leldteOowuvnt Personeel muziekschool in conflict met directeur STAD OMGEVING lis vers tanden rond Capabele vrouw voor zware functie Pand aan Nieuwe Rijn moet wit worden Geef de Leidse Courant cadeau ÊcidócSoutcmt DINSDAG 28 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 ;rslaafde (30) aan lerdosis overleden DEN Bewoners van een flat aan de _jegracht hebben vanmorgen rond half een dode aangetroffen in het portiek van 17pt. De man was aan drugs verslaafd. Naast - lag een heroïnespuit. De man, een bij de _je bekende junk die al enige tijd in Ende- verbleef, is dertig jaar oud geworden. Hij jarschijnlijk door een overdosis overleden, ^■gemeente-arts heeft de dood vastgesteld. 0rHentiteit van de man is niet bekend ge- £t; zijn familie moet nog worden ingelicht. -123 augustus overleed een Luxemburgse "laafde in een politiecel, kort nadat hij door was gevonden. Tot dan was het vol- j een politievoorlichter enkele jaren niet gekomen dat er in Leiden een aan een posis overleden junk werd gevonden. Bouwvakker valt van trap LEIDEN Een 47-jarige bouwvakker is gistermor gen na een val van de trap met rugletsel overgebracht naar het AZL. De man, een inwoner van Ede die voor een Eindhovens be drijf werkt, was aan de Rijndijk bij een nieuw bouwproject aan de slag. Hij stond op een trap om de pui van de tweede eta ge vast te zetten. Plotse ling gleed de trap weg. Daardoor kwam de man met zijn rug op de werk vloer en de balustrade te recht. Uit auto gezaagd LEIDEN De brandweer heeft gistermorgen rond half acht een 24-jarige inwoner van Zoe- termeer op de Lammenschansweg uit zijn auto gezaagd. De man reed kort ervoor over de Lammenschansweg richting binnenstad. Hij had nachtdienst gehad en is vermoedelijk in slaap gevallen. Daardoor botste hij frontaal op een lichtmast. De man kon zich van het onge val niets meer herinneren. Hij liep bij de aan rijding een gebroken enkel en hoofdletsel op. Hij is overgebracht naar het AZL. Zwemwedstrijden voor schooljeugd LEIDEN Leerlingen van vijftien Leidse ba sisscholen nemen morgenmiddag deel aan de jaarlijke schoolz wem wedstrijden. De wedstrij den zijn georganiseerd door de Leidse gemeen telijke sportcommissie en worden gehouden in zwembad De Zijl. Garagehouder begint proces LEIDEN De eigenaar van een garage aan de Evertsenstraat gaat een procedure aanspannen tegen de gemeente. De reden hiervoor is dat B en W onlangs besloten dat zijn pand moet worden geslo ten. Volgens N. Kettenis van de directie milieu is het pand een herstelwerkplaats voor auto's zonder dat de eigenaar daar een vergunning voor heeft. Op ver schillende verzoeken van de ge meente om een vergunning aan te vragen ging hij niet in. B en W beloten vervolgens om tot slui ting van het pand over te gaan. De eigenaar heeft nu een advo caat in de arm genomen. Wijnbergen zakt op VVD-lijst LEIDEN Het huidige VVD- fractielid M. Wijnbergen-Van Dobben de Bruijn staat op de achtste plaats van de kandidaten lijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen. De kandi daatstellingscommissie had voor gesteld haar op de zesde plaats te zetten, maar de ledenvergadering besloot gisteravond om Wijnber gen twee plaatsen lager te zetten. Het huidige raadslid L. Driessen steeg van de achtste naar de zes de plaats. Verdere veranderingen werden niet aangebracht zodat wethouder T. van der Nat lijst trekker is geworden. De VVD bezet momenteel acht raadszetels. Meer aandacht voor „meisjesbeleid" LEIDEN Met de aanstelling van een emancipatiemedewerk ster voor 28 uur per week wil het Leidse college van B en W bereiken dat meer aandacht wordt besteed aan het „meisjesbe leid". Tevens wordt een ambtelijke projectgroep ingesteld die een beleidsplan maakt. De nieuwe medewerker wordt voor een jaar aangesteld. Deze moet de projectgroep ondersteunen en draagt ook zorg voor de ontwikkeling van een aantal korte emancipatieprojecten. Die hebben tot doel meisjes meer te interessen voor de metaalsector, techniek en informatica. Ook willen B en W beginnen met het project „Voorlichting over gemeentelijk emancipatiebeleid". De medewerker moet het beleid van de gemeente „vertalen" naar de doelgroep. Dit vooral met het oog op de zogeheten 1990-maat- regel die per 1 januari in werking treedt en inhoudt dat vroij- wen die na 1972 zijn geboren economisch zelfstandig moeten zijn. Zij krijgen geen toeslag op de uitkering voor hun partner en moeten zich bovendien net als hun partner beschikbaar stel len voor de arbeidsmarkt. Het voorstel van B en W wordt morgenavond besproken in een vergadering van de commissie voor onderwijs en emancipatie. ouderen liep de voorlichtingsbijeenkomst in 't Spoortje uit op een teleurstelling. FOTO: TEJO RINGERS Jntal ouderen komt bedrogen uit DEN Er bestaan Jsteeds misverstanden het alternatieve ver- ngshuis dat in Lei- jsfNoord wordt gereali- Dat bleek gister- lag tijdens een voor- tingsbijeenkomst in 't Drtje, die voor een aan- _bezoekers uitliep op teleurstelling. in aanmerking te en voor een van de 73 wo- en die bij de twee wijk- *1 worden gebouwd, maar len bedrogen uit omdat ien indicatie hebben voor den om voor een oude- oning in aanmerking te Als ik dat had gewe- dan zou ik hier niet de 'middag hebben gezeten", een bewoonster van de aixstraat, terwijl ze de- stratief haar jas aantrok h opstond. Om even later jgens weer op haar stoel is te nemen. jens J. Lenselink die de nkomst leidde zijn de on- élijkheden ontstaan door- het project „al zo lang 1". Zo'n vijftien jaar gele- |was het de bedoeling om gewoon" verzorgingshuis (aanleunwoningen te bou- 'in het noordelijke gedeel- an de stad. De provincie jlaarvoor echter geen toe- ining waarna werd beslo- een alternatief project uit peren. Dat houdt in dat wijkcentra worden ge- fd op de plek waar vroé- jkleuterschool De Ronde- stond en op Zijloever. Daar komen 48 woningen en bij De Rondedans 25. Deze woningen zijn bedoeld voor ouderen uit Leiden- Noord, De Kooi, Groenoord en De Waard, die een indicatie hebben voor een verzorgings huis en een woning hebben die niet geschikt is. Kunnen ze in hun eigen huis worden ver zorgd, dan hoeven ze niet te verhuizen maar krijgen ze thuis de zorg die ze nodig heb ben. Voor de nieuwe bejaar denwoningen komen in twee de instantie in aanmerking geïndiceerde ouderen die niet in de voorrangswijken wonen en een ongeschikte woning hebben en in derde instantie mensen met een indicatie die in een geschikte woning wo nen. De woningen die dan nog over zijn worden via het nor male advertentiesysteem ver deeld onder de 65-plussers in Leiden. „Als u niet dagelijks zorg no dig hebt, dan komt u er niet voor in aanmerking", hielden Leidse ambtenaren de twintig ouderen voor die naar de bij eenkomst waren gekomen. „Maar als het oorspronkelijke plan om een bejaardentehuis te bouwen was doorgegaan, zou u daarvoor óók niet in aanmerking zijn gekomen". Verschillende mensen stond echter het idee van aanleun woningen voor ogen. „Ik woon in een huis met een trap met 35 treden. Daar kan ik niet blijven. Ik dacht dat ik dan naar de Bernhardkade kon, dat zeiden ze twee jaar gele den. Dat ik dan alleen maar op een belletje hoefde te drukken als ik iemand nodig had", deed de bewoonster van de Marnix- straat haar relaas. „Ik heb al eens een woning toegewezen gekregen in Zuid-West maar daar wil ik niet naar toe". Wassen neus „We zitten al zo lang te wach ten", viel een man haar bij. „En nu moet je uiterst invalide zijn om daar te wonen, en als je zelfstandig kunt wonen dan kun je hier niet terecht. Het is dus een wassen neus, je komt alleen in aanmerking als je net uit het ziekenhuis komt". Len selink gaf toe dat de mensen die zijn geïndiceerd voor een zogeheten beschutte woning tussen wal en schip dreigen te vallen. „Maar", zei hij na af loop van de bijeenkomst, „het is nog onduidelijk hoeveel wo ningen er over blijven". In het slechtste geval zijn dat er der tien omdat maximaal zestig mensen in aanmerking komen voor de „zorg op maat". Daar bij kunnen ouderen zijn die een geschikte woning hebben en dus niet hoeven te verhui zen naar het nieuwbouwcom- plex, zodat daar meer wonin gen overblijven voor niet- geïndiceerde ouderen. Een lid van de indicatiecommissie ver telde dat er in Leiden-Noord behoorlijk wat mensen wonen die „vrij veel" zorg nodig heb ben maar geen indicatien heb ben omdat ze niet willen wor den opgenomen in een verzor gingshuis. Nu de nieuwe, al ternatieve plannen zijn ont wikkeld. regent het telefoon tjes van mensen die alsnog voor een indicatie in aanmer king willen komen. Over het alternatieve verzor gingshuis wordt vrijdagoch tend vanaf 10.00 uur een twee de voorlichtingsbijeenkomst gehouden. BESTUUR MOET DUIDELIJKHEID SCHEPPEN LEIDEN Het perso neel van de Streekmu- ziekschool is in conflict geraakt met directeur P. Kunst. Die gaf onlangs te kennen dat de organisa tie-adviezen van het on derzoeksbureau Mede hem wel aanstaan. Het personeel heeft het on derzoek altijd afgewezen. Kunst deelde die mening tot voor kort. Hij wordt nu door een woordvoer der van de medezeggen schapsraad een „afvalli ge" genoemd. vraagt in een brief ophelde ring van het bestuur over het standpunt van de directeur. Ook wil de raad weten hoe het bestuur denkt over de adviezen van Mede. Het bu reau adviseert onder meer om de dagelijkse gang van zaken bij de school in een overheidsstichting onder te brengen. „Voordat het bureau begon met het onderzoek, was de directeur het met ons eens dat er geen aanleiding was om een onderzoek te starten. Wij zijn nog steeds van me ning dat de bestaande rege ling een goede is. Nu het rap port er is, blijkt de mening van de directeur veranderd. Het is een vreemde zaak, dat je in de pers moet lezen dat er een afvallige is, en wel de directeur", aldus een woord voerder van de medezeggen schapscommissie die niet bij naam genoemd wil worden. Aanleiding voor het onder zoek van Mede is de nieuwe Wet Gemeenschappelijke Re gelingen die per 1 januari in gaat. Deze regeling is van toepassing op de Streekmu- ziekschool. Dat betekent dat het bestuur van de school al leen uit politieke vertegen woordigers mag bestaan. „Het is heel slecht dat de po litici van het bestuur af wil len. Politici mogen best in het bestuur zitten, alleen moeten ze zich laten advise ren door deskundige burgers. Daar verwachten we meer van dan van ondeskundige politici", aldus de woordvoer der. Discussiestuk Het rapport gaat in op diver se bestuursvormen en advi seert een overheidsstichting met handhaving van de „lichtste vorm van een ge meenschappelijke regeling". Toch maakt het personeel van de school zich zorgen. „Ze bouwen wel waarborgen in voor het personeel en der gelijke, maar als je moet gaan werken met budgetafspra ken, dan kun je niks waar borgen. Dan moeten er aan vullende afspraken gemaakt worden. Men wil gewoon van de open-eindregeling af. Dat het gat in de begroting auto matisch moet worden aange vuld door de gemeenten, daar wil men van af". Het rapport is volgens de me dezeggenschapscommissie een „discussiestuk". Ze vindt dat de diverse modellen in het rapport eventueel be spreekbaar zijn. De woord voerder vindt bovendien dat de commissie geen advies kan geven zolang het bestuur geen duidelijk standpunt heeft ingenomen. De commissie vindt het niet nodig dat de bestuursvorm van de Streekmuziekschool nu alle aandacht krijgt. Er zijn andere knelpunten die eerst moeten worden opge lost: „Dat heeft een hogere prioriteit, er is geen aanlei- de Vergeefs aangeklopt Een kelner van een cateringbedrijf klopte gistermorgen tever geefs aan het raam van de werkkamer van burgemeester C. Goekoop. De kelner was daar door De Hoogwerker Specialist naar de Breestraat gestuurd. Hij moest Goekoop daar op grote hoogte een „proteïnerijke maaltijd" serveren. Die voedzame kost was bedoeld als voorbereiding op het slaan van de eerste paal voor de nieuwbouw van het bedrijf in de Stevenshof. De burge meester moet die paal woensdag met de hand met een buiten model hamer vanaf een hoogwerker de grond in drijven. De bur gemeester was gistermorgen echter onverwacht verhinderd en moet die klus dus onvoorbereid gaan klaren. De Hoogwerker Specialist is nu nog aan de Hoge Morsweg gevestigd. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN/DEN HAAG J. Lammers, eigenaar van het blauwe pand aan de Nieuwe Rijn 29/29a, moet zijn pand wit schilderen. Dat is het ge volg van de uitspraak die de afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State gisteren deed. Lammers, eigenaar van de winkel Stof en Stijl, was in beroep gegaan tegen een be slissing van de minister van WVC. Die vond dat Lammers zijn pand, dat op de nationale monumentenlijst staat, niet grijs mag schilderen, zoals hij had voorgesteld. Dat voorstel was een compromis van Lam mers die twee jaar geleden zijn zaak blauw schilderde. Hij is het ermee eens dat blauw een beetje te opzichtig is. Dat hij van de monumentencommissie alleen mag kiezen uit „drie soorten wit", ging Lammers echter te ver, waarop hij naar de afdeling geschillen van be stuur stapte. Lammers liet tij dens de behandeling van de zaak, vrijdag 11 november, al weten te betwijfelen of hij de zaak zou winnen. Lammers verklaarde gisteren dan ook zich bij de uitslag neer te leg gen, ook vindt hij de uitspraak „flauw zo'n hoog rechtscollege de in dividuele keuzevrijheid onder geschikt maakt aan commer ciële belangen. Als ik de mooie houten pui om commerciële redenen wil vervangen door een lelijk aluminium exem plaar, mag dat wel. Maar als ik het monument in tact laat en alleen een wat andere kleur wil kiezen, kan dat niet". Beveiligings dienst in april van start LEIDEN De proef met de beveiligingsdienst voor de winkels in de Haarlemmer straat start in april 1990. Dat maakte korpschef van politie H. Mostert gisteravond bekend tijdens een commissievergade ring voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden. De commissieleden stemden in met de proef. De beveiligingsdienst moet uitgaan van een stichting waarin gemeente, politie en winkeliers deelnemen. De stichting stelt vervolgens één beveiligingsbedrijf aan dat zich belast met de beveiliging van de panden van de deelne mers. Overigens vond R. van Lint van Groen Links dat de winkeliers de toename van het aantal diefstallen zelf in de hand hebben gehad. „Er wordt steeds minder personeel aan genomen en er worden wel steeds meer dingen op straat gezet. Dan is het logisch dat er meer gestolen wordt", zo zei hij. PvdA'er W. van der Pluijm pleitte voor meer bewoning boven de winkelpanden. „De winkeliers moeten de boven liggende ruimten bereikbaar maken. Ik ken een pand op de hoek van de Donkersteeg met de Haarlemmerstraat dat bo ven leeg staat. Daar kunnen makkelijk zes wooneenheden worden gemaakt. Nu kan dat niet omdat er geen opgang is. We moeten maar eens met de winkeliers om de tafel gaan zitten om de bovenruimten weer bewoonbaar te maken", aldus het raadslid. LN BAARLE WELKOM IN LEIDEN T>T> DEN Blij verrast, zo leren de Leidse kunst- ?ld en de politiek op bericht dat Yvonne Baarle vandaag wordt (gedragen bij B en W cultuurmanager. „Zo, lis een goeie, hè. Dat niet beter gekund, j de Leidse Schouw- is niet afhankelijk een cultuurmanager, ïraaien toch wel. Maar de cultuur in Leiden iet een hele goede i", vindt Hans Kagie, hct-directeur van de |dwburg. |e vindt het ook een plus dat Van Baarle op de te is van alle subsidiewe- Iets waarbij Frits Bruins, Sinator van De Waag, zich aansluit. „Ze is zeven jaar al gemeen secretaris van de Raad voor de Kunst geweest en be schikt over diverse contacten in de departementen. Dat kan voor Leiden heel nuttig zijn. Nee, het is niet zo dat ik zeg wat een miskleun. Integen deel, het is een aanwinst voor Leiden", aldus Bruins. André de Jong, directeur van de Stadsgehoorzaal, geeft geen reactie op Van Baarle. „Het maakt me niets uit. De Stads gehoorzaal zit niet meer in mijn portefeuille". Tjitte We ber, directeur van de Leidse Volksuniversiteit K en O kent haar persoonlijk niet, maar het lijkt hem een uitstekende keu ze. „Oh, wat leuk. Zo iemand zal in Leiden een hele inten sieve job krijgen, daar is ze wel tegen opgewassen. Als ie dereen meewerkt gaat ze het maken hier. Een perfecte keu- Interim-manager Jan Kleijne is intensief bij de selectie be trokken geweest. „Uiteraard ben ik er heel enthousiast over. Ze heeft een heel goede naam en brede opvattingen op kunst- cultuurgebied. We ver wachten dat ze met visie op dit terrein kan opereren". Capabel „Een capabele vrouw voor een zware functie", zo omschrijft Jan Laurier van Groen Links de kandidate. „Ze heeft een uitstekende naam in de kunst wereld. Door haar werk voor de Raad voor de Kunst is ze inhoudelijk goed op de hoogte. Bovendien beschikt ze over vele uiteenlopende contacten. Ze voegt dus tegelijkertijd iets toe, geeft impulsen naar en binnen de sector". Laurier roemt ook nog haar managementervaring. „En goed in het veld. Een unieke combinatie. Ze heeft de mana gementcapaciteiten om het proces naar een sterke direc tie, je zou het een fusie kun-, nen noemen, in goede banen te leiden. In het cultuurrap port liggen nogal wat accenten op de persoon van coördine rend directeur. Zij is, denk ik, een van de weinige mensen in Nederland die dit kunnen". „We hadden het ons niet beter kunnen wensen", vindt PvdA 'er Hennie Koek. „Een prima kandidate dat is duidelijk. Een topper, zowel inhoudelijk wat kunst aangaat, maar ook voor haar managementcapacitei ten". Kanttekening Joop Walenkamp, fractievoor zitter van het CDA, kent Van Baarle niet persoonlijk. Maar hij vindt het „heel plezierig en hoog tijd, want er valt een hoop voor haar te doen". Egon Snelders plaatst D66 een kanttekening. „Het is jammer dat ze uit de PvdA- hoek komt, daar kun je op kunstgebied je twijfels over hebben. Het stimuleren van de kunsten is niet hetzelfde als bij de VVD en D66. De PvdA wil kunst zo breed mogelijk ma ken, maatschappijkritisch en vernieuwend. Dat is goed, maar dat moet niet worden verabsoluteerd. Maar ik geloof dat ze het wel genoeg kan re lativeren". Verder niets dan lof bij Snel ders. „Een goede keus. Ik heb haar toevallig wel eens meege maakt bij de Raad voor de Kunst. Ja, het is een pittige tante. Ze weet waar het over gaat. Ze heeft inhoudelijk ver stand en verstand van mana gement: een goede combina tie". Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man, vrouw, voor opa of oma, voor uw zoon of dochter. Voor ieder een die graag op de hoogte blijft van het belangrijkste nieuws: een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Hel abonnement loopt van woensdag 6 december 1989 t/m dinsdag 16 januari 1990 en kost slechts f20,-. Op pakjesavond staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een prachtige cheque die vergezeld gaat van een origi nele goudkleurige drukplaat in miniformaat. Wanneer u de bon invult en vóór 1 december aan ons stuurt, zorgen wij tijdig voor de cheque met drukplaat en bezorgen vanaf 6 december de krant op het door u aangegeven adres. Met betalen kunt u wachten tot u van ons een acceptgiro hebt ontvangen. I BON VOOR GESCHENKABONNEMENT j Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 6 december 1989 t/m 16 januari 1990 Stuur de cheque met drukplaatje en te zijner tijd de acceptgiro naar: Naam:VoorL Adres: Sluur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig aan de Leidse Courant. j Abonnementenservice, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag d IRL6

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13