rechnicus Vanderlijde leert nu ook hard slaan Laatste kans voor Pirmin Zurbriggen voetballerlei CeidócSomxmt ,TWEE PARTIJEN HEBBEN DE OPINIE BEPAALD' JCISEIZOÉN VAN START IN PARK CITY Draagspeld ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 PAGINA 19 jlympique Marseille legt ^lemming Povlsen vast vast ARSEILLE Flemming Povlsen van PSV is een van de vier iropese topspelers, die een principe-overeenkomst met de •anse club Olympique Marseille heeft gesloten voor het seizoen )-'91. De drie anderen zijn: de Joegoslaaf Dragan Stojkovic ode Ster), de Argentijn Diego Latorre en de Westduitser Tho- gs Hassler. De vier tekenden, volgens de woordvoerder van de janse kampioen, een overeenkomst dat ze niet naar een andere jb gaan vóór Olympique een van hen heeft uitgekozen, jdier Deschamps, de 21-jarige aanvoerder van FC Nantes, eft een vierjarig contract getekend bij Olympique Marseille, at de transfer van de jeugdige international is een bedrag ge beid van bijna zes miljoen gulden. Pele verricht de loting voor de WK-eindronde. foto: upi WK-loting door bejaarde sterren ROMA De organisa toren van de eindronde van het wereldkampi oenschap voetbal in Ita lië hebben bekend ge maakt, dat de loting op 9 december zal worden verricht door een zestal „bejaarde" voetbalster ren. De voormalige ve detten Karl-Heinz Rummenigge (Wdl), Pele (Bra), Ruben Sosa (Uru), Bruno Conti (Ita), Passarella (Arg) en Bobby Moore (Gbr) zullen assisteren bij de groepsindeling. Omkoopschan daal schokt Engeland LONDEN Oud-voet baller Ernie Hunt heeft in de Britse krant The People schokkende ont hullingen gedaan over omkopingen in het En gelse voetbal. Met ver schillende wedstrijden in de jaren zestig en ze ventig zou gemanupi- leerd zijn. Hunt, nu 46, speelde voor Everton, Coventry City en Wol verhampton Wande rers. De Engelse voet balbond (FA) heeft ge schokt op de berichten gereageerd en een on derzoek aangekondigd. Madrileense derby gaat gewoon door MADRID De tweede wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker tussen Real Ma drid en Atletico Madrid op woensdag 29 november wordt normaal gespeeld. De leden en supporters van Atletico kon den schriftelijk hun stem uitbrengen over het al of niet spelen door Atletico van de tweede ontmoeting met aartsri vaal Real. Bij het tellen van de stemmen bleek dat 76 procent van de kiezers voor het spelen van de wedstrijd was. Na afloop van de eerste wedstrijd, die in een gelijkspel (0-0) eindigde, maakte de technische leiding van Atletico zich zo boos over het harde spel van Real Ma drid en de gemene overtreding van spits Hugo Sanchez, dat voorzitter Jesus Gil van Atletico Madrid voorstelde een re ferendum te houden. Leegloop bij Chemie Halle HALLE De Oostduitse voet balclub Chemie Halle, uitkomend in de hoogste afdeling, dreigt daaruit te verdwijnen door de grote leegloop. Een aantal spelers heeft al van de gelegenheid ge bruik gemaakt of denkt erover naar West-Duitsland te verhui zen. De 19-jarige jeugdinternatio- nal Thomas Klein koos voor een sportloopbaan in het westen, na aan het begin van het seizoen een „tweejarig contract" te hebben getekend. Volgens oefen meester Karl Trautmann raakt hij om die reden ook de 25-jarige aanvaller Lutz Schnürer kwijt. Tot over maat van ramp stopt doelman Karsten Hartel (28) na afloop van de eerste competitiehelft met voetbal. TT ARD Ongelooflijk, aar waar: Arnold Van- deed tot januari jn dit jaar nooit aan 'achttraining. De twee- ludig Europees kam en winnaar van ympisch brons in Los ngeles én Seoul deecLal- puur op techniek. Pas l hij Mischa van Halde- n als trainer heeft, pjngt Vandèrlijde aan de ^lters. Vroeger at hij vier ieetjes brood per dag, nu 3fintig. De zwaargewicht superzwaargewicht ge- brden en is het boksen »g lang niet moe. De driner waarschuwt de ereld. „Europa's meest Iphnische zwaargewicht, _at nu ook nog hard -tan". aandag bokst Arnold Van- rlijde in Arnhem om de na- ^nale titel. Hij heeft er al jf. Vorig weekeinde stond de voor het eerst sinds J wereldkampioenschappen september in Moskou weer de ring. Hij won zijn eerste hij in de Bundesliga-compe- ie moeiteloos. Vandaag kst hij weer in Westduits- ad. Partij 166 in zijn carrière. balans: 149 overwinningen, nederlagen en 1 onbeslist. verloor Vanderlijde de Cubaan Felix Savon, laatste maal in de eerste ij van de WK. Al in de te ronde, na ingrijpen van [ringarts. De Europees kam- [en trof de wereldkampioen "n de eerste ronde. In veler :n ging Vanderlijde af door snelle nederlaag, want op- èuw zag het grote publiek m onderuit gaan in een be- ïgrijke partij. Net als in de lve finale van het olympisch jrnooi in Los Angeles, net in de halve finale van oul. Die partijen, die alle- lial op televisie waren, heb- n voor een belangrijk deel n imago bepaald: dat van de ye, vriendelijke Limburger, weliswaar mooi bokst, iar tekort komt als het op pt klappen uitdelen aan- jmt. Geen killer en geen echloting countert. De te- van het WK is Voor een belang- K deel onder het motto: „Anderen had- n er misschien meer moeite ;e dan ik. Dat merk je aan benadering van mensen. Ze iren heel voorzichtig met zo van het zal wel heel erg |or hem zijn. Het was verve- Arnold Vanderlijde traint niet alleen meer op techniek. lend, maar er komt voor mij wel weer een nieuwe uitda ging"- Vanderlijde was dus weer geen winner. „Dat wordt voor een belangrijk deel bepaald door de publiciteit. In Neder land werd voor Seoul een ver wachtingspatroon gecreëerd. Iedereen verwachtte goud. Ik trouwens ook. Logisch, want ik stond eerste op de wereld ranglijst en Savon was er niet bij. Dan valt het tegen als je brons haalt. Daarna volgt het WK en zien ze je weer onder uit gaan, want dat is weer op tv. Gemakshalve wordt verge ten dat je toch twee keer Euro pees kampioen bent. En een EK is wel gewoon een WK zonder Cubanen en Amerika nen, want de rest van de we reld stelt niets voor. Voor een Europese titel moet je wel het hele Oostblok verslaan. Maar dat is niet op tv". Met het imago van de vriende lijke jongen is hij niet onge lukkig. „Waarom zou ik daar ontevreden mee zijn. Privé ben ik ook vriendschappelijk, probeer ik mensen altijd vriendelijk te benaderen. Maar dat staat los van het boksen. In de ring ben ik geen lieve jon gen. Als ik de kans krijg ie mand af te maken of neer te slaan, dan ben ik er als eerste bij". Gevreesd Dat hij in de Bundeliga ge vreesd wordt en meer dan vijftig procent van zijn tegen standers knock-out slaat, is evenmin alom bekend. In de Bundesliga wordt hij in zeven van de tien partijen voortijdig tot winnaar uitgeroepen. Bij de laatstgehouden EK versloeg hij achtereenvolgens de kam pioen van de Sovjetunie, Polen en Oostduitsland. Ook dat kreeg nauwelijks aandacht. „Het zijn alleen die paar top wedstrijden die op tv kwamen en die het imago hebben be paald. In die potten kwam ik kracht tekort en probeerde ik op andere dingen, zoals tech niek, te winnen. Dat er dan la ter wordt geschreven, dat ik niet doorsla om de tegenstan der geen pijn te doen, of dat ik te lief ben, dat ik geen killer ben, dat slaat nergens op. Soms denk ik: het is jammer dat precies die topwedstrijden op tv zijn geweest. Maar vanai de nederlaag in Los Angeles in '84 tegen De Wit heb ik maar van twee mensen verloren: van Savon en van Mercer, in de halve finale in Seoul. Twee partijen, die partijen hebben de opinie bepaald". Verhouding zoek Hij brak na Seoul met zijn Hongaarse trainer Bodis. In ja nuari van dit jaar begon Van derlijde met Van Halderen. Als bondscoach begeleidde de oud-bokser en specialist in krachttraining de jonge Van derlijde in 1982 op zijn eerste buitenlandse trip. Van Halde ren voorspelde Vanderlijde foto: persunie toen dat hij zijn top rond zijn 28-ste jaar zou bereiken. Daar om ging hij naar hém toe na het vertrek van Bodis. Er ging een wereld open voor de lange bokser uit Sittard. Van Halde ren vond Vanderlijde destijds als bondscoach al net een „baby van twintig". De ver houding tussen het grote lijf, de spieren en het gewicht was zoek. Hij was te licht en had te weinig spierkracht. Bodis deed daar drie jaar lang nauwelijks iets aan. Met de Hongaar sleep Vanderlijde dagelijks uren aan zijn techniek, maar hij deed niets aan krachttraining. Vanderlijde voer blind op de Hongaar en keek daarom nooit om zich heen. Pas onder het nieuwe bewind van Van Hal deren groeide het besef dat er al die jaren iets was overgesla gen. Hij traint nu veel meer, gevarieerder en Van Halderen onderwerpt zijn pupil uitge breid aan kracht-, coördinatie- en explosiviteits-trainingen. Allemaal nieuwe kost voor de man uit Sittard. Hij verwijt Bodis niets. „Die deed wat hij dacht dat goed was. Ik ben hooguit een beetje teleurge steld in hem. Technisch heb ik ontzettend veel van hem ge leerd, maar hij is een jaar te lang gebleven. Twee jaar was mooi geweest. Maar ik wist toen niet wat ik miste. Dat weet ik nu pas". Brandstof Nu is alles anders. Vanderlijde is superzwaargewicht gewor den na de WK. Als zwaarge wicht (tot 91 kilo) zou zijn spiermassa volgens Van Hal deren altijd achterblijven bij zijn lengte, van 198 centimeter en lichaamsbouw. Voor de WK al vlogen de kilo's er aan onder de halters. Die moesten er bij de WK weer af zijn. Hij was toen nog te licht om zich onder de superzwaargewich ten te mengen. Eigenlijk viel de WK dus ongelukkig, al ver schuilt Vanderlijde zich daar niet achter. Nu wordt er door- getraind. Keihard, pakweg twintig uur per week. Van al les, maar vooral op kracht. Vanderlijde weegt nu onge veer 96 kilo. In mei volgend jaar moet dat ongeveer 100 kilo zijn en het moet uiteinde lijk naar 105 kilo. Alles door toename van spiermassa. De twintig boterhammen die hij tegenwoordig 's morgens smeert en in de loop van de dag oppeuzelt, zijn gewoon brandstof. Het heeft iets nieuws in Van derlijde losgemaakt. Hij weet nu wat hij tegen Mercer en Sa von tekort kwam. „Ik moest gewoon sterker worden". Daarom ook stapt hij nog niet uit. Al kan hij zich met opge heven hoofd en een prachtige erelijst terugtrekken. „Natuur lijk heb ik een schitterende erelijst. En soms denk ik: wat verwacht ik nog meer. Toch heb ik het gevoel dat ik nog niet klaar ben. Ik ben een streber. En ik weet nu dat ik door die trainingsachterstand een achterstand heb op mijn leeftijdsgenoten. Ik geloof dat ik nog kan groeien. Ik doe nu pas één jaar aan krachttrai ning. Ik ben Europees kam pioen en heb tweemaal olym pisch brons geworden zónder krachtraining. Kun je nagaan wat er nog inzit". Prof Vanderlijde schoof een prof- carrière altijd voor zich uit. „Het doel is Seoul", riep hij di rect na Los Angeles. Had hij goud gehaald in Seoul, dan had hij toegehapt voor een lu cratieve profpartij. Dat ge beurde dus niet. Voorlopig bokst hij nog steeds als ama teur. Fullprof-amateur, dat wel. In de Bundeliga valt een aardige onkostenvergoeding te halen, de Nederlandse Sportfe deratie springt bij en hij is ge wild voor promotie-activitei ten. Hij zit dus niet krap. De toekomst lijkt te gaan worden bepaald door eventuele aan biedingen. Een aanzet voor maatschappelijke carrière èn op hoog niveau blijven boksen, lijkt hem het mooist. Hij denkt wel aan Barcelona '92. „Maar Seoul móest echt van mezelf. Dat zei ik direct na Los Angeles. Dat zeg ik nu nog niet van Barcelona. Maar het kan best zijn, dat ik op korte termijn zeg: het doel is Barcelona. En het lijkt me schitterend om drie Olympi sche Spelen mee te maken. Vooral in een populaire sport als boksen. Ik zou die motiva tie best kunnen opbrengen. Zeker als ik zou weten, dat er wat tegenover zou staan. In de vorm van een maatschappelijk carrière bijvoorbeeld". Tuur Regilio Tuur, Vanderlijde's collega en vriend, koos wel di rect voor een profloopbaan na zijn eerste olympische optre den. „Je kunt onze situaties niet vergelijken. Ik wilde me voorbereiden op Seoul. Ik zou daar pas 25 zijn en had de mo gelijkheden om goud te win nen. Tuur zit in een gewichts klasse waarin dat heel moelijk is. Hij heeft zijn top bereikt in het amateurboksen. Regilio heeft niet de kwaliteiten om olympisch, Europees- of we reldkampioen te worden bij de amateurs. Hij is een betere prof dan amateur. Hij heeft de fysieke kwaliteiten, de hard heid voor profboksen. Ama teurs boksen op hun tecniek en gaan drie ronden op hun benen. Tuur is een kleine Ty son in zijn gewichtsklasse. Hij heeft juist'gekozen". Arnold Vanderlijde maakte voor zijn gevoel al heel lang geleden een juiste keuze. Hij voetbalde ooit heel aardig. Speelde als A-junior van VV Sittard in Zeist ook nog om het kampioenschap van Ne derland. Tegen onder meer Frank Rijkaard. „Ik wilde al tijd voetballer worden. Op mijn vijftiende ben ik gaan boksen om wat sterker te wor den. Maar ik werd steeds zwaarder. Daardoor ging het voetballen juist slechter. Op mijn achttiende heb ik geko zen. Niet voor wat ik het leuk ste vond, maar voor wat ik het beste kon en waarin ik dacht dat ik het meest kon bereiken. Ik heb nooit spijt van mijn keuze gehad. Ik was als voet baller een aardige hoofdklas sespeler geworden, maar be slist niet méér". RENÉ VAN HATTUM Irk CITY Pirmin irbriggen en Mare Gi- rdelli hebben hun oog ten vallen op het record in Gustavo Thoeni. Deze sftliaanse skiër heeft als vier wereldbekers zijn prijzenkast staan, e Zwitser en de voor Lu- Jmburg uitkomende jOstenrijker domineerden <et hun uitzonderlijke Iround talent de laatste s seizoenen. Maar zij onnen ieder „slechts" "ie World Cups. Vandaag otten zij in het Ameriaan- Park City de jacht in. i (26) krijgt deze ijhter de laatste kans op vier iikomen. De olympisch kam den afdaling heeft aange- ndigd dat dit zijn laatste sei- £n als topsporter wordt. Hij ol in grootse stijl van de pis- 1 verdwijnen. De even oude rardelli, de beste in het sei- ?n 88-89, gaat nog zeker vier Ir door. s de voortekenen niet be iegen krijgt dit favoriete te maken met een her boren Alberto Tomba. De Ita liaan, die twee winters geleden als een komeet omhoog schoot en elf overwinningen behaal de waarbij twee olympische ti tels, heeft zich op deze winter veel fanatieker voorbereid dan op de vorige, toen hij het met één overwinninkje moest stel len. Hoge verwachtingen heeft men van de jonge Noor Ole Christian Furuseth, in augus tus de winnaar van de eerste twee wedstrijden van het ski seizoen in het Australische Thredbo. Zurbriggen en Girardelli heb ben nochtans alle troefkaarten in handen. Deze twee kunnen in alle vier disciplines van het alpineskiën punten vergaren. Hun kansen zijn verhoogd, omdat dit seizoen voor het eerst alle wereldbekerwed strijden worden doorberekend naar de algemene rangschik king. In het verleden was dit slechts voor een gelimiteerd aantal wedstrijden het geval. Geluk Zurbriggen vond privé geluk in zijn huwelijk in september. Hij hoopt in zijn laatste seizoen eveneens op een beetje fortuin. Vorig jaar zat het hem bepaald niet mee. Hij was lange tijd ziek en door een zware valpar tij bij de wereldkampioen schappen won hij niet meer dan alleen de wereldbeker reuzenslalom, die ook dezer dagen in Park City op het pro gramma staat. „Ik heb nog steeds even veel plezier in skiën", beweert Zurbriggen. „Ik ben ook nog net zo eer zuchtig. Deze winter zou ik dolgraag de afdaling willen winnen in Wengen. Dat lukte me nooit. De vierde algemene wereldbeker is uiteraard mijn hoofddoel. Volgend voorjaar houd ik er mee op. Op een goed moment denk ik. Tien jaar topsport vereist enorme opofferingen. Nu wordt het tijd een gezin te stichten". Mare Girardelli heeft nog geen seconde gedacht over stoppen. Vorige winter was hij de eer ste skiër die in een seizoen overwinningen boekte in alle vier disciplines. Voor de ko mende cyclus wedstrijden heeft Girardelli hoog spel ge speeld door van skimerk te veranderen. Deze finan cieel aantrekkelijke veran dering kwam hem op vele ex tra trainingsuren te staan. Winnen in skiën luistert im- Pirmin Zurbriggen. foto: ap Mare Girardelli. foto: ap Alberto Tomba. mers zeer nauw, het is vaak een kwestie van honderdste seconden. „De winnaar van de algemene wereldbeker heeft minimaal 400 punten nodig", veronderstelt Girardelli die vorig jaar dat minimum reeds haalde. Verwend Alberto Tomba, het verwende miljonairszoontje, is vastbeslo ten opnieuw de top te bestij gen. Onder leiding van Gusta vo Thoeni trainde hij weer zo hard als twee jaar geleden. De slalom- en reuzenslalomspecia list zag zijn gewicht zakken naar negentig kilo. De 23-jari- ge Furuseth, vorige winter al veelbelovend, nestelde zich door twee tweede plaatsen in augustus in Australië op de eerste plaats in het wereldbe kerklassement. De Noor is vooral kanshebber op de tech nische onderdelen. Om zijn kansen op de „Overall World Cup" in stand te houden, zal hij ook in enkele afdalingen uitkomen. Rudolf Nierlich, de ster die bij de laatste wereldkampioen schappen twee titels won, is dat beslist niet van plan. Hij vindt de afdalingen en Super- G's te gevaarlijk. De kans dat hij de eerste Oostenrijkse win naar van de wereldbeker wordt sinds Karl Schranz in 1970 moet om die reden dan ook minimaal worden geacht. Het skiseizoen werd donder dag in Park City in de staat Utah hervat met een slalom en een reuzenslalom. Er komen nog drie technische wereldbe kerwedstrijden op de Mount St. Anne in Canada alvorens het skicircus naar Europa trekt. Op 9 december is in Val d'Isère de eerste Europese wedstrijd. Onverslaanbaar Bij de vrouwen werd Vreni Schneider vorig jaar gekroond tot koningin. De 25-jarige Zwitserse zegevierde in veer tien wedstrijden, won de alge mene wereldbeker en voegde daar nog een wereldtitel reu zenslalom aan toe. Op haar fa voriete nummers slalom en reuzenslalom verloor Schnei der slechts twee keer. Een we reldbeker-slalom in Furano (Japan) en de salomwereldtitel in Vail (VSt). De overwinnin gen gingen naar de Joegoslavi sche Mateja Svet. Iedereen zal Vreni Schneider de komende maanden willen verslaan. Zij is immers naar uitzonderlijke hoogte gestegen. Haar supre matie roept herinneringen op aan de heerschappij van de Oostenrijkse Annemarie Proell, die schier onverslaan baar was in de zeventiger ja ren. Schneider behoort tot een select kwartet vrouwen, dat zowel de algemene wereldbe ker, de wereldtitel en het Olympisch kampioenschap won: Proell, Hannie Wenzel (Liechtenstein) en landgenote Michaela Figini. door Frank Werkman Er is een opmerkelijke trend te signaleren in Nederland. De ene sportorganisatie na de andere treedt naar buiten om te melden dat topsport groen licht heeft gekregen. Gisteren was de de atletiekunie voorlopig de laatste, vorig weekeinde meldde het handbalverbond dat het roer omgaat. Topsport is nu het motto. We gaan dus mooie tijden tegemoet met onze vaderlandse sport. In het spoor van de voetballers, die immers vorig jaar hun eerste goud in de historie boven water tilden. De voetballers waren daarmee bepaald niet de eersten. Atleten, biljarters, boksers, dammers, judoka 's, korfballers, honkballers, kanoërs, karateka's, roeiers, schaatsers, wielrenners en zwemmers gingen de voetballers voor. Maar waar een titel de pingelaars, mandekkers en voorstoppers geen windeieren opleverden, plukten andere sporters nauwelijks vruchten van hun sportieve inspanningen. Goed. Piet Kleine mocht een wijkje als potbode gaan doen, nadat hij wereldkampioen was geworden. Maar dat is het wel zo ongeveer. De meeste sporters keerden terug in de anonimiteit, waaruit ze zich met bloed, zweet en tranen hadden omhooggewerkt. Een enkeling liep maatschappelijk geen schade op, maar had daar doorgaans zelf voor gezorgd door tijdens zijn sportieve loopbaan de een of andere studie aan te vangen én af te ronden. Maar de meeste zijn niet zo gelukkig. Ze zorgden soms jarenlang voor vertier en verstrooiing voor de massa, die de handen regelmatig stukklapte. Aan het eind van de rit konden de sporters de hunne ophouden. Het is natuurlijk niet meer dan een toevallige samenloop van omstandigheden, maar juist in de fase van de vaderlandse sporthistorie waarin barrières gaan worden geslecht, sneuvelt de Berlijnse Muur en valt het IJzeren Gordijn. Hetgeen leidt tot een massale vlucht van Oostduitse sporters. Die. zo blijkt nu ook zij het slot van de mond hebben gehaald, als topsporter bepaald niet over een vetpot beschikten. In eigen land werden ze, zo wordt nu ook duidelijk, bepaald niet op handen gedragen. In de nieuwe openheid van de huidige DDR werden ze zelfs beschimpt en besmeurd vanwege hun naar dopinggebruik riekende topprestaties. Maatschappelijke zekerheid verwierven ze wel, maar aanzien in het geheel niet. De sporters op hun beurt deden een boekje open over de schamele verdiensten, die tegenover hun inspanningen stonden. Een gouden medaille leverde bijvoorbeeld tienkamper Christian Schenk een maandelijkse wedde op van omgerekend vijftig Nederlandse guldens. Een bedrag waarvoor zijn naamgenoot Ard zich nooit en te nimmer uit de naad zou hebben getraind. Die schaatste grotendeels voor de lol, studeerde vervolgens fysiotherapie, heeft nu een behoorlijk inkomen en is inmiddels ook opgenomen in de rijen der bobo 's. Ard Schenk zal van nabij kunnen vaststellen hoe het met topsport zal gaan in de schaatswereld. Beoordelen of het deze generatie vanaf nu beter vergaat dan armoedzaaiers als Kees Verkerk en Hans van Helden. Jan Bols hield tenminste nog een sportzaak in Hoogeveen „over" aan zijn schaatsloopbaan. Vorig weekeinde daalde Juan Antonio Samaranch vanaf de Olympus af naar de Lage Landen om 163 medaillewinnaars een heuse draagspeld te overhandigen. Daarvan zijn er in de wereld inmiddels al zo'n 15.000 in omloop. Daarop zit dus niemand te wachten, hoe trots Fanny Blankers-Koen ook was op héér Olympic Award. Voor topsport moet meer komen kijken dan na vele jaren een speldje krijgen opgeprikt. In Utrecht was ook de nieuwe minister van WVC. Hedy d'Ancona. Hoe zij over topsport denkt, heeft ze nog niet geopenbaard. Haar voorganger Dick Dees kwam niet verder dan een feest verbod voor kantines en een rookverbod op de velden. Alle goed bedoelde pogingen en beleidsbesluiten van de diverse sportbonden ten spijt zal het toch voor een niet gering deel van de nieuwe minister van onder meer sport afhangen of Nederland ooit nog eens (sub)topsportland zal zijn. Ik heb al een draagspeld klaar liggen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 19