YS weten geen raad met ex-presidenten Uruguay blijft zitten met erfenis militairen Oppassen voor te veel vaktentoonstellingen IN EN OM DE KAS Goed bonen jaar: alleen tuinboon ligt wat dwars --r-fh, Tuinbouwgewassen minder gevoelig maken voor smog Kans op afzetproblemen bij paprikateelt in 1990 Teelt krulsla maakt sterke groei door BUITENLAND faid&lQowtaunt zaterdag 25 november i989 pagina^ WASHINGTON De Verenigde Staten hebben sinds 1861 nog nooit zo veel oud-presidenten ge had als nu. En met de steeds langere levensver wachting zullen er ook in de toekomst wel veel voormalige staatshoofden rondlopen. Ronald Reagan is net terug van een voor hem zeer lucra tief bezoek aan Japan en Ri chard Nixon heeft voor de zes de keer een pelgrimstocht naar China ondernomen. Jim my Carter is druk doende re bellen en regeringen met el kaar te verzoenen en Gerald Ford verdeelt zijn tijd tussen de golfbaan en de directiebu relen van verschillende grote bedrijven. Een deel van het werk van de oud-presidenten is heel nuttig. Carter heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de Ame rikaanse diplomatieke inspan ningen bij verschillende con flicten in de wereld. Nixons bezoek aan China betekende het herstel van de onofficiële banden met de Chinese lei- ders. Toch bestaat er geen offi- ciele formule waarmee de kennis en ervaring van de oud-presidenten aangeboord kan worden. De VS zijn een van de weinige westerse democratieën waar voormalige regeringsleiders na hun ambtstermijn helemaal buiten de politiek komen te staan. In Nederland en andere parlementaire staten kan een oud-premier doorgaans weer zitting nemen in het parle ment en blijft zo een formele rol spelen in de landspolitiek. Adviesorgaan Er zijn verschillende voorstel len gelanceerd om in de VS een of ander adviesorgaan in te stellen, een soort raad van wijze mannen van oud-presi denten en andere voormalige staatslieden. Er is zelfs geop perd om oud-presidenten lid van de Senaat zonder stem recht te maken. Maar het is al tijd bij dit soort academische ideeën gebleven. ..Het is symptomatisch voor de Amerikaanse cultuur", zegt Barbara Keilerman, politicolo ge aan de Fairleigh Dickinson Universiteit. „Zodra iemands ster is gedaald, is hij nauwe lijks nog interessant. Maar het is een- enorme verspilling dat zulke collectieve ervaring ver loren gaat". De vier huidige oud-presiden ten zijn nooit als blok opgetre den. De enige gezamenlijke ac tie die voor zover bekend ooit is ondernomen door Carter, Ford en Nixon was toen ze in 1981 in Cairo de begrafenis bij woonden van de Egyptische president Sadat. Wel hebben Carter en Ford samen een lijst aanbevelingen opgesteld voor George Bush over de terugdringing van het begrotingstekort en andere za ken van landsbelang. Ze zijn ook allebei naar Panama ge weest als waarnemers bij de verkiezingen van 7 mei, waar in naar wordt aangenomen op grote schaal is gefraudeerd door de sterke man Noriega. Op de hoogte Andere voormalige presiden ten hebben in het verleden een wat prominentere rol ge speeld na hun aftreden. Dwight D. Eisenhower werd veelvuldig geraadpleegd door zijn opvolgers John F. Kenne dy en Lyndon B. Johnson. Hij werd zelfs zozeer gerespec teerd, dat hij regelmatig door de CIA op de hoogte werd ge houden. Herbert Hoover, die in 1933 aftrad onder grote kritiek op de manier waarop hij de eco nomische depressie had aange pakt, kreeg eind jaren veertig van de toenmalige president Harry Truman weer een over heidsfunctie. Hij stond aan het hoofd van twee commissies voor de reorganisatie van de 'ederale overheid en hij coör dineerde voor Truman de na oorlogse voedselhulp. Ook Carter moest na een ver kiezingsnederlaag aftreden, waarbij hem vooral onzeker optreden werd verweten bij de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran. Niettemin heeft hij zich de laatste jaren in binnen- en bui tenland verdienstelijk ge maakt, wat velen tot de me ning heeft gebracht dat hij het beter doet als oud-president dan toen hij nog in het Witte Huis zat. Onder Bush lijkt Carter meer speelruimte te krijgen dan on der Reagan. Zijn recente be middelingspogingen tussen de Eritrese rebellen en de Etiopi- sche regering, die hij op eigen initiatief ondernam, zijn hem zeer in dank afgenomen door de regering. Carter hield het ministerie van buitenlandse zaken steeds nauwgezet op de hoogte. „De regering-Reagan had wei nig op met Carter vanwege zijn standpunt ten aanzien van Nicaragua en Panama", dat veel liberaler was dan dat van Reagan, zegt Daniel Franklin, politicoloog aan de Colgate Universiteit. Reagan had de CIA naar verluidt zelfs op dracht gegeven niets meer aan Carter te laten zien. Bij officie- Ie gelegenheden werd Carters aanwezigheid niet op prijs ge steld. Lectuur Reagan pleegde wel overleg met Nixon, wiens ideologie meer overeen kwam met de zijne, maar vermeed toch al te Ronald Reagan was vorige maand in Japan. Hier wordt hij ontvan ruim 20 miljoen gulden op. veel geassocieerd te worden le Veiligheidsraad, met de president die door het Bush op zijn beurt vraagt Watergate-schandaal gedwon- Reagan eigenlijk nooit om ad- gen werd af te treden. Nixons vies, hoewel hij na zijn verkie- boeken over het buitenlands zing tot president zei dat hij al- beleid waren echter verplichte les aan zijn voorganger te dan- lectuur voor Reagans Nationa- ken had. Ook aan de aanbeve- r de Japanse premier. Het reisje leverde de ex-preside j FOTO: Bw fin hand om een formele stri^i tuur in het leven te roep«d voor oud-presidenten. „Ladi oud-presidenten zelf maar bse slissen waar ze zich in willes, verdiepen, welke bijdrage willen leveren," zei hij. 'V; (al lingen van Carter en Ford heeft Bush nauwelijks aan dacht besteed, zo heeft Ford verteld, die daarover wel wat teleurgesteld was. Toch wees Ford onlangs in een toespraak op een school het idee van de DEN HAAG Morgen zullen 2,3 miljoen Uru- guayanen een opvolger kiezen voor president Ju lio Maria Sanguinetti. Het zijn de eerste vrije verkie zingen in dit Zuidameri- kaanse land sinds de mili tairen in 1984 naar hun kazernes terugkeerden. Ooit gold Uruguay als „het Zwitserland van Zuid-Ameri- ka", door zijn stabiele demo cratie, grote welvaart, hoog onderwijspeil en uitgebreid stelsel van sociale voorzienin gen. Inmiddels is het land „ver-Latijns-Amerikaniseerd": de militairen maakten er tus sen 1973 en 1984 de martelka mer van het continent van en lieten het achter als een Der dewereld-schuldenland. De verkiezingsstrijd gaat tus sen drie politieke stromingen, elk weer onderling verdeeld in verschillende facties en par tijtjes: de Blancos en de Colo- rados, die het politieke spec trum in Uruguay al meer dan anderhalve eeuw overheersen, en de centrum-linkse coalitie Frente Amplio (Breed Front). Deze drie partijen spéelden al de hoofdrol bij de verkiezin gen van 1971, de laatste voor de legercoup twee jaar later. Voor de economische crisis die de militairen nalieten is een oplossing nog ver verwijderd. De buitenlandse schuld is sinds het aantreden van San guinetti opgelopen tot ruim dertien miljard gulden. Boven de hoge werkloosheid, het lage investeringsniveau, de emigra tie van 50.000 jongeren per jaar speelt een structureel pro bleem voor de Uruguayaanse economie: het verlies van af zetmarkten voor de traditione le exportprodukten vlees, leer eh wol. Het integratieproces in Europa, voorheen een groot afnemer van deze goederen, zal het voor Uruguay niet ge makkelijker maken. Het liberaal economisch beleid waarmee Sanguinetti deze problemen te lijf gaat wordt door velen afgedaan als een voortzetting van de op finan ciële speculaties gebaseerde politiek van de militairen. De vakbonden beantwoorden de prijsverhogingen van de rege ring met de ene staking na de andere. Maar de verbeteringen in de sociale wetgeving blijven achter: voorstellen van de Blancos en het Frente. Amplio in deze richting worden door het veto van de president ge blokkeerd. „We laten een democratie zon der tijdbommen na", beloofde Sanguinetti onlangs. Daarbij doelde hij op het vorig jaar ge houden referendum over het Een kleine meerderheid koL voor amnestie. Volgens Sai guinetti is daarmee een stre^j gezet onder de trieste eft gi welddadige gebeurtenissen i de jaren zeventig. Maar ditL niet waar: Uruguay blijft gij confronteerd met de erferj, van de militairen. LAND EN TUINBOUW Tuinbouwgewassen moeten minder gevoelig worden gemaakt voor luchtverontreiniging. Dat is volgens het Wageningse In stituut voor Plantenziektekundig Onderzoek (IPO) de enige manier om de grote schade door luchtverontreiniging tegen te gaan. Volgens ir. L.J. van der Eerden van het IPO zijn er op dit moment bijna geen maatregelen denkbaar die tuinbouwge wassen voldoende beschermen tegen smog. Jaarlijks wordt al leen al bij de agrarische produktie als gevolg van luchtveront reiniging een structurele schade van tussen de 400 en 800 mil joen gulden geleden. Daar komt nog eens een schade van tus sen de 1 en 5 miljoen bij als gevolg van incidentele calamitei ten. Zo'n incidentele calamiteit deed zich in september voor toen vrijwel zeker als gevolg van smog grote schade werd aange richt aan tuinbouwgewassen in het Westland. Vooral de telers van chrysanten werden daarvan de dupe. Het IPO is ervan overtuigd dat een combinatie van smog en weersomstandighe den hebben geleid tot de schade. De gunstige ontwikkelingen op de paprikamarkt hebben ertoe bijgedragen dat de oppervlakte in 1989 met ruim 20 procent uitbreidde. Hierdoor nam de produktie met 15 miljoen kilo toe en kwam in de periode van 13 februari tot en met Ï1 november uit op 86,9 miljoen kilo. Vanwege deze uitbreiding werd er voor de prijsvorming gevreesd. Deze vrees is echter geen waarheid geworden want de gemid delde prijzen wisten goed stand te houden. Door deze ontwik kelingen is de belangstelling voor de paprikateelt voor het ko mende seizoen weer groot. Er wordt een verdere uitbreiding van de teelt verwacht. Vandaar dat de vraag rijst: zal deze uit breiding niet leiden tot afzetproblemen in 1990? In het afgelo pen seizoen is de toegenomen produktie afgezet naar bijna alle buitenlandse afnemers. Deze namen op een enkele uitzonde ring na allemaal meer Hollandse paprika's af. Een gunstige bij komstigheid was de sterk gegroeide afzet naar Amerika. Deze liet een groei zien van bijna twee miljoen kilo. De totale export naar dit werelddeel kwam daarmee op ruim 6,5 miljoen kilo uit. De export naar Amerika werd positief beïnvloed door het voor een deel verloren gaan van de Mexicaanse oogst. Dit werd veroorzaakt door een vorstperiode waarbij het vijf tot tien gra den vroor. Of de afzetmogelijkheden op deze markt voor het komende seizoen net zo gunstig zullen zijn is dus de vraag. Toch heeft het Hollandse produkt een paar sterke troeven in handen. Op de eerste plaats is Nederland een van de weinige landen die de groeiende vraag van de supermarkten naar grote homogene partijen paprika's van goede kwaliteit kan honore ren. Daarnaast is er sprake van een groeiende vraag naar pa prika's van uitstekende kwaliteit. Aan deze vraag van de con sument kan het Hollandse produkt goed voldoen. Klimop in huis Klimop groeit in het algemeen buiten tegen muren op, maar deze inheemse plant wil uiteraard overal wel groeien. Als er onvoldoende steunmateriaal is kruipt klimop immers gewoon over de grond. De bloeitakken hebben een afwijkende bladvorm. Wanneer deze takken gestrekt worden, krijg je struiklimop, die vooral geschikt is voor schaduwrijke plekken buiten. Voor in huis is een aantal kleinbladige vormen gekweekt. Deze doen het dat wordt hier duidelijk geïllustreerd goed als hangplant. FOTO: PR Het jaar 1989 gaat de ge schiedenis in als een goed bonenjaar. Niet alleen in Nederland maar in alle Europese landen was sprake van een grote aan voer van bonen. Volgens het Produktschap voor groenten en fruit liet de veilingaanvoer van de diverse bonensoorten overal een stij ging zien. De prijzen die be taald werden door de handel lieten vooral in de periode van de topaanvoer te wensen over. Doordat ook ip de ande re Europese landen sprake was van een grote aanvoer was alleen voor en na de piek in de aanvoer de prijsontwik keling redelijk te noemen. (Negatieve) uitschieter qua aanvoer en (dus) prijzen was de tuinboon. Doordat de aan voer 44% groter was, daalde de middenprijs in de zomer tot 70 cent per kilogram, ter wijl vorig jaar nog 1,09 werd betaald. Enige uitzondering op dit beeld waren de sperzie bonen onder 'glas. De aanvoer hiervan bleef stabiel, terwijl de prijs daardoor in de maan- den juni en juli zelfs boven die van 1988 uitkwam. De middenprijs van de voorjaar- steelt lag zelfs 18% boven de prijs van 1988. De totale veilingaanvoer van de bonen heeft dit jaar (t/m september) een waarde van 36 min gulden. Dat is ondanks het grote aanbod nog iets minder dan vorig jaar (36,8 min). Het grootste aandeel hierin leveren de snijbonen. Dit komt door de hoge kilo- gramsprijs van het produkt van onder glas. Bonen zijn eigenlijk niet meer weg te denken uit de Neder landse keuken. Het is één van de meest ingeburgerde groen ten. Bonen zijn te verkrijgen in alle soorten en maten. In Nederland is de teelt van sperziebonen vooral gecon centreerd in Noord-Brabant. Daarnaast is de laatste jaren ook Flevoland voor de teelt voor de groenteverwerkende industrie een belangrijk ge bied geworden. De sperzie boon is qua handelsproduktie veruit het belangrijkste. De teelt is echter voor een groot gedeelte gericht op de indus triële verwerking. Op de tweede plaats komen de snij bonen. De snijbonen worden in zeer beperkte mate voor de industrie geteeld voor de blik- en glasproduktie. Van nog minder belang zijn de spek en pronkbonen. Wereldwijd worden er heel wat vaktentoonstel lingen gehouden. Eigen lijk te veel. Dat is de me ning van de directeur van Bloemenbureau Holland, Niek van Rest. In de jongste Floriade Nieuwsbrief zet hij onder meer uiteen, dat het hoog tijd wordt dat men zich binnen de sierteeltsector eens gaat bezin nen op het organiseren van en deelnemen aan dergelijke internationale vaktentoonstel lingen. „Over de hele wereld worden er per jaar nogal wat van dergelijke tentoonstellin gen gehouden. Ook op de schaal van de Floriade. Deze is er dan weliswaar eenmaal in de tien jaar, maar op ande re plekken in de wereld zit men in die tijd bepaald niet stil", aldus de directeur van BBH die dat onderstreept aan de hand van een zeer volle manifestatie-kalender. Van Rest trekt dus aan de bel. Het is nog niet het luiden van een noodklok, maar de direc teur is ervan overtuigd dat het dit wel gaat worden als er op. korte termijn op interna tionaal niveau niets gebeurt om het aantal vaktentoonstel lingen te reduceren. Naar zijn mening is namelijk de kans groot dat er onder de inzen ders, maar ook onder het (vak)publiek een soort gela tenheid optreedt die omschre ven kan worden als „tentoon stellingsmoeheid". En een ziekte voorkomen is altijd nog beter ze te moeten genezen.... Wie dit soort opmerkingen optekent uit de mond van de man die aan het hoofd van een promotie-organisatie staat die zich op alle mogelijke fronten manifesteert, schrikt natuurlijk wel even. Vooral als bekend is dat zich achter die zegsman een hele achter ban bevindt die dezelfde me ning is toegedaan. Het zal dan duidelijk zijn dat als men heeft besloten om ergens aan mee te doen, dit rendement moet opleveren en in elk ge val in alle opzichten aan kwa liteit gewerkt moet worden. Ook wat betreft de Floriade. En dat klopt dus. „Wij zijn in de weer om er voor te zorgen dat de Floriade niet alleen een schitterende tentoonstelling wordt voor het algemene publiek, maar ook een echte vaktentoonstelling. Door en voor het vak dat daarvoor vele miljoenen gul dens op tafel legt". En als van Rest „wij" zegt, bedoelt hij daarmee niet alleen alle me dewerkenden van het Bloe menbureau en de bloemisterij, maar ook de bollen en de bo men want ten aanzien van de Floriade Den Haag/Zoeter- meer 1992, is hij namens die sectoren de representant. Directeur Van Rest schept duidelijkheid als hij stelt dat het bij deze aflevering van de Floriade het de bedoeling is „Tijdens de Floriade van '82 hebben we geconstateerd dat er aan een grote behoefte aan een handelscentrum was. Het had inderdaad wat voeten in de aarde voordat het zover was dat we een aardig hokkie konden opzetten, maar toen dat centrumpje er eenmaal stond was men er als de kip pen bij om er gebruik van te maken. Die ervaring hadden we dus en bij het overleg voor deze nieuwe Floriade werden de wensen daaromtrent op ta fel gelegd. En zijn ze ook ge honoreerd. De Floriade 1992 zal namelijk een groot Han delscentrum krijgen, met alle mogelijke faciliteiten voor on der meer inzenders, vakgeno ten en ook pers. Bovendien wordt de mogelijkheid gebo den om gebruik te maken van het gegeven dat naast dit cen trum de grote binnententoon- stellingen worden gehouden". Krulsla, te herkennen aan het krullende blad en een open, e goed gevuld hart. foto: l.n. krul u ii Het Nederlandse sla assorti ment is de laatste jaren be hoorlijk uitgebreid. Was de keuze enkele jaren geleden nog beperkt tot de welbeken de kropsla; nu hebben we 's zomers én 's winters volop keuze en variatie. Eén van de slasoorten die nu in grote hoe veelheden wordt geteeld, is het nog vrij nieuwe produkt krulsla. De teelt van krulsla gebeurt in kassen. Krulsla is herkenbaar aan het krullende blad en een open, goed gevuld hart. Krulsla is wat zoeter en knapperiger van smaak dan gewone sla, iets zwaarder in gewicht en bovendien goed houdbaar. Op dit moment is krulsla vol op verkrijgbaar. Het produkt wordt op zo'n 25 hectare ge teeld in het zuiden en westen van Nederland. Een flinke groei als we zien dat het twee jaar geleden nog om een op pervlakte van 4 hectare ging. De aanvoer van krulsla zit dus behoorlijk in de lift, en dat is zo gek nog niet als we ons bedenken dat krulsla, evenals de andere sla-soorten, gezond en calorie-arm is. Het is een lekkere, frisse en lichte maaltijdgroente die zich bo vendien in korte tijd en een voudig laat klaarmaken. Krulsla is tot eind april ver krijgbaar.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8