ieidócSou^cmt Doorbraak Stadsverwarming naar Leidse Slaaghwijk STAD OMGEVING ALLER LEKDSI Gratis kennismaken met gewijzigde busroutes Promotiecampagne voor bejaardenwerk Geef de Leidse Courant cadeau Eeidae Qowuvnt DONDERDAG 23 NOVEMBER 1989 PAGINA 9 nteigening van panden Spilsteeg IDEN De gemeente Leiden wil de panden Spilsteeg 4 en 6 bezit krijgen via een onteigeningsprocedure. De overige hui- i in de straat zijn al eigendom van de gemeente, die de hele lsteeg en omgeving wil opknappen. Over de aankoop van de iden 4 en 6 wil de huidige eigenaar niet onderhandelen, aldus college. De situatie wordt door de gemeente als „aanmerke- verkrot" omschreven. „De oorspronkelijke woonpandjes zijn vallen en in gebruik voor allerlei marginale activiteiten, zoals ir opslag en autowerkplaatsen. De panden ziin daardoor stek vallen en in enkele gevallen zelfs niet meer dan bouwvallen", staat in het raadsvoorstel. panden 4, 6, 8, 10, 12 en 14 zijn zogeheten wevershuisjes. eerlingen bouwen woningen in regio IDEN/REGIO Veertien woningen in de wijk Postwijk in senheim worden volgend jaar gebouwd door leerling-bouw- ckers. Ook acht woningen in Leiderdorp (Zijllaan en omge- ig) en 16 huizen in Alphen aan den Rijn (Hooftstraat) worden gend jaar door leerlingen gebouwd. De provincie Zuid-Hol- d heeft voor volgend jaar 18 woningbouwprojecten aangewe- leerlingbouwplaats. Bezwaren tegen plan Zijloever ongegrond LEIDEN De bezwaren tegen het plan om 258 woningen, een bejaardencentrum en een bedrijfs ruimte met twee bovenwoningen te bouwen in Zij loever moeten worden afgewezen. Dat is het ad vies van de provinciale planologische commissie aan gedeputeerde staten. Tegen het plan is namens 24 andere omwonenden een bezwaarschrift ingediend door een bewoner van de Soembastraat. De bezwaarmakers vinden dat de flats te hoog worden, het aantal wooneenhe den te groot is en dat er te weinig groen overblijft in het gebied. De provinciale commissie voert aan dat een extra parkje wordt aangelegd bij de Soem bastraat en dat het plan financieel niet haalbaar is als minder dan 258 woningen worden gebouwd. Over het bestemmingsplan Zijloever en het bouw plan wordt morgen bij de provincie een hoorzitting gehouden. Bewoners tegen uitbreiden parkeren met vergunning LEIDEN Bewoners uit de omgeving Leven daal/Hoge Woerd willen ondanks veel parkeer problemen geen uitbreiding van het parkeerre- strictie-beleid. Dat blijkt uit een inventarisatie onder buurtbewoners die gisteravond met verte genwoordigers van de gemeente werd bespro ken. Een deel van deze buurt valt onder het parkeervergunningen-systeem maar volgens woordvoerder F. Faber heeft dat weinig resul taat. Het optreden tegen foutparkeerders zou vooral in de avonduren te wensen over laten. Verder worden volgens Faber de parkeerpro blemen in de buurt nog verergerd door het feit dat de Sanders-garage 's avonds gesloten is. „Be woners willen dat er wat aan de parkeerproble- matiek wordt gedaan maar een systeem waarbij je wel moet betalen maar weinig wordt opgelost, daar is men uiteraard niet voor", aldus Faber. POLITIE BETREURT ONDUIDELIJKHEID GROEI LEIDEN De Leidse politie betreurt dat de groei van het korps naar 262 agenten voorlopig onduide lijk blijft. De minister van binnenlandse zaken heeft onder meer in zijn laatste brief aangekondigd dat er nog nadere besluitvorming volgt over de ontwikkeling van de politiesterkte in de komende jaren. Dat staat in het eerste halQaarverslag over 1989. Toch verwacht het korps een verhoging van de „organieke sterkte" in de jaren 1990/1991 naar 240. Ook staat in de notitie dat de belangstelling van sollicitanten voor het Leidse korps groot is. De geüniformeerde dienst heeft met een uiterst minimale bezetting gewerkt. „Een eerste personele aderlating vond plaats bij het uitvoeren van con troles van de Noordeindeverkeersregeling. On danks alle inspanning bleek dat die verkeersmaat regelen niet handhaafbaar waren", aldus het rap port over een van de gevolgen van de minimale bezetting. PAPEWEG DICHT IN OCHTENDUREN ZOETERWOUDE/LEIDEN De Pa- peweg wordt in de ochtenduren verbo den gebied voor auto's die in de rich ting van de A4 rijden. De afsluiting geldt van maandag tot en met vrijdag van zeven tot negen uur en betreft het gedeelte ten noorden van de Westeind- seweg tot de Dirk Santhorstweg. De provincie Zuid-Holland komt hiermee tegemoet aan de wensen van de ge meente Zoeterwoude die het sluipver- keer op deze weg wil tegengaan. In de ochtenduren maken veel auto's gebruik van de Papeweg om de file op de se- cundaireweg weg 7 tussen Zoetermeer en Leiden te vermijden. Het sluipver- keer rijdt over het algemeen zeer hard over de Papeweg die is aangelegd als parallelweg. wart deelnemers riëntatiejaar ndt vaste baan ÏIDEN Een kwart n de jongeren die de af lopen vijf jaar hebben «gedaan aan het project iëntatiejaar heeft een ste baan gevonden. Dat jkt uit een overzicht Jrjn de stichting Sociaal er akonaal Jaar West. 3 ds 1984 hebben 101 werklo- jongeren meegedaan aan Ei project Negentien mensen igen daarna een opleiding Igen, vijfentwintig deelne- rs vonden betaald werk, e personen kregen werk via uitzendbureau, twee men- via het Jeugdwerkgaran- )lan (JWG) en een persoon i aan de slag dankzij de irkverruimende Maatregel, in dertien jongeren is niet kend wat ze zijn gaan doen. t Oriëntatiejaar is bedoeld or jongeren tussen de 17 en jaar die langer dan zes landen werkloos zijn. In de iktijk blijkt dat de meeste elnemers ouder zijn dan 20 r en dat niet iedereen al een If jaar werkloos is. De deel- mers doen drie dagen per ;ek werkervaring op bij een n-profit-instelling zoals bij- orbeeld een verzorgingshuis peuterspeelzaal en vertoe- n een dag in de week in het udiehuis Leiden waar aan- cht wordt besteed aan bege- ding en vorming, eer informatie kan worden akregen bij De Bakkerij, lude Rijn 44b, tel. 071-149446 of bij het Studiehuis, Stations- ein 32, tel. 071-130494. üjh op Leiden ÏÏDEN Het bureau voor- li ting van de gemeente Lei- n heeft een nieuw boekje, lijk op Leiden", uitgegeven. it is een boekje dat kort in- op de geschiedenis van de telstad, maar het wekt ook 4 teresse op voor de toekomst. et boekje is in het Neder- ds, Duits, Engels en Frans rschenen. Het werkje is gra- verkrijgbaar bij de voor- )htingsbalies in het stadhuis het stadsbouwhuis. UITBREIDING MET RUIM 2000 AANSLUITINGEN LEIDEN De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) wil haar stadsverwarmingsnet uit breiden naar de flats in de Leidse Slaaghwijk. De EWR verwacht dat er ruim 2000 aansluitingen bij zullen komen. „De deal moet nog gemaakt worden", aldus algemeen directeur J. Haijkens. „Het is afwachten wat de woningbouwverenigin gen uiteindelijk beslis sen". Als alle betrokke nen instemmen kan in 1991 het eerste gedeelte worden aangesloten. Een eerste verkenning heeft uitgewezen dat de uitbrei ding 8 miljoen gulden kost. „Eigenlijk moeten we het stadsverwarmingsnet niet uitbreiden. Bedrijfsecono misch gezien is het een ver liesgevende operatie. Maar daartegenover staan diverse extra's, zoals bijvoorbeeld het besparen op fossiele brand stoffen. Bovendien is het be ter voor het milieu. Maat schappelijk en politiek gezien is daar best geld voor over. Alles bij elkaar opgeteld zeg ik, we moeten deze stap ma ken. De garanties wegen op tegen de risico's", weerlegt Haijkens eventuele bezwa ren. Ook de raad van com missarissen is inmiddels ak koord gegaan. De EWR ziet de stadsverwarming een „tweede jeugd" tegemoet gaan. Voordat de eerste leiding de grond in gaat, moeten de twee betrokken woning bouwverenigingen, De Sleu tels en Leiden, de garantie geven dat ze stadsverwar ming gaan gebruiken. Dat le vert de EWR 1400 aansluitin gen op. Woningbouwvereni ging Leiden liet vanochtend weten dat „we er altijd om gevraagd hebben. De erva ringen met stadsverwarming zijn goed. In de Mors hebben we al zo'n 700 aansluitingen. De kosten voor de bewoners zijn aanzienlijk gedaald en daar gaat het om. Het is een goede zaak voor de bewo ners. Wij zijn altijd voor ge weest", aldus directeur A. Mulder. Directeur A. Lepelaar van woningbouwvereniging De Sleutels is blij met het besluit van de EWR. Over de conse quenties van invoering wordt een onderzoek uitgevoerd. „Door de investeringen gaan de woonlasten omhoog, maar het energieverbruik wordt aanzienlijk minder", schetst hij de voor- en nadelen. Hoe groot de kans is dat De Sleu tels akkoord gaat kan hij op dit moment nog niet inschat ten. „Maar ik hoop dat de stadsverwarming er komt. Omdat het beter is voor het milieu en omdat het wellicht een verlaging van de woon lasten betekent, en dat is in de Slaaghwijk hard nodig". Naast de 1300 woningen van de corporaties ziet de EWR aan de noordkant van de Slaaghwijk nog zo'n 700 po tentiële klanten. „Particulie ren, maar ook willen we de bespreking openen met Wo ningbouwvereniging De Goe de Woning", vertelt Haij kens. Daarnaast sluiten waarschijnlijk ook nog „eni ge" grootverbruikers aan het stadsverwarmingsnet. „Let wel, de flats worden ook aan gesloten als grootverbruiker. Het is niet zo dat we aparte contracten met bewoners aangaan", voegt de directeur eraan toe. De uitbreiding van de stads verwarming wordt „tech nisch niet al te makkelijk. Diverse kabel- en leidingnet ten moeten bijvoorbeeld wor den gekruist'Volgend jaar begint de EWR als alles mee zit met de klus. Dat betekent dat er 1930 meter transport leiding, 2600 meter distribu tieleiding en 19 afleversta- tions moeten worden aange legd. „Een definitief tracé hiervoor is er nog niet", al dus Haijkens. Het doortrekken van de lei ding naar de Slaaghwijk is voor de EWR geen aanlei ding om verder oostwaarts te gaan. Haijkens: „Ruim vijf jaar geleden was er sprake van dat we flats in Leider dorp op het net zouden aan sluiten. Dat is toen niet door gegaan, omdat men toch be sloot om nieuwe verwar mingsketels te nemen. Rond 1995 is er pas een nieuwe mogelijkheid om Leiderdorp erbij te krijgen. Dan zijn de verwarmingsketels pas aan vervanging toe". eschuit met muisjes atuurlijk, aan de meeste mensen lochten ze wel even wat vragen. En iets mbieden ook. Het drietal trok zonder ts te vragen of aan te bieden sowieso de aandacht van het winkelend pu- liek in de Haarlemmerstraat. Getooid iet een sandwichbord, en door het uit- elen van piepkleine beschuitjes met luisjes en pakken met folders en kaar- n in „beschuit met muisjeskleuren" aakten personeelsleden van kraam- intrum Rijn en Vliet het winkelend pu- iek gisteren nieuwsgierig. nschrijvingen werven voor het kraam- entrum", lichtte een van de drie bereid- illig toe. „En bekendheid geven aan de allonnenactie die we houden ter gele enheid van de 2500ste inschrijving. We ijgen heel positieve reacties". De in to- acht actievoerders („We hebben andaag een snipperdag genomen, want :ht ruim in het personeel zitten we et") liepen gistermorgen en gistermid- ag door de Haarlemmerstraat en over e markt. Tussen de middag verzamel en ze zich bij Molen De Valk. FOTO: WIM VAN NOORT «EIDEN Het is aanstaande iterdag tussen 9.00 en 17.00 ir mogelijk om binnen Lei- in gratis met de lijnen 15 en mee te rijden. Dat gebeurt het kader van de opening an de nieuwe Stevensbrug, ie in het verlengde van de lelena Verburgstraat en be- oeld is voor bussen, (brom- letsers en voetgangers. Daar- loor en vanwege het afsluiten an de spoorwegovergang bij )e Vink op 7 december wordt e route van de buslijnen 15, 30 en 33 gewijzigd. De Ste- nsbrug wordt vrijdag om 15 uur geopend door wet- ouder M. van der Molen. Het dagje gratis bussen is be doeld om het publiek kennis te laten maken met de gewijzigde busroutes. De wijzigingen staan vermeld in een wijzi gingsblad van de NZH. Van de lijnen 15 en 16 komen het hui dige eindpunt bij de 3-Octo- berhal en de halte bij het M.L. Kingpad komen te vervallen. Vanaf de Smaragdlaan gaan beide lijnen voortaan via de Ghandistraat en de nieuwe busbrug naar de Stevenshof. Bij de Hoge Morsweg komt een nieuwe bushalte. Vanaf 26 november gaat lijn 15 vanaf de nieuwe brug via de Helena Verburgstraat, Ste- venshofdreef, Hadewychlaan, Heintje Davidsweg, Charley Tooropweg, Mary Zeldenrust- weg en Dobbedreef naar NS- station De Vink rijden. Lijn 15 rijdt van maandag tot en met zaterdag overdag van en naar Leiderdorp, 's Avonds en op zondag rijdt lijn 15 alleen tus sen de Stevenshof en Station Leiden. Lijn 16 rijdt vanaf 26 novem ber ook naar station De Vink en wel via de Helena Verburg straat, de Stevenshofdreef, de Stevensbloem, en de Dobbe dreef. Met deze lijn krijgt dit deel van de Stevenshof een rechtstreekse verbinding met de Breestraat. Buslijn 30 rijdt na het afsluiten van de spoorovergang bij De Vink niet meer door de Ste venshof. De lijn wordt inge kort tot het deel Oegstgeest, Haaswijk, NS-station Leiden, Voorschoten Noord-Hofland. Tussen Valkenburg en Haag- sche Schouw in Leiden wordt lijn 30 vervangen door de nieuwe lijn 33. Vanaf Haag- sche Schouw gaat lijn 33 over de Dr. Lelylaan, Churchill- brug, Haagweg, Noordeinde, Kort Rapenburg, Steenstraat- Beestenmarkt naar het NS- station. Niet alleen het bus verkeer heeft baat bij de opening van de brug. De brug zorgt voor een verbetering van de ver binding tussen Stevenshof en het Morskwartier, het Leidse station en het centrum. Brug De nieuwe brug is ontworpen door de directies ruimtelijke ordening en verkeer en ver voer en uitgewerkt door de di rectie civiele werken. De brug, die zeven miljoen gulden heeft gekost, bestaat uit een beweeg baar gedeelte en een vast stuk van 25 meter. Het vaste deel bestaat uit betonnenliggers. Boten tot 2.70 meter kunnen noig net onder het vaste ge deelte door. De doorvaart- breedte is 10.5 meter. Het be weegbare gedeelte heeft in ge sloten toestand een doorvaar - hoogte van 2.90 meter. Het is de bedoeling dat telkens als de nieuwe brug geopend moet worden een brugwachter van de Haagse Schouwbrug komt. De bedieing verloopt in de toe komst wellicht automatisch. Dat kan als de Haagse Schouwbrug is vernieuwd. Het nu aangebrachte brugwach tershuisje wordt dan verwij derd. Gemeente kapt populieren LEIDEN De populieren tus sen de IJsselmeerlaan en de Zijl worden volgende week door de gemeente gekapt. De populieren ten zuiden van de Slaaghsloot dreigen namelijk de hoogspanningskabels te ra ken. De maatregel moet bo vendien worden genomen om storing in de kabels te voorko men. De populieren zijn in het verleden al eens ontdaan van het bovenste gedeelte van de kroon. Maar bij herhaling van deze actie zouden de bomen volgens de gemeente niet sta biel genoeg blijven. De open gevallen plaatsen worden met struiken beplant. De essen die onder de hoogspanningskabels staan worden gespaard. Folk Folkclub Horus laat morgen de groep Folcorn optreden. Met het spelen van Neder landstalige folkmuziek begint Folcorn om 21.00 uur in het Waaggebouw aan de Aal markt 21 in Leiden. Boek verkoop De openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden houdt op zaterdag een ver koop van afgeschreven boe ken. Van 10.00 tot 16.00 uur worden de oudere boeken voor een gulden of een rijks daalder verkocht. Klaverjassen Liefhebbers van koppelkla- veijassen kunnen zaterdag terecht in buurthuis Op Ei gen Wieken. Deelname kost vijf gulden per persoon. Te vens is er een loterij. De aanvang is 20.00 uur. Om 19.00 uur gaat de zaal open. Op Eigen Wieken is geves tigd aan het Valkenpad 2. Meiden Ongewenste intimiteiten is het onderwerp dat aan de orde komt tijdens de Me iden - middag die door het Stedelijk Meidenwerk Leiden wordt georganiseerd. Een video film, verschillende work shops en een napraat-uurtje vormen de ingrediënten van de bijeenkomst die zondag plaats heeft in de Emilie Knappert school aan het Ra penburg 23. Aanvang 14.00 uur. Volksdansen Volksdansvereniging Krici Krici Ti eek houdt zaterdag een instuif in het Vlietcom- plex aan de Voorschoterweg. Van 20.00 tot 23.00 uur wor den onder leiding van Truus Willems verschillende dan sen uitgevoerd. De toegangs prijs bedraagt zes gulden voor niet-leden en vijf gul den voor leden. Bingo Muziekvereniging De Burcht houdt zondag een bingomid dag in haar nieuwe gebouw aan de J.C. de Rijpstraat 21 in Leiden. De bingo begint om 14.00 uur. Lakenhal De kunsthistorica Judith Heuff houdt zondag een le zing over een restauratiepro ject in de Lakenhal. De le zing vormt gedeeltelijk een toelichting op de tentoonstel ling „Schilderijen zoeken Sponsors" die nog tot 4 de cember te zien is. De lezing begint om 15.00 uur. Postzegels De Postzegelvrienden hou den op maandag een ruil beurs. Deze begint om 19.00 uur met een uurtje voor de jeugd. De beurs wordt gehou den in gebouw de Linde in de Herenstraat 64 in Leiden. loop van het volgend jaar afgebrande dienstencentrum een promotiecampagne gaan vervangen. De nieuwe om het gemeentelijke be- jaardenwerk meer be kendheid te geven. Aan leiding is het instellen van een nieuwe Stichting Ou derenwerk, die de Stich ting Dienstencentrum voor Gecoörineerd Bejaar denwerk vervangt. De campagne sluit aan bij de dens de vergadering van commissie sociale zaken en maatschappelijk aangelegen heden werd uitgesproeken door PvdA-raadslid E. Kerck- hoffs. Ze meende dat veel be jaarden niet bekend zijn met het werk van de bejaarden zorg doordat ze niet in contact komen met dienstencentra dan wel dienstverleners als Tafel tje Dekje of de Sterbus. Ze vindt de voorlichting niet goed. „Er is wel een goede over wat het bejaardenwerk allemaal doet, maar die be reikt niet alle ouderen". CDA'er Biegstraten vroeg zich af of „reclame" voor het oude renwerk wel via mupi's moet gebeuren. „Kijken bejaarden daar wel naar?". Het ouderenwerk in Zuid-Oost krijgt begin volgend jaar de beschikking over een ruimte bestaat uit een groot voormalig klaslokaal en een hal met garderobes en toilet ten. Er is grote behoefte aan een goede accommodatie voor bejaardenwerk, omdat de wijk veel ouderen telt en de bewo ners erg aan de wijk gehecht zijn en dus niet willen verhui zen. Een centraal en herken- baarpunt voor hulp- en dienst verlening is dan ook hard no dig. Helpt olieslachtoffers en zieke eidereenden De Fugelpits wordt donateur voor 25 gulden per jaar Rabobank Anjum rek.nr. 34.61.32.134 giro van de bank 913871 Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man, vrouw, voor opa of oma, voor uw zoon of dochter. Voor ieder een die graag op de hoogte blijft van het belangrijkste nieuws: een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van woensdag 6 december 1989 t/m dinsdag 16 januari 1990 en kost slechts f20,-. Op pakjesavond staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een prachtige cheque die vergezeld gaat van een origi nele goudkleurige drukplaat in miniformaat. Wanneer u de bon invult en vóór 1 december aan ons stuurt, zorgen wij tijdig voor de cheque met drukplaat en bezorgen vanaf 6 december de krant op het door u aangegeven adres. Met betalen kunt u wachten tot u van ons een acceptgiro hebt ontvangen. BON VOOR GESCHENKABONNEMENT Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor Naam:Voorl.: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 6 december 1989 t/m 16 januari 1990 Stuur de cheque met dnikplaalje en te zijner tijd de acceptgiro naar Naam:Voorl.: Postcode/plaats: Datum: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig aan de Leidse Courant, Abonnementenservice, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag d iru>

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9