Demonstreren in Praag is ineens niet riskant meer Verkiezingen mogelijk in herfst 1990 ra Tsjechen wakker geschud Oostduitse bobo's baden in luxe Dit donzen dekbed is f 100,- afgeprijsd. ÜIITEN ITENLAND CéidócSommit DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 imbodja weer toneel en hevige gevechten UfENG TRAKUAN In het noord- gn van Cambodja zijn hevige gevech- uitgebroken tussen het regeringsleger Jo'n vijfduizend rebellen. Het is niet lelijk welke partij aan de winnende is, maar het verzet heeft toegegeven het regeringsleger meer tegenstand jj dan verwacht. Drie rebellenlegers geformeerd in het Nationale Khmer hijdingsfront, waarvan de Rode hers de grootste maar ook beruchtste pering is. Ook het niet-communisti- leger onder leiding van prins Siha- zou zich opmaken voor de aanval op egeringsleger. Sinds afgelopen zomer jreredsoverleg in Parijs mislukte, heeft ijbodja zich opgemaakt voor een nieu- purgeroorlog. Ceausescu volhardt in afwijzen hervormingen BUKAREST De Roemeense president Nicolae Ceausescu is niet van plan enigerlei hervorming in zijn land door te voeren. Dat blijkt dezer dagen in Bukarest, op het veer tiende congres van de communistische partij van Roemenië. De 71-jarige Ceausescu zei gisteren in een rede van vijf en een half uur dat de commu nistische partij „haar revolutionaire verant woordelijkheid" en „haar historische op dracht" niet aan anderen mag overlaten. De toespraak werd door de 3308 gedelegeerden 125 keer onderbroken voor applaus en kre- ten van bijval. m jKËSÊËBEËÊtè Volgens de Roemeense leider kan niet wor- m fj den geduld dat ook maar iemand in Roeme nië het socialisme schade toebrengt of de De Roemeense president Ceausescu veegt zich het vooruitgang van het communisme bemoei- zweet van het voorhoofd tijdens zijn speech voor het lijkt. Ceausescu voegde daar aan toe dat de partijcongres. FOTO: EPA toekomstperspectieven voor het Roemeense volk er „fantastisch" uitzien en duiden op „een nieuwe top in de vooruitgang en de be schaving, die de gouden droom van het communisme zullen verwerkelijken". Het partijcongres in Bukarest wordt geboy cot door de Europese Gemeenschap. Geen enkel lid van de EG heeft een vertegen woordiger gestuurd. In een gisteren in Pa rijs uitgegeven verklaring wordt de her haalde weigering van de Roemeense rege ring om internationale akten en verklarin gen inzake mensenrechten te ondertekenen, „onaanvaardbaar" genoemd. In Bukarest ontbreken ook vertegenwoordi gers van de communistische partijen van Hongarije, Oostenrijk, Italië en Finland. Wel aanwezig is de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), Arafat, die als „prominente gast" door Ceausescu werd om armd en van de congresgangers een langdu rig applaus in ontvangst mocht nemen. Stoltenberg VN-commissaris Vluchtelingen VERENIGDE NATIES De voormalige Noorse mi nister van buitenlandse za ken Thorvald Stoltenberg is gisteren door de Algeme ne Vergadering unaniem gekozen tot de nieuwe Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de Ver enigde Naties. De 58-jarige Stoltenberg was de enige kandidaat voor de post die vorige maand vacant werd toen zijn voorganger Jean- Pierre Hocke aftrad omdat hij verdacht werd van be trokkenheid bij een finan cieel schandaal. NASA vliegt naar de maan en Mars WASHINGTON In het jaar 2001 zal er weer een Amerikaan op de maan staan en tien. jaar later zal de eerste Amerikaanse astronaut voet op de planeet Mars zetten. Dat is het plan dat het Amerikaanse ruim tevaartstation NASA bekend heeft ge maakt. De NASA reageerde hiermee op een voorstel van president George Bush, dat hij deed op 20 juli, op de twintigste ver jaardag van de eerste maanvlucht. De NASA maakte geen melding over de kos ten die aan dit ruimtevaartprogramma zijn verbonden. Volgens het plan zal een per manent ruimtestation worden gebouwd dat eind jaren negentig moet zijn voltooid. Hier moet dan het ruimteschip, voorzien van kleine kernreactoren, worden gebouwd waarmee de reis naar Mars kan beginnen. jlgend jaar j,)ger beroep rvolg van de voorpagina) Evelina de in, de Zuidafrikaanse moe- in de dodencel zit, was nooit eerder met politie of tie in aanraking geweest, .bns het proces en ook nu ikan ze nauwelijks bevat- Jwat er met haar gebeurt, haar advocate Andrea tach. eet niet, ze kan niet sla- Het klinkt dramatisch, |r ik denk dat ze zal dood- aan een gebroken hart", pbach zegt dat nog niet is b)ald wanneer het beroep worden behandeld. Ze Dt echter op begin volgend ig jaar oordeelde het Hof Beroep dat het doodvon- legen de de Zes van Sharp- van kracht moest ljlijven. storm van protest ver- ide de toenmalige presi- jct Botha clementie en werd doodstraf van de zes omge- in langdurige gevangenis- f. In juni van dit jaar werd SÜusver voor het laatst een dood veroordeelde vrouw 'Scecuteerd. ek van het bos' °bh weer in cel 'llCELONA Het dorpje ,.bera in Noord-Spanje haalt elucht adem nu zijn inwo drievoudig moordenaar ene Mosella, bijgenaamd de s van het bos', drie weken [zijn laatste dubbele moord 'gearresteerd. De 60-jarige isella schoot op 27 oktober ee houthakkers dood omdat in 'zijn bos' aan het werk ren. De man was net uit de ^fchiatrische inrichting ont- ^|en, waarin hij dertien jaar bsloten had gezeten. In had hij al eens een man moord die het gewaagd had stuk bos, dat Mosella als zijne beschouwde, te ko- Na die eerste moord ver- Dol Vicenc Mosella zich een lang in zijn bos zonder dat politie hem te pakken eg en uiteindelijk gaf hij ïzelf aan. Dit keer arres- rde de politie hem, toen hij »r zijn eigen naam een ka- huurde in de stad Lerida, "honderd kilometer van het waar hij de houthakkers i vermoord. 'aan kwijt door dassend prinsje Een plassend heeft de hoofdredac- ■e van het Britse boule- Bdblad The People haar gekost. Het blad publi- de in het geheim ge- ikte foto's van de zeven- [e prins William, waarop te zien hoe hij zijn rits fnmaakte en vervolgens plas deed in het park te- |over zijn school. Robert cwell, de eigenaar van blad stuurde hoofdredac tie Wendy Henry de laan omdat de foto's veel insen diep zouden hebben twetst. Prins Charles en nses Diana noemden de blicatie „onverantwoorde- t" en „een inmenging in h privé-leven". Volgens ontslagen Wendy Henry !ren de foto's „aardige iatjes diê op een openbare iats waren genomen". (Van onze correspondent Wera de Lange) PRAAG De bevolking van Tsjechoslowakije's hoofdstad Praag verkeert al in een overwinnings roes nog voordat de over winning binnen is: Als er zoveel mensen op straat durven, als de politie niet meer ingrijpt, bijna afwe zig lijkt, dan is de corrimu- nistische partijleiding ver slagen, ook al wil ze dat zelf nog niet weten. Rond drie uuf 's middags is het Wenceslas-plein al voor een halve kilometer volgepakt met mensen, terwijl er was op geroepen om vier uur te ver zamelen. Ze blijven toestro men, de studenten van de kunstfaculteit. Gejuich en ap plaus van de omstanders. De studenten van de Academie voor Architectuur (spandoek: 'voor een vrije samenleving, voor goede architectuur'). Ge juich, massaal gerinkel met sleutelbossen. Elke spanning lijkt geweken. Demonstreren is in Praag plot seling niet langer een riskante affaire voor jongeren. Oudere echtparen, mensen met kinde ren, iedereen waagt het erop. Alsof het niet drie dageij, maar drie eeuwen geleden is dat de politie zo grof op de me nigte insloeg dat nog steeds niet kan worden uitgesloten dat er een dode is gevallen. Die uitbarsting van geweld van de politie en de püra-mili- taire veiligheidstroepen van vrijdag jongstleden is de aan- (Vervolg van de voorpagina) PRAAG De demonstra tie van vrijdag en mis schien meer nog de ge welddadige reactie van de oproerpolitie daarop, lijkt de Tsjechoslowaakse be volking massaal te hebben wakker geschud. De Tsjechoslowaakse staatste levisie toonde gisteren beelden van de demonstraties in Praag en liet ooggetuigen aan het woord. Naar verluidt hebben mijnwerkers reeds contacten gelegd met dë hervormingsbe weging Burger Forum. Een eventuele staking van de mijn werkers zou de nekslag kun nen betekenen voor de com munistische leiders die sinds 1968 in het zadel zitten. „Wat nu gebeurt is het belangrijkste in twintig jaar", zei Havel tij dens een persconferentie. De Nederlandse ambassade in Praag zal bij de Tsjechoslo waakse autoriteiten stappen ondernemen in verband met het politie-optreden tegen de Nederlandse foto-journalist Ton van der Plas. De Britse regering heeft de Tsjechoslo waakse ambassadeur ontbo den, om te protesteren tegen het feit dat twee Britse ver slaggevers tijdens het week einde door de politie waren geslagen en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren het be zoek van een hoge Tsjechoslo waakse partij-ideoloog afgelast en de Tsjechoslowaakse am bassadeur in Washington ont boden uit protest tegen het ge welddadige optreden van de Tsjechoslowaakse politie tegen demonstranten afgelopen vrij dag In een verklaring werd de Tsjechoslowaakse ambassa deur te verstaan gegeven dat de Amerikaanse regering „te leurgesteld" is over het politie optreden in Praag. leiding voor de protestacties van deze week. Vreemd ge noeg zijn de demonstranten wel verontwaardigd, maar niet agressief. De enkele politie man die zich beroepshalve on der de naar schatting 200.000 demonstranten moet mengen, kan erop rekenen dat hij moet discussiëren, maar gevaar loopt hij niet. Grappen vliegen over en weer. „Leve Charta!", roeper* de jon geren. En „Leve Havel!". Maar ook nog steeds: „Leve Dub- cek!". Niet alleen de niet-com- munistische oppositiebeweging wordt aangeroepen. De jonge ren van nu zijn door hun ou ders blijkbaar opgevoed in res pect voor de vernieuwende communistenleider Dubcek, die in 1968 moest buigen voor de invasie van Warschau Pact troepen. Alleen sommige com munisten zijn echt volledig uit de gratie; in allerlei variaties worden er leuzen geroepen waarin het vertrek wordt ge ëist van partijleider Milos Ja kes en van de partijchef Ste- pan van Praag, die verant woordelijk kan worden gesteld voor het politie-optreden van vrijdag. Stepan ging enige tijd door voor een meer hervor mingsgezinde kracht in de communistische leiding. Maar na vrijdag maakte hij geen kans meer door het publiek geaccepteerd te worden als Ja kes' opvolger, zelfs niet als een tussenpaus. De stakingsoproep aan de stu denten van Praag lijkt een succes te zijn geworden, gezien het aantal faculteitgebouwen dat versierd is met bezettings spandoeken en gezien de stoet van demonstrerende delegaties van allerlei faculteiten. Maar een belangrijker signaal voor de onomkeerbaarheid van de ontwikkelingen is de belang stelling van hele andere lagen van de bevolking. Het vrou welijk personeel van winkels, waar de demonstranten langs komen, staat met kaarsjes in de hand te zwaaien. Een groep bakkers, met bakkersmutsen op, demonstreert mee en is het dankbare doelwit van de in ternationale persfotografen. Tot voor twee dagen leek de arbeidersbevolking zich nog afzijdig te houden. Gisteren deed ze mee. Als de komende week het klimaat niet dras tisch veranderd, zou de alge mene waarschuwingsstaking op 27 november, waar de vere nigde oppositie toe heeft opge roepen, een succes kunnen worden. Honderd duizenden Tsjechen bevolkten gisteravond het Wenceslas- plein in Praag. FOTO: AP Hier en daar verzamelen zich groepjes luisteraars op straat rond een radio. Stepan, die aankondigt dat hij niet wenst op te stappen. Een harde ver klaring van de partijleiding, waarin om rust en orde wordt geroepen. De feestvreugde wordt er niet minder van. Va clav Havel, de ongekroonde koning van de dissidenten-be weging Charta '77, heeft al la ten weten dat leidende figuren in de communistische partij, die niet met name genoemd wensen te worden, al hun voelhorens hebben uitgestoken naar de oppositie. Sommige zijn blijkbaar 'in' voor een dia- l°Qg Ook de houding van twee par tijen die tot nu toe loyaal colla boreerden met de communisti sche partij, is een teken aan de wand: de Socialistische Partij en de Volkspartij hebben zich aangesloten bij het Burgerfo rum, de koepel van de opposi tie, die een onderzoek naar de gebeurtenissen van vrijdag eist, het vertrek vraagt van Jakes en een aantal andere lei ders, en zichzelf opwerpt als een partner in de onvermijde lijke dialoog tussen de commu nisten en de bevolking. De Tsjechen zijn een soepel volkje. In plaats van te smalen over het sterk verlate ontwa ken van beide schaduwpartij en, oogsten zij applaus. Het dagblad van de Socialistische Partij vindt onder de demon stranten een warm onthaal. In spreekkoren wordt de redactie geprezen, omdat deze - voor het eerst sinds 1968 - de waar heid heeft geschreven over het politie-optreden van vrij- (Vervolg van de voorpagina) WEST-BERLIJN De volgende algemene ver kiezingen in de DDR heb ben mogelijk plaats in het najaar van 1990. Dat heeft de voorzitter van het Oostduitse parlement ver klaard in een vraagge sprek met de Westduitse krant Die Welt. Op de vraag of de huidige lei der van de DDR, Egon Krenz, na die verkiezingen oppositie leider zou kunnen zijn in de Volkskammer, zegt voorzitter Günther Maleuda: „Alles kan in het proces waaraan wij be gonnen zijn". In hetzelfde vraaggesprek zegt Maleuda een openbaar proces mogelijk te achten tegen ex-president en -partijleider Erich Honec- ker en de economie-expert Günter Mittag. Als er nu in de DDR vrije ver kiezingen zouden worden ge houden, zou de oppositie-be weging Neues Forum de mees te stemmen krijgen. Dat blijkt uit een opiniepeiling onder tweeduizend Oostduitsers. Neues Forum krijgt de stem van 22 procent van de onder vraagden. De liberaal-demo cratische partij behaalt 15 pro cent van de stemmen, de com munisten zijn met 14 procent derde. Christen-democraten en de splinternieuwe sociaal democratische partij (SDP) eindigen met 12 en 10 procent' als vierde en vijfde. De nieuwe Oostduitse premier Hans Modrow wil zo spoedig mogelijk tot een omvangrijke economische en politieke sa menwerking met de EG ko men. Dit heeft Modrow in een brief aan de regeringsleiders van de EG-lidstaten geschre ven. De premier verklaarde een relatie met de EG na te streven die verder gaat dan de akkoorden die tot nu toe zijn, gesloten met de Polen en Hon garije, maar hij verklaarde uit drukkelijk dat geen sprake kan zijn van een Duitse here niging. De EG heeft nog niet op de voorstellen van Modrow gereageerd. De Westduitse overheid wil vanaf begin volgend jaar het zogenaamde 'welkomsgeld' van honderd West-mark per bezoekende Oostduitser per jaar afschaffen. In plaats daar van komt een speciaal fonds, waaraan ook de DDR moet bij dragen. BERLIJN Eikehouten wandpanelen uit Canada, mozaïekvloeren uit Italië en badkamertegels uit de Bonds republiek; met dergelijke voor de gewone DDR-burger onbereikbare luxe blijken Oostduitse partijbonzen hun huizen te hebben ingericht. Dat het de partijbonzen aan niets ontbreekt en dat zij door hun functie in de gele genheid zijn allerlei luxe-ar tikelen te bemachtigen was jarenlang een publiek ge heim. Tijdens de massale be togingen voor democratie werd daarop ook telkens ge zinspeeld. Voor het eerst heeft de Berliner Zeitung zijn verslaggevers op pad ge stuurd om uit te zoeken hoe riant de bonzen van de SED behuisd zijn. Een eerste ver slag van hun bevindingen wordt nu uitgebreid gepubli ceerd. De DDR kampt met een schrijnend tekort aan bouw materialen. Het merendeel van de DDR-burgers is dan ook te klein behuisd. Deson danks, meldt de Berliner Zei tung, heeft het staatsbedrijf VEB Spezialbau in Potsdam jarenlang peperdure spullen geïmporteerd voor de inrich ting van de huizen van hoge SED-functionarissen. Offi cieel behoort het bedrijf zorg te dragen voor het onder houd van gebouwen waarin de in de DDR gestationeerde Sovjet-troepen zijn gehuis vest. „We konden gewoon weg alles krijgen, waar het ook vandaan moest komen", zo kreeg de Berliner Zeitung van een voormalige SED- functionaris te horen. Veel partijbonzen wonen in de exclusieve wijk Wandlitz, ten noorden van Oost-Ber- lijn, een geïsoleerde plek waar gewone DDR-burgers niets te zoeken ^hebben. De nieuwe partijleider Egon Krenz zei zondagavond in een interview met de Oost duitse televisie dat daar ver andering in zal komen. Krenz zelf is onlangs ver huisd naar het Oostberlijnse district Pankow. „Ik voel me nu een Berlijner", aldus Krenz. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD 1528 Een week lang woont Rob nu al in het hol. De bewo- rs behandelen hem met eerbied en ontzag en dat mag ook I, want hij heeft hen tenslotte verlost van het monster! Voor I geweer zijn ze nog erg bang en de lucifers durven ze zelf ook 9 niet te gebruiken... Natuurlijk is het voor Rob erg moeilijk ze primitieve mensen te begrijpen. Ze spreken een eigenaardi- r taal, hoofdzakelijk bestaande uit diepe keelgeluiden. Maar I »t gebaren weet Rob zich op den duur wel een beetje verstaan- Lar te maken. - Iedere dag gaat hij op verkenning uit en zo ont dekt hij een grot, die blijkbaar niet bewoond is, doch stevig is afgesloten. De huiden van gedode monsters, schedels van ver slagen vijanden en andere attributen, die natuurlijk de boze geesten moeten afweren, hangen er voor. Rob meent, dat hij licht ziet in de grot en hij wil naar binnen gaan, doch dan waar schuwt hem verschrikt de man, die hij verbonden heeft en die hem steeds trouw volgt. „Niet doen!" schijnt hij te willen zeggen, „gevaarlijk!" Rob stelt de man gerust, maar een uur later, wan neer hij alleen is, gaat hij toch de grot binnen. „Antarctica wordt vuilstortplaats" BUENOS AIRES De mi- lieubeweging Greenpeace heeft alarm geslagen over de vervuiling van het Zuidpool gebied door wetenschappelij ke onderzoeksstations op het Antarctische Schiereiland. „Het hele eiland is een enor me vuilstortplaats. Al twintig jaar worden daar spullen heen gesleept, maar het afval wordt nimmer mee terugge nomen. Rond de gebouwen biedt het gebied een vieze en troosteloze aanblik", zei woordvoerder Poorter. Als voorbeeld wordt het Argen tijnse Marambiostation ge noemd waar grote afvalho pen met olievaten, plastic, gebroken glas en organisch vuil liggen. Greenpeace wil dat Antarctica wordt uitge roepen tot wereldnatuur park. (ADVERTENTIE) (Voordat geld kun je een hele mooie overtrek kopen.l Prachtig tweedelig all-season dekbed van 65% eendedons en 35% eendeveertjes. D.m.v. klitteband samen ideaal voor de winter, 1-persoons van 359.- voor 259,- Lits-jumeau'x van 649 - voor 499,- 2-persoons van 549,- voor 429,- Bijpassend halfdons hoofdkussen van 89,- voor 59,— dag S decem&er 0f zolang de 't Wordt steeds leuker bij V&D.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7