zenuw met buisje te maken hielden mond tegen Kok over tegenvallers laapkaart moet ouders van bilende baby rust geven ANWB gaat toeristische routes inkrimpen Lubbers zet Tweede Kamer aan het werk „Kabinet ziet milieu slechts als bijwagen" ifNENLAND £aidóa<3owumt WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 is Claus in igladesh Claus kreeg gisteren pen aangeboden bij zijn jmst in Dakka. 'engt een bezoek van zes A aan Bangladesh, waar gaatselijke regering hoopt ^tbreiding van de Neder- e steun. Vins zal een rondreis ma- langs projecten die met trlandse hulp tot stand zijn men. Hij bezoekt Bangla- in zijn functie van spe- regeringsadviseur voor !<kkelingssamenwerking. ontvangt jaarlijks ode honderd miljoen gul- lan Nederlandse hulp. Zware straffen voor Bredase knokploeg OLDENBURG Drie Nederlanders uit Breda zijn gisteren door een Westduitse rechter veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes tot zeseneenhalf jaar. Het drietal werd schuldig bevonden aan een overval begin dit jaar op een exploitant van een bar in Zetel (Niedersachsen). Het slachtoffer werd zwaar mishandeld en beroofd. De da ders handelden in opdracht van een incasso bureau uit Breda. Dat bureau was „inge huurd" door de ex-vrouw van de barkeeper en haar nieuwe vriend. Zij wilden dat het slachtoffer geprest zou worden de zaak over te dragen aan een uit Nederland afkomstige opvolger. De knokploeg, onder wie een bok ser en een uitsmijter, takelden de barkeeper zwaar toe. Zij vertrokken na 1.000 mark uit de kas te hebben geroofd. Upjohn wint geding rond haargroeimiddel HAARLEM Upjohn in Ede mag in Nederland als enige een haar groeimiddel op de markt brengen dat minoxidil bevat. De rechtbank in Haarlem heeft dat bepaald in een kort geding van Up john tegen drie handelaren in haar groeimiddelen. De handelaren (Far- zoo in Helmond, Makati in Krom menie en Gerwi in Bussum) zijn door de rechter voor een deel op nieuw op de vingers getikt. De rechter bepaalde gisteren dat op iedere overtreding van het verbod een dwangsom staat van 500.000 gulden. Volgens de rechtbank lijdt Upjohn schade door de firma s. Upjohn heeft Minoxidil ontdekt. Kamer wil opheldering over zelfmoord Panday DEN HAAG De Tweede Kamer wil van minister Van den Broek (buitenlandse za ken) horen of deze nog steeds vasthoudt aan zijn mening dat de asielzoeker A. Gangaram Panday zelfmoord heeft gepleegd op de Su rinaamse luchthaven Zanderij. In schriftelij ke vragen wijzen de kamerleden Aarts (CDA), Melkert (PvdA), Weisglas (VVD)-en Tommei (D66) op een rapport van de Intera- merikaanse Commissie voor de Mensen rechten, waarin ernstig wordt getwijfeld aan de zelfmoord-versie die de militaire au toriteiten in Suriname hebben gegeven. Volgens de commissie is Panday door de mi litaire politie vermoord. Panday keerde vo rig terug naar Suriname. Op Zanderij werd hij gearresteerd. Volgens de militairen heeft Panday zich toen in zijn cel opgehangen. Ondergronds museum voor kampgevangenen OVERLOON Op het terrein van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum in Overloon wordt een nieuwe, ondergrondse ruimte gebouwd die spe ciaal is bedoeld om concentratiekamp gevangenen te herdenken. Om het nieuwe onderdeel te kunnen bouwen is een heuvel afgegraven. Wanneer het gebouw, dat een oppervlak heeft van 45 bij 17 meter, klaar is, wordt de heu vel in oude staat hersteld. De museum ruimte verdwijnt dan onder de grond. Volgens een woordvoerder is bewust voor deze opzet gekozen omdat een on dergrondse ruimte een goede symboli sche manier is om aandacht te vragen voor de vele gevangenen die in de oor log naamloos zijn verdwenen in de concentratiekampen. ÜUWE METHODEN OM EINDJES AAN ELKAAR TE 'KNOPEN' VANDAAGi IN HET lEUWi jTERDAM „Stelt u uiteinden van een ggesneden zenuw maar twee bossen spa- li". Drs. S. Hovius, de clinique van de jling Plastische Chi- van het Acade- Ziekenhuis Rotter- Dijkzigt, maakte met v voorbeeld gisteren helder wat een plas- chirurg door een mi- :oop ziet als een ze- door een ongeluk ge melijk of volledig is >iijks melden zich onge- F tweehonderd patiënten iovius' afdeling met zware is aan arm, hand of beén ,|bij de zenuw is doorge- 'gn. Het aan elkaar zetten uiteinden is geen een- zaak, want aan de en zitten geen kenmer- be chirurg begint danook en bijna onmogelijke klus Hj of zij de goede eindjes aan elkaar wil 'knopen'. Daar door zijn die operaties, vaak in de arm of hand, niet altijd een succes. Toch is er de afgelopen jaren een aantal opzienbarende toe passingen ontdekt die de kans op succes in de toekomst zul len vergroten. Morgen en overmorgen is er een interna tionaal congres in Rotterdam over dergelijke nieuwe metho den. Enkele artsen die er suc cessen mee hebben geboekt zullen daar het woord voeren en vandaag brachten ze, als gastchirurgen bij een drietal operaties, hun technieken al vast in de praktijk. Bevroren De Franse arts dr. L. de Medi- naceli heeft een methode ont wikkeld waarbij de uiteinden enkele seconden worden be vroren, waarna de onregelma tige 'spaghetti-bossen' recht worden afgesneden. De twee 'rechte' uiteinden kunnen daarna eenvoudig bijelkaar worden gebracht. „Dan doet zich hetzelfde probleem voor als met de oude manier, want ook nu is het niet eenvoudig om de diverse slierten te her kennen. Maar als je de bloed vaten die in de buurt van de zenuw zitten en goed zijn te onderscheiden, weer aan el kaar zet, dan zullen ook de uiteinden van de slierten rede lijk op hun plaats vallen en groeit de zenuw vanzelf weer vast", aldus Hovius. Van de eigenschap dat een ze nuw kan groeien, is ook ge bruik gemaakt door de Ameri kaanse arts dr. A. Lee Dellon. Hij heeft een buisje ontwik keld dat tussen de twee uitein den van een doorgesneden ze nuw kan worden geplaatst en waar doorheen de uiteinden naar elkaar toe kunnen groei en. Lee Dellon: „Die zenuwkabels vinden elkaar door onder meer de aanwezigheid van chemische stoffen. Laat ik een voorbeeld geven. Als u nu de kamer uitgaat en ik u weer binnenlaat in een verduisterde kamer, dan zult u redelijk ge makkelijk uw stoel weer kun nen vinden. Zeker als een stem u aanwijzingen geeft of als u uw eigen trui herkent die u op de stoel hebt achtergela ten. Op een dergelijke wijze zoeken ook de verschillende kabels in de zenuw elkaar weer op". Het buisje van Lee Dellon, dat is gemaakt van polyglycol, laat bloed en zuurstof eenvoudig door en breekt zichzelf in drie maanden geheel af. Daardoor kan de zenuw zonder proble men groeien - één millimeter per dag - en knelt het buisje de zenuw niet meer af als de uiteinden weer aaneen zijn ge groeid. Tot nog toe werd ter over brugging een zenuw uit een ander deel van het lichaam ge haald, hetgeen altijd tot gevolg heeft dat er een functie op die plaats verloren gaat. Omdat meestal uit de kuit een zenuw- wordt gebruikt, heeft dat ge volgen voor functies in de voet. De methode van de Amerikaanse arts kan slechts worden toegepast voor kleine re 'gaten' tot drie centimeter, omdat dé zenuw niet in staat is een grotere afstand te over bruggen. Voor grotere gaten blijft de oude methode van het overzetten van een zenuw de enige oplossing. Dieren Overigens zjjn de methoden van De Medinaceli en Lee Dellon eigenlijk alleen nog maar met succes toegepast op dieren, maar momenteel wor den de technieken ook, met mate, bij mensen beproefd. Over de besparingen door toe passing van de methode-Lee- Dellon waren de gisteren in Rotterdam aanwezige artsen het niet eens. De Amerikaan rekende snel uit dat zijn me thode ten minste een uur ope reren scheelt, want er hoeft geen zenuw van een andere plaats overgezet te worden. Zijn collega's De Medinaceli en Hovius vonden die reken som te simpel. Zij wilden na drukkelijk de hersteltijd voor de patiënt daarbij betrekken, alsook het voordeel dat de sa menleving heeft door een ge repareerde zenuw. Of zoals Hovius zei: „Een wijsvinger van een havenarbeider heeft een heel andere waarde dan een vingertop van een pia nist". LUCAS BOLSIUS DEN HAAG De Tweede Kamer krijgt het volgende maand zwaar te verduren, ten zij ze het kerstreces wil spen deren aan de behandeling van wetsvoorstellen. Premier Lubbers heeft de Ka mer namelijk een lijstje met wetsvoorstellen gestuurd, die hij graag voor 22 december - de dag dat het kerstreces be gint - behandeld wil zien. Deze 24 wetsvoorstellen moeten zelfs op 1 januari noodzakelijkerwijs in werking treden en worden door de pre mier urgent genoemd. Enkele van de voorstellen zijn: verhoging dieselaccijns en lpg- herstelwet Oort, be perking van het reiskostenfor fait, verhoging van het huur waardeforfait, omzetting kleinschaligheidstoeslag in investeringsaftrek, verlenging en flexibilisering zwanger- schaps- en bevallingsverlof, wetsvoorstel handhaving leef tijdsgrens verzekerings- en premieplicht en het wetsvoor stel verhoging kinderbijslag. Of de voorstellen tot verlaging van de belastingaftrek voor reiskosten en de verhoging voor het huurwaardeforfait nog dit jaar worden behandeld is geheel afhankelijk van de snelheid van werken van de Raad van State, waar de voor stellen nu voor advies liggen. Prins Bernhard reikt Erasmusprijs uit Prins Bernhard overhan digt in het Paleis op de Dam de Erasmusprijs voor de rechten van de mens 1989 aan Niall MacDermot, de secreta ris-generaal van de Inter nationale Commissie van Juristen (ICJ) in Genève. De prins roemde gisteren het baanbrekende werk dat de ICJ heeft verricht op gebied van de men senrechten en het res pect dat daarvoor inter nationaal is afgedwon gen. HAAG Topamb- ren van financiën Den eind oktober tij- een kennismakings- ¥ek met PvdA-frac- cborzitter Kok als ^gd minister van fi- E:iën, geen reden ge zien hem op de hoogte te stellen van tegenvallers. Dat betrof de wir en te genvallende kasinkom- sten uit de dividendbelas ting ter grootte van circa anderhalf miljard gulden. Volgens een woordvoerder van Financiën zijn de finan ciële tegenvallers eind oktober gemeld aan demissionair mi nister Ruding, de officiële baas, die op zijn beurt op 2 no vember premier Lubbers op de hoogte stelde. Ruding, die niet bij het kennismakingsge sprek aanwezig was, heeft pas ruim een week later, op 7 no vember met Kok over de te genvallers gesproken. Kok was daags tevoren pas op de hoogte gesteld van de finan ciële tegenslagen. Volgens de rijksvoorlichtings dienst is het echter gebruike lijk dat een aankomend minis ter die zich komt oriënteren op zijn departement, op de hoogte wordt gesteld van al lerlei akeligheidjes die spelen. De VVD heeft inmiddels vra gen gesteld over deze zaak. Fractievoorzitter Voorhoeve en financieel specialist De Grave willen van premier Lubbers precies weten wan neer het departement van fi nanciën lucht kreeg van de te genvallers. Voorts willen zij van Lubbers weten of deze ge gevens tijdens de informatie dan wel de formatie van de huidige coalitie nog door hem aan de orde zijn gesteld. Van de kant van Financiën wordt gesteld dat de achter blijvende kasinkomsten al half oktober werden gesignaleerd. De ontwikkeling was echter dermate verrassend dat de ambtenaren eerst meer over de oorzaak wilden weten. Ge zien de economische groei was het voor hen onvoorstelbaar dat de dividenbelasting achter zou blijven bij de ramingen. Slaap- dlemen bij kleine kin- van 0 tot 4 jaar blij- wat (jonge) ou- tot wanhoop te bren- uZo erg zelfs dat er nu 'slaapkaart' is. Dat is die vanaf jaar op gezette tij- [etergde ouders aller- ïformatie geeft over [slaapprobelemen van .kroost in de eerste le- lee voor deze landelijke van wijkverpleeg- igen in Apeldoorn en [Die kwamen tot de ont- ing dat de onzekerheid r»uders in de opvoeding de ,jë jaren aanzienlijk groter vworden. „De ouders van ,^nden het moeilijker om jjen te stellen: ze zijn al g bang om te streng te u aldus Marion Rikken ^ntiemedewerker bij het ,2) en Liesbeth Bok (ver- ■jjkundige jeugd-gezond- jjizekerheid van de ouders (j slecht te werken op de ontwikkeling van kleine kin deren in de zuigelingen- en peuterleeftijd. Er ontstaat een vicieuze cirkel, want de ouders maken zich vervolgens op hun beurt weer grote zorgen over de slaapproblemen en het huilgedrag van hun kroost, hun overmatig drukke gedoe of hun 'eisend en aanklam pend' gedrag, zo is uit onder zoek gebleken. Vooral slaap problemen scoren hoog op de probleemlijst. Met het slaapkaarten-project, voorlopig beperkt tot enkele regio's, willen de samenwer kende organisaties tegengaan dat de problemen uit de hand lopen. In de afgelopen twee jaar zijn wijkverpleegkundi gen en consultatiebureau-art sen bijgepraat. Er is een 'the mapakket slapen' ontwikkeld, gericht op ouderbijeenkom sten: voorlichtingsmateriaal dat de groepvoorlichters kun nen gebruiken in hun contac ten met ouders. De wijkver pleegkundigen zullen nu bij eenkomsten met ouders orga niseren om hun kennis over te dragen. Alle ouders die de consultatie- bureau's bezoeken krijgen met ingang van januari de slaap- kaarten. Die bevatten infor matie over de slaapontwikke- ling van hun kinderen, zodat ze daarop voorbereid zijn en weten hoe ze moeten hande len. Op de kaarten staan ook tal van tips. Zo zal, blijkens een van de teksten, in veel ge vallen even troosten en gerust stellen voldoende zijn om aan huilen een eind te maken. In andere gevallen biedt mogelijk een nachtlampje uitkomst. De geconstateerde problemen zijn niet van vandaag of giste ren. „Dit speelt al veel lan ger", zeggen Marion Rikken en Liesbeth Bok. „Dat komt uit allerlei onderzoek wel naar voren. Vroeger was opvoeden iets vanzelfsprekends. Het ge beurde gewoon. Nu is veel meer 'deskundigheid' vereist. Er wordt ook steeds meer aan dacht aan besteed in diverse bladen en op radio en televi sie. Kinderen krijgen is tegen woordig ook een veel bewus ter proces: je kiest voor kinde ren. En de gedachte daarbij is dat het dan ook (automatisch) leuk moet zijn". JOOP LAGAAY KNOLLEN JTÏÏTTTWV \E Leem niwk HAAD MCT mr i DEN HAAG De noodzake lijke intensivering van het mi lieubeleid wordt bepaald door de „resterende financiële ruimte" van het nieuwe kabi net. Lubbers en Kok kiezen voor de „traditionele koers van de korte-baaneconomie", terwijl juist het produktie- en consumptiepatroon „funda menteel" moet veranderen. Dat schrijft de Stichting Na tuur en Milieu (SNM) in een brief aan de Tweede Kamer. Dat het kabinet het „primaat" legt bij zijn financieel-econo- mische doelstellingen blijkt voor Natuur en Milieu onder meer uit de beslissing om de heffing op de uitstoot van kooldioxyde CO. voorlopig op 150 miljoen gulden te stellen. De overweging hierbij van de nieuwe coalitie om, zoals het regeerakkoord zegt, „niet de grens van de stabilisatie van de collectieve lasten te door schrijden", spreekt Natuur en Milieu volstrekt niet aan. De organisatie onderstreept in de brief het belang van een ra dicaal nieuwe sociaal-economi sche benadering. Eerst moeten de „ecologische randvoorwaar den" worden vastgesteld, als kader voor het sociaal-econo misch beleid. Het kabinet maakt die princi piële keuze geenszins, aldus de organisatie. Daar waar sprake is van milieubedreigende sec toren, zoals de landbouw, gaat de nieuwe ploeg de noodzake lijke „selectieve krimp" uit de weg. De bedragen die het kabinet voor het milieubeleid in het vooruitzicht stelt, geven Na tuur en Milieu de „gegronde vrees" dat de doelstellingen in de periode 1990-1994 niet wor den gehaald. Het regeerak koord waarschuwt zelf al voor een achterstand in 1990. De kritiek sluit aan bij waar schuwingen die de afgelopen weken van werkgeverszijde zijn geuit. Zo meent het mi lieubureau van VNO en NCW dat de overheid bij het opstel len van een groot aantal mi lieudoelen te ambitieus te werk is gegaan. Natuur en Mi lieu beveelt de oprichting aan van een Milieuplanbureau. Zo'n instelling is vergelijkbaar met het Centraal Planbureau. FOTO:CEES VERKERK Op tal van toeristische autoroutes is het regelmatig zo druk dat de overige recreanten zich aan al het blik storen. DEN HAAG De ANWB wil de komende jaren het mes zetten in de toeristi sche autoroutes om het milieu te sparen. Mede onder druk van milieu-or ganisaties werkt de ANWB aan plannen om, als het maar even moge lijk is, recreatief autover keer om natuurgebieden heen te leiden. Lange rou tes worden korter en er komen meer mogelijkhe den om de autorit te on derbreken. Routerijden per auto is dan geen doel meer op zich, zegt ir. F. de Kok, beleidsmedewerker dagrecreatie van de ANWB. Of het de ANWB lukt de auto te weren uit kwetsbare na tuurgebieden is nog maar de vraag, want plannen voor het schrappen van autoroutes uit die streken ontmoeten nogal eens weerstand van gemeen ten en andere wegbeheerders die dit soort routes willen handhaven wegens het belang voor hun economie. Ir. De Kok: „Dat is wel begrij pelijk. Immers: toeristen en re creanten die de routes rijden, brengen geld in het laadje van horecabedrijven, recreatiepar ken en noem maar op. Maar het is wel de vraag hoe lang de automobilisten nog van die na tuur kunnen genieten als de routes door natuurterreinen blijven gaan". De laatste tijd krijgt de ANWB steeds vaker te maken met op positie tegen de autoroutes. De organisatie is onder andere ter verantwoording geroepen door Milieudefensie Drenthe. Die wil dat er snel een einde komt aan het recreatief autorijden op de Beek- en Brinkroute. „De natuur is al zo ernstig aangetast dat het niet meer verantwoord is deze route voor het autorijden open te houden", luidt de opvatting van Milieudefensie. Vergelijk bare geluiden komen uit Utrecht en Gelderland. Zure regen Ondanks de fundamentele kri tiek ervaart de ANWB de sig nalen vanuit de milieu-organi saties als positief. Ir. De Kok: „Het besef breekt door welke schadelijke gevolgen de uit laatgassen voor het milieu hebben. Men ziet nu met eigen ogen hoe de bossen door de zure regen worden aangetast". Op tal van toeristische auto routes is het regelmatig zo druk dat de overige recrean ten zich aan al het olik storen. Op de Mergelland Route in Limburg en de route over de Sallandse Heuvelrug staan de auto's bij mooi weer zelfs bum per aan bumper. De Kok: „Dat kan toch niet de bedoeling zijn van routes door fraaie gebieden. We hebben daarom in overleg met de pro vincie Overijssel en de betrok ken gemeenten geprobeerd onze route van de toeristen- weg over de Sallandse Heuvel rug weg te halen om de streek te ontlasten. Maar vergeefs. De economische belangen wegen het zwaarst. Hetzelfde geldt voor de Mergelland Route". Voor het op grote schaal schrappen van autoroutes voelt de ANWB overigens niet omdat ze nu eenmaal een goe de mogelijkheid bieden de re creanten op een verantwoorde wijze door een bepaalde streek te loodsen. Ir. De Kok: „De mensen kunnen daar worden gebracht waar ze gewenst zijn en waar de inrichting van een gebied op hun aanwezigheid is ingesteld. We kunnen de auto mobilisten zo weg houden van kwetsbare streken en van we gen waar ze in conflict kun nen komen met andere recre anten zoals fietsers en wande laars". Slecht weer Nog een reden om de routes te handhaven is hun grote bete kenis voor de recreatie van ouderen en minder-validen. „Dat zijn groepen uit de sa menleving die voor de recrea tie in hoofdzaak zijn aangewe zen op de auto. Fietsen en wandelen behoort voor hen niet tot de mogelijkheden. Verder moeten we niet verge ten dat de auto-routes een be langrijke voorziening zijn bij slecht weer", aldus De Kok. De milieuvriendelijker auto route die de ANWB voor ogen staat zou niet langer dan 100 kilometer mogen zijn. De ge middelde lengte bedraagt op dit moment 126 kilometer. Dat is te lang om regelmatig uit te stappen om een museum, een oudheidkamer of een kerk te bezoeken, of een wandeling in een stadje of natuurgebied te maken. Wegen die al in gebruik zijn als fietsroute of daar zeer ge schikt voor zijn, moeten wat de ANWB betreft niet in de autoroute-nieuwe-stijl worden opgenomen. Dat geldt even eens voor nationale parken, erkende stiltegebieden en an dere waardevolle terreinen die in het Nationaal Natuurbe leidsplan zijn opgenomen. Met recreatieschappen van Dren the is de ANWB al in overleg om de auto-routes in deze pro vincie aan de nieuwe inzich ten aan te passen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3