ïcidóe Sotmwit Nieuw communicatiesysteem voor Zuidhollandse politie VERBIJSTEREN STAD OMGEVING WEEK EINDE Geef de Leidse Courant cadeau ÊeicLe Sotrumt ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 ticras blijft tegen komst supermarkt DEN De buurtverenigingen Pancras West en Oost zetten verzet tégen de komst van Albert Heijn in de Ir. Driessen- voort. Nadat hun schorsingsverzoek eerder bij de provin- jerd afgewezen legden zij gisterochtend hun bezwaren voor je commissie beroep en bezwaar van de gemeente Leiden jndigden ze nieuwe bezwaren aan. In de commissie werden [uw door A Lagerweij en H. Bosscher de bezwaren naar ji gebracht die in beide buurten leven. Vooral op de par- Iiroblematiek werd flink gehamerd. „Chaos op de Hooi- t, het aantal beschikbare parkeerplaatsen in de wijk voor woners zelf neemt af, verkeersonderzoek van Van Heese- is onbetrouwbaar en verder geeft het laden en lossen op- lingen vooral rond de Middelstegracht", aldus een woord eer. G. Schramm van de directie ruimtelijke ordening gaf at de komst van de Zaanse grootgrutter verkeersproblemen (beide buurten oplevert. De garanties die de gemeente geeft Ie problemen te verzachten of op te lossen, zijn volgens de [bestuurders echter onvoldoende. Deze gaan teveel uit van jede wil van de Zaanse grootgrutter terwijl er nauwelijks 5es op eventuele overtredingen staan. LEIDEN Fractievoorzitter R. van Lint van Groen Links stelt zich niet beschikbaar voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Als rede nen voor zijn beslissing noemt Van Lint het feit dat het raadswerk enorm veel tijd kost en dat hij full-time wil gaan werken bij zijn huidige werkgever (het ministerie van v'rom). Bovendien vindt hij het tijd voor een frisse wind in de fractie: „Na zeven jaar intensief in een kleine fractie raadslid te zijn ge weest, bekruipt mij de laatste tijd steeds meer het gevoel dat ik de verschillende discussies al eerder heb meegemaakt", staat in een brief aan het af delingsbestuur van zijn frac tie. In deze brief schrijft Van Lint dat de tijd die het raads- VAN LINT STAPT UIT RAAD werk in beslag neemt kan worden beperkt door „nutte loze detaillistische discussies" te vermijden. Gemeenteraad en commissies moeten zich bezighouden met het sturen van het beleid op hoofdlijnen. „Veel te veel wordt passief gereageerd op collegevoorstel len. Wat mij betreft is dat geen kritiek op individuele raadsleden in het algemeen. Zittend in de molen wordt ie dereen meegezogen. Hetgeen onverlet' laat dat sommige raadsleden hun particuliere hobby's best elders kunnen uitleven". Van Lint pleit voor „een verlegging van het ac cent van college naar raad" ook al zou een kleine fractie als Groen Links die ook in het college is vertegenwoor digd daardoor minder invloed kunnen uitoefenen dan thans het geval is. De ledenvergade ring van Groen Links ging gisteravond akkoord met het ontwerp-verkiezingsprogram- ma. Wel besloot de vergade ring dat er op het gebied van sluitingstijden voor de horeca een bonnensysteem moet worden ingevoerd. Dit bete kent dat caféhouders een aan tal malen langer mogen open blijven. Zijakrijgen een bon nenboekje en mogen per bon een avond langer openblijven. Tjeerd Scheffer (links) overhandigt namens het marathon team het bedrag aan Sleutels-voorzitter Smits. foto: andré van haasteren Marathonteam overhandigt 43 mille aan De Sleutels LEIDERDORP Dankzij een groep Leidse deelnemers aan de marathon van New York heeft gehandicapten- sportvereniging De Sleutels wat meer financiële armslag gekregen. Tjeerd Scheffer, coördinator en initiatiefnemer van het 3M Marathonteam, overhandig de gisteravond een bedrag van ƒ43.950,95 aan GSV De Sleutels-voorzit ter Bob Smits. Hij deed dat namens de groep van 48 lopers. De overhandiging vond plaats in een zaal van de sociale werkvoorziening De Zijlbedrijven in Leiderdorp. De Leidse marathonlopers hebben op twee manieren de bijna 44 mille voor De Sleutels verdiend. Onge veer de helft werd vergaard dankzij ki- lometersponsoring. De rest van het be drag werd van bedrijven ontvangen. ilpen door een brugwachter opent wethouder Van der Molen de brug. foto: wim van noort evensbrug geopend )EN „Stevenshof groet kwartier". Dat was te le- t>p een spandoek aan de we brug tussen de Ste- hof en hét Morskwartier. brug werd gistermiddag j wethouder M. van der n van ruimtelijke orde ning geopend. De smalle op haalbrug is alleen bedoeld voor fietsers, voetgangers en openbaar vervoer. Voor de op rit van de brug staat een hef boom die via een magneet kaart geopend kan worden. Het is de bedoeling dat be stuurders van brandweerwa gens en ambulances zo'n kaart krijgen. Bussen kunnen de hefboom van afstand regelen en fietsers en voetgangers kunnen erlangs. De buslijnen 15 en 16 zijn zodanig doorge trokken dat zij nu van de brug gebruik gaan maken. LEIDEN/REGIO De Zuidhollandse pólitie heeft sinds gisteren als eerste in Nederland de beschikking over een nieuw communicatiesys teem. Op het Leidse poli tiebureau werd het Poli- tiedatacommunicatiesys- teem (Podacs) officieel in gebruik genomen. Podacs stelt de korpsen van Leiden, Alphen aan den Rijn, Noordwijk, Katwijk, Delft, Gouda en Naaldwijk, het districtsbureau van de rijkspolitie in Den Haag en de groepsbureaus Leider dorp, Sassenheim, Wad- dinxveen, De Lier en Ber- kel Rodenrijs in staat gege vens uit te wisselen met el kaar. De Leidse korpschef H. Mostert sprak van een „be langrijk onderdeel van de vormgeving aan de regio nale politie. Het woord re gionale politie moet inhoud gaan krijgen". Alle terminals en compu tersystemen staan nu met elkaar in verbinding. Hier door wordt de communica tie tussen de 2000 perso neelsleden van de verschil lende korpsen aanmerkelijk verbeterd. „Als vroeger een crimineel in Katwijk niet in het bakje zat, werd er een briefje waarin om gegevens werd gevraagd naar Den Haag gestuurd. Dat duurde dagen, nu gaat het veel sneller", legt Mostert uit. Het raadplegen van dit zo genaamde herkennings dienstsysteem geeft infor matie over criminelen, ge stolen goederen en aangif ten. Het is echter niet zo dat de gegevens „op straat lig gen". Er is maar liefst 20 miljoen gulden uitgetrok ken voor beveiliging. Al leen op het politiebureau kan gebruik worden ge maakt van Podacs, boven dien is niet iedereen be voegd om alle bestanden te raadplegen. Een ander voordeel van Podacs is dat de verwer king van diverse gegevens wordt versneld. De gege vens hoeven in de toekomst maar één keer te worden ingevoerd. De bedoeling is dat ook „derden" in een la ter stadium worden aange sloten. Bijvoorbeeld het openbaar ministerie, de Ko ninklijke Marechausse, het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Verkeers Ongevallen Registratie. Maar Podacs knipoogt ook al naar 1992, wanneer de grenzen in Europa wegval len. Het netwerk is name lijk gebaseerd op een inter- natibnaal erkende datacom municatienorm. Ook de resterende twintig rijkspolitiegroepen in de re gio Zuid-Holland Midden het district zullen worden aangesloten op het netwerk. Politiekorpsen in de rest van het land zullen later van zo'n systeem gebruik kunnen maken. F. Dijkstra, hoofd netwerken van de politieverbindingsdienst in Bilthoven verwacht dat in de zomer van 1991 alle 23 politieregio's aangesloten zijn. De hele operatie kost 62 miljoen gulden. t bijdragen van Janet van k, Kees van Herpen, Jos ogervorst, rin Swiers, Erik Huisman Roza van der Veer [komt een nieuwe openbare ,ool voor voortgezet onder- s in Noordwijk. Daarvoor [est een naam worden be- ht. Kom, denkt de ge- fente, we schrijven naar 3 Hollands gebruik een na- inwedstrijd uit. Da's niet jineel, een beetje uitge- ïwd zelfs, maar toch altijd k. Basisscholier Martin rmans hoorde van de wed- jjd. „Kom", moet hij ge- ïht hebben, „we nemen Ir oud Hollands gebruik f uitgekauwde naam voor i nieuwe school. Wat te iken van Northgo. Da's al- I leuk, al heet alles en ie reen in Noordwijk North- En ja hoor, geheel in stijl hoonde de gemeente Mar- [s idee met de hoofdprijs: i walkman. In vol ornaat, urig in het modieuze col- ft en feestelijk met de strik nam de winnende scholier prijs voluit lachend in ont- hgst. Zelden had een kind wereld die zich volwassen ?mt en walkmans uitdeelt ir namenwedstrijden zo bij neus. pan hilipp Franz von Siebold Td door de Japanse rege- g voor het leven de gang tot Japan ontzegd, jn Siebold, aan wie op dit •ment zo'n boeiende ten- Instelling in het Rijksmu- im voor Volkenkunde is wijd, was in de ogen van de panners te ver gegaan. Als :torij-arts verbonden aan de ieke Nederlandse nederzet- g op het eilandje Decima in haven van Nagasaki, ver- pelde hij gedreven, om niet zeggen dwangmatig alles it hij over de Japanse sa- jnleving in handen kon ijgen" en zo klepte de Leid- wethouder Marietje van Molen in onverstaanbaar og tempo nog een kwartier or over Von Siebold. mmige toehoorders raakten Jelopen donderdag in het fcthuis door dit verhaal in war. Waren ze wel op de ste plaats? En schichtig ke ft de bezoekers om zich en. Ze kregen het idee dat bij de opening van de Von èbold tentoonstelling in het jksmuseum voor Volken inde waren. En dat terwijl st het Pesthuis aan het Rijk ird overgedragen. Het Na- (naal Natuurhistorisch Mu- um (NNM) wil in dit ge- pw namelijk een nationale ésentatie realiseren. Het Ruitewissers op standje twee (zie Drempels). foto: wim van noort NNM zal de promotie van Marietje voor het Rijksmu seum voor Volkenkunde niet in dank hebben afgenomen. Want er moest promotie wor den gemaakt voor het NNM en niet voor Volkenkunde. Gelukkig begrepen andere sprekers dat wel. Zij putten namelijk wel uit een onnoe melijk aantal natuurhistori sche onderwerpen. Maar ach, Marietje is tenslotte net in Ja pan geweest. Smaak Vol trots presenteerden VVV en Stichting Promotie Noord wijk (SPN) deze week hun al lernieuwste promotionele geesteskind, het in „full co lour" uitgevoerde Noordwijk Magazine. Het kleurrijke wer vingsdrukwerk beschrijft in vier talen en in alle toonaar den de veelzijdige aspecten van de „internationaal beken de badplaats". Met behulp van fraaie plaatjes laat men weten dat Noordwijk bekend staat om het wervelende uitgaan sleven. „Met name in de zo mermaanden wordt deze re putatie iedere avond bewe zen". Volgens het nieuwe ma gazine is gezellig uitgaan in Noordwijk troef. „The night is the right time" zo houdt het blad de Engelse lezers voor. Bars, cafés en dancings ge noeg. „Op zwoele avonden (op andere avonden trouwens ook), staan de deuren open en de terrassen gonzen van ru moer". Dat de politie handen vol werk heeft aan het oppak ken van raddraaiers, het uit delen van parkeerbonnen en het scheiden van vechtende jongeren vermeldt het blad niet. „Een avondje uit in Noordwijk", zo valt in het magazine te lezen, „valt ge woon bij iedereen in de smaak". Over smaak valt te twisten. Smaak (2) Het fraai uitgevoerde Noord wijk Magazine bevat ook een groot aantal advertenties van familiehotelletjes, restaurants en nog te openen accommoda ties als het Horizon Plaza Ho tel, het oude hotel Zinger. Dat echter in een paginagrote ad vertentie ook appartementen te koop worden aangeboden in een hotel waarvan nog geen steen op de andere staat, sterker nog, waarvoor nog niet eens een bouwvergun ning is afgegeven, mag uniek worden genoemd. De plaatse lijke PvdA vond het zelfs shockerend. Shockerend zijn ook de pegels die in het maga zine aan de bereikbaarheid van Noordwijk zijn gewijd. Volgens het blad ligt Noord wijk uiterst centraal in de randstad en is deze badplaats van internationale allure via een modern wegennet snel te bereiken vanuit de steden Leiden, Haarlem, Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Wat een onzin. Wie op een mooie zomerse dag wel eens in de file op de Leidsevaart heeft gestaan, weet dat Noordwijk uiterst ongelukkig in een uithoek van de rand stad ligt en via vaak verstopte wegen maar moeizaam te be reiken is. Beschuit Medewerksters van het Leid se kraamcentrum Rijn en Vliet paradeerde woensdag door de Haarlemmerstraat om promotie te maken voor hun werkgever. Grote sandwich- borden en beschuit met muis jes moesten het winkelende publiek ertoe bewegen zich bij het centrum te laten inschrij ven. Het werven gebeurde in de vrije tijd van de dames, want, zo gaven ze toe, ze heb ben het veel te druk om dat tussen de bedrijven door te doen. Raar is dat: te weinig personeel hebben en dan op je vrije dag de straat op gaan om nog meer werk op je hals te halen. Het was logischer ge weest als de acht actievoeren de medewerksters naar de Haarlemmerstraat waren ge komen om voorbehoedsmid delen uit te delen. Samen (1) Wim en Marjolein gaan sa menwonen. Na een heftige kennismakingsperiode en een turbulente verlovingstijd gaat het promotionele duo voort aan gezamenlijk door het le ven. Mét toestemming van hun beider voogd, Leen Kor- bee van de Noordwijkse on dernemersvereniging. Hij concludeerde maandagavond dat Wim Rovers van de VVV Noordwijk en Marjolein van der Jagt van de Stichting Pro motie Noordwijk (SPN) zich eigenlijk al lange tijd met het zelfde werk bezighouden en het efficiënter zou zijn als ze maar samen in een kantoortje zouden gaan huizen. Ruzies zijn niet meer te verwachten want „de samenwerking is perfect". Helaas wil weer niet iedereen in Noordwijk op de bruiloft komen. Een groep le den van de Horeca Vereni ging Noordwijk weigert steun te verlenen aan deze samen werking. Maar ja, het blijft Noordwijk Natüuüürlijk. Samen (2) De aangekondigde samenwer king tussen de VVV en de SPN zal ingewijden in de Noord wijkse toeristenbranche niet echt hebben verbaasd. Even leek het mooi bij de op richting van de SPN maar al snel begonnen de geruchten over slecht betalende onder nemers de ronde te doen. Het geesteskind van ondernemers zelf leek ook niet te ontko men aan de „twistziekte" die tussen de verschillende on- dernemersgroepen in Noord wijk heerst, iets dat verschil lende ingewijden bij de ge boorte van de SPN direct al voorspelden. Dit heeft nu ge leid tot een fusie van de SPN met de VVV waarbij de eerste instantie ondergebracht wordt in het VVV-kantoor. Daar mee ontstaat in feite één VVV die meer middelen tot haar beschikking heeft dan voor de oprichting van de SPN. Nu maar hopen dat het een vruchtbaar huwelijk wordt. Goeiemorgen De firma Pieterse kocht dit voorjaar een stuk grond op het industrieterrein Boven land in Ter Aar. De opper vlakte werd netjes afgepaald en dat was dus dat. Het be drijf vroeg een bouwvergun ning aan voor een bedrijfshal en verkreeg die ook zonder problemen. De bouw werd be gonnen en zoals te doen ge bruikelijk kwamen regelma tig gemeenteambtenaren con troleren of alles precies vol gens bestek verliep. De hal was klaar en werd vervolgens in gebruik genomen. Totdat de gemeentearchitect bij een laatste controle in de gaten •kreeg dat de bedrijfshal van Pieterse aan weerszijden één meter buiten het grondgebied van de eigenaar stond. Geluk kig voor de gemeentearchitect was het nog mogelijk dat Pie terse 65 vierkante meter grond erbij kon kopen. Dit moest nog goedkeuring heb ben van de commissie open bare werken en met het schaamrood op de kaken zat onze ambtenaar zich deze week in de commissie te scha men. Onder bulderend gelach en met de kreet: „Goeiemor gen Bruning" ging de com missie akkoord met de trans actie. Drempels De techniek was de ervaren „Dr. Lelylaan-coureurs" al maanden bekend. Met 70 a 80 kilometer in het uur kon je zonder problemen zalig over het grijze beton zoeven. Voor waarde was dat in de nabij heid van de Vierlinghlaan de teller slechts ongeveer 50 ki lometer per uur aanwees. Re den: de spontaan ontstane verkeersdrempels in het weg dek die je door contrastgebrek nauwelijks zag. Je voelde ze echter des te meer, want als je er met 70 overheen ging zat je met je kop door het dak. Be gin deze week was het even vreselijk schrikken geblazen. Totaal onverwacht doemden in de directe omgeving van de drempels zwarte obstakels op. „Echte drempels, ze hebben er nu echte drempels van ge maakt", moet het door menig chauffeurshoofd geflitst zijn terwijl de snelheid werd te ruggeschroefd naar 30 kilo meter per uur. Fout: waar het contrast voorheen ontbrak, bleek dat het aangebrachte kleurverschil te zorgen voor een gladde passage. De alweer wijzer geworden coureurs we ten inmiddels genoeg: drem pels weg, ruitenwissers aan. Hoewel, er zit een addertje onder het gras. Of liever, er rijden fietsertjes en bromfiet- sertjes over de rijbaan. Bij het Lelyviaduct is een van de tunnelbuizen voor (bromfiet sers en voetgangers afgeslo ten. Afhankelijk van de rich ting die ze rijden, moeten ze de rijbaan oversteken. En om rijden doen fietsers niet graag met als gevolg dat stevig plan- kende coureurs thans laveren tussen de meestentijds zonder verlichting rijdende fietsen en brommers. Een nieuw obsta kel voor het autoverkeer op de Dr. Lelylaan. Ruitenwis sers op standje twee dus. Parkeerregime wordt doorgelicht LEIDEN Het vergunningen bestand van het parkeerrestric- tie-systeem in de Leidse bin nenstad wordt binnenkort doorgelicht. Dat meldde M. Kuzee van de gemeente Leiden gistermiddag tijdens de com missie voor beroep en bezwaar. Volgens Kuzee is deze maatre gel nodig omdat is gebleken dat een aantal vergunningen in dertijd onterecht is verstrekt. Een van de aanleidingen voor het doorlichten is het geval van een bewoonster van de Oude Singel. Zij diende twee jaar ge leden een aanvraag in voor een vergunning. Deze werd haar toegewezen en zij heeft ook be taald. Bij toeval kwam men er bij de directie verkeer achter dat zij niet binnen het ristric- tiegebied woont. Nu de ge meente haar vergunning weer heeft ingetrokken heeft zij hiertegen bezwaar aangete kend. Dat werd gisterochtend behandeld in de commissie beroep en bezwaar. Kuzee gaf toe dat zij niet de enige is ge weest die onterecht een ver gunning heeft gekregen: „We kregen de aanvragen met hon derden tegelijk binnen en heb ben daarom fouten gemaakt". (ADVERTENTIES) 12 KLEUREN Pullover. 100% zuiver scheerwol In 12 actuele kleuren, o a bordeaux, lime, oli|f en rood S. M en L Van deze uitstekend te combineren pullover zult u er ongetwijfeld meer dan één willen hebben Zeker nu. voor de rTVi verbijsterende pnjs van 'Populaire Prijzen shop' de Bijenkorf 0 Extra lange koopdagen bij de Hofleverancier: as. woensdag, donderdag, vrijdag en maandag tot 21.00 uur Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man, vrouw, voor opa of oma, voor uw zoon of dochter. Voor ieder een die graag op de hoogte blijft van het belangrijkste nieuws: een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van woensdag 6 december 1989 t/m dinsdag 16 januari 1990 en kost slechts f 20,-. Op pakjesavond staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een prachtige cheque die vergezeld gaat van een origi nele goudkleurige drukplaat in miniformaat. Wanneer u de bon invult en vóór 1 december aan ons stuurt, zorgen wij tijdig voor de cheque met drukplaat en bezorgen vanaf 6 december de krant op hel door u aangegeven adres. Met betalen kunt u wachten tot u van ons een acceptgiro hebt ontvangen. BON VOOR GESCHENKABONNEMENT Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor Naam:Voorl.: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 6 december 1989 t/m 16 januan 1990 Stuur de cheque met dnikplaatje en te zijner tijd de acceptgiro naar: Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Datum:Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel met nodig aan de Leidse Courant. Abonnementenservice, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag d iru

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13