Caravan en Camping RAI dit jaar groter dan ooit I CARAVAN t CAMPING RAI Bungalowtent blijft overeind tussen koepels en piramiden Turbo Glider scheelt veel Caravans in alle opzichten lichter Oldtimer toont geschiedenis Vouwwagens in detail verbetert CONSUMENTENINFORMATIE Qeid&i Qowuvnt WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 PAGIlC 24 t/m 29 november 189 AMSTERDAM ral Meer dan 230 exposanten in RAI-complex Meer dan 230 exposanten slaan dezer dagen hun tenten op in de Amsterdamse RAI, waar van vrijdag tot en met volgen de week woensdag de 27e edi tie van de Caravan en Cam ping RAI wordt gehouden. Deze tentoonstelling van vouw-, toer- en stacaravans, kampeerauto's, tenten, acces soires, onderdelen en toeristi sche informatie is elke dag ge opend van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Voor kinderen tot 8 jaar is er een crèche. Entree: 12,50, kinde ren en 65-plussers 5,-. Op vrijwel alle NS-stations in Ne derland zijn tijdens de Cara van en Camping RAI '89 ge combineerde Trein-Toegangs- kaartjes te koop. Die leveren een aantrekkelijke korting op. Met de nauwkeurigheid van een thermometer re gistreert de Caravan en Camping RAI niet alleen de vakantiekoorts van de Nederlanders, maar ook de gezondheid van de eco nomie. Als het goed gaat met het huishoudboekje van vadertje Staat, stijgt de belangstelling voor ca ravans, kampeerwagens en alles wat daarmee sa menhangt. Al weer enkele jaren is opti misme troef. En dat weerspie gelt zich in de verkoopcijfers èn in de animo van fabrikan ten en importeurs voor de Ca ravan en Camping RAI die vrijdag in de Amsterdamse RAI van start gaat. Het aan bod is zó groot, dat de beurs dit jaar voor het eerst nagenoeg het gehele RAI-complex vult. Van de negen hallen blijft er slechts één maagdelijk- De 233 exposanten hebben nu 53.000 in plaats van 45.000 vierkante meter tot hun be schikking om de weg naar het vakantie-walhalla te plaveien met de nieuwste modellen en snufjes. Het ruimere jasje maakte een nieuwe en over zichtelijke indeling mogelijk. In elke hal krijgt een specfiek onderdeel van het expositie programma volop de ruimte. Kopgroep Drs. L. A. de Winkel, voorzit ter van de afdeling caravans van de RAI, vertelt tevreden: ,,Als we kijken hoe deze ver nieuwde Caravan en Camping RAI zich nu verhoudt tot an dere Europese exposities, mo gen we constateren dat Am sterdam beslist tot de kopgroep behoort. Natuurlijk is de beurs' in Essen de eerste in de rij en is Le Bourget van een aanzien lijke omvang, maar Amster dam doet er weinig voor onder en heeft traditioneel een meer internationaal georiënteerd aanbod". Vooral actieve en sportieve kampeerders komen op de uit gedijde RAI volop aan hun trekken, want met name voor tenten en toebehoren is extra plaats ingeruimd. Die hebben nu een complete hal tot hun beschikking. 90.000 bezoekers Veel aandacht ook voor toeris tische informatie. Een record aantal campings, VVV's en verkeersbureaus prijst in een speciaal toeristisch paviljoen vakantiebestemmingen in bin nen- en buitenland aan. Die informatie vormt een belang rijke ingrediënt van de visuele coctail waaraan naar schatting meer dan 90.000 bezoekers zich zullen laven. Uit een en quête blijkt dat driekwart van de bezoekers juist ook naar de Caravan en Camping RAI gaat om ideeën op te doen voor het smeden van vakantieplannen. Dertig procent van de Neder landse vakantiegangers gaat met de caravan, vouwwagen, kampeerauto of tent naar het buitenland. In eigen land is dat zelfs 41 procent. Die animo weerspiegelt zich ook in het Nederlandse caravanpark. Dat omvat 665.000 wagens, name lijk 312.550 toercaravans (47% van het totaal), 192.850 vouw wagens en vouwcaravans (29%), 133.000 stacaravans (20%) en 26.600 kampeerauto's (4%). Daarnaast zijn er nog eens bijna anderhalf miljoen tenten. Die kille cijfers illustreren de behoefte van veel Nederlandse vakantiegangers aan vrijheid en avontuur. Zwerfvakanties en reizen naar min of meer ongerepte gebieden zijn 'in'; vaste standplaatsen zijn 'uit'. De leveranciers van stacara vans ondervinden dat al vele jaren pijnlijk aan den lijve. Uitbreiding Het caravanpark zal dit jaar groeien met 29.300 wagens, bij na duizend meer dan vorig jaar. Het gaat om 21.500 toer caravans (hetzelfde aantal als in 1988), 6600 vouwwagens en 1200 stacaravans. Daarnaast verlaten 400 kampeerauto's hun parkeerplaats in de show room. Nederland blijft hèt caravan- land van Europa. Ter illustra tie: in West-Duitsland, met bij na vier keer zoveel inwoners, worden dit jaar bijna evenveel caravans verkocht als in Ne derland. België, met ruim 10 miljoen inwoners, blijft ver achter met een kleine 4000 ca ravans. AAD STRUIJS Klein, licht en goedkoop kan ook in caravanland. foto: pers unie 'Licht' blijft het trefwoord in de caravanwereld. Na de bouwmaterialen zijn nu ook de kleuren lichter geworden. En kele jaren geleden vormden caravans in grijstinten nog een witte raaf, maar op de komen de Caravan en Camping RAI presenteren vrijwel alle aan wezige merken series met lichtgrijze, beige of witte in- en exterieurs. De ontwerpers volgen daar mee de trends in de mode-, meubel- en stofferingsbranche. Ter geruststelling van de lief hebbers: interieurs in rustiek eiken of Gelsenkirchener ba rok zijn nog steeds verkrijg baar. Meer comfort zorgt er voor dat de caravanners in ei gen land in het kille voor- en naseizoen er behaaglijk bij zit ten. Isolatie en verwarming verlengen dus het carvansei- zoen. De tijden dat de caravan zwal kend achter de auto hing is voorbij. Onder andere door toepassing van verlengde dis sels is de wegligging verbe terd. Schokdempers worden tegenwoordig standaard gele verd. Door toepassing van nieuwe chassis is het gewicht drastisch verminderd, maar het laadvermogen aanzienlijk toegenomen. De Predom, ge ïmporteerd door Frans de Wit te, is een lichtgewicht die wei nig trekkracht en stallings ruimte vergt. Met een prijs van 5.995 is deze vederge wicht tevens de goedkoopste caravan op de RAI. Niet alleen de verkoop van tenten stijgt nog steeds, ook de stahoogte gaat omhoog. Wie zich vroeger onder het tent doek staande wilde hou den, was aangewezen op de bungalowtent. Maar in middels zijn er veel meer modellen op de markt ge komen met voldoende sta hoogte. Heel populair is de piramide tent. Die dankt zijn naam aan een 3-stokkig frame: één hoge stok in het midden en twee la gere die de luifel torsen. Er zijn nu ook piramidetenten met achter twee extra stokken, waardoor de slaapruimte wordt vergroot. Piramidetenten en andere gro te tenten vormen nu 61% van het totale Nederlandse tenten- bezit (geschat op totaal 1,4 mil joen). Het aandeel van de 'klassieke' bungalowtent is ge krompen tot 24%. Volgens de RAI lijkt dit aloude model weer wat terrein terug te win nen. Dat is dan te danken aan het gebruik van lichtere doek soorten, frisse kleuren en lich tere frames. Maar de bunga lowtent zal altijd een typische tent voor de langkampeerder zijn. In korte tijd zijn de koepelten ten heel populair geworden. De snelle opkomst van dit Boogluifels geven een tent iets extra's. iglo-vormig tenttype heeft al les te maken met het beschik baar zijn van moderne kunst stof materialen. De boogvorm steunt namelijk op twee glasfi ber. of aluminium 'stokken', die in een halve cirkel gebo gen het koepeltje vormen. De tent wordt stormvast over dat geraamte gehangen. De koepeltent is bijzonder po pulair bij jongeren. De lichtge wicht uitvoeringen zijn name lijk gemakkelijk op de fiets of in de trein mee te nemen. Bo vendien heeft een aantal fa- In de RAI is de Turbo-Glider te zien, een constructie van aluminium en kunststof die in vijf minuten aan de voorzijde van elk type caravan kan wor den gemonteerd. De Deense vinding verbetert de luchtstro ming langs de caravan. Uit een testrapport van de ANWB blijkt dat de Turbo-Glider een brandstofbesparing van 9 tot 18 procent oplevert. Boven dien accelereert de auto snel ler en ligt de topsnelheid in de verschillende versnellingen hoger. Prijs 550-/ 750. Rugzak-bed De Nomad Combi-Pack lijkt op het eerste oog een normale rugzak van 65 liter, verdeeld over vijf vakken. Maar deze volwaardige 'frame-pack' kan in een handomdraai worden uitgeklapt tot een prima zit tende stoel met verstelbare rugleuning. Een tweede hand omdraai verandert de stoel in een bed van 50 bij 195 cm, waarop in minder dan een mi nuut een tentje kan worden geplaatst. Deze slimme Neder landse vinding kan overal pro bleemloos woren opgezet, zelfs in een vertrekhal van een luchthaven. De bagage zit vei lig onder het bedje opgebor gen. De hele combinatie weegt 4,2 kilo en kost 699 Zelfopblazend Een nieuwe loot aan de stam Great Adventure slaapmatten van AGU is de Insula-Mat. Deze 'kruising' tussen een thermomat en een luchtbed wordt automatisch opgeblazen. De mat is licht, compact, ge maakt van sterk materiaal en voorzien van een veiligheids ventiel. De 53 cm brede mat is verkrijgbaar in twee lengtes: 120 en 180 cm. De prijs is res pectievelijk 129 en 169. Loodvrij Zwerven en avontuurlijke reizen naar min of meer ongerepte gebieden zijn 'in', foto: pers^ Markt voor;; stacaravans"; langzaam in beweging; Het gaat de laatste jaren afwaarts met de stacarae Na de glorietijd in de jarefj - toen er gemiddeld 10.00£ jaar werden verkocht - markt ingestort. Er is sp van verpaupering, lege stli plaatsen en vergrijzing. W( lijke beperkingen, met ïL in natuurgebieden als de Vf we, maakten een einde aart ongebreidelde groei. Öl Volgens cijfers van de Re?' is van de 130.000 stacara.f in ons land 90% ouder darijs jaar. Zestig procent is def mende jaren aan vervaifj toe. Toch kijken stacara1 bouwers en recreatie-ondfc mers optimistisch naar de» komst. Ze zijn er van fln tuigd dat de (vervangt )markt aantrekt. De c$ van de RAI illustreren, dij inderdaad weer wat bew«| is. De terugval die in de tp; de helft van de jaren zevi inzette en die in 1983/198{, dieptepunt bereikte met verkoop van 700 stacarar per jaar, is omgebogen in- lichte stijging. Dit jaar z^ er naar verwachting 1200a caravans worden verkocht Hamvraag Inmiddels is in de geled5 van de recreatie-ondernej een discussie ontbrand ovf vraag hoe de belangstëj voor de stacaravan kan f den opgepookt. Hamvrai hoe met name jongeren te krijgen zijn. De jeugd liever voor variatie, avorj en reizen naar het zonnig^ den, dan voor jaar-in-jaa]| dezelfde plek. Stern C| Mobile in Huizen denk» gouden middenweg te hef gevonden: een uit- en op^ baar huisje-op-wielen, da een caravan achter de t kan worden gehaakt, maaj het comfort en de ruimte' een stacaravan biedt. lij RAI zijn ook 'traditionele) caravans te zien. De lq loopt van 7 meter (zondek sel) tot 16 meter. De pij liggen tussen ƒ20.000 en dan een ton. Noviteiten zij Jamaica 950 van Sunse (met een hoogte van 2 12, in plaats van 2 metei de door Maat Caravans g porteerde Britse Tudor j bassadeur 28-2 (Prijs ƒ24. foto: pers unie brikanten ze uitgevoerd in ei gentijdse disco-kleuren. Dat ook de koepeltenten voortdurend worden geperfec tioneerd bewijst de Andorra van AGU. Het model is ont wikkeld door de professionele avonturier/bergbeklimmer Ronald Naar. Het opzetten is een fluitje van een cent, omdat de binnen- en buitentent door middel van ritsen met elkaar zijn verbonden. Drie stokken schuiven door goed toeganke lijke stoksleuven. De 2 a 3-per- soons tent (gewicht 3700 gram) heeft een vernuftig ontluch- tingssyteem en twee luifels. Eén luifel is ingang, de andere bagage-opslag. Prijs ƒ749. Oppompbare koepeltenten vormen een hoofdstuk apart. Marktleider Karsten bouwde in tien jaar tijd een volwassen collectie van elf typen op. Het bedrijf uit Zwaag heeft nu ook een 1,5 meter diepe boogluifel al dan niet voorzien van afrits- bare voorwand. Prijs 220- ƒ275. Karsten presenteert op de RAI ook een boogstoktent, in 2-, 3- en 4-persoonsuitvoe- ring, gemaakt'van katoendoek KS 202 dat condensvorming voorkomt. Prijzen: ƒ750 - ƒ1180. Aan de piramide en koepel voegen de gebroeders Van Esveld een andere opmer kelijk vormgeving toe: de Pe gasus, een tent gebaseerd op de Toscaanse architectuur. Het opvallende bouwsel van poly ester bestaat uit een vierkante leefhal van 2,5 x 2,5 meter met een aanritsbaar boogvormig slaapvertrek van 2 x 1,5 me ter. De Pegasus (gewicht bijna 17 kilo, prijs 1575) is met een extra slaaptent 495) uit te breiden tot een verblijf voor zes personen. Een aantal exposanten toont heel specifieke tenten. Zo zijn er naast caravan-voortenten en -luifels o.a. ook autodakten- ten te zien. In de Maggiolina Grande bijvoorbeeld kunnen drie lange mensen (lengte ruim 2 meter) het dak op. In de RAI staat tussen alle moderne gestroomlijnde caravans barstensvol eigentijdse materialen en technische hoogstandjes ook een sobere oldtimer geparkeerd. Het krasse oudje 'Cosmopo- liet', type Nomade uit 1957, wordt nog elke zomer mee op pad genomen. De eigenaar betaalde er indertijd 1875 gulden voor. De oldtimer staat te pronk in de stand van de Oldtimer Caravan Club. Deze vereniging telt tweehonderd leden die allemaal in het bezit zijn van een caravan of vouwwagen van twintig jaar of ouder. De in mei 1987 opgerichte O. C .C. stelt zich ten doel de oldtimers op de weg te houden en geeft daarom onder andere voorlichting op het gebied van onderhoud en reparatie. Secreta riaat: M. J. Antema, Postkade 54, Veendam. serie lantaarns en kookkomforts van Coleman zijn geschikt voor (geldbespa- rende) loodvrije benzine. Spe ciale brandstof meenemen is dus niet méér nodig, want de apparaten drinken gewoon uit de benzinepomp. Coleman ont wikkelde ook een elektrische grill die overal gebruikt kan worden waar een contactdoos (220 Volt) in de buurt is. Battery Guard Soms vergeten caravanners de koelkast uit te zetten. Na een rustpauze bemerken zij dan tot hun schrik dat de accu van de Grootste caravan pervlak van 31 vierkante meter, keuken, slaap kamers, verwarming, en geïsoleerde sandwich- De RAI beleeft de primeur van de Stern Chalet wanden. Het huis kan in twee uur met slechts Mobile Caravan Bungalow. Deze „grootste ca- een handvol schroeven worden opgebouwd. De ravan ter wereld", zoals de leverancier trots prijs is 59.880,-. Er is ook een kleinere versie, meldt, heeft een bovenverdieping, een woonop- foto: pers unie De Caravan en Camping RAI heeft geen grote primeurs op het gebied ,van vouwwagens in petto. Het nieuws zit vooral in details. De verbeteringen zijn gericht op vergroting van het comfort en het bedieningsgemak bij het opzetten. Een nieuw sy steem is bijvoorbeeld Raclet Quick, waarmee alle 1990-mo- dellen van de Franse vouwwa genfabrikant Raclet zijn uitge rust. De tent (van Nederlands Ten Cate-doek) is voorzien van scharnierende tentstok- ken, zodat de complete tent, inclusief grondzeil, zich als een cabrioletkap in één b ging laat opzetten. Prijs tot 7995. Alpen Kreuzer houdt de 1 tige ten doop, een nie symmetrische wagen met vast deksel dat rondom sloten kan worden afgesl| (Prijs 6495). auto leeg is. S. E. I. Electronics heeft daar iets op gevonden: de Battery Guard, een schake ling die de auto-accu be schermt tegen het leegtrekken door de caravankoelkast. Het apparaatje komt in het voor jaar op de markt en gaat tus sen 75 en 125 kosten. Russische ruimtevaart-techno logie is verwerkt in de Cold- star 100, een koel- en verwar mingsbox. Er zitten vier zoge heten Peltier-elementen in, die de box zelfs op een tropi sche zomerdag koelen tot vier graden. De Colstar 100 kost ƒ295 en wordt in Nederland op de markt gebracht door Camping Gaz. Het aansluit- snoer heeft een plug voor de sigarenaansteker van de auto. Zonnecellen Ingenieursbureau Sanders toont op de RAI lichtgewicht, buigzame zonnecellen van het Amerikaanse bedrijf Sovonics, dat onder andere voor de ruimtevaart produceert. In de recreatie-uitvoering levert 1 kg zonnecel circa 12 Watt op en kost dan ƒ25 tot ƒ45 per Watt. In de lichtgewicht-uit voering is de opbrengst drie keer zo hoog. De prijs ligt op 150 per Watt. Er is ook een superlichtgewicht uitvoering (250 Watt per kilo). Caravan ners en bezitters van een boot kunnen profiteren van een rijkssubisie van 40% op de in vestering in zonnecellen, laad- regelaar, accu en zelfs monta- gekosten. VRIJ... dan de caravan, zomerhuis, tent of boot CAMPINGSHOP Iverda Beatrixstraat 21-23 Leiden-Tel. 071-217866 De nieuwe Alpen Kreuzer, de Prestige, is een symmetrische vouwwagen met vast afsluitbaar dèksel. foto: pers unie

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6