Eindelijk erkenning voor Eline Coene ^sportuitslagen Krook voorziet snelle teruggang schaatsen DDR tletiek- vhie wil af in bonds- ainers Feyenoord pas laat naast MYY Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! 5QRT CeidocSomcmt ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 PAGINA 17 •anje-raad akkoord ït verdiensten EK jjDA De spelers van het Neder- |s elftal, verenigd in de Oranje- hebben gisteren met het sectie- ®iiur betaald voetbal van de KNVB leenstemming bereikt over de fi- jnële afwikkeling van het toernooi gQet Europees kampioenschap 1988. .winnaars van het evenement had- 'Ktot nu toe steeds hun ongenoegen paar gemaakt over de verdiensten rover eerder het door Van der iv aangevoerde sectiebestuur (velde. De voetballers claimden jbedrag van rond de twee ton uit reclamepot, dat volgens hen ten jchte was aangewend om tekorten ^kken. WEST BERLIJN Het verminderde belang dat in de DDR sinds kort aan topsport wordt gehecht, zal binnenkort te merken zijn aan de kwaliteit van het Oostduitse schaatsen. Dat is de op vatting van de Nederlandse bondscoach Ab Krook. Hij zei dat gisteren aan de vooravond van de eerste wereldbeker-wedstrij den in West-Berlijn. „De wens naar het westen te kunnen rei zen, was een belangrijke verstopte motivatie van Oostduitse top sporters", aldus Krook. „Het klimaat zal er nu niet meer naar zijn om, als in het verleden, veel geld aan topsport te spenderen. Bovendien zal de uitstekende medische begeleiding wat minder worden, omdat de bevolking geen genoegen meer neemt met een matige gezondheidszorg. Topsport moet inleveren". Krook, die vorig jaar na een achtjarig dienstverband in West Duitsland Ab Krook: „Topsport in DDR als KNSB-coach terugkeerde, gelooft dat de gevolgen het eerst moet inleveren". te merken zullen zijn bij het dames-schaatsen, waar de DDR FOTO: SP sinds jaren oppermachtig is. Tilburg wil voetbalstadion bij station TILBURG Burgemeester en wethouders van Tilburg willen een nieuw stadion voor voet balclub Willem II combineren met een station van de Neder landse Spoorwegen van waar uit voetbalsupporters direct het stadion kunnen worden binnengeloodst. Het miljoe nencomplex zou gecombineerd moeten worden met een hotel, kantoren, een congrescentrum en een multi-functioneel sportcentrum waarin een ijs baan en een zwembad. KV Mechelen geeft viertal niet vrij MECHELEN Paul Courant, ma nager van KV Mechelen, heeft de KNVB per brief laten weten dat zijn club het viertal John Bosman, Wim Hofkens, Erwin Koeman en Graeme Rutjes niet vrij geeft voor de vrien- schappelijke interland Nederland- Brazilië op 20 december in Rotter dam. Mechelen speelt op die avond de thuiswedstrijd voor de derde ron de van de strijd om de Belgische be ker tegen Lokeren. Een mogelijk heid voor de KNVB toch over de vier te beschikken, ligt nu in handen van de Belgische bond. Die heeft deze week van de KNVB het ver zoek gekregen het bekerduel te ver plaatsen. Weinig interesse Oostduitse voetballers DEN HAAG Slechts één Ne derlandse voet balclub heeft zich tot nu toe gemeld bij de Stichting Ar beidszaken Be taald Voetbal om zich te ori ënteren over de mogelijkheid een voetballer uit de DDR aan te trekken. 1UWEGEIN De Ko- «fclijke Nederlandse At- i»k Unie (KNAU) wil af de dertien bondstrai- i die momenteel op itime-basis in dienst Dat valt op te maken het beleidsplan dat de AU gistermiddag in liwegein presenteerde lat vandaag ter beslis- j wordt voorgelegd aan e|unieraad, het hoogste Socratische orgaan van (Jnie. Je beleidsnotitie van de _\U, die is bedoeld om in jelen op de ontwikkelin- _j tot „2000 en verder", dt melding gemaakt van aanstellen van vier fullti- Lvakcoördinatoren". „Dat kent een face-lift voor technisch management", (nt KNAU-voorzitter ir. i de Beer, die momenteel l(tijdelijk) optreedt als di- eur van het bondsbureau. $ens technisch-directeur Kauffman is het de be ing dat deze drastische iging rond de begeleiding de topatleten „binnen jaar wordt doorge- rd". iffman erkent dat het o« de hand ligt vier van de pige dertien bondstrai- p te benoemen als „vak- winator". „Het kén, maar hóeft beslist niet", aldus ffman. „Wat dat betreft er geen voorwaarden ge- I. De bondstrainers heb- meestal ook andere be kingen en het zal in veel lllen moeilijk zijn ze jvan los te weken. Het t hebben we de vier itionarissen voor het eind ihet komend jaar aan het k. Maar ik voorzie eerlijk |gd wel wat problemen op korte termijn de ge kte personen te vinden, rom gaan we uit van een lijn van drie jaar en alles eerder kan worden be- t, is meegenomen". r de vier vakgroepen ingen, werpen, midden- Ie-/lange-afstandlopen en fit/ horden) heeft de l \U momenteel dertien Jstrainers in (parttime) st. Van hen werkt Bob irman (middenlange-/ ie-af stand) al op basis van [ivoor ogen staande con- f, zij het voor halve da- „Dat het voor Bpver- een volledige dagtaak dt, ligt dan ook voor de 3", aldus Kauffman. Hij irstreept dat de nieuwe It aansluit bij het beleids- topsport, dat twee jaar 'den door de KNAU werd esenteerd. Daarin werd egeleiding van topatleten lin of meer overgelaten hun privé-trainers. De J-coördinatoren" zullen dan ook voor een be irijk deel moeten gaan ghouden met het werk I de basis", oftewel met |Ugd. van de facetten van het ge beleidsplan van de \U is immers dat „bij- lere aandacht" zal ten worden besteed aan gd en 35-plussers". Ver- wil de KNAU starten werving van jonge jury- li (14 tot 17 jaar) en moet pl van de vrouw in de at- k worden gestimuleerd, thoe wordt gedacht aan hogelijkheid vrouwelijke itleten te laten deelne- I aan herenwedstrijden, in de verdere toekomst t ook rekening worden >uden met de mogelijk- I bestuurders te gaan be ll", aldus voorzitter De Volgens de jongste [noses kan de KNAU, die Izo'n 70.000 leden telt, I het jaar 2000 rekenen en ledental van ongeveer 1)00. ROB LANGEVELD ARNHEM In Pontia- nak, middenin de oerwou den van Borneo, op de evenaar, werd Eline Coe ne op straat herkend. In Indonesië is badminton dan ook een volkssport. De veldjes liggen er op straat zoals hier de trap veldjes. In Nederland spe len zo'n 94.000 mensen badminton, het merendeel op recreatief niveau. In Amsterdam herkent waarschijnlijk niemand de Arnhemse, die al sinds ja nuari van dit jaar tot de beste tien speelsters van de wereld wordt gere kend. Dit weekeinde is Coene favoriete bij de na tionale kampioenschappen in Nieuwegein. Al te hoge verwachtingen heeft Coene (25) niet van dit NK. Ze keerde zondag terug uit China, waar ze met haar grote concurrente Astrid van der Knap deelnam aan de wedstrijden om de World Cup. Daarvoor deden beide speelsters mee aan de open Indonesische kampioen schappen. Coene is moe. Niet alleen van de jetlag, maar van een heel jaar presteren, om bij de eerste tien op de wereldranglijst te blijven. En het feit dat de zomervakan tie er al twee jaar bij in schoot. Sinds januari was ze zes maanden van huis. „Ik ga in Nieuwegein de baan op en zie wel. Verliezen is jammer, winnen is perfect. Voor een aantal anderen is het belang rijker. Voor hen hangt uit zending naar grote toernooi en af van het NK". Voor Coene is dat niet meer het geval. Samen met Van der Knaap wordt ze overal ter wereld uitgenodigd. Coe- ne's ster steeg dit jaar snel. Ze verraste de badmintonwe- reld begin juni door bij de wereldkampioenschappen in Jakarta de laatste acht te ha len. Onder meer door ex-we reldkampioene Han Aiping uit China te verslaan. Een talent was Coene al sinds zij in 1982 haar eerste van in middels vijf nationale titels veroverde. Als 22-jarige brak ze haar ClOS-opleiding af om full-time te gaan badmin tonnen. Maar er waren tegenvallers in de eerste jaren. Ze maakte diverse trips naar Azië („Dat moet gewoon omdat daar flink geld valt te verdienen en daar de grote toernooien zijn"), maar kwam driemaal terug met een geheimzinnige virusziekte. Het kostte haar driemaal viereneenhalve maand om terug te komen. 1988 was het eerste jaar zon der dergelijke problemen. Ze maakt nog steeds pakweg 250.000 vliegkilometers per jaar en strijkt in december voor de zesde maal in Azië neer (voor de Masters), maar nooit meer zonder medicij nen. Erkenning Er komt in Nederland einde lijk erkenning voor de Arn hemse. De Verenigde Spaar bank maakte deze week be kend haar tot de Olympische Spelen van Barcelona, waar badminton voor het eerst op het programma staat, finan cieel te steunen. Het gaat om ettelijke tienduizenden gul dens. De open Nederlandse titel leverde 2000 dollar op. Coene voelt zich nu eigenlijk pas voor het eerst een prof op eigen benen. „Pa steunde mij nog altijd. Betaalde ook altijd nog mijn looptrainer en hielp me met zijn contacten over de hele wereld aan on derdak. Het was altijd pre cies rondkomen. Ik ben nu van een hoop onzekerheden af". De langzaam toenemende aandacht voor haarzelf en het badminton in het alge meen heeft volgens Coene ook te maken met het feit dat badminton straks op het olympisch programma staat. „In het buitenland is dat al duidelijk te merken. In de DDR zijn ze bezig en in de Sovjetunie trainen ze ook als gekken. Alleen laten ze zich niet vaak zien. En wij mer ken het zelf. Je krijgt veel uitnodigingen, de sport krijgt meer aanzien. Olympische Spelen zijn toch blijkbaar je van het. En nu al ben je interessant als je straks een kans hebt". Coene is ten tijde van Barcelona 28. Hoopvol: „Ze zeggen dat dat de beste leeftijd is voor een badmin- tonster". De overwinning op Han Ai- ping heeft haar zelfvertrou wen gegeven. „De eerste plaats op de wereldranglijst is niet onhaalbaar, wel heel moeilijk bereikbaar. Maar ik had ook nooit verwacht de eerste acht van de wereld ranglijst te halen. Een paar jaar geleden was ik tevreden geweest met de Europese top. Maar als ik nu de vooruit gang merk en weet wat ik nog kan en moet leren, dan kan ik nog wel even verder. Fysiek moet het nog beter. En de spelpatronen kunnen nog beter. Ik denk wel dat ik de toppers kan achterhalen. Het is gebleken dat ze zijn te verslaan. En als ik dacht dat dat niet zou kunnen, hoefde ik niet al die tijd er in te ste ken. De aansluiting is er al". Dieptepunten Coene was de eerste Neder landse die voor een profes sionele benadering koos. De moeilijke periodes beschouwt ze niet als verloren tijd. „Het waren dieptepunten. Maar daar wordt je toch sterker van. Het sterkt je in alles wat je nog tegenkomt, in blessu res of ziektes, maar bijvoor beeld ook in nederlagen die je niet meer verwacht. En ik heb in die drie jaar toch de basis gelegd. Je kunt niet Eline Coene: „Olympische Spelen zijn toch blijkbaar je van het". van de ene dag op de andere tweemaal per dag trainen". „Ik koos op mijn tweeën twintigste voor professiona lisme, maar niemand in Ne derland wist precies hoe dat moest. Met mijn vader heb ik alles uitgezocht". Coene doet •nog steeds het meeste zelf. Ze is nog lang niet volleerd en er wordt nog steeds ge sleuteld aan wat het juiste le ven als prof is. In april van dit jaar pas, kort voor de WK, werd Fons van de Brande als looptrainer in de arm genomen. Ze krijgt tweemaal per week bond- straining, maar heeft geen persoonlijke cpach. „Nederland heeft geen trai ner op wereldniveau die ons kan begeleiden op tactisch en technisch gebied. Zo'n trai ner zou alle topspeelsters ter wereld moeten kennen om je te coachen. Als dat niet zo is, kan hij je ook niet coachen. Martijn van Doornmalen (de bondscoach, red.) is wel op weg er veel te leren kennen, maar hij is één van de weini gen". RENÉ VAN HATTUM MAASTRICHT Feye noord heeft gisteravond in •Maastricht meer tegen zichzelf dan tegen MVV gevoetbald. De Rotter dammers speelden met MVV, dat in de eerste mi nuut al een voorsprong nam en pas laat, een dik f kwartier voor tijd, zijn voorsprong kwijt raakte: 1-1. MVV had alle mogelijkheden om het mentaal zo kwetsbare Feyenoord hard onderuit te halen. De openingstreffer van Delahaye, na precies 39 secon den, was immers een harde klap voor de Rotterdammers. Niet in het minst omdat één van de zekerste Feyenoorders, doelman Joop Hiele, het onbe tekenende kopballetje van de middenvelder liet passeren. Feyenoord ging vervolgens uitsluitend nog in voorwaartse richting. Soms met redelijk voetbal, waarin Heus, Kiprich, Van Geel en Lokhoff het be langrijkste aandeel hadden, soms simpelweg door meer in zet en overtuiging. Die ver dween echter aan de rand van het strafschopgebied. Het een- richtings-verkeer leidde tot te weinig kansen, de vier die er desondanks kwamen werden door Keur, Van Geel en Smo- larek (twee keer) gemist. Na Joop Hiele kijkt de bal na, die van het hoofd van Rob Delahaye in het doel van Feyenoord ver dwijnt. middellijk weer op. Keur en Kiprich lieten de gelijkmaker liggen, Van Geel deed het niet. Na een vrije trap van Lokhof f, kreeg hij de bal doorgekopt van Keur en gebruikte de kans: 1-1. MW-Feyenoord 1-1 (1-0): 1. Dela haye 1-0, 72. Van Geel 1-1. Scheids rechter Uilenberg. Toeschouwers 5000. Gele kaarten Uitman (MVV); Blinker (Feyenoord). MVV: De Haan; Linders, Arts, Van Berge Henegouwen, Verbeek; K. Quaden, Delahaye, Uitman; Vincent, Driessen, Lanckohr (M Quaden). Feyenoord: Hiele; Brands, Heus, Nor tan, Mulder (Blackson); Lokhoff, Van Geel, Blinker; Kiprich, Keur, Smola- rek. In de eerste divisie werd één wedstrijd gespeeld. NAC won de uitwedstrijd tegen PEC Zwolle met 2-1. PEC Zwolle-NAC 1-2 (1-0): 30. Vis- scher 1-0, 57 Van der Gijp 1-1, 90. Den Haan 1-2. Scheidsrechter: Kok. Toeschouwers: 2500. West- BILJARTEN Wereldbeker driebanden Berlijn 1e ronde: Rico (Spa)-Komori (Jap) 3- 2, Mano (Jap)-Zanetti (Ita) 3-1, Dielis (Bel)-Gilbert (Vst) 3-1, Zenkner (Wdl)- Ceulemans (Bel) 3-1 PAARDESPORT Koersen van Schaesberg 1e koers. 2100 m: 1. Carolus (P Claessen) 2.55,9 - 1.23,8, 2. Tanite Divine. 3. Duke Buitenzorg. Niet ge start. Cheers Baldwin. Toto: winnend 15,00, plaats 2,80 2,40 1,20, koppel 84,10, trio 750,60. 2e koers, 1700 m: 1. Move Closer (B. Hadjeb) 147,3, 2. Dschuna, 3. No Doubt. Niet gestart: Oxymoron. Toto: winnend 2,10, plaats 2,30 10,80, kop pel 31,60, trio 96,70. 3e koers. 2100 m: 1. Yvette Nubar (W. Janssen) 2.50,5 - 1.21,2, 2. Zilver Ulandia, 3. Cita De Bloomerd. Toto: winnend 4,90, plaats 2,40 3,10, kop pel 8,30, trio 39,50. 4e koers. 1800 m: 1. Sibora (R. Kuil man) 1.55,2, 2. El Zeta, 3 Jollido Ri vieren. Niet gestart: Blushing Event, Sammy Jo. Toto winnend: 4,70, plaats 3,40 1,80, koppel 3,70, trio 24,70. 5e koers. 1609 m: 1. Raise a Bid (D. Derwael) 2.11,4 - 1.21,7, 2. Chianty Way, 3. Danielle. Niet gestart: Alpha du GD Sart. Toto: winnend 1,50, plaats 1,30 1,40 1,50, koppel 5,70, trio 26,10. Concours hippique in West-Berlijn Internationaal springconcours, klas se S: 1. Beerbaum (Wdl) Rosella 0- 48.61. 2. Schewe (Wdl) Wilster 0- 48.78. 3. Vangeenberghe (Bel) Queen of Diamonds 0-49,00, 4. Thomas Fuchs (Zwi) Rusy 0-49,66, 5. Philip- paerts (Bel) Fldelgo 0-49,78, 6. Lan- sink (Ned) Voltaire 0-50,87. SKIËN Reuzeslalom dames in Park City (Vat): 1. Bouvier (Fra) 2.15,97; 2. Rof- fe (Vst) 2.17,20; 3. Wachter (Oos) 2.17,51; 4. Pusnik (Joe) 2.17,65; 5. Hass (Zwi) 2.17,86; 6. Gerg (Wdl) 2.17,93; 7. Meier (Wdl) 2.18,26; 8. Quittet (Fra) 2.18,38; 9. Mösenlechner SQUASH Toernooi in Stuttgart Heren, finale: Jahangir Khan (Pak)- Jansher Khan (Pak) 3-0. Open NK in Den Haag Heren, kwalificatie: Arndt (Wdl)-Tahir (Egy): T. geblesseerd; Cairns (Eng>- Frenz (Wdl) 3-0; Robberds (Aus)-Van der Wath (Zaf) 3-1; Schreiber (Aus)- Buit (Ned) 3-1; Frieling (Ned)-Verto gen (Ned) 3-1; Trueman (Aus)-Remijn- se (Ned) 3-0; Parke (Eng)-Smit (Ned) 3-0; Scheffer (Ned)-Van Bolderik (Ned) 3-0. TENNIS Toernooi in Itaparica (Bra) Herenenkelspel, halve finales: Jaite (Arg)-E. Sanchez (Spa) 6-3, 7-6; Ber ger (Vst)-Yzaga (Per) 6-4, 7-5. Toernooi in München Herenenkelspel, kwartfinales: Shel- ton (Vst)-Kok (Ned) 6-3, 6-7, 6-4 Masters-toernooi dames in Essen Groep A: Seles (Joe)-Sabatini (Arg) 6- 2. 6-2. B: M. Malejeva (Bul)-M.J. Fer nandez (Vst) 6-4, 6-4; Sukova (Tsj>- Schürhoff (Wdl) 6-0, 6-4 Indeling hal ve finales: Seles-Sanchez (Spa), Ma- leeva-Sabatini. Rijsbergen verlaat Roodenburg LEIDEN Trainer Wim Rijs bergen beëindigt aan het eind van het lopende seizoen zijn dienstverband met de Leidse voetbalvereniging Rooden burg. Trainer en club zijn dit na onderling overleg overeen gekomen. De ex-international boekte met Roodenburg tot dusver wisselend succes. BETAALD VOETBAL VANDAAG Eredivisie NEC-Roda JC PSV-Fortuna S Eerste divisie FC Wageningen-SC Heerenveen SC Cambuur-AZ SC Veendam-SC Heracles DS '79-Go Ahead Eagles Telstar-Eindhoven MORGEN Eredivisie Ajax-Willem II FC Volendam-Vitesse RKC-FC Utrecht FC Twente-Haarlem Sparta-FC Groningen FC Den Haag-BVV Den Bosch Eerste divisie RBC-Emmen De Graaf schap-VVV Excelsior-Helmond Sport Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 23.10 uur: Veronica Sport. Nederland 3, 22.27 uur Studio Sport. Veronique, 12.10 uur: Voetbal quiz. Veronique, 12.40, 18.50 en 22.30 uur: Match. België Nederlands 2, 22.45 uur: Sport op zaterdag. België Frans, 22.20 uur: Match 1. TV 5, 13.25 uur: Sport en ont spanning. Duitsland 1, 16.00 uur Tennis toernooi in Essen. Duitsland 1, 18.00 uur Sport- schau-Telegramm. Duitsland 1, 18.15 uur Sport- schau. Duitsland 2, 21.55 uur Das ak- tuelle Sport-Studio. BBC 1, 13.15 uur: Grandstand. BBC 1, 23.10 uur: Snooker. BBC 2, 17.40 uur Snooker. Eurosport, 12.00 uur: Jaarover zicht. Eurosport, 13.00 uur: Bodybuil- Euroaport, 14.00 uur Rugby en Eurosport, 19.00 uur Trans World Sport. Eurosport, 20.00 uur Tennis. Eurosport, 21.00 uur Rugby. Eurosport, 22.30 uur Skiën Eurosport, 23.30 uur Voetbal. Super Channel, 18.30 uur Ultra Sport. Super Channel, 20.30 uur: Snooker. MORGEN Nederland 3, 18.45 uur: Studio Sport. Veronique, 20.20 uur: Match. België Nederlands 1, 18.45 en 19.45 uur: Sportweekend. België Nederlands 2, 14.55 uur: Veldlopen. België Frans, 18.30 uur: Sport. TV 5, 13.15 uur: Avontuur en sport. Duitsland 1, 14.15 uur Tennis toernooi in Essen. Duitsland 1, 18.10 uur Sport- Duitsland 1, 19.50 uur Sport- schau-T elegramm Duitsland 1, 22.25 uur Skiën Duitaland 2, 17.10 uur: Die Sport-Reportage. BBC 1, 16.00 uur: Snooker BBC 2, 14.30 uur: Sportjaar 1959. BBC 2, 17.55 uur: Rugby. Eurosport, 10.30, 14.00 en 20.00 uur: Tennis. Eurosport, 11.00 en 23.00 uur Skiën. Eurosport, 12.00 i Eurosport, 13.30 i Eurosport, 17.00 i Eurosport, 19.00 u Eurosport, 22.00 uur Voetbal. Super Channel, 16.30 uur Snooker. MAANDAG BBC 1, 00.00 en 16.00 uur Snooker. Eurosport, 10.00 en 15.00 uur: Rugby. Eurosport, 11.00 uur: Schaatsen. Eurosport, 12.00 uur Voetbal. Eurosport, 14.00 uur: Skiën. Eurosport, 16.00 uur Tennis. Eurosport, 17.30 uur: Autorally. Voetbal. Surfen. Rugby. Schaatsen. Zes aanvragen prof-licenties bij wielerunie AMSTERDAM De stroom amateurs naar het professio nele wielrennen wordt steeds dunner. Voor het nieuwe sei zoen zijn bij de KNWU slechts zes nieuwe proflicen ties aangevraagd. Het is on geveer de helft van het aan tal van vorige jaren en maar een klein deel van het aantal van vijftien dat voor een wielerland als Nederland normaal geacht mag worden. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen om 13.30 uur) luiden: le koers: 1. Dorien Windspiel, 2. Dunlin O. 3 Chagall (3-2-1). 2e koers: 1 Desiree Crown, 2. Vicky Victorious, 3 Captain Dean (10-7-5). 3e koers: 1 Artificial Reef, 2 Daniel le Guapa, 3. Decennia (1-9-5). 4e koers: 1. Czarin Windspiel, 2. Beauty Tonka, 3. Champ Hallinck (1- 5-10). 5e koers: 1 Cesar Buitenzorg. 2 Cha- rio Chan, 3. Ciska Crown (9-6-8) 6e koers: 1 Crack M. 2. Bianca S. 3. Bravour G (9-10-2). 7e koers: 1 Colorado Pitt, 2 Dottie Eighty Four. 3 Dallas Cede (6-10-7). 8e koers: 1. Cinderella Crown. 2. Chromoskrommenie, 3. Carlos S (8-4- 3) 9e koers: 1 Breeze. 2. Winston Ox ford. 3. Butcher's Lady (7-3-1). 10e koers: 1. Zeus Boekelte, 2. Vriend, 3. Zozo Nevele (9-10-11). 11e koers: 1 Björn Pride. 2. Coloured Snow, 3. Boyke Hollandia (1-9-3). 12e koers: 1. Yok van de Lente, 2. Arend, 3. Zita Morgan (3-5-6)

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17