan 53.000 mensen,! der wie ook etnische DuitS uit Polen en de Sovjetii zich in de stad gemeld, t

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6