f Top Residentie Orkest dreigt te vertrekken Edison Klassiek: gemaakt met veel kennis en weinig liefde Dienstenbond FNV niet overtuigd door Van den Ende ■wagsss-r ■&SÏÏS» PIERROT JAN HOLVAST I 'oToHvSf„!V~ db'°niz£S§r (daa iVoouur d ^w6 00uur 'VBhuT De grootste en lekkerste taart van uw leven Eet u natuurlijk met uw familie en kennissen op uw trouwdag. KUNST EcidócSomunt VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 PAGINJT"^ CRISISSFEER IN ZAKELIJKE EN ARTISTIEKE LEIDING DEN HAAC?Menings verschillen en spanningen binnen bestuur en directie hebben bij het Residentie Orkest gezorgd voor een crissisfeer, die mogelijk kan leiden tot het vertrek van de gehele zakelijke en artistieke leiding. Oorzaak is de totaal verziekte ver houding tussen de direct betrokkenen, orkestdirec teur Ben van der Meer, chef-dirigent Hans Vonk en artistiek directeur Theo Muller. Het kan eeffi publiek geheim genoemd worden, dat de sa menwerking tussen chef-diri gent Hans Vonk en zakelijk directeur Ben van der Meer al geruime tijd verre van ideaal is. Vonk heeft als voorwaarde voor zijn aanblijven de eis ge steld dat Zakelijk directeur Van der Meer vertrekt. Die op zijn beurt heeft daaraan de voorwaarde verbonden dat ook artistiek directeur Muller zijn biezen pakt, zo blijkt uit mededelingen van Vonk aan een landelijk ochtendblad. Vonk zegt daarin op te stap pen als ook Muller wegmoet. Vanavond is er een extra be stuursvergadering, waarin be sluiten worden genomen over de toekomst van het drietal. Volgens Vonk is Van der Meer er de oorzaak van dat orkest slecht functioneert. De zake lijk directeur heeft in een eerder stadium laten weten over tweeënhalf jaar gebruik te zullen maken van de VUT- regeling, maar dat duurt de chef-dirigent te lang. De voorzitter van het bestuur van het Residentie Orkest, mr. M.D. van Wolferen, ontkent dat er sprake zou zijn van een ontslag-aanvrage van Hans Vonk. Hij is wel van mening dat het functioneren van Theo Muller een andere wending heeft genomen dan aanvanke lijk mocht worden verwacht. Muller, voormalig orkestlid, werd begin dit jaar benoemd tot artistiek directeur, maar is in korte tijd in conflict geko men met zowel bestuur als za kelijk directeur. Vonk liet eerder al weten uiterst tevre den te zijn over de aanpak van de artistiek directeur, die het al vastgestelde programma ombouwde ten behoeve van een groter aandeel Nederland se muziek. Editon Klassiek 1989 - de v en hun werk. Documentaire. NOS- televisie. Nederland 3 om 20.20 uur. HILVERSUM Het be gint goed, Edison Klassiek 1989, samengesteld en ge regisseerd door Ruud Keers. Dirigent Arnold östman kreeg zijn Edison voor zijn uitvoe ring van Mozarts Le Nozze di. Figaro, met koor en orkest van het Drottingholm Court- theater en solisten; een frag ment wordt zo opgewonden uitgevoerd, dat de blijdschap voor het winnen van die Edi son daarin lijkt door te klin ken. Mooi. En even later mag Ton Koopman laten horen, waarom hij met zijn The Am sterdam Baroque Orchestra de laatste tijd steeds in de prijzen valt. Maar dan. Even lijkt het er nog op, dat er van die lekker lange fragmen ten worden gespeeld, waaruit moet blijken waarom de musi cus feitelijk zijn Edison ver- Pianist Krystian Zimerman, rechts, met dirigent Seiji Ozawa, een van de laureaten. foto: nos Julia Migenes, Edison voor haar Carmenr<^ foto: nos diende. Maar het gepraat van commentator of de uitleggende musicus neemt toe, tot het bot te en liefdeloze toe. Dat ge beurt het hele programma door, vaak dwars door de mu ziek, waar het toch echt om gaat, heen. Met als genadeloze klap op de vuurpijl het laatste onderdeel waarin de jonge Poolse pianist Krystian Zimer man aan de beurt is. Hij geeft onder meer een ongehoord schone uitvoering van het langzame deel uit Beethovens Vijfde Pianoconcert; waarmee hij duidelijk maakt waarom hij tien jaar op een werk studeert, voor daarmee voor publiek te verschijnen. En precies op het meest breekbare moment gooit de presentator een mes in de uitvoering, die abrupt en stom willekeurig wordt afgebroken. Hoe lelijk kan een stem dan zijn, zeker op die brute ma nier. Maar gepraat zal er wor den. Wie toch al een hekel heeft aan muziekprogramma's met 'een deeltje uit' zal bij deze NOS-produktie zeker een on aangenaam gevoel niet mislo pen. En bij "helemaal maar niet kijken doet men de musicus weer tekort, omdat de jury de Edisons echt aan toppers van toen en nu heeft toegekend, die allen ook wel wat aardigs te vertellen hebben, al lijkt sommige informatie verdacht veel op keurige prietpaat die de belangstellende kijker on middellijk weer vergeèt; maar niet de muziek die veel te kort wordt weergegeven en men nooit vergeet. Aan bod komen, na östman en Koopman, in de categorie 'Muziek gecomponeerd na 1960' Paul Hillier en Arvo Part, van wie de laatste de on derscheiding wel wil aanne men, maar dat hij een inter view wilde weigeren. „Dat mag ik toch. Dat gaat anders ten koste van mijn werk". De overgang van Koopman naar Hillier is evenmin erg fraai aangelegd: van ijzersterke Ba rok naar sterk modern en dat laatste gaat dan erg krijserig klinken. Vervolgens is het Ensemble Wien-Berlin te beluisteren, met een uiterst mooi stukje van Franz Lachner en een zeer muzikaal en komisch fragment uit een blaaskwintet van Franz Danzi. Het zijn bla zers uit Weense en Berlijnse toporkesten, duidelijk hoor baar. Zij worden gevolgd door de Spaanse pianiste Alicia de Larrocha, met voorkeur voor Spaans werk, maar uitstekend in Beethoven. Daarna is het echt lachen geblazen met An drew Parrott in de categorie Muziek uit de Middeleeuwen en een stuk uit het Theater spektakel La Pellegrina met een onmogelijke scheepssène. Prachtig. Dan Mariss Jansons in 'Symfonische muziek' met de Zevende van Sjostakovitsj: de Duitse bezetting van Lenin grad. Weerzien Heel prettig is het weerzien met het wonderschone duo Clara Haskil, piano en Arthur Grumiaux, viool, 'om hun schoongepoetste vioolsonaten van Van Beethoven. Met een aan slapstick grenzend staaltje van montagetechniek, om alles zonder putjes en ruis uit oud materiaal te krijgen. Alle in spanning is terecht: de uitvoe ringspraktijk van dit hoogbe gaafde duo is nog steeds stan daard. En er komen nog meer groten: ook Herbert von Karajan wordt posthuum eer bewezen en het Quartetto Italiano komt op schiterende manier bewij zen dat de jonge Webern op bijna onherkenbare manier niet alleen boeiende, maar ook zeer harmonische, tonale mu ziek kon schrijven. Karl Böhm krijgt een Edison voor zijn Wagner, John Eliot Gardiner in de categorie Koormuziek verdient deze on derscheiding met een grandi oos stuk Grote Mis van Mo zart. En voor de uitzending wordt besloten met die zo meer dan uitstekende Pool Zimerman, is Julia Migenes aan de beurt: een vrouw met een fraai hoofd, zoals de NOS overdui delijk demonstreert en een wat rauwe stem, waarvoor zij eerder in het lichte genre werd bekroond, maar nu hogerop komt dank zij haar Carmenrol in de gelijknamige film uit 1984. De tv-registratie zit vakkundig inelk^ar, alles en ieder komt in gelijke mate aan bod en wie even wat meer wil weten over kunst en kunstenaar, komt re delijk aan zijn trekken. Alleen had het programma best wat meer muziek en wat minder gepraat kunnen verdragen en zal een volgende keer wel wat liefdevoller met de muziek omgesprongen kunnen wor den. Dat gebeurt in dit pro gramma niet vaak en daar mag men zich best een beetje aan ergeren. FRITS BROMBERG Vogelvereniging „De Dia- mantvink" organiseert dit weekend een tentoonstelling van tropische vogels in het clubgebouw aan de Weterin glaan in Oude Wetering. Burgemeester Meerburg opent de expositiè vanavond om 20.00 uur. De expositie blijft geopend tot 22.00 uur. Morgen zijn de openingstij den van 10.00 uur tot 22.00 uur en zondag van 11.00 uur tot 17.30 uur. Kranten Drumfanfare de Rijn tam boers haalt morgen weer oud papier op in Zoeterwoude. Verzocht wordt het papier gebundeld aan de straat te zetten. Wie de ophaalploeg misloopt kan het ook tussen 10.00 en 12.00 uur inleveren bij de container op het par keerterrein bij De Eenden kooi. De opbrengst is voor nieuwe instrumenten. Welfare De Sinterklaas-handwerk- verkoping van de afdeli ng Welfare van Bejaardencen trum St. Jeroen in Noord- wijk heeft bijna 2.400 opge bracht. Dertig ouderen had den gezorgd voor een goede voorraad tafelkleden, kus sens, schilderijtjes en poppen. Aan het einde van de middag waren alle kraampjes vrijwel uitverkocht. De opbrengst van de verkoping wordt ge bruikt voor de aanschaf van nieuwe handwerkmaterialen en door de Zonnebloem voor het organiseren van diverse activiteiten. Desperado De country-muziekavond in De Schelft in Noordwijker- hout wordt morgenavond op geluisterd met een optreden van de groep Desperado uit Goirle. Het repertoire van de band bestaat uit traditionele en western swing. De zaal gaat om negen uur open, toegang kost '10 Hengelwedstrijd De Hengelsportvereniging De Sportvisser houdt morgen een strandhengelwedstrijd op het Noordwijkse strand. De wedstrijd begint om vijf uur 's middags en duurt tot negen uur 's avonds. Open dag De vrijwillige brandweer van Oegstgeest presenteert zich morgenmiddag tijdens een open dag in de kazerne aan de Dorpsstraat. Bezoekers kunnen niet alleen kennis maken met het materiaal maar zich ook op de hoogte stellen van de uitbreidings plannen voor de kazerne. De kazerne is van één tot vijf uur geopend. Kleurwedstrijd Stephan Peter heeft de eerste prijs gewonnen van de kleur wedstrijd die tijdens de hard draverijfeesten in Lisse werd gehouden. Stephan werd eerste in de leeftijds groep tot vijf jaar. Carina de Jaeger werd eerste in de leef tijdsgroep van 6 tot 8 jaar. Bij de 9-jarigen werd Wouter van der Aardweg eerste. Een eervolle vermelding was er voor Marcia de Graaf. De prijzen worden morgenmid dag om twee uur uitgereikt in De Beurs aan de Haven. Ook de winnaars van het ba- lonnenspel en de kermispuz- zel worden daar bekend ge maakt. Flageolet De blokfluitgroep Flageolet herdenkt zondagavond tij dens een jeugddienst in de Nederlands Hervormde Kerk van Valkenburg het 15-jarig bestaan. Flageolet staat vanaf de oprichting onder leiding van A. van der Meij-Glasber- gen. De oprichtster van deze bekende jeugdgroep heeft 120 muzikanten die inmiddels meer dan 10 verschillende instrumenten bespelen, be reid gevonden mee te wer ken aan het optreden. Tien tallen oud-leden hebben de blokfluit verwisseld voor an dere blaas-instrumenten en werden lid van Valkenburgs Harmonie. De jeugddienst begint om half zeven. Promenadeconcert De Stichting Vrienden van het Adema-orgel geeft zon dagmiddag een concert in de St. Agathakerk in Lisse. Hieraan werken mee de or ganist Frank Segers, Betsy Kamphorst met haar mando lineensemble, de hoboïst Jan Zwart, de sopraan Bep Kap- tein, de St. Matthias Klarinet groep, Yvonne Nieuweveen- Steven van Abbe met een dwarsfluit kwartet en Jan van de Boom met het Gregèjic riaans koor Lisse. AdemPt avrienden hebben gratiVs toegang. Niet-leden betalef'1'1 vijf gulden. Kinderen ondei de 14 jaar mogen gratis naaiac binnen. Aanvang twee uur. ac Klassiek u Een klassiek concert met m werken van Mozart, Hoft\oc mann en Beethoven sfaaiat zondagmiddag op het prono gramma in het Rijnlands Ly<re ceum in Sassenheim. Ge speeld wordt door leerlinger, en docenten van de school Het concert begint om half* twaalf, toegang kost 11.1 Harley <e: Oude en nieuwe modellenC van de Harley Davidson zijn zondag te zien in hard-rock- centrum Scum in Katwijki Tussen twee uur 's middags.^ en zeven uur 's avonds wordi in de concertzaal een motor-L show gehouden door de Mo torsaloon uit Amersfoort. Te zien zijn onder meer: de Fat4 Boy, de Low Rider Con verti-" ble, een Buel RrlOOO '87 en een model uit 1926 in mint-)\ condition. Body- en special v, painter Paul van Lingen isrot verder aanwezig. Er zijn ooka' verschillende kramen met kleding, een high-techmode-Lr show uit Den Haag en een demonstratie door Tattoo>o Dragon. De Harley Davidson)* importeur geeft informatie over de modellen van 1990.y Vanaf acht uur 's avonds\or treedt de rhythm blues)? groep The Juke Joints op. Dej21 toegang is gratis. Loop ik" De atletiekvereniging Dei' Noordwijkerhoutse Strand- U lopers houdt zondagochtend de Oosterduinsemeerloop. Aanvang elf uur. I' Sinterklaas Aan de hand van het schilde-,n rij Het Sint Nicolaasfeest van Jan Steen gaat de Warmond- n, se kunsthistorica Marion M Weymans maandagavond na- 0<; der in op de heidense en christelijke legendevorming lv rondom dit feest. De lezing is georganiseerd door het histo- risch genootschap Warmelda p{ en wordt gehouden in restau- rant Meerrust in Warmond, j Ook de verborgen betekenis van pepernoten, speculaas en F taai-taai-poppen komt aan de fij orde. Evenals de rol van de Goedheiligman als huwe lijksbemiddelaar binnen de vruchtbaarheidscultus. Aanvang acht uur, toegang 8 gratis. p( AMSTERDAM De Dienstenbond FNV is er niet van over tuigd dat Joop van den Ende niet in problemen verkeert. Dat zei bestuurder K. Koornstra gisteren na afloop van een gesprek met Van den Ende. Van den Ende zei daarbij niet in problemen te verkeren. Vol gens Koornstra is het produktiebedriif van Van den Ende niet financieel betrokken bij TV 10 en is Van den Ende zelf er per soonlijk maar kort bij betrokken geweest. Maar sinds de proble men bij TV10 zijn er 19 mensen van het productiebedrijf ontsla gen. Door het wegvallen van TV10 als opdrachtgever van Van den Ende Productions en het afhaken van de publieke omroep op de TROS na is Van den Ende zich nu aan het bezinnen op de positie van zijn bedrijf. Daarbij ligt ook het aanbod van Lex Harding van Veronique, die samenwerking zoekt. Van den Ende zal daar voorlopig echter niet aan beginnen, zo viel uit de woorden van zijn woordvoerder op te maken. B.B. King in voorprogramma U2-concerten AMSTERDAM De legendarische Amerikaanse zanger/gita rist B.B. King zal samen met zijn begeleidingsgroep, op 18, 19 en 20 december a.s. in het RAI-complex te Amsterdam, het voor programma opluisteren van de concerten van U2. Revanche voor Dekker Squash LEIDEN De heren van Dekker hebben de tweede helft van de squashcom- peti'tie geopend met een revanche op ASRC. De Leidse SRC kwam niet zo ver tegen Dekker III. Ca sino Noordwijk verpletter de Dekker IV. Brian Witherden van Dekker Warmond had direct na de eerste nederlaag tegen de Am sterdamse ASRC reeds gesteld met het team een onverdiende nederlaag te hebben geleden. In de return werd met 4-0 dui delijk revanche genomen. Al- lard van der Weerden speelde een heroïsche partij, die uit eindelijk met 10-9 in de vijfde werd gewonnen. Briël van der Poel nam met liefst 3-0 wraak voor de eerder geleden neder laag. Graham Smith scoorde net als acht weken geleden4 een 3-2 winstpunt. Dekker captain Witherden speelde zich totaal leeg om met 3-1 te zegevieren. In de derde divisie zat de re vanche voor de Leidse SRC er niet in. Dekker III bleek ditmaal met 3-1 de meerdere. Peter Altenburg scoorde met de 3-1 winst op Gijs Stam het Leidse tegenpunt. Ook met in vallers Marcel Konijnenburg, voor Freek Voogd, en Ernst Passchier, voor Ibbel Ansink, verpletterde Casino Noord- wijk zonder gameverlies Dek ker IV. „Huis van geschenken" Wedgwood groep- Royal Albert VÜIeroy Boch Royal Doullon Hulschenreulher Heinnch Mason - Midwinter Orrèlore Swarovski kristal - Gero Copenhagen Makkumer aardewerk De Porceleyne Fles DelK - Daalderop Loch Tollenaar - Kun tin - Robbe Berking Couverts Maarsmansteeg 14 nabij V&D Leiden 071-12.12.93. f foto -videoland jan H™rARSTRAAT22 ,203M Rotis Koyc® v Donderi»?" •K,c3A9ï,'°P^ SS**"»'"'" I "'■BHHG Vt-SPf

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16