Sinaasappels en vrije discussie Tweede kans voor Dubcek Honecker dreigt uit partij gezet te worden Poolse premier bezoekt Moskou ER VORMINGEN IN REICHENBERG: Nicolae Ceausescu rotsvast in het zadel iïITENLAND QeidóaQowiant VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 S en SU grossieren vredelievendheid SKOU De Sovjetunie is verheugd r de verklaring van de Amerikaanse sident George Bush dat er een punt ;t worden gezet achter de politiek 'containment'. Dit beleid was ge op het indammen van de Sovjet- r ansie. Het vormde de kern van de buitenlandse politiek ten van de Koude Oorlog. Bij het nade- van de eerste topontmoeting tussen ■batsjov en Bush grossieren beide tijen in vredelievende uitspraken arin opgeroepen wordt tot de defini- re beëindiging van die Koude Oorlog. ti>h en Gorbatsjov zullen elkaar 2 en 3 :ember ontmoeten op twee oorlogs- epen voor de kust van Malta. Gevreesde Poolse militie afgeschaft WARSCHAU Het Poolse parlement heeft de Arbeiders milities (ORMO) afgeschaft. De 'vrijwillige reservisten van de politie' gelden als de 'sterke arm' van de communistische partij. Sprekers namens de re geringscoalitie van Solidariteit, Boerenpartij en Liberalen he kelden in het parlement de „stalinistische structuur" die „het symbool vormt van het kwaad en van het systeem van klikkenDe QRMO telt 600.000 leden, die allen lid zijn van de communistische partij en, zo zei een afgevaardigde van Solidariteit, zeer grote voorrechten genieten. MOSKOU Minister-president Ta- deusz Mazowiecki van Polen is voor een vier dagen durend bezoek in Mos kou. Hij werd gisteren verwelkomd door Nikolaj Ryzjkov, de premier van de Sovjetunie. Mazowiecki is de eerste niet-communistische premier van een Oosteuropees land die sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog officieel wordt ontvangen in Moskou. Hij spreekt onder anderen met president en partijleider Michaïl Gorbatsjov, pre mier Ryzjkov en nobelprijswinnaar Andrej Sacharov. Volgens Sovjet woordvoerder Gerasimov zal het be zoek worden gebruikt om een aantal geschillen bij te leggen. Minister-president Mazowiecki. Onderzoek naar corruptie Zivkov SOFIA De Bulgaarse com munistische partij heeft een commissie ingesteld, die de be schuldigingen van corruptie on der ex-partijleider Todor Ziv kov moet onderzoeken. Verder zullen enkele maatregelen ge nomen worden om de voorrech ten van partijfunctionarissen te verminderen. Zo is besloten huizen en jachtterreinen, die tot nu toe voorbehouden waren aan partijfunctionarissen, voor alge meen gebruik beschikbaar te stellen Zivkovs eigen bezittin gen zullen ten goede komen aan vakverenigingen en jeugdorga nisaties. Leger Joegoslavië tegen pluralisme BELGRADO Een hoge Joegoslavi sche militaire functionaris heeft gezegd dat het leger de invoering van een meerpartijenstelsel in Joegoslavië van de hand wijst. Bovendien suggereerde hij dat de strijdkrachten zouden kun nen ingrijpen, om het land voor uiteen vallen te behoeden. De uitlatingen be vestigen de steeds diepere kloof tussen voor- en tegenstanders van een meer partijenstelsel. Het Joegoslavische leger heeft zich lang afzijdig gehouden van de politieke en economische conflicten in het land, maar de afgelopen tijd ge ven hoge officieren steeds vaker uiting aan hun ongerustheid over de mogelij ke gevolgen van de aanhoudende crisis. Albanië verwerpt alle hervormingen WENEN De Albanese leider Ramiz Alia heeft de hervormingen in Oost-Eu ropa veroordeeld en ze „do delijk" genoemd voor het orthodoxe communisme. Alia maakte duidelijk dat in Albanië geen koerswijzin gen te verwachten zijn. De partijleider beschuldigde de „revisionistische" commu nistische partijen in Oost- Europa ervan „de rode lo per voor de contra-revolu tie" te hebben uitgelegd. Het stalinistische Albanië brak in 1961 met de Sovjet unie en stapte in 1968 uit het Warschau Pact. CICHENBERG Bur gmeester Gerhard Opitz ijgt stevig om de oren. 0)k al wijst hij nog zo op meest recente ver flenste, de aanleg van een ^asfalteerde weg naar fet buurtschap Julianen- 3 >rg. Maar het volk van sichenberg is bijeen voor 1< jn eerste democratische aijeenkomst en dat zal de «irgervader weten ook. ïichenberg, een dorp zoals :len op het Oostduitse platte- 9nd. Het ligt een kilometer of fljftig van Oost-Berlijn en bij- ia even ver van de Poolse verwijderd. Het volksbe- l^ad, bijeengeroepen' door bur Opitz vanwege de politieke vernieu in de DDR', wordt be door zestig van de 380 njiwoners. iet is nog etfen wennen voor mensen. Ze mogen nu ein- zeggen wat ze denken, )pitz benadrukte dat nog aan i|et begin van de vergadering. Verschillende mannen en zit met de straatverlich ting, die een jaar of tien gele beloofd is. En die aan draag voor een telefoonaan sluiting, twintig jaar geleden ngediend, die is nog altijd niet e ehonoreerd. )e vragen zijn meer verwij- i en, de toon is van een volume die de oren warmt. Totdat een dorpsonderwijzer op- itaat: „Het is goed dat iedereen r egt wat hij denkt. Alleen ver- f- ronder ik me over de manier dat gebeurt. We noeten proberen kalm te blij- il/en. Tegen de burgemeester hoeft toch niet". "Broekie Opitz (57) heeft het nog nooit "zo zuur gehad sinds hij als iroekie van 23 zijn ambt aan vaardde. De communistische burgervader bestuurt het dorp ïu ruim 33 jaar. En in die tijd is er toch veel veranderd, zo houdt hij iedereen voor. Neem zijn jongste huzarenstukje: de aanleg van een verharde weg naar Julianendorf, 1.600 meter iang en vorige maand opgele verd. Een affaire die exact 762.154 Oostduitse marken heeft gekost. Opitz vergeet daarbij te vermelden, dat de inwoners van het buurtschap twintig jaar geleden al met hun wens op de stoep van het gemeentehuis stonden. De nieüwe weg is overigens :voor het grootste gedeelte be taald door de twee bedrijven die Reichenberg regionale be- tekenis geven. Een melkvee- J en een plantencollectief, de zo- til genaamde LPG's (Landbouw Produktie Gemeenschap). De bazen van de LPG maken in feite ook de dienst uit in het dorp. Ze verschaffen werk, i trekken jonge arbeidskrachten v( aan en bouwen huizen voor i«hen- Ij; Maar ook de Thomas Müntzer- school is een regionale trek- pleister. Liefst driehonderd I kinderen, afkomstig uit een _j elftal dorpen, leren er goede j en slechte dingen. Veel praten en discussiëren doen ze niet. „De kinderen hier in het dorp i hebben de angst met de moe- - dermelk binnengekregen. Ze I durven niets te zeggen. Dat ligt in een stad anders. Trou wens, we liggen hier sowieso Bij het volksberaad in Reichenberg liepen de emoties soms hoog op. een half jaar achter op bijvoor beeld Berlijn, ook al kunnen we Westerse tv-zenders ont vangen", zegt een inwoonster. Geen schietlessen Tot demonstraties is het in Reichenberg nog niet geko men. Dat zal geen verbazing wekken. Tot nu toe is de enige tastbare hervorming de aan wezigheid van sinaasappels in de plaatselijke supermarkt. Die verrassing ligt anders al leen daags voor Kerstmis in de rekken. Nieuw is ook dat de kinderen in de hoogste klassen van de Thomas Müntzerschool geen schietlessen meer krij gen. Tot voor twee weken was dat wel het geval. Sigrid Stade is voorgangster van de evangelische kerkge meenschap in Reichenberg. Zij houdt de diensten in haar ach terkamer, omdat de kerktoren al jarenlang op instorten staat. Zij vertelt dat in toaal drie jon gelui Reichenberg hebben ver laten om hun geluk in het Westen te zoeken. Ze zijn ge vlucht voor de grenzen open gingen. Wel even iets anders dan in Stromdorf, het gehucht een paar kilometer verderop. Daar is burgemeester Kurth er hoogstpersoonlijk tussenuit ge knepen, alsmede een vijftien tal inwoners. Ondertussen zijn ook de mees te Reichenbergers voor een FOTO'S: PERS UNIE kort bezoekje in het Westen geweest. Burgervader Opitz nog niet, maar hij gaat beslist, nog voor het jaar om is. Opitz, zo vinden verschillende inwoners, is de kwaaiste nog niet, ook al is hij een SED- functionaris. Hij heeft links en rechts al eens gefluisterd dat hij nooit iets heeft geweten van 'de rotzooi in zijn partij'. De burgemeester is ook voor stander van de hervormingen. „Ik hoop dat ze doorzetten. We moetön zeker vrije verkiezin gen krijgen, al kan dat beteke nen dat ik niet herkozen wordt. Daar moet ik serieus rekening mee houden, zeker als er in een nieuwe kieswet komt te staan dat een burge meester maar twee ambtster mijnen mag volmaken. Ik ben bereid om dat te accepteren, het past in het kader van de ontwikkelingen", verklaart hij fier. Het zal niet gemakkelijk zijn om aan een ander baantje te wennen, geeft Opitz toe, maar hij „rooit het wel". Hij heeft zijn rijbewijs. Misschien kan de burgemeester de vrachtwagen op. Hoop De hervormingen in de DDR geven hoop, zo mompelt Opitz. Ook voor Reichenberg. Mis schien dat de nieuwe weg nu sneller doorgetrokken kan worden. Naar het kerkhof bij voorbeeld, dat is hard nodig. Wellicht ook dat, dank zij de vernieuwingen, wat gemakke lijker kolen aangesleept kun nen worden. De crèche moet 's morgens eigenlijk vroeger verwarmd worden, zodat de kleintjes het eerste uur niet meer verkleumen. Er zijn andere tijden aange broken, beseft Opitz. Hij wordt er aan herinnerd tijdens de volksvergadering. Niet alleen door tierende burgers, maar ook, in alle rust, door de die renarts. Deze stelt voor dat het dorpsbestuur voortaan twee keer per jaar verantwoording aflegt aan de inwoners. De raad van Reichenberg zal op 1 december over die suggestie beslissen, tijdens een openbare vergadering. Toeschouwers zijn welkom, maar ze kunnen beter niet komen. Zelfs de achttien volksvertegenwoordi gers moeten inschikken om al lemaal de raadszaal binnen te kunnen. TWAN VAN DEN BRAND (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN De Oostduitse communisti sche partij gaat een onder zoek instellen tegen de vorige maand afgezette partijleider Erich Honec ker. Dat zou kunnen leiden tot zijn uitzetting uit de partij; een lot dat het vroegere politburolid Günter Mittag reeds ten deel is gevallen. De 63-jarige Mittag was vanaf 1976 verantwoorde lijk voor de economie. Op 18 oktober werd hij uit het polit- buro verwijderd. Hij wordt be schuldigd van „flagrante schendingen van de interne partijdemocratie". Mittag is de hoogste partijfunctionaris die uit de SED wordt gestoten sinds het begin van de onrust in de DDR. De nieuwe hervor mingsgezinde Oostduitse lei- ders hebben de oude garde verweten dat zij een econo misch wanbeleid hebben ge voerd. Ook zou men slechts Erich Honecker. Foto: AP nieuws hebben achtergehou den voor de bevolking. De Westduitse bondskanselier Kohl zal hoogstwaarschijnlijk pas begin januari naar de DDR gaan. De aanvankelijke bedoe ling was dat het bezoek zou plaatsvinden vlak na het par tijcongres. van de Oostduitse communistische SED van 15 tot 17 december. Het bezoek zou zijn verschoven, omdat Bonn er rekening mee houdt dat het congres de pas be noemde partijleider Egon Krenz zal vervangen. Op een door het IKV georga niseerde bijeenkomst gisteren in Amsterdam verklaarde de Westduitse parlementariër Horst Ehmke (SPD), dat het in het belang van alle Westeuro- pese landen is, dat de hervor mingen in Oost-Europa be heersbaar blijven. Als de her vormingen mislukken zullen we meegesleept worden in een chaos, waarbij de huidige vluchtelingenstroom mager af steekt. Het is dus zaak dat wij zo veel mogelijk de helpende hand bieden bij de herstructu rering van Oost-Europa, aldus Ehmke. Hij was de rechter hand van ex-bondskanselier Willy Brandt en mede-vorm gever van diens Ostpolitik in de jaren zeventig. IKV-voorzitter Ien van den Heuvel, zelf ooit heftig bekriti seerd vanwege haar „begrip" voor de Berlijnse Muur, zei dat het IKV zijn steentje heeft bij gedragen aan de zelfbewust wording in Oost-Europa. Ehm ke nam daar duidelijk afstand Bij alle demonstraties van de afgelopen dagen in de DDR is steeds ster ker de eis naar voren gekomen dat de communistische partij (SED) af stand moet doen van haar leidende rol. Ook deze demonstranten maakten hun mening duidelijk: neem de SED de macht uit handen. Die oproep lijkt nu door de SED zelf te worden vervuld. DDR-leider Krenz heeft verklaard de leidende rol van de partij uit de grondwet te willen schrappen. FOTO: PERS UNIE PRAAG Waar de bijna 300.000 demonstranten op het Wenceslasplein in Praag gisteren halsrei kend naar uitkeken, is niet gebeurd: een toe spraak van Alexander Dubcek, de Tsjechoslo- waakse partijleider ten tij de van de Praagse Lente in 1968. Naar verluidt was Dubcek (68) wel in de hoofdstad. Hij is nog steeds erg populair onder het volk. Er steeg luid gejuich op toen toneelschrijver Vaclav Havel, één van de leiders van de nieuwe oppositiebeweging Burgerforum, een verklaring van Dubcek had voorgelezen waarin deze de leiding van staat en partij opriep het bijltje er bij neer te gooien. Dubcek hield gisteren wel een rede voering, maar in Bratislava. Volgens ooggetuigen in de hoofdstad van het landsdeel Slovakije waren daar 50.000 mensen samengestroomd. Zij schreeuwden „Leve Dubcek", terwijl in Praag bijna 300.000 Tsjechoslowaken vergeefs wachtten op het symbool van de Praagse Lente van 1968. Waarnemers beschreven de stemming op het Wenceslas plein als bijna triomfantelijk. Sleutelrol Nu de oppositie in Tsjechoslo- wakije luid roept om de terug keer van Alexander Dubcek, rijst de vraag of de leider van de Praagse Lente wel een 'co meback' kan maken en op nieuw leiding zou kunnen ge ven aan een politiek en econo misch hervormingsbeleid. Het doek viel voor Dubcek toen troepen van het War schau Pact in 1968 abrupt een einde aan zijn Praagse Lente maakten. De huidige partijlei der Milos Jakes was de drij vende kracht achter de groot scheepse zuiveringen die na de val van Dubcek volgden. De nu 68-jarige Dubcek zou, volgens politieke waarnemers, een sleutelrol kunnen spelen bij de democratisering van Tsjechoslowakije, als de huidi ge partij- en regeringstop be reid is zover te gaan. Dubcek is de ideale figuur, omdat hij acceptabel is voor Sovjet-leider Michail Gorbats jov. Met een gematigde man als Dubcek komt de stabiliteit niet direct in gevaar en zal Tsjechoslowakije rustig de tijd nemen om diepgaande veran deringen door te voeren, zo meent John Hvasta, directeur van de Slowaaks-Amerikaanse Nationale Raad, een organisa tie van immigranten in de VS. „Alle Slowaakse organisaties in de VS rekenen er op dat Dubcek terugkomt en de stabi liteit zal weten te behouden. Hij is de juiste man, in elk ge val op dit moment", stelt Hvasta, daaraan toevoegend dat zich binnen de oppositie tot dusverre geen andere po tentiële leider heeft opgewor pen. die op genoeg autoriteit kan bogen om de beoogde ont wikkelingen in Tsjechoslowa kije vreedzaam te laten verlo pen. Politieke waarnemers waar schuwen dat een volledige re habilitatie geen eenvoudige zaak is, ook al nam Dubcek ruim twintig jaar geleden het initiatief met hervormingen die nu ook door Gorbatsjov worden gepropageerd. Dege nen die nu in Praag aan de touwtjes trekken werden des tijds in het zadel gezet om het door Dubcek ingezette beleid radicaal terug te draaien. Par tijleider Milos Jakes was per soonlijk verantwoordelijk voor de zuiveringen waarmee meer dan een half miljoen hervor mingsgezinde partijleden wer den geroyeerd. Geen alternatief Toch denken veel waarnemers dat Dubcek een tweede kans zal krijgen. Twintig jaar re pressief beleid heeft ervoor ge zorgd dat de generatie na Dub cek geen echte alternatieve leiders heeft opgeleverd, die in staat zouden zijn op korte ter mijn de macht over te nemen en een soepele overgang naar een democratisch Tsjechoslo wakije te verwezenlijken. Volgens de historicus Jiri Hochman van (je Ohio State Universiteit is er „een kleine kans dat op Dubcek een beroep zal worden gedaan om de leiding op zich te nemen, als de omstandigheden precies goed zijn en de Russen zulks aanbevelen. Er is eigenlijk geen andere mogelijkheid om orde te garanderen, geen re- serveploeg, geen andere be kende persoonlijkheid", meent Hochman, ooit een gerespec teerd journalist en hoofdredac teur in zijn geboorteland Tsjechoslowakije. maar na de val van Dubcek weggezuiverd. Ondertussen wordt door de ac tivisten in Praag gehoopt dat Dubcek naar het Wenceslas plein zal komen, waar van daag opnieuw een grote pro testmanifestatie gehouden zal worden. GENE KRAMER DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD QN531 Ondertussen is er één, die maar niet begrijpt, waar kapitein Rob toch zo lang blijft; dat is Skip. De hond besluit op onderzoek uit te gaan en erg moeilijk is het niet om te ontdek ken, waar de baas is heengegaan, want het spoor is nog vers. Skip holt de grot binnen en vindt Rob bewusteloos op de grond liggen. De hond jankt even, blaft een paar keer, maar de baas geeft geen teken van leven. Dan rent Skip terug en kijk, daar lopen juist twee mannen met een stuk wild aan een stok tussen zich in. Skip springt tegen hen op en loopt haastig weer een stukje terug. De wilden kijken de hond onnozel aan, maar langza merhand dringt het tot één hunner - de gewonde, die Rob heeft genezen - door, dat er iets gebeurd moet zijn. Hij volgt de hond, maar aarzelt, wanneer deze hem naar de geheimzinnige grot brengt. Skip pakt echter een slip van het beestevel beet en trekt de man naar binnen. Schoorvoetend, bevend over al zijn leden, volgt de wilde. BUKAREST De aarts conservatieve Roemeense partijleider Nicolae Ceau sescu zit nog rotsvast in het zadel. Dat is de con clusie na het 14e partij congres van de Roemeen se communistische partij, dat deze week is gehou den. De meeste zittingen waren ge wijd aan loftuitingen aan het adres van de 71-jarige Ceau sescu, rond wie een persoon lijkheidscultus is gegroeid die zijn weerga niet kent in het huidige Oost-Europa. Ceauses- cu's zoon Nicu, zelf kandidaat lid van het politburo, riep het congres eergisteren op „het briljante genie van de natie" Intussen gaat de Roemeense bevolking een nieuwe koude en angstige winter tegemoet. Sinds het gedwongen aftreden van Erich Honecker, zijn enige overgebleven bondgenoot, is de 71-jarige Ceausescu doods benauwd de macht kwijt te ra ken. Duizenden geheim agen ten in burger controleleren het leven van alledag. En in een park in het westen van Buka- rest, afgesloten voor iedereen behalve arbeiders en in leer gehulde veiligheidsmensen, wordt een huis gebouwd voor Ceausescu met vluchttunnels naar het metronet van de hoofdstad. Ondanks deze tekenen van angst is Ceausescu niet van plan zijn politieke koers te wij zigen. „Ceausescu is ontzettend bang, maar hij heeft de touw tjes nog stevig in handen", al dus een westerse diplomaat. Ceausescu's systeem van on derdrukking is gebaseerd op angst, waar de tienduizenden geheim agenten toe bijdragen. Er wordt gezegd dat één op de vier Roemenen een informant is. Iedereen die met een bui tenlander praat is verplicht dit binnen 24 uur te melden. Men sen met een typemachine moeten deze jaarlijks laten re gistreren, zodat de herkomst van anonieme brieven en pamfletten achterhaald kan worden. Telefoongesprekken worden afgeluisterd. Een ne gatieve opmerking over Ceau sescu of zijn vrouw Elena, de vice-premier en volgens sommigen de echte macht ach ter de troon is een misdaad tegen de staat. Buitenlanders, zelfs toeristen, worden gescha duwd. Buitenlands nieuws wordt verzwegen; de Roe meense kranten maakten geen melding van de opening van de Berlijnse Muur Ondanks officiële berichten die spreken over de economi sche successen, heeft het „Ceausescu-tijdperk" het grootste deel van de 23 miljoen tellende bevolking niets dan armoede en ellende gebracht. Op straat zijn sigaretten een alternatief geworden voor geld, geliefder dan de lei, 'de officiële valuta. „Nu kan mijn moeder naar de dokter", zei een man die dankbaar een pakje sigaretten aannam.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5