>ure wetenschap chter jongleren Creatieve aids- campagne moet mensen wakker houden JFT CcidócSouoont „Nederland moet nu ook bezuinigen op defensie" Moskou positief over voorstel vanCheney rsoneel NAM eigt met acties Gevangenisstraf voor martelende meisjes aids tellen nauwelijks' optreden tegen krakers te laks 'Nuchtere feiten over [NENLAND DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 UTRECHT Het is van het grootste belang dat het nieuwe kabinet zo snel mogelijk overgaat tot het voeren van een actief oost-west-beleid. Er moet meer economische steun worden gegeven aan de Oosteuropese landen en de defensie-uitgaven- moeten worden geredu ceerd met ten minste der tig procent in de komende vijf jaar. Dat zei drs. E.J. Korthals Al- tes, voormalig ambassadeur in Madrid en lid van het Comité Christen Democraten voor Ontspanning en Wapenbe heersing (CDOW) op een bij eenkomst van het comité gis teravond in Utrecht. Het CDOW verenigt een aantal be zorgde CDA-leden die de strijd hebben aangebonden tegen massale vernietigingswapens. Centraal op de bijeenkomst stonden de veranderingen in Oost-Europa. Volgens drs. Korthals Altes speelt Nederland niet snel ge noeg in op de veranderde om geving. Defensie heeft als doel de dreiging te reduceren, maar die dreiging is er volgens hem niet meer. „Zelfs de Ameri kaanse minister van defensie heeft omonwonden uitgespro ken dat de militaire dreiging sinds 1945 nog nooit zo gering is geweest. Als logische stap spreekt hij zich daarom uit voor spectaculaire bezuinigin gen. Nederland plaatst zich volledig buiten de werkelijk heid wanneer het wil vasthou den aan de bij het regeerak koord afgesproken groei van de defensie-uitgaven". Korthals Altes reageerde hier mee op uitspraken van CDA- defensiespecialist T. Frinking, die er niets voor voelt om het nationale defensiebudget te verkleinen. „We hebben net een nieuw regeerakkoord, waarin al rekening is gehou den met de ontwikkelingen in Oost-Europa", aldus Frinking. „We moeten de onderhande lingen in Wenen afwachten. Bovendien moet er al een mil jard worden bezuinigd". Zoals bekend hebben de coalitiepart ners in het regeerakkoord af gesproken dat de defensie-uit gaven de eerstkomende twee jaar nog met 0,6 procent zullen stijgen. De laatste twee jaar van de kabinetsperiode zal er sprake zijn van een nul-groei. Frinking ontkende gisteren dat het CDA te aarzelend rea geert op de ontwikkelingen in Oost-Europa. Volgens hem moet Nederland niet alleen stappen ondernemen, maar dat samen met de bondgenoten doen. Hij zette overigens vraagtekens bij de modernise ring van de korte-drachtwa- pens. Als het aan Korthals Al tes ligt komt er ook een ge meenschappelijk overlegor gaan tussen de NAVO en het Warschaupact. „Het is eigen lijk een doortrekken van de bestaande lijn. Omdat het gaat om de beheersing van de vei ligheidssituatie in Europa, moeten de twee veiligheidsor ganisaties samen met elkaar overleggen. Nu gaan hoge mi litairen ook al bij elkaar op be zoek". Volgens mr. G.J. Oosterhuis uit Wageningen, ook een van de leden van het comité, biedt de nieuwe regeringscoalitie kansen op een vredesbeleid dat gericht is op samenwer king en niet opafschrikking. Maar die kansen worden, vol gens hem, totdusver niet be nut. i MOSKOU In de Sovjetunie is positief gereageerd op de aan kondiging van de Amerikaanse minister van defensie, Richard Cheney, dat de Verenigde Staten snijden in hun defensiebudget wegens de steeds beter wordende relaties met het Oostblok en de huidige veranderingen aldaar. Vadim Perfiljev, een woord voerder van het Sovjetministerie van buitenlandse zaken, ver klaarde: „De Sovjetunie ziet dit als een bewijs voor het feit dat er een nieuw politiek denken opkomt in de wereld, dat steeds vastere grond onder de voeten krijgt en waardoor de bewape ningswedloop constant verzwakt". Op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel was het Amerikaanse voornemen om de defensie-uit gaven in vijf jaar met 180 miljard dollar terug te brengen, het gesprek van de dag. De teneur van de reacties was dat de soep niet zo heet gegeten wordt als-ie wordt opgediend. Bij de Nederlandse Aardolie Maat- (NAM) in Assen dreigen acties nu de —handelingen over een nieuwe cao voor eel van het personeel zijn vastgelopen, ftaamste struikelblokken in de bespre- V zijn een loonsverhoging en een uit- _ng van de werkingssfeer van de ar- (vereenkomst. Steeds meer personeels- vallen door promotie buiten de cao die is bestuurder J. Wolters van de Indus- nd FNV dan ook voor meer NAM-me- ikers zou moeten gelden. De bondsbe- |er verwacht niet dat contacten daar- ussen NAM en het moederbedrijf Shell n bevredigende oplossing zullen leiden. a i volgende week wordt met het perso- - "jverlegd over eventueel te voeren acties. Nul-Promiel-Actie slaat aan in Twente HENGELO De actie om inwoners van acht Twentse gemeenten te laten beloven geen alcolhol te drinken als ze nog moeten autorijden, is een succes gewor den. In navolging van bekende Twentenaren hebben in totaal tienduizend mensen zo'n belofte getekend. Publiciteit en het ge richt verstrekken van informatie heeft volgens onderzoek van de Universiteit Twente (UT) er toe geleid dat 80 procent van de bevolking in de deelnemende ge meenten de afgelopen twee jaar bekend raakte met de Nul-Promiel-Actie. Zeven tig procent van hen gaf aan dat ze de be lofte een jaar lang „Nul Promiel" te rijden zouden ondertekenen als hun daarom zou worden gevraagd. ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren twee vrouwen van 22 en 17 jaar tot vijf tien maanden veroordeeld, waarvan respectieve lijk drie en vijf maanden voorwaardelijk, voor het zwaar mishandelen van hun 14-jarige vriendin. De methode die het tweetal gebruikte om wraak te nemen op het slachtoffer, dat erop uit zou zijn ge weest om hun vriendjes af te pikken, werd door de rechtbank als martelen bestempeld. Het slachtoffer werd geschopt en geslagen, met brandende sigaret ten bewerkt en kreeg een heet strijkijzer in het ge zicht gedrukt. Uit de psychiatrische rapporten is gebleken, dat beide verdachten verminderd toere keningsvatbaar zijn en dat de kans op herhaling groot is. Psychiatrische behandeling heeft echter geen zin, omdat zij daaraan hun medewerking niet verlenen. Vier Leidse eredoctoraten LEIDEN De .Leidse universiteit kent vanwege haar 145-jarig bestaan vier eredoctoraten toe. Deze gaan naar: prof.dr. Zanvil A. Cohn, verbon- den aan de Rockefeller University, en bekend door zijn onderzoek naar humane macrofagen, waardoor een belangrijke doorbraak bij de be strijding van infectieziekten is bèreikt; prof.dr. P. Raven, directeur van de Missouri Botanical Gar den en hoogleraar in St. Louis, die de rol van de botanische tuinen in het wetenschappelijk onder zoek heeft gestimuleerd; prof.dr. Erica Reiner van de universiteit van Chicago, die het onder zoek leidt voor het Chicago Assyrian Dictionary, dat als het meest volledige woordenboek geldt op het gebied van de oude Semitische talen; prof.dr. Elizabeth Loftus, hoogleraar psychologie in Seatt le an één van de leidende onderzoekers op het gebied van de rechtspsychologie. De eredoctoraten worden 8 februari 1990 uitge reikt. EN WISKE SAGARMATHA D-jTERDAM Hij t geen vrienden in [ircus en zelf slaagt hij Og geen vijf seconden jen paar tennisballen le lucht te houden, hoeft niemand hem jongleren iets te ver- n. De 30-jarige P. observeerde jaren- uitstekende en iets ■jer goede jongleurs, resultaten van dat on- heeft hij gebun- I in een proefschrift, dynamics", rop hij morgen pro aan de Vrije Uni- iteit in Amsterdam. as geen luchtig leesvoer de gemiddelde circuslief- er geworden. Beeks eerste y esse ging niet uit naar het lijk vertoon, maar naar ïoe en waarom van de be ngen die jongleurs ma- Het heeft geresulteerd in lijvig boekwerk waarin hij haast wiskundige wijze, pleet met grafieken en he iningen, uit de doeken wat er allemaal komt kij- bij die ogenschijnlijk zo >ele kunst van het jong- ïmoest een onderzoek wor- j naar de manier waarop sen zich bepaalde bewe gingsvaardigheden eigen ma ken. Beek: „Al nadenkend kwam ik uit op jongleren. Geen mens die het meteen kan, maar iedereen kan het in principe leren. Een cascade met drie ballen bij voorbeeld kun je leren in een periode van tussen de zes uur en de ze senzestig dagen". „De aanleg van mensen ver schilt enorm. Zelf ben ik dui delijk niet zo'n groot talent. Ik denk dat ik er een maandje voor nodig zou hebben, al heb ik er nooit echt werk van ge maakt". Met opzet niet, ver duidelijkt Beek. „Het is nu duidelijk dat mijn interesse puur wetenschappelijk is en dat het geen verdwaald hob byisme genoemd kan worden". Voor zijn onderzoek obser veerde Beek jarenlang de le den van een jongleergroep die doorgaans actief is op het Leidseplein en in het Vondel park. Hij bezocht The London Circus Week in Engeland en de elfde Europese Jongleurs Competitie in Bradford bij Leeds en raakte gaandeweg steeds meer onder de indruk van alles wat het menselijk li chaam vermag. „Een Amerikaanse collega van mij pleegt altijd vol bewonde ring voor het menselijk li chaam uit te roepen „What a machine!". Dat is precies het gevoel dat ook vaak in mij op kwam. Als je toch ziet hoeveel moeite wetenschappers in de robotica hebben om een armp je te maken dat dingen kan pakken. Daar hebben ze een bewegingsprogramma voor nodig zo dik als de Van Dale". Onder andere voor die catego rie onderzoekers kan zijn proefschrift interessant zijn, denkt Beek. „Weten wat de biologische manier van het aanleren van een beweging is, daar kunnen ze misschien veel van leren". Wat hem zelf betreft; Beek be zoekt vaker circussen dan voorheen, maar is ook een veel kritischer toeschouwer geworden. „Vroeger was ik bij het eerste het beste trucje on der de indruk. Nu niet meer. Ik kan nu zien hoe vloeiend de bewegingen zijn en wat een jongleur doet om zijn act nog interessanter te maken. De Russen Popovic en Serge Igna- tov, dat zijn jongleurs van we reldformaat. Achter je rug jongleren terwijl je op een niet ondersteunde trap staat. Pro beer het maar eens". Tech nisch perfect, die Russen, maar de Amerikanen zijn leu ker. „Ze beheersen de kunst ook in perfectie, maar hun act is meer een knipoog naar het publiek". 'Machine' AMSTERDAM De moge lijkheden voor aids-onder- zoek in Nederland worden te beperkt. Verzekeringsmaat schappijen frustreren vrij willig onderzoek doof cliën ten die hun bloed laten on derzoeken op de aanwezig heid van het virus, van be paalde verzekeringen uit te sluiten. Anoniem testen is uit den boze. De aids-bestrijding dreigt in toenemende mate te worden overheerst door mo rele en maatschappelijke op vattingen en steeds minder door nuchtere feiten. Die verwachting sprak R. Coutinho vanmiddag uit in zijn oratie ter gelegenheid van zijn installatie tot bijzonder hoogleraar in de epidemiologie en de bestrijding van infectie ziekten aan de Universiteit van Amsterdam. De recente ontwikkelingen vervullen Coutinho met zorg. Hij vindt het logisch dat zorg vuldig manoeuvreren in het geval van een dodelijke ziekte vereist is. „Een puur rationale benadering van seksueel over draagbare ziekten is heel moeilijk. Ethische opvattingen zullen altijd invloed op de dis cussie blijven uitoefenen. D^t moet je accepteren. Maar je moet er wel voor zorgen dat de feiten altijd op tafel liggen, anders verlies je elke basis voor een realistische discus sie". Hij heeft kritiek op de grootschalige voorlichtings campagne bedoeld voor de ge hele bevolking, terwijl er on voldoende voorlichting is ge richt op de echte risicogroe pen, homoseksuele mannen of partners van verslaafden. De bewegingen van jongleurs zijn onderwerp van wetenschappelijk onderzoek. 1 Feestelijke blouses met kant, 100% viscose. Keuze uit 5 actuele modellen. In wit, zwart, oudroze en donkerroze. Normaal 129- en 119- Nu voor de ver bijsterende prt|s van 'Attention' van de mobiele eenheid verwijderen een spando.ek van de ontruimde panden. De Amster- krakers richtten voor twee miljoen gulden schade aan. FOTO: DIJKSTRA HAAG Het RPF-ka- Leerling wil van de van binnenlandse en justitie weten waar- gisteren bij de ontrui-. van twee kraakpanden Amsterdamse Tessel- estraat niemand is ge- arresteerd. Ook kamerleden van PvdA, CDA en VVD' hebben verbaasd gereageerd op het lakse politie-optreden, terwijl de krakers toch voor ruim twee miljoen gulden schade hebben aangericht. De Amsterdamse officier van justitie De Wit heeft ver klaard dat arrestaties zinloos zouden zijn geweest, omdat het vrijwel onmogelijk te be wijzen is wie voor de vernie lingen verantwoordelijk zijn. interpretatie, minder van fei ten", aldus De Oude. De milieu-deskundige is er overigens van overtuigd dat de consument op den duur door de bomen het bos niet meer zal zien. „Het is mijn verwach ting dat het publiek binnen enige tijd de milieu-bood schappen op één hoop gaat ve gen met andere reclame-bood schappen: interessant, maar met een korreltje zout te ne men. Ongetwijfeld zal dit nog een jaar of zo aanmodderen, dan komt er vanzelf orde". FONS VAN RIJN DEN HAAG De angst voor aids en de zorg voor het milieu zijn verschijn selen waar we niet meer vanaf komen. Oplettend heid blijft geboden. Conti nuïteit en vooral ook creativiteit zullen volgens de voorzitter van de Na tionale Commissie aids- bestrijding (NCAB), prof. E. Roscam Abbing, nodig zijn om de mensen wak ker te houden. Roscam Abbing had vandaag in Den Haag op het congres van de NPGR, de vereniging voor public relations en voor lichting, enig recht van spre ken. Hij kreeg uit handen van de commissaris van de konin gin in Friesland, H. Wiegel, de tweejaarlijkse NGPR-prijs toe gekend voor de voorlichting door zijn commissie. De NCAB heeft inmiddels eni ge spraakmakende publieks campagnes achter de rug. In '87 startte de eerste grote pu bliekscampagne met het be kende bloem- en bijmotief. In '88 volgden twee andere: aids en werk en aids en jongeren. Vorige week ging een vierde van start, met een brandende kaars als symbool. Hoofddoel Hoofddoel van de voorlichting van de NCAB, gericht op men sen met een verhoogd risico, is het bevorderen van vrijwillige gedragsverandering. Maar ook buiten de infectiehaarden is voorlichting nodig. Roscam Abbing: „Het gaat ook om de bevordering van een nuchter en tolerant klimaat ten opzichte van mensen met een verhoogd risico, met een sluimerende infectie of met aids. Voor een effectieve aids- bestrijding is zo'n klimaat no dig. Tot elke prijs moet wor den vermeden dat bepaalde groepen door het publiek wor den gemaakt tot de zondebok ken van de aids-epidèmie. Een dergelijke publieksreactie zou immers het isolement en onbe naderbaarheid van de leden van deze groepen alleen maar vergroten". De kritiek vanuit vooral pro testants-christelijke hoek dat de anti-aidscampagne ten aan zien van seksualiteit een plat- voerse toonzetting heeft, vindt Roscam Abbing onbillijk. „De voorlichting laat zich niet uit over de morele kanten van het gedrag. Zij beperkt zich slechts tot redeneringen in de trant van: „als je dat doet, dan kan het volgende gebeuren". Vorig jaar uitte het protestants en het katholiek onderwijs kritiek op de voorlichtings campagne 'Aids en jongeren', waarna aanvullend materiaal ter beschikking werd gesteld. De kritiek richtte zich op toonzetting en plaatjes in het voorlichtingsmateriaal en op de geringe aandacht voor de mogelijkheid van niet-vrijen om aids te voorkomen. Milieu Ook de voorlichting over het milieu is een kwestie van lan ge adem. Door onrustbarende onderzoeksrapporten, Postbus- 51-mededelingen, folders en brochures is de bezorgdheid rond het milieu de laatste ja ren danig toegenomen. Ex-minister Nijpels van milieu toonde zich tijdens het congres gelukkig met de tot nu toe ge voerde overheidscampagnes. „Zodra mensen een folder le zen, blijkt dat voorlichting een duidelijk effect heeft. Goed voorbeeld is de katalysator campagne. Zelfs bij een moei lijk onderwerp als radio-acti viteit bleek het lezen van een brochure tot kennisverbeterin gen te leiden. Daarbij is het belangrijk dat mensen leren hoe ze milieuvriendelijk kun nen handelen. Als mensen niet weten wat ze moeten doen en hoe ze dat moeten doen, heeft zo'n campagne weinig effect". Ook het bedrijfsleven kan niet langer om het milieu heen. Naast de kwaliteit en de kos ten van het produkt, speelt voor de consument het milieu- aspekt een steeds belangrijker rol. Ondernemingen blijken daardoor steeds vaker een groene kleur aan te nemen. Daarbij moet nog veel geleerd worden, aldus N. de Oude, mi lieu-deskundige bij de was middelenfabrikant Procter en Gamble. Interpretatie „De voorlichting is tot nu toe rommelig. De industrie zoekt nog naar de juiste bewoordin gen en de juiste kanalen. De maatschappij weet ook niet goed hoe te rageren. In enkele landen zijn een paar grote be drijven op de vingers getikt door op reclame toezichthou dende instanties. Meestal be trof het hier een kwestie van de Bijenkorf

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5