Vernieuwde Fiat Uno ichoner en stiller 1 itarten bij koud weer niet zo'n kunst meer feel belangstelling oor nieuwe Lotus empra volgt Regata op CTX-automaat voor Escort en Orion 4jto Cetdae Commit ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 9 lenoeg zeven jaar gele- I, in het begin van 3, gaf Fiat met de Uno j nieuwe richting aan fhet ontwerp van com- Ue gezinsauto's. Het is ^normaal, zo'n hoge en Jkante achtersteven Sb maximale binnen- Itite; of een relatief e^e carosserie waarin de isitie vrij rechtop is extra beenruimte te vormgeving van de Uno destijds echter nogal Tevens was het de auto mee Fiat de grootscheep- tomatisering van zijn pro- op gang bracht, wat on- neer een hoger kwaliteits- ■^au opleverde. Maar de Wikkeling gaat snel voort, "lUno is geen opvallende meer, mede door zijn gro- -verkoopsucces. Tijd voor ie» geheel nieuwe versie is jinog niet, eerst vernieuwt de grotere middenklasse- aJellen. Met een facelift i Fiat's meest populaire lel er weer even tegen spen. Het uiterlijk werd Ook het interieur van de Fiat Uno is nieuw ingericht. FOTO: pr enigzins gelijkgetrokken met dat van de grotere en nieuwe re Tipo, de motorenreeks is herzien en bevat nu alleen schone benzineversies en een diesel. De indeling van het gamma, in de afgelopen jaren al regelmatig gewijzigd, werd weer eens nieuw opgezet. Sinds het voorjaar kenden we al de Uno 45 i.e. met éénliter injektiemotor en geregelde ka- 3rle nieuwste prijslijst van Fiat komt de vierdeurs Regata se- niet meer voor. In feite speelde dat model op basis van de ho al langere tijd geen rol van betekenis meer. "Is de vijfdeurs Ritmo is vervangen door de Tipo zou ook de 4ta opgevolgd worden door een op de Tipo gebaseerde sedan _Japarte kofferbak. Hoe die er ongeveer uit ging konden we eoordelen aan de hand van de ook op de Tipo gebaseerde |.kcia Dedra, enkele maanden geleden gepresenteerd en bin- kort in Nederland te koop. 5.'s versie gaat Tempra heten en komt in 1990 op de markt, löpresentatie in Italië vindt in januari plaats, in ons land is de 35) halverwege 1990 leverbaar. Het model krijgt motoren van ïnlot 2,0 liter, naast de vierdeurs uitvoering komt later een jejeurs stationcar. opzichte van de Lancia Dedra valt bij de Fiat Tempra voor at andere achtersteven op; de Tempra heeft een derde zijruit 3 |en ronder kofferklep, zonder de hoekige spoilerrand van de ^ya. Verder heeft de Lancia sterker motoren (vanaf 1,6 liter) „.literaard een luxueuzer uitrusting zoals passend voor het _is duidelijk dat Fiat met de Tempra weer heel wat verloren ïrtan terrein kan terugwinnen, wanneer dit model tenminste s%- geaccepteerd zal worden dan de Tipo. Ligt het aan het on- ^bentionele uiterlijk dat de Tipo in ons land niet aanslaat, ter- ^het technisch toch een prima auto is? Als het dat is zou de Ipra weieens het antwoord op dit probleem kunnen blijken. talysator. Op basis van die en kele jaren geleden ontwikkel de moderne FIRE-motor ont stond voor de Tipo een 1,4 li ter aggregaat, dat nu ook in de Uno 70 i.e. verschijnt die de 60 vervangt. Evenals de 45 i.e. heeft dit model centrale brandstofinjektie en een gere gelde katalysator. Verder ken den we al de Uno 75 i.e. met centrale injektie en katalysa- I op de oudere 1,5 liter motor. Nieuw is dat de Selecta automaat-versie nu ge baseerd is op de Uno 75 in plaats van op de verdwenen 60-versie. Gebleven zijn ver der de 1,3 liter Turbo i.e. (100 pk) met katalysator en de 1,7 liter diesel-Uno (60 pk, bij de overige versies geeft de type aanduiding nog steeds het aan tal pk's aan). Meer comfort Een rondere vormgeving van front en achterzijde zorgt voor minder luchtweerstand en een eigentijdser aanzien voor de nieuwe Uno. De boller achter klep naar het model van de Tipo is niet zoals bij dat model van kunststof, maar gewoon van staal. Het interieur is nieuw inge richt, met als meest opvallend onderdeel een nu conventio neel ingedeeld dashboard. Het ziet er verzorgd uit en is prak tisch, maar laijg niet zo origi neel als het oude. De nieuwe bedieningshendels aan het stuur hebben een nadeel: zoals bij andere Fiats zijn er aan de linkerzijde twee hendels, een lange voor de buitenverlich- De vernieuwde Fiat Uno met aangepaste vormgeving. ting en een korte voor de rich tingaanwijzer Die zitten te dicht bij elkaar, zodat gauw de verkeerde gepakt wordt om richting aan te geven. Nieuwe stoelen zorgen voor goed zitcomfort en veel zijde lingse steun. De uitrusting is opgewaardeerd, aldus Fiat, maar dat geldt dan niet voor de basisversies (45 en 70) die nogal karig aangekleed zijn. De S-uitvoering is al veel aan- De Fiat Tempra is halverwege volgend jaar leverbaar. trekkelijker, de SX echt luxueus. De laatste is er alleen als 75 (drie- of vijfdeurs). Jam mer dat de knopjes van de elektrische raambediening veel te ver naar achter ge plaatst zijn, zodat je er bepaald niet makkelijk bij kunt. We noemen even de overige varianten: de 45 driedeurs ba sisversie, drie- of vijfdeurs S, de 70 driedeurs basisversie en vijfdeurs S; de 75 Selecta auto maat driedeurs met S-uitrus- ting, de Uno Turbo driedeurs, en de Uno Diesel als drie deurs basisversie of vijfdeurs S. Aantrekkelijke prijzen We reden ter kennismaking in drie versies van de nieuwe Uno: de 70, 75 SX en Turbo. In motorprestaties lopen de eerste twee. zoals de type-aanduiding aangeeft, weinig uiteen De moderner motor van de 70 is iets stiller dan die van de 75. beide zijn het aardig pittige auto's De 75 moet volgens de fabrieksgegevens iets sneller en zuiniger zijn. in de praktijk is het dc vraag of het echt zal schelen. Op basis van de papieren gege vens valt wel te zeggen dat de Uno 45 bepaald geen rappe auto is, en dat hij ondanks de standaard vijfbak niet enorm veel zuiniger zal lopen dan de 70/75 omdat de motor regel matig hard moet werken Daar tegenover staat de Uno Turbo, spektakulair snel maar mét een hoog benzinever bruik. De tot 46 liter vergrote tank (andere modellen kun nen slechts 38 liter brandstof meenemen) is krap bemeten. De vering van de Turbo is nog wat straffer dan die van de overige versies. De gewone Uno's hebben een goed aan sprekende, maar korte vering die wat grotere oneffenheden duidelijk doorgeeft. Het weg gedrag is geheel probleemloos, alleen bij de Turbo wordt enig rijtalant gevraagd om de volle prestaties verantwoord te kun nen inzetten. Alles bijeen is de nieuwe Uno duidelijk comfortabeler ge worden, op de genoemde korte vering na, en niet veel duur der. De meeste versies komen slechts enkele honderden gul dens duurder uit dan hun voorgangers, met als uitzonde ring de Uno Selecta. Die kreeg een grotere motor en meer uit rusting. met als gevolg dat de prijsstijging voor deze versie hoger uitviel. Het gamma begint met 18.250,- voor de 45, een aan trekkelijk gemiddelde is bij voorbeeld een vijfdeurs 70 S voor ƒ21.850,-. De vijfdeurs Uno DS diesel komt op 26.200,-. de Selecta kost nu ƒ23.200,-. het duurst is de Tur bo met 32.350,-. Afgezien van die laatste variant is de nieuwe Uno nog altijd een bepaald niet dure. moderne en relatief ruime auto. PETER FOKKER Ïe starts zijn tegenwoordig niet meer zo'n probleem roeger. De moderne 12 t-aceu's zorgen voor Iht bij het startproces, de nwoordige brandstof bevat Jale. ook bij koud weer Hekings-gewillige compo- ten en tenslotte zorgen bij jerne motoren de start- fzieningen ervoor, dat de ders tijdens de start- en piloopfase met een gemak- jker brandend mengsel ge worden, bndanks blijft de vraag: !t men bij strenge kou en -{onwillige motor de start or telkens slechts korte tijd enen, met kleine pauzes ^en, of is het beter hem {er, dus aan één stuk, te la- draaien. antwoord ligt voor de d men dient de startmotor (er te laten draaien. Hoe is afhankelijk van de jjkwijze van de motor, penzinemotoren dient men a twintig seconden te laten lien, vooral wanneer het 8 om een inspuitmotor. Als 1 slaat de motor binnen maximaal de eerste dertig se conden aan, zo niet, houdt men een kleine pauze van der tig seconden tot eén minuut aan alvorens opnieuw te star ten, wederom gedurende twin tig a dertig seconden. Bij dieselmotoren is er maar één manier: laten draaien tot dat de motor aanslaat. De zelf- ontbrander moet het hebben van de temperatuur van de ge comprimeerde lucht, die zo heet moet zijn, dat de ingespo ten brandstof kan ontbranden tijdens de startprocedure, met behulp van een gloeispiraal. Hoe langer men de motor laat draaien, hoe warmer de lucht wordt. Voet weg Voor alle motoren geldt: tij dens het starten voet weg van het gaspedaal! De koude start voorziening levert een exact aangepaste hoeveelheid brand stof. Een gedeeltelijk of zelfs geheel ingedrukt gaspedaal tij dens het starten verstoort de zorgvuldig afgestemde brand stofvoorziening volkomen, zelfs «tot volledige dienstweige ring. Wild 'pompen' met het gaspedaal kan bij benzinemo toren met acceleratie-sproeier de motor 'verzuipen'. Bij benzinemotoren met half- automatische startvoorziening, trapt men voor het starten het gaspedaal éénmaal rustig hele maal in, waardoor de koude start-automatiek in de koude start-stand gebracht wordt. Tijdens het starten 'het gaspe daal niet meer aanraken. Pas wanneer de motor loopt, trapt men het gaspedaal kort in ten einde de warmeluchtpositie van de start-automatiek in werking te stellen. Bij injectie motoren en bij benzinemoto ren met volautomatische start installatie kan men zich het intrappen van het gaspedaal voor de start besparen. De be- drijfshandleiding geeft in elk geval informatie omtrent de juiste handelwijze bij de diver se motorsystemen. Bij benzinemotoren met hand- choke moet men de choke uit trekken en na de start weer langzaam terugduwen, naarge lang de motor dit accepteert zonder te stotteren. Daarbij is het beter aan de stottergrens te blijven dan de motor snel en met een te rijk mengsel te la ten lopen - terwille van het milieu, de motor en de porte monnee. Bougies los En mocht men soms het ge voel hebben, dat de motor ver zopen is (er komt dan een ster ke benzinelucht uit de uitlaat), dan blijft er niets over dan de bougies los te schroeven. Kletsnatte bougies zijn dan het bewijs: nu moet de motor met verwijderde bougies met vol gas doordraaien, gedroogde (liever nieuwe) bougies in schroeven en opnieuw starten - volgens voorschrift en zon der gas geven. Nog even iets omtrent de die selmotoren: moet men in de winter nu wel of niet benzine toevoegen? In de laatste jaren is de dieselbrandstof verbe terd. In Duitsland en de om ringende landen is ze bedrijfs- zeker tot 20-22 graden onder nul. Dit is bij ons meestal vol doende, ook in een koude win ter en zelfs bij wat lagere tem peraturen zijn er in de regel geen problemen. Ondanks dat - is extreme kou te verwach ten of rijdt men in een onbe kend gebied, bijvoorbeeld in de bergen, zelfs tot 30%) benzi ne bijtanken. Het liefst lood vrije benzine. Behalve een ge ring vermogensverlies en mis schien een sterkere klopnei- ging accepteert de dieselmotor deze toevoeging zonder pro test. Als de motor loopt - en mo derne motoren starten heel ge makkelijk, als men ze goed be handelt - dan rijdt men hem warm. Het laten warm draaien bij stilstand is een misvatting uit lang vervlogen tijden. Wat het milieu betreft: geen angst voor 'wolken', die uit de uit laat stromen. Vooral bij moto ren met katalysator bevatten zij, zodra die in werking is, slechts een gering percentage schadelijke stoffen. Voor het merendeel bestaan ze - 's win ters goed zichtbaar - uit wa terdamp. .Ihebbers van Britse sport- (ens wachtten al jarenlang Üe beloofde nieuwe Lotus ■i, zij zagen dit wachten on- op de Londense Motorfair lelijk beloond. feaak van het uitblijven van Jmodel was de nogal bewo- ki historie van Lotus in de tiéte jaren. De Elan moest jjj (relatief) betaalbare twee- !|oons cabriolet worden, zo- Be gelijknamige voorganger Jiet begin an de jaren zestig. r#t verscheen Toyota op het fjel: de Japanse gigant nam r!(beperkt) aandeel in Lotus iou motoren uit de Celica spen voor die Elan. Door de ^rkte financiële middelen Lotus duurde de ontwik- hng al lang, vervolgens de volledige overname het merk door General #rs. Dat verschafte de mid- in om een hoogwaardiger 2J>mvangrijker produktie te Ven opzetten, maar het be- ■fnde wel dat de Toyota-mo- natuurlijk moesten wij- Het werd nu een Isuzu- want GM heeft dat Japanse merk een •jhtbron, in rlat aandeel. Zo werd de nieuwe Elan feitelijk ten tweeden male geboren, compleet met een nieuwe produktie-technologie. Wat Nederland betreft is de wedergeboorte van Lotus daar mee nog niet afgehandeld. De import-aktiviteiten stonden ja renlang op een zeer laag pitje, en dat paste niet in het nieuwe leven dat het merk onder GM- vleugels begon. Er moest een nieuwe importeur komen die er flink de schouders onder wilde zetten. Dat werd Kroy- mans, een holding waarin on der meer ook de Jaguar- en Ferrari-import zijn onderge bracht. Voor Lotus werd een nieuw bedrijf opgericht, dat nu voorlopig in Huizen is neerge streken. Volgend jaar moet een nieuw pand verrijzen in de buurt van Amsterdam. De im port- aktiviteiten zijn niettemin al krachtig ter hand genomen. Direkteur Jan Kooien kon ten minste melden sinds de start (in september) al twintig auto's verkocht te hebben, waar er eerder slechts één of twee nieu we Lotussen per jaar in ons land op de weg kwamen. Dit succes (vooral met de Elan, die pas halverwege 1990 naar ons land komt) verbaasde zelfs de nieuwe importeur die toch als doel had Lotus in Nederland krachtig nieuw leven in te bla zen. De doelstelling is nu bijge steld op de verkoop van circa vijftig auto's per jaar, te verde len over de nieuwe Elan Turbo SE en bestaande (onlangs flink gemoderniseerde) Esprit Turbo SE. Beide modellen beschikken over een viercilinder zestien- kleps turbomotor, die van de Elan levert uit 1,6 liter 165 pk en die van de Esprit uit 2,2 liter liefst 264 pk. De Esprit kost ƒ242.500,-, de Elan zal ruwweg half zo duur worden. Dat Kroymans werk maakt .van exclusieve merken werd al lange tijd bewezen met de Fer rari-import, die ook al in een nieuw en erg fraai pand is on dergebracht. Het is gebouwd naast het vanouds bekende adres aan de Soestdijkerstraat- weg in Hilversum en moet hel pen de Ferrari-klanten nog meer service te bieden. Ook van dat merk worden er jaar lijks zo'n vijftig nieuwe auto's geleverd. Tegelijk met de ope ning van het nieuwe Ferrari- pand (door Ferrari-rijder van het eerste uur prins Bernhard) debuteerde in ons land de nieu we 348 tb. Deze opvolger voor de 328 heeft een grotere motor (3,4 liter V8, 300 pk), dwarsge- plaatste versnellingsbak zoals F-l Ferrari's, en een op de twaalfcilinder Testarossa geïn spireerd uiterlijk. Het is het goedkoopste model van Ferra ri, in basisversie geprijsd op ƒ273.000,- PETER FOKKER De Ford Escort, binnenkort met CTX-automaat. FOTO: PR Zeer binnenkort breidt Ford, zoals reeds eerder beloofd, het aantal modellen uit dat met CTX-automaat geleverd kan worden. Op dit moment is die soort automaat er alleen in de Fiesta, nog dit jaar kunnen ook de Escort en Orion ermee geleverd worden. Het gaat dan niet alleen om een combinatie met de 1.4i motor (55 kW/75 pk), zoals we die al kennen uit de Fiesta- reeks. Daarnaast zal de Escort in meest luxueuze Ghia- versie met 1,6 liter motor (66 kW/90 pk) met CTX-automaat te koop zijn. Die traploos variabele CTX- automaat is niets anders dan de Nederlandse Transmatic versnellingsbak die min of meer als opvolger voor de DAF-Variomatic werd uitge dacht door DAF-oprichter Hub Van Doorne. Een auto maat met groot schakelbereik, die geen voelbare schakelpun- ten heeft en nauwelijks ver mogensverlies oplevert tegen over een handgeschakelde transmissie. Ten opzichte van de gewone drieversnellings automaat die voor de Escor- t/Orion geleverd kon worden levert de CTX vooral op de buitenweg een belangrijk lager verbruik op, door lager motor- toerental minder geluidsont wikkeling, en iets betere acce leratie. In 1.4i CL-versie komt een CTX-Escort op 26.220,-, een CTX-Orion op ƒ27.100,-; ze zijn er ook in Europa-versie (nieuwe naam voor de vroege re Bravo-uitvoering). Fabrikanten bezuinigen op veiligheid van auto's Een aantal auto-fabrikanten beknibbelt bewust op de vei ligheid van hun produkt om hun type zo goedkoop moge lijk op de markt te kunnen brengen. Dat concludeert de Consumentenbond nadat zij elf typen auto's heeft onderzocht op ruim vijftig punten waar van bekend is dat zij de kans op en de ernst van letsel bij een aanrijding beïnvloeden. Uit het onderzoek blijkt dat in de categorie kleine midden klassers de Volvo 340 DL en de Opel Kadett (op de voet ge volgd door VW-Golf-Manhat- tan en FIAT-Tipo 1.4) de beste bescherming bieden, de Ci troen BX 14 RE de slechtste. Onderzocht zijn verder. Nissan Sunny 1.4LX, Ford Escort 1.3 Bravo, Renault 19 GTS, Mazda 323 LX, Toyota Corolla 1.3XL en Honda Civic GL. De resultaten komen min of meer overeen met uitgebreide re onderzoeken, verricht door de zusterorganisatie van de Consumentenbond in Enge land. Ook daar scoort Volvo samen met Audi-VW en Saab hoog terwijl Citroen en de driewieler Reliant Rialto veel minpunten vergaren. Het bewust beknibbelen op de passieve veiligheid van auto's illustreert de Consumenten bond met het voorbeeld Toyo ta. „Het stuurwiel van de ge teste Toyota biedt de bestuur der een geringere bescherming dan het in Engeland gemon teerde stuur", aldus de bond in de Consumentengids van deze maand. Voorschriften De auto-industrie heeft welis waar de passieve veiligheid van haar vierwielers ver hoogd, maar de Consumenten bond bepleit toch samen met haar Europese zusterorganisa ties voor strengere wettelijke voorschriften omdat de huidi ge richtlijnen niet streng ge noeg zijn, „zeker vergeleken met bij voorbeeld de eisen in de Verenigde Staten". De Consumentenbond conclu deert ondermeer dat bij slechts drie van de onderzochte auto's het stuurwiel zo is ontworpen dat bij een frontale botsing het hoofd van de chauffeur ont zien wordt. Slechts een stuur wiel ontziet de borst van de bestuurder. Verder kan er het' nodige verbeterd worden aan de pasvorm van de veilig heidsgordels. Bij vier van de geteste auto's zijn de stoelen te zwak of gevaarlijk gecon strueerd. Slechts twee auto's beschikken over dwarsbalken aan de voordeur, een belangrijke be scherming bij het opvangen van een 'midscheepse' aanrij ding. Dergelijke aanrijdingen zijn goed voor ruim een kwart van alle auto-ongelukken in ons land- Autofabrikanten nemen brandgevaar licht op. zo blijkt verder uit het onderzoek. Bij negen auto's lopen de benzin tank, de vulopening of de ver binding tussen beide te mak kelijk schade op. Twee auto's beschikken over een dusdanig elektronisch circuit dat bij een aanrijding makkelijk kortslui ting kan ontstaan. Luchtzak Audi voldoet royaal Sinds jaren onderzoeker, de Amerikaanse verkeersautori- teiten van NHTSA regelma tig personenwagens en com bi's op de veiligheid voor de inzittenden bij een frontale botsing. In de jongste test be haalde het door Audi ont wikkelde airbag-systeem de beste resultaten die ooit door de NHTSA werden vastge steld. De met testpoppen en meet apparatuur uitgeruste auto's knallen met een snelheid van 55 km/uur tegen een be tonnen muur. Daarbij wor den tijdens de botsing ontsta ne versnellingen en krachten op diverse plaatsen bij de testpoppen gemeten. Uit de bij de botsing verkre gen meetgegevens leidt men biomechanische grootheden af. De voor mensen nog te verdragen hoogste waarden mogen niet overschreden worden. Om beter te kunnen vergelijken gebruikt men een Crash-Test-Index (CTI). Deze CTI-waarde is een norm voor de mate van be scherming voor de bestuur der en de naast hem zittende passagier. Voor het hoofd geldt een grenswaarde (HIC, Head Injury Criterion) van 1000. Hier bleef de bestuur der-dummy van de Audi 100 bijna zes keer onder deze maximumwaarde. Voor hem werd een HIC-waarde van 185 geregistreerd. De aan het bovenlichaam gemeten waarden kwamen bij de Audi uit op 100, slechts onge veer half zo hoog als de toe gestane maxima. (ADVERTENTIE) ^roenen^,

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11