¥0^ Alexander Pbla: „Stoppen is je familie vermoorden" Geldschieters TV 10 willen samenwerking ,Telebingo" krijgt ïulp Henny Huisman sn Ted de Braak „De plicht" toont liefde in somberste vorm ;]ftjNST/RTV EcidócSouoatxt DONDERDAG 23 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 IPRO wil groeien «STERDAM De VPRO eeft de Dienst Kijk- en Luis- Ironderzoek van de NOS ge raagd een „marktverken- end onderzoek" te doen om [zicht te krijgen in de vraag [het ledental kan groeien. De ^RO heeft met zijn circa D.000 leden momenteel de B- ^tus. Hoewel de VPRO niet eft naar de A-status „be nt" zij zich wel op de vraag j ze al of niet verder te groei- Om de A-status te krijgen et de omroep 160.000 nieu- leden er bij krijgen. Vol- >ns de VPRO heeft het on- ïrzoek niets te maken met de emst van een nieuwe media- jet. „We bezinnen ons regel- jatig op deze vraag". De onlangs overle den Haagse acteur Guido de Moor is dinsdag nog een keer te zien op tele visie, in „Prettig Ge regeld" van de NCRV. Hij speelt een oude jeugd vriend van hoofdrol speler Joris (Peter Faber). De afleve ring werd begin dit jaar opgenomen. Enkele maanden la ter werd De Moor ernstig ziek. In sep tember overleed hij. FOTO: NCRV (Vervolg van de voorpagina) AALSMEER De mogelijke samenwerking tussen TV 10 en Veronique wordt mede bein- vloed door de eigenaren van TV 10, overwegend gelegenheidsgeldschieters verenigd in de Ven ture Capital Investors. Zij zitten niet alleen maandelijks opgescheept met hoge uitbetalin gen aan lonen aan gecontracteerde journalisten en artiesten, maar zien ook weinig uitzicht om snel tot winst te komen, ook als er „door de voordeur" tot commerciële tv kan worden ge komen. Men moet dan volgens Den Haag min stens wachten tot april volgend jaar. Er bestaat bovendien grote ontevredenheid bij de gecontracteerde medewerkers van TV10, op wier kennis en bekwaamheid vooralsnog geen beroep kan worden gedaan. Het overleg met de Franse zender TF1 en de Amerikaanse NBC is niet van dien aard, dat er snelle beslissingen mogen worden verwacht. In Aalsmeer en in Luxemburg zouden de ge dachten er momenteel naar uitgaan, dat het produktiebedrijf van Joop van den Ende als verlengstuk gaat fungeren van RTL Véronique. TV10 met directeur Ben Bunders zou daarbij geruisloos verdwijnen. Véronique kan dan voor de kijkspitsuren beschikken over bekwame programmamakers en presentatoren. Desge vraagd liet Joop van den Ende weten op dit moment nog geen standpunt naar buiten te wil len brengen. Hij heeft aanbiedingen van Lex Harding om bepaalde showprogramma's van zijn produktiebedrijf over te hevelen naar Ve ronique in overweging. TON OLIEMULLER Ton Koopman maakt cd-opnames Mozart AMSTERDAM De Nederlandse claveci- nist Ton Koopman, tevens dirigent van het Amsterdam Baroque Orchestra, werkt mee aan een project van Philips Classics om alle composities van Wolfgang Amadeus Mozart op compact disc (cd) uit te brengen. Dit project is opgezet ter herdenking van de tweehonderdste sterfdag van de compo nist in 1991, aldus een bekendmaking van Philips Classics. De serie zal 180 cd's om vatten en wordt in 44 delen met een wisse lend aantal cd's uitgebracht tussen augus tus 1990 en oktober 1991. Aan de opnames wordt verder meegewerkt door onder meer Leopold Hager, Sir Colin Davis, The Academy of Saint Martin in the Fields on der leiding van Sir Neville Mariner, Mitsu- ko Uchida en Ingrid Haebler. V,ZEG 'NS AAA"-MAKERS WERKEN AAN MILIEU-SERIE 5,1 bo 5J AAA. Comedy-serie. VARA- svisie. Nederland 1 om 20.19 uur. nderdag. IdiLVERSUM „We zijn stadium van het ge of minder ge huwelijk inmid- voorbij. Wij zijn een echte familie geworden, rouwt als er weer een 49?teur de reeks de rug jjekeert. Een repetitiedag Ju voor ons ook zoiets als verjaardag. We heb- :n er zo ontzettend veel idezier in. En wat ik zo rpap vind, is dat de schrij- irs de serie, ook na ne- 9lfeii jaar, fris weten te 3r Duden", laat regisseur i ico Knapper met een s ede glimlach weten. n lofuitingen hebben be- ekking op Neerlands meest 51(liefde comedy-reeks „Zeg AAA", waarvoor de brie- of de VARA alsjeblieft wil orgaan met de belevenissen de familie Dobbelsteen de dokters Van der Ploeg Lansberg, alweer binnen Ook het buitenland lonkt, i onbescheiden wijze, naar de pks. Australië en Amerika n vaste afnemers en ook ize oosterburen kunnen er middels van genieten, hrijver Alexander Pola (75): k heb de eerste aflevering ^ien en dat was wel even ïnnen. Hij is bewerkt naar 1 volksaard van de Duitsers dat betekent dat het meer n klucht is geworden", laat weten in het lege decor van ég 'ns AAA", dat permanent niat opgesteld in Hal A van D.t NOB-complex in Hilver- t-m. Na tien jaar is er een unieke situatie ontstaan, want van een vaste lokatie voor dit soort se rie-werk was voorheen geen sprake. Het was repeteren bij de roeivereniging Willem 3 in Amsterdam. Nico Knapper: „We maakten een decor van stoelen en konden een week voor de opname pas in het echte decor werken. Daar kwam een einde aan toen bleek dat Hal A vrij kwam. Het is echt een luxe. We ge nieten er nog elke keer van. Het is zoveel prettiger repete ren. Zo kun je bijvoorbeeld zonder veel meer moeite even een regie-foefje uitproberen. Bovendien kunnen we sneller en efficiënter te werk gaan. Je merkt het gewoon tijdens de opnamen. Er gaat steeds min der mis. De volgende stap is natuurlijk om het programma dagelijks op de buis te bren gen". Per maand worden vier afle veringen opgenomen. Sjoukje Hooymaayer, die Lydie van de Ploeg speelt: „We moeten het zonder haperen aan het pu bliek, dat tijdens de opnamen aanwezig is, laten zien. Het is net alsof je in een toneelstuk staat. Eigenlijk hebben we elke maand een twee uur du rende première". Chiem van Houweninge en Alexander Pola hebben'inmid dels hun honderdvijftigste af levering ingeleverd. Chiem: „Die komt in maart op de buis". Volgens de scenarist bekijkt hij van jaar tot jaar of hij zal doorgaan met de serie. „Alexander en ik hebben er nog steeds plezier in. Maar de komende jaren gaan we kijken of we ook wat andere schrij vers bij „Zeg 'ns AAA" kun nen betrekken. In het buiten land is dat een heel normale gang van zaken. Maar wij hou den er pas mee op als het ver velend wordt of als we in her halingen gaan vallen. Dat ge voel is er niet, maar ik maak mij er wel eens zorgen over". Alexander Pola: „Ik vraag mij wel eens af, gezien mijn leef tijd, of ik er straks nog wel ben. Maar als ze mij vragen: heb je er nu nog geen genoeg van, zeg ik tegen die mensen: kunt u mij vertellen hoe oud uw kinderen worden? Dat we ten ze toch ook niet. Na negen jaar ophouden met deze serie is als je eigen familie vermoor den. En daar voel ik weinig Levensecht Chiem en Alexander schrijven zo'n vier, vijf dagen aan een aflevering. Daarbij maken ze gebruik van levensechte situa ties, die Chiem en zijn vrouw Marianne verzamelen. Mari anne: „De restaurant-scène iri de eerste aflevering is bijvoor beeld echt gebeurd, al was de afloop anders. Het overkwam een vriendin van mij in Lon den". Marianne noemt „Zeg 'ns AAA" een serie over waarde ring hebben voor elkaar. „Ie der mens is belangrijk en heeft een taak in deze wereld. Chiem en Alexander geven zo'n situaties ook altijd weer een positieve draai. Het enige negatieve element in de reeks is eigenlijk Koos, want die heeft geen werk". Het leven is er voor de schrij vers en spelers een stuk ge makkelijker op geworden de laatste jaren. Niet alleen de studio-faciliteiten zijn verbe terd, ook financieel is alles in kannen en krukken. Nico Knapper: „Tot aan het achtste jaar was er altijd die spanning of we zouden mogen doorgaan of niet. Nu mogen we niet meer stoppen en dat is voor een belangrijk deel te danken aan Marcel van Dam, die de reeks een warm hart toe draagt". In de nieuwe reeks is een aan tal nieuwe personages te zien. Zo komt Georgette Reyevski weer opdraven als de moeder van Lydie van der Ploeg. Zij was drie jaar geleden voor het laatst te zien, emigreerde toen "naar Canada, maar keert nu weer terug. Milieu Hoewel Chiem van Houwe ninge en Alexander Pola hun handen vol hebben aan „Zeg 'ns AAA", bestaat er bij beiden de behoefte om naast deze reeks een andere te zetten. Chiem: „We willen een come dy-serie schrijven met het mi lieu als onderwerp. Ik bedoel: wat doe je met de laatste restje verf of met afgewerkte olie. Dat soort zaken willen we, op een komische manier, aansnij den. Het moet een reeks wor den die de kijker bewust maakt van het milieu en hoe hij ermee moet omgaan. We gaan binnenkort een pilot-af- levering maken, hoewel de fi nanciering voor de serie nog niet rond is. De bedoeling is, dat er een hele nieuwe cast voor wordt gezocht en dat de VARA de reeks op het scherm brengt. Zo'n uitdaging van een nieuwe reeks is van tijd tot tijd heerlijk. Vandaar". HANS PIËT 'ÏLVERSUM In de Te- bingo-uitzending van i_RO-tv aanstaande maan- igavond zullen drie pre- i'htatoren hun opwach- '"jig maken. Carl Huy- echts kan voor het goe- z,i doel, de zwerfkinderen vele delen van de we- nld, rekenen op de wak- jre medewerking van de Braak en Hennie uisman. iar verluidt heeft het niet el moeite gekost om Hennie eiisman te winnen voor deze ondanks dat hij ejg niet zo lang geleden liet Jten dat hij zich eigenlijk E'it zo goed bij de KRO had is gevoeld. isen Joop van den Ende en directie van de KRO woe- i de zakelijke verschillen i mening voort, maar er be- in in de persoonlijke sfeer mar verluidt uitstekende con- r.iten. Huisman heeft spon- in gereageerd en zijn mede- irking aan „Telebingo" toe- tegd op de eerste vraag die m van KRO-zijde bereikte. dezelfde wijze kreeg de RO ook de beschikking over door Huisman in zijn shows dragen shirts, die tijdens de fste uitzending openbaar irden verkocht voor het goe- Bert de Win ter, die de leiding heeft over een team van medewerkers, vertelt het aantal kijkers van 2,2 miljoen op de eerste uitzen ding niet laag te vinden. Hij meent zeker te weten, dat de kijkdichtheid nog zal groeien. Gebleken is, dat Carl Huy- brechts als originele Belg nog onvoldoende populair is, maar dat daaraan momenteel volop wordt gewerkt. Zo kreeg hij al een optreden in Teds „Fami lieshow" van de NCRV en in „Doet-ie het of doet-ie het niet" van Peter Jan Rens van de VARA. Van de bespelers van het eerste net krijgt de KRO alle medewerking. Hier uit vloeit de verschijning van Ted de Braak in „Telebingo" voort. Om brede lagen van het volk achter de Telebingo-actie te krijgen, ondervindt de KRO overigens van alle kanten me dewerking. PSV heeft toege zegd dat zaterdag in de wed strijd tegen Fortuna op de rug zijde van de shirts het woord „Telebingo" zal worden gedra gen. Dit heeft pas zin als Stu dio Sport een samenvatting van deze wedstrijd zal uitzen den. Op het eerste verzoek van de KRO om dit te doen, reageerde de redactie van Stu dio Sport even sportief als spontaan. Het Commissariaat voor de Media heeft laten we ten geen bezwaar te hebben tegen deze vorm van reclame. TON OLIEMULLER Ted de Braak, foto: dijkstra Mediacommissariaat laat „Belfleur" nog ongemoeid AMSTERDAM Het com- missariaat voor de media laat het TROS-programma Bel fleur voorlopig ongemoeid. „Zoals elk programma zullen we ook dit programma toetsen aan de mediawet", aldus een woordvoerster van het com missariaat. Zolang er niet wordt verwezen naar het blad Belfleur of naar produkten waarvoor in dat blad wordt geadverteerd, is er wat het commissariaat betreft niets aan de hand. Het commissariaat heeft een protestbrief ontvangen van de VNU over de koppeling die volgens deze uitgever, bestaat tussen het televisieprogramma Belfleur (dinsdag voor het eerst uitgezonden) van de TROS en het blad Belfleur, dat wordt uitgegeven door de uitgeverij J.D. Communicatie. Het blad verschijnt deze week voor het eerst. „De TROS helpt het blad indirect", aldus een woordvoerder van de VNU, „waardoor gemeen schapsgeld naar dat blad vloeit. Dat kan niet volgens de mediawet". Volgens hem is het volkomen duidelijk dat de redacties van televisieprogramma en blad samenwerken. De VNU wil dat het blad onder een andere naam gaat verschijnen: „Dan kunnen we concurreren, nu is het oneerlijke concurrentie". VNU is uitgeefster van een aantal vrouwenbladen die zich op dezelfde doelgroep richten als het blad en het programma Belfleur. Volgens de TROS is er niets aan de hand. „We verwijzen in het programma niet naar het blad. Ik zou niet weten wat er in strijd is met de mediawet", aldus een woordvoerster." Visse-oog Dit is nou wat wordt verstaan onder een „fish-eye lens". Althans, wat de maker van deze foto er onder verstaat. De foto werd genomen door fotograaf Graham Maggitts, die er tijdens een foto wedstrijd in Engeland, uitgeschreven door de Royal Navy, een eerste prijs mee won. foto: ap De Salon: „De plicht of kom in mijn armen en vertel". Regie: Annemarie Prins. Choreografie: Hans Tuerlings. Kostuums: Willy Smits. Met Mirjam Bos, Mildred Disselkoen, Kenneth Herdigein en Nienke Reehorst. The ater aan de Haven, woensdag 22 no- vember, vanavond nog eens. De extreme vorm die liefde kan aannemen, vormt het onder werp van „De plicht of kom in mijn armen en vertel". Jammer dat De Salon in de programma- informatie niet schrijft, welke teksten zijn gebruikt, dan kan het publiek het nog eens nale zen. Het stuk zit vol met clues, aanwijzingen en sporen. Er wordt van alles aangereikt. Toch levert het geen coherent geheel op. Annemarie Prins is een voor stander van multi-disciplinair theater. Waren in vorige voor stellingen muziek en video de begeleiders van „gewoon to neel", nu hebben dans en mu ziek een belangrijk aandeel. Liefde wordt in allerlei vormen vertoond, in dans, in woord en in gebaar. Hoe extreem dat al lemaal is, zou kunnen worden verteld via de muziek: een Gymnopédie van Erik Satie in een langzame versie en een Ca price van Paganini. Zo gaat het in de choreografie van Hans Tuerlings ook: van gematigd tot wild en heftig. Het woord gaat van kwaad tot er ger. Een stukje Kafka mondt uit in een mij onbekende tekst over een vrouw die haar arm af laat hakken door haar minnaar. Het kwartet op de vloer doet flink mee aan dit intense be denksel. De danseressen wrin gen zich nu eens in allerlei bochten, springen trampoline op het opklapbed of rollen over het biljart op het toneel. Als verstilling propt de een druiven in de mond, steekt neurotisch sigaretten op, of lakt de teenna gels van een ander. Het heeft allemaal ongetwijfeld betekenis en Annemarie Prins heeft er vast veel sombere ge dachten over gehad. Aange naam is het niet, „De plicht.." is zo'n voorstelling, waarvan je al leen de fraaie kostuums en de inzet van de spelers niet zou willen vergeten. PETER SNEL Kennedy Gisteren was het precies 26 jaar geleden dat in Dallas de Ameri kaanse president John F. Kennedy werd vermoord. Nog steeds blijkt de overleden staatsman een grote bron van inspiratie voor kunstenaars. De Amerikaanse kunstenares Isabel Mcllvain pre senteerde gisteren in Boston een buste van Kennedy, die in het centrum van de stad wordt geplaatst. foto: ap Recordbedrag voor 150 jaar oude manuscript Schumann LONDEN Een 150 jaar oud manuscript van het enige voltooi de pianoconcert van Robert Schumann heeft gisteren op een veiling een recordbedrag van 880.000 pond (2,8 miljoen gulden) opgebracht. Koper Albi Rosenthal uit Oxford zal het manuscript onderbrengen in een bibliotheek in de Bondsrepubliek Duits land, waar onderzoekers de kans zullen krijgen het te bestude ren. „Het is het waard", aldus Rosenthal, die daar aan toevoegde bereid te zijn geweest 30 procent meer te betalen. „Het gaat om een van de beroemdste pianoconcerten. Het is gespeeld van Zan zibar tot Alaska". Schumann begon het concert te schrijven in 1841 voor ziin echtgenote Clara Wieck, een virtuoos op dit in strument. Wieck speelde het vier jaar later voor het eerst in Dresden. Het vorige record voor een enkel manuscript, 960.000 gulden voor een werk van Stravinsky, werd al aan het begin van de veiling gebroken toen iemand 1,4 miljoen gulden neertel de voor een cantate van Bach. Will Glahé overleden BONN De Westduitse musi cus Will Glahé, die met num mers zoals Böhmische Polka, de foxtrot ,Im Gansemarsch" of de polka „Die Fischerin vom Bodensee", internationaal succes boekte, is gisteren op 87-jarige leeftijd overleden in zijn woning bij Bonn. Dit werd meegedeeld door zijn advocate In de VS en Japan behoorde Glahé tot de Westduitse musici die de grootste omzetten be haalden. Als meester op het accordeon bezocht hij met zijn orkest tal van landen. „Ik ben geen kunstenaar, die zichzelf op de borst moet kloppen. Ik behoor tot de zogenaamde stinknormale burgers", was zijn devies. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) NEDC0NGRESGEB0UW Den Haag vanaf 19 dec. - 2015 uur ook matinees op 1e en 2e Kerstdag Kassa 070-548000 Bespreekbur HaagscheCn 070-656806 Landelijke Reserveert"" 070-617710 Nationaal Bespieekbui U4153-123444 Kraakhelder spel van Hanson Quartet Concert door het Hanson Quartet met medewerking van Janny Lobbe- zoo (piano). Werk van Van Beetho ven en Dvorak. Gehoord in de Ka pelzaal K&O (Leiden) op 22 novem- Aan het Hanson strijkkwartet, aangekondigd als een van de beste strijkkwartetten van En geland van dit ogenblik, en be kend van enkele uitstekende plaatopnamen, gisteravond de opgave om die reputatie waar te maken. Goede strijkkwartetten zijn geen alledaags verschijnsel zo dat het niet verwonderlijk is dat het Britse gezelschap flink wat belangstelling trok. Voor de pauze het strijkkwartet in Es (opus 127) van Ludwig van Beethoven. Het hele werk, een van de mooiste kwartetten die Beethoven schreef, schijnt uit natuurindrukkente zijn ont staan. Met een haast impressio nistisch penseel heeft Beetho ven zijn muzikale landschap uit losse natuurstemmingen ont wikkeld. Peter Hanson, Iris Juda (viool), Douglas Paterson (altviool) en Lionel Handy (cello) voelden zich volkomen thuis in de kleur en stemming van dit rijkge schakeerde landschap. Bijzon der aangenaam om te beluiste ren hoe men zonder aarzelen de weg wist niet alleen in de no ten, maar vooral in de, vaak diepgravende, muziek. Dat bleek niet alleen uit kleine maar doeltreffend aangebrachte ritmische accenten, bijvoor beeld in het gedragen openings- deel Maestoso, maar evenzeer uit een homogene samenklank. Die klank bleef steeds open en het spel bijna losjes. Bij deze manier van musiceren en een grote aandacht voor de afzon derlijke melodielijnen behiel den ook de ingewikkeldste pas sages iets doorzichtigs. Ook in Antonin Dvoraks pia nokwintet in A (opus 81) was elke massiviteit vermeden. De rustige en melancholieke sfeer van dit gemakkelijker aanspre kende werk was meteen goed getroffen. Janny Lobbezoo gaf met haar beheerste vertolking van de pianopartij, waarin ze de strijkers haarfijn bleek aan te voelen en op de voet volgde, in perfekt samenspel met altviolist Douglas Paterson een overtui gend bewijs van de zeggings kracht van Dvoraks compositie. Het effect in de zaal van erg zachte tonen is vanaf het podi um waarschijnlijk slecht te be palen, maar hoewel het scherzo en de finale een fantastische af sluiting van het concert vorm- dat al te subtiel uitgevoerde staccato's en pizzicato's in deze delen het gevaar lopen tegen een toch altijd net even vollere pianopartij weg te vallen. Bui ten kijf blijft intussen dat het Hanson Quartet terecht een van de beste Engelse kwartetten wordt genoemd. TOM STRENGERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13