'Onaanvaardbaar dat tuinders moeten wijken" VERBIJSTEREN De gevolgen van een fles jenever per dag :nenland Leven beëindigd van tien patiënten RSE KRITIEK VAN GEMEENTEN OP PROVINCIAAL PLAN la_ AANTAL KORSAKOW-PATIENTEN ZAL VERDUBBELEN Gratis extra prijzen in de november Mid-Lotto. CeidóeSouocwtt DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 pagina 3 DERZOEK NAAR DZENSTERFTE -£TAD In Nederland, de Bondsre- k en België is op het moment sprake •n massale hazensterfte. Over de oor- j[jast men nog in het duister. Boeren i soms tientallen dode dieren in het an. De sterfte wordt onderzocht door •ntraal Diergeneeskundig Instituut in !©d. Dr. J. van Dijk heeft tot nu toe bij de onderzochte ha- I fevonden. Naast normale parasitaire 'jningen aan de ogen en vergiftiging "bestrijdingsmiddelen wijzen sympto- kolgens Van Dijk op het European Hare Syndrome. Dit virus werd eind berucht toen het de hazenstand anderen teisterde. De dieren zien er oog goed uit, maar sterven plotseling in de luchtpijp en longen. HONDERDEN ONOMKEERBARE COMA-GEVALLEN DEN HAAG In ten minste tien gevallen is de afgelopen jaren het leven beëindigd van coma-patiënten die in een uitzichtloze situatie verkeerden. Tweemaal greep een arts daarbij ac tief in door het toedie nen van een injectie. In de andere gevallen staakte de arts verdere verzorging van de pa tiënt. Dat zegt mevrouw P. van der Molen, voorzitter van de Coma Vereniging Nederland. Volgens haar zijn geen van deze gevallen aangemeld bij justitie. Actief ingrijpen door een arts maakt hem volgens de wet schuldig aan moord. Bij het staken van verdere verorging is juridisch sprake van „passieve levensbeëindi ging"- Volgens de voorzitter van de Coma Vereniging Nederland komen in januari de defini tieve resultaten vrij van een onderzoek naar zogenaamde „onomkeerbare coma-geval len" in de provincies Gronin gen, Friesland en Drenthe. Daaruit zou blijken dat het aantal uitzichtloze comage- vallen veel groter is dan het aantal van vijftig dat tot nog toe werd aangenomen. Van der Molen spreekt van „alar merende cijfers", die erop kunnen wijzen dat er lande lijk „honderden onomkeerba re coma-gevallen" bestaan. Consumentenbond vraagt vrijwillige bijdrage Dalkon-slachtoffers UTRECHT De Consumentenbond gaat alle Nederlandse vrouwen waarvoor hij heeft bemiddeld in de zogenoemde Dalkon- schild-affaire een vrijwillige bijdrage vra gen voor de inspanningen die zijn verricht. De kosten voor de rechtszaak in de Vere nigde Staten waren veel hoger dan was voorzien. De Consumentenbond heeft echter ver zuimd om de 1456 vrouwen vooraf te wijzen op een eventuele vergoeding die zij zouden moeten betalen. Aanvankelijk had de bond gezegd gratis hulp te geven, later werd ech ter besloten dat in principe tóch onkosten in rekening gebracht zouden worden. Daarte gen is verzet gerezen. Politie zet helikopter in tegen milieudelicten ALKMAAR De gezamenlijke politie korpsen in het noordelijk deel van Noord- Holland hebben vorige week vanuit de lucht 129 vermoedelijke milieudelicten vastgesteld. Alle overtredingen zijn vanuit een politie- helikopter op foto's vastgelegd. Volgens een woordvoerder was de heli onmisbaar, omdat geen van de vermoedelijke delicten vanaf de openbare weg waarneembaar was. Bij ernstige delicten werd onmiddel lijk een politiewagen naar de plaats van de overtreding gedirigeerd om geconsta teerde vervuiling zo snel mogelijk te beëindigen. Het overgrote deel van de mi lieudelicten vond plaats rond landbouw bedrijven, zoals het illegaal lozen van mest op sloten. A (Vervolg van n de voorpagina) HAAG De nota I parkstad tussen hof Jiaven" die gisteren de provincie Zuid- ejnd is gepresenteerd, ét onverdeeld positief angen. Diverse ge iten en instanties die plannen worden be- issen, hebben direct v! kritiek geleverd, vj fHovincie zegt in de nota ^ndamentele keuze te wi- \aken voor de identiteit (het gebied tussen Den en Rotterdam. Daarbij de provincie aan het L bouwen van een „parkstad" met veel groen en 60.000 nieu we woningen. De totale kosten bedragen 19 miljard gulden. Het vliegveld Ypenburg moet worden opgeheven, maar de meest in het oog springende consequenties van het plan be treffen de glastuinbouw. De provincie wil „geen tweede Westland, vol met kassen". De tuinbouw zou daarom groten deels uit het centraal gelegen Pijnacker moeten verdwijnen. De provincie stelt voor dat de tuinders zich elders vestigen, met name bij Bleiswijk of Moerkapelle. „Het is onaanvaardbaar de tuinders letterlijk te laten ver kassen", meent burgemeester de Prieëlle van Pijnacker. „De gehele operatie gaat ten koste van het karakter van Pijnacker". De Zuidhollandse gedeputeerde mevrouw L. Stolker, die de verantwoor ding voor de nota draagt, kan dan ook vanavond rekenen op felle kritiek als zij een bezoek brengt aan de gemeenteraad van Pijnacker om over de plannen van gedachten te wis selen. De Delftse wethouder H. Boo gaard vindt dat het plan de woningnood in Delft niet op lost. Volgens hem is ook de be stuurlijke structuur van het gebied onvoldoende duidelijk. Minder afwijzend is het ge meentebestuur van Den Haag, maar ook de Residentie heeft kritiek. „Bouwen maar voor wie?" aldus wet houder P. Noordanus. „Twee- onder-één-kapwoningen in het tussengebied zijn niet het ant woord op onze behoefte aan goedkope woningen. Het Haags gemeentebestuur wil voorkomen dat er woning bouw wordt gepleegd, die niet aansluit op de behoefte van de grote steden en op de bestaan de woningvoorraad". Sneltram In de nota wordt gepleit voor aanleg van een sneltram- en metroverbinding tussen Den Haag en Rotterdam. Het nieu we systeem, waarvan de kos ten een half miljard bedragen, zou deel uit moeten maken van één aaneengesloten railnet dat reikt van Zoetermeer tot Spijkenisse en van Schevenin- gen tot Ridderkerk. Als „stam lijn" zou de Hofpleinlijn moeten dienen. De sleutel woorden in de nota zijn snel, comfortabel, frequent en stipt. Den Haag is het eens met een uitbreiding van het openbaar vervoer tussen de twee grote steden, maar vindt de opzet te veel gericht op de Hofpleinlijn. Een uitbouw van het tramnet van de HTM tot in Ypenburg is volgens b en w realistischer dan „het doortrekken van lij nen via nog ongewisse bouw- lokaties naar Rotterdam". „Het is verkeerd dat de pro vincie eerst met een uitvoerig plan komt en pas daarna met de gemeenten gaat praten", zegt J.A. Scholten, voorzitter van de regionale volkshuisves tingscommissie Midden-Hol land en wethouder in Krim pen aan den IJssel. Volgens Scholten is het bouwen van een superstad in het tussenge bied onaanvaardbaar. „Ik vrees een geforceerde groei van een stad zonder sociale in frastructuur. Als voorbeelden wijs ik op Lelystad en Alme- De provincie wil aan weerszij den van de autosnelwegen in het tussengebied industrieter reinen vestigen. De groen structuur in het gebied is vol gens de provincie momenteel nogal versnipperd. Daarom wordt gepleit voor de aanleg van grote groengebieden. In het akkerbouwgebied ten inderen moeten zelf naar h rechter kunnen stappen HAAG Nog steeds in Nederland schrij- 1 onrecht aangedaan. Stel: üders van de zevenjarige )"ïian zijn gescheiden. Bas- woont nu bij zijn moeder, zijn teddybeer nog bij r. Vanwege de slechte puding tussen beide ou- 0 weigert vader echter de isrbeer aan Bas terug te ge il .pog ontbreekt het de on- inlijke knul aan een mo- iheid een rechter in te kelen om zijn geliefde 'fel terug te krijgen. Hij is rs nog minderjarig. Als ian de zeven Kinder winkels in ons land ligt er binnenkort echter een iai aan deze situatie, win petitie die de Kinder- (KRW's) giste- in Den Haag aanboden het PvdA-kamerlid me- mr. W. Swildens-Ro- (tevens lid van de vas- lómercommissie voor justi- rdleiten zij voor een eigen ytsingang' voor mindeija- i. Dit houdt in dat kinde- zelf naar de rechter ]en kunnen stappen als ze ageschil hebben met der- v. Onder die derden vallen 'de ouders. Voormalige minister van aüe mr. F. Korthals Altes schreef in september van dit jaar nog in een notitie aan de Kamer dat hij een eigen recht singang voor kinderen niet no dig achtte. Eén van zijn argu menten was dat hij niet graag gezinsconflicten in een juri disch kader geplaatst zag. De KRW's vinden dit een onei genlijk argument omdat het in scheidingszaken altijd om een juridische kwestie gaat. En in deze zaken staan de kinderen nog steeds aan de zijlijn. Zij kunnen alleen als getuigen worden gehoord maar zijn nooit partij. Ook het argument van de oud minister dat hij vreest voor een flinke toename van het werk van de rechterlijke macht wordt niet door de KWR's onderschreven. „Er moet echt wel heel wat gebeu ren, wil een kind een rechter inschakelen", zei M. van der Linde, medewerker van de KRW-Amsterdam. De KRW's hadden voor het aanbieden van hun petitie met opzet de datum 20 november uitgekozen omdat op die dag de Verenigde Naties het Ver drag intake de Rechten van het Kind aannamen. In dat verdrag zijn zaken geregeld als het verbod op kinderarbeid en het recht op ouderlijke zorg. Het verdrag werd overigens al in 1959 opgesteld. De Franse president Franpois Mitterrand bezocht gisteren 'even' ons land ter voorbereiding van de Europese top die in december in Straatsburg wordt gehouden. Tijdens het bliksembezoek was ook tijd voor een lunch met koningin Beatrix en prins Claus. november 0 ns Bernhard, regent van Stichting Praemium reikt in het ninklijk Paleis op de m te Amsterdam de ïsmusprijs voor Rechten i de Mens uit aan de In- national Commission of 'ists te Genève. De ichtigheid wordt bijge- ond door de koningin, nses Juliana, prinses irgriet en mr. Van Vol- Ihoven. november Ins Bernhard opent in t Tropeninstituut in Am- irdam het symposium ologische diversiteit, ze natuurlijke levensver kering'. Het symposium irdt georganiseerd door t Wereld Natuur Fonds vormt de start in No rland van de campagne or het behoud van de ïlogische diversiteit. Dit lat voor de variëteit aan 'ensvormen op aarde. APELDOORN Het aantal Korsakow-patiën- ten in ons land zal de ko mende jaren verdubbelen. Nu zijn er nog naar schat ting 5000 patiënten, rond de eeuwwisseling zullen dat er 10.000 zijn. -Daar mee dreigt ook de opvang van mensen met het Kor- sakow-syndroom in de knel te komen. Korsakow-patiënten lijden aan een vorm van dementie als ge volg van jarenlang buitenspo rig veel. alcoholgebruik. Be paalde hersenfuncties worden aangetast. Momenteel wonen de meeste patiënten in ver pleeghuizen. Directeur G. L. Ellinger van het verpleeghuis Huilenoord in Beekbergen be pleit betere en goedkopere op vang voor Korsakow-patiën ten in speciale 'begeleid-wo- nen'-projecten. Ellinger zal zijn ideeën ventileren tijdens de studiedag over 'De zorg voor Korsakow-patiënten', donderdag in Apeldoorn. Hui lenoord geldt als een verpleeg huis met veel ervaring op het gebied van de hulp aan Korsa kow-patiënten. Ruwweg vijftig van de 150 bewoners van het verpleeghuis lijden aan dit syndroom. De alcoholconsumptie is sinds de jaren vijftig en zestig vol gens Ellinger verviervoudigd. De toename van het aantal Korsakow-patiënten wordt echter nu pas merkbaar omdat de ziekte zich pas na tientallen jaren openbaart. Ook het aan tal jonge patiënten neemt hand over hand toe. Een Kor- sakow-pafiënt was vroeger ge middelde vijftig jaar oud, nu is dat veertig jaar. Ellinger: „Vroeger waren patiënten van 35 jaar oud zeldzaamheden-. Nu krijgen We ze regelmatig van die leeftijd". Vergeten Het syndroom kenmerkt zich door geheugenstoornissen, vooral van 'recente gebeurte nissen. „De dag van gisteren is vandaag vergeten. Patiënten zijn gedesoriënteerd in tijd en plaats. Ze herkennen mensen niet. Soms zelfs eigen familie leden of kennissen niet. Maar in tegenstelling tot een demen te bejaarde, die zeg maar 'steeds slechter wordt', wordt de ziekte bij ,een Korsakow- patiënt niet erger. De situatie is stabiel. Daar staat tegenover dat ze dertig tot veertig jaar intensieve zorg nodig hebben". Mensen met het Korsakow- syndroom' hebben jarenlang extreem veel alcholol gedron ken. „Dan praat je over een krat bier of een fles jenever per dag", aldus Ellinger. In combinatie met lichamelijke verwaarlozing zijn de risico's op het oplopen van de ziekte het grootst. Overigens ver dwijnt de neiging tot alcohol gebruik bij een Korsakow-pa- tiènt zodra de ziekte zich openbaart. „Een ernstige Korsakow-pa- tiént kan niet meer zelfstandig wonen", zegt Ellinger. „Dat wil niet zeggen dat ze hande lingen niet meer kunnen uit voeren, maar ze doen het niet. Er moet naast ze iemand staan die zegt: en nou moet je je wassen, of: nu moet je eten ko ken. Er moet iemand bij ze zijn, om te voorkomen dat ze de straat opgaan en de weg niet meer terugvinden. Ze gaan zwerven". Bij het eerste contact is vaak nauwelijks iets te merken aan een Korsakow-patiënt. „Aan vankelijk weten ze de ziekte meestal goed te camoufleren. Als je dan vraagt: hoe lang ben je hier, krijg je antwoorden als: 'o, pas twee dagen'. Terwijl hij misschien al jarenlang hier zit. Ze zijn zich vaak wel bewust dat passages in hun leven hen ontglippen. Daarover schamen ze zich. Maar dat de ziekte on herstelbaar is, weten ze weer Minder zorg Vaak wonen Korsakow-pa tiënten in een verpleeghuis. Maar Ellinger is daar aller minst gelukkig mee. „Eigen lijk horen ze hier niet. Daar voor zijn ze nog 'te goed'. Ze hebben minder zorg nodig dan ze in een verpleeghuis krijgen, maar meer zorg dan in een be schermde woonvorm gebrui kelijk is". Oftewel: ze zijn te slim voor een verpleeghuis, maar te dom voor de bestaan de huizen voor begeleid wo nen. Ellinger noemt het dringend gewenst dat er daarom een speciale, nieuw te ontwikkelen vorm voor begeleid wonen komt voor Korsakow-patiën ten. Dat zou uiteindelijk goed koper zijn dan de opvang in zeer kostbare verpleeghuizen, waar de Korsakow-patiënt er over klaagt dat hij zich met 'flauwekul en freubelwerk' moet bezighouden. Bovendien, aldus Ellinger, bezetten Korsa kow-patiënten nu veelal de bedden die eigenlijk bedoeld zijn voor bejaarden die vaak toch al jarenlang op de wacht lijst staan. De problemen zullen de ko mende jaren alleen nog groter worden omdat zowel het aan tal demente bejaarden als het aantal Korsakow-patiënten sterk stijgt en de verpleeghui zen juist bedden moeten op heffen. Ellinger stelt voor sommige verpleegafdelingen die volgens de huidige plan nen dicht moeten, open te houden en te reserveren voor opvang van Korsakow-patiën- LEX VAN KOOTEN iKNOLLEN Sovotfew Komst scm e&J qpiaAftiMG |£ew opstoppoa. ETA-bommen waren gericht tegen Dominicaanse Republiek BARCELONA De Baskische terreurbeweging ETA heeft met de drie bomaanslagen vorige maand in Den Haag even een zij spoor ingeslagen, dat niet direct heeft te maken met het doel van de terroristen: volledige onafhankelijkheid voor het Bas kenland. De aanslagen op de Spaanse diplomatieke vertegen woordiging in Nederland waren vrijwel zeker een eenmalige ge beurtenis. Officieel waren ze bedoeld om Nederland te straffen voor het in 1979 uitwijzen van 'vier Baskische politieke vluchte lingen, die daarmee in de handen van de Spaanse politie vielen', zo vermeldde het communiqué van de ETA. Maar in werkelijk heid zouden de bommen een indirecte waarschuwing zijn voor de regering van de Dominicaanse republiek, die van plan was twee belangrijke ET A-leiders aan Spanje uit te leveren. noordoosten van Zoetermeer zou een groot bos moeten ko men. Verder zou het Rotteme- rengebied moeten worden uit gebreid, waardoor een doorlo pende groenzone ontstaat van af de Kralingse Plassen tot aan Zoetermeer. Mevrouw Stolker beklemtoon de gisteren dat besluiten over het tussengebied zoveel moge lijk in goed overleg met de ge meenten tot stand moeten ko men. Zij denkt voorlopig niet aan dwangmaatregelen zoals het onteigenen van tuinders. Het bouwen van woningen bij Ypenburg betekent volgens haar niet dat deze plaats auto matisch afvalt voor het vesti gen van een vuilverbrandings installatie. WILLEM GOUDRIAAN Passagier springt uit KLM-Boeing 747 SCHIPHOL Een Oosten- rijkse passagier van een KLM- Boeing 747 is het afgelopen weekeinde op Schiphol vlak voordat het toestel naar New York zou vertrekken uit het toestel gestapt. De man opende pal voor de start pardoes de deur en sprong op het acht meter lager liggende platform. De passagier die door de poli tie werd aangehouden, bleek niet over een visum voor de Verenigde Staten te beschik ken. De vlucht naar New York liep door het incident urenlange vertraging op. Rechtbank mocht anonieme getuigen niet gebruiken STRAATSBURG De recht bank in Utrecht en het ge rechtshof in Amsterdam heb ben ten onrechte gebruik ge maakt van twee anonieme ge tuigenverklaringen. De ver oordeelde had de zaak aan hangig gemaakt bij het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Hij was betrokken bij een gewa pende bankoverval in 1982 in Baarn en werd veroordeeld tot zes jaar cel, op basis van de anonieme verklaringen. Het hof kwam tot het oordeel dat de veroordeelde en diens advocaat onvoldoende toegang tot de anonieme getuigen had den gekregen. Waarborg daar voor ligt wel verankerd in de wet. Volgens het hof heeft Ne derland het recht van de ver dachte geschonden op een eer lijk en openbaar proces en zijn recht om getuigen te kunnen ondervragen. Het hof heeft nóg niets be paald over genoegdoening. De Nederlandse justitie en de ver oordeelde hebben nu drie maanden de tijd op het besluit uit Straatsburg te reageren en onderling tot een regeling voor genoegdoening te komen. Er ligt een eis tot schadever goeding van 150.000 gulden. De man zit inmiddels in Zwe den in de gevangenis een straf uit. Hij heeft kenbaar gemaakt dat hij van de vergoeding af ziet wanneer de vier jaar die hij ten onrechte in Nederland heeft uitgezeten, in mindering worden gebracht op zijn straf in Zweden. Het is nu aan Ne derland hierop te reageren, al dus het hof. De zaak is van belang voor twee anderen, onder wie Stan ley H. De twee werden ieder tot zes jaar veroordeeld voor dezelfde bankoverval. Hun straf werd in september 1988 opgeschort nadat duidelijk was geworden dat de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens de klacht van de hoofdverdachte gegrond zou verklaren. Het gerechtshof vernietigde dit besluit later weer. Van het tweetal loopt nog een cassatie hierover bij de Hoge Raad. Stanley H. heeft zijn straf in Schevenin- gen uitgezeten. (ADVERTENTIES) Trekking: 29 november. Bij de trekking van de november Mid- Lotto gaan er tienduizenden prijzen uit. De hoofdprijs kan oplopen tot een half miljoen. U maakt bovendien kans op gratis extra prijzen Want als u de laatste 4 cijfers van jj v formuliernummer goed heeft, wint u één van de L&TTO te kijken naar Nederland 3 D£ IDTTO LUKT EEN SPELLETJE,TOTMTJE 'M WINT. Sony Tnmtron klembeeld kleurentele visies. De laatste 3 cijfers goed van uw formuliemummer levert f 75 - op Haal snel een deelnameformulier bij een sportvereniging of winkelier En vergeet met woensdag 29 MID november as om 19 44 uur Kijk in de Gouden Gids voor de Lotto-inleveradressen EU_ Z E iBUKMvimH Double breasted kostuum uit de Bijenkorf Huis Collectie. Keuze uit diverse modellen in urn of met een subtiel streepdessin. Maten 46 t/m 56 en 47 t/m 53.Nu voor de ver bijsterende pnjs van ETPB ELKE DAG EEN A de Bijenkorf l£)

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3