Nieuwbouw in de Burchtstraat e £cicbeJi& Sou/zant Recreatie voorop bij IJsclub Noordwijkerhout Vogelkwekers vallen in de prijzen Onder redactie van Ton Pieters. '^heel onverwacht", zo le- 18 wij in de Leidsche Cou- t van maandag 18 novem- 1929, „is vandaag door 'koliek Nederland de tij- jl verspreid, dat de Aarts- rfhop is overleden... Ge il onverwacht; want, al had r. Henricus v.d. Wetering "79-jarigen leeftijd bereikt, f kon nog niet denken aan ibj spoedig overlijden van een krachtigen mensch, die Oj tot in den allerlaatsten j?n stem en houding en ge- l^n een stoerheid openbaar- jivelke verwondering wek- itp bewondering trok rond de persoonlijkheid van de- SKerkvorst". njelfde dag stond er in deze ëtant een puntdicht op de otese pont. „Bij gelegen- J van de ingebruikneming 8 de nieuwe pont heeft de eJoitant, de heer W.Ver- cÈ, van talrijke zijden ge- jvenschen in ontvangst Jjen nemen. O.a. mocht hij ,/olgende dichterlijke ont neming ontvangen: id blijde mare ging in 't rond: shoog die heeft een nieuwe Joop. dat gij er mee verblijd jj/doend mee geholpen zijt!. iyn mooie pont gaat nimmer J fwenseh ik U er mee geluk, jnenschen die gij overvaart, j«den van ongemak bewaard. (jmenig trouwe ponteklant Jt van pleizier naar den rkant. jtorm en regen, zon of wind, 2f' steeds de pont ons aller iid. En overdag, maar ook bij nacht, Houden de Verhoog's er trouw de wacht. Lang leve de Kaag en leve de pont, Weest blij er mee en...leef ge zond, Daar aan dien mooien Kager- hoek. Tot ziens, Uw vriend Van Tus- schenbroek". Personalia „Tot politie agent te De Zilk is voor een jaar op proef benoemd de heer A.v.d.Berg, thans tijde lijk agent te Katwijk". Veel vastigheid was er niet bij met zo'n baan. Advertentie„De St.Nico- laas-Etalage is gereed. Beleefd tot een bezoek uitnoodigend, aanbevelend M.A.M. van Noort, Doezastraat 19-21, Lei den, telef.579". Uit Zevenhoven: „Laf De jongeheer Ubbink, welke per fiets achter een auto reed, ontwaarde plotseling dat de auto stopte, waardoor hij bo ven op de auto reed. De auto reed toen weer full speed door. Zijn fiets werd een eind- weegs meegesleurd. De jonge heer kwam te vallen en be zeerde zich aan de knie". Uit Ned.Oost-Indië: „Aneta seint uit Malang: een krank zinnige Europeesche vrouw drong de katholieke kerk bin nen in een vlaag van waan zin, klom op het altaar en verbrijzelde een levensgroot Maria-beeld. Een toesnellend priester voorkwam erger. De vrouw is naar Porong ver voerd". Rugby in praktijk. „Naar „l'Auto" meldt, werd de scheidsrechter van den rug- by-wedstrijd R.C.Narbonnais tegen Stade Piscénois om het kampioenschap van Langue- doc, de heer Lieuse, door de supporters der verliezende plaatselijke club, na afloop van den wedstrijd gelyncht. Hij werd in zorgwekkende toestand naar Narbonne ge bracht en kwam pas om 8 uur des avonds weer bij bewust zijn. Zijn toestand is levensge vaarlijk. Een der vele geval len, zooals ze thans wekelijks bij het rugbyspel in Frankrijk voorkomen". Uit Parijs: „Toen de nieuwe gevangenisdirecteur te San tander in Spanje, vergezeld van twee officieren, zijn ambt wilde aanvaarden, ontdekte hij dat de gevangenis geheel leeg was. Het was allen ge vangenen gelukt te ontsnap pen". Op 21 nov. vier berichtjes onder elkaar, onder de kopjes „Van een tram gevallen", „Van een hooizolder geval len Van een dak gevallen Van een steiger gevallen De avonturen van het 6e Reg- Veld-artillerie in Nieuw- Vennep. „Alhier was het eer gisteren en gisteren een bui tengewone drukte, doordat het 6e Reg.Veld-artillerie uit Leiden alhier vertoefde. Bij de oefeningen was 't met de met 6 paarden bespannen stukken een heele kunst de draai te nemen over de drie bruggen. Door een stuk, dat te pNHEIM Er ko- aveertien woningen in irchtstraat. Dat blijkt ,e eerste plannen die jemeente Sassenheim i '(week heeft gepresen- 3j. Het bouwplan is in- |els doorgesproken ijeen delegatie van de 'Jiners van de Burcht- 2it die enthousiast gereageerd op het jeek ons wel wat. Wonin- tiet twee slaapkamers en een plat dak", vertelt me vrouw Vrijburg van Burcht- straat 7. „Over vier weken krijgen we meer informatie. Daar wachten we nu op". In september besloot de ge meenteraad de 16 woningen aan de Burchtstraat te slopen. Onderzoek had aangetoond dat de omstreeks 1920 gebouw de woningen veel mankemen ten vertonen. Zo zouden de elektrische en gasinstallaties en de waterleiding moeten worden vervangen. Ook het sanitair moest worden verbe terd. Onderhoud van de wo ningen zou de gemeente Sas senheim ruim 3,5 ton kosten. Renovatie kostte Sassenheim 5,3 ton. Dat was voor Sassen heim reden voor te stellen de woningen te slopen en er ver vangende nieuwbouw neer te laten zetten door woning bouwvereniging Vooruitgang. In het gepresenteerde bouw plan blijft de Burchtstraat ge handhaafd. De parkeerplaat sen aan de Hoofdstraat ver dwijnen echter. Daar komt een blokje van drie woningen te staan. Daardoor komt aan de Hoofdstraat een gesloten gevelwand. Achter dit blokje worden in een hofje de reste rende huizen gebouwd. Daar komen ook de parkeerplaat sen. „Er moet nog geschoven worden in het plan want op dit moment vervalt een aantal parkeerplaatsen aan de Jan van Brabantweg", vertelt J. Aardoom, chef algemene za ken van de gemeente Sassen heim. Hij benadrukt dat het hier om een eerste schets gaat. „We moeten de plannen nog financieel onderbouwen. Nor maal heb je immers blokjes van acht woningen in plaats van drie en vier woningen. Daardoor worden de huizen duurder. Verder is bijvoor beeld nog niet bekeken wat de grond moet gaan kosten die de gemeente moet overdragen aan de woningbouwvereni ging. We streven er immers naar om betaalbare huurwo ningen neer te zetten. We wil den eerst kijken hoe de bewo ners op deze plannen zouden reageren. Dat was vrij positief zodat we nu kunnen gaan re kenen". De woningbouwvereniging houdt inmiddels enkele ver vangende woningen vrij voor de bewoners van de Burcht straat. Daarbij is rekening ge houden met de wensen van de huidige bewoners van de Burchtstraat die na de bouw van de nieuwe panden terug mogen keren naar hun oude stek. „De huizen worden wel zo gebouwd dat, als sommige mensen niet meer terug wil len, de panden toch nog ver huurbaar zijn aan anderen", aldus Aardoom. De gemeente zet spoed achter de plannen voor de Burchtstraat. Aard oom: „Dat is beloofd aan de Burchtstraatbewoners maar ook de woningbouwvereniging heeft liever niet dat woningen te lang leeg staan. We gaan de komende week dan ook al overleggen hoe we verder moeten met de plannen". NOORDWIJKERHOUT IJsclub Noordwijker hout sluit vanavond haar 25-jarig jubileum af in de toneelzaal van de Sint Bavo. Nadat in het afgelo pen jaar al een nationale skeelermarathon was ge organiseerd en een uit stapje naar de overdekte ijsbaan van Heerenveen, wil het bestuur het vijfde lustrum beëindigen met een feestavond voor leden en genodigden. „We zijn een recreatieve vere niging", zegt voorzitter Henk Bouwmeester. „We schaatsen als er geschaatst kan worden in de winter en dan doen we er meteen de wedstrijden bij. Een of twee keer in het jaar gaan we naar de kunstijsbaan Maar aan een echte trainings groep is hier nooit behoefte geweest. Het district huurt wel een aantal uren op de ijsbaan in Leiden, maar dat kost ons te veel geld, ongeveer 300 gulden per kind. Als er een junior is die echt wil trainen, dan zoe ken we cóntact met Noord- wijk, en daar kan hij dan te recht". Een echte ijsbaan heeft Noord wijkerhout nooit gehad. Sinds de oprichting van tennisvere niging De Boekhorst wordt daar een ijsbaantje in de win ter ondergespoten. Daar komt voornamelijk de jeugd. De ijs- club is er zuiver voor de recre atieve schaatser en de contri butie is dan ook laag, namelijk vijf gulden. Bouwmeester: „We hebben gezinskaarten. Als een vader lid wordt, be schouwen we de kinderen tot 16 jaar ook als lid en mogen ze meedoen aan wedstrijden. En niet-leden kunnen zich ook in schrijven, maar dan voor iets meer inleggeld". Kampioenschappen Op die manier organiseert de ijsclub ook de kampioenschap pen van Noordwijkerhout. Meestal worden die gehouden op de Leidse Vaart, maar ook wel op een ijsbaan. Plaatselijke vedetten waren in het verle den vooral Arie van de Burg (Neut), Huub Duivenvoorden, Ko Koomen, Wim van Gijls- wijk, en later Joop van de Burg Hoogtepunt was volgens Bouwmeester de winter van '85-'86 toen er een dikke laag ijs op het Oosterduinse meer lag. „Daar hadden we een baan uitgezet van twee en een halve kilometer, die twintig keer moest worden afgelegd. Daar waren cracks bij uit heel Zuid-Holland. Dat was een groot succes. Ik geloof dat een Zilker won. Ene Teeuwen. Het probleem is natuurlijk dat we die wedstrijden moeten orga niseren op zondagmiddag. Dan zijn er ook altijd de meren- tochten waar veel senioren aan deel willen nemen". De ijsclub ontstond na de elf stedentocht van 1963 toen de tot de verbeelding sprekende overwinning van Reinier Pa ping een hausse veroorzaakte in de schaatssport. Bouwmees ter: „We kregen een groepje dat ging trainen voor de vol gende elfstedentocht en we gingen onder andere strandlo- pen onder leiding van Piet van der Hulst. Daar is uitein delijk de atletiekvereniging NSL uit voortgekomen. Door de slappe winters deden we ei genlijk als ijsclub niet veel. Ko Koomen kwam toen op het idee om een strandloop te gaan organiseren. Dat was in deze streek helemaal nieuw. De eerste keer kwamen er 1200 man. dat werd een hele happe ning. De tweede keer deed de Spartaan mee in de organisatie en hadden we 1900 deelne mers. Maar daarmee kwam de concurrentie, en het aantal deelnemers liep terug Ook met de Keukenhofloop zijn we begonnen en ook dat was in het begin een succes". Marathon Het geld dat de ijsclub daarvan over hield is voor een deel in de viering van het jubileum gegaan. Met name voor de skeelermarathon op het Sanc- ta-terrein kostte het de vereni ging een paar duizend gulden om de nationale toppers naar Noordwijkerhout te krijgen. De actieve ijsclubsecretaris Jan Zandvliet is er momenteel druk doende om de marathon desondanks toch. ook dit jaar weer te organiseren met de hulp van sponsors. Maar eerst zal de ijsclub vanavond het lu strumjaar beëindigen op met muziek van het Trio Berry van de Bereken en de puur Noordwijkerhoutse Pierus Brothers. GERARD DE KLERK Zakkenroller aangehouden LEIDEN Een treinconducteur heeft gisteravond op het Leidse station een Amsterdammer aangehouden die porte monnees uit tassen trachtte te stelen. Toen de man zijn slag wilde slaan werd hij in de kraag gevat. Hij is overgedragen aan de Leidse politie. Gee<1kJ?nt on,van9en Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 nllbeLrgd"1"- ,ele,oonnr 071"122248 krant wordt nog SezelSTavoSS fDEN OMGEVING ÊcidocSowumt zaterdag 25 november i989 pagina 15 ^lotsz wil geld tor uitbreiding LOFARENDSVEEN Jongeren- Km Splotsz aan de Stationstraat in Rarendsveen wil het huidige pand ^iden en opknappen. Een aanbouw 15 vierkante meter en vernieuwing {je verwarming, het aanrechtblok, ,J»ot en delen van het dak moeten entrum weer leefbaar maken. Vol- Ude jongeren is er nu sprake van bochtige en onhygiënische situatie. Jebouw werd enige tijd geleden nog e!ondige wijze dichtgetimmerd om linde te maken aan de geluidsover- yjommige omwonenden klagen ove- nog steeds over dat euvel. Splotsz het gemeentebestuur van Alke- o.;het grootste deel van de kosten, in Citwee ton, op tafel legt. Donorcodicil voor automobilisten ALPHEN AAN DEN RIJN Een envelop met inhoud moet iedere Alphenaar die zijn rijbewijs op het stadskan toor komt afhalen, wijzen op de gevaren van rijden met een slokje op. In de envelop zit naast een voorlichtingsfol der over alcoholgebruik en autorijden een donorcodicil. Handig voor het geval dat, denkt de gemeente waar schijnlijk. De Alphense enve lop past in de landelijke cam pagne „Rij Alcohol Vrij", maar of het donorcodicil in elke gemeente navolging vindt? Scheidingswand in zwembad De Schelft NOORDWIJKERHOUT Tussen het wedstrijdbad en het recreatie bassin in het nieuwe zwembad De Schelft moet een elektrisch ophijs- bare scheidingswand worden aan gebracht. Dit voorstel van burge meester en wethouders wordt maandagavond 4 december be sproken in een vergadering van de commissie welzijn. Volgens het personeel van het zwembad is zo'n wand nodig omdat anders de aan dacht van de kinderen die zwem les krijgen wordt afgeleid. B en W achten het beter de wand nu al te aan te brengen omdat dit goedko per is dan het installeren van zo'n wand in een bestaand zwembad. Verkoop welfare levert ruim twee mille op NOORDWIJKERHOUT De verkoopexpositie van het Noordwijkerhoutse welfare- werk in Puyckendam heeft gis teren ongeveer tweeduizend gulden opgebracht. Het afgelo pen jaar hebben vooral bejaar den zich iedere donderdag bezig gehouden met het maken van nuttige en mooie zaken voor fa milie en kleinkinderen en een deel van het brei- en borduur werk lag gisteren voor belang stellenden en kopers uitgestald. En interesse was er genoeg. Met het geld worden nieuwe materi alen aangeschaft. =kat claimt Alerhalf "ilioen van B) J etsfabriek El "JIUIDEN De staat j_\t anderhalf miljoen «en van de voormalige imiddelenfabriek aan ■Noordeinde in Lei- len. De staatsadvocaat ■t het geld nodig te wen om het ernstig °üilde bedrijfsterrein itiinnen schoonmaken, rordt in het voorjaar ^vervolgonderzoek in- 3!ld naar de verontrei nig op het voormalige iJeksterrein. I irontreiniging is vooral Itroffen onder de oude mtieloods. De verontrei- kwam aan het licht jiet bedrijf over de kop iöEen aspirant-koper liet :mdrang van de gemeente ®J)demonderzoek instellen, Aa hij afzag van de koop. 3#is een woordvoerder de afdeling milieuzaken >ife provincie Zuid-Holland het terrein onder meer jiige aromaten (tolueen kfnzeen), zink, pesticiden ginerale oliën aangetrof- 8 Het vervolgonderzoek .^uitwijzen hoe ernstig de Gtreiniging is en waar 1] zich precies voordoet, «algemene zaken van de ïnte, C. van Zonneveld, ,jkt van een duidelijke ejaak om het onderzoek i). te zetten Het wachten is -9>p de formele toestem- a!van de provincie Zuid- nd om een vervolgonder- jjn te stellen. Burgemeester A. Meerburg overhandigt de eerste prijs aan H. van Egmond. foto: ton koevoet OUDE WETERING De eer ste tentoonstelling van vogel vereniging De Diamantvink in het nieuwe zelfgebouwde club huis aan de Weteringlaan is gisteravond officieel geopend door burgemeester A. Meer burg. Op de tentoonstelling zijn meer dan 500 vooral tropi sche vogels te zien, die zijn in gezonden door 54 leden van De Diamantvink. De tentoon stelling is vanavond tot tien uur geopend en morgen van elf tot half acht. Bij de wedstrijden om de best gekweekte vogels werd Jeroen van der Wereld uit Roelof- arendsveen jeugdkampioen. Algemeen kampioen werd H. van Egmond uit Nieuwe Wete ring. Deze kampioen vogel kweker werd tevens derby- kampioen en had de mooiste zebravinken en Japanse meeu wen. De fleurige vogelshow van De Diamantvink is opge sierd met tekeningen van vo gels door leerlingen van groep 7 en 8 van basisschool St. Ge- rardus in Oude Wetering. De mooiste tekeningen zijn geho noreerd met prijzen. Die gin gen naar Bram Schakenbos, Katja van der Zwet en Robert de Weger, allen van groep 7 en Linda Hoek, Femke van Haastert en Peter Groen in 't Woud van groep 8. PPR Alkemade mogelijk toch terug in raad ALKEMADE De PPR keert na de gemeenteraads verkiezingen mogelijk toch terug in de raad van Alke made. De PPR zou niet meer meedoen aan de verkiezin gen in maart 1990, maar mo menteel worden pogingen ondernomen de partij nieuw leven in te blazen. Zoals bekend had het PPR- raadslid A. Spring in 't Veld aangekondigd te stoppen om dat haar steunfractie wordt gehalveerd. Verschillende mensen hebben zich bereid verklaard de partij te steu nen en inmiddels is een eer ste vergadering gehouden. Volgende week wordt de be slissing genomen. Rijnland betaalt polderlasten terug SASSENHEIM Vijfhon- derd eigenaren van wonin gen in de Mottigerpolder in Sassenheim krijgen binnen kort een uitkering van tus sen de drie- en vierhonderd gulden van het Hoogheem raadschap Rijnland. De eige naren van deze woningen hebben de laatste tien jaar ten onrechte twee keer pol derlasten betaald. Zowel Rijnland als Middengeest hief polderlasten door een misverstand over de loop van de exacte grenzen van de polder. Door het terugbe talen van tien jaar polderlas ten wordt dit nu gecorri geerd. Rijnland moet hier voor 160.000 gulden op tafel leggen. „LYNCHBY": Scheidsrechter zijn bij Fransen die met elkaar het rugby-spel beoefenden, was zestig jaar geleden een levensgevaarlijke onderneming die op een lynchpartij kon uitlopen. ver was omgehaald, werd een brugleuning medegenomen. Van een kanonnier werd diens geweer, dat daarbij in de knel geraakte, in tweeën gebroken. Op de tocht van Leiden naar hier had de „Veld" ook eenige ongelukken. Te Oegstgeest schrikte een paard van de stoomtram, waardoor een te lefoonpaal werd omver gere den. De soldaat Kuyt kreeg een zwaar stuk van de paal op zijn pan, waardoor zijn hoofd onbeschadigd bleef. Bij het overzetten met de pont te Sas senheim geraakten vier paar den te water. Gistermorgen ongeveer 8 uur vertrok het regiment naar Bloemendaal" Wellicht om daar ook te oefe nen, met alle risico's vandien. „Volgens een mededeeling van het Oekraiensche persbu reau te Parijs zou de roerig heid van de Oekraiensche be volking tegen de Sovjetre- geering steeds toenemen. In de provincie, zegt deze mede deeling, worden herhaaldelijk communisten vermoord, en hun goederen in brand gesto ken. De Sovjet-bladen melden dagelijks aanslagen van de be volking tegen de bolsjewiki, aanslagen, die streng gestraft worden. Telkens wanneer zij de schuldigen kunnen ont dekken, worden dezen gefu silleerd en hun goederen in beslag genomen". Majoor hoofdredacteur van Leidsch Dagblad LEIDEN J. Majoor (40) is met ingang van 1 maart volgend jaar de nieuwe hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad. Hij wordt de opvol ger van J. Metselaar die in april naar NRC Handelsblad vertrok nadat de redactie het vertrouwen in hem had opgezegd. Majoor begon in het onderwijs en maakte in 1977 de overstap naar de journalistiek. Hij is momenteel adjunct-hoofdredacteur bij de Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Sinds 1980 is hij bij de GPD in dienst. In 1983 werd hij er chef buiten landredactie in '87 werd hij in zijn huidige functie benoemd. Bewoners eisen groen achter Soembastraat DEN HAAG/LEIDEN De enige plek in De Kooi waar nog een groot stuk groen is te realiseren, ligt achter de Soembastraat. Als het bestemmingsplan echter wordt uitgevoerd, dan wordt de hele plek volgebouwd. Dat zei het echtpaar Groeneweg van de Soemba straat gisteren tijdens een hoorzitting van Gedeputeerde Staten over het bestemmingsplan Zijloever. „Bovendien is de bewoners in een brief beloofd dat ze een groenstrook zouden krijgen achter de huizen aan de Soembastraat De tuinen zouden zes meter langer worden. Verder zijn Leiden-Noord en De Kooi karig bedeeld met groen Door alle bouwplannen gaat er nog meer groen verloren, terwijl een groenstrook achter de Soembastraat ideaal zou zijn voor kleine kinderen en de bejaarden die in de bejaardenvoorziening en de aanleunwoningen komen te wonen". Er ontstond tijdens de hoorzitting onenigheid tussen A. Groeneweg en gemeente-ambtenaar E. Bunt over het aantal woningen dat gaat worden gebouwd. Volgens de buurtbewoners worden er meer dan 258 woningen gebouwd, maar Bunt zei dat dat helemaal niet vast staat. Volgens de buurt kunnen er minder woningen worden ge bouwd omdat de begroting sluitend zou zijn bij de bouw van 258 woningen. Daardoor zou er meer ruimte voor groen overblijven.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15