Natuurhistorisch museum wacht met smart op geld STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) teidóc qomoml# Thanksgiving in de Pieterskerk HOE LANG MOETEN WE NOG ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE ZIJN? VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 Hond Zuid-Oost Hluur voor jjaardenwoningen JEN De kans is klein dat aan de Van Hnhovenkade en de Lorentzkade in Leiden lOost bejaardenwoningen in de sociale sec- jnnen worden gebouwd. Volgens wethou- i. Tesselaar (PvdA/volkshuisvesting) is de die nog in het bezit is van het ministerie inderwijs „krankzinnig duur". „We moeten n: op dure grond dure woningen bouwen Oijiizen bouwen in de gesubsidieerde sector. laatste betekent dat we als gemeente zelf le i{>ijdrage moeten betalen". rond is beschikbaar gekomen nadat enkele geleden op die locaties schoolgebouwen qupfgebrand. De suggestie om er woningen ouderen neer te zetten is gedaan omdat laan in de wijk een tekort bestaat. Werk-ruilbeurs voor vrouwen van start LEIDEN De Leidse wethouder H. van Dongen van emanci patiezaken gaf gistermiddag het startsein van een nieuw vrou wen-project in buurthuis De Pancrat. Onder de naam „Voor wat hoort wat" kunnen vanaf aanstaande maandag vrouwen uit de binnenstad diverse, meestal huishoudelijke karweitjes met el kaar uitwisselen. De initiatiefnemers van deze werk-ruilbeurs denken hierbij aan zaken als tuinieren, boodschappen doen, op passen of andere diensten en klusjes. Tijdens een aantal uren op maan-, woens- en donderdagen kun nen vrouwen zich bij het buurthuis aan de Middelstegracht aan melden. „Ze moeten dan niet alleen met een vraag maar ook met een aanbod komen, anders werkt het systeem niet", aldus Iris de Ruiter een van de initiatiefneemsters. Daaarna wordt ge keken met wie van de andere vrouwen de werkjes kunnen wor den geruild. „Iemand die slecht ter been is kan verschillende dingen, vooral buitenshuis niet doen maar kan bijvoorbeeld wel koken. Voor deze vrouwen kan dit project een grote uitkomst zijn. „Een soortgelijk project draait al enige tijd in Amsterdam en enkele andere steden met groot succes. Wij hopen natuurlijk dat het in Leiden ook aan zal slaan", aldus De Ruiter. CABARET BIJ AFSLUITING VLUCHTELINGENPROJECT LEIDEN Cabaretgroep Zak en As en zangeres Maijol Flore zijn aanwezig tijdens de afsluitende manifestatie van het project Leiden, Stad van Vluchtelingen. De bij eenkomst wordt gehouden op zondag 10 december van 14.00 tot 17.00 uur in de Leidse Schouwburg. Andere onderdelen van het culturele programma zijn de Senegalese dans- en percussiegroep Ibudiao en Lincoln Almada en Ricardo Moyano die Zuidamerikaanse mu ziek ten gehore brengen. Ook is er een speciaal kinder programma met het poppentheater Wellus-Nietus en mime-speler Hakim die bekend is van Sesamstraat. Verder is er een videoprogramma, een tentoonstelling en staan diverse informatiestands opgesteld. Het woord wordt gevoerd door wethouder H. de la Mar van sociale zaken en zijn collega H. van Dongen reikt het eerste exemplaar uit van de lesbrief die speciaal in het kader van deze manifestatie is gemaakt. Taxibedrijf spant kort geding aan LEIDEN Het Leidse taxibedrijf Kerkhof spant een kort geding aan tegen de taxicommissie. Deze commissie heeft twee we ken geleden besloten aan Kerkhof geen vergunning te verlenen omdat het be drijf officieel is gevestigd in Valkenburg. Dat valt buiten het gebied. Kerk hof eist een nieuwe ver gunning en een schade vergoeding van een kwart miljoen gulden, zo is be vestigd door een woord voerster van het bedrijf. Casino ontzegeld LEIDEN Ambtena ren van de gemeente Leiden hebben gisteren het pand ontzegeld van het voormalige casino Jet Set aan de Haven 7. Dat gebeurde nadat zo wel de huurder als de onderhuurder te ken nen hadden gegeven dat het pand niet meer zal worden gebruikt als casino. Na de ontzege ling werd het gebouw ontruimd. Het casino werd twee weken gele den voor de eerste maal verzegeld. STUDENTEN IN DEBAT LEIDEN De finale van het debattoernooi over de stelling „Iri Nederland moet het geen bezwaarsysteem van orgaan donatie worden ingesteld" heeft plaats op donderdag 30 november. Twee teams van twee personen gaan met el kaar in discussie. Een jury wijst de winnaars aan die mee doen aan het interuniversitai re debattoernooi dat in mei wordt gehouden. Het Leidse toernooi is georganiseerd door de interfacultaire vakgroep bestuurskunde. De finale be gint om 14.00 uur in zaal 3 van het Academiegebouw aan het Rapenburg. HEIDS PESTHUIS OVERGEDRAGEN AAN HET RIJK onf REIDEN Het Natio- ^aal Natuurhistorisch (NNM) en de gemeente Leiden wach- ien met smart op finan- Jiële steun van het mi nisterie van WVC en de Rijksgebouwendienst. Diverse sprekers, waar- uonder burgemeester C. ~oekoop en wethouder van der Molen, pleit gisteren voor de rea lisatie van de presentatie van het NNM in het Pesthuis. Dat gebeurde lijdens de overdracht van jiet door de gemeente ge restaureerde casco aan WVC. J. Jessurun, verte- jgenwoordiger van de mi nister van WVC nam het u ^gebouw symbolisch in ontvangst. Intérim-direc- deteur van het museum, A. 1 jde Caluwé, vertelde gis terochtend waarom dat geld zo hard nodig is. van de uiteinde lijke plannen heeft het NNM zo'n 3500 vierkante meter voor de presentatie nodig. yuHet vloeroppervlak van het VPesthuis is slechts 1800 vier kante meter. Er zijn dus aan passingen nodig. „Het Pest- is schitterend, ik noem gghet altijd de derde kathedraal ■van Leiden, maar eigenlijk te ■krap. Bovendien hebben we het probleem dat een aantal Ciaterialen aan het daglicht ntrokken moet worden. Stop het maar onder de (grond, denk je dan en zo kom ie automatisch bij onderkel- J. Jessurun van WVC en directeur Bachhofner van de Rijksgebouwendienst nemen een gevel steen in ontvangst van wethouder Van der Molen. foto: wim van noort dering van de binnenplaats terecht. Dat is bouwtechnisch mogelijk", vertelt De Calu wé. „Maar dat is slechts één van de mogelijkheden. We hebben ook plannen om er een stuk aan te bouwen". Het overkappen van de bin nenplaats van het monument is volgens de directeur uitge sloten. „Die binnenplaats is uniek. Het is een rustpunt voor de omgeving. Die moet voor ontspanning en recrea tie dienen. Kijk, er is net voor zes miljoen gulden aan dit monument verbouwd. Het Pesthuis zelf laten we onaan getast" verzekert hij. WVC heeft 3,5 miljoen gulden mee- miljoen gulden". De Caluwé betaald aan de verbouwing, verwacht hierover begin 1990 1,2 miljoen komt van het mi nisterie van defensie en de rest heeft de gemeente Lei den aangevuld. Het geld dat voor de aanpas sing van het Pesthuis wordt uitgetrokken, is afhankelijk van hetgeen het ministerie van WVC en de Rijksgebou wendienst hier voor over hebben. „Er is ooit een schat ting gemaakt van 15 miljoen gulden, maar daarvan is al gebleken dat het te weinig is. Het geld dat we nodig heb ben, varieert vanaf 15 tot 40 een beslissing van de over heid. Voor de opening van de presentatie mikt hij op eind 1993, begin 1994. Lenen Directeur Bachhofner van de Rijksgebouwendienst nam gistermiddag als eerste sym bolisch het gebouw in ont vangst. De symbolische één gulden die hem door wethou der Van der Molen was ge vraagd, moest hij echter van Jessurun lenen. Pas daarna kon hij samen met Jessurun de bijbehorende gevelsteen in ontvangst nemen. Bach hofner vertelde dat er nog steeds wordt gezocht naar fi nanciering, maar dat er wel degelijk wordt gestreefd naar afronding. Jessurun was gematigd opti mistisch. „Ik hoor dat de ge meente Leiden vol verwach ting is, maar het is een moei lijke zaak. Als er vanuit de nieuwe regering enige tien tallen miljoenen aan WVC worden toegevoegd, dan gaat er zeker geld richting het Pesthuis. WVC neemt het museum ernstig op", zo zei hij. Ook vroeg hij een hel pende hand van de Rijksge bouwendienst. Bovendien wil hij via derden geld aantrek ken. „Er zijn in Leiden al eerder onmogelijke dingen op cultureel gebied gereali seerd dankzij andere finan- cierders en ik hoop dat het hier ook mee lukt". Conservator C. Smeenk gaf een lezing over walvissen en dolfijnen. Hij pleitte dat WVC gelegenheid zou blijven geven om naast de presenta tie ook met wetenschappelijk onderzoek door te gaan. De Caluwé reikte gistermiddag nog een boekje uit over de bouwgeschiedenis van het Pesthuis. De Leidse bouwhis- toricus J. Dröge heeft zijn voor de Rijksgebouwendienst verzamelde kennis over het Pesthuis in het boekje geno teerd. Het werkje, met prach tige illustraties, is uitgegeven door het NNM. Na de over handiging metselden Bach hofner en Jessurun met de Leidse burgemeester met enige moeite de gevelsteen 'innen schade bij brand in supermarkt n brand bij de Aldi supermarkt aan de Langegracht heeft van- :ht voor ongeveer 750.000 gulden schade aangericht. De ind werd om tien over elf ondekt door een Leidenaar en een rijzenaar die langs het pand aan de Langegracht fietsten. Ze egen bij de buren van de supermarkt alarm. Vanwege de Drme rookontwikkeling heeft de politie veertig mensen die bo- 1 de supermarkt wonen uit hun woningen gehaald. brand woedde bij de kassa's. Kortsluiting is vermoedelijk de "zaak. Toen een grote winkelruit door de hitte sprong, laaide vuur even op. De brandweer had de brand kort daarna onder ®itrole. Rond vijf voor twaalf konden de geëvacueerde bewo- t6s weer in hun huizen terugkeren. schade in de winkel is groot. Alle goederen van de super- irkt en de in het pand gevestigde versmarkt en kaashandel zijn bruikbaar geworden. De hele winkel en de woningen boven de ikel liepen rookschade op. Er is vandaag een technisch onder sik verricht om uitsluitsel te krijgen over de oorzaak van de ind. foto: wim van noort Achteruit de sloot in LEIDEN Een 24-jarige Lei denaar is gistermiddag rond half vier met zijn auto in de- sloot naast de Smaragdlaan ge reden. De man wilde zijn auto keren om vanaf het parkeer terrein bij de sporthal, de Smaragdlkaan op te kunnen rijden. Hij ramde echter een stoeprand, waardoor hij de macht over het stuur verloor. Achteruit koersend ramde hij een aanhanger en verdween dwars door de bossages in de sloot. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 ei 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.0< uur. tetefoonnr.071-122248 en uw kran wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN De ambassa deur van de Verenigde Staten in Nederland, H. Wilkins, las gistermiddag in de Pieterskerk de Thanksgiving-rede van president George Bush voor. Ongeveer 250 Ame rikaanse staatsburgers wa ren voor deze gelegenheid naar Leiden gekomen om het typisch Amerikaanse feest van Thanksgiving te vieren. Ze werden wel kom geheten door burge meester C. Goekoop. Ieder jaar op de derde donder dag in november is het voor Amerikanen een nationale feestdag. Zij herdenken een maaltijd die de Pilgrim Fa thers in 1621 aanrichtten voor de Indianen in Amerika. Zij deden dit om God te bedanken voor het feit dat ze veilig van Engeland, via Leiden naar de Nieuwe Wereld konden ko men. Drie eeuwen later vieren miljoenen Amerikanen over de hele wereld Thanksgiving door elkaar cadeautjes te ge- Vele in ons land woonachtige Amerikanen komen sinds en kele jaren op deze dag naar de Leidse Pieterskerk. Deze kerk herbergt onder andere het graf van een van de eerste Pil grims John Robinson. Tijdens de oecumenische dienst wer den behalve de presidentiële rede ook andere toespraken gehouden. Dit jaar stond de feestdag bijzonder in de be langstelling door het bezoek dat Bush afgelopen zomer aan Leiden bracht en de daarmee verband houdende herdenkin gen rond de Pilgrim Fathers. Wijkspreekuur begint dinsdag LEIDEN Meerburg, Stevenshof en Leiden Noord/De Kooi zijn de wijken waar wethouder H. de la Mar (sociale zaken) zijn wijkspreekuur gaat houden. Aangezien er zoveel mogelijk men sen aan bod moeten komen, is er per gesprek maximaal tien mi nuten gereserveerd. Het probleem kan dan worden aangegeven en zo nodig kunnen vervolgafspraken worden gemaakt met ambtenaren om een zaak verder uit te zoeken. Het is in ieder geval de bedoeling dat iedereen binnen drie weken antwoord krijgt op zijn of haar vragen. De la Mar houdt dinsdag 28 november van 16.30 tot 18.00 uur spreekuur in buurthuis Matillo aan de Zaanstraat 126. Buurthuis W. Mandela aan de Trix Terwindtstraat 4 is woensdag 29 no vember aan de beurt van 16.30 tot 18.00 uur. En buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 op donderdag 30 november van 16.00 tot 17.30 uur. Vooraf opgeven voor het spreekuur kan telefonisch bij M. Hoekstra: 254772. Extra geld nodig voor onderhoud van sportaccommodaties LEIDEN Er moet extra geld beschikbaar komen voor het onderhoud van de Leidse sportaccommo daties. Wethouder D. Tes selaar (PvdA) is hard op zoek naar mogelijkheden om het onderhoudsbudget te verhogen. „Ik wil me daar de laatste maanden dat ik wethouder ben op storten", zei hij gister avond tijdens een verga dering van de commissie voor volkshuisvesting en sport. De Leidse Sportfederatie (LSF) sprak enige tijd geleden haar bezorgdheid al uit over de toestand van de accommo daties. Om op het bedrag te komen dat andere gemeenten gemiddeld uitgeven aan on derhoud, zou het budget in Leiden met 2,5 miljoen moeten worden verhoogd, stelde de LSF. Alle fracties gingen gister avond akkoord met een verho ging van de tarieven voor de sportaccommodaties met twee procent voor het seizoen 1990/1991. Dit in tegenstelling tot eerdere afspraken met de LSF om gedurende vijf jaar de tarieven voor de veldsporten, gebruikers van sporthallen en -zalen, en voor de atletiek- en gymnastiekverenigen te ver hogen en die voor de zwem en tennisverenigingen te ver lagen. De extra opbrengst komt nu ten goede aan de zwemverenigingen: „We den ken dat er bij de zwemmerij zoveel aan de hand is dat we voldoende argumenten hebben om het in laatste jaar de af spraken te herzien", zo zei Tesselaar. Een pleidooi van de LSF om het toen afgesproken beleid ook in het vijfde en laatste jaar te handhaven kon de commis sieleden niet overtuigen. Ook het voorstel van de sportfede ratie om de tarieven voor voetbal-, korfbal-, hockey-, at letiek-, tennis en gymnastiek verenigingen een gulden per sporter te verhogen haalde het niet. Tesselaar reageerde overigens ook afwijzend op een suggestie van zijn partijgenote R. van de Lecq om een onderzoek te doen naar de doelgroepen die door de verschillende sport verenigingen worden bereikt. „Wellicht blijkt dan dat som mige bevolkingsgroepen niets aan sport doen, misschien kunnen we dan wat sturen", aldus het PvdA-raadslid dat niet uitsloot dat dat zou gebeu ren door middel van tariefs verhoging of -verlaging. Tes selaar toonde zich een tegen stander van een inkomensaf hankelijke subsidieregeling: „Zelfs een onderzoek wil ik A tletiek In samenwerking met de Ne derlandse Harststichting houdt atletiekvereniging De Bataven zaterdag een zogehe ten Speculaasloop over 4, 7, 10 en 13 kilometer. Ook kan vanaf 14.00 uur worden deel genomen aan een Coopertest. De Speculaasloop begint om 15.00 uur op het sportcom plex in de Leidse Hout. Kindertelefoon De Kinder- en Jongerentele foon Leiden is nog steeds op zoek naar vrijwilligers die te lefonisch hulp, advies en in formatie kunnen geven aan jongeren tussen de 8 en 18 jaar. De werkzaamheden ne men per week ongeveer acht uur in beslag. Nieuwe mede werkers krijgen een uitge breide training tijdens het weekeinde van 8, 9 en 10 de cember. Voor informatie: tel. 071-143578 of 120611. Feta Kinderen kunnen een cursus folkloristische dans volgen bij Feta. Yvonne Knijnen- burg laat acht- tot tienjarigen (op dinsdagavond) en elf- tot veertienjarigen (op woens dagavond) op speelse wijze kennismaken met volksdan sen en muziek uit diverse landen. Dat gebeurt in het pand aan de Middelstegracht 8. Voor meer informatie: tel. 071-133377/215650/720211. Dia s „Op in de natuur" is het the ma van de dia-dchtend voor 55-plussers in buurthuis Vo gelvlucht die dinsdag wordt gehouden. W. Olthof vertelt aan de hand van dia's over vogels, paddestoelen, rietkra gen, bloemen en bomen. De bijeenkomst begint om 9.30 uur in het buurthuis aan de Boshuizerlaan 5. De toegang is een gulden. Bromfietser geschept LEIDEN Een 17-jarige bromfietser heeft gistermorgen bij een aanrijding zijn rechterarm gebroken. De jongen reed met hoge snelheid over het fietspad van de Vijf Meilaan vanaf de Chur- chilllaan richting Vijf Meibrug. In tegenovergestelde richting naderde een auto bestuurd door een 23-jarige Leidse. De vrouw reed vanaf de Vijf Meilaan linksaf de Montgomerystraat in. Ze zag daarbij de bromfietser over het hoofd. De jongen werd met een gebroken arm naar hetr AZL gebracht. Zolang er geen medicijn is, blijft aids als een zwaard van Damocles boven de liefde hangen Daarom mogen we niet rusten voor we de race tegen aids gewonnen hebben. En dat kost tijd. Maar ook geld. Hoe eerder Koe AIDS FONDS: GIRO 8957 beter. Nu dus. (Storten op Mnkrekeiwignummtr 7070 70228 kan ook Gemeente zoekt ervaringsplaatsen langdurig werklozen LEIDEN De gemeente pro beert via het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Ver bond (KNOV) meer werkerva ringsplaatsen te creeren. Die zijn bedoeld voor langdurig werklozen. Als tegenprestatie wordt geld voor promotie-acti viteiten gegeven aan het KNOV. De gemeente kan dat doen doordat minder geld hoeft te worden uitgegeven aan uitkeringen. Verder is het de bedoeling het (groot)winkelbedrijf te interes seren voor het in dienst ne men van langdurig werklozen. De gemeente sluit momenteel met bedrijven die naar Leiden komen overeenkomsten waar in wordt afgesproken dat bij groei eerst de gemeente en het arbeidsbureau worden geïn formeerd. Die kunnen dan proberen een langdurig werk loze aan een werkervarings plaats te helpen, eventueel vooraf gegaan door scholing. De ervaring is dat veel men sen die via zo'n plaats gewerkt hebben een vaste baan vinden. Leiden krijgt, door maatrege len die voortvloeien uit het Rijksbeleid, volgend jaar geld voor negentig werkervarings plaatsen extra. Dat kan wor den ingezet voor plaatsen bij de gemeente, maar ook bij het bedrijfsleven. Woonwagenkamp Stevenshof wordt duurder LEIDEN Doordat sanitaire voorzieningen apart achter de staanplaatsen worden ge bouwd valt het woonwagen kampje in de Stevenshof duur der uit dan geraamd. In totaal moet de gemeente zelf 42.406 gulden bijdragen aan de kos ten. Voor het kampje met veertien plaatsen moet een krediet worden verleend van ruim een miljoen gulden. Deze kosten komen bijna geheel voor rekening van het minis terie van volkshuisvesting, die de „meerkosten" echter door berekent aan de gemeente. Uit een raadsvoorstel blijkt dat voor alle standplaatsen reeds gegadigden zijn gevonden. Sommigen vestigen zich op het nieuwe centrum met hun ei gen wagen, anderen gaan wo nen in een huurwagen. Huur wagens worden door de ge meente aangeschaft en door het Rijk betaald. Over de inrichting van het centrum is met de toekomstige bewoners gesproken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11