„Sinds Vonk zijn er constant problemen" Rode wangen van schaamte Knappe duetten in Victoria und ihr Husar Ceccato groots in de Faust-symfonie RESIDENTIE ORKEST IS STREKEN CHEF-DIRIGENT ZAT Bestuur RO in beraad over situatie laatschappij en muziek ij Frank Boei jen 4JNST/RTV Sltid-M Qowuvnt ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 PAGINA 21 tSchrijf me h het zand'" nijpt eel dicht ater van het Oosten: „Schrijf me '"et zand" van Inez van Dullemen. je: Agaath Witteman. Licht- en orontwerp: Reinier Tweebeeke. Rick Nicolet, Eric van der Donk, jjke Beversluis, Yvonne van den je. Première: Brakke Grond, 10 iber. Nu t/m 26 november in Iter aan de Haven. Ihrijf me in het zand" is een jigblik op het leven van een gst-slachtoffer. De voorstel- j van Theater van het Oos- boekt uitverkochte zalen, est heeft maatschappelijke dacht, Theater aan de Ha- i kon een extra voorstelling issen, zo groot is de belang- jing. I toneel toont een kamer j een achterwand van glas. ir en temidden van de an gle leden van het gezin loopt overleden zusje Anne. Zij toe en geeft af en toe Bmentaar op de handeling. ?Jr jongere zusje Judith is moeder bezig Anne's ka- op te ruimen en komt tot gedachten en ontdekkingen. ?jTirijf me in het zand" is 'i voorstelling die de keel m het publiek dichtknijpt. I hoeveelheid informatie p de ellende die binnen I incestgezin voor kan ko- n, is knap gedoseerd, het p is goed geschreven. Inez Dullemen verwerkte haar larch in de onheilspellende (r van een huis, waar zij in erika een tijdje in woonde. |ath Witteman koos voor realistische regie, hoewel door de kamer loopt, het publiek de overge gezinsleden als mede- htig, beschuldigd door het Iwezige slachtoffer. Het is r de acteurs extra lastig he- dej en verleden te verant- |rden voor de kijker, maar lagen daar goed in. Moeder l Nicolet, vader Eric van Donk en botte psychiater Bruins hebben het nog iakkelijk vergeleken bij Jjke Beversluis als het jon- zusje Judith. Zij moet gedachten tonen èn naar rsten toe de knuppel in het Wider hok gooien. Zij doet :e| bewonderenswaardig, net Yvonne van den Hurk in fol van het kwetsbare meis- -Ann gegeven, de integere uit- cing en het uitstekende ren laten weinig ruimte kanttekeningen. Incest is chrikkelijk, dat blijkt uit voorstelling die de sfeer het vormingstoneel doet even. PETER SNEL Tekeningen uit nieuwe Disney-film op veiling Glerum DEN HAAG Op 18 december a.s. zal Veilinghuis Glerum aan het Haage Westeinde zes originele te keningen uit de nieuwe Walt Disney-produktie ..Oliver Company" veilen. De opbrengst van deze tekeningen (in vaktermen 'cells' geheten) zal via KRO's Telebingo gaan naar de actie „Stichting Steun aan Straatkinderen". Van de verkoop zullen tv-opnamen gemaakt worden. De 'cells' worden van 15 t/m 17 december geëxposeerd bij Glerum. Voor „Oliver Company" lieten de tekenaars van de Disney-studio zich inspireren door Charles Dic kens' roman „Oliver Twist". De film wordt 22 de cember a.s. in veertig kopieën in een Nederlandsta lige versie in ons land uitgebracht. Simone Kleins- ma, Willem Duyn en Alfred Lagarde leverden er o.a. hun stemmen voor. Alleen in Amsterdam zal de originele Amerikaanse versie (met o.m. de stem men van Bette Midler en Billy Joel) te zien zijn. Straathond Dodger en het weeskatje Oliver in een scène uit de nieuwe getekende Disney-hoofdfilm „Oliver Company". foto: pr Residentie Orkest en het Koninklijk Man nenkoor „Die Haghe Sanghers", dirigent Aldo Ceccato. Solisten de pianist Deszö Ranki en de tenor Carlo Gaifa. Dr. Anton Philipszaal, Den Haag. De leden van het Residentie Orkest hebben zich gisteravond niet laten beïnvloeden door de problemen in de top van het orkest. Het concert onder leiding van Aldo Ceccato be zat spanning en werd op uitstekend niveau gegeven. Zo nu en dan duikt bij de symfonie-orkesten de Faust-symfonie van Liszt op. Het is een tijd en energie verslindend werk. Ook het Residentie Orkest haalt de symfonie bij tijd en wijle uit de kast op het moment dat een dirigent in huis is die bereid is en de kwaliteit heeft om de geschiede nis van Faust, Gretchen en Mep- histofeles tot leven te brengen. In 1979 was het Jean Martinon die de compositie met het Residentie Or kest en het Koninklijk Mannen koor „Die Haghe Sanghers" op de plaat zette Orkest en koor (dirigent René Verhoeff) gaven gisteravond in de Dr. Anton Philipszaal een uit voering van dit magistrale werk. Aldo Ceccato is inderdaad de diri gent die uit het goede hout is ge sneden om de partituur in alle kleur en met het juiste gevoel voor sfeer tot klinken te brengen. De weergave werd een spanningsvolle belevenis waarbij het orkest op in drukwekkende wijze de intenties van Ceccato wist te realiseren. Ook de diverse solotrekjes waren stuk voor stuk juweeltjes. „Die Haghe Sanghers" hebben zich uitstekend van hun taak gekweten en terecht mochten zij in het langdurige ap plaus delen. De keuze van de tenor Carlo Gaifa werd niet duidelijk ge maakt, hij gleed door zijn partij en had moeite met de intonatie. Het derde pianoconcert van Bartók is een werk dat hoge eisen stelt aan de uitvoerenden. Het was pianist Deszö Ranki die op korte termijn Zoltén Kocsis moest vervangen en dat op imponerende wijze deed. Hij kreeg van het orkest en Ceccato een gloedvolle begeleiding. ADRIAAN HAGER DEN HAAG Chef-diri gent van het Residentie Orkest Hans Vonk gooide gisteren de knuppel pu bliekelijk in het hoender hok. Wat tot dan toe bin nenskamers werd gehou den, de onvrede over ar tistiek directeur Theo Muller, de spanningen tussen Vonk en zakelijk directeur Ben van der Meer, bracht Vonk zonder 'mankeren naar buiten. „Als Muller weg moet, ga ik mee", zo liet Vonk eerst het bestuur van het orkest, en ver volgens ook een landelijk och tendblad weten. Vonk, die daarmee voor de zoveelste keer in zijn carrière met zijn portefeuille zwaaide, beging daarmee een onvergeeflijke fout. Leden van het Residentie Orkest, die toch al het idee hebben dat Vonk eens moet ophouden met dreigen, waren des duivels. Dat de chef-diri gent regelmatig overhoop ligt met zakelijk directeur Van der Meer, dat kan. Dat vaste gast- dirigent Alain Lombard mede door botsingen met Vonk weg ging, jammer. Maar dat hij de vuile was buitenhing, nota bene na een door iedereen als gunstig en opbouwend be schouwd gesprek met bestuur en directie, dat ging toch echt te ver. Theo Muller, die in de paar maanden dat hij het artistiek beleid nu beheert vrijwel ie dereen tegen zich in het har nas wist te jagen, mocht wat de musici betreft toch al ver trekken. Maar gistermiddag vonden velen dat ook Vonk zelf maar aan zijn stutten moest trekken. „Als Vonk weg wil, moet hij dat vooral doen. Na dat stukje in de krant mag hij van ons", verwoordde gis teren een orkestlid de gevoe lens. Armzalig Vonk ging in het betreffende stukje tekeer tegen Ben van der Meer, die het orkest „op een dermate armzalige manier leidt", dat orkest en dirigent nauwelijks kunnen functione ren. De chef-dirigent, die van uit Philadelphia, waar hij een gastdirectie verzorgt, de gevol gen van zijn tirade kan bekij ken, vertelde ook dat Theo Muller door bestuursleden werd omschreven als „een etter". „Muller doet prachtig werk, maar van hen hoorde ik dat hij absoluut niet functio neert. De scheldwoorden over Muller waren niet van de lucht. Het woord etter is vele malen gevallen", aldus Vonk. Het stukje in De Volkskrant was het hoogtepunt van een periode waarin er nogal wat werd afgekibbeld in bestuur en leiding van het orkest. Aanvaringen tussen Muller en orkestleden, tussen Muller en zakelijk directeur Van der Meer en tussen Muller en gast- dirigent Ceccato deden het idee ontstaan dat het orkest met Muller een wolf in schaapskleren had binnenge haald. De als arrogant be schreven opvolger van Jan Taat (weg na onvrede over zijn programmering) had het door zijn eigenzinnige optre den en gebrek aan diplomatie eigenlijk bij iedereen al ver bruid. Reden voor het bestuur om binnenskamers zijn ontslag te bespreken, waarop Vonk publiekelijk liet weten dan ook te vertrekken. De chef-di rigent liet in een interview in onze krant onlangs nog weten uitermate tevreden te zijn met Muller, die als belangrijkste wapenfeit de afsluiting van een platencontract op zijn naam heeft. Dat Vonk kritiek heeft op Ben van der Meer is voor niemand een verrassing. Hij liet het in een interview al eerder weten, maar zei later dat hij het nooit zo gezegd had. Van der Meer deed vervolgens alle mogelijke pogingen om, zeker naar bui ten toe, de schijn van pais en vree op te houden, maar de in druk bleef dat beide heren niet met elkaar overweg kun nen. Onvrede „Sinds Vonk hier zit hebben we constant gedonder", vertel de gisteren een orkestlid. De onvrede over het optreden van de chef-dirigent is groot. Dat hij indertijd naast het chef-dirigentschap van het Re sidentie Orkest ook dezelfde rol ging vervullen bij de Staatsopera en het Symfonie orkest in Dresden, stuitte op veel verzet. Evenals zijn gast optreden vorig seizoen in de Scala in Milaan, terwijl hij ei genlijk geprogrammeerd stond voor het Residentie Orkest. Voor Vonk leek dat orkest op de tweede plaats te komen. Zijn uitvoeringen met het Haags orkest werden bijna in cidenteel, het aantal gastdiri- genten belachelijk groot. Daarnaast liet hij zich nogal eens kritisch uit over de gast- dirigent die tijdens zijn veel vuldige absentie als een van de weinigen het orkest tot gro te hoogten wist te brengen, de Fransman Alain Lombard. Mede onder invloed van die kritiek gaf Lombard halver wege het vorig seizoen de pijp aan Maarten, een gebeurtenis die bij veel orkestleden een nare smaak achterliet. Gisteren maakte Vonk publiek dat hij met het bestuur heeft gepraat over het vertrek van Ben van der Meer, de zakelijk directeur. Hij zou zelfs de toe zegging hebben gehad dat deze binnenkort zal vertrekken. Van Van der Meer is bekend dat hij nog tweëenhalf jaar te gaan heeft voor hij met VUT kan. Het merendeel van de musici vindt het nogal onkies om iemand die zoveel bete kend heeft voor het orkest (Van der Meer was de stuwen de kracht achter de acties voor een eigen zaal) vlak voor zijn VUT de laan uit te sturen. Ook dat wordt Vonk erg kwa lijk genomen. Veel orkestleden zijn het nu zat. Zij willen eindelijk eens de rust om uit te groeien tot een homogeen orkest, niet beïn vloed door incidenten in de za kelijke en artistieke leiding. Wat hen betreft mag Vonk gaan. KOOS VAN WEES Het bestuur van het Resi dentie Orkest noemt de uit latingen van chef-dirigent Hans Vonk „onzorgvuldig en zeer afkeurenswaardig". Het bestuur, de leden van de ondernemingsraad en le den van de vereniging van het orkest zijn van mening, dat met deze uitlatingen - zoals die gistermorgen in een landelijk ochtendblad werden gepubliceerd - de belangen van de orkestge meenschap zijn geschaad. Het bestuur heeft zich bij de gisteravond gehouden be raadslaging niet laten leiden door welk ultimatum dan ook. Met zakelijk directeur Ben van der Meer zijn, vol gens het bestuur, reeds eni ge tijd op diens verzoek be sprekingen gaande over be ëindiging van zijn huidige functie vóór het bereiken van de VUT-gerechtigde leeftijd (1 juli 1992). Over artistiek directeur Theo Muller heeft het be stuur zich geen oordeel ge vormd. Dat oordeel zal on der meer worden gebaseerd op de eerste programma- voorstellen door hem eind december in te dienen. Het bestuur wacht af welke consequenties Hans Vonk uit één en ander trekt. Enkele orkestleden wilden gisteravond wel kwijt dat zij verwachten dat Vonk en Muller hun ontslag-aanvra ge zullen indienen. Ook werd als onvermijdelijk uit gesproken dat het nu de tijd is om de juiste toedracht over het plotselinge vertrek van Alain Lombard bekend te maken. Vonk heeft in dat vertrek een belangrijke -4en volgens insiders - kwalijke rol Herman van Veen in een scène uit zijn kinderliedjes-programma „Rode Wangen". foto: vara inuhin in Rotterdam )efaamde violist Yehudi Menuhin heeft de strijkstok in Rot- am weer eens verwisseld voor de 'baton'. Vanavond zal het erdams Philharmonisch Orkest onder zijn leiding een gala- :ert geven in de Rotterdamse Doelen. Op de foto de oude stro aan het werk tijdens de repetitie's gisteren, foto: anp k Boeijen Groep. Circustheater, •veningen. Gisteravond. Herha- vanavond. „Een zomer aan het eind de twintigste eeuw" is Boeijen dit jaar een weg ingeslagen. Hij j met zijn gedachten terug tijd en gunt zichzelf een blik op de maat- Voor de liefde heeft Cnog nauwelijks tijd, lijkt Maar gelukkig is het nog zo dat schijn bedriegt. I gisteravond in het Circus- |ter in Scheveningen tij- is de eerste van twee con- in vooral opviel was, dat Ipubliek die kritisch-maat- ■ppelijke kijk als zoete k slikte en pas uit de stoe- kwam toen de liefde er te pas kwam. Betekent dat dat Frank Boeijen maar ;r weer aan een koerswijzi- j kan denken? Nee, niet di- want hoewel zijn teksten meer inspanning vragen, et muzikale jasje waarin ze gegoten van een bijzonde- ehoonheid. Nu heeft Frank ijen natuurlijk wel klasse- fikanten om zich heen ver teld. De gitaarsoli van Ger tymakers zijn van bijzonde- twaliteit en de ingehuurde tfonist Roland Brunt geeft het Boeijen-geluid een extra dimensie. Het geheel is overigens in een kleurrijk en veelzijdig decor gestoken. Je hebt een beetje het idee naar een schilderij van Van Gogh te kijken, waarbij de accenten liggen op tulpen, een molen, een (ko ninklijke) koe en (natuurlijk) een veerboot, die als losse de corstukken staan opgesteld. De diepere achtergrond daarvan lijkt dat Boeijen, de eenwor ding van Europa steeds dichter ziet naderen, maar intussen de wereld bekijkt vanuit zijn ei gen kikkerlandje. Tijdens het eerste deel van zijn meer dan twee uur durende show ver haalt hij op vreugdevolle toon over het verdwijnen van de Berlijnse Muur en de politieke veranderingen in Oosteuropa en toont hij dia's van de we reldleiders. De remmen gaan pas echt los na de pauze. Het wat stijf rea gerende publiek in een maar matig bezette zaal, is dan vol doende opgewarmd om luid keels mee te zingen en de stoe len te laten voor wat ze zijn. De nonstop-muziekshow groeit dan uiteindelijk toch nog uit tot een concert in de bekende Stadsgehoorzaal (Leiden): Operet te-uitvoering van „Victoria und Hu- sar" van Paul Abraham door operet tevereniging Crescendo. Dirigent: Joop van Eek. Regie: Jan van der Stam en Wes Post. Choreografie: Joke van Polanen. Gehoord en ge zien op 24 november. Reprise van avond, Stadsgehoorzaal, aanvang 20.15 uur. Na pakweg elf jaar' heeft de operettevereniging „Victoria und ihr Husar" weer eens uit de kast gehaald en opgevoerd. Gisteravond was de voorstel ling speciaal bedoeld voor ou deren. Het publiek bestond dan ook uit bewoners van be jaardentehuizen uit Leiden en omstreken, bewoners van dienstencentra en verder bo venal leden van de Zonne bloem. „Victoria und ihr Husar" be helst voornamelijk de in aanvang tragische liefdesge schiedenis tussen een gravin, Victoria, en een ritmeester. De laatste, Stephan Koltay, werd dood gewaand. Hij zou name lijk door de Russen gefusileerd zijn, omdat hij zich aangeslo ten had bii degenen die voch ten voor de Russische contra revolutie. Victoria is met die wetenschap getrouwd met de Amerikaanse consul Cunlight, die haar had geholpen over het vermeende verlies van Koltay heen te ko men. Groot is haar ontsteltenis als Koltay plots toch weer in haar leven opduikt. Haar ver warring is groot. Haar ver stand zegt dat ze haar man Cunlight trouw moet blijven, maar in haar hart kiest ze voor Koltay, ook al wil ze dat voor zichzelf niet weten. Na veel verwikkelingen, op veel verschillende locaties (Sovjet Unie, Japan en Hongarije), en dan nog met name door toe doen van Cunlight voor wie het geluk van Victoria boven alles gaat, vormt Victoria sa men met Koltay een van de drie bruidsparen die door de burgemeester van het Hon gaarse dorpje Dorozma ge trouwd worden ter gelegen heid- van een wijnoogstfeest. Crescendo heeft er veel aan gedaan om de opvoering tot een succes te maken. In een aantal opzichten is zij daar ze ker in geslaagd. Opvallend waren bijvoorbeeld weer de prachtige kostumering en het decor, die beide steeds aange past waren aan de locatie. En dat is niet niks, want de ver schillende bedrijven in deze operette zijn namelijk gesi tueerd in de Sovjet Unie, Ja pan en Hongarije. Het was wel jammer dat het spel soms een wat statische aanblik bood. Meer dans en een wat soepeler beweging van een aantal spe lers had het kijkgenot zeker nog verhoogd. Bij de opvoe ring van een nieuwe operette zou er aan de regie en de cho reografie toch eens extra aan dacht besteed moeten worden. Dat laatste gaat beslist ook op voor de muziek. Vooral voor de pauze werd er door het be geleidende orkestje niet best gemusiceerd. In de laatste twee bedrijven klonk het een stuk beter, ook al was het alle maal nog niet even zuiver. Het waren met name de strijkers die geen toon wisten te hou den. De inzet en de zang van de spelers, in de diverse soli en in de koorgedeelten, maakten echter veel goed. Vooral in de duetten werd er soms heel goed gezongen. De beste pres taties in dit opzicht werden ge leverd door Henk de Bruijn (ritmeester Koltay) en Jeanine Blok (O Lia San), die beiden ook met overtuiging acteer den. Veel enthousiasme sprak ook uit de rollen van de ande re twee hoofdpersonen, Victo ria (Suze Duyl), John Cunlight (Piet van der Kraats) en Kol tay (Henk de Bruijn), en be langrijke bijfiguren als oppas ser Jancszi (Adrie van der Stam), het kamermeisje Ri- quette (Dicky Oskam) en de burgemeester van Dorozma (Claas van der Burg). Van avond bestaat de mogelijkheid de tweede en laatste opvoering van de operette „Victoria und ihr Husar" bij te wonen in de Stadsgehoorzaal te Leiden. De voorstelling begint om acht uur. PETER VAN VEEN Beeldje Rembrandt Werklieden in het Friese St. Annaparochie zijn bezig met het wa terpas stellen van een beeldje van Rembrandt van Rijn en zijn echtgenote Saskia van Uylenburgh. Het paar trouwde op 22 juni 1634 in de kerk in St. Annaparochie. Het beeld wordt vandaag onthuld. foto: anp Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Rode Wangen. Kinderliedjespro gramma. VARA-televisie. Nederland 1 om 18.10 uur. Zondag. HILVERSUM De VARA-televisie ligt het kinderlied na aan het hart. Het jaarlijks terug kerende en dit jaar qua vormgeving in een super editie gegoten „Kinderen voor Kinderen" is daar van misschien het beste bewijs. Als je dan ook een produkt op je bureau krijgt waarin Her man van Veen zijn kinderhart opent, ben je geneigd als een blije puber toe te happen. Her man van Veen staat immers voor kwaliteit. De teleurstel ling is dan ook extra groot wanneer blijkt, dat „Rode Wangen" niet meer is dan een serie bekende kinderliedjes in een, creatief gezien, uiterst mager decor. De eerste de bes te videoclip-regisseur had er meer van gemaakt. Maar mi- schien waren ze te duur om in te huren of was het ego van Van Veen te groot om daar zo maar overheen te walsen. Mis schien hebben ze bij de VARA ook even geslikt, wie weet. Tot het programma eerder deze week in de prijzen viel na tuurlijk en op het Bulgaarse Gouden Antenne Festival een tweede prijs weghaalde in de categorie jeugd. Bovendien was „Rode Wan gen" onderdeel van een pro grammapakket. Voor de om roep hield luilekkerland dus niet op bij deze ene Harlekijn Holland-produktie (de maat schappij van Herman), die re- gisseur en scenarist Ruud van lessel in samenwerking met de VARA vervaardigde. Bij navraag blijkt het de eerste van een reeks Harlekijn-pro- dukties op langere termijn te zijn. In de pen zitten verder zijn nieuwe Carré-show, die in verband met het 65-jarig be staan van de VARA op het scherm wordt gebracht. Daar bij wordt tevens een portret gemaakt van deze veelzijdige „clown", die internationaal volle zalen trekt. Ruud: „Zijn succes in Duitsland is bekend, maar in Frankrijk is hij een feliefd chansonnier en ook in apan is hij een graag geziene gast. De bedoeling is om in het portret zijn veelzijdigheid aan bod te laten komen". „Blauwe Plekken" Verder gaat de VARA tweeen vijftig weken lang de teken filmreeks „Alfred J. Kwak" uitzenden en is de internatio nale produktie „Blauwe Plek ken" in de maak. Dit pro gramma, dat tevens een Duits, Engels en Frans broertje krijgt, wordt in de eerste twee weken van januari opgenomen en zal zich voornamelijk rich ten op volwassenen, dus geen kinderprogramma zijn. Ruud: „Die show wordt opgenomen in België en zal in maart op de buis verschijnen. We zijn mo menteel op zoeken naar koude plekken zoals de Antwerpse havens bijvoorbeeld". Als het aan Ruud ligt, maakt hij het liefst maandelijks een programma als „Rode Wan gen". Ruud: „Het is wel een bewerkelijke show en dus duur Bovendien heeft Her man er wel genoeg repertoire, maar niet genoeg tijd voor". Herman van Veen leverde de basis-ideeën voor „Rode Wan gen". „En dan ga ik het verder uitwerken. Meestal wordt de visuele invulling geboren uit een illustratie of een foto. Het idee dat achter „Rode Wan gen" zit. was dat het één be weging moest hebben. Wat de keuze van de liedjes betreft, kwam Herman met een voor keurslijst en had ik ook wat favorieten op mijn verlang lijstje staan. Nou, daar hebben we tenslotte uit gekozen". Sprookjesachtig Voor de opnamen van het pro gramma werd als decor ge bruik gemaakt van „Het land van Ooit", een sprookjesachtig kasteelpark, dat mede is be dacht door Herman van Veen. Dit park bij Drunen is name lijk geïnspireerd op de bele vingswereld van Herman. De ego-strelerij houdt daar echter niet op. „Rode Wangen" is ei genlijk niet meer dan een knap bedacht promotie-stun- tje. Onlangs verscheen name lijk onder dezelfde titel een el pee waarop het merendeel van het materiaal uit dit kinder programma is terug te vinden. De plaat is een prachtige com pilatie die er bij kinderen in gaat als koek. Daarom is het misschien raadzaam toch even de televisie aan te zetten, al was het alleen maar om de kleinsten een plezier te doen. HANS PIËT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 21