Psychische slachtoffers voor opdonder van supporters geen reden voor halvering van nieuw beleid Geef ons de ruimte... ekker vertrouwt niet 3 doorzetten plan nen IEUWO Jelfts ziekenhuis betreurt Proefproces euthanasie Hirsch Ballin: euthanasie moet strafbaar blijven Rustige ontruiming van KNSM-eiland Groot onderzoek na aanslag op Kairos Justitie acht FBI-model in Nederland ongewenst voor beter toon en beter werk AbvaKabo jJNENLAND fickbcSowiant DONDERDAG 23 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 TOINGEN Prof.dr. ie Dekker heeft er veel vertrouwen in dat de plannen e zijn commissie voor 'orming van het ziek- Hstenstelsel de kómen- ver- '■ènhjkt worden. Dek- ^is met name teleurge- in het CDA dat hem ipdracht gaf een plan edenken om het ziek- ostenstelsel te herzien uu zelfs niet eens een rrolgcommissie instal- dit gisteren na nip van een congres in Gro- Ijen waar heftig werd hef- ■ediscussieerd over de mo eheden van het plan-Dek- I jens de plannen van Dek- 'moet de werking van de J markt gebruikt worden doelmatigheid in de ge- 'Iheidszorg te vergroten, ïigns het congres werden Inbeelden aangedragen van (farheid van het huidige sy- jn. Zo kunnen terminale 'inten in bepaalde gevallen thuis verpleegd worden at de verzekering de kos- niet dekt. Invoering van plan-Dekker dat een gro- gerichtheid op de consu- voorstaat, zou dat mak- ojker maken. Daar staat echter tegenover dat de verzekeraars volgens Dekker ook meer vrijheid zou den krijgen. Uitgaande van een vrije werking van de markt zouden ze er voor mo gen kiezen alleen behandelin gen in bepaalde ziekenhuizen of door bepaalde artsen te ver goeden. Bovendien zouden ze kunnen besluiten bepaalde groepen risicovolle patiënten te weren, hetgeen al praktijk Nieuwe methode dikke - darmspoeling HEERLEN Chirurg Chander Ma- habier (39) van het De Wever-zie kenhuis in Heerlen heeft een nieu we methode van darmspoeling bij dikke-darmoperaties ontwikkeld, die van groot belang is voor patiën ten met een gezwel aan de dikke darm. Tijdens de operatie wordt de dikke darm schoongespoeld, waarbij vrijwel alle darmbacteriën binnen 20 minuten verwijderd worden. Het gevolg is dat, zo is bij 39 van de 41 behandelde patiënten gebleken, slechts één operatie nodig is en doorgaans geen tijdelijke uitgang (stoma) aangebracht hoeft te wor den. Kind overleden aan nekkramp LEIDEN Een éénjarig kind uit Leiden is eergisteren overleden aan de gevolgen van nekkramp. Een an der kind dat momenteel behandeld wordt in het Academisch Ziekenhuis Leiden, maakt het „gelukkig goed". Volgens H. van der Grijp van de Ba sisgezondheidsdienst is er absoluut geen reden voor paniek. Hij acht de kans op een opeenhoping van geval len, zoals in het afgelopen voorjaar toen er in Leiden al van een epide mie werd gesproken, erg klein. De nu geconstateerde gevallen staan los van elkaar, aldus Van der Grijp. Bij onderzoek is bovendien gebleken dat de kinderen niet in contact zijn ge weest met leeftijdsgenoten. Weduwnaarspensioen binden aan inkomen DEN HAAG De hoogte van het weduwnaarspensioen moet afhanke lijk worden van het inkomen. Het is staatssecretaris Ter Veld van Sociale Zaken een doorn in het oog dat ook mannen zonder kinderen en met een hoog inkomen aanspraak kunnen maken op een weduwnaarspensioen. In een interview in het jongste num mer van FNV-Magazine zegt de staatssecretaris: „Het lijkt een eerlijke zaak. Gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Maar dat is nooit de bedoe ling van deze wet geweest. De uitke ring stamt uit de tijd dat weduwen zonder enige bron van inkomsten kwamen te zitten". Wijk tegen komst van asielzoekers VEENDAM Bewoners van de wijk Greidhoek in Veen- dam hebben gisteravond tij dens een voorlichtingsbijeen komst aangekondigd dat zij de gemeente de rekening zul len presenteren als 275 asiel zoekers in de wijk worden gehuisvest. De bewoners vrezen dat hun huizen in waarde zullen ver minderen. Volgende maand behandelt de gemeenteraad van Veen- dam het voorstel van het col lege van B en W om in de wijk een opvangcentrum te vestigen op twee sportvelden. F-16 op geheimzinnig onderzoek uitgestuurd AMSTERDAM Een Fl6-vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht heeft dins dag een half uur lang gecirkeld boven het recreatiegebied Spaarnwoude tussen Amsterdam en Halfweg. Wat de straalja ger daar deed, wil het ministerie van de fensie „gezien de zwaarte van het onder zoek" niet zeggen. Fl6-toestellen zijn uit gerust met geavanceerde infrarood-appa- ratuur, waarmee het mogelijk is vanuit de lucht bodemonderzoek te doen. Ver moedelijk is door een officier van justitie de hulp van de luchtmacht ingeroepen. Persofficier van justitie in Haarlem, J. van der Bruggen, wilde gisteren alleen kwijt dat hij het jammer vindt dat het on derzoek in zo'n vroeg stadium in de pu bliciteit is gekomen. Mllem Alexander ;<ar begrafenis „Liechtenstein j(«I HAAG Prins Willem '.pander heeft vandaag na- Hs koningin Beatrix en Claus de begrafenis- ihtigheden van prins Frans ;f II van Liechtenstein in luz bijgewoond. Franz Jo- overleed vorige week op •arige leeftijd in een zieken- *r> in Zwitserland. Veel vor- waren in Luxem- >rg vertegenwoordigd. N VANDAAG C\ IN HET VJ Haag, die zondagavond op De afgelopen dagen heeft de het station in Zwolle uit spoorwegpolitie, gesteund door de trein zijn gepikt nadat ^aTen^r^aS ze drie reizigers hadden chaussee, meer licht gebracht in het drama dat zich zondaga vond voltrok. Eerder waren die middag al circa 150 FC Den Haag-supporters (na de nederlaag van hun ploeg) met (Vervolg van de voorpagina) ZWOLLE „Er is geen bloed gevloeid, maar de slachtoffers hebben psy chisch een enorme opdon der gekregen. Voor hen waren die twintig minu ten in de trein tussen Meppel en Zwolle een traumatische ervaring". Hoofdinspecteur Pier Eringa van de spoorweg politie concludeert dit naar aanleiding van de verhoren van een groep verie^'eTdeFC D^Haag' supporters van FC Den supporters?" geterroriseerd. Voor de spoorwegpolitie heeft dit voorval grote consequen ties. Eringa zei gistermiddag tijdens een speciale persconfe- de speciale combitrein" ver- rentie dat de aanpak van voet- trokken. Een groep van zo'n balvandalisme voor een nieu- 15 personen maakte evenwel we hindernis is geplaatst: „Tot in Groningen eerst een kroe- op heden ging de spoorwegpo- gentocht. Zij stapten pas om litie ervan uit dat toezicht en kwart over zeven in de trein, zware begeleiding op de zoge- evenals het gezin uit Apel- heten combitreinen'(voor sup- doorn. Volgens Eringa ver- porters) èn op het treinver- scheen ter hoogte van Meppel keer, dat daaraan vooraf gaat, „al lallend en brallend" de voldoende is. Het incident op groep supporters. het traject Groningen-Zwolle, uren n! de wedstrijd FC Gro- ningen-FC Den Haag, toont aan dat meer toezicht noodza kelijk is. Het stelt ons voor de vragen: hoe moeten we verder met voetbalsupporters? En in het bijzonder: hoe moeten we Ze bedreigen en intimideren het gezin, waarbij hen met na druk te verstaan wordt gege ven dat aangifte doen bij de politie gevaarlijk is. „Wij wor den nooit gepakt", stellen de supporters. „Bovendien, wij weten dan wie de aangevers zijn en wij weten jullie dan te vinden". Na een traumatische twintig minuten lukt het de familie met veel moeite uit de trein te stappen. De spoorweg politie is inmiddels gealar meerd evenals de gemeentepo litie van Zwolle. Elf personen worden aangehouden. Slecht aan toe Over de toestand op dat mo ment van de slachtoffers zegt Eringa: „Die waren er heel slecht aan toe. Voor hen was het een verschrikking, waarbij ze twintig minuten in doods angst hebben verkeerd en uit eindelijk letterlijk uit elkaar gerukt werden. Niet voor niets is ook Slachtofferhulp Apel doorn te hulp geroepen. Ook de leiding van de Nederlandse Spoorwegen heeft hen thuis opgezocht. Immers, hier was de veiligheid van onze reizi gers in het geding. Wij zijn er namelijk niet in geslaagd dit drama te voorkomen. Vandaar dat we ook proberen een la ten we zeggen indringend vervolg van de zijde van justi tie te bewerkstelligen'. De afgelopen dagen is door de politie vooral gewijd aan ver horen. Daarbij bleek heel dui delijk, aldus de politie, dat deze daders in groepsverband tot uitwassen komen: „Ook bleek hoezeer daarbij de ano nimiteit mede een aanleiding is om zo ver te gaan. Diverse malen is tijdens de verhoren gezegd dat men dit 'spelletje' speelde omdat men meende toch nooit gepakt te zullen worden". Na de eerste verhoren, konden zes verdachten vertrekken. Vier mannen en een vrouw bleven over en werden in ver zekering gesteld. Dinsdag volgde de aanhouding van nog een vrouw, terwijl die avond twee mannen konden vertrek ken. De overgebleven ver dachten zijn allen woonachtig in Den Haag en variëren in leeftijd van 19 tot 35 jaar. In het belang van het onder zoek bracht de politie de zaak pas gisteren in de publiciteit. ri iïOT De directie van het dftse Reinier de Graaf Gast- fe vindt het „uiterst onge lig" dat een twee jaar oude in het zieken- 1, waarbij een comapatiënt okken was, nu wordt ge- ,kt door het openbaar mi- erie om een proefproces te spannen. Tegen de be tken neuroloog loopt een ïchtelijk vooronderzoek. sofficier mr. H. Vos van arrondissement Den Haag estigde gisteren dat de ftse zaak is aangegrepen I r het proefproces. Daarmee het OM de rechter laten tstellen in hoeverre het indigen van het leven van coma-patiënt door een me- js onder de strafwet valt. patiënt is in september 7 in het gasthuis door actie- levensbeëindiging overle- i. De patiënt was met spoed [enomen nadat hij op straat rusteloos was gevonden, danks reanimatie bleef hij -coma. Voor alle artsen was duidelijk dat er sprake was een onherstelbare bewus- ;heid waaruit de patiënt •it meer zou ontwaken, al- de directie. Het coma was imkeerbaar door afgestor- hersenen. jens de directie had de fa lie destijds duidelijke be- aren tegen verdere medi verzorging. Er werd in- 39sief overlegd met de huis- ias én er kwam extra medisch De overweging tot actieve levensbeëindiging is besproken met alle betrokke nen, inclusief verpleging en geestelijke verzorging. Na de levensbeëindiging is de zaak gemeld aan de lijkschouwer, de geneeskundige inspectie en de officier van justitie. De directie vindt dat alle mo gelijke zorgvuldigheid en openheid is betracht. Medisch directeur W. Schellekens zegt er daarom van uit te gaan dat alle instanties de zaak uiterst zorgvuldig zullen (blijven) be handelen. Stinissen Er is een goede kans dat op korte termijn een oplossing wordt gevonden in de zaak van de coma-patiënte Ineke Stinissen. In het weekblad Vrij Nederland zegt Stinissen dat hij binnen twee weken des noods overgaat tot de gijzeling van directeur Nij Bijvank van het verpleeghuis waar me vrouw Stinissen al vijftien jaar wordt verpleegd. Stinissen wil daarmee afdwingen dat het verpleeghuis zijn vrouw naar een ander verpleeghuis of naar zijn huis laat gaan om haar te laten overlijden. Het dreigement geeft volgens Sti- nissens raadsman Sutorius aan dat zijn cliënt de wanhoop na bij is. De oplossing waaraan op dit moment wordt gewerkt, zal volgens Sutorius aanvaardbaar zijn voor alle betrokken partij en. Vandaag heeft hij een ge sprek met de directie van het verpleeghuis. In Utrecht is een omvangrijke campagne gestart tegen alcohol in het verkeer. Mr. D. Kok, voorzitter van het Regionaal orgaan verkeers veiligheid Utrecht, laat tijdens een blaastest zien dat het pro-millage rond de nul moet schommelen. FOTO: ANP DEN HAAG Als het aan de nieuwe CDA-minister van jus titie Hirsch Ballin ligt blijft eu thanasie strafbaar. „Mij komt het voor dat het in de huidige verhoudingen beter is om de bestaande strafbaarheid van euthanasie te handhaven", zegt hij in 'een vraaggesprek met het blad Manna. Hirsch Ballin, voormalig hoog leraar staats- en bestuursrecht in Tilburg, wordt wel gezien als een van de partij-ideologen van het CDA. Hij werkte on der meer mee aan een rapport van het Wetenschappelijk In stituut van het CDA over kunstmatige voortplantings technieken. Volgens Hirsch Ballin het interview in Manna is gehou den vóór de aanvaarding van zijn nieuwe functie „her bergt een zekere liberalisering van de euthanasie het gevaar in zich dat zieke mensen in een soort verwachtingspatroon terechtkomen, waarin niet meer duidelijk is of zij voor zichzelf inderdaad in een 'noodsituatie' zijn geraakt of dat zij eigelijk het gevoel heb ben dat het vragen om eutha nasie van hen wordt ver wacht". Volgens Hirsch Ballin zou de aandacht zich beter kunnen richten op een versterking van de procedures binnen de medi sche organisatie om zo een uit de hand gelopen toepassings praktijk van euthanasie tegen te gaan. ÏFÖLTGENS WEERSPREEKT KOK: (Van onze parlementaire redactie) HAAG Voorals- ëg ziet PvdA-fractie- hlorzitter Thijs Wöltgens j^en reden om volgend jr te bezuinigen op het d.or zijn partij zo gekoes- elrde 'nieuwe beleid'. Zo ng het bewijs van het te- hndeel niet is geleverd, deschouwt Wöltgens de htlangs geconstateerde te- invaller van netto an te- derhalf miljard gulden in de schatkist als „een een malige gebeurtenis die voor de toekomst geen en kele betekenis" behoeft te hebben. Wöltgens weerspreekt daar mee zijn 'eigen' minister Wim Kok van financiën. Deze deed vorige week de mededeling dat in 1990 slechts de helft van de afgesproken bedragen voor nieuw beleid zou mogen wor den besteed. De PvdA-fractie- leider zei daarover gisteravond voor de NOS-televisie: „Als het is zoals ik denk dat het is, kan het mooie nieuwe beleid in 1990 met volle kracht wor den ingezet". Dat de tegenvaller slechts van incidenteel belang is, leidt Wöltgens af uit twee dingen. „Kennelijk wordt er dit jaar hier en daar minder belasting ontvangen. Ik heb gehoord dat dat komt doordat de belasting dienst wat traag is met innen. Mocht dat zo zijn dan veran dert het nadeel voor 1989 zelfs in een voordeel voor 1990. In dat jaar komt er dan immers extra belasting binnen". Als tweede factor noemde Wöltgens de wir-subsidie aan het bedrijfsleven, die officieel al lang is opgeheven doch die kennelijk nog naijlt. „Maar die ellende met de wir zal ooit af gelopen zijn en ik hoop dat dat in 1990 al het geval zal zijn. Al met al is het dus maar zeer de vraag of de tegenvaller voor 1989 een doorwerking heeft in 1990". Wöltgens heeft niet de indruk dat er voor minister Kok gege vens zijn achtergehouden. „Ik zou niet weten wat de heer Ruding of de heer Lubbers er voor belang bij hadden om dat te doen. Het waren gegevens die noodzakelijk waren om de Startbrief (tussenstand van uitgaven en inkomsten van het rijk) te kunnen maken". Mocht er in 1990 toch bezui nigd moeten worden, dan kan dat niet beperkt blijven tot nieuw beleid. Wöltgens is het eens met zijn partijvoorzitter Sint dat er in dat geval ook ge keken worden naar de moge lijkheden voor verlaging van de defensie-uitgaven en de subsidie aan het bedrijfsleven. Sint Ook PvdA-voorzitter Marjan- ne Sint vindt dat de tegenval lers niet alleen gecompenseerd moeten worden door te bezui nigen op het zogeheten nieuwe beleid. „Laten we eens bekij ken wat er op de defensiebe groting mogelijk is en of er iets te veranderen is aan de ondersteuning van het bedrijfsleven", aldus Sint gis teren voor de VAR A-radio. 3e knollen J*. ik eeN N/euv 6FFie2eT^PpA(WVT cmi AMSTERDAM Bij de ontruiming van het KNSM-eiland in het oos telijk havengebied van Amsterdam is vanmorgen één persoon gearresteerd. De ontruiming verliep verder rustig. De politie ging vanmorgen tot de vervroegde actie over omdat „er aanwijzingen wa ren dat het komende week einde opnieuw brand zou worden gesticht". Het afgelo pen weekeinde woedde in een oud douaneloods een fel le brand en raakten twintig kunstenaars dakloos. De cir ca 250 bewoners van het eiland woonden in 185 woon wagens, zelfgemaakte bouw sels en krotten. Zij zijn over gebracht naar Heiningen, een terrein van de gemeente Amsterdam in het westelijk havengebied. Daar zijn ook enkele opvangcentra inge richt. De gemeente wil in 1990 beginnen met de bouw van huizen op het KNSM- eiland, dat vroeger dienst deed als laad- en losterrein van schepen. Het gebied gaat de oostelijke flank vormen van het ambitieuze IJ-oever- project. Een lid van de Explosieven Opruimingsdienst verlaat het pand van Kairos in Utrecht nadat de bom onschadelijk is gebleken. FOTO: ANP UTRECHT De politie heeft een team van tien rechercheurs belast met het onderzoek naar een mislukte aanslag op de werk groep Kairos, een kerkelijke anti-apartheidsorganisatie. D°or een raam van het souterrain van het kantoorpand in Utrecht is deze week een tas naar binnen gegooid, waarin twee met zeer brandbare vloeistof gevulde plastic Shell-flessen en een ontste kingsmechanisme zaten. Doordat het mechanisme defect is ge raakt, is de brandbom niet tot ontploffing gekomen. Het is de eerste keer in ons land dat op deze wijze een anti-apartheids groepering is bedreigd. EDE Vorming van fe derale recherche in Ne derland naar Amerikaans of Westduits voorbeeld (FBI en Bundeskrimina- lamt) is ongewenst. Zo'n apparaat zou onvoldoende op de hoogte zijn van lo1 kale situaties en bij de op sporing van strafbare fei ten kunnen afstemmings problemen ontstaan tus sen politie en justitie op lokaal, regionaal en lan delijk niveau. Deze uitspraak deed de secre taris-generaal van het ministe rie van justitie, mr.G.J. van Dinter, vandaag op een con gres in Ede over bijzondere opsporingsdiensten. Van Din ter sprak namens minister Hirsch Ballin, die elders ver plichtingen had. De opmer king over federale recherche sluit aan op kritiek van voor zitter L. van der Linden van de Nederlandse Politiebond op de politieparagraaf. Deze vreest dat er in Nederland binnen afzienbare tijd een soort federale recherche komt, waardoor „een geweldige riva liteit zal ontstaan, veel groter dan nu tussen gemeente- en rijkspolitie". Van Dinter maakte vandaag namens de minister duidelijk dat federale recherche wat justitie betreft niet aan de orde is. De circa veertig bijzondere op sporingsdiensten zijn volgens Van Dinter noodzakelijk. „Een nog weinig belicht probleem is dat van de burger in overtre ding. Bij voorbeeld zwart wer ken met een uitkering en te vens huursubsidie ontvangen is strafbaar op grond van de fiscale, de sociale en de subsi diewetgeving. Dezelfde burger kan dus-te maken krijgen met verschillende opsporingsdien sten. Dit leidt weieens tot com petentiegeschillen". (ADVERTENTIE) Het kabinet moet voldoende geld beschikbaar stellen om voor 1990 goede CAO's te kunnen afsluiten in de G en G-sector. Dat geldt voor ongeveer 600.000 mensen die bijvoorbeeld werken m de gezond heidszorg, gezinszorg, bejaardentehuizen, WSW, het krutswerk en het welzijnswerk. Het regeerakkoord biedt onvoldoende ruimte om de problemen in de zorgsector op te lossen. Daarom organiseren AbvaKabo en CFO zaterdag 25 november een manifestaue en demonstratie in Utrecht onder het motto: GEEF ONS DE RUIMTE... Sprekers: laap van de Scheur (AbvaKabo) en Loek Poell (CFO). Aanvang: 13.00 uur, zaal open 12.00 uur. Plaats: Bemhardhal Utrecht (jaarbeurscomplex). KOM ZATERDAG OOK NAAR UTRECHT cfo

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3