Onmacht, kwaadheid en verdriet" EL SALVADOR ito Financieringstekort valt iets hoger uit GIR0107 UTRECHT Haarscheurtjes in onderdeel F-16's CARAVAN+CAHPING RAI AMSTERDAM NNENLAND £eidóc@otvuMit ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 ken vervroegt bij •ouwen menopauze Bij vrouwen vervroegt roken de me- uze die weer gepaard gaat met een toename van [sterol waardoor ook hart- en vaatziekten kunnen 'tan, aldus de Utrechtse internist dr. J. Haalboom ag in Kerkrade op een symposium over hartziek- j vrouwen. Doorgaan met roken betekent dat er een enkel resultaat te verwachten is van de be uling tegen hart- en vaatziekten. Roken tast het [heel (de binnenbekleding van vaten en lichaams- i) aan waardoor er problemen in de vaten kunnen jan. In 1987 stierven in Nederland 53.000 mensen iart- en vaatziekten, onder wie 25.000 vrouwen. De jor enkele jaren heersende gedachte dat deze ziek- 'ooral bij mannen voorkomen, is dus achterhaald ris dr. Haalboom. Vrouwen zijn meer gaan roken, iken zelfs meer volwassen vrouwen dan mannen. Hofstede bestuurslid Wereldverbond Arbeid UTRECHT De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV), H. Hofstede, is ge kozen tot bestuurslid van het Wereldverbond van de Arbeid (WVA). Bij het verbond zijn ruim negentig vakbonden en vakcentrales aangesloten uit alle delen van de wereld. Hofstede is tot be stuurslid gekozen tijdens het vierjaarlijkse con gres in de Venozolaanse hoofdstad Caracas. Hij zal de functie vervullen naast het voorzitter schap van het CNV. Het WVA heeft onder meer gesproken over de schulden van de Derde We reld en de positie van de vakbeweging in Oost- Europa. Het WVA vindt dat de vakbeweging in Derde Wereld-landen bindend advies moet kun nen geven over het aangaan van leningen om de huidige negatieve spiraal van steeds meer lenin gen te doorbreken. Meisje van vijfling overleden UTRECHT Het meisje Zoë dat woensdag in het Acade misch Ziekenhuis Utrecht sa men met haar vier broertjes ter wereld kwam, is gistermid dag overleden. De ouders uit Hardinxveld-Giessendam heb ben toestemming gegeven voor sectie om de doodsoor zaak te kunnen achterhalen. Volgens een woordvoerster van het ziekenhuis leek met de vijfling 's ochtends nog alles goed te gaan. De conditie van de vier jongens is stabiel. Steenkamp (CDA) ook gewoon lid senaat DEN HAAG Voorzitter Steenkamp van de Eerste Kamer haakt niet af als parlementa riër als zijn CDA in 1991 het voorzitterschap van de senaat moet prijsgeven. Steenkamp zegt dit in een Vraaggesprek met het partij blad CD-Actueel. In politiek Den Haag gaat men ervan uit, dat nu oud-onderwijsminister Deetman als CDA'er het voorzitterschap van de Tweede Kamer heeft overgenomen van de socialist Dolman, de PvdA bij de verkiezing van de nieuwe senaat in 1991 het andere voorzitterschap claimt. Steenkamp ziet dat moment niet als reden tot afscheid van de po litiek. „In de Tweede Kamer is de indruk ontstaan dat ik in 1991 ook de politiek uit ga. Ik hoop echter dat Noord-Brabant mij in 1991 weer als gewoon lid van de Eerste Kamer kiest". Eind aan IJsland- lease constructie DEN HAAG Het kabinet heeft zijn goedkeuring gegeven aan een voorstel tot wijziging van de wet op de omzet belasting om een einde te kunnen ma ken aan de zogenoemde 'IJsland-lease constructie'. Het gaat hierbij om het omzeilen van de btw in Nederland op de huur van roerende goederen zoals computers, met name door niet-onder- nemers zoals (semi)overheden. Binnen de huidige wetgeving wordt de huur van deze goederen belast in het land van de verhuurder. Door uit te wijken naar bij voorbeeld IJsland en Zwitser land, waar geen of weinig btw wordt geheven over de verhuur, kunnen deze niet-ondernemers aanzienlijke fi nanciële voordelen behalen. MAN VAN OLGA BAKKER WERD WAKKER NA UITZICHTLOZE COMA Die ene ^d, zes jaar geleden, Bakker uit Does- l haar leven lang bij- ifen. Geboeid volgde zij ;s haar man en twee pieren een uitzending rje televisie over de in- *dels bekende Gerard vjssen, wiens vrouw al negen jaar in een chtloze coma lag. „Dit ons nooit overko- besloot het echt- Bakker en sprak af wanneer één van bei- ooit in zo'n situatie belanden, actieve eu- acceptabel was verder onnodig lijden 'oorkomen. •Trhalf jaar later sloeg het Mlot toe. Tijdens een fiets- tje werd Olga's man Jan door een auto. „Drie lag hij bewusteloos e grond, totdat er een am- verscheen", zegt Olga. -jeen vermoedelijke sche- ifasisfractuur werd hij naar ej ziekenhuis in Nijmegen l(acht. „Daar heeft Jan pneenhalve maand gele- Artsen vertelden me in begin niet te weten wat er hem aan de hand was. Wij len met de hele familie in en vrees tegelijk. Drie iden en vele operaties had Jan hoge koorts, pas werd me verteld dat t[waarschijnlijk nooit meer 'eer zou worden. In coma. rinnerde me onze belofte en belde met de Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Die kon niets voor me doen, omdat we onze afspraak niet op schrift hadden gesteld. La ter bood de zaalarts aan bij Jan de voedingsapparatuur af te sluiten. Ik kreeg een week be denktijd. Met de hele familie, elf personen, en de huisarts heb ik overlegd en gezamen lijk besloten we dat verder le ven voor Jan geen zin had. Dezelfde dag nog werd de voe ding stopgezet. Drie weken heeft hij zo op bed gelegen. Zijn lichaam zag eruit als van een kind, zo mager. En iedere dag ging ik op bezoek en belde ik een paar keer op om te vra gen hoe het ging. Maanden lang was ik bang dat ik er niet bij zou zijn wanneer Jan wak ker werd, nu was ik bang het moment van zijn overlijden te missen". Kamerlid bepleit euthanasie-codicil DEN HAAG Het probleem van euthanasie bij personen die in coma zijn geraakt, kan volgens D66-kamerlid Kohn- stamm worden opgelost door in een codicil vast te leggen, wat er moet gebeuren in geval van een onomkeerbare coma. Kohnstamm zei dit gisteren in het NCRV-radioprogramma Hier en Nu. Het kamerlid maakte een vergelijking met het donor-codicil en een testament. Volgens Kohnstamm bewijst de zaak-Stinissen eens temeer dat er snel heldere euthana- sie-wetgeving moet komen. Het euthanasie-codicil zou een belangrijk deel van de discussie over euthanasie bij coma teuze patiënten kunnen wegnemen, aldus het kamerlid. Verbetering „Na die drie weken vroeg de arts of hij ook het vocht mocht afsluiten. Nee, zei ik. Het was al zo'n afschuwelijke aanblik, ik kon Jan niet langer meer zien lijden. Ik heb die dagen met een aardappelmesje in mijn hand gestaan en gewenst dat ik de moed maar had om het te gebruiken. Na enkele dagen heeft de arts toen de voedingsapparatuur weer aan gezet. Ze hadden een verbete ring gemerkt, zeiden de art sen. Mij hadden ze niets ge vraagd. Na enkele dagen kreeg ik te horen dat ik een tehuis moest zoeken voor Jan. In het ziekenhuis was geen plaats meer voor hem. Ik ging op zoek naar een tehuis dat bereid was hem geen levens- rekkende middelen meer toe te dienen. Dat vond ik in Die ren. En daar ontwaakte Jan binnen een maand uit zijn coma. In eerste instantie was ik blij. Ik wist niets over de gevolgen van een coma. Jan kon niets meer. Hij kreeg spraaklessen, fysiotherapie. Ik dacht dat het goed met hem ging. We hebben hem voorge daan hoe hij moest kruipen. Op den duur" kon hij zelfs zelf weer wat eten. Maar na drie weken revalidatie werd me duidelijk dat Jan nooit meer beter zou worden. De resulta ten waren veel te mager. Het was een zielige vertoning die nu al viereneenhalf jaar voort duurt. Echt contact heb je niet meer met Jan. Hij herkent sommige familieleden niet meer, weet niet waar hij is, kan geen gesprekken voeren. Hij leidt een mensonwaardig bestaan. Achteraf was het veel beter geweest wanneer Jan nu niet meer zou leven. Zijn na gedachtenis zou bij eerder overlijden ook veel waardiger zijn geweest. Jan was altijd po pulair, kende veel mensen. Nu zullen nog maar een stuk of tien mensen naar zijn begrafe nis komen. De meeste kennis sen laten nooit meer iets van zich horen, hebben eigenlijk al afscheid van hem genomen" Bewondering „Zo'n man als Stinissen, wat heb ik daar een bewondering voor. Hij breekt een lans voor heel Nederland. Want ieder een kan in zo'n situatie komen als ik nu meemaak. Wanneer ik nu iemand hoor zeggen dat hij tegen euthanasie is, begint mijn bloed te koken. Zo ie mand heeft zeker nooit een uitzichtloze coma van dichtbij meegemaakt. Ik zit nu al vier jaar in een rouwproces zonder sterfgeval. Schreeuwende een zaamheid. Het laat je nooit meer los. Bij alles wat ik doe ben ik me bewust van Jans af wezigheid. En hoe lang dit nog duurt weet niemand, want in principe kan hij de hele fami lie overleven. Maar vraag niet hoe. In het verzorgingstehuis hadden ze het veel te druk voor zo'n lastige patiënt. Jan trok in zijn coma-tijd al overal stekkers uit stopcontacten en slangen uit apparaten. Maan den heeft hij vastgebonden ge legen. Ik weet zeker dat hij het in zijn onderbewuste ook niet eens was met deze situa tie. De laatste jaren leef ik met gevoelens van onmacht, kwaadheid en verdriet. Ik hou me maar op de been met de gedachte dat het nog erger had kunnen zijn: als Jan zelf had geweten wat er met hem aan de hand is. Als nu een injectie een einde aan zijn leven zou kunnen ma ken, zou ik daar geen toestem ming voor geven. Daar is het nu te laat voor. Maar het is toch te gek dat een coma-pa tiënt maanden of jaren zonder uitzicht aan dure apparatuur mag liggen, terwijl andere be handelingen, zoals het dotte ren, niet meer kunnen worden uitgevoerd wegens geldge brek? Coma-patiënten worden nu in leven gehouden zonder dat er geld is ze volwaardig te verzorgen. Ik begrijp dat tech nologische vernieuwingen bij bijvoorbeeld kankerpatiënten veel hoop kunnen geven. Maar de nadelen zie je bij patiënten als Jan. Wat heeft het voor zin een leven tegen beter weten in te rekken? Goed overleg tus sen artsen en de familie van coma-patiënten kan een hoop leed voorkomen". JEAN-PIERRE GEELEN Mevrouw Olga Bakker uit Doesburg: „De meeste kennissen laten niks meer van zich horen". FOTO: PETER DRENT n Mierlo t Jl ook <(rvormingen eigen land (Van onze parlementaire redactie) tl .N HAAG Nu de lide Oorlog afgelopen lt te zijn en de integra- van de Europese Ge inschap steeds verder ^t, is het hoog tijd dat v in Nederland staat- f dige hervormingen den doorgevoerd. Dit t in een notitie die -leider Hans van gisteren heeft aan- oden aan zijn collega- tievoorzitters in de èede Kamer. Mierlo vraagt zijn colle- Umee te werken aan het van een brede com- ie die gaat analyseren ^ce verbeteringen moge- zijn. Hem staat een com- ie voor ogen van politici )eide Kamers, topambte- n en wetenschappers, onder 'patronage' gaat iken van de fractievoor- 3|rs uit de Tweede Kamer. D66-voorman meent dat tfer meer moet worden na- Jtan hoe de verhouding t zijn tussen bevolking )arlement, tussen parle- t en regering, tussen re- ng en ambtenarij, tussen Jtenarij en samenleving tussen rechter en wetge- regering. Ook wil van rlo dat er wordt nage- fit over de juiste wijze verkiezing en samenstel- van parlement en rege- Kampioenschap pijproken Drie mannen roken voorzichtig een pijp. Ze behoorden gisteren tot de in totaal 41 deelnemers aan het Nederlands kampioenschap 'stenen pijp roken' in Gouda, waar ze een aanval deden op het record om met slechts drie gram tabak hun pijp twee uur en 9 minuten aan te houden. FOTO: ANP DEN HAAG De koninklij ke luchtmacht is gisteren be gonnen met de inspectie van een deel van de F-16 straalja gers. Zolang de inspectie duurt blijven de toestellen aan de grond. Uit een steekproef is gebleken dat een onderdeel in het hydraulisch systeem van een aantal F-16's haarscheur- 3"es vertoont. Dit systeem be ient onder meer het remsys- teem en de neuswielbesturing. Uit voorzorg worden daarom alle jachtvliegtuigen van de vliegbases Leeuwarden en Volkel geïnspecteerd. Indien nodig wordt het hydraulisch systeem gerepareerd. De F- 16's op de vliegbasis Twenthe zijn van een latere productie serie en behoeven geen inspec- (ADVERTENTIE) Alles over caravannen en kamperen en veel loerislische informatie. Dagelijks 10-18 uur. Info: RAI-nieuwslijn 020-546 69 90. Gratis bus volg [P]RAI.Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. KNOLLEN i he&t nou kiog »iT rs Voor nc te doen Geen prijs voor Galvano Techniek DEN HAAG De jury van de milieuprijs voor de industrie 1989 heeft besloten om de op 1 november aan het bedrijf Gal vano Techniek en Ontwikke ling toegekende eervolle ver melding in te trekken. De prijs was toegekend omdat GTO een proces toepast voor het elektrolytisch verzinken van buismateriaal waarbij vrijwel geen afvalwater ontstaat en een aanzienlijke besparing op grondstoffen wordt verkregen. Onlangs werd bekend dat de directeur in opspraak is geko men wegens milieuproblemen bij andere bedrijven waar hij directeur van is. De jury meent dat een eervolle ver melding niet gegeven kan worden aan een onderneming waarvan de handelwijze van de directeur op milieugebied ter discussie staat. MEEVALLERS OP FINANCIËN EN SOCIALE ZAKEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens minister van financiën Kok zijn er echter ook „omvangrijke meevallers" te melden op de posten fi nanciën en sociale zaken. Ook krijgt het rijk meer binnen uit de verkoop van staatsaandelen van gepri vatiseerde bedrijven. Kok is overigens niet van plan de Algemene Rekenka mer onderzoek te laten doen naar de voortduren de wir-overschrijdingen. Hij wil de resultaten af wachten van een steek proef die door de belas tingdienst wordt uitge voerd en die in het voor jaar is afgerond. Kok schrijft dat het financie ringstekort van de overheid dit jaar iets hoger zal uitvallen dan de bedoelde 5,7 procent van het nationaal inkomen. Maar het tekort zal niet boven de 6 procent uitkomen. Dat Koks voorganger Ruding in september nog 5,7 procent noemde, komt volgens de nieuwe bewindsman doordat toen nog een te rooskleurige financiële visie heerste. De belastinginkomsten waar mee in de begroting 1990 reke ning is gehouden, zullen waar schijnlijk anderhalf a twee miljard gulden minder opleve ren als het beeld van de eerste maanden van '89 zich doorzet, aldus Kok. Maar de belasting dienst heeft over de laatste maanden een wat positievere tendens gesignaleerd, stelt Kok. Bovendien staat hier vermoedelijk voor het rijk een fiscale meevaller van een mil jard tegenover. „De achterlig gende factoren van de over- en onderschrijdingen zullen zorgvuldig en diepgaand wor den geanalyseerd, opdat het parlement adequate informatie kan worden verschaft", be looft Kok. „Al met al is er dus nog grote onzekerheid over de definitie ve einduitkomsten", besluit hij. „Zodra ze bekend zijn zal de eventuele meerjarige door werking ervan met spoed wor den bezien. Dit geldt ook voor de eventuele beleidsmaatrege len die hieruit zouden voort vloeien". Startbrief Tegelijkertijd met de najaars- brief stuurde Kok gisteren een specificatie van de startbrief naar de Kamer ter voorberei ding op het debat over de re geringsverklaring dat maan dag begint. In de specificatie zet Kok uiteen hoe hij een groot deel van de vergroting van het budget voor de ar beidsvoorwaarden van de ambtenaren, van 300 miljoen, wil opvangen. Deze bezuini gingen staan overigens los van de bedragen in de najaarsbrief. In 1990 zal Kok van financiën 246 miljoen gulden bezuinigen op in het regeerakkoord opge nomen beleidsintensiveringen. De opsomming geeft aan dat er komend jaar 20 (was 50) miljoen extra wordt uitgetrok ken voor kinderopvang, 25 (50) miljoen voor politie en jus titie, 46 (100) voor onderwijs, en 75 (150) miljoen voor ont wikkelingssamenwerking. An dere posten die grofweg gehal veerd zijn betreffen de start subsidie voor de arbeidspools (25 miljoen), de bijzondere bij stand (50) en cultuur (5). De overschrijding van het be oogde financieringstekort in 1994 van 3,25 procent met grofweg een half procent van het nationale inkomen, wordt door Kok aan zes factoren toe geschreven. Het betreft de vol gende posten: hogere rente op staatsschuld (600 miljoen), ex tra stijging ambtenarensalaris sen in 1990 (300 miljoen), bij stelling budgetten gepremieer de en gesubsidieerde instellin gen (500 miljoen), lagere op brengst accijns minerale oliën (500 miljoen), lagere raming opbrengst milieuheffingen (400 miljoen), aardgasbaten (100 miljoen), en overige, klei ne restposten (100 miljoen). VVIO eist 8,5 loonsverhoging UTRECHT De vereniging VVIO wil dat verpleegkundigen en verzorgenden er in 1990 8,5 procent in inkomen op vooruit gaan. Daarnaast eist de VVIO een nader te bepalen percentage voor verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. De voormalige actiegroep is overigens geen partij in de cao-onder handelingen. Begin dit jaar stelde de VVIO dat verpleegkundigen 12 procent achterliepen op werknemers in het bedrijfsleven. De vereniging wilde die achterstand in drie jaar inlopen. In de cao ziekenhuis wezen 1989 is volgens de VVIO slechts 1,33 procent goedge maakt. De gelden die uit het pensioenfonds PGGM zijn vrijge maakt ter verbetering van de salarissen telt de VVIO niet mee, „omdat dat ons eigen geld is", aldus een woordvoerster. Volgens die berekening resteert nog een achterstand van 10,67 procent, die binnen twee jaar ongedaan moet worden gemaakt. Met 3 procent om de loonontwikkeling te volgen eist de VVIO derhalve 8,5 procent. Hoe de VVIO dat wil bereiken, wist de woordvoerster niet. Een mogelijkheid is om net als vorig jaar te fungeren als luis in de pels van de vakbonden. „Uitspraak dotteren nadelig voor beheersing van kosten" UTRECHT De Vereni ging van Nederlandse Zie kenfondsen sluit niet uit dat de uitspraak van de rechtbank in Den Bosch in het 'dotter-geding' ver gaande negatieve gevol gen zal hebben voor het beheersen van de kosten in de gezondheidszorg. De rechtbankpresident gelast te gisterochtend het Cathari- naziekenhuis in Eindhoven een dotter-operatie binnen een week uit te voeren bij een 60- jarige hartpatiënte. Het Zie kenfonds voor Eindhoven en Omstreken is volgens de rech ter verplicht de financiële middelen ter beschikking te stellen. Het kort geding tegen het zie kenhuis en het fonds was een test. Er bestaat namelijk tussen ziektekostenverzekeraars en de dertien hartcentra in Ne derland een afspraak over dot teroperaties. Het Catharina zou er ongeveer 550 verrich ten, een aantal dat al met 300 is overschreden. De situatie in de andere hartcentra is niet veel beter. De rechtbankpresident over woog dat budgetteringsregels in de gezondheidszorg onder geschikt zijn aan de bepaling in de ziekenfondswet dat ver zekerden het recht hebben op behandelingen die in het ver strekkingenpakket zitten. Het Eindhovense ziekenfonds is volgens de _rechter dan ook wettelijk verplicht om er voor te zorgen dat de patiënte de aanspraak die zij heeft op de voor haar noodzakeliike dot terbehandeling tot gelding kan brengen. Negen jaar cel geëist in Maurikse incestzaak ARNHEM De procu reur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, me vrouw mr. W. Sorgdrager, heeft gisteren negen jaar cel geëist tegen twee broers (30 en 26) uit Mau- rik, die ervan worden verdacht jarenlang hun zusje seksueel te hebben misbruikt. Een 51-jarige buurman hoorde vier jaar tégen zich eisen. De Maurikse incestzaak, die gezien wordt als een van de gruwelijkste op dit gebied, kwam eind 1987 aan het licht. Toen pas durfde de nu 23-jarige vrouw haar mond open te doen over de seksue le wreedheden die zij van kinds af aan moest verdra gen van haar broers, een oom en de buurman. Aan vankelijk werden zelfs tien mensen aangehouden. Maar het bewijs tegen zes van hen bleek niet rond te krijgen. De oom en buurman werden al eerder veroordeeld tot res pectievelijk een jaar cel, waarvan zeven maanden voorwaardelijk, en drie jaar cel. De broers werden eerder door de rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. De procureur-generaal acht te het seksuele geweld bewe zen. De voortzetting van de hoger-beroepzaak stond in het teken van de verklarin gen van twee getuigen-des- kundigen over de geloof waardigheid van het verhaal van de vrouw. De Leidse hoogleraar seksuologie prof. Frenken gelooft onvoor waardelijk de beweringen van het slachtofffer, terwijl de Utrechtse hoogleraar prof. P.A. Vroon daar vraagtekens bij plaatst. Desondanks liet hij wel weten dat hij er evenmin aan twijfelt dat de vrouw seksueel is misbruikt. (ADVERTENTIE) HELP DE SLACHTOFFERS VAN DE BURGEROORLOG Stichting Mensen in Nood, Den Bosch Stichting Oecumenische Hulp, Utrecht

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3