Het failliet van het staatssocialisme CiidóeSouAOtit OOST-EUROPA IS DOOD! LEVE OOSTELIJK EUROPA! ï&'i -V", AMSTERDAM - Ondanks de na tionale verschillen tussen de landen van Oost-Europa bestaat er volgens André Gerrits een grote gemene deler, waaruit ontwikkelingen te verklaren zijn. „De stalinistische politieke en economische orde het in de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog een uitermate grote dynamiek zien in landen die gro tendeels waren verwoest en een economische infrastructuur moes ten opbouwen. Mensen, kapitaal, grondstoffen en grond werden van uit een centraal punt gemobili seerd. Maar naarmate de tijd ver- streek, bleek het stalinisme steeds statischer te worden. De op dit sy steem gebaseerde landen zijn niet in staat gebleken zich aan te passen aan de economische wetmatighe den die door het kapitalisme wor- den bepaald. Want het kapitalisme is en blijft het dominante economi sche stelsel, daar kan niemand om heen". „Menselijk initiatief, innovatie, automa tisering, intensivering van de produktie, de hele informatie-technologie Oost- Europa is er niet aan toegekomen. Het t statische element van de stalinistische structuur heeft blijk gegeven van een on vermogen tot verandenng en is daardoor steeds verder achterop geraakt". „Dat heeft zich in eerste instantie ver- I taald in economische problemen. Een steeds kleiner deel van de totale wereld handel was in Oosteuropese handen. En nadat West-Europa de economische cri sis van het midden van de jaren zeven- tig had overwonnen en weer groeide, werd het verschil alleen maar groter". Door de economische crisis is or sociale onvrede ontstaan, die zich vooral richtte - en richt - op het politieke systeem, i dat voor de stagnatie verantwoordelijk wordt gesteld. Volgens Gerrits is het de verdienste Gorbatsjov dat de hervor- I mingen die in Polen en Hongarije al eerder op gang kwamen dan in de Sov jetunie een kans hebben gekregen. „Zij I het dat de veranderingen wel véél sneller zijn gegaan dan de partijleidingen wen sten en voor mogelijk hielden", meent I Gerrits. Een jaar of twee, drie geleden hadden de Oosteuropese leiders nog het idee dat economische veranderingen weliswaar noodzakelijk waren, maar dat door de invoering van een zekere mate van eco nomische vrijheid, vrije economische zones, minder gedetailleerde bevoegdhe den van de planbureaus, de economie wel weer zou aantrekken. Daar geloven ze nu niet meer in en daardoor bestaat er in landen als Polen en Hongarije in i| feite nog maar één scenario: radicaal doorzetten, waarbij soms zelfs wordt ge dacht aan een vrije-markteconomie. Een Iweg terug, naar de strak geleide planeco nomie lijkt niet meer mogelijk. Vrijheid Een belangrijke reden waarom de kleine Oosteuropese landen van de Sovjetunie de vrijheid hebben gekregen zich naar I eigen goeddunken te ontwikkelen, zon der angst voor een herhaling van 'Hon garije 1956' of 'Tsjeehoslowakije 1968', is dat Gorbatsjov een geheel andere in- I vulling geeft aan de 'socialistische allian- tie'. Het Warschau Pact (de tegenhanger van de NAVO) en de Comecon (de tegen- hanger van de EG) worden niet langer volledig overheerst door de Sovjetunie. De Sovjetunie wil niet langer de bepa lende factor zijn voor de ontwikkelingen !in de andere Warschau-Pactlanden. Zij is daar, economisch gezien, ook niet meer toe in staat. Gerrits: „De USSR, Polen en Hongarije hebben ingezien dat politieke verande ringen onvermijdelijk waren om econo- j mische veranderingen mogelijk te ma- i ken. Inmiddels zijn de ontwikkelingen echter al veel verder. Politieke verande ringen worden niet meer alleen noodza kelijk geacht om economische verande ringen te kunnen doorvoeren. De poli tieke elite en de bevolking zijn erachter gekomen dat het een-partij systeem niet werkt, omdat het niet alleen de econo mie stagneert, maar ook het menselijk initiatief. Het systeem staat de status van de Oosteuropese landen in de Euro- pese politiek en de wereldpolitiek in de weg en het doet geen recht aan de ver schillende tradities en de waarden en normen van de Oosteuropese landen". Inzicht in schuivende patronen, noemt Gerrits dat. En hij voegt eraan toe: „En wie zegt mij dat Gorbatsjov in glasnost (de openheid) niet een echte inherente waarde ziet? Een humanistische, demo cratische waarde? Mensen hebben het recht om niet permanent voorgelogen te worden Mislukt - Is het 'socialistische experiment' dan mislukt? j „Ja. Het een-partij systeem werkt niet, de I strakke economische planning evenmin. Het marxisme/leninisme gaat ervan uit dat de samenleving 'maakbaar' is. Dat is dus niet het geval. Maatschappijen kun nen niet worden 'gemaakt'. En zeker niet een klein aantal maatschappijen in een veel grotere zee van andere maatschap pijen. Daarvoor zit de wereld te ingewik keld in elkaar. Als eilandje kan het poli- I tieke systeem misschien werken, maar in een wereld die steeds meer één wordt, i absoluut niet". - Waarom zijn er dan Oosteuropese lan den waar nog geen veranderingen wor- i den ingevoerd? I Gerrits: „Uiteindelijk zullen ook Tsjeehoslowakije, Albanië, Roemeniè en Bulgarije ontwikkelingen doormaken als in de hen omringende landen. De eerste I tekenen wijzen daar tenslotte al op. Eco- glasnost in Bulgarije bijvoprbeeld en - met een langere geschiedenis - Charta 77 in Tsjeehoslowakije, dat nu enigszins is verbreed tot het 'Burger Forum'. Dat wil niet zeggen dat deze landen een de mocratische toekomst tegemoet gaan, maar de huidige politieke systemen wan kelen ook daar. Zoveel is duidelijk". „Voor politieke veranderingen zijn ech- ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 PAGINA 20 Het IJzeren Gordijn is roestig geworden en in de Berlijnse Muur zijn gaten gevallen. De Sovjetunie, Polen, Hongarije, de DDR, Tsjeehoslowakije en in zekere mate ook Bulgarije zijn aangetast door het 'vrijheidsvirus'. Weliswaar zijn Roemenië en Albanië nog nauweüjks besmet en vormt Joegoslavië een hoofdstuk apart, toch lijken na ruim veertig jaar de Oosteuropese landen zich los te maken van het verstikkende staatssocialisme. Waardoor zijn de huidige economische, politieke en sociale hervormingen veroorzaakt, wat zijn de overeenkomsten en verschillen tussen de ontwikkelingen in de Oosteuropese staten en vooral: wat staat er in de komende jaren te gebeuren? Volgens André Gerrits, verbonden aan het Oost-Europa Instituut in Amsterdam en het Polemologisch Instituut in Groningen, zijn voorspellingen op dit moment levensgevaarlijk. De gebeurtenissen volgen zich zó snel op dat zelfs 'deskundigen' met de oren staan te klapperen. Eén ding is zeker: een weg terug bestaat niet meer. Daarvoor zijn de hervormingen te ver doorgevoerd en vooral te massaal gedragen door de bevolking. Veelzeggend in dit verband is de leuze, die een demonstrant in Moskou op de dag van de Revolutie, 7 november, op een spandoek had staan: 'Proletariërs aller landen, vergeef mij! K. Marx'. Marx is van zijn voetstuk gevallen. Of, zoals een demonstrant in Moskou op zijn spandoek had staan: 'Proletariërs aller landen, vergeef mij. K. Marx'. ter twee dingen nodig. De samenleving moet veranderingen willen en de politie ke leiding moet bereid zijn de macht af te staan of die met anderen te delen. Zonder medewerking van de politieke elite zullen die veranderingen er ook wel komen, maar het proces zal zich in dat geval veel moeizamer, veel bloediger waarschijnlijk, voltrekken". Volksaard „In de genoemde landen zijn geen van beide factoren in sterke mate aanwezig. Er is in een land als Tsjeehoslowakije wel een grote wéns naar verandering, maar geen echte druk vanuit de bevol king. Charta 77 is en blijft een wat elitai re groep. Er ontbreekt in Tsjeehoslowa kije, ondanks de massale demonstraties van de afgelopen dagen, een spontane volksbeweging. De hervormingen van '68 waren van bovenaf geleide, en slechts geleidelijk door de samenleving overgenomen, veranderingen". En ook nu speelt de intellectuele elite in de pro testen een overheersende rol. Volgens Gerrits heeft het gebrek aan ver zet van onderaf in Tsjeehoslowakije te maken met de volksaard. „Ik weet dat dat een gevaarlijke stelling is, maar de Tsjechoslowaken hebben geen traditie van massaal politiek verzet. Na de inval van de troepen van het Warschau Pact in 1968 is er natuurlijk verzet geweest vanuit de bevolking, moreel van een hoog niveau en geweldloos, symbolisch haast, maar politiek heeft het niets opge leverd. Daarom denk ik nog steeds dat één van de redenen dat de Sovjets in '68 in Tsjeehoslowakije wél en in Polen in '80/81 niet hebben ingegrepen, de onze kerheid was over het verzet in Polen". Bovendien hebben de Tsjechen minder reden tot klagen dan de Polen, meent Gerrits. Reis vrijheid kenden ze al meer dan andere Oosteuropeanen en de le vensstandaard is hoger. Of de betogingen van afgelopen dagen ook werkelijk massaal door de Tsjechi sche bevolking wordt gedragen, zal maandag moeten blijken. Voor die dag zijn door de oppositie stakingen, afge kondigd. Roemeniè is een apart verhaal. Gerrits deelt de algemene opvatting dat de 'Ceausescu-clan' hervormingen tegen houdt. Het partijcongres, dat deze week in Bukarest plaatsvond, heeft de macht van Ceausescu nog eens bevestigd. Daar komt bij dat het Roemeniè aan „organi satorische voorwaarden" ontbreekt. „Mensen moeten contact met elkaar hebben om iets te ondernemen. In Roe menië ontbreekt zelfs die basis. Waarbij komt dat de economische situatie in dat land zó slecht is, dat de mensen hele maal niet toekomen aan politieke acties. De Roemenen hebben wel wat anders aan hun hoofd. Eten, onderdakBo vendien is de veiligheidsdienst in geen van de Oostbloklanden zo geperfectio neerd als in Roemenië. Georganiseerd verzet wordt in de kiem gesmoord. Ik zal niet raar staan te kijken als de bevol king, zoals een aantal jaren geleden, spontaan de straat op zal gaan om'de boel kort en klein te slaan, maar dat is wat anders dan georganiseerd verzet. Ik zie dat in Roemeniè nog niet zo snel ge beuren". Revisionistisch Albanië is voor het Westen een onbe schreven blad. Maar wel is duidelijk dat Ramiz Alia, die in 1985 partijleider Hoxha opvolgde, toch een ander soort leider is. Minder ideologisch, wat kriti scher. Vanzelfsprekend schuift hij de veranderingen als 'revisionistisch' aan de kant, maar het beleid is de laatste ja ren toch wat pragmatischer geworden, met wat openingen naar het Westen. „Er verandert daar ook wel degelijk iets", meent Gerrits. In Bulgarije verandert onder de druk van de omstandigheden ook het een en ander, maar: „De ontevredenheid is daar minder groot dan in Roemenië en de levensstandaard is met name in de ja ren zeventig sterk gegroeid. Ook is de dictatuur daar niet te vergelijken met het Ceausescu-regime. Het verzet in Bulga rije concentreerde zich in eerste instantie rond de ecologische problemen. Het land heeft te maken met vervuilende in dustrie uit eigen land en met de Roe meense industrie. Stalinisme is milieu verontreiniging Inmiddels heeft het verzet ook daar een politieke en econo mische inhoud gekregen. Joegoslavië tenslotte, heeft voor een belangrijk deel te maken met dezelfde sociale, economi-' sche en politieke problemen als de ande re Oosteuropese landen, maar daar gaat' alle aandacht op dit moment uit naar; het nationaliteitenprobleem. Alle zeilen moeten worden bijgezet om het land| niet uiteen te laten vallen. - Hoe moet het Westen reageren op de veranderingen? „Ik moet bekennen dat ik het wel lo gisch vind dat het Westen even met dej oren staat te klapperen. Maar goed, eeni reactie is op z'n plaats. Het Westen moet naar mijn mening in de eerste plaats uit gaan van een ander veiligheidsbeleid. Militair moet gereageerd worden op de ontwapeningsvoorstellen van de USSR. De modernisering van kernraketten met een korte dracht moet van de baan. Er moet een open discussie ontstaan". „Daarnaast zal het Westen zich moeten inzetten om het democratiseringsproces in Oost-Europa te bevorderen. Dat wil meer zeggen dan wat de Amerikanen met name voor ogen staat. Daar denken ze: 'Als in Oost-Europa maar een kapita listische economie wordt ingevoerd, dan is alles voor elkaarDat is natuurlijk onzin. Democratie is geen noodzakelijk verlengstuk van een kapitalistische eco nomie". „Het democratiseringsproces kan wor den bevorderd door economische hulp: onmiddellijke financiële steun, voedsel-, en medicijnenhulp. We moeten kortom Mazowiecki in Polen in staat stellen om tenminste de eerste ronde te overleven. Daarnaast moet het Westen een belang rijk deel van de schulden kwijtschelden. En tenslotte moeten de handelsbetrek kingen worden genormaliseerd. Handels barrières moeten worden geslecht. Toe gegeven: dat is een probleem, want ook voor Derde-Wereldlanden bestaan die handelsbarrières „Maar het slechten van die barrières heeft pas zin als de economieén her vormd zijn. Nu kunnen ze nog niet met het Westen concurreren. Maar als er daar vrije-markteconomieén komen of iets wat daarop lijkt, als de contacten met het Westen toenemen, kunnen in Oost-Europa open maatschappijen ont-j staan met een hoger welvaartsniveau, waardoor de politieke hervormingen meer kans kunnen krijgen". Puur financieel gebeurt er nog te weinig. Misschien dat de Europese Gemeen schap met omvangrijke hulpprogram ma's op de proppen komt, maar dat valt nog te bezien. De EG-top, die onlangs door Mitterrand bijeen is geroepen, stemt niet al te optimistisch. Mooie woorden genoeg, maar er moet met geld worden geschoven. Gaat hulp aan Oost- Europa ten koste van ontwikkelingshulp aan de Derde Wereld? Valt er op de de fensiebudgetten geld vrij te maken? Die discussie is in volle gang. De Amerikanen nemen een geheel eigen positie in. Economisch en politiek heeft Amerika in Oost-Europa niet veel in de melk te brokkelen. Voor dat land zijn de ontwikkelingen in Oost-Europa vooral van strategisch belang. Gerrits: „in de USSR verwacht men dat Gorbatsjov binnenkort met voorstellen komt om het Warschau Pact en de NAVO te ontbin den. Dan komen de Amerikanen natuur lijk om de hoek kijken. Hoe zij daarop zullen reageren laat zich raden. Ze zullen die voorstellen afwijzen". Toekomst Hoe zal de toekomst eruit zien? „Op de wat langere termijn lijkt mij een democratisch model zoals we in Mexico kennen, waar de Partido Revolucionario, Institucional de touwtjes al decennia ste vig in handen heeft, voor de USSR niet ondenkbaar. Er blijft dan een grote, ster ke partij bestaan, die op allerlei niveaus verbonden is met het staatsapparaat, maar zonder de oude, ideologische la ding". Ook voor de andere landen van het Oostblok blijft de kans op een democra-1 tie naar westers model twijfelachtig, hoe-; wel - vanuit specifiek nationale omstan digheden - misschien iets groter dan inj de Sovjetunie zelf. Het is echter niet on denkbaar dat een land als Polen, w&ar de invloed van de kerk, de boeren en de na tionalisten sterk is vergroot, zich ontwik kelt tot een reactionair, cohservatief land. Volgens Gerrits temeer een reden om het democratisch proces in Polen en andere landen te ondersteunen. - Cuba. China, een aantal landen in Zuidoost-Aziê en Afrika zijn zo langza merhand communistische eilanden aan het worden. Hoe ziet de toekomst var\ deze landen eruit? „Aan de ene kant zal een aantal van deze communistische landen proberen dwangmatig vast te houden aan de oude orde en zich keren tegen de veranderin gen in Oost-Europa. China, Noordkorea en Cuba zijn daarvan natuurlijk duide lijke voorbeelden. Aan de andere kant zijn er, in Afrika vooral, tendenzen merkbaar van een grotere openheid naar het Westen. Met andere woorden: de 'ondergang van de socialistische orde' is in veel Derde-Wereldlanden eigenlijk ook al aan de gang. Geleidelijker dan in Oost-Europa, maar toch". „Er is bovendien reden genoeg om te veronderstellen dat wanneer het leider schap in landen als China, Cuba en Noordkorea verandert, ook daar een ontwikkeling te zien zal zijn naar open heid, economische hervormingen en een zekere mate van democratie. Met inachtneming van de specifieke nationa le omstandigheden, dat wel natuurlijk". Alle omgevallen dominostenen van Henry Kissinger komen dan weer over eind te staan... WIM KUNST

Leidse Courant | 1989 | | pagina 26